Maglaj-Studentsko ljeto

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Ultravox
Posts: 1209
Joined: 18/05/2011 13:02

#26 Re: Maglaj-Studentsko ljeto

Post by Ultravox »

Izložba umjetničke fotografije

Image


Image

Sve bi bilo dobro da nije ove tropske klime :-)

Image

Image
User avatar
Ultravox
Posts: 1209
Joined: 18/05/2011 13:02

#27 Re: Maglaj-Studentsko ljeto

Post by Ultravox »

Image
User avatar
Ultravox
Posts: 1209
Joined: 18/05/2011 13:02

#28 Re: Maglaj-Studentsko ljeto

Post by Ultravox »

Image
Foto-maglaj.net

Image
Daje se na znanje.
Prvu festivalsku noć u ulozi specijalnog gosta je legendarna interpretatorica sevdaha Hanka Paldum, a u noći zabavne muzike mladi i talentovani rock sastav - Maximum Power.
User avatar
memlija
Posts: 884
Joined: 16/02/2008 11:14
Location: ubehutan u lavirintu...

#29 Re: Maglaj-Studentsko ljeto

Post by memlija »

Ultravox wrote:Nije dobro kad "truhne" :D - kuha se sječka(drvo)

Image

P.S.
Sličica je iz ilegalne kuhaone. :D

Je li se ova sječka koristi za proizvodnju peleta, briketa tj. za grijanje...?
Je li to otpad od kresanja grana?

Interesantno mi pa reko' da priupitam... :)
User avatar
Ultravox
Posts: 1209
Joined: 18/05/2011 13:02

#30 Re: Maglaj-Studentsko ljeto

Post by Ultravox »

@memlija
Je li se ova sječka koristi za proizvodnju peleta, briketa tj. za grijanje...?
Je li to otpad od kresanja grana?
Interesantno mi pa reko' da priupitam...

Balvani četinara se rabijaju (sjeckaju) u sječku koja se kuha itd. Cilj je proizvodnja celuloze i dalje papira.
Nije za palete, brikete i sl.

Image

Ovako izgleda sječka.

Image
User avatar
memlija
Posts: 884
Joined: 16/02/2008 11:14
Location: ubehutan u lavirintu...

#31 Re: Maglaj-Studentsko ljeto

Post by memlija »

@Ultra...

Hvala na objašnjenju.... :)
bilo mi interesantno pa reko da priupitam... a vidim u tebe se u šerpi kuha pa kontam: Šta li Bože dragi @Ultra... kuha.. :D

p.s. ne d'o Bog da ova hrpa plane... :D :run:
User avatar
Ultravox
Posts: 1209
Joined: 18/05/2011 13:02

#32 Re: Maglaj-Studentsko ljeto

Post by Ultravox »

Image
Ne sluti :x
Za svaki slučaj...tu su "Natron vatrogasci" :D
User avatar
memlija
Posts: 884
Joined: 16/02/2008 11:14
Location: ubehutan u lavirintu...

#33 Re: Maglaj-Studentsko ljeto

Post by memlija »

:lol:

dobar ti ovaj vatrogasac....

ma, možda sam dosadan, al' mi ovo pravo interesantno pogotovo kad sam vidio onu tvoju sličicu iz ilegalne kuhaone.. :D

šta se može dobiti iz one šerpice ?...količinski i kako ga tušiš :D
User avatar
Ultravox
Posts: 1209
Joined: 18/05/2011 13:02

#34 Re: Maglaj-Studentsko ljeto

Post by Ultravox »

memlija wrote::lol:

dobar ti ovaj vatrogasac....

ma, možda sam dosadan, al' mi ovo pravo interesantno pogotovo kad sam vidio onu tvoju sličicu iz ilegalne kuhaone.. :D

šta se može dobiti iz one šerpice ?...količinski i kako ga tušiš :D
Tu sam skuhao malo pilava za donja_crtica, pohvalio nas :D

