Novi bosanski (jezik)...ili "samo" nepismenost?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Veliko Stopalo
Posts: 538
Joined: 31/10/2012 18:15

#751 Re: Novi bosanski (jezik)...ili "samo" nepismenost?

Post by Veliko Stopalo »

Ja Sam Odavle wrote:
Veliko Stopalo wrote:mene izuzetno nervira ono "T" na kraju. djeluje neprirodno, skorojevichevski, kompleksashki i agresivno. pishi brate kako govorish. neshto ne znam da neko nekome kazhe chut chemo se (polomio bi jezik dok bi ovo izgovorio) nego chuchemo se ili igrat chu sutra, nego igrachu sutra. i tako. :)

mislim da je to "t" uvedeno zbog nepismenosti velikog broja stanovnishtva koje nikad nije ni chulo za infinitiv pa tako zalilaj "t" na kraju i nema greshke. :D
Ovaj put sam u nedoumici. Nema dovoljno emotikona, pa ne znam da li se salis ili si ozbiljan.
mrtav sam ozbiljan.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#752 Re: Novi bosanski (jezik)...ili "samo" nepismenost?

Post by Avetinho »

Veliko Stopalo wrote:
Ja Sam Odavle wrote:
Veliko Stopalo wrote:mene izuzetno nervira ono "T" na kraju. djeluje neprirodno, skorojevichevski, kompleksashki i agresivno. pishi brate kako govorish. neshto ne znam da neko nekome kazhe chut chemo se (polomio bi jezik dok bi ovo izgovorio) nego chuchemo se ili igrat chu sutra, nego igrachu sutra. i tako. :)

mislim da je to "t" uvedeno zbog nepismenosti velikog broja stanovnishtva koje nikad nije ni chulo za infinitiv pa tako zalilaj "t" na kraju i nema greshke. :D
Ovaj put sam u nedoumici. Nema dovoljno emotikona, pa ne znam da li se salis ili si ozbiljan.
mrtav sam ozbiljan.
Onda poslusaj svoj savjet, pa pisi kako govoris.
mene izuzetno nervira ono "SH" i "CH". djeluje neprirodno, skorojevichevski, kompleksashki i agresivno.
A kad si vec toliki jezikoljubac, morao bi znati da su oba oblika infinitiva, "_ti" i "_t" ispravni u bosanskom, ali se uglavnom ne mogu koristiti jedan umjesto drugog.
User avatar
Veliko Stopalo
Posts: 538
Joined: 31/10/2012 18:15

#753 Re: Novi bosanski (jezik)...ili "samo" nepismenost?

Post by Veliko Stopalo »

ovo shto pishem sh i ch je zajebancija na forumu. :roll:
a to "t" mi je glupo i neprirodno ma koliko pravilno bilo. :wink:
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#754 Re: Novi bosanski (jezik)...ili "samo" nepismenost?

Post by Avetinho »

Veliko Stopalo wrote:ovo shto pishem sh i ch je zajebancija na forumu. :roll:
a to "t" mi je glupo i neprirodno ma koliko pravilno bilo. :wink:
Morat ces tu biti oprezan, jer ovo sto si napisao, govorit ce vise o tebi, nego o "glupom" i "neprirodnom" pravilu. :D

Edit: Ako je sh i ch zajebancija, onda nisi bio mrtav ozbiljan.
User avatar
Veliko Stopalo
Posts: 538
Joined: 31/10/2012 18:15

#755 Re: Novi bosanski (jezik)...ili "samo" nepismenost?

Post by Veliko Stopalo »

Ja Sam Odavle wrote:
Veliko Stopalo wrote:ovo shto pishem sh i ch je zajebancija na forumu. :roll:
a to "t" mi je glupo i neprirodno ma koliko pravilno bilo. :wink:
Morat ces tu biti oprezan, jer ovo sto si napisao, govorit ce vise o tebi, nego o "glupom" i "neprirodnom" pravilu. :D

Edit: Ako je sh i ch zajebancija, onda nisi bio mrtav ozbiljan.
:zzzz:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#756 Re: Novi bosanski (jezik)...ili "samo" nepismenost?

