Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
madner
Posts: 56803
Joined: 09/08/2004 16:35

#101 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by madner »

Pa najrealniji trosak sto postoji jesu zaposleni u ViKu. Pogledaj prosjecne plate pa skontaj sta je realno. :D
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#102 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by sokkia »

madner wrote:Pa najrealniji trosak sto postoji jesu zaposleni u ViKu. Pogledaj prosjecne plate pa skontaj sta je realno. :D
jel realan i onaj milion koji je uplacen sa racuna komunalnog za J. Divljaka (njemu svaka cast) kao kaucija a nije nikad vracen.
nemožeš po platama zaposlenih mjeriti jel puno ili nije,nego bi trebalo provjeriti kud idu te pare.
User avatar
madner
Posts: 56803
Joined: 09/08/2004 16:35

#103 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by madner »

sokkia wrote:
madner wrote:Pa najrealniji trosak sto postoji jesu zaposleni u ViKu. Pogledaj prosjecne plate pa skontaj sta je realno. :D
jel realan i onaj milion koji je uplacen sa racuna komunalnog za J. Divljaka (njemu svaka cast) kao kaucija a nije nikad vracen.
nemožeš po platama zaposlenih mjeriti jel puno ili nije,nego bi trebalo provjeriti kud idu te pare.
A kaj nije vracen?

Naravno da mogu mjeriti po platama, plata je oko 70% troskova tih i takvih preduzeca a sve ostalo oko 30%.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27673
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#104 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by JoseMujica »

možda čak i više od 70% odlazi na plate...npr. u sektoru obrazovanju je postotak od 85% naviše

vjerovatno da varira u slučaju nekih ulaganja (ako ih uopće ima)
User avatar
madner
Posts: 56803
Joined: 09/08/2004 16:35

#105 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by madner »

Varira od posla do posla, od 30% do 90%.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27673
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#106 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by JoseMujica »

ma ko je ikad imao priliku da se bavi organizacijom bilo čega zna odmah da su ljudi najskuplja stavka.

Sad ove "javne" firme u našem divljem sistemu sigurno imaju jedno 50% više radne snage nego što bi relano trebale. Jebga kako se vlast mijenja tako partije između sebe raspodjele "resore" i svak samo dovodi na državne jasle
Akibh
Posts: 1978
Joined: 06/07/2009 12:27

#107 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by Akibh »

lerdi wrote:Najgore je kad babe tabire politiku. E eto vi znate kako je i šta u vodovodu. Pa svakoj vlasti do sada je upučivan apel da se radi na infrastrukturi, kako bi se gubici smanjili ali svaki put je dobivan isti odgovor "Nema para". Ljudi se trude i rade onoliko koliko mogu. Problem u svemu ovome i jeste što su mnogi lobiji bacili oko na komunalnu privredu, pa srozavaju firme do bezcjenja. Toplane imaju veće gubitke/dugovanja nego što je ukupna vrijednost firme. Sutra kada donesu zakon da se komunalne firme mogu privatizovati (a upire se svim sredstvima da zakon prođe), može doći do toga da dođe lola kupi vodovod za siću i stavi cijenu kubika vode 5KM. E onda kukajte i napadajte do mile volje. Sve je interes i sve su pare. Umjesto da podržavate jačanje državnih firmi, uključujući GRAS, ViK, Toplane itd., vi zbog sujete i toga što niste uspjeli ubaciti guzicu u jednu od ovih firmi napadate ljude koji tamo rade. Ovi na vlasti i razni lobiji uživaju u tome jer javno mjenje ne optužuje Vladu KS, koja je usput rečeno vlasnik svih preduzeća, za loše usluge već "nestručne" ljudi koji rade u tim firmama. Uživajte još malo, nećete još dugo. Nastavi li se ovako ulice će nam čistiti njemačke albe koje će svoje usluge duplo naplačivati, voda na česmi neće biti za piće ali će biti duplo skuplja, a po bidone možete do najbližeg konzuma inače naše poznate "domaće" firme. :wink:
E to, samo nek ne puca a voda treba da poskupi 150%
User avatar
JoseMujica
Posts: 27673
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#108 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by JoseMujica »

malo im je 150%...sad će skoro lokalni izbori :D
User avatar
LieToMe
Posts: 1300
Joined: 21/02/2011 11:07
Location: ...tamo gdje je sve po mom...