Slušao sam naše tehnologe o procesu...kuhaona, sulfat, vlakna, ugljeni i lužni kotlovi, apstrakcija, ekstrakcija...
pa onda neke formule... Malo toga sam razumio ;-)

P.S.
Nisi dosadan ali bolje mogu odgovoriti na neka, manje tehnička a više "umjetnička" pitanja.
User avatar
Ultravox
Posts: 1209
Joined: 18/05/2011 13:02

#35 Re: Maglaj-Studentsko ljeto

Post by Ultravox »

Image

U okviru međunarodne manifestacije "Studentsko ljeto", organizator – Dom kulture "Edhem Mulabdić" Maglaj vas poziva na otvaranje izložbe slika "Moj svijet – Indija" Geeta Taneja iz Indije.

Geeta Taneja je rođena u Nju Delhiju-Indija. Po profesiji je bachelor umjetnosti i magistar sociologije. Zavoljela je umjetnost tokom djetinjstva, a kasnije je inspirisao i umjetnosti podučavao poznati indijski umjetnik Rameshear Broota sa Triveni Kala Sangam institute u Delhiju. Prije no što je odlučila postati profesionalni umjetnik, postala je profesionalni nastavnik gdje je crtala i dizajnirala mnoge pozornice, naslovnice magazina, zidove i plakate za škole.

Zbog porodičnih i poslovnih obaveza živjela je u USA, Estoniji, Bugarskoj, Maleziji i sada živi u Bosni i Hercegovini. Učestvovala je na Likovnoj izložbi u Bugarskoj (2005) i u BZK ”Preporodu” Zenica – BiH (2009).

Takođe je učestvovala u radu Likovne kolonije u Zvorniku –BiH, 2010. godine. Geeta je sada samostalni djelatnik i njen izvor inspiracije su bili većinom životi ljudi iz Indije. Na nju su utjecale i kulture država gdje je živjela, ali njena umjetnost ima više tema uključujući i apstraktne forme. Njene slike su rađene većinom na platnu urađene su uljem.

Izložba će biti otvorena u Domu kulture "Edhem Mulabdić" u srijedu, 27.07.2011. godine od 19,00 sati.

Pozivaju se svi zainteresovani da dođu i svojim prisustvom uveličaju otvaranje izložbe slika Geeta Taneje.


studentskoljeto.maglaj.net
User avatar
Ultravox
Posts: 1209
Joined: 18/05/2011 13:02

#36 Re: Maglaj-Studentsko ljeto

Post by Ultravox »

Otvaranje izložbe "Moj svijet - Indija" Geeta Taneja.
Veliki broj maglajlija, eksplozija kolorita ... i za prvo gledanje mogu reći - sve boje su moje.


Image

Od realizma do apstrakcije, tematska raznolikost ...

Image

Izloženo je oko 20 ulja na platnu a izložba će trajati narednih 15-tak dana.
User avatar
Ultravox
Posts: 1209
Joined: 18/05/2011 13:02

#37 Re: Maglaj-Studentsko ljeto

Post by Ultravox »

Image
Međunarodni festival mladih i neafirmisanih interpretatora narodne i zabavne muzike

Sportska dvorana 5. i 6. august

Ulaznice možete nabaviti na blagajni Doma kulture "Edhem Mulabdić"
4 KM - tribine, 5 KM - parter.

Image
User avatar
Ultravox
Posts: 1209
Joined: 18/05/2011 13:02

#38 Re: Maglaj-Studentsko ljeto

Post by Ultravox »

DRUŠTVO: MAGLAJLIJE NA NOGAMA
ZAJEDNO za Mirzu - subota 6. august!
Facebook grupa "Mirza Mehinović – Da se spasi mladost"

U subotu 06.08.2011. u periodu od 10,00 do 14,00 sati ispred trgovačkih centara "Konzum", "DP Marketi" i "Eurocentar 1 i 2" organizovat će se akcija prikupljanja dobrovoljnih priloga a sva prikupljena sredstva biće uplaćena već u ponedjeljak na Mirzin račun. Fotografije uplatnica će biti dostupne u okviru gore pomenute grupe na Facebook-u.

