Bosanski begovi

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
neretvanac
Posts: 665
Joined: 23/03/2009 20:41
Location: Hercegovina

#76 Re: Bosanski begovi

Post by neretvanac »

Haettenschweiler wrote:
neretvanac wrote:Nema direktne veze sa temom, al ipak pripada u ovo podrucje...
Zanima me u kojoj su funkciji dolazili namjesnici sa prostora danasnje Turske u Bosnu i Hercegovinu tada ?
S majcine strane je dosla cijela jedna familija, tu su dobili odredjenu imovine i namjesnistvo. To prezime i dan danas postoji u Turskoj, a znam dosta porodica ovdje u Hercegovini cija su prezimena takva...

Činovnike koji su dolazili na određeni period narod je zvao turkušama. Zajednička osobina svih turkuša je bila da bi došli sa koferom a vraćali bi se sa šleperom.
Imas brojne takve porodice na podrucju Hercegovine.
Vecinom se radi o dobrostojecim porodicama koje su imale velike posjede, veliki dio istih je oduzet za vrijeme prve Jugoslavije i kasnije komunisticke vlasti.
User avatar
Edin Wien
Posts: 148
Joined: 18/12/2011 13:58
Location: Singapore

#77 Re: Bosanski begovi

Post by Edin Wien »

nellington wrote:
Cecilija wrote:
ljubav_aha wrote:
zambaklija ,Njemci su slubeno,zakonom,zabranili,moje kolegice u Danskoj je njena prijatlejica udana za njamckog grogfa,ali on vise nema sluzbenu titulu grofa, i ne smije biti koristan u dokumentima,ali iam raje koja vise zna o tome :)
Mogu oni zabranjivati šta hoće, grofovi i ostalo plemstvo de facto još uvijek kolo vode, prvenstveno u bankarskom a bogami i u ostalim sektorima gdje se muze lova. Ne može se jednim dekretom ukloniti moć a pogotovo društveni utjecaj stvaran više od 1000 godina. Buržoazija leti i dan danas u brakove s plemstvom (makar i osiromašenim) samo zarad isprazne titule kao što su to radili i prije 100 godina. Ljudska taština je čudo!

Nego reci nam kako glasi poštovano prezime muža dotične gospe :D
Gospodin bivši ministar odbrane i generalni sekretar CSU, Karl Theodor Maria Nikolaus Johann Jacob Philipp Franz Joseph Sylvester Freiherr von und zu Guttenberg sa suprugom Stephanie Gräfin von Bismarck-Schönhausen, Freifrau von und zu Guttenberg. Šta reći :cry: Vašar taštine.
Osim sto je begovica ljubav aha se izvrsno sluzi izvorima sa interneta, ne navodi reference itd. Treba se
raspitati ima li Guttenberg neozenjene brace da udomimo nasu begovicu. Pa ce mo se vozati fijakerima po Minhenu. :D
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#78 Re: Bosanski begovi

Post by nellington »

Edin Wien wrote:
Osim sto je begovica ljubav aha se izvrsno sluzi izvorima sa interneta, ne navodi reference itd. Treba se
raspitati ima li Guttenberg neozenjene brace da udomimo nasu begovicu. Pa ce mo se vozati fijakerima po Minhenu. :D
v u z Guttenberg ima familiju i po Hrvatskoj, ne treba dalje ići :) Nije najugodnije vidjeti koliko pedigre igra ulogu u današnjem svijetu - čak razočarava. Posebno razočarava nas sa Istoka, koji smo naučili da su svi von, de, -begovići samo zlo donijeli za seljake, proletarijat i poštenu inteligenciju.

Ljepše je zamišljati da se sve na Zapadu i Istoku postiže sa svojih 10 prstiju. Ljepše.
User avatar
Edin Wien
Posts: 148
Joined: 18/12/2011 13:58
Location: Singapore

#79 Re: Bosanski begovi

Post by Edin Wien »

nellington wrote:
v u z Guttenberg ima familiju i po Hrvatskoj, ne treba dalje ići :) Nije najugodnije vidjeti koliko pedigre igra ulogu u današnjem svijetu - čak razočarava. Posebno razočarava nas sa Istoka, koji smo naučili da su svi von, de, -begovići samo zlo donijeli za seljake, proletarijat i poštenu inteligenciju.

