Forumasi zaposljavaju

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#2451 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Mea_parvitas »

Uvijek mozes naci izuzetak od pravila, eno i Fahro samo sa osnovnom ima milione, ali nije reprezentativan primjer.
Kod nas ispadne tako. De ti meni reci jel bolje ici u skolu jos 5 godina, dobiti znanje i titulu i onda crnciti za nekoga ko te ne cijeni, a na kraju se opet svodi da radis tu da bi stekao iskustvo i ispalio se vani ili ga i ne stices nego nakon zavrsenog faxa se hvatas noge i odes gdje te cijene. Zato ljudi i odlaze... Pricamo o pocetnim platama, ako ne zadovoljis, ne doprinosis, noga i cao.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#2452 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Tomahawk11 »

Mea_parvitas wrote:Uvijek mozes naci izuzetak od pravila, eno i Fahro samo sa osnovnom ima milione, ali nije reprezentativan primjer.
Kod nas ispadne tako. De ti meni reci jel bolje ici u skolu jos 5 godina, dobiti znanje i titulu i onda crnciti za nekoga ko te ne cijeni, a na kraju se opet svodi da radis tu da bi stekao iskustvo i ispalio se vani ili ga i ne stices nego nakon zavrsenog faxa se hvatas noge i odes gdje te cijene. Zato ljudi i odlaze... Pricamo o pocetnim platama, ako ne zadovoljis, ne doprinosis, noga i cao.
Nije baš izuzetak, naveo sam ti primjer, jer si i ti naveo primjer.
Koliko razumjeh, i ti si malo više obrazovan, zadovoljan s zaposlenjem?!
A vidi, evo ti drugi primjer, rođo završio šumarstvo, hoće tip u državnu službu, tamo vukovi, nemoj, bolan, jok, navalio, a znam ga kakav je, neće na nepravdu šutjeti, odradio pripravnički godinu, 400 KM plaćan za to vrijeme, naravno, nisu ga mogli gledati, jer nije htio šutjeti ni na kakve nepravilnosti i hajde ti, ljudino. Danas radi u privatnoj firmi, dogurao do direktora, bolje mu ne može biti.
Malo mi ovo zapinje za oko, ako ga ne cijeni, ako nije zadovoljan, što ne ide dalje?
zippoo87
Posts: 15669
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2453 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by zippoo87 »

vas neke opasno puca ta rijec "titula"
na trzistu rada,placaju se znanje i sposbnosti a ne titule..."titula" ti je uslov da konkurises na odredjenu poziciju ali ako nisi dobar "titular",neces ni raditi
kod nas je ovdje ostalo to iz proslog sistema,gdje je bila jaka privreda i gdje se moglo raditi i zaraditi i vrlo mali broj je isao na dalje skolovanje a ko je isao,isao je jer je bio za tu neku profesiju i ako je bio inzinjer,bio je gigant,ako je bio matematicar,bio je najbolji i tako to...dok sada imamo poslijeratne generacije,gdje se ganja "titula" a znanje je manje bitno...gdje imamo neuredjenu drzavu i gdje te mogu zaposliti gdje god hoce,ako pripadas odredjenoj stranci a strucnost i znanje su nebitni...pa mnogima je jedini cilj doci samo do diplome (mnogi je i bukvalno kupe) i onda palamuditi kako eto i oni fol nesto znaju,jer imaju papir a u praksi,ne znaju nista ali bukvalno

i bezveze je uporedivati i plate...jer radnici i poslodavci u BiH su dvije suprostavljene strane...gdje poslodavci gledaju da uzmu sve radniku i ostave ga i bez plate i ikakvih prava a na drugoj imamo i radnike,koji to sve prihvataju ili drugu grupu,koja radi sizifov posao i bori se protiv ovakvih i radnika i poslodavaca ali su usamljeni
super je ovo sada sto se desava na trzistu rada ,ovo je filtracija i poslodavaca i radnika...svi imaju vise mogucnosti i mogu da biraju sta ce i kako ce,nisu vise ucijenjeni i da moraju trpiti ponizenja...ovo vazi od NK ili konobara koji sada mogu na more u Hrvatsku raditi do inzinjera i doktora koji mogu bez problema u Njemacku za par milja eura...svako sebi neka bira sta zeli
sto se poslodavaca tice,oni koji budu zeljeli da nastave sa svojim biznisima,dogovoriti ce se sa svojim radnicima,podici plate i popraviti uslove a oni drugi ce se pozatvarati i to je u jednu ruku i dobro a u drugu i nije,jer svaka zatvorena firma je gubitak
Last edited by zippoo87 on 24/09/2018 09:06, edited 1 time in total.
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#2454 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by bluesjunior »