Vremena je sve manje, a Mirzi je naša pomoć neophodna!
Molimo sve one koji su u mogućnosti da Mirzi mogu pomoći uplatom na jedan od dole navedenih računa:
ŽIRO RAČUN
UniCredit Bank
3385602531937248

DEVIZNI RAČUN
Upisujte po slijedećem redosljedu
PAY DIRECT TO;Unicredit banka d.d.Mostar,Bosna i Hercegovina
Kardinala Stepinca bb Mostar
S.W.I.F.T. UNCR BA 22
BENEFICIARY:MEHINOVIC MIRZA
40393705101
IBAN:BA39 3385 6028 3180 0041
SPASIMO JOŠ JEDAN MLADI ŽIVOT, SPASIMO NAŠEG MIRZU!
Image
User avatar
Ultravox
Posts: 1209
Joined: 18/05/2011 13:02

#39 Re: Maglaj-Studentsko ljeto

Post by Ultravox »

Učesnici ovogodišnjeg festivala "Studentsko ljeto"

Veče narodne muzike:

1. Damir Džakić - Banovići
2. Marija Cerovac - Tešanj
3. Kenan Alajbegović - Kakanj
4. Adela Salihović - Zavidovići
5. Lejla Imamović - Austrija
6. Edina Subašić - Hadžići
7. Enis Todić - Novi Pazar
8. Mensur Imamović - Jajce
9. Dijana Rajić - Sarajevo
10. Dejana Hršum - Pale
11. Lejla Čaušević - Sarajevo
12. Tarik Omerika - Mostar

Veče zabavne muzike:

1. Selver Memić - Sarajevo
2. Emina Tufo - Tarčin
3. Marijana Drmač - Kiseljak
4. Lamija Ćeljo - Sarajevo
5. Emin Alić - Tešanj
6. Dejana Hršum - Pale
7. Mario Šorn - Kaštel
8. Rijana Jusufbegović - Sarajevo
9. Enis Todić - Novi Pazar
10. Meliha Husukić - Maglaj
11. Jasna Botić - Jelah (Teslić?)
12. Adan Mulahasanović - Sarajevo
13. Naida Bešlagić - Visoko
14. Selma Repeša - Mostar
15. Ivana Grnjić - Istočno Sarajevo
16. Medina Turković - Goražde
User avatar
Ultravox
Posts: 1209
Joined: 18/05/2011 13:02

#40 Re: Maglaj-Studentsko ljeto

Post by Ultravox »

Održano prvo veče 41. Međunarodnog festivala pjevača amatera - Studentsko ljeto, po tradiciji rezervisano za interpretatore narodne muzike i sevdalinke.
Nastupilo je ukupno 13 takmičara a prema ocjenam stručnog žirija i žirija novinara, najbolja je bila Dijana Rajić iz Sarajeva. Kao specijalni gost nastupila je Hanka Paldum. :lol:

Image
Image
foto maglaj.net
Agic Nurija
Posts: 821
Joined: 22/06/2007 09:23

#41 Re: Maglaj-Studentsko ljeto

Post by Agic Nurija »

Davno je to bilo, Prvo Studentsko Ljeto, avgust 1965. Predsjednik Omladinskog saveza i organizator u Maglaju "Ćama".
KUD "Proleter" iz Teslića učestvuje u muzičkom programu. Vode nas mladi, prvi fakultetski obrazovani "omladinci", Hrvoje Vrdoljak, Šaban Sekavić, Zvonko Drilo....Od nekada velikog "radničkog" plesnog orkestra tih dana i vremena nije ostalo skoro ništa u KUD-u Proleter. Grah pao na mene i mog dobrog prijatelja Ahmeda Bratića, da sa dvije akustične gitare izvedemo dvije tačke u programu, dvije meksikanske (La Palomine) pjesme "Vera" i "Ave Marija".

