Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
casper_
Posts: 1096
Joined: 24/06/2010 12:26

#51 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by casper_ »

šta je sa ovim pravcem što se od Počitelja odvaja ka Stocu? Zar je ovo u planu ? Kuda ce da ide dalje?
User avatar
karanana
Posts: 47265
Joined: 26/02/2004 00:00

#52 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by karanana »

casper_ wrote:šta je sa ovim pravcem što se od Počitelja odvaja ka Stocu? Zar je ovo u planu ? Kuda ce da ide dalje?
ovo sto ode izmedju stoca i neuma dole ka crnoj gori?
pise jadransko-jonska. to i ima smisla da se nakacis preko crne gore za albaniju. medjutim, da li su hrvati odlucili kuda ce ici njihova cesta za dubrovnik? ili cemo imati dvije paralelne rute jedna kroz BiH a druga duz hrvatske obale do dubrovnika, sto bi bilo bezveze jer neme razmaka ni 20 kilometara.

a vidi ovo nisam ni znao da je ustvari federacija BiH dubrovacko zaledje. ja sam mislio da je RS.
User avatar
casper_
Posts: 1096
Joined: 24/06/2010 12:26

#53 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by casper_ »

karanana wrote:
casper_ wrote:šta je sa ovim pravcem što se od Počitelja odvaja ka Stocu? Zar je ovo u planu ? Kuda ce da ide dalje?
ovo sto ode izmedju stoca i neuma dole ka crnoj gori?
pise jadransko-jonska. to i ima smisla da se nakacis preko crne gore za albaniju. medjutim, da li su hrvati odlucili kuda ce ici njihova cesta za dubrovnik? ili cemo imati dvije paralelne rute jedna kroz BiH a druga duz hrvatske obale do dubrovnika, sto bi bilo bezveze jer neme razmaka ni 20 kilometara.

a vidi ovo nisam ni znao da je ustvari federacija BiH dubrovacko zaledje. ja sam mislio da je RS.
znaci, oba ova kraka ce da se spoje na isti autoput koji ide kroz hrvatsku u razmaku od stotinjak km. nema mi logike tu.

Image

Uploaded with ImageShack.us
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#54 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by ins »

HR dize ruke od nastavka svoje A1 do Dubrovnika, barem u ovoj deceniji.

Da ce JJAC ici od petlje Pocitelj na koridoru Vc do granice CG kod Trebinja (nesto sjevernije) je vise-manje gotova stvar.
Last edited by ins on 01/12/2011 16:11, edited 1 time in total.
User avatar
karanana
Posts: 47265
Joined: 26/02/2004 00:00

#55 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by karanana »

nema ni meni osim ako hrvati ne pristanu na ovako nesto. ne znam da li oni vec rade na autoputu za dubrovnik juzno od ploca. znam da su do ploca haman pa zavrsili.

edit: znaci hrvati su spremni cekat 20-30 godina dok nasi neimari ne zavrse ovo? nemaju para pa nemaju ni izbora vjerovatno.
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#56 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by ins »

I tu namjeravaju stati.

Plan je hrvatski autoput A1 do Ploca, od Ploca do Bijace (BiH) je nova A10, kada udje u BiH postaje nasa A1 do Pocitelja, a od Pocitelja se odvaja JJAC na istok, preko Stoca, sjeverno od Ljubinja i Trebinja.

Od Stoca do Neuma se pravi nova magistralna (brza?) cesta.
User avatar
casper_
Posts: 1096
Joined: 24/06/2010 12:26

#57 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by casper_ »

ins wrote:HR dize ruke od nastavka svoje A1 do Dubrovnika, barem u ovoj deceniji.

Da ce JJAC ici od petlje Pocitelj na koridoru Vc do granice CG kod Trebinja (nesto sjevernije) je vise-manje gotova stvar.

zna li se kuda ovaj krak tacno ide ? ima li detaljnije objasnjenje ?
User avatar
karanana
Posts: 47265
Joined: 26/02/2004 00:00

#58 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by karanana »

ide na crnu goru, albaniju i grcku dole do jonskog mora. ima na googlu dosta mapa koje pokazuju smjer. samo sam cuo da ni crnogorci ne rade svoj krak nego da oni sada rade gore prema beogradu.
a navodno albanija je uradila.
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#59 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by ReD aka Socijalista »

Ovako je planirana autocesta prema HAC-u (http://www.hac.hr/hr/autoceste/karta-autocesta/)

Image
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#60 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by slobodni armirach »

pratnja :D
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#61 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by detroit-mercy »

karanana wrote:
casper_ wrote:šta je sa ovim pravcem što se od Počitelja odvaja ka Stocu? Zar je ovo u planu ? Kuda ce da ide dalje?
ovo sto ode izmedju stoca i neuma dole ka crnoj gori?
pise jadransko-jonska. to i ima smisla da se nakacis preko crne gore za albaniju. medjutim, da li su hrvati odlucili kuda ce ici njihova cesta za dubrovnik? ili cemo imati dvije paralelne rute jedna kroz BiH a druga duz hrvatske obale do dubrovnika, sto bi bilo bezveze jer neme razmaka ni 20 kilometara.

