Novogradnja u Sarajevu?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#6576 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by salik79 »

kB27 wrote: 30/06/2021 22:36
Grof wrote: 30/06/2021 21:28

Hvala za info! Pošto se slabo snalazim tu kako je sagrađeno zadnjih goodina dosta nekih objekata na toj lokaciji, bilo bi super ako bi mogao označiti gdje se nalazi ta parcela na karti? I btw šta je SPO? :)

Image
Kako sam ja shvatio (prilicno na brzinu sam pokupio info, ako dobijem vise napisat cu), otprilike izmedju pin-ova xenon.ba i apoteka.
Pretpostavljam da mislis na SPO koji bi Ans Drive trebao graditi u krugu (uskoro) bivseg Hydro-Metala?
noviclan
Posts: 10991
Joined: 31/10/2013 06:48

#6577 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by noviclan »

Grof wrote: 30/06/2021 21:28
kB27 wrote: 30/06/2021 16:47

Prema mojim informacijama, jako brzo pored Nove Otoke - odnosno izmedju Nove Otoke i Veneta.
Hvala za info! Pošto se slabo snalazim tu kako je sagrađeno zadnjih goodina dosta nekih objekata na toj lokaciji, bilo bi super ako bi mogao označiti gdje se nalazi ta parcela na karti? I btw šta je SPO? :)

Image
Joj kad poravnaju dallas bimgo konzum
User avatar
Grof
Posts: 564
Joined: 24/02/2002 00:00

#6578 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Grof »

kB27 wrote: 30/06/2021 22:36 Kako sam ja shvatio (prilicno na brzinu sam pokupio info, ako dobijem vise napisat cu), otprilike izmedju pin-ova xenon.ba i apoteka.
Super...hvala za info. Ako dobiješ više info, molim te podijeli s rajom. :sax:
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#6579 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by kB27 »

Naravno. :)

Mada i sam ostavljam mogucnost da je informacija patka, jer su se nebrojeno puta najavljivali bageri, krcenje "sume" pored NO, rusenje baraka pored Veneta, itd. Dovoljno je da se neko pocne raspitivati za parcele, nekako odmah krenu price da je bager ujutro na gradilistu.

Kako god, ako nesto bude od toga, vjerujem da ce biti doooobre cijene cak i u pretprodaji. Posebno ako se u tom trenutku bude radila samo jedna zgrada, i posebno ako to bude Ans Drive, cijene sigurno idu iznad onih u svjetlucavom tornju. Nazalost, bit ce da cemo se na gradnju na prvoj parceli do glavne ceste (izmedju Veneta i NO) jos nacekati, iako bi to zaokruzilo urbanizaciju kvarta barem kada se gleda iz vana. Ovako ide novogradnja, pa barake iz Kraljevine SHS (iz kojih iskacu stakori velicine pudlica), pa opet novogradnja. Sta je problem, ne znam.
BadBoy
Posts: 8089
Joined: 01/11/2005 21:55

#6580 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by BadBoy »

Cijene, sitnica:

Image
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#6581 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by kB27 »

BadBoy wrote: 01/07/2021 09:54 Cijene, sitnica:

Image
Zar se Sarajevo Tower jos uvijek vodi kao novogradnja? :mrgreen: Tuzno, djeca koja su se rodila kad se poceo graditi ce jos malo u skolu.
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#6582 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by breuer »

klasika novogradnja, sobe ko vagoni...ojha
User avatar
Grof
Posts: 564
Joined: 24/02/2002 00:00

#6583 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Grof »

kB27 wrote: 01/07/2021 09:46 Naravno. :)

Mada i sam ostavljam mogucnost da je informacija patka, jer su se nebrojeno puta najavljivali bageri, krcenje "sume" pored NO, rusenje baraka pored Veneta, itd. Dovoljno je da se neko pocne raspitivati za parcele, nekako odmah krenu price da je bager ujutro na gradilistu.

Kako god, ako nesto bude od toga, vjerujem da ce biti doooobre cijene cak i u pretprodaji. Posebno ako se u tom trenutku bude radila samo jedna zgrada, i posebno ako to bude Ans Drive, cijene sigurno idu iznad onih u svjetlucavom tornju. Nazalost, bit ce da cemo se na gradnju na prvoj parceli do glavne ceste (izmedju Veneta i NO) jos nacekati, iako bi to zaokruzilo urbanizaciju kvarta barem kada se gleda iz vana. Ovako ide novogradnja, pa barake iz Kraljevine SHS (iz kojih iskacu stakori velicine pudlica), pa opet novogradnja. Sta je problem, ne znam.
Evo koliko vidim da forumaši @mahalik i @salik79 imaju istu informaciju tako da je mala vjerovatnoća da je informacija patka. :D
Ne znam kako će se kretati cijene, ali očukujem sigurno 3.000+ KM/m2.
User avatar
Grof
Posts: 564
Joined: 24/02/2002 00:00

