Raiffeisen banka - sve o tome

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
kosina
Posts: 27
Joined: 30/07/2007 18:11

#51 Re: Raiffeisen banka

Post by kosina »

Imam racun kod RB od dolaska na nase trziste. Imao kreditnu kartcu, štednju. Nikakve povoljnosti kod njh nemam. Prije tri mjeseca raspitujem se za kredit, gospođa koja radi me propitala isto policija pa zbraja koliku ratu mogu imati. Prije toga ugasim kreditnu i limit. Imam finu i urednu platu. Mislim za njih idealan. Ubi se ona racunajuci nesto. Eto ne mogu dici kredit koji je na akciji vec mi fali malo pa prelazimo na kredit od 7,5 posto. Pitam kao dugogodisnji korisnik svega zar se ne moze produziti period od jedne godine za kamatu od 5.99 mislim. Na kamate sam im dosad dao jedno 20-ak hiljada ako ne i vise. Kao sta hocete kamata je 9.5 ili slicno. Zahvalim se i odem u drugu banku gdje nemam racun fino pitam za akciju od 5,9 na dvije godine uljudno mi sve objasne za 10-ak minuta ne insistiraju da imam racun kod njih i sve zavrsim za 48 sati. Uskoro planiram sve ugasiti u RB.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#52 Re: Raiffeisen banka

Post by sokkia »

karanana wrote:ja imam iskustvo sa pokusajem prijevremenog zatvaranja kredita sa njima i u pravu si u nagadjanju da nema nikakve ekonomske isplativosti pa sam i ja odustao.

digo 10.000 i pred kraj, ostalo mi jos jedno 5-6 rata, imo nesto love reko da zatvorim, da ne placam tih 5-6 mjeseci kamatu. kaze teta, gospodine platili vi sada sve ili ostali pri placanju rata kako je i planirano, vi nama sa glavnicom i kamatom s pocetka dugujete 11.600 KM, pa vi odlucite sami kako cete platiti. dakle, cim potpisete kredit, cijela kamata vam je odmah nadodana kao dug.

znam da je negdje na forumu na nekoj temi o bankama neko iznijeo neke zakone po kojima banke nemaju pravo ovako uracunavati kamatu odnosno nemaju pravo naplacivati preijevremeno zatvaranje kredita. da li neko zna za ovu odredbu i da li neko zna jeli tacno to da me ne prave budalom ako bude opet isti slucaj nekad.
:?: evo ja tek iz banke i pito isto to.
isti slucaj,10 000 + kamata=11 942,00
teta senada mi rece ovako:" u slucaju da želim prije vremena vratit kredit varacam samo glavnicu kredita + provizija od 2% na ostatak glavnice a preostala kamata se NE RACUNA"
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#53 Re: Raiffeisen banka

Post by baja »

@Dady
glede spuštanja kamate, tako je kako je, ja zaista nisam imao upliva na to... :) smanjili su sami od sebe

i to ovako sa 420 digli na 440, pa smanjili na 410 cca
BHanibal
Posts: 133
Joined: 21/08/2011 00:57

#54 Re: Raiffeisen banka

Post by BHanibal »

Banka u kojoj rade arogantni sluzbenici. Ne korsitim vise tu banku!
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#55 Re: Raiffeisen banka

Post by motorola01 »

baja wrote:@Dady
glede spuštanja kamate, tako je kako je, ja zaista nisam imao upliva na to... :) smanjili su sami od sebe

i to ovako sa 420 digli na 440, pa smanjili na 410 cca
Imao si itekako...Meni su nakon godine i pol podigli ratu za 11-12 KM i nikad je nisu smanjili.Sad mi preostalo jos nekih 7-8 rata i sljedeci kredit(ako ga bude) definitivno ne dizem u toj banci.Sljedeci kredit dizem u onoj banci koja nudi fiksnu kamatu tokom cijelog perioda zaduzenja..Nema vise navlacenja,evo ova kamata,pa onda dizanje rate :dance: .Ne neee..mogu jednom i nece vise...
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#56 Re: Raiffeisen banka

Post by dadoka84 »

