Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#26 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by jasko__ »

Raja danas sam iz par izvora cuo da je usvojen Zakon o autorskim pravima, ili kako se vec zove...navodno ce porezna uprava da kontrolise da li porezni obveznici koriste originalne licencirane software u svom radu...mozda je stara vijest ali ja sam tek danas cuo...zna li neko nesto vise o tome...ako je istina, kostace nas debelo... :run:
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#27 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by jasko__ »

jasko__ wrote:Raja danas sam iz par izvora cuo da je usvojen Zakon o autorskim pravima, ili kako se vec zove...navodno ce porezna uprava da kontrolise da li porezni obveznici koriste originalne licencirane software u svom radu...mozda je stara vijest ali ja sam tek danas cuo...zna li neko nesto vise o tome...ako je istina, kostace nas debelo... :run:
http://www.eakademik.com/drugo/bih-zbog ... 200-000-km

Mislim da se to odnosi na ovo...
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#28 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by Ricken »

Iz nepotvrđnih izvora doznajem da je Vlada FBiH usvojila izmjene pravinlika o porezu na dohodak, te da dnenvica neoporeziva iznosi 25 KM. Izmjena važi od danas. Faktički vezali neoporezivi dio i za odluku.
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#29 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by Baby Jane »

Ricken wrote:Iz nepotvrđnih izvora doznajem da je Vlada FBiH usvojila izmjene pravinlika o porezu na dohodak, te da dnenvica neoporeziva iznosi 25 KM. Izmjena važi od danas. Faktički vezali neoporezivi dio i za odluku.
Tacno si cuo. Izlazi sad u martu u sluzbenim novinama.
User avatar
arman1
Posts: 5346
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#30 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by arman1 »

Baby Jane wrote:
Ricken wrote:Iz nepotvrđnih izvora doznajem da je Vlada FBiH usvojila izmjene pravinlika o porezu na dohodak, te da dnenvica neoporeziva iznosi 25 KM. Izmjena važi od danas. Faktički vezali neoporezivi dio i za odluku.
Tacno si cuo. Izlazi sad u martu u sluzbenim novinama.
Izašlo j...m im sve.
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#31 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by Baby Jane »

U "Službenim novinama Federacije BiH", broj 20/12 od 7.3.2012. godine objavljene su izmjene i dopune Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dohodak, koje stupaju na snagu 8.3.2012. godine.

Važne izmjene i novelacije Pravilnika sastoje se u slijedećem:

1. Naknade za službena putovanja i naknade za rad na terenu
a) Izmijenjena je tačka 1) stava 1. člana 14. Pravilnika (strana 195 Priručnika za 2012. godinu) tako da je neoporezivi dio naknade troškova za službena putovanja (dnevnica) utvrđena kao i kod budžetskih korisnika i iznosi 25,00 KM. Na osnovicu preko ovog iznosa poslodavac je dužan obračunati poreze i doprinose kao na prihod primaoca naknade po osnovu nesamostalne djelatnosti, počev od 8.3.2012. godine.
b) Naknada za rad na terenu priznaje se u propisanom iznosu pod uslovom da se rad obavlja van mjesta zaposlenja i da traje duže od 30 dana (bilo je duže od 20 dana - strana Priručnika 196).

2. Pojedinačni mjesečni izvještaj o isplaćenim plaćama, obračunatim i uplaćenim doprinosima i porezu na dohodak od nesamostalne djelatnosti
a) Dodat je novi član 26a. i uveden Obrazac PMIP-1024 kojim se, pored ostalog, omogućava da se Porezna uprava izvijesti o pojedinačnim uplatama, doplatama i ispravkama podataka u mjesečnom izvještaju koji je poslodavac već dostavio ili koji će tek dostaviti PU (Obrazac MIP-1023) a koji se odnosi samo na jednog zaposlenika na dohodak od nesamostalne djelatnosti, u slučaju odlaska radnika u penziju kad treba dati podatke prije obrasca MIP-1023, u slučaju potrebe za ispravkom odnosno izmjenom podataka za više radnika, obrazac se sastavlja za svakog radnika zasebno za jedan porezni period (mjesec/godina).....