Ljepše je zamišljati da se sve na Zapadu i Istoku postiže sa svojih 10 prstiju. Ljepše.
Karl Theodor je lažov i nečastan čovjek i sramota za svoju porodicu
koja je u II sv. ratu bila u pokretu otpora prema Hitleru.
Oni su i u rodu sa Stauffenbergovim.

U Bosni je begovat dugo vremena bio nosilac identiteta i suvereniteta
svoga naroda. Tako je bilo i u Osmanskom i Habsburskom carstvu.
Da nije bilo bosanskih begova imao bi Anatolce i Sirijce i druge kao veleposjednike
i da li bi onda Bosnjaci uspjeli sacuvati svoj jezik, identitet i kulturu?
Kako bi drugim narodima bilo?

Ako ne znas raspitaj se malo i procitaj. U Bosni su bošnjački seljaci uvijek
bili lojalni svom begu, u svim teškim vremenima su oružjem požrtvovano
branili begovsku porodicu. Jedan austiski grof je u slučaju nemira prvo
bio u opasnosti od svojih seljaka - isto iste vjere, istog jezika.

Danas izvan privatnog okvira begovska tradicija ne treba da znači ništa,
i slažem se da svaka pseudofeudalna struktura i povezivanje može samo loše
donijeti.
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#80 Re: Bosanski begovi

Post by zambaklija »

ljubav_aha wrote:
ljubav_aha wrote:
vdivna wrote:samo ću se onako begovski kaniti rasprave sa onim koji to nisu ;-)
halo,citaj moje postove :lol:

ma samo sanjaj da si beg-ovka,nema toga vise :D begovi nisu titula koja se prenosi generacijama,nije to monarhija skandinavije ili britanije,koji zive od takse radne klase ,ukradnim zlatom i drugim istorijskim vrijednostima :D Njemci su najboljei,ukinuli titule :-D
đe i kad su to ukinuli????
zambaklija ,Njemci su slubeno,zakonom,zabranili,moje kolegice u Danskoj je njena prijatlejica udana za njamckog grogfa,ali on vise nema sluzbenu titulu grofa, i ne smije biti koristan u dokumentima,ali iam raje koja vise zna o tome :)[/quote]
hmmm,meni je apsolutno svejedno jeli neko grof ili poljoprivrednik ali ja živim tu i na tv-u se stalno pominju ti vlastelani,prikazuju njihovi dvori itd...a ti pišeš da je zabranjeno???kako to da je dugogodišnji ministar u saveznoj vladi,ispred liberala bio grof i fino ga tako predstavljaše i pisaše,Oto Grof Lambsdorf??A sig.si pisao/la nekada sa olovkama Kastel (Castel) tog čovu stalno predstavljaju kao Grofa Faber Kastela???a zabranjeno,pffff :zoka:
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#81 Re: Bosanski begovi

Post by theTruePath »

mozda zvanicno vise nemaju nikakve funkcije ni prednosti ali itekako da nisu izgubili svoj uticaj
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#82 Re: Bosanski begovi

Post by nellington »

Edin Wien wrote: Ako ne znas raspitaj se malo i procitaj. U Bosni su bošnjački seljaci uvijek
bili lojalni svom begu, u svim teškim vremenima su oružjem požrtvovano
branili begovsku porodicu. Jedan austiski grof je u slučaju nemira prvo
bio u opasnosti od svojih seljaka - isto iste vjere, istog jezika.
A inovjerna raja?
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#83 Re: Bosanski begovi

Post by ljubav_aha »

Chemist wrote:Ako je stipendirao studente i djake, gdje su onda ti ljudi, zasto ne vidimo njihov uticaj na procese u drustvu. To za fijakere, znam da je ismijavanje, ali nekad se karikaturnim izrazavanjem bolje istakne poenta misli. Bosanci vise vole kafanu i provod od bilo cega...
ostali su u inostranstvu
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#84 Re: Bosanski begovi

Post by ljubav_aha »

Edin Wien wrote:
Cecilija wrote:
ljubav_aha wrote:
zambaklija ,Njemci su slubeno,zakonom,zabranili,moje kolegice u Danskoj je njena prijatlejica udana za njamckog grogfa,ali on vise nema sluzbenu titulu grofa, i ne smije biti koristan u dokumentima,ali iam raje koja vise zna o tome :)
Mogu oni zabranjivati šta hoće, grofovi i ostalo plemstvo de facto još uvijek kolo vode, prvenstveno u bankarskom a bogami i u ostalim sektorima gdje se muze lova. Ne može se jednim dekretom ukloniti moć a pogotovo društveni utjecaj stvaran više od 1000 godina. Buržoazija leti i dan danas u brakove s plemstvom (makar i osiromašenim) samo zarad isprazne titule kao što su to radili i prije 100 godina. Ljudska taština je čudo!