Post by plain vanilla »

miki.ba wrote:
plain vanilla wrote:razgovor ide ovako

-hocemo li na kafu
-kako da necemo


pitanje: idu ili ne idu na kafu :D
Logicno :run: idu na kafu. :D
i meni je to logicno :mrgreen:
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#757 Re: Novi bosanski (jezik)...ili "samo" nepismenost?

Post by Cholina_Lokica »

plain vanilla wrote:razgovor ide ovako

-hocemo li na kafu
-kako da necemo


pitanje: idu ili ne idu na kafu :D
Ne idu :D
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#758 Re: Novi bosanski (jezik)...ili "samo" nepismenost?

Post by plain vanilla »

Cholina_Lokica wrote:
plain vanilla wrote:razgovor ide ovako

-hocemo li na kafu
-kako da necemo


pitanje: idu ili ne idu na kafu :D
Ne idu :D
ma ima da odu :evil: :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#759 Re: Novi bosanski (jezik)...ili "samo" nepismenost?

Post by Dozer »

A ako ne odu - namaracemo Hin :D
Pardon - namarat cemo Hin :D :D
User avatar
baustelac
Posts: 1401
Joined: 16/07/2005 09:05
Location: AC-DE

#760 Re: Novi bosanski (jezik)...ili "samo" nepismenost?

Post by baustelac »

Veliko Stopalo wrote:mene izuzetno nervira ono "T" na kraju. djeluje neprirodno, skorojevichevski, kompleksashki i agresivno. pishi brate kako govorish. neshto ne znam da neko nekome kazhe chut chemo se (polomio bi jezik dok bi ovo izgovorio) nego chuchemo se ili igrat chu sutra, nego igrachu sutra. i tako. :)

mislim da je to "t" uvedeno zbog nepismenosti velikog broja stanovnishtva koje nikad nije ni chulo za infinitiv pa tako zalilaj "t" na kraju i nema greshke. :D
jel ti govoris ch umjesto tj?
ekonomistica78
Posts: 103
Joined: 14/09/2012 09:55

#761 Re: Novi bosanski (jezik)...ili "samo" nepismenost?

Post by ekonomistica78 »

sarajevonekad wrote:na ovu temu,

Da li neko možda zna u kojoj knjizi ili nekom drugom izvoru stoji da je "r" samoglasnik?


pozzz

s.
Moje dijete ide u treći razred i nedavno su iz bosanskog jezika učili suglasnike i samoglasnike, ja sam se pravo iznenadila kad sam pročitala da je "r" u nekim riječima samoglasnik, npr. krv, crv, smrt i sl.
Stvarno nisam znala, a bila sam odlikaš u osnovnoj, srednjoj i na faxu.
User avatar
Veliko Stopalo
Posts: 538
Joined: 31/10/2012 18:15

#762 Re: Novi bosanski (jezik)...ili "samo" nepismenost?

Post by Veliko Stopalo »

baustelac wrote:
Veliko Stopalo wrote:mene izuzetno nervira ono "T" na kraju. djeluje neprirodno, skorojevichevski, kompleksashki i agresivno. pishi brate kako govorish. neshto ne znam da neko nekome kazhe chut chemo se (polomio bi jezik dok bi ovo izgovorio) nego chuchemo se ili igrat chu sutra, nego igrachu sutra. i tako. :)

mislim da je to "t" uvedeno zbog nepismenosti velikog broja stanovnishtva koje nikad nije ni chulo za infinitiv pa tako zalilaj "t" na kraju i nema greshke. :D
jel ti govoris ch umjesto tj?
naravno da ne govorim. ne uzimaj moje pisanje kao relevantno. radio sam u medjijima imam polozhen fono-test,a ii bez toga izuzetno dobro razlikujem ch i tj.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#763 Re: Novi bosanski (jezik)...ili "samo" nepismenost?

