Bosanski begovi

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Toto
Posts: 8109
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#26 Re: Bosanski begovi

Post by Toto »

callmethebreeeze wrote:interesantna diskusija. meni se nekada cinilo da sam ja jedan od rijetkih bosnja koji ne potice iz begovske porodice i cija nena nije "imala p'o bistrika". :D puno bi nam bolje bilo da smo imali intelektualnu elitu. cuo sam negdje podatak, a vi me ispravite ako grijesim, da je fakulteskih obrazovanih muslimana, a tu se racunaju i oni sa vjerskim skolama, bilo par stotina 1939 na potezu od vardara do djevdjelije.
e, to je problem.
:-)
sta ti znaci ovo od vardara do djevdjelije?? vardar protice kroz djevdjeliju
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#27 Re: Bosanski begovi

Post by IHAVEDREAM »

vedomedo wrote:
Malika wrote:
Moj pra- pradjed je posjedovao pecatni prsten sa porodicnim grbom,tkz muhur.
Prije dolaska Turaka, bosansko plemstvo je imalo potpuno istu kulturu kao i plemstvo u drugim dijelovima Evrope.
Tu je pripadalo i nosenje pecatnog prstena sa grbom, mislim da su srednjovjekovni bosanski prsteni bili uradjeni u punom zlatu, sa grbom ugraviranim u zlatu a ne u kamenu kao kod Njemaca.

Ako je tvoj predak posjedovao taj prsten to je indicija da je moguce potomak bosanskog plemstva.

Potomci bosanskog plemstva porodica Alaupovic i danas cuva originalni pecatni prsten svojih srednjovjekovnih predaka.
Sigurno nisu jedini, vjerovatno toga ima i kod bosnjackih porodica koji vuku porijeklo od starog bosanskog plemstva.

Mislim da i Nedzad Brankovic ima jedan takav prsten, ali ovo sam samo cuo i nije provjereno.
Jedna mi se kontradiktornost provlaci kroz razmisljanje.......Kako je moguce da su Bosnjacki plemici ( Begovi)nosili pecatnjake...kada je kontra Islamskog obicaja ( po Kuran-u) da muskarci nose nakit!!!!!!!!

Opet... (i po ko zna koji put).....se pitam : Do koga je :lol: ??????
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#28 Re: Bosanski begovi

Post by IHAVEDREAM »

callmethebreeeze wrote:interesantna diskusija. meni se nekada cinilo da sam ja jedan od rijetkih bosnja koji ne potice iz begovske porodice i cija nena nije "imala p'o bistrika". :D puno bi nam bolje bilo da smo imali intelektualnu elitu. cuo sam negdje podatak, a vi me ispravite ako grijesim, da je fakulteskih obrazovanih muslimana, a tu se racunaju i oni sa vjerskim skolama, bilo par stotina 1939 na potezu od vardara do djevdjelije.
e, to je problem.
:-)
:thumbup: :thumbup: :thumbup: Komentar "par exellance" :)
User avatar
sinuhe
Posts: 11491
Joined: 03/06/2011 11:33

#29 Re: Bosanski begovi

Post by sinuhe »

Ne razumijem ni želju za begovatom ni ismijavanje begova. Imate li neki poseban razlog?

Begovi su i Skender Kulenović, Osman Karabegović.
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#30 Re: Bosanski begovi

Post by IHAVEDREAM »

sinuhe wrote:Ne razumijem ni želju za begovatom ni ismijavanje begova. Imate li neki poseban razlog?

Begovi su i Skender Kulenović, Osman Karabegović.
....Nije ismijavanje :D .....samo konstruktivni dijalog...! ;-)
Begovi poticu iz porodica koje su prihvatile Islamsko tumacenje religije (Kanone)...(ako se ne varam ,u jednoj od tema na Sa-X je bila zucna diskusija o ispravnosti nosenja nakita za muskarce)... :-?
Ismijavanje bi ( bar sa moje strane bilo arogantno)i neprihvatljivo jer moj sin vuce duboke Begovske korijene......ali negirati stvarne cinjenice glede zanemarivanja obrazovnog elementa kod tog elitnog sloja drustva je licemjerno! :?:
User avatar
sinuhe
Posts: 11491
Joined: 03/06/2011 11:33

#31 Re: Bosanski begovi

Post by sinuhe »

Razlog tome je bojkot A-U, a ne mišljenje da je obrazovanje nebitno.
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#32 Re: Bosanski begovi