#109 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by LieToMe »

Još jedna "sjajna vijest" za građane
Vlada KS razmatra poskupljenje vode za 25 postoVlada Kantona Sarajevo razmatrat će danas Prijedlog zaključka o povećanju cijene vode i odvodnje otpadnih voda od 25 posto te uvođenje naknade za održavanje vodomjera, koji će se realizirati putem KJKP "Vodovod i kanalizacija" d.o.o. Sarajevo, potvrdio je danas na pres-konferenciji premijer Kantona Sarajevo Fikret Musić.

Fikret Musić (Foto: Feđa Krvavac/Sarajevo-x.com)"To što je ovaj prijedlog zaključka na dnevnom redu današnje sjednice, ne znači da će on kao takav biti i usvojen, ali će javnost pismeno biti obaviještena o tome", dodao je Musić.

Naglasio je da će već sljedeće sedmice biti organiziran sastanak na kojem će biti prisutni predstavnici Elektroprivrede, ministri svih ministarstava u čijoj su nadležnosti javna komunalna preduzeća koja su dužnici po osnovu električne energije.

Očekuje se da će taj sastanak polučiti određene zaključke koji će za rezultat imati izlazak iz te situacije, a najvjerovatnije tako što će komunalnim preduzećima biti omogućeno da dugovanja isplaćuju u mjesečnim ratama, a da pristigle račune uredno plaćaju.

"Elektrodistribucija" Sarajevo uputila je preduzeću "Vodovod i kanalizacija" obavještenje o obustavi isporuke električne energije, ukoliko preduzeće ne isplati dug od 1.864.433,81 KM, najkasnije do 26. oktobra.

U slučaju neizmirenja obaveza, najavljeno je isključenje električne energije za danas na lokalitetima Stup - Pejton, Laboratorija za ispitivanje i kalibraciju vodomjera i Servis za remont pumpnih agregata, Butila bb, Uređaj za prečišćavanje otpadnih voda na Butilama i Terezija 38, zgrada Pogona "Kanalizacija".

Po riječima izvršnog direktora Sektora za ekonomske i pravne poslove Mirsada Avdića, preduzeće nije platilo dva računa i to zbog velikih poskupljenja, jer struju sada plaćaju po 800.000, umjesto 500.000 KM, koliko je ranije izdvajano za ovu stavku.

sreca evo kise :D
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25888
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#110 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by BHF_Manijak »

A razmisljal iko o povecanjima plata sjeme im se zatrlo! :x Voda, plin, nedavno struja, gorivo, hljeb...Sta je sljedece?! Ima li igdje podatak da se vidi, procentualno koliko su npr osnovne namirnice poskupile u zadnjih 4-5 godina, komunalije a koliko npr plata, bas me zanima! Mislim da su izdaci duplo u prednosti! :x :x :x

EDIT: I da, ovdje ne podrazumijevam ona jebena povecanja plata ministrima, parlamentarcima, guzonjama i ostalim debilima koji sami sebi dizu plate i vijecaju da li zaboga da povecaju ili ne povecaju platu! :x Govorim dakle o sitnoj buraniji!
Last edited by BHF_Manijak on 27/10/2011 17:41, edited 1 time in total.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 73132
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7.5 GTI

#111 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by Velkoski »

pa jebo te, odo gdje iskopat' bunar i vadit' sebi vodu.. barem toga imamo toliko da bi mogli i dzaba sipati.. :-)
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#112 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by O'zone »

BHF_Manijak wrote:A razmisljal iko o povecanjima plata sjeme im se zatrlo! :x Voda, plin, nedavno struja, gorivo, hljeb...Sta je sljedece?! Ima li igdje podatak da se vidi, procentualno koliko su npr osnovne namirnice poskupile u zadnjih 4-5 godina, komunalije a koliko npr plata, bas me zanima! Mislim da su izdaci duplo u prednosti! :x :x :x
Ma koga briga veci je problem sto je Alti iskljucena struja nego sto cemo mi uskoro sami podnositi zahtjeve za iskljucenje energenata. Svi znate da prosjecna plata ne moze podmiriti sve troskove rezija ni ljudima koji imaju rijeseno stambeno pitanje a kamo onima koji su podstanari ili placaji rate kredita.