Nego reci nam kako glasi poštovano prezime muža dotične gospe :D
Njemačko plemstvo je primjer kako treba biti uvezan. Krovna organizacija VdDA (Vereinigung der Deutschen Adelsverbände) redovno organizuje susrete za networking, omladinska organizacija organizuje susrete i balove
nacionalno i internacionalno. U vezi tih balova pitala me jednom kolegica sa studija, inace berlinska junkerica, kako
je to kod nas gdje su susreti i balovi i sl. Rekoh to skroz slabo. :D Ona onda pa kako se nalazite partnera za ženidbu,
udaju. Rekoh tesko Constanze :D (svaka treca junkerica se inace zove Constanze :lol: :lol: )

sinoc sam postavila primjer njemackog hermana r. koji je bio nejveorvatno obrazovan,plus vojno sikustvo,a bio j esin junekra,znaci ne sine viseg plemstva,a junker ,nizes,viseg plemstva nije bilo u BiH
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#85 Re: Bosanski begovi

Post by ljubav_aha »

zambaklija wrote:
ljubav_aha wrote:
zambaklija ,Njemci su slubeno,zakonom,zabranili,moje kolegice u Danskoj je njena prijatlejica udana za njamckog grogfa,ali on vise nema sluzbenu titulu grofa, i ne smije biti koristan u dokumentima,ali iam raje koja vise zna o tome :)
hmmm,meni je apsolutno svejedno jeli neko grof ili poljoprivrednik ali ja živim tu i na tv-u se stalno pominju ti vlastelani,prikazuju njihovi dvori itd...a ti pišeš da je zabranjeno???kako to da je dugogodišnji ministar u saveznoj vladi,ispred liberala bio grof i fino ga tako predstavljaše i pisaše,Oto Grof Lambsdorf??A sig.si pisao/la nekada sa olovkama Kastel (Castel) tog čovu stalno predstavljaju kao Grofa Faber Kastela???a zabranjeno,pffff :zoka:
pa mnogi grofovi i plemici imaju imovinu koju koriste za obilazak,muzeji i slicno,to je uobicajen gest

stav njemaca je kompleksan ,ali je jedno razumljivo,plemstvo traje s obzriom na drzavu koja aktivno podrzava plemstvo ,danas nema potrebe sluzbeno podrzavati potomke,ako sto englezi i danas tako nesto rade,ali je i engleska drugacije uredjena drzava
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#86 Re: Bosanski begovi

Post by ljubav_aha »

Edin Wien wrote:
nellington wrote: Gospodin bivši ministar odbrane i generalni sekretar CSU, Karl Theodor Maria Nikolaus Johann Jacob Philipp Franz Joseph Sylvester Freiherr von und zu Guttenberg sa suprugom Stephanie Gräfin von Bismarck-Schönhausen, Freifrau von und zu Guttenberg. Šta reći :cry: Vašar taštine.
Osim sto je begovica ljubav aha se izvrsno sluzi izvorima sa interneta, ne navodi reference itd. Treba se
raspitati ima li Guttenberg neozenjene brace da udomimo nasu begovicu. Pa ce mo se vozati fijakerima po Minhenu. :D
Edin Wien,ti si pisao,kako si dugo ucestovovaou raspravama,pa napisi nesto da referencama ,hvala

posluzila msa se sa dvije knjige sa inteneta :D :lol:

od danas samo pitam muskarce o njihovom beogovskom porijeklu :D BegID :D
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#87 Re: Bosanski begovi

Post by ljubav_aha »

Edin Wien wrote:[

U Bosni je begovat dugo vremena bio nosilac identiteta i suvereniteta
svoga naroda. Tako je bilo i u Osmanskom i Habsburskom carstvu.
Da nije bilo bosanskih begova imao bi Anatolce i Sirijce i druge kao veleposjednike
i da li bi onda Bosnjaci uspjeli sacuvati svoj jezik, identitet i kulturu?
Kako bi drugim narodima bilo?