U drugoj banci sam dobio kredit bez ikakvih problema, u rf prilikom upita za kredit kaze mi njihova sluzbenica citiram: "Pod ovim uslovima ja kredit nikad nebi uzela." :shock:
User avatar
drndalo
Posts: 22827
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#57 Re: Raiffeisen banka

Post by drndalo »

Bar je bila postena prema tebi, i nadam se da je sef(ica) nije cu(o)la...
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#58 Re: Raiffeisen banka

Post by dadoka84 »

Srecom nije, cura je to rekla ispod glasa, i njoj sam zahvalio. Naravno da ona nije kriva za politiku banke, ali dobar broj salterskih radnika rf je uzasno nadmeno, vise puta sam to iskusio na sopstvenoj kozi. Cast izuzetcima.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#59 Re: Raiffeisen banka

Post by sokkia »

Ja pohvali ovu RF banku kako nisam imao nekuh problema sa njom ali.....ujeo sam se za jezik :roll:
juce odem na bankomat i sve kako treba kad ono kad treba da uzmem karticu ona zapela i ne izlazi,bankomat vice pi pi pi pi i nakon nekih 10 ak sekundi povuce karticu nazad pare ne izbaci a napisa kako je transakcija uspješno obavljena.
odmah se javim na šalter ali kažu da napravim reklamaciju .....helem sa racuna mi skinulo a ja lovu nisam dobio
radi se o 900KM. :x :x :x
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#60 Re: Raiffeisen banka

Post by zonbirile »

največa pljačka im je šoping kartica.Reklama,bez kamata,blča,bla.Odem u gorenje i uzmem za cca 1000KM i stvarno provučem karticu i čiča miča,gotova priča.Kada sljedeći mjesec,prvo SMS ,pa izvod u sanduče.Normalno troškovi izvoda 5KM.Ja u banku i ,halo ba,koga vi u zdrav mozak,šta mi imaš slati obavjesti,.prestani.Ne može.Znači 60KM na obavjesti.Sada da sam uzeo stvar od 500KM i ista šema,onda je kamata /obavještenje 11,5% .Nisu normalni :x
User avatar
drndalo
Posts: 22827
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#61 Re: Raiffeisen banka

Post by drndalo »

Cuvajte se RBB-a (a i ostalih banaka) kad darove donose... :skoljka:
BHanibal
Posts: 133
Joined: 21/08/2011 00:57

#62 Re: Raiffeisen banka

Post by BHanibal »

motorola01 wrote:
baja wrote:@Dady
glede spuštanja kamate, tako je kako je, ja zaista nisam imao upliva na to... :) smanjili su sami od sebe

i to ovako sa 420 digli na 440, pa smanjili na 410 cca
Imao si itekako...Meni su nakon godine i pol podigli ratu za 11-12 KM i nikad je nisu smanjili.Sad mi preostalo jos nekih 7-8 rata i sljedeci kredit(ako ga bude) definitivno ne dizem u toj banci.Sljedeci kredit dizem u onoj banci koja nudi fiksnu kamatu tokom cijelog perioda zaduzenja..Nema vise navlacenja,evo ova kamata,pa onda dizanje rate :dance: .Ne neee..mogu jednom i nece vise...
Ja mislim samo BBI ima fiksnu kamatu jer je tako u islamskom bankarstvu.
User avatar
drndalo
Posts: 22827
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#63 Re: Raiffeisen banka

Post by drndalo »

Hmmm, BBI ima fiksnu kamatu ??? Koju po islamskom bankarstvu ne smije imati nikako jer je haram ??? :?

Hajd' ti malo ponovi u knjigama...
User avatar
Luce
Posts: 406
Joined: 04/04/2008 09:39

#64 Re: Raiffeisen banka

Post by Luce »

Do sad nisam imala problema sa ovom bankom osim nekih sitnica. Do neki dan.
Kartice traju da kraja ovog mjeseca i receno mi je da ce mi nove biti poslate na kucnu adresu.

