Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post Reply
tnnt
Posts: 962
Joined: 28/10/2012 14:25

#1676 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tnnt »

Elims wrote: Tu je negdje bilo oko 3000 poginulih,a ukupno oko 7000 vojnika je branilo Vukovar.
Prema službenim podatcima u obrani Vukovara poginulo je 1.739 osoba, od toga oko 600 hrvatskih branitelja i 86 djece. Više od 4.000 osoba ranjeno je, 4.000-5.000 odvedeno u logore, više od tisuću nestalo ,204. brigada imala je 879 poginulih i nestalih branitelja
Ratni zapovjednik brigade Branko Borković Mladi Jastreb kaže da ima popise pripadnika brigade koji su rađeni tijekom mobilizacije krajem rujna 1991. i početkom listopada.

- To je nešto više od 1.800 ljudi neposredno u borbenoj postrojbi u Vukovaru i Bogdanovcima. Ukupan broj ratnika na koje sam mogao računati u borbenim operacijama nije bio veći od 2.500 na području cijele općine, dakle sa svim selima do Iloka
u Vukovaru je bilo 1800 pripadnika 204 brigade,100 HOS-ovaca, 500 policajaca i 400 gardista, ukupno 2800
nemate blage veze a trabunajte
Elims wrote: Jest samo je problem kako na istom mjestu skupiti tih 100 000 :D .Šalu na stranu,da je došlo do napada,koliko bi brojčano Armija BIH mogla skupiti vojnika za napad,samo eto realno ako može,nemojte čitave korpuse ovo-ono,nego realno koje jedinice i koliko vojnika bi moglo biti organizovano za napad?
u svakom slučaju puno manje, zbog angažiranosti prema HVO-u, nego onaj mizeran pokušaj deblokade Sarajeva
koji je kasnije usljedio
Škobo Habu
Posts: 9046
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1677 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Škobo Habu »

PM72 wrote:Trebate biti zahvalni i sadašnjem gradonačelniku Sarajeva prof.Ivi Komšiću što niste pometeni a debelo ste zaslužili.Lično je on urgirao kod Alije da ne dođe do frontalnog napada Armije BiH na Kreševo i Kiseljak.Operacija je zaustavljena u zadnji čas.Znao je da bi došlo do zločina,pljački i paljevina i da bi propala svaka šansa za dogovor sa Hrvatskom.

Ja sam u dva navrata prolazio kroz Kreševo i Kiseljak sredinom 1994,po pratnjom.Kad sam vidio spaljene kuće i džamije - muka mi je bilo a nikakav sam vjernik.Mržnju koju sam vidio u očima tih ljudi po Kiseljaku je nezaboravna.Njih je samo interesovao šverc,kriminal i lopovluk,iznajmljivanje srpskih tenkova sa Ilidže je bilo svakodnevno.Četničke vojvode su opsjedale kiseljačke restorane a sa jednim od njih smo se i mimoišli-u sred Kiseljaka.Tako nam je pratnja rekla.Jako ružno i mučno.
Ne znam koliko je to tačno, ali mislim da je HVO u Kiseljaku već 1992 godine zapalio tamošnju džamiju. Tako sam čuo, možda se radi i o neprovjerenoj informaciji, nisam siguran.
Što se tiče napada na Kiseljak, on je treb'o da "padne" odmah nakon Vareša, dio jedinica je i krenuo ka Kiseljaku, ali baš nakon toga Srbi napadaju Crnu Rijeku, jedino selo koje nije ratovalao sa Srbima sve do '94 na Nišičkoj visoravni, i tad je VRS napravio masakr nad onima koji su se tu zatekli.
Započinje dugotrajna srpska ofanziva na tom dijelu ilijaško-olovskog ratišta, te se neke jedinice vraćaju nazad da spase što se spasiti da, jer Srbi zauzmaju određene kote, linija pada, te se uz pomoć jedinica 2.Korpusa konsoliduju snage.
Na web siteu slavic.net postoje svjedočenja o tome srpskih vojnika, koji tvrde ono što se i tada znalo, da je ta akcija bila dogovor srpsko-hrvatske strane, kako bi se, što bi Mladić rek'o, "muslimanima razvukla pamet".
tnnt
Posts: 962
Joined: 28/10/2012 14:25