3. Precizno se odredilo u članu 27. stav 1. (strana 201 Priručnika) da se obrazac GIP-1022 dostavlja i Poreznoj upravi.

4. Utvrđivanje i plaćanje dohotka od obrtničke djelatnosti
Precizno su utvrđene obrtničke djelatnosti izmjenom stava 1. člana 49 Pravilnika (strana 208 Priručnika):
a) mjenja se tačka 2) sa naznakom da su stari i tradicionalni zanati utvrđeni Uredbom o zaštiti tradicionalnih i starih obrta ("Službene novine FBiH", broj 66/02);
b) u tački 3. dodate su riječi"nosivosti do 8 tona";
c) ako obavlja djelatnosti iz oblasti poljoprivrede i šumarstva kao osnovno zanimanje na osnovu odluke nadležnog organa, a nisu obveznici PDV-a.

5. Obaveza i rokovi dostavljanja
Uveden je novi član 71a. kojim se obavezuju pravna i fizička lica - obveznici obračunavanja i plaćanja akontacija poreza na dohodak po osnovu isplata oporezivih prihoda fizičkim licima, da do kraja februara tekuće godine svakom poreznom obvezniku dostave zbirni pregled sa podacima o isplaćenim ličnim primanjima u proteklom poreznom periodu, kao i o obračunatim i obustavljenim akontacijama poreza na dohodak na sva oporeziva primanja isplaćena po osnovu nesamostalne djelatnosti (obrazac GIP- 1022), kao i preglede sa podacima o obračunatim i isplaćenim naknadama po osnovu drugih samostalnih djelatnosti (obrazac GPD -1051).


Sad cekamo progresivnu stopu poreza na dohodak, i izmjene PDV-a, pa da slavimo :D
Ne znam je li vise tuzno ili smijesno.
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#32 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by Ricken »

Neće se mjenat stopa, samo još eventualno mogu promjenit oporezivi iznos za ostale naknade (regres).
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#33 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by Baby Jane »

A, sta je sa dnevnicama u inostranstvo? Je li one ostaju iste ili ce i njih mijenjati??
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#34 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by Ricken »

Ostaju iste
User avatar
Rosebud_
Posts: 345
Joined: 18/04/2011 21:10
Location: We're gonna need a bigger boat.

#35 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by Rosebud_ »

Pozdrav :)

Mozda sam malkice fulila temu, ako jesam uputite gdje sam trebala priupitat :D
Gdje se moze naci Sluzbeni list KS 13/98, po mogucnosti u pdf formatu?

Hvala :bih:
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#36 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by poznanik »

Rosebud_ wrote:Pozdrav :)

Mozda sam malkice fulila temu, ako jesam uputite gdje sam trebala priupitat :D
Gdje se moze naci Sluzbeni list KS 13/98, po mogucnosti u pdf formatu?

Hvala :bih:
"Službene novine Kantona Sarajevo", broj 13/98 - http://rghost.net/36946892
User avatar
Rosebud_
Posts: 345
Joined: 18/04/2011 21:10
Location: We're gonna need a bigger boat.

#37 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by Rosebud_ »

poznanik wrote:
Rosebud_ wrote:Pozdrav :)

Mozda sam malkice fulila temu, ako jesam uputite gdje sam trebala priupitat :D
Gdje se moze naci Sluzbeni list KS 13/98, po mogucnosti u pdf formatu?

Hvala :bih:
"Službene novine Kantona Sarajevo", broj 13/98 - http://rghost.net/36946892
Svaka cast na brzom odgovoru, hvala :-D
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#38 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by enx »

.
Last edited by enx on 04/04/2012 11:30, edited 1 time in total.
User avatar
shuma.ispod.pazuha
Posts: 508
Joined: 03/12/2011 12:45
Location: dajem ti 2 gola fore, igramo do 3

#39 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by shuma.ispod.pazuha »

po novom, ako uposleni ima kredit, a firma mu ne daje platu, banka potražuje rate kredita od firme :!:
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#40 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by Ricken »

shuma.ispod.pazuha wrote:po novom, ako uposleni ima kredit, a firma mu ne daje platu, banka potražuje rate kredita od firme :!:
po kojem novom, odnosno po kojem uopšte?
DD_ASD
Posts: 54
Joined: 05/09/2011 21:03

#41 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by DD_ASD »

Pitanje: Da li je topli obrok (neoporezivi dio) smanjen na 8 KM od marta/aprila 2012.?