Ako ne znas raspitaj se malo i procitaj. U Bosni su bošnjački seljaci uvijek
bili lojalni svom begu, u svim teškim vremenima su oružjem požrtvovano
branili begovsku porodicu. Jedan austiski grof je u slučaju nemira prvo
bio u opasnosti od svojih seljaka - isto iste vjere, istog jezika.

Danas izvan privatnog okvira begovska tradicija ne treba da znači ništa,
i slažem se da svaka pseudofeudalna struktura i povezivanje može samo loše
donijeti.
TAKSA TAKSA TAKSA , je jedinstven odogvor za odrzavanje monrahija :D i sto je tako elitno u taksama i poslovanju

za mene je pojam elite vezan za obrazovanje,doprinos skolovanju, boljem zivotu naroda i sl. :-D

u pravu si : " Danas izvan privatnog okvira begovska tradicija ne treba da znači ništa" ALI " slažem se da svaka pseudofeudalna struktura i povezivanje može samo loše donijeti." eee pa ne moze tako,znamo kak su zaradjivali,i ti bi to htio potusnuti :D

zato sam ranije spomenula ocevu uzasno bogatu porodicu ,a nisu bili begovi,vec su se kosntatno selili,a drugi primjer su naravno pamento-poslovni jevreji :-D
Haettenschweiler
Posts: 635
Joined: 15/03/2010 18:29

#88 Re: Bosanski begovi

Post by Haettenschweiler »

neretvanac wrote:
Haettenschweiler wrote:
neretvanac wrote:Nema direktne veze sa temom, al ipak pripada u ovo podrucje...
Zanima me u kojoj su funkciji dolazili namjesnici sa prostora danasnje Turske u Bosnu i Hercegovinu tada ?
S majcine strane je dosla cijela jedna familija, tu su dobili odredjenu imovine i namjesnistvo. To prezime i dan danas postoji u Turskoj, a znam dosta porodica ovdje u Hercegovini cija su prezimena takva...

Činovnike koji su dolazili na određeni period narod je zvao turkušama. Zajednička osobina svih turkuša je bila da bi došli sa koferom a vraćali bi se sa šleperom.
Imas brojne takve porodice na podrucju Hercegovine.
Vecinom se radi o dobrostojecim porodicama koje su imale velike posjede, veliki dio istih je oduzet za vrijeme prve Jugoslavije i kasnije komunisticke vlasti.
Ma znam ali ipak ne dovoljno da se plekam u to. Čuo sam da su Efice, Kurti i Kajtazi porijeklom iz Turske. Međutim činjenica je da su se sve te porodice potpuno asimilirale. Ja ne poznajem niti jednu mostarsku porodicu koji još govore turski dok je na Kosovu i u Makedoniji situacija drugačija. Oni imaju turske nacionalne manjine.

Mene interesuje šta su stvarno posjedovali ti silni begovi? Postoje li ikakva istraživanj o njihovim posjedima, broju čifčija, sudbini njihovih posjeda u A-U, sudbini nakon agrarne reforme, odštetama...?
Recimo koliko su duluma posjedovali Kopčići na Vran planini i Duvanjskom polju, koliko Muslibegovići u Bijelom polju i Podveležju, koliko Džinići u Lijevču polju,....
User avatar
Edin Wien
Posts: 148
Joined: 18/12/2011 13:58
Location: Singapore

#89 Re: Bosanski begovi

Post by Edin Wien »

Haettenschweiler wrote: Ma znam ali ipak ne dovoljno da se plekam u to. Čuo sam da su Efice, Kurti i Kajtazi porijeklom iz Turske. Međutim činjenica je da su se sve te porodice potpuno asimilirale. Ja ne poznajem niti jednu mostarsku porodicu koji još govore turski dok je na Kosovu i u Makedoniji situacija drugačija. Oni imaju turske nacionalne manjine.
Za Bosnu ne znam ni jednu begovsku porodicu koja govori turski. Međutim imam familiju (udaja jedne rodice 50-tih godina) u Baru u Crnoj Gori koji
su dvojezični, znači i Turski i Bosanski. Taj turski se međutim razlikuje od književnog Turskog.
Haettenschweiler wrote: Mene interesuje šta su stvarno posjedovali ti silni begovi? Postoje li ikakva istraživanj o njihovim posjedima, broju čifčija, sudbini njihovih posjeda u A-U, sudbini nakon agrarne reforme, odštetama...?
Recimo koliko su duluma posjedovali Kopčići na Vran planini i Duvanjskom polju, koliko Muslibegovići u Bijelom polju i Podveležju, koliko Džinići u Lijevču polju,....
Sudbina je takva da ko je pametan bio pred kraj A U sve prodavao, ko nije na kraju je gubio.
Porodica moje majke je u Hercegovini maltene sve izgubila. Porodica oca, koji su posavski begovi su prodavali imanje u Bosni (zemlja, manje manufakture te šuma u Centralnoj Bosni) i kupovali nekretnine i zemlju u Turskoj koju i danas imamo.
User avatar
Edin Wien
Posts: 148
Joined: 18/12/2011 13:58
Location: Singapore

