Page 1 of 1
#1 otkazni rok
Posted: 10/10/2011 18:41
by žulijan asanž
pitanje:
ako je poslodavac u ugovoru o radu odredio otkazni rok u trajanju od X dana samo u slučaju da poslodavac daje otkaz zaposleniku, koliki je otkazni rok u slucaju da zaposlenik daje otkaz poslodavcu?
dakle nigdje nije u ugovoru definisan otkazni rok u slučaju da zaposlenik daje otkaz poslodavcu.
#2 Re: otkazni rok
Posted: 10/10/2011 19:15
by alphonse kauders
žulijan asanž wrote:pitanje:
ako je poslodavac u ugovoru o radu odredio otkazni rok u trajanju od X dana samo u slučaju da poslodavac daje otkaz zaposleniku, koliki je otkazni rok u slucaju da zaposlenik daje otkaz poslodavcu?
dakle nigdje nije u ugovoru definisan otkazni rok u slučaju da zaposlenik daje otkaz poslodavcu.
Zakon o radu FBiH ti kaže ovako:
"
Član 88a.
Zaposlenik može otkazali ugovor o radu bez davanja predviđenog otkaznog roka u slučaju da je poslodavac odgovoran za prijestup ili povredu obaveza iz ugovora o radu, a koji su takve prirode da ne bi bilo osnovano očekivati od zaposlenika da nastavi radni odnos.
U slučaju otkazivanja ugovora o radu iz stava 1. ovog člana zaposlenik inm sva prava u skladu sa zakonom, kao da je ugovor nezakonito otkazan od strane poslodavca.
Član 89.
Ugovor o radu, u slučaju iz člana 88. i 88a. stav 1. ovog zakona, može se otkazati u roku od 15 dana od dana saznanja za činjenicu zbog koje se daje otkaz."
Dakle, 15 dana, ako su ispoštovani uslovi iz člana 88a ("
u slučaju da je poslodavac odgovoran za prijestup ili povredu obaveza iz ugovora o radu, a koji su takve prirode da ne bi bilo osnovano očekivati od zaposlenika da nastavi radni odnos."), te ako nije drugačije određeno ugovorom o radu ili internim aktom poslodavca.
Ako se daje otkaz 'nako, a poslodavac odredio otkazni rok od 3 mjeseca, može te zezati s ti, međutim nikome se to ne isplati pošto niko ne želi držati radnika koji tu radi preko volje, a i pitanje je da li bi radnik išta radio.
#3 Re: otkazni rok
Posted: 10/10/2011 19:23
by JThomas
sedam dana je minimum, ako ništa ne piše u ugovoru, pravilniku ili kolektivnom ugovoru. i za razliku od poslodavca - radnik može dati otkaz "tek onako".
#4 Re: otkazni rok
Posted: 10/10/2011 19:32
by alphonse kauders
JThomas wrote:sedam dana je minimum, ako ništa ne piše u ugovoru, pravilniku ili kolektivnom ugovoru. i za razliku od poslodavca - radnik može dati otkaz "tek onako".
Pozdrav, mogu li znati otkud ovo? (neki propis ili?)
#5 Re: otkazni rok
Posted: 10/10/2011 19:40
by medvjed23
Zakon o radu
#6 Re: otkazni rok
Posted: 10/10/2011 19:41
by alphonse kauders
medvjed23 wrote:Zakon o radu
član?
EDIT: našao
"Član 95.
Otkazni rok ne može biti kraći od sedam dana u slučaju da zaposlenik otkazuje ugovor o radu, ni kraći od 14 dana u slučaju da poslodavac otkazuje ugovor o radu.
Otkazni rok počinje da teče od dana uručenja otkaza zaposleniku odnosno poslodavcu.
Kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu i ugovorom o radu može se utvrditi duže trajanje otkaznog roka."
#7 Re: otkazni rok
Posted: 10/10/2011 19:44
by medvjed23
da
član 39. izmjena iz 2000. godine
tim članom se mijenja 95. član prvobitnog teksta...
#8 Re: otkazni rok
Posted: 10/10/2011 19:45
by alphonse kauders
medvjed23 wrote:da
član 39. izmjena iz 2000. godine
tim članom se mijenja 95. član prvobitnog teksta...
hvala na sugestiji

#9 Re: otkazni rok
Posted: 10/10/2011 19:46
by medvjed23
molim