#1678 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tnnt »

Škobo Habu wrote: Ne znam koliko je to tačno, ali mislim da je HVO u Kiseljaku već 1992 godine zapalio tamošnju džamiju. Tako sam čuo, možda se radi i o neprovjerenoj informaciji, nisam siguran.
Što se tiče napada na Kiseljak, on je treb'o da "padne" odmah nakon Vareša, dio jedinica je i krenuo ka Kiseljaku, ali baš nakon toga Srbi napadaju Crnu Rijeku, jedino selo koje nije ratovalao sa Srbima sve do '94 na Nišičkoj visoravni, i tad je VRS napravio masakr nad onima koji su se tu zatekli.
Započinje dugotrjana srpska ofanziva na tom dijelu ilijaško-olovskog ratišta, te se neke jedinice vraćaju nazad da spase što se spasiti da, jer Srbi zauzmaju odrđene kote, linija pada, te se uz pomoć jedinica 2.Korpusa konsoliduju snage.
Na web siteu slavic.net postoje svjedočenja o tome srpskih vojnika, koji tvrde ono što se i tada znalo, da je ta akcija bila dogovor srpsko-hrvatske strane, kako bi se, što bi Mladić rek'o, "muslimanima razvukla pamet".
tako su i Srbi 5-6 puta govorili da je trebao pasti Bihać, ali opet ali
nije rat samo tvoja djevojka da bi se sam igrao, nažalost ona je kurva i svi bi se igrali sa njom :D
Elims
Posts: 85
Joined: 11/03/2014 22:32

#1679 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Elims »

tnnt wrote:
Prema službenim podatcima u obrani Vukovara poginulo je 1.739 osoba, od toga oko 600 hrvatskih branitelja i 86 djece. Više od 4.000 osoba ranjeno je, 4.000-5.000 odvedeno u logore, više od tisuću nestalo ,204. brigada imala je 879 poginulih i nestalih branitelja
Ratni zapovjednik brigade Branko Borković Mladi Jastreb kaže da ima popise pripadnika brigade koji su rađeni tijekom mobilizacije krajem rujna 1991. i početkom listopada.

- To je nešto više od 1.800 ljudi neposredno u borbenoj postrojbi u Vukovaru i Bogdanovcima. Ukupan broj ratnika na koje sam mogao računati u borbenim operacijama nije bio veći od 2.500 na području cijele općine, dakle sa svim selima do Iloka
u Vukovaru je bilo 1800 pripadnika 204 brigade,100 HOS-ovaca, 500 policajaca i 400 gardista, ukupno 2800
nemate blage veze a trabunajte
Čitav taj potez je branilo oko 7000 vojnika,a sam grad jeste branilo nešto manje od 2000 vojnika.

poginulo je zapravo 3000 Hrvata braneći i grad i okolna mjesta(čija obrana je bila direktno povezana sa obranom Vukovara),ako misliš samo na žrtve iz grada onda je možda taj tvoj broj i točan.No u bitci za Vukovar(koja je uključivala i okolna naselja je poginulo preko 3000 Hrvata).Imaš i raznih izvori na internetu pa provjeri.

oprostite na off-u
ZAGORS
Posts: 459
Joined: 10/07/2011 14:01

#1680 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by ZAGORS »

ARBIH je mogla zauzeti cijelu Srednju Bosnu. Bilo bi velikih gubitaka, ali se moglo. Samo što bi onda hrvati počeli napad na dio Hercegovine koji je bio pod kontrolom ARBIH. Pokvarili bi se odnosi između dvije države. Možda je i najbolje da je tako završilo.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1681 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by animals »