Post by plain vanilla »

ekonomistica78 wrote:
sarajevonekad wrote:na ovu temu,

Da li neko možda zna u kojoj knjizi ili nekom drugom izvoru stoji da je "r" samoglasnik?


pozzz

s.
Moje dijete ide u treći razred i nedavno su iz bosanskog jezika učili suglasnike i samoglasnike, ja sam se pravo iznenadila kad sam pročitala da je "r" u nekim riječima samoglasnik, npr. krv, crv, smrt i sl.
Stvarno nisam znala, a bila sam odlikaš u osnovnoj, srednjoj i na faxu.
r nikad nije samoglasnik, ali se koristi da podijeli rijec na slogove..tako da je djeci lakse reci da je samoglasnik :)
(naravno, ovo je laicko objasnjenje, neko strucniji bi to bolje objasnio)
tajmahalica
Posts: 73
Joined: 22/08/2012 14:59

#764 Re: Novi bosanski (jezik)...ili "samo" nepismenost?

Post by tajmahalica »

Nacija nam obiluje mnoštvom nepismenog ali i još opasnijeg polupismenog stanovništa, one ekipe koja je završila "škole" a još uvijek ne zna kad rječica -ne- ide zajedno a kad odvojeno. Eh kod većine te priučene ekipe koja nastoji svim silama da sakrije svoju krnjavu pismenosti primijetila sam često pisanje famoznog T o kojem se govori, na kraju glagola.
Nudim sebi objašnjenje ovakve vrste: većina ih ne zna i buni ih da li se - ćemo, ćete... - piše zajedno s glagolom ili odvojeno. Pa je najlakše napisati glagol sa T na kraju jer tad zasigurno znaju da iza ide odvojeno pomoćni glagol -htjeti.
Dakle umjesto da napišu - "pričaćemo sutra" (jer nisu sigurni piše li se odvojeno ili zajedno) oni napišu pričat ćemo i to znaju da je pravilno. Otud ta nakaradnost jezika - iz polupismenosti.
tajmahalica
Posts: 73
Joined: 22/08/2012 14:59

#765 Re: Novi bosanski (jezik)...ili "samo" nepismenost?

Post by tajmahalica »

Slovo R kod višesložnih riječi ako se nađe između dva suglasnika ima svojstvo samoglasnika.

npr. u riječi MRKVA, R poprima osobinu samoglasnika da bi se rastavila riječ.
Kod jednosložnih riječi - CRV, ta osobina se ni ne ističe jer se ove jednosložne riječi ni ne rastavljaju.
Shredder
Posts: 129
Joined: 04/02/2010 01:23
Location: Sarajevo

#766 Re: Novi bosanski (jezik)...ili "samo" nepismenost?

Post by Shredder »

tajmahalica wrote:Nacija nam obiluje mnoštvom nepismenog ali i još opasnijeg polupismenog stanovništa, one ekipe koja je završila "škole" a još uvijek ne zna kad rječica -ne- ide zajedno a kad odvojeno. Eh kod većine te priučene ekipe koja nastoji svim silama da sakrije svoju krnjavu pismenosti primijetila sam često pisanje famoznog T o kojem se govori, na kraju glagola.
Nudim sebi objašnjenje ovakve vrste: većina ih ne zna i buni ih da li se - ćemo, ćete... - piše zajedno s glagolom ili odvojeno. Pa je najlakše napisati glagol sa T na kraju jer tad zasigurno znaju da iza ide odvojeno pomoćni glagol -htjeti.
Dakle umjesto da napišu - "pričaćemo sutra" (jer nisu sigurni piše li se odvojeno ili zajedno) oni napišu pričat ćemo i to znaju da je pravilno. Otud ta nakaradnost jezika - iz polupismenosti.
Pričate gluposti! Po novom pravopisu bosanskog jezika, onako kako sam ga ja učio, a srednju sam završio 2008. godine, više ne vrijedi pravilo "čitaj kako pišeš". Tako da, kada je riječ o ovom slučaju, stvar je vrlo jednostavna: piše se, naprimjer, "čut ćemo se" ali se čita "čućemo se". Dakle, kada čuješ da neko izgovara "čut ćemo se" zaista se radi o, kako ti kažeš "polupismenom čovjeku" ali je ispravno tako napisati! Upravo tu je i nastala zabuna, ljudi vide da tako piše, pa misle da se tako i izgovara po novom pravopisu, ne znajući da više ne postoji ono "čitaj kako pišeš". Ja sam ovo, naravno, laički objasnio ali je 100% tačno.
tajmahalica
Posts: 73
Joined: 22/08/2012 14:59