#6584 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Grof »

Ono što me nekako čudi u vezi novogradnje je zgrada koju završava građevinska firma Izvor na Otoci. U zgradi se rade trenutno unutrašnji radovi, a navodno su svi stanovi prodati, premda niko nigdje vidio da je prodaja stanova igdje bila oglašena, ni u pretprodaji a niti sada. U istoj vrijeme, stanovi Ada koji se nalaze direktno iznad otvorene pijace na Otoci, već duže vrijeme se prodaju na OLX, ali ne vidim baš da prodaja ide nešto dobro, vjerovatno zbog lokacije same zgrade kao i vrlo malog prostora na kojem je sve nekako ugurano i zbijeno (dvije zgrade uz postojeći hotel).

Po riječima radnika firme Izvor, firma planira raditi zgradu na nekoj parceli gdje je sada Konzum (iza Binga).

Ovo je zgrada koja se završava i u kojoj su kao svi stanovi već rasprodati:

Image
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#6585 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by kB27 »

Ma to bi bilo stvarno bezobrazno posebno u pretprodaji, sve i da novi Importanne naprave na toj lokaciji... Jebote, onda je 6.000 KM/m2 kod Malce na Cobaniji bukvalno dzaba s obzirom na to sta dobijes u jednom i drugom slucaju. :mrgreen:

Trenutno je odnos cijena za kupovinu i najam toliko nesrazmjeran da je to nenormalno; jedino sto ga drzi je cinjenica da bosanac "nece u tudje". Ali kupiti stan po cijeni tridesetogodisnjeg najma po meni moze samo budala (tridesetogodisnjeg u slucaju da imas da iskesiras stan, ako ides na 20 godina kredita onda blize pedesetogodisnjem najmu). A investirati u isti taj stan s ciljem iznajmljivanja koje ce investiciju vratiti za 30-40 godina moze samo neko kome je stvarno nudza da negdje skloni mutne pare. :) Pa jebote gdje na svijetu ima da stan direktno od investitora kupis koferom para. :-)
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#6586 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by neki »

Teško da će bilo gdje u ovom gradu ikad više biti novogradnje za manje od 3000KM/m2..
Naviknite se na to..
User avatar
mk ultra
Posts: 19539
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#6587 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by mk ultra »

neki wrote: 01/07/2021 10:37 Teško da će bilo gdje u ovom gradu ikad više biti novogradnje za manje od 3000KM/m2..
Naviknite se na to..
ko se može navići na ovo? nema šanse bilo ko ko radi za 2x plata od 1400
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#6588 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by kB27 »

neki wrote: 01/07/2021 10:37 Teško da će bilo gdje u ovom gradu ikad više biti novogradnje za manje od 3000KM/m2..
Naviknite se na to..
Jos puno pure ovaj grad mora pojesti da se to desi. Posebno "bilo gdje".
User avatar
mk ultra
Posts: 19539
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#6589 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by mk ultra »

ako se to desi, a hoće jer cijene mogu samo ići gore, jednostavno život u gradu će biti nemoguć

Hadžići, Ilijaš, Visoko, Konjic, i transport u Sarajevo na posao.
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#6590 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by nepass1 »

Bas sa zenom jutros raspravljam, vidjela i ona ovaj oglas u toweru. Pa dvoje ako ima primanja 3k uz to jos djete. Pa to je zavaljotka za citav zivot. Pa i 40m² za 3k je ogromna svota ako nemas zastekano love.
Trebace narodu brzi voz sto prije
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66228
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6591 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by _BataZiv_0809 »

Ja stvarno ne znam kome se ovoliki stanovi grade. Nisu ni ostali gradovi iz kojih Sarajevo crpi stanovnike a ni dijaspora nepresusan bazen.
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#6592 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by neki »

Pa gdje u svijetu za običan narod kupovina stana nije zavaljotka za čitav život??
Ko te pita..nema to veze sa kvalitetom života u ovom gradu, ali od Ilidže do Baščaršije u novogradnji neće biti stana za ispod 3000KM..
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#6593 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Hajvan »

neki wrote: 01/07/2021 11:19 Pa gdje u svijetu za običan narod kupovina stana nije zavaljotka za čitav život??
Ko te pita..nema to veze sa kvalitetom života u ovom gradu, ali od Ilidže do Baščaršije u novogradnji neće biti stana za ispod 3000KM..
More bit bidne tako
Al nece imat ko kupit
Odose ljudi vani
Tadin
Posts: 58
Joined: 05/08/2018 10:30

