Mrsanje - nacini ?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#51 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by madnessa »

leronimo wrote:Ma gricne se jašta bude nekad sladoled nekad keks nekad voće ovisi šta nam se jede.Kad nema toga onda obavezno pojedem bar čokoladicu sa žitaricama i medom jer valja pedalat kući :D uglavnom dobro je. ;-)
:thumbup:
jos je bolje u te ugljikohidratne uzine uvesti i malo proteina da te duze drze sitim (npr. manja casa jogurta i 200g voca). obicni jogurt ili kefir je spas za glad. lagan je, nema dosta kalorija, odlican za probavu i bogat je proteinima. vocni jogurti imaju revise secera, pa nisu preporucljivi. licno kuci pravim svoje vocne jogurte (100ml mlijeka, 200g voca, kasicica-dvije protein pudera) i nosim sa sobom na posao.
User avatar
CartmanSA
Posts: 1713
Joined: 29/07/2008 14:39

#52 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by CartmanSA »

HERBALIFE!

osim sto nisi gladan, iako kosta 84 KM na pocetku, ustedis lovu ne kupujuci hranu za obroke koje zamjenjujes...

osim toga imas vise vremena za druge aktivnosti (npr. sex) jer za spremanje herbalife obroka ti treba doslovno pola minute dok za nesto drugo ti treba minimum 10 minuta... :)
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#53 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Pitarrr82 »

CartmanSA wrote:HERBALIFE!

osim sto nisi gladan, iako kosta 84 KM na pocetku, ustedis lovu ne kupujuci hranu za obroke koje zamjenjujes...

osim toga imas vise vremena za druge aktivnosti (npr. sex) jer za spremanje herbalife obroka ti treba doslovno pola minute dok za nesto drugo ti treba minimum 10 minuta... :)

Meni je ova doktorica odmah rekla da zaboravim na Herbalife i slicno :D
User avatar
CartmanSA
Posts: 1713
Joined: 29/07/2008 14:39

#54 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by CartmanSA »

Pitarrr82 wrote:
CartmanSA wrote:HERBALIFE!

osim sto nisi gladan, iako kosta 84 KM na pocetku, ustedis lovu ne kupujuci hranu za obroke koje zamjenjujes...

osim toga imas vise vremena za druge aktivnosti (npr. sex) jer za spremanje herbalife obroka ti treba doslovno pola minute dok za nesto drugo ti treba minimum 10 minuta... :)

Meni je ova doktorica odmah rekla da zaboravim na Herbalife i slicno :D
mozda ima pogresan uvid u stvari... :) meni jedna preporucila... :D mozda ima deal sa njima...
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#55 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Pitarrr82 »

CartmanSA wrote:
Pitarrr82 wrote:
CartmanSA wrote:HERBALIFE!

osim sto nisi gladan, iako kosta 84 KM na pocetku, ustedis lovu ne kupujuci hranu za obroke koje zamjenjujes...

osim toga imas vise vremena za druge aktivnosti (npr. sex) jer za spremanje herbalife obroka ti treba doslovno pola minute dok za nesto drugo ti treba minimum 10 minuta... :)

Meni je ova doktorica odmah rekla da zaboravim na Herbalife i slicno :D
mozda ima pogresan uvid u stvari... :) meni jedna preporucila... :D mozda ima deal sa njima...
Poznavajuci druge doktore rekao bih prije to drugo ;)
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#56 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by madnessa »

CartmanSA wrote:HERBALIFE!

osim sto nisi gladan, iako kosta 84 KM na pocetku, ustedis lovu ne kupujuci hranu za obroke koje zamjenjujes...

osim toga imas vise vremena za druge aktivnosti (npr. sex) jer za spremanje herbalife obroka ti treba doslovno pola minute dok za nesto drugo ti treba minimum 10 minuta... :)
:roll:
kome nije zao para i ko misli do kraja zivota ovo jesti neka izvoli. davno sam ga koristila i meni je djelovalo u prvom mjesecu, ali uistinu nisam zeljela vezati se za neki proizvod citav svoj zivot. s druge strane, bila mi je potrebna raznovrsnost. svaki dan dva puta jesti identican obrok mi je takva dosada. vise volim znati sta se nalazi u dinji, tresnjama, pilecem mesu i ostalim stvarima koje jedem nego jesti "naslijepo" i jednolicno. ljeto je tako divan period za savrseno zdrave kombinacije hrane da nema potrebe da se ogranicavam na jedno te isto.

