Križaljka na sa-x-u

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
krompir i riza
Posts: 3766
Joined: 11/07/2010 18:31

#76 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by krompir i riza »

hakazvaka wrote:
krompir i riza wrote:haka -zvaka, svaka čast :thumbup:

samo molim te, čim prije ukini mogućnost upisivanja dva znaka u isto polje..

inače jako dobra ideja, veoma dobro odrađeno :thumbup:
A nj, dz, lj?
naravno.. moj propust.. trebao sam napisati dva slova a ne znaka.. ali vjerujem da si me shvatio :)
User avatar
kurty
Posts: 45061
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#77 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by kurty »

EmirV wrote:Hvala svima na kritikama i komentarima. Hvala i Harunu na programu koji je omogucio online rjesavanje krizaljke. Kako je ovo eksperimentalna faza i mi neke stvari tek otkrivamo. Recimo, strelica za smjer nije ni postojala prvi dan, sad vec radi.

Kao sto ste primijetili koristimo fonetski oblik izrazavanja. Ne kazem da je to bolje ili losije od etimologije koju koriste npr. enigmati u Hrvatskoj. I jedan i drugi oblik imaju argumente za i protiv. Dva na koja nikad nisam dobio odgovor zasto NE etimologija su:

a) kako pisati npr. licnosti iz drugih zemalja, recimo iz arapskog svijeta ili Kine kad to nema veze s nasim pismom. Recimo Sun Cu Vu: da li staviti Sun Tzu Woo ili nesto trece? Ne mozemo kineski, pa cemo koristiti engleski jezik, ali zasto engleski a ne njemacki, franucski...?

b) Ako npr. vodoravno stavimo pojam njemacki pjesnik Gete, etimoloski bi trebalo napisati Gothe sa “preglasenim O” tj. slovo O sa dvije tackice iznad. Ali, tog slova nema u nasem jeziku znaci uspravni pojam ce opet biti neka njemacka rijec.

c) mozda i najvaznije: u BiH zadnjih 50-tak i vise godina koristimo fonetiku u krizaljkama. Ljudi su na to naviknuti i zasto mijenjati obicaje.

Dalje u komentarima se spominju jos neka pitanja:

- krizaljke su lagane! Ko je probao sastavljati krizaljke vrlo dobro zna da je teze raditi lagane krizaljke. Lakse je okruziti se enciklopedijama i pucati rijeci samo da se uklope, pa staviti vodoravno “jezero u Kini” a uspravno “dijalekt nekog crnackog naroda”. No, to nece niko rijesiti. Osim toga, ove krizaljke su namijenjene siroj populaciji, a statistika kaze da ako imate 20.000 korisnika, tek mali broj je natprosjecno nadaren za rjesavanje (ne potcjenjujuci ostale naravno). Logicno, prilagodit cemo se masi sto je, uostalom, i smisao demorkatije, drustva u kojem zivimo. Medjutim, ako mnogo njih kaze da su krizaljke prelagane, radit cemo komplikovanije.

- Zelena boja rjesenja! To je stavljeno po logici semafora: zeleno svjetlo je za prolaz, crveno za stop. Nema veze s nacionalnim obiljezjima i ovo smatram vise kao salu nego kao ozbiljan komentar. Sala je uspjesna, nasmijali smo se.

- Salamandar! Prema “Rjecniku stranih rijeci” Bratoljub Klaic (knjiga izdata u bivsoj nam drzavi ali prilicno referentna i danas), zavisno od izdanja ali u onom koje ja imam na str. 1164 stoji pojam SALAMANDAR, dok se SALAMANDER ne spominje. Naravno, moguci su dualizmi, koristit cemo rijeci koje su verifikovane u rjecnicima, enciklopedijama i sl.

- Viktorija Abril, pjevacica ili glumica! Cura zaista pjeva, ali ovdje se javlja problem nedostatka prostora u polju predvidjenom za opis pa nema mjesta da se upise “pjevacica i glumica” sto je najtacnije. Mozda je neko poznaje vise kao glumicu, meni je ostala u uhu kao pjevacica i ovdje je u pitanju sloboda autora. Kritiku ipak uvazavam, glumeci kod Almodovara sigurno je stekla dovoljnu referencu i kao glumica

Izvinjavam se na duzini posta ali pokusavam djelovati konstruktivno kako bi jedan projekat uspio. Nisam tako cesto na forumu ali cu i ubuduce odgovoriti na sve konkretne prjedloge, primjedbe, kritike i sugestije.
Sve pohvale...

