Bosanski begovi

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Toto
Posts: 8115
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#51 Re: Bosanski begovi

Post by Toto »

valahi
nek se znade da i mi plemica za trku imamo
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#52 Re: Bosanski begovi

Post by ljubav_aha »

zambaklija wrote:
ljubav_aha wrote:
vdivna wrote:samo ću se onako begovski kaniti rasprave sa onim koji to nisu ;-)
halo,citaj moje postove :lol:

ma samo sanjaj da si beg-ovka,nema toga vise :D begovi nisu titula koja se prenosi generacijama,nije to monarhija skandinavije ili britanije,koji zive od takse radne klase ,ukradnim zlatom i drugim istorijskim vrijednostima :D Njemci su najboljei,ukinuli titule :-D
đe i kad su to ukinuli????
zambaklija ,Njemci su slubeno,zakonom,zabranili,moje kolegice u Danskoj je njena prijatlejica udana za njamckog grogfa,ali on vise nema sluzbenu titulu grofa, i ne smije biti koristan u dokumentima,ali iam raje koja vise zna o tome :)
User avatar
Cecilija
Posts: 124
Joined: 06/11/2010 20:59
Location: Kingdom of red panda

#53 Re: Bosanski begovi

Post by Cecilija »

ljubav_aha wrote:
zambaklija ,Njemci su slubeno,zakonom,zabranili,moje kolegice u Danskoj je njena prijatlejica udana za njamckog grogfa,ali on vise nema sluzbenu titulu grofa, i ne smije biti koristan u dokumentima,ali iam raje koja vise zna o tome :)
Mogu oni zabranjivati šta hoće, grofovi i ostalo plemstvo de facto još uvijek kolo vode, prvenstveno u bankarskom a bogami i u ostalim sektorima gdje se muze lova. Ne može se jednim dekretom ukloniti moć a pogotovo društveni utjecaj stvaran više od 1000 godina. Buržoazija leti i dan danas u brakove s plemstvom (makar i osiromašenim) samo zarad isprazne titule kao što su to radili i prije 100 godina. Ljudska taština je čudo!

Nego reci nam kako glasi poštovano prezime muža dotične gospe :D
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#54 Re: Bosanski begovi

Post by ljubav_aha »

Edin Wien wrote:Nešto gledam po internetu stvarno nema blogova i stranica posvećenih bosanskim Begovima.
Vjerujem da je većini raje napoznata specifična tradicija i običaji koji su se njegovali i djelimično još
njeguju u begovskim porodicama i ljudi su skloni da povlače direktne paralele sa evropskim plemstvom
što je samo djelimično moguće.

Meni se čini da su po profilu i strukturi staleža bosanski begovat najsličniji pruskim junkerima.
Prije 3-4 godine sam i pisao na jednom njemačkom forumu (sada ga više nema "aristoweb") o značenju
porodične usmene predaje za osjećanje porodičnog kontinuiteta i pripadnosti - to je nešto što nije toliko
izraženo kod "neplemićkih" porodica. I zanimljivo ljudi mi počeše pisati pa to je i kod nas tako. :)
znacenje pojam beg-lord,leader, sir,mister,duke > znacenja su koristena u vojsci,ali i u civilim uslovima,znacenje termina beg je jednostavno gospodin,znacenje istog termina u truskoj,ablaniji ,BiH,Kini itd, je drugacije koristeno

begovi su imali svoje begluke - teritorije ( begulika se sjecam kao djete u pricama o begovima)

Jevreji koji su tad uspjesno poslovali su iamli svoje knjige,koje su dokaz koliko su morali odvojiti od vlastite zarade,jer nisu bili muslimani :D

Edin Wien,u pravu si :
poslušno plemstvo (JUNKERI) = časnici, činovništvo


mnogi junkeri su kasnije postali hitleorvi suradnici :D

eh tako su i nasi begovi postali komunisti :lol:
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#55 Re: Bosanski begovi

Post by ljubav_aha »