ZAGORS wrote:ARBIH je mogla zauzeti cijelu Srednju Bosnu. Bilo bi velikih gubitaka, ali se moglo. Samo što bi onda hrvati počeli napad na dio Hercegovine koji je bio pod kontrolom ARBIH. Pokvarili bi se odnosi između dvije države. Možda je i najbolje da je tako završilo.
Mozda je i moglo,ali vise ne bi imao ko uci u tu srednju Bosnu, mozda samo starci i djeca..
tnnt
Posts: 962
Joined: 28/10/2012 14:25

#1682 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tnnt »

Elims wrote:
Čitav taj potez je branilo oko 7000 vojnika,a sam grad jeste branilo nešto manje od 2000 vojnika.

poginulo je zapravo 3000 Hrvata braneći i grad i okolna mjesta(čija obrana je bila direktno povezana sa obranom Vukovara),ako misliš samo na žrtve iz grada onda je možda taj tvoj broj i točan.No u bitci za Vukovar(koja je uključivala i okolna naselja je poginulo preko 3000 Hrvata).Imaš i raznih izvori na internetu pa provjeri.

oprostite na off-u
znači ti računaš i mjesta koja su fizički odvojena od Vukovara?
pa onda ćemo računati uz Kiseljak i Vitez, Busovaču itd
jer Kiseljak i jest dio operativne zone srednja Bosna sa središtem u Vitezu
ako ćemo brojati kao u ti u Vukovaru, onda nije bilo 6600 vojnika HVO-a u Kiseljaku nego duplo više :D
ZAGORS
Posts: 459
Joined: 10/07/2011 14:01

#1683 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by ZAGORS »

animals wrote:
ZAGORS wrote:ARBIH je mogla zauzeti cijelu Srednju Bosnu. Bilo bi velikih gubitaka, ali se moglo. Samo što bi onda hrvati počeli napad na dio Hercegovine koji je bio pod kontrolom ARBIH. Pokvarili bi se odnosi između dvije države. Možda je i najbolje da je tako završilo.
Mozda je i moglo,ali vise ne bi imao ko uci u tu srednju Bosnu, mozda samo starci i djeca..

Ali kada shvatiš zašto je ovaj bošnjačko-hrvatski rat vođen ? Zar nije bilo pametnije da se oružje upotrijebilo protiv srba. Možeš mislit koja je njima milina bila. Švercaju malo sa jednim, malo sa drugim i gledaju kako se drugi kolju, a oni od toga imaju koristi.Samo da dodam da je ARBIH je planirala veliku ofanzivu na Vitez i Busovaču. Samo se čekao znak za početak, ali sukobi su prekinuti. ARBIH jeste imala više ljudstva, ali je HVO je bio jači što se tiče oružja.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1684 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by animals »

A zasto je rat vodjen..zato sto u datom trenutku budale preovladaju..
tnnt
Posts: 962
Joined: 28/10/2012 14:25

#1685 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tnnt »

ZAGORS wrote:ARBIH je mogla zauzeti cijelu Srednju Bosnu. Bilo bi velikih gubitaka, ali se moglo. Samo što bi onda hrvati počeli napad na dio Hercegovine koji je bio pod kontrolom ARBIH. Pokvarili bi se odnosi između dvije države. Možda je i najbolje da je tako završilo.
cijela operativna zona srednja Bosna ( Kiseljak-Vitez-Žepče) je imala nekih 15 000 vojnika, da bi kvalitetno napali
i osvojili morali bi angažirati 2-3 puta veče snage, znači 30 000- 45 000 vojnika, a to armija nije mogla nikako
odvojiti sve da je i htjela, stim da se podrazumjeva da bi iz Hercegovine poduzeli neke mjere a što se tiče Kiseljaka i Žepča bi se Srbi više nego sigurno uključili u borbe
tako da je nevidim kako je te 1993 armija mogla osvojiti srednju Bosnu, pogotovo što je bila slabo opremljena
a i još slabije uvježbana za napadna djelovanja
Elims
Posts: 85
Joined: 11/03/2014 22:32