#767 Re: Novi bosanski (jezik)...ili "samo" nepismenost?

Post by tajmahalica »

Shredder wrote:
tajmahalica wrote:Nacija nam obiluje mnoštvom nepismenog ali i još opasnijeg polupismenog stanovništa, one ekipe koja je završila "škole" a još uvijek ne zna kad rječica -ne- ide zajedno a kad odvojeno. Eh kod većine te priučene ekipe koja nastoji svim silama da sakrije svoju krnjavu pismenosti primijetila sam često pisanje famoznog T o kojem se govori, na kraju glagola.
Nudim sebi objašnjenje ovakve vrste: većina ih ne zna i buni ih da li se - ćemo, ćete... - piše zajedno s glagolom ili odvojeno. Pa je najlakše napisati glagol sa T na kraju jer tad zasigurno znaju da iza ide odvojeno pomoćni glagol -htjeti.
Dakle umjesto da napišu - "pričaćemo sutra" (jer nisu sigurni piše li se odvojeno ili zajedno) oni napišu pričat ćemo i to znaju da je pravilno. Otud ta nakaradnost jezika - iz polupismenosti.
Pričate gluposti! Po novom pravopisu bosanskog jezika, onako kako sam ga ja učio, a srednju sam završio 2008. godine, više ne vrijedi pravilo "čitaj kako pišeš". Tako da, kada je riječ o ovom slučaju, stvar je vrlo jednostavna: piše se, naprimjer, "čut ćemo se" ali se čita "čućemo se". Dakle, kada čuješ da neko izgovara "čut ćemo se" zaista se radi o, kako ti kažeš "polupismenom čovjeku" ali je ispravno tako napisati! Upravo tu je i nastala zabuna, ljudi vide da tako piše, pa misle da se tako i izgovara po novom pravopisu, ne znajući da više ne postoji ono "čitaj kako pišeš". Ja sam ovo, naravno, laički objasnio ali je 100% tačno.
Kako nešto može biti laički objašnjeno a 100% tačno?
To znači da sebe kao laika uzimaš za eksperta u polju u kojem nisi ekspert. Izvini ali to je nonsens.

Osim ako nemaš dokaz, relevantan molim, da potkrijepiš ono o čemu pričaš. Pozovi se slobodno na neke autore koje smatraš relevantnim i uvažiće se tvoj stav. Ali sebe kao laika uzimati relevantnim, izvini to djeluje malo neozbiljno. Mada je ovo poluozbiljno komentiranje, ipak ako nešto tvrdiš sa sigurnošću stopostotnom, dokaži.
Dokaz, ne laički osvrt.
tajmahalica
Posts: 73
Joined: 22/08/2012 14:59

#768 Re: Novi bosanski (jezik)...ili "samo" nepismenost?

Post by tajmahalica »

..i da ne bude zabune:

čut ćemo se je pravilno

čućemo se - je također pravilno, bilo pisano ili u govoru.
Nokija
Posts: 1590
Joined: 20/05/2012 14:46

#769 Re: Novi bosanski (jezik)...ili "samo" nepismenost?

Post by Nokija »

tajmahalica wrote:..i da ne bude zabune:

čut ćemo se je pravilno

čućemo se - je također pravilno, bilo pisano ili u govoru.
Kad sam ja isla u skolu takodjeR je bilo pogresno.
_CRVeNa_
Posts: 19
Joined: 29/02/2012 19:34

#770 Re: Novi bosanski (jezik)...ili "samo" nepismenost?