#90 Re: Bosanski begovi

Post by Edin Wien »

ljubav_aha wrote: TAKSA TAKSA TAKSA , je jedinstven odogvor za odrzavanje monrahija :D i sto je tako elitno u taksama i poslovanju

za mene je pojam elite vezan za obrazovanje,doprinos skolovanju, boljem zivotu naroda i sl. :-D

u pravu si : " Danas izvan privatnog okvira begovska tradicija ne treba da znači ništa" ALI " slažem se da svaka pseudofeudalna struktura i povezivanje može samo loše donijeti." eee pa ne moze tako,znamo kak su zaradjivali,i ti bi to htio potusnuti :D
Potiskivanje nije problem, vraćanje jok. :D
ljubav_aha wrote: zato sam ranije spomenula ocevu uzasno bogatu porodicu ,a nisu bili begovi,vec su se kosntatno selili,a drugi primjer su naravno pamento-poslovni jevreji :-D
Ne prodajem ništa no se hvalim. :D
User avatar
Edin Wien
Posts: 148
Joined: 18/12/2011 13:58
Location: Singapore

#91 Re: Bosanski begovi

Post by Edin Wien »

nellington wrote:
Edin Wien wrote: Ako ne znas raspitaj se malo i procitaj. U Bosni su bošnjački seljaci uvijek
bili lojalni svom begu, u svim teškim vremenima su oružjem požrtvovano
branili begovsku porodicu. Jedan austiski grof je u slučaju nemira prvo
bio u opasnosti od svojih seljaka - isto iste vjere, istog jezika.
A inovjerna raja?
Dok kukaju dobro je kad zašute popušćaj... :D
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#92 Re: Bosanski begovi

Post by ljubav_aha »

Edin Wien wrote:
ljubav_aha wrote: TAKSA TAKSA TAKSA , je jedinstven odogvor za odrzavanje monrahija :D i sto je tako elitno u taksama i poslovanju

za mene je pojam elite vezan za obrazovanje,doprinos skolovanju, boljem zivotu naroda i sl. :-D

u pravu si : " Danas izvan privatnog okvira begovska tradicija ne treba da znači ništa" ALI " slažem se da svaka pseudofeudalna struktura i povezivanje može samo loše donijeti." eee pa ne moze tako,znamo kak su zaradjivali,i ti bi to htio potusnuti :D
Potiskivanje nije problem, vraćanje jok. :D
ljubav_aha wrote: zato sam ranije spomenula ocevu uzasno bogatu porodicu ,a nisu bili begovi,vec su se kosntatno selili,a drugi primjer su naravno pamento-poslovni jevreji :-D
Ne prodajem ništa no se hvalim. :D
ne kupujem,ne treba mi :D :lol:

ma mozes se hvaliti,ali nisi ti svojim radom stekao tu imovinu :D da li znas koliko osoba iz BiH ima takodjer pohvalne price,ali ne razumijem sto je cilj toga,jer begovi u BiH nisu bili plemici a mnogi upravo tako sebe dozivljavaju :lol: nase porodice su naravno primjeri na temi,ali meni je malo to pretjerivanje smijesno :lol:

mogao si malo napisati vise infomracija o begovima,jer si napsiao da si jako dobro informiran,a tema je u pravo o tome , hvala :)
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#93 Re: Bosanski begovi

Post by ljubav_aha »

Edin Wien wrote: Sudbina je takva da ko je pametan bio pred kraj A U sve prodavao, ko nije na kraju je gubio.
Porodica moje majke je u Hercegovini maltene sve izgubila. Porodica oca, koji su posavski begovi su prodavali imanje u Bosni (zemlja, manje manufakture te šuma u Centralnoj Bosni) i kupovali nekretnine i zemlju u Turskoj koju i danas imamo.
koji dio Turske :?:
palamuda
Posts: 950
Joined: 04/09/2009 23:33

#94 Re: Bosanski begovi

Post by palamuda »

"Potomci" bivših begova su kod nas obično veći begovi nego oni sami. Naravno kao i sve kod nas činjenice se zanemaruju, a frustracija pobjeđuje pa se begovi smatraju plemićima i čuj gluposti nosiocima suverena, jašta.