#6594 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Tadin »

Grof wrote: 01/07/2021 10:22 Ono što me nekako čudi u vezi novogradnje je zgrada koju završava građevinska firma Izvor na Otoci. U zgradi se rade trenutno unutrašnji radovi, a navodno su svi stanovi prodati, premda niko nigdje vidio da je prodaja stanova igdje bila oglašena, ni u pretprodaji a niti sada.
Ako se ne varam, bilo je oglašavano posvuda. Čak je i onaj ogromni plakat bio ispred same zgrade.
Sjećam se da sam išao gledati njihove stanove na stupu i njihov agent je spominjao i za ovaj objekat.
Ono što mi je ostalo u pamćenju kod njih na Stupu pored tragedije sa radnicima, kriminalno male udaljenosti između objekata jest činjenica da u kuhinje postavljaju parket umjesto pločica. Kvaliteta mi se činila ok, valjda se nije poremetila u novom objektu.
Stanove ovdje kupuje većinom dijaspora i mlađu ljudi putem kredita. I prodaje se sve odreda.
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#6595 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by kB27 »

nepass1 wrote: 01/07/2021 11:10 Bas sa zenom jutros raspravljam, vidjela i ona ovaj oglas u toweru. Pa dvoje ako ima primanja 3k uz to jos djete. Pa to je zavaljotka za citav zivot. Pa i 40m² za 3k je ogromna svota ako nemas zastekano love.
Trebace narodu brzi voz sto prije
Balon da ne bi ispuhao moras da dalje puses i kad nema nikakve logike. Broj stanova koji samo onako stoje je ogroman, broj stanova koji stoje prazni i cekaju da ih neko iznajmi jos veci. A kad bi se doslo od podatka koji % stanova drze ljudi koji imaju vise od jedne nekretnine - sve bi ti bilo jasno. Ulozis pare stecene kroz sivu ekonomiju i dalje pravis iste takve pare. El Dorado budimo realni.

E sad zamisli sta bi se desilo kada bi bio donesen zakon da placas porez na nekretninu u kojoj ne zivis, ili jos bolje porez na praznu nekretninu. Da li cemo to dozivjeti, vidjet cemo. A sto kazez jedan brzi voz i zavrsen GA, i ode sve kao kula od karata. Radije bih u Tarcin nego na Otoku ili Stup, cak i da kosta isto (a kosta bar duplo manje), ako znam da sam na Otoki za 10-15 minuta kad god pozelim. A nesto mi se cini da je se ne bih precesto zazelio, osim kakvim poslom.
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#6596 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by TheHound »

kB27 wrote: 01/07/2021 11:40
nepass1 wrote: 01/07/2021 11:10 Bas sa zenom jutros raspravljam, vidjela i ona ovaj oglas u toweru. Pa dvoje ako ima primanja 3k uz to jos djete. Pa to je zavaljotka za citav zivot. Pa i 40m² za 3k je ogromna svota ako nemas zastekano love.
Trebace narodu brzi voz sto prije
Balon da ne bi ispuhao moras da dalje puses i kad nema nikakve logike. Broj stanova koji samo onako stoje je ogroman, broj stanova koji stoje prazni i cekaju da ih neko iznajmi jos veci. A kad bi se doslo od podatka koji % stanova drze ljudi koji imaju vise od jedne nekretnine - sve bi ti bilo jasno. Ulozis pare stecene kroz sivu ekonomiju i dalje pravis iste takve pare. El Dorado budimo realni.

E sad zamisli sta bi se desilo kada bi bio donesen zakon da placas porez na nekretninu u kojoj ne zivis, ili jos bolje porez na praznu nekretninu. Da li cemo to dozivjeti, vidjet cemo. A sto kazez jedan brzi voz i zavrsen GA, i ode sve kao kula od karata. Radije bih u Tarcin nego na Otoku ili Stup, cak i da kosta isto (a kosta bar duplo manje), ako znam da sam na Otoki za 10-15 minuta kad god pozelim. A nesto mi se cini da je se ne bih precesto zazelio, osim kakvim poslom.
Upravo tako, domaci privatnici kroz kupovinu desetina stanova peru sive pare i zato prodaja ide ovako kako ide, sve sto se napravi to se i proda.
A zakon vezan za porez daj Boze da ikada kod nas dodje na red, upravo iz razloga sto ovi koji kroz te stanove peru pare isto tako finansiraju izborne kampanje ljudi koji su trenutno na vlasti.
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#6597 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by nepass1 »

