Ratko Mladić u Haagu!

Post Reply
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9917
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#101 Re: Ratko Mladić u Haagu!

Post by Bosanac sa dna kace »

jeza u ledja wrote:Kakve grandiozne izjave....

Pa eno Karadzic je vec par godina tamo pa nista konkretno.

Milosevic, Seselj, koliko je njima trajalo sudjenje? :roll:
:thumbup:
hocu i ja u hotel Den Hag
User avatar
muha_sa
Posts: 128676
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#102 Re: Ratko Mladić u Haagu!

Post by muha_sa »

Bosanac sa dna kace wrote:
jeza u ledja wrote:Kakve grandiozne izjave....

Pa eno Karadzic je vec par godina tamo pa nista konkretno.

Milosevic, Seselj, koliko je njima trajalo sudjenje? :roll:
:thumbup:
hocu i ja u hotel Den Hag
i meni bi vala dobro doslo u ovim godinama :D
-nesto me kicma poboljeva :-)
-holesterol i trigliceridi mi uvecani :-)
-vala i zivci popustaju :lol:
-moguce da me i prostata handri al ne smijem ovim nasim dr. otic :-) Holandija je Holandija :D

-nemojmo bit euforcni :-) hiljade sljedbenika je tu s nama i oko nas.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#103 Re: Ratko Mladić u Haagu!

Post by poznanik »

muha_sa wrote:ocekujem jos jedan cirkus u sudnici...dosadasnja sudjenja mi daju za pravo :-)
Ja očekujem da će Sud u Haagu odobriti želju Mladića i da će ga 8. juna odvesti u Roland Garros, na finale, ukoliko Đoković bude finalist :oops:
User avatar
muha_sa
Posts: 128676
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#104 Re: Ratko Mladić u Haagu!

Post by muha_sa »

poznanik wrote:
muha_sa wrote:ocekujem jos jedan cirkus u sudnici...dosadasnja sudjenja mi daju za pravo :-)
Ja očekujem da će Sud u Haagu odobriti želju Mladića i da će ga 8. juna odvesti u Roland Garros, na finale, ukoliko Đoković bude finalist :oops:
:lol:

onaj mu advokat ima boju samo mu sanduk fali--garant ce ga pustit na sahranu istom.
User avatar
Callahan44
Posts: 156
Joined: 07/04/2009 22:10

#105 Re: Ratko Mladić u Haagu!

Post by Callahan44 »

svi nastavnici i profesori svih predmeta u svim skolama trebaju svoja predavanja pocinjati rijecima:
republika srpska je zlocinacka tvorevina nastala na genocidu i etnickom ciscenju
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#106 Re: Ratko Mladić u Haagu!

Post by poznanik »

muha_sa wrote:onaj mu advokat ima boju samo mu sanduk fali--garant ce ga pustit na sahranu istom.
Šminka se, moj @muha, sve je to tamo premazano s hiljadu boja... :oops: I nije njima mrsko umrijeti, znaju da će ubrzo postati mit, neki se nadaju da će ih i svecima proglasiti :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128676
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#107 Re: Ratko Mladić u Haagu!

Post by muha_sa »

Callahan44 wrote:svi nastavnici i profesori svih predmeta u svim skolama trebaju svoja predavanja pocinjati rijecima:
republika srpska je zlocinacka tvorevina nastala na genocidu i etnickom ciscenju
nisam siguran jer nemam odavno skolaraca u kuci, al mislim da se 92-95 u skolama ne uci.
-ako pogresno mislim nemojte mi zamjerit :D

-kukavica ce pred sudsko vijece u roku 48. sati da se izjasni o krivici i tad nastaje pauza i cirkusijada od odgadjanja a kukavica ce do tad imat tretman bolji nego na VMA dok su ga njegove kolege po uniformi lijecili uz znanje tadasnjeg ministra odbrane a danasnjeg za M.Z. kooperativnog Tadica :-)
-farsa se nastavlja.
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#108 Re: Ratko Mladić u Haagu!