Mea_parvitas wrote:Uvijek mozes naci izuzetak od pravila, eno i Fahro samo sa osnovnom ima milione, ali nije reprezentativan primjer.
Kod nas ispadne tako. De ti meni reci jel bolje ici u skolu jos 5 godina, dobiti znanje i titulu i onda crnciti za nekoga ko te ne cijeni, a na kraju se opet svodi da radis tu da bi stekao iskustvo i ispalio se vani ili ga i ne stices nego nakon zavrsenog faxa se hvatas noge i odes gdje te cijene. Zato ljudi i odlaze... Pricamo o pocetnim platama, ako ne zadovoljis, ne doprinosis, noga i cao.
ako se ovde misli na Radončića - nije on baš samo sa osnovnom školom
zippoo87
Posts: 15669
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2455 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by zippoo87 »

bluesjunior wrote:
Mea_parvitas wrote:Uvijek mozes naci izuzetak od pravila, eno i Fahro samo sa osnovnom ima milione, ali nije reprezentativan primjer.
Kod nas ispadne tako. De ti meni reci jel bolje ici u skolu jos 5 godina, dobiti znanje i titulu i onda crnciti za nekoga ko te ne cijeni, a na kraju se opet svodi da radis tu da bi stekao iskustvo i ispalio se vani ili ga i ne stices nego nakon zavrsenog faxa se hvatas noge i odes gdje te cijene. Zato ljudi i odlaze... Pricamo o pocetnim platama, ako ne zadovoljis, ne doprinosis, noga i cao.
ako se ovde misli na Radončića - nije on baš samo sa osnovnom školom
tako je
Fahro je nastavnik likovnog...sto znaci da ima ili visoku ili visu skolu ,ne znam tacno sta je prije bio uslov da se radi nastavnicki posao
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#2456 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by mali_balon »

zippoo87 wrote:
bluesjunior wrote:
Mea_parvitas wrote:Uvijek mozes naci izuzetak od pravila, eno i Fahro samo sa osnovnom ima milione, ali nije reprezentativan primjer.
Kod nas ispadne tako. De ti meni reci jel bolje ici u skolu jos 5 godina, dobiti znanje i titulu i onda crnciti za nekoga ko te ne cijeni, a na kraju se opet svodi da radis tu da bi stekao iskustvo i ispalio se vani ili ga i ne stices nego nakon zavrsenog faxa se hvatas noge i odes gdje te cijene. Zato ljudi i odlaze... Pricamo o pocetnim platama, ako ne zadovoljis, ne doprinosis, noga i cao.
ako se ovde misli na Radončića - nije on baš samo sa osnovnom školom
tako je
Fahro je nastavnik likovnog...sto znaci da ima ili visoku ili visu skolu ,ne znam tacno sta je prije bio uslov da se radi nastavnicki posao
Fahro ne bi danas bio Fahro da mu nije bilo alije koji je htio da ima bosanjcko glasilo, da ugasi mrsko komunisticko oslobođenje, pa je farhu pumapo parama....
Sto neko rece bezveze zacatavamo temu
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#2457 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Mea_parvitas »