btw. ako se nekome bas jede tecna hrana: u herbalifeu se nalaze proteinske zamjene koje se mnogo jeftinije mogu kupiti u fitness shopovima (sa mnogo vecom koncentracijom proteina po mjeri pudera), multivitamini koje mnogo jeftinije mozete kupiti u apoteci, a biljni cajevi su znatno jeftiniji i mogu podjednako probuditi metabolizam. moze se znatno jeftinije i kvalitetnije proci i sa drugim "zamjenskim" obrocima nego na herbalife-u. samo treba dobro citati naljepnice i skontati sta je to u herbalife "hrani" i naci to isto u drugim varijantama.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31544
Joined: 16/04/2011 18:46

#57 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by skafiskafsnjak »

E hvala Vam ljudi . I ne, nije zapustenost preko zime nego jednostavno se duze vrijeme patim s kilazom ...Ne zelim mnogo da smrsam, ali eto 5-6 kg nebi lose bilo. A kako sam skontao, to ce ici normalnom ishranom i vjezbom laksom (3-4 dana sedmicno). Sto se vode tice, to znam i od kad trcim to i radim, znaci minimalno 2l vode dnevno . Voda smanjuje osjecaj za glad a i potrebna je za organizam. Ma samo da mi je naviku da steknem, da mi trcanje bude dio svakog dana ... kada postignem to i mrsanje ce samo od sebe doci .
Slatko strasno volim, to me i dovelo gdje sam sad. Ali takodjer sam cuo za crnu cokoladu, tako da sam njom zamjeno standardne slatkise.

E jedino sada, sto se tice dorucka i rucka . Sta rucati ?
Da li je pretjerano ujutro doruckovati med uz casu slatkog mlijeka ...? ili ipak nesto "lakse ?
Za rucak uglavnom jedem normalno, uglavnom domace ( danas bila uzljevaca sa kukuruznim brasnom i zeljem ) :D
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#58 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by madnessa »

@L00d:
Dorucak: 3 kriske integralnog hljeba sa sirnim namazom /ili banana (ili neko drugo voce) i solja jogurta/ ili zobena kasa / ili zitarice (puno zrno, solja) natopljene u mlijeku sa kasikom meda (300-400kcal)

Uzina: solja jogurta, 150-200g nekog voca (jabuka, tresnje...), red crne cokolade (do 300kcal)

Rucak: 150-200g mesa (piletina, teletina, riba) sa sto manje masnoca, salata, 2-3 kriske integralnog hljeba (do 500-600kcalkcal)

Uzina: par integralnih keksica (wellness), casa cijedjenog soka (do 300kcal)

Vecera: 200g light sira (cottage cheese), salata, dvije kriske hljeba. (do 300kcal)

ovo je osnovni menu na koji mozes sebi dozvoliti i da zgrijesis i uzmes vece kolicine neke od namirnica, jer je ovo jelovnik od 1600-1900kcal). naravno, ako treniras, moras vise jesti. predlazem da jedes vise proteina ukoliko ti treba vise kalorija.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#59 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by plain vanilla »

pirmin wrote:Preporucujem:

-kupus-dijetu
-sex
-aktivnog partera/-ku sa kojim se moze praktikovati, uz dobar sex :D i bilo kakva vrsta sporta.

Ja sam se drzao ovog plana prosle godine i rezultati su bili fenomenalni.

Ove godine sam opet popustio. :-)
u zivotu ne probah nista ruznije (ako mislis na onu corbu s kupusom i celerom)
tri dana nista nisam jela, ne bi li se prislila da jedem tu supu i opet jok
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#60 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by pirmin »

plain vanilla wrote: u zivotu ne probah nista ruznije (ako mislis na onu corbu s kupusom i celerom)
tri dana nista nisam jela, ne bi li se prislila da jedem tu supu i opet jok
Da to je to ;) samo sto se ja nisam drzao striktnog recepta vec sam, kao sto vec spomenuh,
improvizirao i napravio takvu supu da sam je u slast mogao jesti dva-tri puta dnevno.
Preduslov je naravno da se kupus i ostali derivati(celer, luk i sl.) rado jedu nevezano za dijetu.
Ako to nije slucaj, zaboravi i trazi nesto drugo. :)
Stilicka
Posts: 1359
Joined: 18/05/2011 19:02

#61 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Stilicka »

L00d wrote:E hvala Vam ljudi . I ne, nije zapustenost preko zime nego jednostavno se duze vrijeme patim s kilazom ...Ne zelim mnogo da smrsam, ali eto 5-6 kg nebi lose bilo. A kako sam skontao, to ce ici normalnom ishranom i vjezbom laksom (3-4 dana sedmicno). Sto se vode tice, to znam i od kad trcim to i radim, znaci minimalno 2l vode dnevno . Voda smanjuje osjecaj za glad a i potrebna je za organizam. Ma samo da mi je naviku da steknem, da mi trcanje bude dio svakog dana ... kada postignem to i mrsanje ce samo od sebe doci .
Slatko strasno volim, to me i dovelo gdje sam sad. Ali takodjer sam cuo za crnu cokoladu, tako da sam njom zamjeno standardne slatkise.