kB27 wrote: 01/07/2021 11:40
nepass1 wrote: 01/07/2021 11:10 Bas sa zenom jutros raspravljam, vidjela i ona ovaj oglas u toweru. Pa dvoje ako ima primanja 3k uz to jos djete. Pa to je zavaljotka za citav zivot. Pa i 40m² za 3k je ogromna svota ako nemas zastekano love.
Trebace narodu brzi voz sto prije
Balon da ne bi ispuhao moras da dalje puses i kad nema nikakve logike. Broj stanova koji samo onako stoje je ogroman, broj stanova koji stoje prazni i cekaju da ih neko iznajmi jos veci. A kad bi se doslo od podatka koji % stanova drze ljudi koji imaju vise od jedne nekretnine - sve bi ti bilo jasno. Ulozis pare stecene kroz sivu ekonomiju i dalje pravis iste takve pare. El Dorado budimo realni.

E sad zamisli sta bi se desilo kada bi bio donesen zakon da placas porez na nekretninu u kojoj ne zivis, ili jos bolje porez na praznu nekretninu. Da li cemo to dozivjeti, vidjet cemo. A sto kazez jedan brzi voz i zavrsen GA, i ode sve kao kula od karata. Radije bih u Tarcin nego na Otoku ili Stup, cak i da kosta isto (a kosta bar duplo manje), ako znam da sam na Otoki za 10-15 minuta kad god pozelim. A nesto mi se cini da je se ne bih precesto zazelio, osim kakvim poslom.
Ja sam kvadrat platio 1670 i to se dobro naguzio. Velika rata, da sto prije otplatim. Ne znam bih li mogao m² po 2500 isfinansirati
User avatar
mk ultra
Posts: 19539
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#6598 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by mk ultra »

nepass1 wrote: 01/07/2021 13:24
kB27 wrote: 01/07/2021 11:40

Balon da ne bi ispuhao moras da dalje puses i kad nema nikakve logike. Broj stanova koji samo onako stoje je ogroman, broj stanova koji stoje prazni i cekaju da ih neko iznajmi jos veci. A kad bi se doslo od podatka koji % stanova drze ljudi koji imaju vise od jedne nekretnine - sve bi ti bilo jasno. Ulozis pare stecene kroz sivu ekonomiju i dalje pravis iste takve pare. El Dorado budimo realni.

E sad zamisli sta bi se desilo kada bi bio donesen zakon da placas porez na nekretninu u kojoj ne zivis, ili jos bolje porez na praznu nekretninu. Da li cemo to dozivjeti, vidjet cemo. A sto kazez jedan brzi voz i zavrsen GA, i ode sve kao kula od karata. Radije bih u Tarcin nego na Otoku ili Stup, cak i da kosta isto (a kosta bar duplo manje), ako znam da sam na Otoki za 10-15 minuta kad god pozelim. A nesto mi se cini da je se ne bih precesto zazelio, osim kakvim poslom.
Ja sam kvadrat platio 1670 i to se dobro naguzio. Velika rata, da sto prije otplatim. Ne znam bih li mogao m² po 2500 isfinansirati
ma to je previse covjece... a sad ko s nokta lupaju 2500

ali opcija je sve manje
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5953
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#6599 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by studiorum_tuzlaensis »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-minis ... /210630098
Šefica Odsjeka za normativno-pravne poslove Ministarstva zdravstva Federacije BiH lani je na osnovu rada u komisijama ostvarila ukupna primanja u neto iznosu od 16.980 KM, dok je za redovan rad ostvarila neto platu od 18.818 KM.
Šefica odsjeka može svakih par godina u novi stan, a ako je i mužić uhljebljen (vjerovatno da jest), onda može i svake treće godine jedan stančić na konto.

itd.

itd.

na temu cijena... kao i "otkud kupovna moc"
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#6600 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by amko761 »

studiorum_tuzlaensis wrote: 01/07/2021 13:55 https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-minis ... /210630098
Šefica Odsjeka za normativno-pravne poslove Ministarstva zdravstva Federacije BiH lani je na osnovu rada u komisijama ostvarila ukupna primanja u neto iznosu od 16.980 KM, dok je za redovan rad ostvarila neto platu od 18.818 KM.
Šefica odsjeka može svakih par godina u novi stan, a ako je i mužić uhljebljen (vjerovatno da jest), onda može i svake treće godine jedan stančić na konto.

itd.

itd.

na temu cijena... kao i "otkud kupovna moc"
Takvih koliko hoćeš ;-)
Post Reply