Tomahawk11 wrote:
Mea_parvitas wrote:Uvijek mozes naci izuzetak od pravila, eno i Fahro samo sa osnovnom ima milione, ali nije reprezentativan primjer.
Kod nas ispadne tako. De ti meni reci jel bolje ici u skolu jos 5 godina, dobiti znanje i titulu i onda crnciti za nekoga ko te ne cijeni, a na kraju se opet svodi da radis tu da bi stekao iskustvo i ispalio se vani ili ga i ne stices nego nakon zavrsenog faxa se hvatas noge i odes gdje te cijene. Zato ljudi i odlaze... Pricamo o pocetnim platama, ako ne zadovoljis, ne doprinosis, noga i cao.
Nije baš izuzetak, naveo sam ti primjer, jer si i ti naveo primjer.
Koliko razumjeh, i ti si malo više obrazovan, zadovoljan s zaposlenjem?!
A vidi, evo ti drugi primjer, rođo završio šumarstvo, hoće tip u državnu službu, tamo vukovi, nemoj, bolan, jok, navalio, a znam ga kakav je, neće na nepravdu šutjeti, odradio pripravnički godinu, 400 KM plaćan za to vrijeme, naravno, nisu ga mogli gledati, jer nije htio šutjeti ni na kakve nepravilnosti i hajde ti, ljudino. Danas radi u privatnoj firmi, dogurao do direktora, bolje mu ne može biti.
Malo mi ovo zapinje za oko, ako ga ne cijeni, ako nije zadovoljan, što ne ide dalje?
Naravno da je izuzetak. Koliko ima u BiH inzinjera masinstva ili elektrotehnike i sl. a da rade za 2000 KM a koliko ih ima da rade za eto 1000 KM i manje? Ja cu biti slobodan pa reci da je omjer sigurno 20-80% (da se ne kacimo za programere koji su zasebna it sorta i rade za strance), a to je razlog zasto svi napustaju drzavu jer nece da rade za smijesne pare, od moje generacije najmanje 60-70% ljudi je napustilo drzavu zbog toga.

Sa pravom ti zapinje, zato jer nema gdje, jer ljudi ne riskiraju, puno je onih koji bi da ne idu od porodice, vjencali se, itd. To je i do njih, ali i do sistema, svako moze otici u Njemacku i sl. i mnogi se na to i odlucuju jer ovdje gazda kaze evo ti 700, 800 i suti, nema price. Da mu ponudis nakon faxa 1500; probni rad mjesec, dva, tri, ako ne zadovoljis noga, onda bi se ljudi i trudili, pa da nakon probnog odmah dobije 200 KM vise a za 5 godina makar 2000, onda ljudi ne bi isli, da je tako uhodan sistem, ali ovdje su takvi rijetkost a najcesci su oni koji ostanu na milji i zivotari sa njom
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#2458 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Tomahawk11 »

Mea_parvitas wrote:
Naravno da je izuzetak. Koliko ima u BiH inzinjera masinstva ili elektrotehnike i sl. a da rade za 2000 KM a koliko ih ima da rade za eto 1000 KM i manje? Ja cu biti slobodan pa reci da je omjer sigurno 20-80% (da se ne kacimo za programere koji su zasebna it sorta i rade za strance), a to je razlog zasto svi napustaju drzavu jer nece da rade za smijesne pare, od moje generacije najmanje 60-70% ljudi je napustilo drzavu zbog toga.

Sa pravom ti zapinje, zato jer nema gdje, jer ljudi ne riskiraju, puno je onih koji bi da ne idu od porodice, vjencali se, itd. To je i do njih, ali i do sistema, svako moze otici u Njemacku i sl. i mnogi se na to i odlucuju jer ovdje gazda kaze evo ti 700, 800 i suti, nema price. Da mu ponudis nakon faxa 1500; probni rad mjesec, dva, tri, ako ne zadovoljis noga, onda bi se ljudi i trudili, pa da nakon probnog odmah dobije 200 KM vise a za 5 godina makar 2000, onda ljudi ne bi isli, da je tako uhodan sistem, ali ovdje su takvi rijetkost a najcesci su oni koji ostanu na milji i zivotari sa njom
Ne znam. Znaš li ti? Imaš li statističke podatke? U principu, mi baratamo podacima iz okruženja, prijatelji, poznanici, rodbina.
Ok, slažem se da treba uzeti sve činjenice u obzir, porodica, krediti. Opet, nije valjda samo riješenje ići u Njemačku?
Ma neće ti niko ponuditi 1500 nakon faksa, zaboravi.
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#2459 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Mea_parvitas »

Tomahawk11 wrote:
Mea_parvitas wrote:
Naravno da je izuzetak. Koliko ima u BiH inzinjera masinstva ili elektrotehnike i sl. a da rade za 2000 KM a koliko ih ima da rade za eto 1000 KM i manje? Ja cu biti slobodan pa reci da je omjer sigurno 20-80% (da se ne kacimo za programere koji su zasebna it sorta i rade za strance), a to je razlog zasto svi napustaju drzavu jer nece da rade za smijesne pare, od moje generacije najmanje 60-70% ljudi je napustilo drzavu zbog toga.