Nisam Vas nikada upoznao, nisam nikada imao priliku (cast) da sa Vama vozim neku turu, ali kad je postavljena prva krizaljka, odmah sam pomislio da bi Vi mogli biti autor... I evo vidim da je tako

Cestitke @Haki... (iako sam ljut na njega)
drekalica28
Posts: 27177
Joined: 29/05/2008 11:07

#78 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by drekalica28 »

Svaka pohvala za ideju o križaljkama. :thumbup: :thumbup:
Ja ih volim, rado ih rješavam i uvijek se nešto iz njh može naučiti. ;-)

Što se tiče ovih da se žale da su križaljke prelagane, slažem se sa Rezervni kandidatDr.Mr.Fr ....fino preskočite i svi mirni. :)
Kome smeta zelena boja, odnosno opcija koja pokazuje da su unešena slova tačna, nek me neko ispavi ako griješim, ali mislim da se ta opcija može isključiti. :D
DON_eARL
Posts: 3733
Joined: 31/10/2010 22:26

#79 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by DON_eARL »

Moj prijedlog je da ograničite upis slova u jedno polje na jedno, da automatski onda prelazi u iduce polje. Isto tako možete staviti neku kraticu za promjenu smijera gore-dole, recimo Space.

Sve u svemu sviđa mi se ideja. :D
User avatar
karanana
Posts: 47265
Joined: 26/02/2004 00:00

#80 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by karanana »

DON_eARL wrote:Moj prijedlog je da ograničite upis slova u jedno polje na jedno, da automatski onda prelazi u iduce polje. Isto tako možete staviti neku kraticu za promjenu smijera gore-dole, recimo Space.

Sve u svemu sviđa mi se ideja. :D
sto se tice automatskog prelaska, kod ove danasnje mi se desila cudna stvar. na prvom rjesenju gore vodoravno, ona planina, automatski mi je prabacivao u drugo polje nakon upisanog slova. a na drugim poljima se to nije desavalo.

jesu polagane krizaljke. ima puno onih prepisivanja inicijala. ali ok je ideja. ja sam mislio da ce to ici ono kao u NY Timesu, u ponedjeljak najlaksa i onda iz dana u dan ide teza i teza do iduceg ponedjeljka.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55699
Joined: 15/12/2008 16:53

#81 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by ultima_palabra »

Još jedna sugestija ;-)
Kad riješim križaljku bez onih "zelenih" slova, i onda upalim provjeru... slova Č, Ž, Š i slična mi se označe crvenom kao netačna... iako su tačna.
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#82 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by hakazvaka »

ultima_palabra wrote:Još jedna sugestija ;-)
Kad riješim križaljku bez onih "zelenih" slova, i onda upalim provjeru... slova Č, Ž, Š i slična mi se označe crvenom kao netačna... iako su tačna.
To je vec rjeseno... Probaj ocistiti Cache u browseru :)
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#83 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by hakazvaka »

kakavdanakneiskustvu wrote:riješio za 6 minuta
uskoro timer i highscore, programiram upravo ;)
User avatar
AdNaN88
Posts: 302
Joined: 14/07/2008 21:38
Location: Sarajevo

#84 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by AdNaN88 »

Image

Shebali ste mi ugođaj s ovom novom zelenom bojom, prijasnja je bila extra ova mi je previse "tmurna" :-D
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#85 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by VenomousV »

hakazvaka wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:riješio za 6 minuta
uskoro timer i highscore, programiram upravo ;)
:thumbup: :thumbup:
Muflon
Posts: 145
Joined: 24/03/2011 16:12

#86 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by Muflon »