Neko je gore napisao da je beg u stvari bilo radno mjesto, a obično ga je popunjavao onaj ko se najbolje uvuče znamo gdje tamo nekom okupatoru Turčinu.

Da i ja sam imam neke doduše nejasne veze sa ovim begovima al to ne smatram nikakvim uspjehom u životu.
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#95 Re: Bosanski begovi

Post by IHAVEDREAM »

ljubav_aha je napisao/la:
zato sam ranije spomenula ocevu uzasno bogatu porodicu ,a nisu bili begovi,vec su se kosntatno selili,a drugi primjer su naravno pamento-poslovni jevreji
"Uzasno" bogatih je bilo "u taj vakat". :wink: ..i 'vakih i 'nakih.... :lol: I dobro su sardjivali... :lol: Jah' tema su begovi.... :oops:
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#96 Re: Bosanski begovi

Post by IHAVEDREAM »

Podijelicu sa vama jedni istinitu pricu.....koja ce zauvijek ostati urezana u moje pamcenje...!!!!!!
Dvoje ljudi, bliski prijatelji mog oca........Obadvoje fakultetski obrazovani ljudi .(muslimani).... :)
Da ne bude losih rijeci, isticem religijsku pripadnost, sa razlogom..... :)
On (moj dragi Cika H...., i njegova supruga, moja draga teta A....) poticu iz razlicitih slojeva drustva u taj neki (post Begovski) Vakat...... :(
On, Begovski potomak, ona kcerka , begovskog sluge...... :(
On , dipl. ing .Sumarstva(prva generacija).....Ona poznati Pedijatar,...Zena Godine , nekih Sedamdesetih........

Moja draga Teta As...NIKADA nije bila dobrodosla u Begovsku kucu....... :x :x :x :x :x :x :x
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#97 Re: Bosanski begovi

Post by zambaklija »

IHAVEDREAM wrote:Podijelicu sa vama jedni istinitu pricu.....koja ce zauvijek ostati urezana u moje pamcenje...!!!!!!
Dvoje ljudi, bliski prijatelji mog oca........Obadvoje fakultetski obrazovani ljudi .(muslimani).... :)
Da ne bude losih rijeci, isticem religijsku pripadnost, sa razlogom..... :)
On (moj dragi Cika H...., i njegova supruga, moja draga teta A....) poticu iz razlicitih slojeva drustva u taj neki (post Begovski) Vakat...... :(
On, Begovski potomak, ona kcerka , begovskog sluge...... :(
On , dipl. ing .Sumarstva(prva generacija).....Ona poznati Pedijatar,...Zena Godine , nekih Sedamdesetih........

Moja draga Teta As...NIKADA nije bila dobrodosla u Begovsku kucu....... :x :x :x :x :x :x :x
dole begovi :D živli gradski parkovi i piva :D :D :D ima toga čuo sam i ja takvih priča,ja bi te kobejagi begove sve kamenom :run:
User avatar
sinuhe
Posts: 11490
Joined: 03/06/2011 11:33

#98 Re: Bosanski begovi

Post by sinuhe »

To je tema o snahama i svekrvama, a ne o begovima.
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#99 Re: Bosanski begovi

Post by IHAVEDREAM »

sinuhe wrote:To je tema o snahama i svekrvama, a ne o begovima.
Varas se, :( ....NIJE POENTA U TIM RELACIJAMA).. :( Nazalost)
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#100 Re: Bosanski begovi

Post by ljubav_aha »

palamuda wrote:"Potomci" bivših begova su kod nas obično veći begovi nego oni sami. Naravno kao i sve kod nas činjenice se zanemaruju, a frustracija pobjeđuje pa se begovi smatraju plemićima i čuj gluposti nosiocima suverena, jašta.

Neko je gore napisao da je beg u stvari bilo radno mjesto, a obično ga je popunjavao onaj ko se najbolje uvuče znamo gdje tamo nekom okupatoru Turčinu.

Da i ja sam imam neke doduše nejasne veze sa ovim begovima al to ne smatram nikakvim uspjehom u životu.
ja sam to napisala :-D
Post Reply