Cecilija wrote:
ljubav_aha wrote:
zambaklija ,Njemci su slubeno,zakonom,zabranili,moje kolegice u Danskoj je njena prijatlejica udana za njamckog grogfa,ali on vise nema sluzbenu titulu grofa, i ne smije biti koristan u dokumentima,ali iam raje koja vise zna o tome :)
Mogu oni zabranjivati šta hoće, grofovi i ostalo plemstvo de facto još uvijek kolo vode, prvenstveno u bankarskom a bogami i u ostalim sektorima gdje se muze lova. Ne može se jednim dekretom ukloniti moć a pogotovo društveni utjecaj stvaran više od 1000 godina. Buržoazija leti i dan danas u brakove s plemstvom (makar i osiromašenim) samo zarad isprazne titule kao što su to radili i prije 100 godina. Ljudska taština je čudo!

Nego reci nam kako glasi poštovano prezime muža dotične gospe :D
nasa bosaka ,izbjeglica,se udala sa grofa ;-)

banka voli pare,ne titule :D

titula jeste simbol drustvenog statusa,ali danas nema takav status kao prethodnih stoljeca

o kojoj danasnjoj burzoaziji pises :?:
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#56 Re: Bosanski begovi

Post by ljubav_aha »

takonekako wrote:
ljubav_aha wrote:
vdivna wrote:samo ću se onako begovski kaniti rasprave sa onim koji to nisu ;-)
halo,citaj moje postove :lol:

ma samo sanjaj da si beg-ovka,nema toga vise :D begovi nisu titula koja se prenosi generacijama,nije to monarhija skandinavije ili britanije,koji zive od takse radne klase ,ukradnim zlatom i drugim istorijskim vrijednostima :D Njemci su najboljei,ukinuli titule :-D
:thumbup:


hoće SDA begovčići begluke....pa da im ljubmo rukice....pa naklončić....pa šeširić dole...oni nama bace novčić.....pa se fijakerom provozaju do Beča....i tako ti fazoni........ bbhahahahahahahhaha :lol:
:lol: danas svi hoce novac na brzinu :D
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#57 Re: Bosanski begovi

Post by nellington »

Cecilija wrote:
ljubav_aha wrote:
zambaklija ,Njemci su slubeno,zakonom,zabranili,moje kolegice u Danskoj je njena prijatlejica udana za njamckog grogfa,ali on vise nema sluzbenu titulu grofa, i ne smije biti koristan u dokumentima,ali iam raje koja vise zna o tome :)
Mogu oni zabranjivati šta hoće, grofovi i ostalo plemstvo de facto još uvijek kolo vode, prvenstveno u bankarskom a bogami i u ostalim sektorima gdje se muze lova. Ne može se jednim dekretom ukloniti moć a pogotovo društveni utjecaj stvaran više od 1000 godina. Buržoazija leti i dan danas u brakove s plemstvom (makar i osiromašenim) samo zarad isprazne titule kao što su to radili i prije 100 godina. Ljudska taština je čudo!

Nego reci nam kako glasi poštovano prezime muža dotične gospe :D
Gospodin bivši ministar odbrane i generalni sekretar CSU, Karl Theodor Maria Nikolaus Johann Jacob Philipp Franz Joseph Sylvester Freiherr von und zu Guttenberg sa suprugom Stephanie Gräfin von Bismarck-Schönhausen, Freifrau von und zu Guttenberg. Šta reći :cry: Vašar taštine.
User avatar
Chemist
Posts: 728
Joined: 22/11/2007 19:34
Location: Rocket ship

#58 Re: Bosanski begovi

Post by Chemist »