Sa pravom ti zapinje, zato jer nema gdje, jer ljudi ne riskiraju, puno je onih koji bi da ne idu od porodice, vjencali se, itd. To je i do njih, ali i do sistema, svako moze otici u Njemacku i sl. i mnogi se na to i odlucuju jer ovdje gazda kaze evo ti 700, 800 i suti, nema price. Da mu ponudis nakon faxa 1500; probni rad mjesec, dva, tri, ako ne zadovoljis noga, onda bi se ljudi i trudili, pa da nakon probnog odmah dobije 200 KM vise a za 5 godina makar 2000, onda ljudi ne bi isli, da je tako uhodan sistem, ali ovdje su takvi rijetkost a najcesci su oni koji ostanu na milji i zivotari sa njom
Ne znam. Znaš li ti? Imaš li statističke podatke? U principu, mi baratamo podacima iz okruženja, prijatelji, poznanici, rodbina.
Ok, slažem se da treba uzeti sve činjenice u obzir, porodica, krediti. Opet, nije valjda samo riješenje ići u Njemačku?
Ma neće ti niko ponuditi 1500 nakon faksa, zaboravi.
Pa valjda vidimo sve oko nas, zasto ovoliko mladih odlazi ako se moze doci do te plate, ne moze, a i ako moze izuzetak si, vrlo si sposoban covjek, itd. Ima za 20% tih inzinjera i doktora odlicnih poslova za 2000 i vise, ali to je 20%, 30% ih se zadovolji tim losim uslovima iz kojekakvih spomenutih razloga a ostatak bjezi negdje gdje ce cijeniti njegovo znanje, ulagace u njegov dalji razvoj, a u svemu tome nece cekati da mu se neko smiluje i da lovu nego ce ga i plus platiti kako treba. Hvala Bogu da ja ne moram ici, lijepo mi je tu, ali da mi sutra neko kaze radis za 1000 i kusur, vozdra, adio

Upravo i jeste problem sto ti niko nece ponuditi 1500 a nudi se konobaru ili recepcioneru ili nekom sl zanimanju, koji se pokaze kao fin, uctiv, marljiv, on lako izadje 1000 KM mjesecno sa baksisom, zato ljudi pametni i odose jer mu se kao doktoru stavi norma pola radnog vremena, plata 800 KM a radi punu normu i gine od posla
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2460 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Idemedosumom »

Ja kontam neko nudi posao, kad' ono naprđivanje :skoljka:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#2461 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Ramzess Veliki »

Mea_parvitas wrote:Eto de mi reci da nije, ja sam i pisao za njegov primjer, nisam slijep ;) A kod nas je razlika 500 KM konobar, 700 KM inzinjer, pocetna ;)
Kod nas konobar izadje milju sa baksisom a inzinjer tih 700 ako je pripravnik. I onda se odere radeci dok nagura na hiljadu, a to ukljucuje terenski rad i gutanje prasine.
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#2462 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Mea_parvitas »

Ramzess Veliki wrote:
Mea_parvitas wrote:Eto de mi reci da nije, ja sam i pisao za njegov primjer, nisam slijep ;) A kod nas je razlika 500 KM konobar, 700 KM inzinjer, pocetna ;)
Kod nas konobar izadje milju sa baksisom a inzinjer tih 700 ako je pripravnik. I onda se odere radeci dok nagura na hiljadu, a to ukljucuje terenski rad i gutanje prasine.
Upravo tako
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72916
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#2463 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Velkoski »

Osim ako ne idete na medicinu + doktorat ne znam što se hvalite tim vašim diplomama? Većina koja živi iznad standarda ovdje ne živi od diplome :mrgreen:

Pervitas je apsolutno u pravu od prvog do zadnjeg posta.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#2464 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Tomahawk11 »

Zaključak - manite se fakulteta i gubljenja vremena.