#1686 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Elims »

tnnt wrote: znači ti računaš i mjesta koja su fizički odvojena od Vukovara?
pa onda ćemo računati uz Kiseljak i Vitez, Busovaču itd
jer Kiseljak i jest dio operativne zone srednja Bosna sa središtem u Vitezu
ako ćemo brojati kao u ti u Vukovaru, onda nije bilo 6600 vojnika HVO-a u Kiseljaku nego duplo više :D
Ono što ćemo računati u eventualnoj odbrani Kiseljaka je prvo Kreševo i linija koju je tamo HVO držao,zatim Blažuj i VRS te dobra suradnja sa njima(artiljerija VRS bi bila zlata vrijedna u odbrani Kiseljaka),a isto tako Busovača,pa HVO je u nekoliko navrata pokušao vratiti izgubljena područija i uspostaviti ponovo vezu KIseljak-Busovača,a spremala je se i ona velika ofanziva do koje na kraju zbog primirija ipak nije došlo.

Naravno da više faktora igra ulogu u odbrani grada,nećemo sad sve snage nabiti u centar grada i tako se braniti.

Bilo 6 ili 10 tisuća vojnika u Kiseljaku nije ono u čemu je problem,nego je problem u hrabrosti i odanosti tih jedinica pri suprostavljanju Armiji BIH,mene je brinulo da je se lako mogao ponoviti slučaj Travnik ili Bugojno,gdje smo predali položaje bez da smo se pošteno oznojili(dobro u Bugojnu je još i bilo nekog otpora).No opet ona:"Lako je biti general poslije bitke".
Last edited by Elims on 12/03/2014 20:35, edited 3 times in total.
tnnt
Posts: 962
Joined: 28/10/2012 14:25

#1687 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tnnt »

ZAGORS wrote:
Samo da dodam da je ARBIH je planirala veliku ofanzivu na Vitez i Busovaču. Samo se čekao znak za početak, ali sukobi su prekinuti. ARBIH jeste imala više ljudstva, ali je HVO je bio jači što se tiče oružja.
pa to isto govore ovi u Kiseljaku, da su bili spremni za napad na Kačune i za spajanje sa Busovačom
a i ovi iz Vakufa tj HVO, da su otamo bili spremni za napad da se spoje sa Vitezom
ja mislim da nije nitko bio spreman, planovi su postojali i sigurno su neke radnje rađene po tom pitanju
ali teško je bilo osvojiti dva branjena sela a kamoli tolike prostore
XOX100
Posts: 335
Joined: 12/02/2014 19:18

#1688 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by XOX100 »

L.e.g wrote:
XOX100 wrote:
tnnt wrote:Vukovar je imao 2000-3000 branitelja, dok je u Kiseljaku bilo 6600 pripadnika HVO-a
naravno pao bi Kiseljak samo tako, jer ipak bi ga napala slavna armija BiH :lol:
Vukovar je imao vise poginulih.
Pojma nemas o cemu pricas.


PS.
6600 pripadnika HVO je isto kao 600 prosjecnih vojnika. :D Tako da ne bi prestavljali nikakav problem Armiji BiH koja je pod oruzjem imala preko 100 000 vojnika.
Hajde objasni zato su pobjegli iz Fojnice??' Naravno mislim na armiju ? Hvo je pobjegao jer je u tom trenutku vojno pobijedjen! Zasto je armija pobjegla, a i svo stanovnistvo?
Nema objasnjenja jer nije istina.
Izmisljas.
tnnt
Posts: 962
Joined: 28/10/2012 14:25

#1689 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tnnt »

Elims wrote: Ono što ćemo računati u eventualnoj odbrani Kiseljaka je prvo Kreševo i linija koju je tamo HVO držao,zatim Blažuj i VRS
te dobra suradnja sa njima(artiljerija VRS bi bila zlata vrijedna u odbrani Kiseljaka),a isto tako Busovača,pa HVO je u nekoliko navrata pokušao vratiti izgubljena područija i uspostaviti ponovo vezu KIseljak-Busovača,a spremala je se i ona velika ofanziva do koje na kraju zbog primirija ipak nije došlo.