Čuo sam da postoji sad neko pravilo za izračunavanje, tipa 8 KM x 25 = 200 KM. Da li je ovo korektno ili da li neko ima izvor gdje se ovaj novi propis nalazi?

Hvala unaprijed!
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#42 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by djulba »

Topli obrok je neoporeziv i dalje 2 % od prosječne plate dakle 16,57 KM po danu provedenom na poslu.
DD_ASD
Posts: 54
Joined: 05/09/2011 21:03

#43 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by DD_ASD »

Hvala na odgovoru. Hm, od jednog knjigovođe sam čuo da se sad TO računa po principu 8 KM x 25 dana, te da je to kao prema novoj izmjeni pravilnika o porezu na dohodak ili nešto slično (prema njegovoj verziji, to faktički znači da je 50% od tih 16,57 neoporezivo, a ostalo se oporezuje)...znam da je bila ta inicijativa, pa zato pitam da nije slučajno u međuvremenu došlo do ove izmjene...
forumaš2011
Posts: 76
Joined: 10/11/2011 10:04

#45 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by forumaš2011 »

shuma.ispod.pazuha wrote:po novom, ako uposleni ima kredit, a firma mu ne daje platu, banka potražuje rate kredita od firme :!:
Da, ali samo ako se firma obavezala kao žirant da će vratit kredit ako njen uposlenik nije u mogućnosti.
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#46 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by jasko__ »

Ljudi sta cemo sa ovim belajem zvanim JS3400...niko nista ne spominje...nema uputstva, mada je logicno kako ga popuniti al opet hajd ga znaj...i povrh svega podnosi se elektronski za 10 i više uposlenika...a koliko ja znam nema aplikacije jos...a rok se pravo primakao....
rebus
Posts: 165
Joined: 16/03/2005 07:39

#47 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by rebus »

Izgleda ništa:

http://www.pufbih.ba/ba/info/novosti/it ... -doprinosa

Mada...dok se ovo izmijeni, proći će rok za podnošenje JS-a.
forumaš2011
Posts: 76
Joined: 10/11/2011 10:04

#48 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by forumaš2011 »

kako stvari stoje JS3400 se neće podnosit, nije još usvojeno ali bit će, istina proći će rok dok oni sve te procedure obave ali na seminaru rekoše ništa od podnošenja
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#49 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by motorola01 »

Da li neko zna da li po novim izmjenama zakonama u oblasti stomatologije(od pocetka ovog mjeseca) i privatne ordinacije moraju imati zaposlenog pored doktora stomatologije i tehnicara/sestru ili to vazi samo za domove zdravlja?

Unaprijed hvala na odgovoru
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#50 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by poznanik »

motorola01 wrote:Da li neko zna da li po novim izmjenama zakonama u oblasti stomatologije(od pocetka ovog mjeseca) i privatne ordinacije moraju imati zaposlenog pored doktora stomatologije i tehnicara/sestru ili to vazi samo za domove zdravlja?
Ne radi se o izmjenama i dopunama ranijeg zakona, već je Zakon o stomatološkoj djelatnosti u FBiH, objavljen u Službenim novinama FBiH br. 37/12, sasvim novi zakon koji tretira ovu oblast.

Odgovor na pitanje je - DA.

Članom 20. zakona, "Stomatološka djelatnost na primarnom nivou zdravstvene zaštite provodi se i organizira u timskom radu, u kojem učestvuje najmanje jedan doktor stomatologije i tomatološka sestra - tehničar". Ovakva obaveza određena je i Zakonom o zdravstvenoj zaštiti iz 2010. godine.

Ukoliko doktor stomatologije osnuje zubotehnički laboratorij za potrebe svoje privatne prakse, obavezan je zaposliti zubnog tehničara sa punim radnim vremenom, sa položenim stručnim ispitom i licencom nadležne stomatološke komore.

Uslovi o kadrovskoj ispunjenosti u privatnoj praksi zdravstvene djalatnosti određeni su i Pravilnikom o uvjetima u pogledu prostora, opreme i medicinsko-tehničke opreme za obavljanje privatne prakse u zdravstvenoj djelatnosti ("Službene novine Federacije BiH", br. 30/00 i 36/01) Zakona o zdravstvenoj zaštiti FBiH.
Post Reply