Križaljka na sa-x-u

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#51 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by hakazvaka »

just principe wrote:udji u drugi pretrazivac ili ti browser ili izbrisi cookise i historiju :D
Pokvario mi se je PC, pa ne mogu sada napraviti neki dugmic za ciscenje krizaljke, a do tada mozes obrisati cookie:
host: sarajevo-x.com
key: svar-7 (ili neki drugi broj)

Ili jednostavno obrises sve cookies :D
leo_
Posts: 632
Joined: 02/06/2011 23:11

#52 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by leo_ »

hakazvaka wrote:
just principe wrote:fakat onaj prelazak u redove je naporan :x
Sta ti smeta tacno drug, da rjesimo? ;)

Mozda vam smeta kada krenete upisivati uspravno rijec, kursor "bjezi" desno? Ima strelica u prvom kvadraticu kojom mjenjas smjer kursora dok upisujes rijec.

Dajte kritike, ja u zivotu nisam krizaljke ni napravio ni rjesio :D tako da ja ovo posmatram cisto kao programer...
ako smijem ja sad zanovijetati :D

ja bih pokusao napraviti jedan floating button, koji bi se pojavio svaki put kad misem kliknes na polje u koje zelis unijeti prvo slovo, pa da tu odredis smjer kretanja. nadam se da me kontas. pokusao bih staviti zabranu za unos dva slova u jedno polje, naravno sa izuzetkom za dž, lj i nj, cisto za one koji brze kucaju. meni se desava da se moram vratiti nazad pa obrisati.

sretno :)
Last edited by leo_ on 22/11/2011 19:58, edited 2 times in total.
User avatar
potočanka
Posts: 70840
Joined: 09/11/2008 20:38
Location: vjerna ŽEKIPA

#53 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by potočanka »

armin.i.am wrote:mozes i ovu "papirnu" rijesit varajuci :roll:
bezveze je tako :D

danas nisam znao rijesit' do kraja :oops: :-D
jesi bezze :oops: :D

pratim i dalje :sax:
pin-up
Posts: 581
Joined: 17/11/2006 10:52

#54 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by pin-up »

pokusao bih staviti zabranu za unos dva slova u jedno polje, naravno sa izuzetkom za dž, lj i nj, cisto za one koji brze kucaju. meni se desava da se moram vratiti nazad pa obrisati.

sretno :)
I meni se ovo dešava :-) mada istina i nije ništa strašno, i garant će popraviti.
Uglavnom, pratim, i uradim je iako nije teško, da je na nekom drugom sajtu ne bih ni rješavala :D

Australian rAgby... :roll: :mrgreen:
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#55 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by Mr. Brightside »

potočanka wrote:
armin.i.am wrote:mozes i ovu "papirnu" rijesit varajuci :roll:
bezveze je tako :D

danas nisam znao rijesit' do kraja :oops: :-D
jesi bezze :oops: :D

pratim i dalje :sax:
uz caj i wikipediju se rjesava? :razz: :skoljka:
User avatar
potočanka
Posts: 70840
Joined: 09/11/2008 20:38
Location: vjerna ŽEKIPA

#56 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by potočanka »

armin.i.am wrote: uz caj i wikipediju se rjesava? :razz: :skoljka:
uz kafu :oops: :skoljka: a taj wikinešto mi ne treba :D prelagano :D
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#57 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by Mr. Brightside »

potočanka wrote:
armin.i.am wrote: uz caj i wikipediju se rjesava? :razz: :skoljka:
uz kafu :oops: :skoljka: a taj wikinešto mi ne treba :D prelagano :D
odkud ja znam zensko ime :skoljka:
User avatar
So What!
Posts: 11161
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#58 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by So What! »

Dnevni Avaz 17. XI 2011

Image
leo_
Posts: 632
Joined: 02/06/2011 23:11

#59 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by leo_ »

So What! wrote:Dnevni Avaz 17. XI 2011

Image
so what? :P
User avatar
threshold
Posts: 1546
Joined: 09/03/2010 20:34

#60 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by threshold »

a vidi ne zeleni se u havaza. svasta.
Muflon
Posts: 145
Joined: 24/03/2011 16:12

#61 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by Muflon »

Križaljke prelagane, ali to nije loše, makar se na trenutak osjećam pametnim :lol:

Inače slova Č, Ć, Š i to javlja kao greške (iako nisu greške) kad odeš provjeri sve... kad ih ukucaš sa onom ko fol pomoći onda je sve uredu... malo to treba popravit...