Naravno da više faktora igra ulogu u odbrani grada,nećemo sad sve snage nabiti u centar grada i tako se braniti.

Bilo 6 ili 10 tisuća vojnika u Kiseljaku nije ono u čemu je problem,nego je problem u hrabrosti i odanosti tih jedinica pri suprostavljanju Armiji BIH,mene je brinulo da je se lako mogao ponoviti slučaj Travnik ili Bugojno,gdje smo predali položaje bez da smo se pošteno oznojili(dobro u Bugojnu je još i bilo nekog otpora).No opet ona:"Lako je biti general poslije bitke".
hebiga iznenadili su ih u Travniku i Bugojnu ipak su to mješana mjesta, isto tako je 111 xp razbila brigadu armije
u Žepču pa nevidim da se to igdje spominje, eto i ti spominješ ofenzivu prema Busovači a Zagoris da je armija
spremna za ofenzivu prema Vitezu, previše priče a mislim da bi od svega toga bilo malo ili ništa :), sve ih primirje
sprječilo, pa šta su čekali? :lol:
XOX100
Posts: 335
Joined: 12/02/2014 19:18

#1690 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by XOX100 »

Elims wrote:
XOX100 wrote: Vukovar je imao vise poginulih.
Pojma nemas o cemu pricas.
Tu je negdje bilo oko 3000 poginulih,a ukupno oko 7000 vojnika je branilo Vukovar.
XOX100 wrote: PS.
6600 pripadnika HVO je isto kao 600 prosjecnih vojnika. :D Tako da ne bi prestavljali nikakav problem Armiji BiH koja je pod oruzjem imala preko 100 000 vojnika.
Jest samo je problem kako na istom mjestu skupiti tih 100 000 :D .Šalu na stranu,da je došlo do napada,koliko bi brojčano Armija BIH mogla skupiti vojnika za napad,samo eto realno ako može,nemojte čitave korpuse ovo-ono,nego realno koje jedinice i koliko vojnika bi moglo biti organizovano za napad?
Realno je Armija u tom momentu (1993) mogla skupiti 30 do 40 hiljada vojnika oko Srednje Bosne.
S tim da je vjerovatno sa 7 do 10 hiljada vojnika mogla zauzeti Kiseljak.
.
PS.
( Ja osobno mislim da im nije trebalo vise od 500 vojnika . ..Jer ipak se radi o HVO.. :mrgreen: )
ZAGORS
Posts: 459
Joined: 10/07/2011 14:01

#1691 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by ZAGORS »

tnnt wrote:
Elims wrote: Ono što ćemo računati u eventualnoj odbrani Kiseljaka je prvo Kreševo i linija koju je tamo HVO držao,zatim Blažuj i VRS
te dobra suradnja sa njima(artiljerija VRS bi bila zlata vrijedna u odbrani Kiseljaka),a isto tako Busovača,pa HVO je u nekoliko navrata pokušao vratiti izgubljena područija i uspostaviti ponovo vezu KIseljak-Busovača,a spremala je se i ona velika ofanziva do koje na kraju zbog primirija ipak nije došlo.

Naravno da više faktora igra ulogu u odbrani grada,nećemo sad sve snage nabiti u centar grada i tako se braniti.