Steta je za nase drustvo sto smo ostali bez pisanih tragova naseg kontinuiteta, prvenstveno to mislim na porodicne kontinuitete, da barem 25 % porodica zna svoje porijeklo. Danas kod nas toga nema, a samim time nam se gubi i identitet. Isprazno je sada pricati jesu li begovi radili dobro ili lose, jesu li grijesili sto se nisu pretvarali u intelektualnu "elitu" umjesto sto su isli u kafanu sa 3 fijakera. Sto je bilo bilo je, bitno je ono sto je sada, a to je da nase drustvo i mi kao clanovi tog drustva trebamo teziti da za nekih 100 godina od sada imamo jednu kriticnu masu obrazovanih ljudi koji poticu iz obrazovanih porodica, jer cemo samo tako dati kvalitetan momentum za pravi napredak. Begovi su imali tu sansu, nisu je iskoristili, sad je kasno, ali vrijedi pokusati. Medjutim, nisu samo begovi 100 % krivi, kriv je i Omer pasa latas koji je "povaljao" 1500 bosanskih prvaka poslije ustanka.
User avatar
sinuhe
Posts: 11501
Joined: 03/06/2011 11:33

#59 Re: Bosanski begovi

Post by sinuhe »

Gajret je najnormalnije stipendirao đake i studente.
To sa fijakerima je grubo ismijavanje begova.
User avatar
Chemist
Posts: 728
Joined: 22/11/2007 19:34
Location: Rocket ship

#60 Re: Bosanski begovi

Post by Chemist »

Ako je stipendirao studente i djake, gdje su onda ti ljudi, zasto ne vidimo njihov uticaj na procese u drustvu. To za fijakere, znam da je ismijavanje, ali nekad se karikaturnim izrazavanjem bolje istakne poenta misli. Bosanci vise vole kafanu i provod od bilo cega...
User avatar
sinuhe
Posts: 11501
Joined: 03/06/2011 11:33

#61 Re: Bosanski begovi

Post by sinuhe »

Chemist wrote:Ako je stipendirao studente i djake, gdje su onda ti ljudi, zasto ne vidimo njihov uticaj na procese u drustvu. To za fijakere, znam da je ismijavanje, ali nekad se karikaturnim izrazavanjem bolje istakne poenta misli. Bosanci vise vole kafanu i provod od bilo cega...
Jer smo takvo društvo. Evo zašto nema žena u javnom životu? Prođe 20 vijek, teče 21. Sve stalo na onom kad im je Tito dao pravo da idu u školu.

Ne vidim ja da je ijedna drustvena grupa posebno aktivna. Radnici, žene, studenti....gdje su ti ljudi?
Haettenschweiler
Posts: 635
Joined: 15/03/2010 18:29

#62 Re: Bosanski begovi

Post by Haettenschweiler »

sinuhe wrote:Gajret je najnormalnije stipendirao đake i studente.
To sa fijakerima je grubo ismijavanje begova.
Kasno su se havizali, a kada su počeli sa ulaganjem u obrazovanje na scenu stupi SHS i agrarna reforma koja je finansijski osakatila većinu begovskih porodica. A da se ne radi čisto o ismijavanju govori i poznata uzrečica iz A-U vakta: "Troši kao mladi beg".
User avatar
sinuhe
Posts: 11501
Joined: 03/06/2011 11:33

#63 Re: Bosanski begovi

Post by sinuhe »

"Troši kao mladi beg".
To teško da je uzrečica iz vremena A-U. To je nešto najnormalnije za nekoga ko ima para.
Sam dolazak A-U je velika društvena promjena. Kao evo ova tranzicija što traje već dugo vremena.
Nekako mi je glupo osuđivati begove kad se iste greške ponavljaju 100 godina kasnije, a begovi nakon 45 godina socijalizma ne bi trebali biti problem.
Haettenschweiler
Posts: 635
Joined: 15/03/2010 18:29

#64 Re: Bosanski begovi

Post by Haettenschweiler »

sinuhe wrote:
"Troši kao mladi beg".
To teško da je uzrečica iz vremena A-U. To je nešto najnormalnije za nekoga ko ima para.
Sam dolazak A-U je velika društvena promjena. Kao evo ova tranzicija što traje već dugo vremena.
Tu uzrečicu su koristili Austrijanci. Mislim da sam je pročitao u Radetzkymarsch-u ili nekom drugom austrijskom romanu.
User avatar
Chemist
Posts: 728
Joined: 22/11/2007 19:34
Location: Rocket ship