Zavrsavala nesto u banci i hajde rekoh da vidim sta je s tim karticama. Zena mi provjeri kaze otisle na kucnu adresu polovinom mjeseca a ja ih jos nisam dobila. Rekoh hajte provjerite na koju adresu je to otislo. Znaci zena je provjerila i legende su mi poslale kartice na adresu na kojoj sam zivjela prije nekih 10 godina i kusur!
Izvodi mi regularno stizu na novu adresu, zena provjeri u sistemu sve mi azurirane adrese. Kaze ne znam iz koje su Vam baze podataka izvukli tu adresu. Rekoh ja jos manje znam.
Znaci sad treba cekati da im se te kartice moj vrate (ako se vrate naravno) pa da se one poniste i prave se nove. Novi zahtjev, novi pinovi, novo sve.
Nadam se da mi nece dodatno naplatiti izdavanje novih kartica jer cu im onda stvarno sranje napraviti.
ova sluzbenica mi se naime nije ni izvinula za ovaj problme, znam da nije njen propust, nije ga ona napravila, ali jete njena banka.

Zna li iko koliko kosta izdavanje kartica nakon njihovog isteka?cini mi se 15 KM. Bas me zanima koliko ce mene sve ovo sad skupa izaci. A pitanje je i kad cu dobiti nove kartice.
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#65 Re: Raiffeisen banka

Post by motorola01 »

BHanibal wrote:
motorola01 wrote:
baja wrote:@Dady
glede spuštanja kamate, tako je kako je, ja zaista nisam imao upliva na to... :) smanjili su sami od sebe

i to ovako sa 420 digli na 440, pa smanjili na 410 cca
Imao si itekako...Meni su nakon godine i pol podigli ratu za 11-12 KM i nikad je nisu smanjili.Sad mi preostalo jos nekih 7-8 rata i sljedeci kredit(ako ga bude) definitivno ne dizem u toj banci.Sljedeci kredit dizem u onoj banci koja nudi fiksnu kamatu tokom cijelog perioda zaduzenja..Nema vise navlacenja,evo ova kamata,pa onda dizanje rate :dance: .Ne neee..mogu jednom i nece vise...
Ja mislim samo BBI ima fiksnu kamatu jer je tako u islamskom bankarstvu.
Fiksnu kamatu imaju dvije tri domace banke..A ove nazovi akcije unikredit,rb,sparkase su smijesne.Fiksna kamata je pet godina,a odmah sljedeci mjesec dizu ratu za koliko im se cefne :oops: Sta ima levati :dance:
spaavaalicaa
Posts: 1
Joined: 15/08/2011 10:43

#66 Re: Raiffeisen banka

Post by spaavaalicaa »

Krajem 2006. godine sam dobila posao u firmi koja je tada bila VIP klijent raiffeisen banke. Kako do tada nisam imala račun ni kod jedne banke, podrazumjevalo se da je za nas uposlenike bilo najpovoljnije otvoriti račun kod raiffeisen banke, jer smo imali niz "pogodnosti". U roku od max 48 h smo mogli dobiti kredit i to bez ziranata, po defaultu limit u visini dvije plate itd. Međutim, "dernek" počinje kada je usljed recsije firma sve losije i losije poslovala, ljudi su dobivali otkaze, a obaveze prema banci su se morala plaćati na vrijeme. Banka je od nas zahtjevala da KOMPLETAN limit ODMAH vratimo. Svakodnevni pozivi, opomene, izluđivanja. Nazove jedan sluzbenik, objasnim mu situaciju i kazem kada cu imati sredstva da platim obaveze, sljedeci dan zove drugi?!?!?! Banka nije imala ni 0,01 % razumjevanja. Onih bijednih 312 KM naknade od biroa nikada nisam vidjela, jer biro tu naknadu uplaćuje iskljucivo na racun raiffeisen banke, a raiffeisen banka je taj novac odmah skidala na ime tog duga po limitu. Svaku marku koju sam imala odmah sam uplacivala kako bih se sto prije rijesila idiota. Nakon sto sam izmirila dug po limitu, odmah sam zatvorila racun, ali ostao je kredit. Hvala Bogu, ubrzo sam dobila drugi posao, plata je bila drasticno manja i bukvalno sam radila samo kako bih placala kredit. Nedavno sam se rijesila jednog, ostao je jos jedan "manji" Svaki put kada moram uci u tu "banku" kako bih uplatila ratu bude mi zlo, sto zbog guzve, sto zbog nesposobnosti i prepotentnosti sluzbenika. Na ovu temu sam razgovarala sa mnogima i zaista nisam ni od koga cula pozitivno misljnje o ovoj banci. Imam jako puno poznanika koji su imali strasnih problema s njima. Nekima su zaracunavali kamate za "dugovanja" bez da su ikada poslali ikakvu obavjest o tome. Trenutno svi hvale uni credit i sparkasse banku.... ne znam, ne moze covjek biti pametan..
User avatar
Zelena Carapa
Posts: 1358
Joined: 07/02/2007 12:09
Location: behind the enemy lines