Post by Bosnolog »

muha_sa wrote:
poznanik wrote:
Ja očekujem da će Sud u Haagu odobriti želju Mladića i da će ga 8. juna odvesti u Roland Garros, na finale, ukoliko Đoković bude finalist :oops:
:lol:

onaj mu advokat ima boju samo mu sanduk fali--garant ce ga pustit na sahranu istom.
Image
Image
Image
Image

Muha nadam se da ce uzet jos negog mladeg koji ce da izdrzi sudenje do kraja,.....Ovaj Saljic izgleda kratka daha,....a ni ova Smilja ne ulijeva nadu,......Fali im jos samo Cika Gedza pa da bude kompletna ekipa najveceg zla na okupu u novom ANUS stabu u Agu,skupa sa Dabicem,Vojvodom i ostalim dikama velikosrpskog ideoloskog zlocinackog tima,......
Ipak mislim i nadama se da je general Pampers Pelena boljeg zdravlja od njih i da ce dozivjeti presudu,.....
Last edited by Bosnolog on 01/06/2011 09:25, edited 1 time in total.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#109 Re: Ratko Mladić u Haagu!

Post by plain vanilla »

AMBASADORICA BIH U HOLANDIJI MLADIĆU PONUDILA POMOĆ: Posjetila sam ga u pritvoru. Izgledao je sasvim dobro, fokusiran je i racionalan


Ambasadorica Bosne i Hercegovine u Holandiji Miranda Sidran-Kamišalić posjetila je haškog optuženika Ratka Mladića u pritvorskoj jedinici Haškog tribunala u Scheveningenu i ponudila mu pomoć bh. ambasade

"Posjetila sam ga da mu kažem za Ambasadu BiH u Holandiji i ponudim mu pomoć, ukoliko mu nešto treba", izjavila je Sidran-Kamišalić u utorak kasno uvečer televiziji BHT.

Ona je ocijenila da je Mladić u dobrom zdravstvenom stanju.

"On je izgledao sasvim dobro, u dobrom zdravstvenom stanju, fokusiran i racionalan. U potpunosti je shvatio sve što mu je rečeno", kazala je ambasadorica BiH.

Mladić, koji je pred Haškim tribunalom 25. jula 1995. optužen za genocid, saučesništvo u genocidu, zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja rata u BiH, uhapšen je 26. maja u Srbiji i u utorak prebačen u pritvorsku jedinicu Tribunala u Scheveningenu.
User avatar
muha_sa
Posts: 128676
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#110 Re: Ratko Mladić u Haagu!

Post by muha_sa »

plain vanilla wrote:
AMBASADORICA BIH U HOLANDIJI MLADIĆU PONUDILA POMOĆ: Posjetila sam ga u pritvoru. Izgledao je sasvim dobro, fokusiran je i racionalan


Ambasadorica Bosne i Hercegovine u Holandiji Miranda Sidran-Kamišalić posjetila je haškog optuženika Ratka Mladića u pritvorskoj jedinici Haškog tribunala u Scheveningenu i ponudila mu pomoć bh. ambasade

"Posjetila sam ga da mu kažem za Ambasadu BiH u Holandiji i ponudim mu pomoć, ukoliko mu nešto treba", izjavila je Sidran-Kamišalić u utorak kasno uvečer televiziji BHT.

Ona je ocijenila da je Mladić u dobrom zdravstvenom stanju.

"On je izgledao sasvim dobro, u dobrom zdravstvenom stanju, fokusiran i racionalan. U potpunosti je shvatio sve što mu je rečeno", kazala je ambasadorica BiH.

Mladić, koji je pred Haškim tribunalom 25. jula 1995. optužen za genocid, saučesništvo u genocidu, zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja rata u BiH, uhapšen je 26. maja u Srbiji i u utorak prebačen u pritvorsku jedinicu Tribunala u Scheveningenu.
nema dalje.

ps.
uopste nisam iznenadjen znajuci ko nam sve radi u drzavnim tijelima--pocev od nekog ambasadorskog mjesta ratnom huskacu Bozanicu pa nadalje.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#111 Re: Ratko Mladić u Haagu!