Ocekujem uskoro jedan ulaz jedan Tv i svi se slupe da gledaju vijesti ko u stara dobra vremena.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#113 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by sokkia »

leet wrote:pa jebo te, odo gdje iskopat' bunar i vadit' sebi vodu.. barem toga imamo toliko da bi mogli i dzaba sipati.. :-)
:thumbup:
nisam iz SA ali dok dođe proljece i steknu se uslovi odmah kopam bunar aBd.
pa ovdje u Travniku je naplacuju ko da je oni prave (a Ttravnik poslije Konjica najbogatija opština sa vodom)
mene cudi samo to da narod šuti i placa . pa DOSTA je više te pljacke, a mislim da je sazrjelo vrjeme da narod konacno UZME STVAR U SVOJE RUKE I POŠALJE SVE U TRI PM.
User avatar
PapakizSarajeva
Posts: 738
Joined: 17/06/2010 13:03
Location: Rajvosa

#114 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by PapakizSarajeva »

BHF_Manijak wrote:A razmisljal iko o povecanjima plata .......

EDIT: I da, ovdje ne podrazumijevam ona jebena povecanja plata ministrima, parlamentarcima, guzonjama i ostalim debilima koji sami sebi dizu plate i vijecaju da li zaboga da povecaju ili ne povecaju platu! :x Govorim dakle o sitnoj buraniji!
Hahahahahaaaaaaaa, druze moj sa iste strane (tribine) ... Razmisljaju o povecanju uposlenicima i to u : GRAS-u, ViK-u, Sarajevogasu, Toplanama, Opcinama, .... Sacekaj samo dok Sindikat Radnika na Budzetskim Jaslama ( SRBJ ) skonta kako ce ucijeniti Vlasti preko ledja obicnih stanovnika, pa ces vidjeti kako se povecavaju plate ...

Ovi sto rade u privatnim i privatizovanim firmama mogu samo da placaju PDV, doprinose i POVECANE cijene svega sto pruzaju/prodaju Radnici na Budzetskim Jaslama ( RBJ ) ...
User avatar
Truba
Posts: 82162
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#115 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by Truba »

i to će jednom puknuti a onda će biti veselo
User avatar
Truba
Posts: 82162
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#116 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by Truba »

perpetuum mobile :mrgreen:

što je previše previše je

dovoljno je da poprave cijevi i da poboljšaju naplatu
mimsy
Posts: 389
Joined: 01/03/2010 11:08

#117 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by mimsy »

haj sto nema vode,neg sto sad ne mogu ni grijanje uljuciti jer ne mogu napuniti plinski bojler sa ovim jadom od pritiska :x
User avatar
Duhovni Vođa
Posts: 758
Joined: 16/08/2008 08:35
Location: I shall release you all!

#118 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by Duhovni Vođa »

par pitanja za one forumaše koji misle da sigurno znaju odgovore:


1. kako se tretira voda iz moje česme recimo u nekom sudskom sporu sa VIKSA - da li je voda koju ja dobijem iz česme proizvod vodovoda ili ja njima samo plaćam za uslugu dovođenja vode do moje instalacije? ako je ovo drugo u pitanju, svima je poznato da vodovod vodu sa izvora tretira što me navodi na misao da je ta voda njihov proizvod. ekonomski i pravno gledano.

2. gdje mogu naći detaljnu hemijsku analizu vode koju dobijam kroz svoju česmu? dakle, ja kao korisnik njihovih usluga i proizvoda(?) imam pravo da znam hemijski sastav vode (razine pojedinih kationa, aniona, ukupne mineralizacije, tvrdoće itd. - dakle to su oni podaci koje vam proizvođači flaširane vode stave na deklaraciji, odnosno etiketi na flaši). zar vodovod nije dužan svim građanima koji koriste njihovu vodu omogućiti uvid u te podatke? Vidio sam da ima laboratorija pri VIKSA u koju se može odnijeti uzorak na analizu, ali se to plaća - ja ne želim platiti jer je svaki proizvođač dužan uz svoj proizvod korisniku dostaviti neki oblik deklaracije ili specifikacije proizvoda. dakle ako im plaćam za vodu, imam pravo na analizu vode, jel tako? gdje mogu dobiti tu analizu, zna li iko od vas?
User avatar
van Basten
Posts: 7552
Joined: 21/09/2006 02:59