Rukometni stadion u "Novom Maglaju" pun i prepun. Raja na okolnim topolama. Gosti večeri i učesnici u žiriju; Safet Isović i Ismet Alajbegović-Šerbo. Safet pjeva svoju najnoviju "Jablani se povijaju". Nas dvojica "Teslićana" dobijamo visoke ocjene (9) za najbolje uvježbane pjesme večeri i naravno skromnu novčanu nagradu za drugo mjesto. Prvu nagradu, upamtio sam, dobio sastav električnih gitara iz Zavidovića, Nurija (imenjak) im se zvao gitarista...

Nikada više nisam imao priliku, a ni neki naročit povod da prisustvujem toj tradicionalnoj manifestaciji, ali obećavam, akobogda budem živ i zdrav, iduću godinu neću propustiti.....danas sam penzioner u Tesliću.......
Agic Nurija
Posts: 821
Joined: 22/06/2007 09:23

#42 Re: Maglaj-Studentsko ljeto

Post by Agic Nurija »

Agic Nurija wrote:Davno je to bilo, Prvo Studentsko Ljeto, avgust 1965. Predsjednik Omladinskog saveza i organizator u Maglaju "Ćama".
KUD "Proleter" iz Teslića učestvuje u muzičkom programu. Vode nas mladi, prvi fakultetski obrazovani "omladinci", Hrvoje Vrdoljak, Šaban Sekavić, Zvonko Drilo....Od nekada velikog "radničkog" plesnog orkestra tih dana i vremena nije ostalo skoro ništa u KUD-u Proleter. Grah pao na mene i mog dobrog prijatelja Ahmeda Bratića, da sa dvije akustične gitare izvedemo dvije tačke u programu, dvije meksikanske (La Palomine) pjesme "Vera" i "Ave Marija".

Rukometni stadion u "Novom Maglaju" pun i prepun. Raja na okolnim topolama. Gosti večeri i učesnici u žiriju; Safet Isović i Ismet Alajbegović-Šerbo. Safet pjeva svoju najnoviju "Jablani se povijaju". Nas dvojica "Teslićana" dobijamo visoke ocjene (9) za najbolje uvježbane pjesme večeri i naravno skromnu novčanu nagradu za drugo mjesto. Prvu nagradu, upamtio sam, dobio sastav električnih gitara iz Zavidovića, Nurija (imenjak) im se zvao gitarista...

Nikada više nisam imao priliku, a ni neki naročit povod da prisustvujem toj tradicionalnoj manifestaciji, ali obećavam, akobogda budem živ i zdrav, iduću godinu neću propustiti.....danas sam penzioner u Tesliću.......
Zaboravih...1966 moj sastav električnih gitara "Rubini", pjesma od Adamoa - "Ti nećeš doći večeras...", vokalni solista "Njenja" Pašić...Iduće godine sam bio daleko od Teslića, a "Amori", trojica bez mene, nasljednici "Rubina", odlaze u Maglaj za Studentsko ljeto 1967....
User avatar
Ultravox
Posts: 1209
Joined: 18/05/2011 13:02

#43 Re: Maglaj-Studentsko ljeto

Post by Ultravox »

@Agic Nurija

:thumbup:
User avatar
Ultravox
Posts: 1209
Joined: 18/05/2011 13:02

#44 Re: Maglaj-Studentsko ljeto

Post by Ultravox »

Završen je 41. Međunarodni festival pjevača amatera

Sinoć je održano "Veče zabavne muzike". U konkurenciji 16 takmičara prema ocjenama stručnog žirija, najbolja je bila Ivana Grnjić iz I. Sarajeva.
Ivani je pripalo i 3. mjesto prema ocjenama novinara.

Druga po osvojenim nagradama bila je Naida Bešlagić iz Visokog koja je osvojila 2. mjesto stručnog žirija i 1. mjesto žirija novinara.