E jedino sada, sto se tice dorucka i rucka . Sta rucati ?
Da li je pretjerano ujutro doruckovati med uz casu slatkog mlijeka ...? ili ipak nesto "lakse ?
Za rucak uglavnom jedem normalno, uglavnom domace ( danas bila uzljevaca sa kukuruznim brasnom i zeljem ) :D
NE mlijeko!!!! :roll: muskarcima, nije preporucljivo mlijeko, jer sadrzi estrogene, i smanjuje ti nivo testosterona(manje testosterona = debeo decko sa mnogo celulita)

Vec 3 kuhana jaja ili pecena na teflonu,

:shock: :shock: :shock: kakava uzljevaca, gdje su tu proteini :shock: :shock: :shock: meso, ili ribu jedi za rucak, nije skupo 1 kg oslica 5-6 KM :-) ili iz konzerve one ribe, jer su pune omega 3 koje mogu potaknuti mrsanje :D

Kakve UN djete, medicinske, kupusne,.... :roll: ... kakvo brojanje kalorija.. daj pustite to ljudi
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#62 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by plain vanilla »

pirmin wrote:
plain vanilla wrote: u zivotu ne probah nista ruznije (ako mislis na onu corbu s kupusom i celerom)
tri dana nista nisam jela, ne bi li se prislila da jedem tu supu i opet jok
Da to je to ;) samo sto se ja nisam drzao striktnog recepta vec sam, kao sto vec spomenuh,
improvizirao i napravio takvu supu da sam je u slast mogao jesti dva-tri puta dnevno.
Preduslov je naravno da se kupus i ostali derivati(celer, luk i sl.) rado jedu nevezano za dijetu.
Ako to nije slucaj, zaboravi i trazi nesto drugo. :)
U tome i jeste problem sto nista od navedenog ne volim..ali sam mislila da glad ne pita, haha

Ali nasla sam zamjenski rezim
User avatar
Filter
Posts: 8051
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#63 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Filter »

buraz, opleti po mesini i ima da se ofucas ko februarski macak.
dok sam rokao samo mesinu bio ko` stiglic, kako zena dodje uvede povrce, tijesto, zerzevate... `mti vraga kad sam stao na vagu kontao pokvarila se. elem, trebalo mi je 3 godine da skinem 25 kila i evo vec 6-7 godina se cuvam oko te kilaze. kad osjetim da sam buknuo, ukinem veceru (ebiga, poguzija bi vecerao u 11 uvece, i da ostane fit :roll: ) i za mjesec, dva opet u formi.

pod mesinom mislim na kvalitetno meso, nista hamburgeri, pljeske, cevapi, virsle...i gazirano, sokice vako-nako zaboravi. mozes i trcati, mada, bolje ti je hodanje. laganini od kuce do posla/skole i nazad
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31544
Joined: 16/04/2011 18:46

#64 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by skafiskafsnjak »

Pa gazirano sam izbacio, slatko uzmem ponesto, uglavnom puuuno manje nego prije. Ne mogu odmah izbaciti 100% :)
A najvaznije mi je, cini mi se, da steknem naviku svaki dan na trcanje ili na biciklo ... A veceru sam izbacio, ili ako veceram onda je to nesto skroz malo ili voce neko ..
User avatar
Filter
Posts: 8051
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#65 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Filter »

L00d wrote:Pa gazirano sam izbacio, slatko uzmem ponesto, uglavnom puuuno manje nego prije. Ne mogu odmah izbaciti 100% :)
A najvaznije mi je, cini mi se, da steknem naviku svaki dan na trcanje ili na biciklo ... A veceru sam izbacio, ili ako veceram onda je to nesto skroz malo ili voce neko ..
mozes cokoladu, sto garavija to bolje, ali ni to pretjerano. kad jedes zvaci polako, jako bitna stavka. da mozak ima vremena da skonta sta si sve strpao u sebe. pij tecnosti dok jedes, da napunis kubikazu. voda sa pipe je tamam. kroz par mjeseci ces smanjiti zapreminu zeluca i bice ti lakse postici sitost. mnogo manjih obroka i ni pod razno se ne pati gladju. kad si gladan, jedi. ne pokusavaj nista ekstremno, tijelo ti je naviklo na jedan rezim, postepeno ga preveslaj na drugi i bices :thumbup:

trcanje, biciklo je super za tijelo, da bi smrsao moras promijeniti pristup hrani.
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#66 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by ladyblue18 »

L00d wrote:A veceru sam izbacio, ili ako veceram onda je to nesto skroz malo ili voce neko ..
Vecerati trebas, najbolje proteine.
Voce ne jer je UH.