I u današnjoj ošamutiti - omamiti, ovo ma javlja ko grešku iako nije greška sigurno...
Goblin
Posts: 320
Joined: 23/07/2011 13:14

#62 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by Goblin »

Prelagano !! :D :D :D
Dajte nesto da se znojimo :D :D
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#63 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by hakazvaka »

Muflon wrote:Križaljke prelagane, ali to nije loše, makar se na trenutak osjećam pametnim :lol:

Inače slova Č, Ć, Š i to javlja kao greške (iako nisu greške) kad odeš provjeri sve... kad ih ukucaš sa onom ko fol pomoći onda je sve uredu... malo to treba popravit...

I u današnjoj ošamutiti - omamiti, ovo ma javlja ko grešku iako nije greška sigurno...
Bilo pogresno uneseno u rjesenju :)
Popravljeno, zaletite se :D
blue tabu
Posts: 71
Joined: 21/04/2010 12:39

#64 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by blue tabu »

Goblin wrote:Prelagano !! :D :D :D
Dajte nesto da se znojimo :D :D
:thumbup:
User avatar
threshold
Posts: 1546
Joined: 09/03/2010 20:34

#65 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by threshold »

evo i novog rjesenja

Image
EmirV
Posts: 29
Joined: 22/11/2011 22:57

#66 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by EmirV »

Hvala svima na kritikama i komentarima. Hvala i Harunu na programu koji je omogucio online rjesavanje krizaljke. Kako je ovo eksperimentalna faza i mi neke stvari tek otkrivamo. Recimo, strelica za smjer nije ni postojala prvi dan, sad vec radi.

Kao sto ste primijetili koristimo fonetski oblik izrazavanja. Ne kazem da je to bolje ili losije od etimologije koju koriste npr. enigmati u Hrvatskoj. I jedan i drugi oblik imaju argumente za i protiv. Dva na koja nikad nisam dobio odgovor zasto NE etimologija su:

a) kako pisati npr. licnosti iz drugih zemalja, recimo iz arapskog svijeta ili Kine kad to nema veze s nasim pismom. Recimo Sun Cu Vu: da li staviti Sun Tzu Woo ili nesto trece? Ne mozemo kineski, pa cemo koristiti engleski jezik, ali zasto engleski a ne njemacki, franucski...?

b) Ako npr. vodoravno stavimo pojam njemacki pjesnik Gete, etimoloski bi trebalo napisati Gothe sa “preglasenim O” tj. slovo O sa dvije tackice iznad. Ali, tog slova nema u nasem jeziku znaci uspravni pojam ce opet biti neka njemacka rijec.

c) mozda i najvaznije: u BiH zadnjih 50-tak i vise godina koristimo fonetiku u krizaljkama. Ljudi su na to naviknuti i zasto mijenjati obicaje.

Dalje u komentarima se spominju jos neka pitanja:

- krizaljke su lagane! Ko je probao sastavljati krizaljke vrlo dobro zna da je teze raditi lagane krizaljke. Lakse je okruziti se enciklopedijama i pucati rijeci samo da se uklope, pa staviti vodoravno “jezero u Kini” a uspravno “dijalekt nekog crnackog naroda”. No, to nece niko rijesiti. Osim toga, ove krizaljke su namijenjene siroj populaciji, a statistika kaze da ako imate 20.000 korisnika, tek mali broj je natprosjecno nadaren za rjesavanje (ne potcjenjujuci ostale naravno). Logicno, prilagodit cemo se masi sto je, uostalom, i smisao demorkatije, drustva u kojem zivimo. Medjutim, ako mnogo njih kaze da su krizaljke prelagane, radit cemo komplikovanije.

- Zelena boja rjesenja! To je stavljeno po logici semafora: zeleno svjetlo je za prolaz, crveno za stop. Nema veze s nacionalnim obiljezjima i ovo smatram vise kao salu nego kao ozbiljan komentar. Sala je uspjesna, nasmijali smo se.

- Salamandar! Prema “Rjecniku stranih rijeci” Bratoljub Klaic (knjiga izdata u bivsoj nam drzavi ali prilicno referentna i danas), zavisno od izdanja ali u onom koje ja imam na str. 1164 stoji pojam SALAMANDAR, dok se SALAMANDER ne spominje. Naravno, moguci su dualizmi, koristit cemo rijeci koje su verifikovane u rjecnicima, enciklopedijama i sl.