Post by _CRVeNa_ »

Tri su oblika futura:
ćemo pisati
pisat ćemo
pisaćemo :)
User avatar
Veliko Stopalo
Posts: 538
Joined: 31/10/2012 18:15

#771 Re: Novi bosanski (jezik)...ili "samo" nepismenost?

Post by Veliko Stopalo »

tajmahalica wrote:Nacija nam obiluje mnoštvom nepismenog ali i još opasnijeg polupismenog stanovništa, one ekipe koja je završila "škole" a još uvijek ne zna kad rječica -ne- ide zajedno a kad odvojeno. Eh kod većine te priučene ekipe koja nastoji svim silama da sakrije svoju krnjavu pismenosti primijetila sam često pisanje famoznog T o kojem se govori, na kraju glagola.
Nudim sebi objašnjenje ovakve vrste: većina ih ne zna i buni ih da li se - ćemo, ćete... - piše zajedno s glagolom ili odvojeno. Pa je najlakše napisati glagol sa T na kraju jer tad zasigurno znaju da iza ide odvojeno pomoćni glagol -htjeti.
Dakle umjesto da napišu - "pričaćemo sutra" (jer nisu sigurni piše li se odvojeno ili zajedno) oni napišu pričat ćemo i to znaju da je pravilno. Otud ta nakaradnost jezika - iz polupismenosti.
:thumbup: istu stvar sam i ja uochio. "neznam, nemogu i t na kraju" je omiljeno kod fakultetski obrazovanih skorojevicha. :roll:
Last edited by Veliko Stopalo on 09/12/2012 19:30, edited 1 time in total.
Shredder
Posts: 129
Joined: 04/02/2010 01:23
Location: Sarajevo

#772 Re: Novi bosanski (jezik)...ili "samo" nepismenost?

Post by Shredder »

tajmahalica wrote:
Shredder wrote:
tajmahalica wrote:Nacija nam obiluje mnoštvom nepismenog ali i još opasnijeg polupismenog stanovništa, one ekipe koja je završila "škole" a još uvijek ne zna kad rječica -ne- ide zajedno a kad odvojeno. Eh kod većine te priučene ekipe koja nastoji svim silama da sakrije svoju krnjavu pismenosti primijetila sam često pisanje famoznog T o kojem se govori, na kraju glagola.
Nudim sebi objašnjenje ovakve vrste: većina ih ne zna i buni ih da li se - ćemo, ćete... - piše zajedno s glagolom ili odvojeno. Pa je najlakše napisati glagol sa T na kraju jer tad zasigurno znaju da iza ide odvojeno pomoćni glagol -htjeti.
Dakle umjesto da napišu - "pričaćemo sutra" (jer nisu sigurni piše li se odvojeno ili zajedno) oni napišu pričat ćemo i to znaju da je pravilno. Otud ta nakaradnost jezika - iz polupismenosti.
Pričate gluposti! Po novom pravopisu bosanskog jezika, onako kako sam ga ja učio, a srednju sam završio 2008. godine, više ne vrijedi pravilo "čitaj kako pišeš". Tako da, kada je riječ o ovom slučaju, stvar je vrlo jednostavna: piše se, naprimjer, "čut ćemo se" ali se čita "čućemo se". Dakle, kada čuješ da neko izgovara "čut ćemo se" zaista se radi o, kako ti kažeš "polupismenom čovjeku" ali je ispravno tako napisati! Upravo tu je i nastala zabuna, ljudi vide da tako piše, pa misle da se tako i izgovara po novom pravopisu, ne znajući da više ne postoji ono "čitaj kako pišeš". Ja sam ovo, naravno, laički objasnio ali je 100% tačno.
Kako nešto može biti laički objašnjeno a 100% tačno?
To znači da sebe kao laika uzimaš za eksperta u polju u kojem nisi ekspert. Izvini ali to je nonsens.