Post by IHAVEDREAM »

Pokusati cu da , sa mojeg stanovista, kazem nesto o tome (iako ne mora biti relevantno)..... :|

U korelaciji- imetak (i ugled) kontra obrazovanje ( i tehnoloski napredak) nakon Prvog svjetskog rata)...... :-) nije velika umjetnost spoznati gubitnika! :)
User avatar
sinuhe
Posts: 11491
Joined: 03/06/2011 11:33

#33 Re: Bosanski begovi

Post by sinuhe »

A kao da je to toliko bitno. Više su se srozali Španija i Portugal od Bosne i Bošnjaka. U društvu ima milion nekih varijabli.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#34 Re: Bosanski begovi

Post by theTruePath »

IHAVEDREAM wrote:
vedomedo wrote:
Malika wrote:
Moj pra- pradjed je posjedovao pecatni prsten sa porodicnim grbom,tkz muhur.
Prije dolaska Turaka, bosansko plemstvo je imalo potpuno istu kulturu kao i plemstvo u drugim dijelovima Evrope.
Tu je pripadalo i nosenje pecatnog prstena sa grbom, mislim da su srednjovjekovni bosanski prsteni bili uradjeni u punom zlatu, sa grbom ugraviranim u zlatu a ne u kamenu kao kod Njemaca.

Ako je tvoj predak posjedovao taj prsten to je indicija da je moguce potomak bosanskog plemstva.

Potomci bosanskog plemstva porodica Alaupovic i danas cuva originalni pecatni prsten svojih srednjovjekovnih predaka.
Sigurno nisu jedini, vjerovatno toga ima i kod bosnjackih porodica koji vuku porijeklo od starog bosanskog plemstva.

Mislim da i Nedzad Brankovic ima jedan takav prsten, ali ovo sam samo cuo i nije provjereno.
Jedna mi se kontradiktornost provlaci kroz razmisljanje.......Kako je moguce da su Bosnjacki plemici ( Begovi)nosili pecatnjake...kada je kontra Islamskog obicaja ( po Kuran-u) da muskarci nose nakit!!!!!!!!

Opet... (i po ko zna koji put).....se pitam : Do koga je :lol: ??????

Ko kaze ko laze? u islamu je naikt dozvoljen,samo nije zlatni medju muskarcima
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#35 Re: Bosanski begovi

Post by theTruePath »

takonekako wrote:hehe pazi SDA podmlatka što otvara ofirne teme i sami sa sobom "diskutuju" , da im je begluka :D

vidim bar 4 nicka od jedne te iste osobe :lol:
ko to sam sa sobom prica? :shock:
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#36 Re: Bosanski begovi

Post by ljubav_aha »

sinuhe wrote:Ne razumijem ni želju za begovatom ni ismijavanje begova. Imate li neki poseban razlog?

Begovi su i Skender Kulenović, Osman Karabegović.
kako su bili begovi ,u kojem stoljecu su zijveli i da li su imali svoje begluke :?:
User avatar
sinuhe
Posts: 11491
Joined: 03/06/2011 11:33

#37 Re: Bosanski begovi

Post by sinuhe »

Ti svasta nesto pitas i vrlo si nepristojna u diskusiji.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#38 Re: Bosanski begovi

Post by ljubav_aha »

sinuhe wrote:Ti svasta nesto pitas i vrlo si nepristojna u diskusiji.
begovi su osobe koje su aktivno radile svoju duznost,danas nema begova :)

kako skender ili osman mogu biti begovi :skoljka: no jesu porijeklom iz begovskih porodica,ali imati titulu begova,nema sanse ,to su bajke :lol:
sorei
Posts: 27435
Joined: 03/11/2010 13:38

#39 Re: Bosanski begovi

Post by sorei »

komentari bili i za očekivati. ko ateisti na religiji, došli samo omalovažavati :-)
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#40 Re: Bosanski begovi

Post by ljubav_aha »

vdivna wrote:komentari bili i za očekivati. ko ateisti na religiji, došli samo omalovažavati :-)
pogledja moje prethodne postove :D postavi argumente ,komentari o ugrozenosti su smijesni :D
sorei
Posts: 27435
Joined: 03/11/2010 13:38

#41 Re: Bosanski begovi

Post by sorei »

samo ću se onako begovski kaniti rasprave sa onim koji to nisu ;-)
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#42 Re: Bosanski begovi

Post by nellington »

Ako nisu diskusiji radi Turci izjelice, jes' rada sirotinja raja 8-)
User avatar
Edin Wien
Posts: 148
Joined: 18/12/2011 13:58
Location: Singapore

#43 Re: Bosanski begovi

Post by Edin Wien »

Vidim da vas je više dotaklo pitanja pečatnjaka.