Post by plain vanilla »

Odvjetnik Ratka Mladića tvrdi da posjeduje medicinsku dokumentaciju koja dokazuje da se haški optuženik od travnja do srpnja 2009. godine liječio u jednoj beogradskoj klinici. Kaže da je Mladić čak i operiran te da je primao kemoterapiju.
User avatar
rogoz
Posts: 464
Joined: 04/02/2011 10:53
Location: put za katangu

#112 Re: Ratko Mladić u Haagu!

Post by rogoz »

Ovako je Tadicev Minsar odbrane govorio i Mladica molio,to je onaj tip koji je ozenjen sa kcerkom tako popularnog Miroslava Ilica sirom Bosne,da podsjetim jos;
Miroslav Ilic je 90-tih bio jedan od Milosevicevih pulena.Bio je kandidat SPS na opstini Cukarica.
Ima toga jos!!



kako pise
Glas javnosti;
ADOŠ LJUŠIĆ: Predati se sudu koji je oslobodio Orića, ne bi bilo herojstvo nego budalaština.DRAGOMIR ANTONIĆ: Mladić nije maloletan, on je ratnik i borac i zna šta mu je činiti .VUK BOJOVIĆ: Nisam čuo da se u istoriji neki heroj predao, čim bi to učinio, postao bi p..da
BEOGRAD - Ministar odbrane Dragan Šutanovac proteklih dana više puta je javno pozvao Ratka Mladića i Gorana Hadžića da se dobrovoljno predaju Haškom tribunalu. Koliko sam istup, toliko je pažnju javnosti privuklo i obrazloženje ministra vojnog: „To nije poziv, već praktično apel, imajući u vidu da smo imali smrtni slučaj posle mitinga koji su organizovali radikali zbog hapšenja Radovana Karadžića. Zato, ukoliko su zaista „heroji“ onda bi Mladić i Hadžić trebalo da razmisle da li su njihovi životi vredni života drugih ljudi.“
Ako se ostavi po strani uračunata Šutanovčeva pretpostavka da bi hapšenjem generala Mladića i bivšeg predsednika RSK-a moglo dovesti do novih demonstracija u organizaciji SRS-a i do novog „smrtnog slučaja“, neizbežno se nameću pitanja:
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#113 Re: Ratko Mladić u Haagu!

Post by Bosnolog »

plain vanilla wrote:
AMBASADORICA BIH U HOLANDIJI MLADIĆU PONUDILA POMOĆ: Posjetila sam ga u pritvoru. Izgledao je sasvim dobro, fokusiran je i racionalan


Ambasadorica Bosne i Hercegovine u Holandiji Miranda Sidran-Kamišalić posjetila je haškog optuženika Ratka Mladića u pritvorskoj jedinici Haškog tribunala u Scheveningenu i ponudila mu pomoć bh. ambasade

"Posjetila sam ga da mu kažem za Ambasadu BiH u Holandiji i ponudim mu pomoć, ukoliko mu nešto treba", izjavila je Sidran-Kamišalić u utorak kasno uvečer televiziji BHT.

Ona je ocijenila da je Mladić u dobrom zdravstvenom stanju.

"On je izgledao sasvim dobro, u dobrom zdravstvenom stanju, fokusiran i racionalan. U potpunosti je shvatio sve što mu je rečeno", kazala je ambasadorica BiH.

Mladić, koji je pred Haškim tribunalom 25. jula 1995. optužen za genocid, saučesništvo u genocidu, zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja rata u BiH, uhapšen je 26. maja u Srbiji i u utorak prebačen u pritvorsku jedinicu Tribunala u Scheveningenu.
Ambasadorica Miranda Sidran-Kamišalić, osumnjičena za pronevjeru stigla u Sarajevo - SIPA lista podebeli inspekcijski izvještaj!

S. Ć. 06/08/2010 00:11:00

Image

SARAJEVO - Ambasadorica BiH u Hagu Miranda Sidran-Kamišalić, osumnjičena za pronevjeru oko 100 hiljada eura stigla je u Sarajevo na konsultacije! Debeli zapisnik o izvršenom inspekcijskom pregledu počeo se listati u Ministarstvu vanjskih poslova, a u isto vrijeme listaju ga i u SIPA-i, a o ovom skandalu na kraju će se morati ...