Osim ako nemaš dokaz, relevantan molim, da potkrijepiš ono o čemu pričaš. Pozovi se slobodno na neke autore koje smatraš relevantnim i uvažiće se tvoj stav. Ali sebe kao laika uzimati relevantnim, izvini to djeluje malo neozbiljno. Mada je ovo poluozbiljno komentiranje, ipak ako nešto tvrdiš sa sigurnošću stopostotnom, dokaži.
Dokaz, ne laički osvrt.
Mene su tako učili u gimnaziji, i na osnovu toga tvrdim da je 100% tačno. I sjećam se da nam je profesor stalno ponavljao da se radi o novom pravopisu bosanskog jezika prema kojem ne vrijedi Vukovo pravilo "čitaj kako pišeš". Kažem laički objasnio, ovo pravilo vjerovatno ima neko ime i slično, na to sam mislio. Ali to ne znači da nije tačno. Sad da ja tražim knjige po internetu, stvarno ne bih. Mislim, ja ti kažem kako sam učio u školi, ti si je vjerovatno završila prije mene, pa sad ti kako god hoćeš. Pravilo se može nekome ne sviđati ali je tako. Da se razumijemo, i mene užasno nervira kad čujem da neko IZGOVARA ovo "t".
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#773 Re: Novi bosanski (jezik)...ili "samo" nepismenost?

Post by JThomas »

Veliko Stopalo wrote:
tajmahalica wrote:Nacija nam obiluje mnoštvom nepismenog ali i još opasnijeg polupismenog stanovništa, one ekipe koja je završila "škole" a još uvijek ne zna kad rječica -ne- ide zajedno a kad odvojeno. Eh kod većine te priučene ekipe koja nastoji svim silama da sakrije svoju krnjavu pismenosti primijetila sam često pisanje famoznog T o kojem se govori, na kraju glagola.
Nudim sebi objašnjenje ovakve vrste: većina ih ne zna i buni ih da li se - ćemo, ćete... - piše zajedno s glagolom ili odvojeno. Pa je najlakše napisati glagol sa T na kraju jer tad zasigurno znaju da iza ide odvojeno pomoćni glagol -htjeti.
Dakle umjesto da napišu - "pričaćemo sutra" (jer nisu sigurni piše li se odvojeno ili zajedno) oni napišu pričat ćemo i to znaju da je pravilno. Otud ta nakaradnost jezika - iz polupismenosti.
:thumbup: istu stvar sam i ja uochio. "neznam, nemogu i t" na kraju je omiljeno kod fakultetski obrazovanih skorojevicha. :roll:
s tim da je t na kraju pravilno, a "neznam" i "nemogu" nije. to se ne može stavljati u isti koš zato što se tebi subjektivno ne sviđa.
Shredder
Posts: 129
Joined: 04/02/2010 01:23
Location: Sarajevo

#774 Re: Novi bosanski (jezik)...ili "samo" nepismenost?

Post by Shredder »

Evo ga! Mislio sam da ću se namučiti tražeći dokaz, a onda se sjetih da je ovo pravilo prema pravopisu Senahida Halilovića, i još ga nađoh odmah na netu.

49 str.
User avatar
Veliko Stopalo
Posts: 538
Joined: 31/10/2012 18:15

#775 Re: Novi bosanski (jezik)...ili "samo" nepismenost?

Post by Veliko Stopalo »

JThomas wrote:
:thumbup: istu stvar sam i ja uochio. "neznam, nemogu i t" na kraju je omiljeno kod fakultetski obrazovanih skorojevicha. :roll:
s tim da je t na kraju pravilno, a "neznam" i "nemogu" nije. to se ne može stavljati u isti koš zato što se tebi subjektivno ne sviđa.[/quote]

a ti mislish da velika vechina sttavlja t zato shto zna da je to pravilno a nije u stanju da zapamti kad se "ne" pishe odvojeno? :D
djevojka je objasnila par postova iznad zashto je doshlo do poplave tog "t". ne zbog izuzetnog poznavanja gramatike nego upravo obrnuto.
Post Reply