#65 Re: Bosanski begovi

Post by Chemist »

Svako drustvo ima potrebu za odredjenim brojem "prvaka", ljudi koji je sluziti kao uzor i moralno-eticki korektiv koji je u stanju da promovise kvalitetne i prave vrijednosti. Nazalost, danas takvi ljudi promovisu bogacenje preko noci, ulaganje u skupe kuce, stanove, vikendice i automobile. Jako rijetko ce se cuti da je nekakav bogati covjek poslao svoje dijete na nekakav privatni univerzitet na kojem ce se dijete kvalitetno obrazovati bez da mu otac kupi diplomu ili ispit. Kakav to onda primjer daje ostaloj "raji", da je sasvim OK biti beskrupulozan, primitivan, sve dobijati na racun novca. Gdje je tu ugled, gdje je cast, gdje je obazrivost prema komsijama i drustvu. Tuzno je gledati ove danasnje "begove" i "bosanske prvake".
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#66 Re: Bosanski begovi

Post by nellington »

Chemist wrote:Svako drustvo ima potrebu za odredjenim brojem "prvaka", ljudi koji je sluziti kao uzor i moralno-eticki korektiv koji je u stanju da promovise kvalitetne i prave vrijednosti. Nazalost, danas takvi ljudi promovisu bogacenje preko noci, ulaganje u skupe kuce, stanove, vikendice i automobile. Jako rijetko ce se cuti da je nekakav bogati covjek poslao svoje dijete na nekakav privatni univerzitet na kojem ce se dijete kvalitetno obrazovati bez da mu otac kupi diplomu ili ispit. Kakav to onda primjer daje ostaloj "raji", da je sasvim OK biti beskrupulozan, primitivan, sve dobijati na racun novca. Gdje je tu ugled, gdje je cast, gdje je obazrivost prema komsijama i drustvu. Tuzno je gledati ove danasnje "begove" i "bosanske prvake".
Jes' posl'o Dino Merlin kćerku na Oxford :)
User avatar
Chemist
Posts: 728
Joined: 22/11/2007 19:34
Location: Rocket ship

#67 Re: Bosanski begovi

Post by Chemist »

Napisah moralno-eticki korektiv, ne vidim da se gospon Merlin uklapa u to sa silnim pjesmicama pokupljenim sa razlicitih meridijana i paralela
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#68 Re: Bosanski begovi

Post by nellington »

Chemist wrote:Napisah moralno-eticki korektiv, ne vidim da se gospon Merlin uklapa u to sa silnim pjesmicama pokupljenim sa razlicitih meridijana i paralela
Kakvo društvo, takvi i moralno-etički korektivi.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#69 Re: Bosanski begovi

Post by mO k3 »

vdivna wrote:samo ću se onako begovski kaniti rasprave sa onim koji to nisu ;-)
:thumbup:
User avatar
Edin Wien
Posts: 148
Joined: 18/12/2011 13:58
Location: Singapore

#70 Re: Bosanski begovi

Post by Edin Wien »

Cecilija wrote:
ljubav_aha wrote:
zambaklija ,Njemci su slubeno,zakonom,zabranili,moje kolegice u Danskoj je njena prijatlejica udana za njamckog grogfa,ali on vise nema sluzbenu titulu grofa, i ne smije biti koristan u dokumentima,ali iam raje koja vise zna o tome :)
Mogu oni zabranjivati šta hoće, grofovi i ostalo plemstvo de facto još uvijek kolo vode, prvenstveno u bankarskom a bogami i u ostalim sektorima gdje se muze lova. Ne može se jednim dekretom ukloniti moć a pogotovo društveni utjecaj stvaran više od 1000 godina. Buržoazija leti i dan danas u brakove s plemstvom (makar i osiromašenim) samo zarad isprazne titule kao što su to radili i prije 100 godina. Ljudska taština je čudo!