Dajte ljudi, pa na četiri strane teme KRIŽALJKA vidim pet svađa, zar smo stvarno nesposobni komunicirati na civiliziranom nivou čak i na temu križaljki. Ako neko napiše da su križaljke lagane to ne znači da je napis'o da križaljke ne valjaju i da ih treba ukinut i to samim tim nije razlog da ga neko napadne. Ako neko postavi križaljku to ne mora značit da se hvali da je pametan i to opet samim tim nije razlog da mu neko to nabije na nos. Bespotrebno kvarimo temu koja bi valjda trebala da posluži kao savjetovalište onima koji prave križaljke kako da to rade bolje, tako da bismo svi popunjavali kvalitetnije križaljke. Isto bi trebala da posluži da ljudi razmijene mišljenja na ovu temu. A po mom skromnom mišljenju ovo nije tema gdje će neko nekom dokazivati da je pametan i gdje će se na svakoj stranici naći po najmanje jedna svađa...
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#87 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by hakazvaka »

Ljudi, molim vas...
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#88 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by ladyblue18 »

Jos jedno prepucavanje i svi idete na odmor, a 4-5 vas je. :sax:

@ HenryKinasky - ovo se posebno odnosi na tebe!
EmirV
Posts: 29
Joined: 22/11/2011 22:57

#89 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by EmirV »

karanana wrote:
jesu polagane krizaljke. ima puno onih prepisivanja inicijala. ali ok je ideja. ja sam mislio da ce to ici ono kao u NY Timesu, u ponedjeljak najlaksa i onda iz dana u dan ide teza i teza do iduceg ponedjeljka.
Ljudi, pravo da kazem iznenadjuje me broj komentara i svaka cast na tome. Kao sto vidim Haka je mnogo brzi od mene pa iz sata u sat uvodi promjene i osvjezenja. Krizaljka je takva stvar da ce se desavati i greske, osobito kad jedan covjek sam sebe kontrolise. Zato je ovo super da odmah neko primijeti, stavi komentar, da prijedlog...

Koliko vidim sve je manje programerskih caka tipa radi/ne radi Č ili slicno, ali se stalno provlaci prica lagane/teske krizaljke. Prema statistici, imamo 56877 unikatnih posjeta i 14262 rijesenih krizaljki. Nisam precizno brojao, ali cini se i jedno desetak-dvadeset komentara da su krizaljke prelagane. Ako je vjerovati statistici, ovo je neka srednja vrijednost i dobra mjera (cetvrtina je rijesena).

Medjutim, ovo je zbilja individualna stvar. Ako staviim nekog ruskog hokejasa s Olimpijade u Sarajevu, generacija rodjena 90-tih vjerovatno nece imati pojma o kome se radi. Ako stavim nekon DJ-a koji je upravo dobio MTV nagradu, penzioner nikad cuo za njega.

Hajmo mjeriti vrijeme. Naravno, bez varanja jer ovdje svako mjeri sam sebe. Pa usporediti recimo krizaljku od ponedjeljka sa onom od srijede, je li ti treba 10 ili 4 minute.

U svakom slucaju drago mi je da su nestali oni pocetni nacionalisticki komentari. To fakat ne kontam kako ljudi mogu na temu krizaljke ili planine postati te gluposti.

Jos jednom hvala na kritikama, samo naprijed!

ps
"ima puno prepisivanja inicijala" - ovo bas i ne kontam. Kad se nadje (obicno uz rub) rijec od dva slova obicno se stave inicijali ili tako nesto. Ovo je potpuno irelevantno, ali po meni je bolje staviti neke inicijale makar se i ponavljali nego "Upisite AB"
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#90 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by hakazvaka »

EmirV wrote:
karanana wrote:
jesu polagane krizaljke. ima puno onih prepisivanja inicijala. ali ok je ideja. ja sam mislio da ce to ici ono kao u NY Timesu, u ponedjeljak najlaksa i onda iz dana u dan ide teza i teza do iduceg ponedjeljka.
Ljudi, pravo da kazem iznenadjuje me broj komentara i svaka cast na tome. Kao sto vidim Haka je mnogo brzi od mene pa iz sata u sat uvodi promjene i osvjezenja. Krizaljka je takva stvar da ce se desavati i greske, osobito kad jedan covjek sam sebe kontrolise. Zato je ovo super da odmah neko primijeti, stavi komentar, da prijedlog...

Koliko vidim sve je manje programerskih caka tipa radi/ne radi Č ili slicno, ali se stalno provlaci prica lagane/teske krizaljke. Prema statistici, imamo 56877 unikatnih posjeta i 14262 rijesenih krizaljki. Nisam precizno brojao, ali cini se i jedno desetak-dvadeset komentara da su krizaljke prelagane. Ako je vjerovati statistici, ovo je neka srednja vrijednost i dobra mjera (cetvrtina je rijesena).