Kod evropskog plemstva je pečatnjak isključivo od zlata koje je kao
nakit za svakog muslimana zabranjeno.

Kako mi je jednom ispričao rođak koji se više bavio time Halifa Omer je za
novoosvojene dijelove Halifata uveo zakon da apsolutno niko ne smije nositi
pečatnjake bez obzira na materijal od koga su napravljeni i na vjeroispovjest
nosioca.

Bosanki begovi znači nikad nisu mogli javno nositi pečatnjake a ti prstenovi
koji su do danas sačuvani, vjerovatno su bili među drugim porodičnim nakitom.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#44 Re: Bosanski begovi

Post by ljubav_aha »

vdivna wrote:samo ću se onako begovski kaniti rasprave sa onim koji to nisu ;-)
halo,citaj moje postove :lol:

ma samo sanjaj da si beg-ovka,nema toga vise :D begovi nisu titula koja se prenosi generacijama,nije to monarhija skandinavije ili britanije,koji zive od takse radne klase ,ukradnim zlatom i drugim istorijskim vrijednostima :D Njemci su najboljei,ukinuli titule :-D
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#45 Re: Bosanski begovi

Post by zambaklija »

kao djete se sjećam komšije kojeg su zvali mustaj beg,imao je nekih 80 godina... :run:
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#46 Re: Bosanski begovi

Post by zambaklija »

ljubav_aha wrote:
vdivna wrote:samo ću se onako begovski kaniti rasprave sa onim koji to nisu ;-)
halo,citaj moje postove :lol:

ma samo sanjaj da si beg-ovka,nema toga vise :D begovi nisu titula koja se prenosi generacijama,nije to monarhija skandinavije ili britanije,koji zive od takse radne klase ,ukradnim zlatom i drugim istorijskim vrijednostima :D Njemci su najboljei,ukinuli titule :-D
đe i kad su to ukinuli????
User avatar
Edin Wien
Posts: 148
Joined: 18/12/2011 13:58
Location: Singapore

#47 Re: Bosanski begovi

Post by Edin Wien »

Nešto gledam po internetu stvarno nema blogova i stranica posvećenih bosanskim Begovima.
Vjerujem da je većini raje napoznata specifična tradicija i običaji koji su se njegovali i djelimično još
njeguju u begovskim porodicama i ljudi su skloni da povlače direktne paralele sa evropskim plemstvom
što je samo djelimično moguće.

Meni se čini da su po profilu i strukturi staleža bosanski begovat najsličniji pruskim junkerima.
Prije 3-4 godine sam i pisao na jednom njemačkom forumu (sada ga više nema "aristoweb") o značenju
porodične usmene predaje za osjećanje porodičnog kontinuiteta i pripadnosti - to je nešto što nije toliko
izraženo kod "neplemićkih" porodica. I zanimljivo ljudi mi počeše pisati pa to je i kod nas tako. :)
Last edited by Edin Wien on 04/03/2012 00:06, edited 1 time in total.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#48 Re: Bosanski begovi

Post by theTruePath »

I ja se iz djetinstva ranog cekam da su jednu staru nanu zvali "begovinice" ...nisam nikad pitao sto,valjda joj pokojni muz bio beg? :) :D
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#49 Re: Bosanski begovi

Post by nellington »

theTruePath wrote:I ja se iz djetinstva ranog cekam da su jednu staru nanu zvali "begovinice" ...nisam nikad pitao sto,valjda joj pokojni muz bio beg? :) :D
Prvo se žali zbog ukidanja šehida i mezarja, pa onda upokoji rahmetliju :D
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#50 Re: Bosanski begovi

Post by theTruePath »

nellington wrote:
theTruePath wrote:I ja se iz djetinstva ranog cekam da su jednu staru nanu zvali "begovinice" ...nisam nikad pitao sto,valjda joj pokojni muz bio beg? :) :D
Prvo se žali zbog ukidanja šehida i mezarja, pa onda upokoji rahmetliju :D

:lol: moram da se prilagodjavam sta´s :D :D :oops:
Post Reply