#119 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by van Basten »

evo meni maloprije nestalo vode (Stup), inače nismo bili skloni redukcijama do sada,a ako je i redukcija previše je, pa tek je 10h...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#120 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by PipiDugaDevetka »

Duhovni Vođa wrote:par pitanja za one forumaše koji misle da sigurno znaju odgovore:


1. kako se tretira voda iz moje česme recimo u nekom sudskom sporu sa VIKSA - da li je voda koju ja dobijem iz česme proizvod vodovoda ili ja njima samo plaćam za uslugu dovođenja vode do moje instalacije? ako je ovo drugo u pitanju, svima je poznato da vodovod vodu sa izvora tretira što me navodi na misao da je ta voda njihov proizvod. ekonomski i pravno gledano.

2. gdje mogu naći detaljnu hemijsku analizu vode koju dobijam kroz svoju česmu? dakle, ja kao korisnik njihovih usluga i proizvoda(?) imam pravo da znam hemijski sastav vode (razine pojedinih kationa, aniona, ukupne mineralizacije, tvrdoće itd. - dakle to su oni podaci koje vam proizvođači flaširane vode stave na deklaraciji, odnosno etiketi na flaši). zar vodovod nije dužan svim građanima koji koriste njihovu vodu omogućiti uvid u te podatke? Vidio sam da ima laboratorija pri VIKSA u koju se može odnijeti uzorak na analizu, ali se to plaća - ja ne želim platiti jer je svaki proizvođač dužan uz svoj proizvod korisniku dostaviti neki oblik deklaracije ili specifikacije proizvoda. dakle ako im plaćam za vodu, imam pravo na analizu vode, jel tako? gdje mogu dobiti tu analizu, zna li iko od vas?
Logično razmišljanje u vezi sa proizvodom firme VIKSA. Podržavam da makar na svojoj web. stranici objave analizu vode ''sa pipe'' izvjesnog broja uzoraka. Ravnomjerno raspoređenih po Kantonu. Bojim se da neće biti moguće analizirati vodu za piće ''iz zida'' na niti azbesta jer se to radi u Mariboru pod elektronskim mikroskopom koji cijela BiH nema.

Nadam se da će @Alhemičarka ovo prokomentarisati.
Last edited by PipiDugaDevetka on 30/10/2011 22:26, edited 1 time in total.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#121 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by StupskaBitanga »

evo meni maloprije nestalo vode (Stup), inače nismo bili skloni redukcijama do sada,a ako je i redukcija previše je, pa tek je 10h...
i meni :x :x :x :x :x :x :x
najgore ne radi mi grijanje :x :x :x :x :x :x :x :x
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#122 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by PipiDugaDevetka »

StupskaBitanga wrote:
evo meni maloprije nestalo vode (Stup), inače nismo bili skloni redukcijama do sada,a ako je i redukcija previše je, pa tek je 10h...
i meni :x :x :x :x :x :x :x
najgore ne radi mi grijanje :x :x :x :x :x :x :x :x
Ništa ti neće pomoći samostalno urgiranje, protestvovanje i ovi ljutići-smajlići. Guglaj Udruženje potrošača KSa PUTOKAZ, pa udružen sa ostalim ljutim potrošačima tražite nešto, neka vas gospodin Meho Mujatić, valjda predsjednik Udruženja, nasavjetuje kako djelovati. Obavezno vlast na izborima ''kazniti'' glasanjem protiv.
mirzasila
Posts: 140
Joined: 03/05/2007 17:00

#123 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by mirzasila »

evo meni maloprije nestalo vode (Stup), inače nismo bili skloni redukcijama do sada,a ako je i redukcija previše je, pa tek je 10h...
Voda bi trebala doci u toku noci. Izgorio trafo koji napaja el. energijom sistem vodosnabdjevanja...
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#124 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by sokkia »

sarajlije,cestitam, poskupljenje vode vam je odgođeno za par dana :D
User avatar
naja22
Posts: 475
Joined: 22/07/2011 12:59

#125 Re: prokletstvo vodosnabdijevanja u sarajevu

Post by naja22 »

Skoro svaki dan nestaje :x :x :x :x :x
Post Reply