a vidi ovo nisam ni znao da je ustvari federacija BiH dubrovacko zaledje. ja sam mislio da je RS.
Isto tako ja mislio da je Brcko Distrikt a ono PC :mrgreen: po ovoj karti.
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#62 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by DrugaGimnazija »

ReD aka Socijalista wrote:Interesantna je ova slika koja je danas izasla na stranici JP autoceste FBiH. Sta kazete na ovo? (moze li ko smanjiti sliku da je vidimo odmah ovdje, ovako ima samo link).

http://www.jpautoceste.ba/web/images/karta-ac.jpg
Image
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#63 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by DrugaGimnazija »

Bezveze mi je ova brza cesta prema Gorazdu. Trebalo bi graditi brzu cestu prema Foci i dalje prema Niksicu i Podgorici, a od te ceste odvojiti brzu cestu za Gorazde.

Ili graditi brzu cestu Pale-Visegrad i Gorazde spojiti na taj pravac. Ovo je cisti entitetizam.
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#64 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Comrad »

Joj neka vise ne izbacuju ove mreze i planove. Neka rade.

Kad vidim ovo smuci mi se, jer znam da se ovo nece zavrsit za barem 10 godina. I to je optimisticna procjena.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#65 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by poznanik »

DrugaGimnazija wrote:Bezveze mi je ova brza cesta prema Gorazdu. Trebalo bi graditi brzu cestu prema Foci i dalje prema Niksicu i Podgorici, a od te ceste odvojiti brzu cestu za Gorazde.

Ili graditi brzu cestu Pale-Visegrad i Gorazde spojiti na taj pravac. Ovo je cisti entitetizam.
Radio sam u grupi, u okviru izrade PP RBiH 1987-2014. na izradi trase brze ceste na relaciji Sarajevo - Priboj/Lim. Plan je bio da ova cesta djelomično pokrije raniju uskotračnu prugu sve do Ustiprače, i da odatle probija novu trasu lijevom stranom Lima, preko Rudog do Priboja, čime bi bila ostvarena veza sa prugom Beograd-Bar. Rat je uništio i ovaj projekat.

Ova prikazana trasa je, čini mi se, dio Sporazuma za mir ili nekih razgovora sa kraja rata. Goraždu i okolini je potrebna jedna ovakva brza cesta, samo treba izračunati isplativost izgradnje ove trase sa nekom sličnom.

Kad je riječ o planovima, mislim da je potrebno razmišljati i planirati još dvije brze ceste ili auto-puteve, i to na relaciji:
- Bugojno-Jablanica
- Drivuša-Busovača-Fojnica-Jablanica

Prva trasa bila bi iznimno teška i prolazila bi uglavnom kroz tunele. Druga bi takođe morala biti pružena kroz tunel ispod Pogorelice, sve do Buturović Polja, ali bi obje skratile putovanje sa sjevera države prema jugu i Jadranu, a rasteretile put prema Sarajevu, i dalje na istok.
Last edited by poznanik on 02/12/2011 09:59, edited 1 time in total.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#66 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Ateista »

Comrad wrote:Pored izgradnje samih puteva, evo na sta mi bacimo najvise novca, na rusenje i isplatu ovih objekata. Znaci ovdje se zna da ce biti put, ali djaba, tu je niklo kuca, poslovnih prostora, zgradica. Nesto je od prije rata, mozda i prije ovih planova. Ne kontam koji djavo se daje i ta dozvola da se izgradi objekat na odredjeno vrijeme i sta ti ja znam. Zabrani gradjenje i gotova prica. I ovaj Dallas ce biti uklonjen, ali ako sam dobro negdje procitao bit ce im isplaceno ja mislim troskovi gradnje ili nesto sl. Ma ja bih im naplatio rusenje i plus jos tih nekih 20m puta sto ce ici tom parcelom.

Evo pogledajte sta bi se sve trebalo srusit i onda uporedite ovo sa situacijom koja je bila na Mostarskom kruznom kad se radio, gdje su 3-4 covjeka kocili gradnju godinama. Evo samo ovaj dio, poznavajuci nas mentalitet, ce biti nemoguce rijesiti.