... pozabaviti i Predsjedništvo BiH u čijoj je nadležnosti imenovanje i razrješenje naših ambasadora diljem svijeta.

Vijesti ba, ne bave se spekulacijama, pa molimo čitaoce i da ovu cifru od 100.000 eura tumače sa velikom dozom sumnje, već nam je namjera da istinito prenesemo kako su se harčili novci naših poreznika u lijepome Hagu i na žalost u režiji ambasadorice Sidran-Kamišalić.

Ambasadorica i tajnik Soldo
Image
Druga glavna uloga u ovoj priči je Slaven Soldo drugi tajnik u Ambasadi u Hagu, koji raspolaže drugom debitnom karticom, ima i njegovih potpisa na nekim računima i tek se treba utvrditi dali je bio u talu sa amabasadoricom?

Krenimo redom, odnosno kako je tročlana i tronacionalna komisija ocjenila kancelarijsko poslovanje u ambasadi. Od početka 2010. godine u Ambasadi se vodi djelodovnik predmeta i akata u koji se zavodi sva pošta Ambasade. Prije ovog datuma vodila su se pogrešno dva djelovodnika ulazne i izlazne pošte. U Ambasadi ne postoji interna dostava knjiga i završeni predmeti se nalaze kod tehničkog sekretara u registratorima.

Ovo je važno znati zbog materijalno finansijskog poslovanja Ambasade i na osnovu pošte se otkrilo kakvo je stanje na računima. Ambasada u Hagu ima otvoren jedan račun u eurima i preko kojeg se odvija redovno poslovanje. Plaćanje obaveza i dizanje gotovine sa ovog računa obavlja se sa dvije debitne kartice i jedne šifre. Jedna debitna kartica se nalazi kod ambasadorice, a druga kod Drugog tajnika Solde. Samo njima je poznata šifra i tako da njih dvoje mogu obavljati platni promet preko računa ambasade.

Utvrđeno je da je stanje na računu na dan 7. juli 2010. godine bilo 3.246,08 eura!

Gotovinu nosali u metalnoj kasici

Utvrđeno je da se u ambasadi ne vodi finansijsko knjigovodstvo i samo se obavlja platni promet i vodi blagajna, a zatim se originalna dokumentacija šalje u MVP u Sarajevo na knjiženje. Interesantno je da u međuvremenu nikome nije bilo ništa sumnjivo. Ove poslove u 2010. godini obavljaju i amabasadorica i Drugi tajnik i ne postoji pisani dokument kojim su ovi poslovi između njih dvoje razgraničeni. Dali je neko dirao podračun!

Pored računa za redovno poslovanje naše ambasade u Hagu vezan je i jedan podračun, koji egzistira od 2002. godine. Za živo čudo trenutno stanje na podračunu iznosilo je 34.884,19 eura. Izgleda da se preko ovog podračuna nisu obavljale nikakve transakcije i komisija predlaže da se ukine. Tim prije što je Ambasada BiH u Hagu u više navrata obavještavala MVP, ali nije bilo odgovora.


Nezvanično Prvi tajnik preuzeo je blagajnu u februaru ove godine, ali nije bilo primopredaje u skladu s propisima niti o tome postoji zapisnik. Po blagajničkim dokumentima utvrđeno je da u nekim isplatama potpis ambasadorice u rubrici „blagajna“, a na drugom potpis Drugog tajnika Solde. Utvrđeno je da je Sidran-Kamišalić podizala gotovinu sa računa, kojom je zaduživana blagajna ambasade.

Gotovinu su čuvali u maloj prenosivoj metalnoj kasi, koja se nalazi kod Solde, bez ikakvih sigurnosnih mjera. Sedmog jula u toj metalnoj posudi u gotovini je pronađeno 130,50 eura, što je odgovaralo stanju po blagajničkom izvještaju.

Da bi makli ambasadoricu od eura inspekcija predlaže da se Soldo pismeno ovlasti za vođenje svih operativnih poslova oko finansija, a da ambasadorici ostane uloga naredbodavca i na taj način bi došlo do razdvajanja nadležnosti, što je jedino zakonski u vođenju finansijskog poslovanja.