#67 Re: Raiffeisen banka

Post by Zelena Carapa »

Uh, imala bih i ja stosta reci za ovu banku ali necu :D
platen91
Posts: 63
Joined: 17/09/2011 16:37

#68 Re: Raiffeisen banka

Post by platen91 »

Do nedavno sam imao štednju u RF ali sam pokupio pare i otišo u drugu banku jer su kamate nikakve. :run:
Kako ih nije sramota

Ostala mi je sad debitna koju sam koristio čisto za kupovinu na internetu.Kakva je procedura za zatvarnje tog računa i koliko će to sve koštati???
bucik
Posts: 95
Joined: 29/05/2011 19:59

#69 Re: Raiffeisen banka

Post by bucik »

platen91 wrote:Do nedavno sam imao štednju u RF ali sam pokupio pare i otišo u drugu banku jer su kamate nikakve. :run:
Kako ih nije sramota

Ostala mi je sad debitna koju sam koristio čisto za kupovinu na internetu.Kakva je procedura za zatvarnje tog računa i koliko će to sve koštati???
Kod njih zatvaranje debitne kartice nije skupo. Ja sam zatvorio prije nekoliko mjeseci i morao sam platit oko 2 KM + prethodni dug, imao sam -9 KM jer sam otišao u minus. (Kreteni skidali po 2 KM za svaki mjesec iako nisam ni koristio njihovu karticu više od godinu dana. Prvo pojeli ono što je bilo u plusu pa kasnije krenuli u minus).
User avatar
zonna
Posts: 636
Joined: 07/12/2010 20:13
Location: neptun

#70 Re: Raiffeisen banka

Post by zonna »

a jesu li vama za potvrde da je kredit uredno placen trazili da platite 5 KM??
doduse mozda to vise ne rade ali prije 3 godine to je meni bila kap koja je prelila casu a kod njih sam od 2000.
User avatar
Grof
Posts: 564
Joined: 24/02/2002 00:00

#71 Re: Raiffeisen banka

Post by Grof »

zonbirile wrote:največa pljačka im je šoping kartica.Reklama,bez kamata,blča,bla.Odem u gorenje i uzmem za cca 1000KM i stvarno provučem karticu i čiča miča,gotova priča.Kada sljedeći mjesec,prvo SMS ,pa izvod u sanduče.Normalno troškovi izvoda 5KM.Ja u banku i ,halo ba,koga vi u zdrav mozak,šta mi imaš slati obavjesti,.prestani.Ne može.Znači 60KM na obavjesti.Sada da sam uzeo stvar od 500KM i ista šema,onda je kamata /obavještenje 11,5% .Nisu normalni :x
Ovo je fakat u domenu vjerovali ili ne. Čuj za svaki izvod po 5 KM! :shock:

I ja imam karticu s odgođenim plaćanjem, Visa Classic ali u Unicredit banci. I fakat nema nikakve navlakuše, kamata 0%, samo ti podijele iznos na broj rata za koji se odlučiš i svakog 20. u mjesecu ti skinu taj iznos sa tekućeg računa. Na izvodu od tog tekućeg računa dobiješ obavijest kada i koliko će banka teretiti tvoj račun na osnovu Visa Classic kartice.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#72 Re: Raiffeisen banka

Post by chuchumbamayumbe »