- Viktorija Abril, pjevacica ili glumica! Cura zaista pjeva, ali ovdje se javlja problem nedostatka prostora u polju predvidjenom za opis pa nema mjesta da se upise “pjevacica i glumica” sto je najtacnije. Mozda je neko poznaje vise kao glumicu, meni je ostala u uhu kao pjevacica i ovdje je u pitanju sloboda autora. Kritiku ipak uvazavam, glumeci kod Almodovara sigurno je stekla dovoljnu referencu i kao glumica

Izvinjavam se na duzini posta ali pokusavam djelovati konstruktivno kako bi jedan projekat uspio. Nisam tako cesto na forumu ali cu i ubuduce odgovoriti na sve konkretne prjedloge, primjedbe, kritike i sugestije.
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#67 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by ChataDodajStaHoces »

Haka super odradjen posao! Par ispravki - ovaj z-index slike popravi jer kad se popuni krizaljka tekst ide iza, pa se ne vidi poruka. Mozda da pomjeris na desnu stranu, pa da tamo ispise :) Druga korekcija je ograničavanje upisivanja vise od jednog slova u polje osim nj,lj,dž. Treća korekcija bi mogla biti automatski prelazak u polje desno. Kad popunjavam polje uspravno moram mišem preći na polje ispod a ne mogu enterom npr :) Samo mali savjeti... Ispod ti je ova float korekcija koja je kod mene na Chrome-u :)

Svaka cast, samo nastavite...

Image
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#68 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by hakazvaka »

Chata87 wrote:Haka super odradjen posao! Par ispravki - ovaj z-index slike popravi jer kad se popuni krizaljka tekst ide iza, pa se ne vidi poruka. Mozda da pomjeris na desnu stranu, pa da tamo ispise :) Druga korekcija je ograničavanje upisivanja vise od jednog slova u polje osim nj,lj,dž. Treća korekcija bi mogla biti automatski prelazak u polje desno. Kad popunjavam polje uspravno moram mišem preći na polje ispod a ne mogu enterom npr :) Samo mali savjeti... Ispod ti je ova float korekcija koja je kod mene na Chrome-u :)

Svaka cast, samo nastavite...
Ma, imamo mali tehnicki problem, a taj je sto ja nemam direktan pristup serveru, pa moram cekati drugu osobu da uploaduje sve korekcije...
Automatski prelazak desno-dole vec funkcionise, koristi strelicu u prvom kvadratu krizaljke.

Hvala na sugestijama ;)
leo_
Posts: 632
Joined: 02/06/2011 23:11

#69 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by leo_ »

hakazvaka wrote:
Chata87 wrote:Haka super odradjen posao! Par ispravki - ovaj z-index slike popravi jer kad se popuni krizaljka tekst ide iza, pa se ne vidi poruka. Mozda da pomjeris na desnu stranu, pa da tamo ispise :) Druga korekcija je ograničavanje upisivanja vise od jednog slova u polje osim nj,lj,dž. Treća korekcija bi mogla biti automatski prelazak u polje desno. Kad popunjavam polje uspravno moram mišem preći na polje ispod a ne mogu enterom npr :) Samo mali savjeti... Ispod ti je ova float korekcija koja je kod mene na Chrome-u :)

Svaka cast, samo nastavite...
Ma, imamo mali tehnicki problem, a taj je sto ja nemam direktan pristup serveru, pa moram cekati drugu osobu da uploaduje sve korekcije...
Automatski prelazak desno-dole vec funkcionise, koristi strelicu u prvom kvadratu krizaljke.

Hvala na sugestijama ;)
kad iskljucim automatsku provjeru, onda mi ne radi automatski prelaz za novo slovo. ne znam jel' do mene ili je greska u kodu. :)

mozda jos bolja opcija da se recimo enter-om moze prelaziti u novi red, jer se tab-om moze pomjerati vodoravno.
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#70 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by VenomousV »

ja sam se k'o malo dijete obradovala kad su uveli krizaljke :D :D
:thumbup:
User avatar
krompir i riza
Posts: 3766
Joined: 11/07/2010 18:31

#71 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by krompir i riza »

haka -zvaka, svaka čast :thumbup:

samo molim te, čim prije ukini mogućnost upisivanja dva znaka u isto polje..

inače jako dobra ideja, veoma dobro odrađeno :thumbup:
User avatar
thea
Posts: 1166
Joined: 04/10/2011 23:05

#72 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by thea »

ovo je previse lako, nesto koplikovanije treba
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#73 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by hakazvaka »

krompir i riza wrote:haka -zvaka, svaka čast :thumbup:

samo molim te, čim prije ukini mogućnost upisivanja dva znaka u isto polje..

inače jako dobra ideja, veoma dobro odrađeno :thumbup:
A nj, dz, lj?
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#74 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by Dr.Mr.Fr. »

Kasnim danas opasno :mrgreen:


Image
User avatar
Irm@
Posts: 4188
Joined: 26/11/2005 00:44
Location: tramvaj

#75 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by Irm@ »

a ne kontam je li fazon staviti uspjesno ispunjeno krizaljku na forum :? :roll:
ugl..sve pohvale za ideju krizaljke..tacno je da je lagana..pretpostavljam da nije bas tako lahko ni sastaviti tu krizaljku.. meni recimo one krizaljke u avazovom nedjeljom izdanju znaju biti poteske..pa mozda te tezine da ubuduce budu :)
Post Reply