Nego reci nam kako glasi poštovano prezime muža dotične gospe :D
Njemačko plemstvo je primjer kako treba biti uvezan. Krovna organizacija VdDA (Vereinigung der Deutschen Adelsverbände) redovno organizuje susrete za networking, omladinska organizacija organizuje susrete i balove
nacionalno i internacionalno. U vezi tih balova pitala me jednom kolegica sa studija, inace berlinska junkerica, kako
je to kod nas gdje su susreti i balovi i sl. Rekoh to skroz slabo. :D Ona onda pa kako se nalazite partnera za ženidbu,
udaju. Rekoh tesko Constanze :D (svaka treca junkerica se inace zove Constanze :lol: :lol: )
User avatar
Chemist
Posts: 728
Joined: 22/11/2007 19:34
Location: Rocket ship

#71 Re: Bosanski begovi

Post by Chemist »

nellington wrote:
Chemist wrote:Napisah moralno-eticki korektiv, ne vidim da se gospon Merlin uklapa u to sa silnim pjesmicama pokupljenim sa razlicitih meridijana i paralela
Kakvo društvo, takvi i moralno-etički korektivi.
O tome bi se dalo diskutirati, pri tome bi bilo dobro cuti misljenje sociologa, historicara i slicnih profila. Ali pod uslovom da govore objektivno koliko to mogu. Da pokusaju odgovoriti na pitanja zasto nam je drustvo tu gdje jeste, jesu li tome krivi begovi ili istrebljivaci begova ili mozda raja ili oni koji poticu iz raje, a prodaju se pod begove...
neretvanac
Posts: 665
Joined: 23/03/2009 20:41
Location: Hercegovina

#72 Re: Bosanski begovi

Post by neretvanac »

Nema direktne veze sa temom, al ipak pripada u ovo podrucje...
Zanima me u kojoj su funkciji dolazili namjesnici sa prostora danasnje Turske u Bosnu i Hercegovinu tada ?
S majcine strane je dosla cijela jedna familija, tu su dobili odredjenu imovine i namjesnistvo. To prezime i dan danas postoji u Turskoj, a znam dosta porodica ovdje u Hercegovini cija su prezimena takva...
Haettenschweiler
Posts: 635
Joined: 15/03/2010 18:29

#73 Re: Bosanski begovi

Post by Haettenschweiler »

neretvanac wrote:Nema direktne veze sa temom, al ipak pripada u ovo podrucje...
Zanima me u kojoj su funkciji dolazili namjesnici sa prostora danasnje Turske u Bosnu i Hercegovinu tada ?
S majcine strane je dosla cijela jedna familija, tu su dobili odredjenu imovine i namjesnistvo. To prezime i dan danas postoji u Turskoj, a znam dosta porodica ovdje u Hercegovini cija su prezimena takva...

Činovnike koji su dolazili na određeni period narod je zvao turkušama. Zajednička osobina svih turkuša je bila da bi došli sa koferom a vraćali bi se sa šleperom.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#74 Re: Bosanski begovi

Post by theTruePath »

I porodica moje rahmetli nene je dolazila iz Turske,,prezime Kesmer,postoji i u Turskoj i u Bosni.Znam da je nena uvijek govorila kako vucemo korjene dijelom iz Turkiye

inace rodom iz Visegrada,a druge porodice koje su rodom iz Turske su isto Karaman
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#75 Re: Bosanski begovi

Post by theTruePath »

Haettenschweiler wrote:
neretvanac wrote:Nema direktne veze sa temom, al ipak pripada u ovo podrucje...
Zanima me u kojoj su funkciji dolazili namjesnici sa prostora danasnje Turske u Bosnu i Hercegovinu tada ?
S majcine strane je dosla cijela jedna familija, tu su dobili odredjenu imovine i namjesnistvo. To prezime i dan danas postoji u Turskoj, a znam dosta porodica ovdje u Hercegovini cija su prezimena takva...

Činovnike koji su dolazili na određeni period narod je zvao turkušama. Zajednička osobina svih turkuša je bila da bi došli sa koferom a vraćali bi se sa šleperom.
da,,,"turkushe" je bh verzija "turkoulu"(turkouglu) sto u biti znaci turski sin
Post Reply