Da ne spamamo dalje temu.
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#2465 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Matris »

Zavrsi srednju, zanat, fakultet pa onda se zali kako nema posla. Par sati voznje Njemacka pisti za ljudima koji znaju raditi. Pomjeri zadnjicu i nadji sebi posao. Ako si mislio u svom selu da radis trebao si ovce kupiti a ne ici u skolu. (ne mislim ovo bukvalno, nego ako si mislio ostati kod kuce onda si trebao ici u skolu za ono sto je potrebno kod kuce)
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#2466 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Mea_parvitas »

Matris wrote:Zavrsi srednju, zanat, fakultet pa onda se zali kako nema posla. Par sati voznje Njemacka pisti za ljudima koji znaju raditi. Pomjeri zadnjicu i nadji sebi posao. Ako si mislio u svom selu da radis trebao si ovce kupiti a ne ici u skolu. (ne mislim ovo bukvalno, nego ako si mislio ostati kod kuce onda si trebao ici u skolu za ono sto je potrebno kod kuce)
Pa drzava nam i jeste u kurcu jer joj ne trebaju inzinjeri, kvalitetni doktori, tj. jer firme nisu spremne da ih adekvatno plate i dodatno usavrsavaju. Zato ljudi i odose a to je poenta sve ove price, ljudi idu za boljim jer nije realno da konobar izadje ko iz picke 700 KM a inzinjer more giljati godinama za milju. Nerealan odnos primanja u odnosu na ljude koji jesu i koji nisu mrdali kurcem u mladosti
User avatar
lmo
Posts: 7812
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#2467 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by lmo »

Mea_parvitas wrote:
Pa drzava nam i jeste u kurcu jer joj ne trebaju inzinjeri, kvalitetni doktori, tj. jer firme nisu spremne da ih adekvatno plate i dodatno usavrsavaju. Zato ljudi i odose a to je poenta sve ove price, ljudi idu za boljim jer nije realno da konobar izadje ko iz picke 700 KM a inzinjer more giljati godinama za milju. Nerealan odnos primanja u odnosu na ljude koji jesu i koji nisu mrdali kurcem u mladosti

naravno da je nerealan, bespotrebno je na to trošiti riječi.

poenta cijele priče i blesave rasprave...
I opet pricas na kraju neke suplje price, ko je rekao da konobar ne zasluzuje dobru lovu ili da to nije naporan posao, on svakako trwba da ima finu platu, lupam kod nas 1000 KM, ali inzinjer treba onda da ima 2000 a ne 1170 KM ;)
toeto. :thumbup:
zippoo87
Posts: 15669
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2468 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by zippoo87 »

iako smo otisli u offtopic da jos ovo napisem
obican covjek ,danas treba 1000 KM minimalno da uopste prezivi...o cemu vi ovdje pisete...bezveze je bubanje iznosa kao nekog pokazatelja
1000 KM je bio iznos 2000te i to je bila plata koju su svi zeljeli a sada bi to bio iznos od 3000+...izracunajte inflaciju od tada i sva moguca poskupljenja i uvedene namete gradjanima

1000 KM treba imati NK sada....to je minimum minimuma
neko je dobro i napisao,zato nam i jeste ovako,jer nazovi gazde ljude koji su pametni i koji znaju brzo otjeraju,sto niskom platom,sto onim "ja sam uvijek u pravu,ja sam ovdje gazda"
bossnjak
Posts: 557
Joined: 27/12/2013 14:24

#2469 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by bossnjak »

Ja kad sam se razguljivao na pilani imao sam 1000 KM ali ja imam daleko bolji školu od ovoga što radim vi se hvatate za neke sa fakultetima poslove a mi nemamo radnih mjesta ni za zanate, ja radim kao neko sa zanatom poslove što bi trebao raditi neko bez srednje škole samo sa osmoljetkom
bossnjak
Posts: 557
Joined: 27/12/2013 14:24

#2470 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by bossnjak »

Ja sam negdje čitao da u Njemačkoj fakutetlije i zanatlije se puno ne razlikuju u visini plate, jer onda ne bi imali nikoga da radi prljave poslove, dosta se cijene, ovde se ne cijene
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#2471 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by Matris »