Najbolje bi bilo jesti 2,3 sata prije spavanja ali to opet zavisi kako kome odgovara. Ja sam skontala da meni ne odgovara, tako da nakon 7-8 ne jedem nista vise i kapak. :D
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#67 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by kokuz_sa »

L00d wrote:Pa gazirano sam izbacio, slatko uzmem ponesto, uglavnom puuuno manje nego prije. Ne mogu odmah izbaciti 100% :)
A najvaznije mi je, cini mi se, da steknem naviku svaki dan na trcanje ili na biciklo ... A veceru sam izbacio, ili ako veceram onda je to nesto skroz malo ili voce neko ..
voce izbjegavaj jesti iza 3h popodne jer sadrzi secer a secer se lijepi u organizmu..
radije neku hranu bogatu vlaknima
moze tuna u konzervi mala i eto za veceru ili kupus
tj bolje povrce nego voce
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31544
Joined: 16/04/2011 18:46

#68 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by skafiskafsnjak »

To za ribu iz konzerve je dosta raje reklo... tako da cu poslusati u vezi toga...
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#69 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by ladyblue18 »

L00d wrote:To za ribu iz konzerve je dosta raje reklo... tako da cu poslusati u vezi toga...
Tunjevina je super, ali iscijedi ulje iz konzerve prije nego je uzmes jesti. ;-) I mozes uz nju dodati paradajz, krastavicu, sira mladog ili posnog, i tako... :D
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#70 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by kokuz_sa »

ladyblue18 wrote:
L00d wrote:To za ribu iz konzerve je dosta raje reklo... tako da cu poslusati u vezi toga...
Tunjevina je super, ali iscijedi ulje iz konzerve prije nego je uzmes jesti. ;-) I mozes uz nju dodati paradajz, krastavicu, sira mladog ili posnog, i tako... :D
nemoj zaboraviti krompir salatu, malo vina, a sa strane moze i punjene paprike,burek ispod sacha, bosanski lonac :D :D
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#71 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by mousstapha »

Procitao sam dosta tekstova na internetu o mrsanju i zdravoj prehrani, ali nisam nasao neki koji bi dobro razjasnio uticaj slane i zacinjene hrane na orgnizam. Nadam se da ima neko ko bi ovo znao malo vise pribliziti.
User avatar
Durga
Posts: 351
Joined: 14/01/2011 13:56
Location: Kod Kafke na obali

#72 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Durga »

cava wrote:Ja preporučujem Tai-bo, ritam jeste malo žešći ali uz izbjegavanje večere kile lete ko lude.
Gdje ides na Tai-bo?
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#73 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by alica.k »

mousstapha wrote:Procitao sam dosta tekstova na internetu o mrsanju i zdravoj prehrani, ali nisam nasao neki koji bi dobro razjasnio uticaj slane i zacinjene hrane na orgnizam. Nadam se da ima neko ko bi ovo znao malo vise pribliziti.
pa so zadrzava vodu...i prividno se debljas od nje.
za zacinjeno ne znam, istina je da pospjesuje probavu, ali zato i uzrokuje zgaravicu i cireve na zelucu pa se (po meni) jednostavno ne isplati :S

ustvari evo...ja sam nasla ovo. sigurno ima toga jos :S kao...brze se razlacu masnoce i tak od zacinjene hrane.

moja je tolerancija na zacinjeno NULA, tak da....
Stilicka
Posts: 1359
Joined: 18/05/2011 19:02

#74 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Stilicka »

Smanji sol u prehrani odnosno natrij, manje slanog, konzervi,pastete, salame to sve baci... jer natrij zadrzava vodu u organizmu, te opet izgledas debelo, vise vode 1,5- 2 L ako mozes i vise.

Pokusaj svaki drugi dan, ako radis kardio , popit kafu nataste(bez secera i mlijeka, onako samu) ili kupit kapsule kofeina, manje ces se zamarat, a i potrosit ces dodatne kalorije, jer kafa ubrzava metabolizam, nemoj pretvjerivat jer bi ti mogla skodit kako psihcki tako i fizicki, jer nekim djelom kofein smanjuje inzulinsku osjetljivost, losa inz. osjet = BACVA SALA :)
User avatar
cava
Posts: 9736
Joined: 07/03/2010 08:59
Location: Ja nisam loša, samo sam tako nacrtana :)

#75 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by cava »

Durga wrote:
cava wrote:Ja preporučujem Tai-bo, ritam jeste malo žešći ali uz izbjegavanje večere kile lete ko lude.
Gdje ides na Tai-bo?
KUD Željezničar, iznad Boema.
Post Reply