Bilo 6 ili 10 tisuća vojnika u Kiseljaku nije ono u čemu je problem,nego je problem u hrabrosti i odanosti tih jedinica pri suprostavljanju Armiji BIH,mene je brinulo da je se lako mogao ponoviti slučaj Travnik ili Bugojno,gdje smo predali položaje bez da smo se pošteno oznojili(dobro u Bugojnu je još i bilo nekog otpora).No opet ona:"Lako je biti general poslije bitke".
hebiga iznenadili su ih u Travniku i Bugojnu ipak su to mješana mjesta, isto tako je 111 xp razbila brigadu armije
u Žepču pa nevidim da se to igdje spominje, eto i ti spominješ ofenzivu prema Busovači a Zagoris da je armija
spremna za ofenzivu prema Vitezu, previše priče a mislim da bi od svega toga bilo malo ili ništa :), sve ih primirje
sprječilo, pa šta su čekali? :lol:

Na nekoj hrvatskoj stranici sam vidio da su hrvati sumnjali bar 20 dana prije, da će ARBIH napasti Bugojno. Isto tako sam vidio da je odnos snaga u Vitezu bio nekih 500 ljudi više u korist ARBIH. Hrvatima su stizale pomći pomoću helikoptera. Hrvati na sva zvona slave Busovaču i Vitez.
Elims
Posts: 85
Joined: 11/03/2014 22:32

#1692 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Elims »

tnnt wrote: hebiga iznenadili su ih u Travniku i Bugojnu ipak su to mješana mjesta, isto tako je 111 xp razbila brigadu armije
u Žepču pa nevidim da se to igdje spominje, eto i ti spominješ ofenzivu prema Busovači a Zagoris da je armija
spremna za ofenzivu prema Vitezu, previše priče a mislim da bi od svega toga bilo malo ili ništa :), sve ih primirje
sprječilo, pa šta su čekali? :lol:

Takva je bila atmosfera stvorena,rečeno je da svi budu spremni da će ići veliki napad na položaje Armije BIH kako bi se ponovo uspostavila veza Kiseljak-Busovača.Svaki dan je bilo doslovno da su ljudi pitali jedni druge je li danas proboj,kad će više i slično.Za ovu ofenzivu Armije BIH ne znam,ali sam uvjeren da je HVO ozbiljno planirao svoju,jer je nama ta veza sa Busovačom bila neprocjenjiva,dok s druge strane Armiji BIH osvajanje Viteza ništa nije donosilo.Dok na kraju ipak mislim da su i jedni i drugi se nadali političkom riješenju,te su zato i odugovlačili.
Last edited by Elims on 12/03/2014 20:55, edited 3 times in total.
tnnt
Posts: 962
Joined: 28/10/2012 14:25

#1693 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tnnt »

ZAGORS wrote:

Na nekoj hrvatskoj stranici sam vidio da su hrvati sumnjali bar 20 dana prije, da će ARBIH napasti Bugojno. Isto tako sam vidio da je odnos snaga u Vitezu bio nekih 500 ljudi više u korist ARBIH. Hrvatima su stizale pomći pomoću helikoptera. Hrvati na sva zvona slave Busovaču i Vitez.
pa nekrivim ja armiju za Bugojno ili Travnik, s obzirom da se je rat spremao
to je bila mudra odluka sa vojnog stajališta, također isto se može reči za HVO u Žepču, Vitezu i Busovači
ja jedino krivim HVO Bugojna i Travnika kako su tako loše procjenili situaciju i kako su se loše pripremili
ZAGORS
Posts: 459
Joined: 10/07/2011 14:01

#1694 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by ZAGORS »

Ma politika je bila maksimalno umješana u rat. Ali opet ponavljam najbolje bi bilo da ovaj bošnjačko-muslimanski rat nije ni bio, jer bi bilo pametnije da smo pokušavali oslobađati teritorije od srba.
tnnt
Posts: 962
Joined: 28/10/2012 14:25

#1695 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tnnt »