Image
User avatar
Ultravox
Posts: 1209
Joined: 18/05/2011 13:02

#45 Re: Maglaj-Studentsko ljeto

Post by Ultravox »

Image

GOTOVO!Image
luna09
Posts: 365
Joined: 16/10/2010 21:39

#46 Re: Maglaj-Studentsko ljeto

Post by luna09 »

Čestitke ultravox, slučajno naiđoh na ovu temu i nešto mi toplo oko srca :P :P .Tema je Studentsko ljeto al ne bi bilo fino da se zatvori sad kad je završeno :( :( Čini se da živiš u Maglaju i bilo bi lijepo poneku zanimljivost bar povremeno dobaciš.
User avatar
Ultravox
Posts: 1209
Joined: 18/05/2011 13:02

#47 Re: Maglaj-Studentsko ljeto

Post by Ultravox »

Hvala, hoću. :thumbup:
P.S.
Mislio sam da ovo malo koga interesuje :sad: pa sam gotovo odustao. :-?
User avatar
Ultravox
Posts: 1209
Joined: 18/05/2011 13:02

#48 Re: Maglaj-Studentsko ljeto

Post by Ultravox »

Za luna09 i prijatelje Maglaja i "Studentskog ljeta".

Image

Image

Image

Image

Image

Image

"Studentsko ljeto" ne završava ... ono traje :D
User avatar
Ultravox
Posts: 1209
Joined: 18/05/2011 13:02

#49 Re: Maglaj-Studentsko ljeto

Post by Ultravox »

Evo još malo SLJ 2011. :)


U Maglaju je DVORANA POBJEDE" a BORIK je u Banja LuKi ;-)
nisam sitničav, nije to bitno... ali da pogledate do kraja :lol:
User avatar
Ultravox
Posts: 1209
Joined: 18/05/2011 13:02

#50 Re: Maglaj-Studentsko ljeto

Post by Ultravox »

Image

Večeras u Maglaju: Humanitarna predstava "Sve mi diraj, očevinu ne" za Mirzu Mehinovića
Datum: 18.08.2011 | Pregledi: 218
U želji da se na još jedan način pomogne našem sugrađaninu Mirzi Mehinoviću, 18. augusta u Domu kulture "Edhem Mulabdić" u Maglaju, mladi glumci Irfan Ribić i Eldar Muhić na daskama koje život znače, igraju predstavu "Sve mi diraj, očevinu ne".
Sav prihod od prodaje ulaznica ide za oboljelog Mirzu Mehinovića iz Maglaja, a iste će se naći u uličnoj prodaji od četvrtka 11. augusta. Cijena ulaznice iznosi simboličnih 3,00 KM.
Kao i sve dosadašnje humanitarne akcije, i ovu potpisuju Mirzini prijatelji okupljeni u Facebook grupi: "Mirza Mehinović - Da se spasi mladost", u okviru koje možete dobiti sve detaljnije informacije.
Inače predstava je klasična komedija u kojoj se radi o mladom bračnom paru koji je zbog loše finansijske situacije prinuđen da preseli u Ameriku. Ne znajući šta ih tamo očekuje, naišli su na još veće probleme. Iz dana u dan, svađa u kući prerasla je u svakodnevnicu. Muž, zvani Musa Pusa je čovjek pod kontrolom žene Mime Šiš. Mima je navikla na život iz djetinjstva, kada nije morala raditi ništa, ona je jako zahtjevna žena, galama i njena histerija su jedan od pokretača cijele agonije njihovog života. Seksualni život je na samom rubu, ona je preružna, a Musa Pusa "nesposoban" za takve stvari. U međuvremenu Mima ode da zaradi koji "dinar", Musa ostaje kod kuće, telefonira i vara Mimu sa gej orijentisanim muškarcem. On s njim odlazi u Sloveniju, Mima ostaje i nastavlja svoj život kao i do sada...
Predstava je rađena u produkciji dramskog studija "NO NAME", po tekstu Jasmina Gelje i Željka Kecojevića, a pod mentorstvom Adema Smailhodžića.
NE ZABORAVITE, ČETVRTAK 18. AUGUST OD 21,00h.
SPASIMO MIRZU!

izvor: maglaj.net


Post Reply