Image

A da ne pricam o tom famoznom gradskom autoputu ili kako se vec zove sto je dosao trenutno do mercatora, koji nece biti nikad izgradjen. Jedino podzemni kakav da naprave.
Koliko sam ja upratio, prema jednom planu cesta koji sam gledao, nece to biti gradski autoput nego bi to trebala biti sjeverna longitudinala. Gradski autoput bi trebao da ide sadasnjom drinjskom ulicom pa da nastavi kroz tunele na ciglanama. Odatle je dalje plan da ide novi tunel koji bi poceo ispod visnjika a izasao negdje kod bentbase, vidi se na ovom planu ako je jos aktuelan:

Image
User avatar
karanana
Posts: 47265
Joined: 26/02/2004 00:00

#67 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by karanana »

detroit-mercy wrote:
karanana wrote:
casper_ wrote:šta je sa ovim pravcem što se od Počitelja odvaja ka Stocu? Zar je ovo u planu ? Kuda ce da ide dalje?
ovo sto ode izmedju stoca i neuma dole ka crnoj gori?
pise jadransko-jonska. to i ima smisla da se nakacis preko crne gore za albaniju. medjutim, da li su hrvati odlucili kuda ce ici njihova cesta za dubrovnik? ili cemo imati dvije paralelne rute jedna kroz BiH a druga duz hrvatske obale do dubrovnika, sto bi bilo bezveze jer neme razmaka ni 20 kilometara.

a vidi ovo nisam ni znao da je ustvari federacija BiH dubrovacko zaledje. ja sam mislio da je RS.
Isto tako ja mislio da je Brcko Distrikt a ono PC :mrgreen: po ovoj karti.
eto tvoje zapazanje je sada prva vijest na sa-x glavnoj stranici.
da se sad ne zakuha vojno-politicka situacija zbog ovog.
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#68 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by stetoskop »

http://www.sarajevo-x.com/bih/jp-autoce ... /111202035

Nisam znao da Brčko pripada Federaciji, pošto je u ovoj karti obojena samo ta teritorija.
Ako ćemo gledati po bojama, onda i Hrvatsku i Srbiju također pripojiše RS-u.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#69 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by poznanik »

stetoskop wrote:http://www.sarajevo-x.com/bih/jp-autoce ... /111202035

Nisam znao da Brčko pripada Federaciji, pošto je u ovoj karti obojena samo ta teritorija.
Ako ćemo gledati po bojama, onda i Hrvatsku i Srbiju također pripojiše RS-u.
Pa ovo je karta puteva u BiH, nije politička ili administrativna karta, kakve veze ima šta je gdje :? :-) :-?
User avatar
karanana
Posts: 47265
Joined: 26/02/2004 00:00

#70 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by karanana »

stetoskop wrote:http://www.sarajevo-x.com/bih/jp-autoce ... /111202035

Nisam znao da Brčko pripada Federaciji, pošto je u ovoj karti obojena samo ta teritorija.
Ako ćemo gledati po bojama, onda i Hrvatsku i Srbiju također pripojiše RS-u.
pa zar po ovoj karti brcko pripada federaciji?
polemika je jer po njoj pripada rs-u.
User avatar
madner
Posts: 56766
Joined: 09/08/2004 16:35

#71 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by madner »

poznanik wrote:
stetoskop wrote:http://www.sarajevo-x.com/bih/jp-autoce ... /111202035

Nisam znao da Brčko pripada Federaciji, pošto je u ovoj karti obojena samo ta teritorija.
Ako ćemo gledati po bojama, onda i Hrvatsku i Srbiju također pripojiše RS-u.
Pa ovo je karta puteva u BiH, nije politička ili administrativna karta, kakve veze ima šta je gdje :? :-) :-?
FBiH. I zaista, posto Brcko nije dio FBiH moze se predstaviti tako. Kao sto i nema granice izmedju Hrvatske i Srbije.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#72 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Ateista »

Sto se politika u sve mora upetljati? :-) :D
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#73 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by stetoskop »

karanana wrote:
stetoskop wrote:http://www.sarajevo-x.com/bih/jp-autoce ... /111202035

Nisam znao da Brčko pripada Federaciji, pošto je u ovoj karti obojena samo ta teritorija.
Ako ćemo gledati po bojama, onda i Hrvatsku i Srbiju također pripojiše RS-u.
pa zar po ovoj karti brcko pripada federaciji?
polemika je jer po njoj pripada rs-u.
Po ovoj karti Brčko ne pripada RS-u, već se nalazi u boji koja predstavlja preostalu teritoriju svijeta koja nije u sastavu FBiH. Novinar je bespotrebno digao frku.
User avatar
karanana
Posts: 47265
Joined: 26/02/2004 00:00

#74 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by karanana »

politika na ovoj temi je bitna i bitne su administrativne granice jer se iz toga moze vidjeti ko je zaduzen za gradnju odredjenih etapa autoputeva.
evo recimo, zar se stvarno moze ocekivati od RS-a da gradi Vc sjeverno od doboja prema samcu, nekih 40-50 kilometara, ako oni imaju u planu napraviti koridor/autoput banjaluka-doboj-bijeljina. dakle ja vec vidim da ce to biti problem cak i da ovi nasi rade punom parom i da su vec dosli do doboj juga.

haha, skinuta je karta.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#75 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Ateista »

A ko bi recimo bio zaduzen za izgradnju puteva kroz Brcko?
Post Reply