Elims wrote: Takva je bila atmosfera stvorena,rečeno je da svi budu spremni da će ići veliki napad na položaje Armije BIH kako bi se ponovo uspostavila veza Kiseljak-Busovača.Svaki dan je bilo doslovno da su ljudi pitali jedni druge je li danas proboj,kad će više i slično.Za ovu ofenzivu Armije BIH ne znam,ali sam uvjeren da je HVO ozbiljno planirao svoju,jer je nama ta veza sa Busovačom bila neprocjenjiva,dok s druge strane Armiji BIH osvajanje Viteza ništa nije donosilo.Dok na kraju ipak mislim da su i jedni i drugi se nadali političkom riješenju,te su za to i odugovlačili.
http://www.slobodanpraljak.com/MATERIJA ... /18631.pdf
imaš tu sve, orginal HVO izvještaj
vidi se da je to neozbiljno sve, osvojili su neka brda i šta da je armija dovukla brigadu i to samo jednu?
sve pada u vodu, jer rezervi nemaju skoro nikakvih
tnnt
Posts: 962
Joined: 28/10/2012 14:25

#1696 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tnnt »

ZAGORS wrote:Ma politika je bila maksimalno umješana u rat. Ali opet ponavljam najbolje bi bilo da ovaj bošnjačko-muslimanski rat nije ni bio, jer bi bilo pametnije da smo pokušavali oslobađati teritorije od srba.
pa naravno, hebiga bilo je kako je bilo, nemožemo pobječi od povijesti, samo je možemo pokušati razumijeti
Tutnjavac
Posts: 141
Joined: 13/01/2014 16:01

#1697 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Tutnjavac »

tnnt wrote:
ZAGORS wrote:ARBIH je mogla zauzeti cijelu Srednju Bosnu. Bilo bi velikih gubitaka, ali se moglo. Samo što bi onda hrvati počeli napad na dio Hercegovine koji je bio pod kontrolom ARBIH. Pokvarili bi se odnosi između dvije države. Možda je i najbolje da je tako završilo.
cijela operativna zona srednja Bosna ( Kiseljak-Vitez-Žepče) je imala nekih 15 000 vojnika, da bi kvalitetno napali
i osvojili morali bi angažirati 2-3 puta veče snage, znači 30 000- 45 000 vojnika, a to armija nije mogla nikako
odvojiti sve da je i htjela, stim da se podrazumjeva da bi iz Hercegovine poduzeli neke mjere a što se tiče Kiseljaka i Žepča bi se Srbi više nego sigurno uključili u borbe
tako da je nevidim kako je te 1993 armija mogla osvojiti srednju Bosnu, pogotovo što je bila slabo opremljena
a i još slabije uvježbana za napadna djelovanja

Ti si meni kralj. Prije mjesec dana sam ti nacrtao da se je VRS držao minimalno 50% fronta prema Armiji u žepačkom džepu (prema Tešnju i Maglaju, povremeno i prema Zavidovićima, dok je HVO držao djelimično prema Zavidovićima i samostalno južno prema Begovom Hanu i Željeznom Polju) a ti pišeš da bi se Srbi uključili u borbe. :D

Ne možeš se ponovo uključit u nešto u što si već uključen. :)

Evo da ne tražiš:
Tutnjavac wrote:Na forumu HB objavljena je mapa Žepča u "okruženju". Ispada da se jedna hrvatska brigada branila od 10 brigada Armije, plus protiv VRS. :)

O tome koliko je snaga bilo i moglo biti, sa strane Armije u tom periodu, već sam pisao.

Sada samo stavljam obje mape. Evo izvorna

Image

Evo mape s "pojašenjenjem".

Crvenim tačkicama je označen dio koji uopšte nije bio front. To je slobodni prostor između VRS i HVO, gdje je HVO dao VRS-u položaje. To je veliki prostor zapadno (od Tutnjavca do Brezovih Dana) i prolaz VRS na rijeci Bosni prema Bočinji, kod Maglaja.

Plavim tačkicama je označen dio linije koji drži VRS, a HVO samo učestvuje preko interventnih jedinica.

Narandžastim tačkicama je označen dio fronta prema Zavidovićima, gdje su VRS i HVO zajednički napadali.