Zna li nešto zašto se naknade za nezaposlene izdaju ISKLJUČIVO preko RB?!
Ja sam ostao bez posla, imam karticu u Unicredit, ali sam morao otvoriti račun (VIsa Electron) u RB da bi mi uplatili 3 mjeseca naknade. Samo čekam da vidim koliko će da me oderu za ovaj lopovluk! Kada sam primio karticu, odem odmah na bankomat da provjerim stanje (znam da nema ništa), kad ono -2km. Već lopovi skinuli 2 km. Čim mi legne slijedeća naknada, odmah je ukidam.
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#73 Re: Raiffeisen banka

Post by Pooll »

Pročitah sve redom...

Ja sam ranije bio na Procredit banci i sve je bilo super, kredit sam dobio lako, prilično povoljan, odobrili su mi limit... onda su mi jednog dana smanjili limit za 36 maraka :? i zvali me 3 put za jedan dan da platim.. pa sam se iznervirao, zatvorio limit i racun i prešao u RBA :shock:

Kredit koji sam digao prije 2 mjeseca, rata je 323 KM... prva rata odmah marka više :lol: 324...

Zbog povoljnosti kamate 'digli' su me na classic paket... kada sam nazvao i rekao da me niko nije upozorio, djevojka se ogradila i rekla da je službenica za kredit morala da me upozna sa ovim... (samo mi rekla: dobijete besplatno SMS info i SMS internet bankarstvo) - da, besplatno ali za 4 KM mjesečno umjesto dotadašnjih 2 KM...

Kovertu sa pinom ili kako se već zove za SMS i sms internet b. čekam iako su naknadu uzeli i za august i septembar a ja uslugu ne koristim (vjerovatno i neću, jer mi ne treba, ali hoću da to dobijem kad već plaćam ).

Ja kažem ovoj djevojci u call centru, ništa mi gđa nije spomenula ni classic paket niti 2 KM više... ali zato je uvaljivala Uniqua osiguranje k'o sumanuta... (Uniqua kći RBA)...

O podizanju u inostranstvu da ne govorim :( O gužvama također...

Pitao sam i za limit jer stoji ''automatski se odobrava nakon tri plate'' - kažu nema više, moraš kao za kredit donijeti papire... la la la.. pa kažem im ja: onda lijepo ažurirajte stranicu...

Kredit sam dobio stvarno brzo, za 2-3 dana je bilo gotovo... jer je srećom firma gdje radim partnerska...

Uglavnom, šuti i trpi dok se kredit ne otplati...

Bez peglanja? Nema govora... još i poslovno s njima sarađujem i tu sam isto totalno razočaran, njihovom glupošću najviše...
Dady
Posts: 739
Joined: 22/02/2010 12:38

#74 Re: Raiffeisen banka

Post by Dady »

kakavdanakneiskustvu wrote:ima li ko iskustva sa shopping karticom raiffeisen banke?
Pa u principu to je MasterCard kreditna kartica, sa povoljnostima kupovine na rate (beskamatni kredit)
Meni licno je zgodnija nego VISA kreditna kartica, jer na eventulani minus po kartičnom računu ne zaračunavaju kamate ukoliko na vrijeme plačaš onaj minimalni iznos za uplatu.
Inače ako plaćanje karticom vršiš u inostranstvu zaračunaće ti jos 2% od iznosa transakcije kao proviziju. Zbog toga smo već komentarisali da se više isplati AMEX za plačanje u €, a također ima mogućnost otplate na rate.
Dady
Posts: 739
Joined: 22/02/2010 12:38

#75 Re: Raiffeisen banka

Post by Dady »

kakavdanakneiskustvu wrote: mene samo pozvali iz te banke,ja reko ajd možda navratim pa preuzmem karticu,nemam otvoren tekući račun kod njih,sad mi šalju opomene da sam dužan neki iznis,a niti sam preuzeo karticu,niti je samim time ni ne koristim,niđe veze
Pa ako si potpisao zahtjev za karticu onda te mogu i teretiti. Za kreditnu karticu ne moraš imati otvoren tekući račun u banci.
Post Reply