Medjutim, ovo je zbilja individualna stvar. Ako staviim nekog ruskog hokejasa s Olimpijade u Sarajevu, generacija rodjena 90-tih vjerovatno nece imati pojma o kome se radi. Ako stavim nekon DJ-a koji je upravo dobio MTV nagradu, penzioner nikad cuo za njega.

Hajmo mjeriti vrijeme. Naravno, bez varanja jer ovdje svako mjeri sam sebe. Pa usporediti recimo krizaljku od ponedjeljka sa onom od srijede, je li ti treba 10 ili 4 minute.

U svakom slucaju drago mi je da su nestali oni pocetni nacionalisticki komentari. To fakat ne kontam kako ljudi mogu na temu krizaljke ili planine postati te gluposti.

Jos jednom hvala na kritikama, samo naprijed!
Samo da ispravim kolegu, brojac rjesenih krizaljki nije radio prvi dan, tako da se broj od 14262 rjesenih odnosi na oko 40.000 posjeta/pokusaja :)
kameni.spavac
Posts: 236
Joined: 16/11/2011 11:08

#91 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by kameni.spavac »

Drugi naziv za NATO pakt, OTAN??? WTF :roll: :? Neka mi neko objasni da li je ikada cuo za taj pojam??? Ovo je ubjedljivo najgora i najnelogicnija krizaljka do sada.
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#92 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by hakazvaka »

kameni.spavac wrote:Drugi naziv za NATO pakt, OTAN??? WTF :roll: :? Neka mi neko objasni da li je ikada cuo za taj pojam??? Ovo je ubjedljivo najgora i najnelogicnija krizaljka do sada.
Image
User avatar
karanana
Posts: 47265
Joined: 26/02/2004 00:00

#93 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by karanana »

kameni.spavac wrote:Drugi naziv za NATO pakt, OTAN??? WTF :roll: :? Neka mi neko objasni da li je ikada cuo za taj pojam??? Ovo je ubjedljivo najgora i najnelogicnija krizaljka do sada.
ja sam cuo. ustvari na njihovom logu i zastavi imas rijec nato a ispod nje otan.
kameni.spavac
Posts: 236
Joined: 16/11/2011 11:08

#94 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by kameni.spavac »

Svasta :-)
User avatar
medaaa
Posts: 2556
Joined: 21/04/2008 13:50

#95 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by medaaa »

prvo cestitke momcima, svaka cast...dobro uradjeno! :thumbup:

sad pitanje, sto se mjerenje vremena ne zaustavi kad zavrsimo s krizaljkom... il je do mene :)
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#96 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by hakazvaka »

medaaa wrote:prvo cestitke momcima, svaka cast...dobro uradjeno! :thumbup:

sad pitanje, sto se mjerenje vremena ne zaustavi kad zavrsimo s krizaljkom... il je do mene :)
moras kliknuti na Provjeri rješenja da bi se vrijeme zaustavilo, a rezultat pikao :)
User avatar
medaaa
Posts: 2556
Joined: 21/04/2008 13:50

#97 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by medaaa »

otvorim je ponovo kad... :D


Bravo, završili ste križaljku za 0 minuta i 1 sekundi.
Počni ispočetka?

ne valja ni ovo, sacuva je ...odes ponovo i izgubi se prethodni rezultat, pa svi zavrse za sekund...
User avatar
karanana
Posts: 47265
Joined: 26/02/2004 00:00

#98 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by karanana »

5,5

klikno sam na provjeri rjesenja, ali se vrijeme nije zaustavilo, ali sam pogledao u timer.
User avatar
medaaa
Posts: 2556
Joined: 21/04/2008 13:50

#99 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by medaaa »

karanana wrote:5,5

klikno sam na provjeri rjesenja, ali se vrijeme nije zaustavilo, ali sam pogledao u timer.
isto tako prvi put, poslije odes i pisace ti sekund...

meni se svidja i ideja a posebno rad! sretno dalje momci :sax:
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#100 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by VenomousV »

3,5 :D
Post Reply