Image

Pored toga, ima još grešaka/obmana. Navode se imena brigada, a nigdje se ne označava kako i koliko ta brigada učestvuje. Već sam pisao o tome. Ovdje opet, nije nikako navedeno 314. (jedan bataljon), ali je 309. (koja je na Vozući), navodi se 320. (druga zavidovićka brigada) koja je u ključnim momentima tog rata tek u formiranju. Naravno, opet je navedena 7. muslimanska, a te brigade u nekom jačem smislu nije je bilo tamo; tek jedna manja četa lokalnih boraca, koja je jedno kratko vrijeme formalno pripadala 7. muslimanskoj.

Da ne govorim, opet, o ovom sjevernom dijelu, gdje ispade da su skoro sve tešanjske brigade i maglajska imale samo zadatak kidisati na hrvatsku nejač.
Evo još:

Image

Image

"DRŽE CRTE OBRANE"
tnnt
Posts: 962
Joined: 28/10/2012 14:25

#1698 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tnnt »

Tutnjavac wrote:

Ti si meni kralj. Prije mjesec dana sam ti nacrtao da se je VRS držao minimalno 50% fronta prema Armiji u žepačkom džepu (prema Tešnju i Maglaju, povremeno i prema Zavidovićima, dok je HVO držao djelimično prema Zavidovićima i samostalno južno prema Begovom Hanu i Željeznom Polju) a ti pišeš da bi se Srbi uključili u borbe. :D

Ne možeš se ponovo uključit u nešto u što si već uključen. :)
pa uključiti će se još više, ako treba i sa puno večim snagama osim jedne brigade
govorimo o tome kako neki ovdje misle da se je lako mogla srednja Bosna osvojiti
ali kao da je politika, vrijeme, vanzemaljci kod god spriječila sve to :D
Tutnjavac
Posts: 141
Joined: 13/01/2014 16:01

#1699 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Tutnjavac »

tnnt wrote:
Tutnjavac wrote:

Ti si meni kralj. Prije mjesec dana sam ti nacrtao da se je VRS držao minimalno 50% fronta prema Armiji u žepačkom džepu (prema Tešnju i Maglaju, povremeno i prema Zavidovićima, dok je HVO držao djelimično prema Zavidovićima i samostalno južno prema Begovom Hanu i Željeznom Polju) a ti pišeš da bi se Srbi uključili u borbe. :D

Ne možeš se ponovo uključit u nešto u što si već uključen. :)
pa uključiti će se još više, ako treba i sa puno večim snagama osim jedne brigade
govorimo o tome kako neki ovdje misle da se je lako mogla srednja Bosna osvojiti
ali kao da je politika, vrijeme, vanzemaljci kod god spriječila sve to :D
Nisi napisao da će se više uključiti nego da je "više nego sigurno" da će se uključiti, što implicira da nisu bili inače uključeni. Ja opet kažem, načelno to sadejstvo s VRS-om ne mora biti ni nemoralno ni neki grijeh, to je normalna praksa u ratu, ali ne dopuštam da se prešućuje i laže: Žepče nije odbranil 111XP, nego: 111XP (jaka skoro kao 2 brigade) + VRS (minimalno 2 brigade konstantno).
tnnt
Posts: 962
Joined: 28/10/2012 14:25

#1700 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tnnt »

Tutnjavac wrote: Nisi napisao da će se više uključiti nego da je "više nego sigurno" da će se uključiti, što implicira da nisu bili inače uključeni. Ja opet kažem, načelno to sadejstvo s VRS-om ne mora biti ni nemoralno ni neki grijeh, to je normalna praksa u ratu, ali ne dopuštam da se prešućuje i laže: Žepče nije odbranil 111XP, nego: 111XP (jaka skoro kao 2 brigade) + VRS (minimalno 2 brigade konstantno).
dobro ne traži dlaku u jajetu, sa strane 111 xp su to sa super odradili, sa vaše strane je to izdaja
hebiga ovisi sve tko gleda pa ne sudi nikoga
nego znaš li šta znači xp? :D
Post Reply