Zasto vi dijelite konobare (ugostitelje) koji rade u BiH I koji rade vani? Covjek kad zavrsi skolu ide tamo gdje ima posla.
Ne moras ostati u svom selu, gradu ili drzavi. Ides tamo gdje ima posla, zivi malo, putuj,radi, prodji. Ne mora se citav zivot biti u selu u kojem si se rodio. Kuca nece nikud otici. A tamo poslije pedesete kad vec ustedis za lagodnu mirovinu vrati se kuci i ispijaj kafe. I kakav vam je to zivot da ga prozivite na jednoj lokaciji. Propusten zivot.
User avatar
merlin246
Posts: 1653
Joined: 21/02/2017 14:07

#2472 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by merlin246 »

Matris wrote:Zasto vi dijelite konobare (ugostitelje) koji rade u BiH I koji rade vani? Covjek kad zavrsi skolu ide tamo gdje ima posla.
Ne moras ostati u svom selu, gradu ili drzavi. Ides tamo gdje ima posla, zivi malo, putuj,radi, prodji. Ne mora se citav zivot biti u selu u kojem si se rodio. Kuca nece nikud otici. A tamo poslije pedesete kad vec ustedis za lagodnu mirovinu vrati se kuci i ispijaj kafe. I kakav vam je to zivot da ga prozivite na jednoj lokaciji. Propusten zivot.
Ma vala bas :meza:
made_in_sarajevo
Posts: 5585
Joined: 06/05/2013 23:05

#2473 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by made_in_sarajevo »

Glavna prica "akademskih gradjana" ja imam fakultet, ti nemas i ja sam 100x bolji i ljepsi. Svi ovi inzinjeri sto rade za 1000KM u kalei, tibri, a eto presposobni su, jesu ali malo sutra. Da sj tako sposobni davno bi otisli dalje i imali vecu platu. Najdrazi su mi ovi ja imam fakultet i samo sam ja bitan,a onda dodje lik sa srednjom skolom i popisa se po akademskom gradjaninu i znanjem i platom. Ja znam par firmi gdje glavne poslove vode ljudi sa srednjom skolom,a znanja i iskustva imaju vise nego sto ce slabo koji inzinjer imati. Ja sa srednjom skolom i koji automatski nisam gradjanin nego sam dole nesto u rangu cuke sam bruku puta inzinjera prepravljo i to na osnovnim stvarima. Sad ganjamo jedan posao, inzinjer koji mlati.pare, to su poslovi ma presposoban nece i ne zna odraditi dokumentaciju da bi se posao odradio. Opet ko ga cupa iz govana naravno za pare, covjek sa srednjom skolom i normalan inzinjer koji nema seljackih kompleksa jel ko zavrsio fax ili nije.

Suti i radi, uci, citaj po internetu vazda ima nesto novo,a ta seljacka prica ja imam fakultet macku o rep. I vani ce te ljudi nabiti nogom ako ne znas. Boli njega briga za fakultet, strancu treba znanje i ti sve dok znas i doprinosis dobar si.

Jos nesto za ovog akademskog gradjanina, ne radis ti za sicu da bi gazda milione zgrtao, ti ljudino radis za sebe. naravno da ima i ovih slucajeva, ali hajde uradi nesto, napravi, stvori pa uzmi pare. Cim ti gledas to ja radim za gazdu ti si ogranicen ba i nista te ti akademici nisu naucili osim da budes parazit i da govoris kmeee ja imam fakultet,a konobar me dere platom kmeeed.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66266
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2474 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by _BataZiv_0809 »

Naravno da svako treba cijeniti svoje obrazovanje i ocekivati da se isto uvazava. Druga je stvar sto smo mi nakaradno drustvo u kojem se nista ne cijeni i sto se uvazavanje ocekuje na pogresan nacin.
User avatar
ElRe
Posts: 10858
Joined: 12/12/2011 11:28

#2475 Re: Forumasi zaposljavaju

Post by ElRe »

Ko ima kliker i volju za radom fakultet mu nista ne treba. Danas je to gubljenje vremena, bar 5 godina. Puno više se nauči iz prakse nego na fakultetu.
Drugo je što kod nas u nekim firmama traže VSS diplomu kao uslov za posao.
Post Reply