Provjera ličnog konta ambasadorice

Od januara do maja 2010. godine ambasada je potrošila oko 223.000 maraka, što je 89 posto planiranih sredstava za ovaj period. Na osnovu potrošene ove sume počele su se otkrivati malverzacije ambasadorice. Stavke za gorivo i mazivo bile su malo čudne. Utvrđeno je da je na fakturama od goriva i maziva od januara do marta 2010. godine u vozilo registarskih oznaka CD 69-90, koje nije pripadalo ambasadi potrošeno više od 600 eura. Fakture su plaćane na račun ambasade, ali nije vršena refundacija sredstava u korist ambasade.

Komisija predlaže da se u ovom slučaju provjeri lični konto ambasadorice!

Sidran- Kamišalić posebno je volila ugovore o djelu, da bi ona mogla vršiti svoja nedjela. Po ugovoru o djelu angažovala je dvije osobe. Tehničkog sekretara-korespodenta Jasminu Hadžiarapović i određena joj je mjesečni honorar od 2.227,60 KM. Drugi honorarac bio je vozač-domar Dženan Begović sa okruglim mjesečnim honorarom od 2.000 KM.

Bio bi ovo dobar honorar, ali da ga je dobivao Begović, pošto je on marta do juna 2010. godine bio angažovan kao vozač u Kuvajtskoj ambasadi u Sarajevu, a ambasadorica mu je uredno „isplaćivala“ honorar kao da radi za nju. Kada je to otkriveno Sidran- Kamišalić se pravdala da je nije vozao Begović, već jedan vozač u Uredu oficira za vezu BiH pri Haškom tribunalu i njemu je isplaćivan taj honorar, a sva dokumentacijama o isplatama glasila je na Begovića, a još mu je ostala dužna 3.000 eura.

Turistička putovanja uz dobru kapljicu

Sada smo došli do malverzacije sa službenim vozilima. Ambasada raspolaže sa dva službena vozila BMW (CD 49-01) i KIA Klarens (CD 60-48). Službeni automobili korišteni su kao privatni i bezgranično se trošilo i gorivo. Naravno nigdje nije evidentirano ko je vozio i koliko je prešao kilometara. U putni nalog nije se čak evidentiralo ni stanje s gorivom, pa se ne može utvrditi ni prosječna potrošnja. Bilo je i preskupog servisiranja, čestih popravki automobila i teško je to sve sračunati, ali je moguće.

Ambasadorica je hajrovala i na troškovima korištenja rezidencije. Imala je pravo o trošku MVP-a mjesečno potrošiti oko 2.600 eura. Međutim, trošilo se mnogo više, a koliko je to tek se treba utvrditi.

Voljela je mnogo i službena putovanja, a naročito ona za koja nije dobila saglasnot MVP-a. Iako joj nije odobren put amabasadorica je na četiri dana u junu ove godine skoknula do Portugala. I na taj izlet za dnevnice, putovanje, smještaj i ostalo potrošena je pozamašna suma novca i to će se lako utvrditi.

I na kraju uzimanje novca sve siromašnijih bh. poreskih obveznika zaljevalo se dobrom kapljicom, pa su se često kupovala lijepa vina i žestoka pića i to se upisivalo kao reprezentacija. Nigdje se ne navodi koje sve to popio i u koje je svrhe sve to kupljeno. Što bi rekli u policiji istraga je u toku i samo znamo da je isparila neodređena svota deviza, ali ima stručnjaka koji tačno mogu izračunati jeli to 100 hiljada ili mnogo više!


Rešad Dautefedić


Ovi je kcerka cinimi se Abdulaha Sidrana(Nemanje Kusturice ahbaba) i otuda simpatije za Pampers general zlikovaca iako je isti zlikovac ratova protiv zemlje koju nije nikada priznao vec ratova za velikosrpske interese i oni ga placali sve godine kao i penziju,...

Dovoljno je procitati aferime doticne sramote,ovo je kadar Zagra BiH stranke,.

Fuj zemljo Bosno sta sve drzis, :evil:
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#114 Re: Ratko Mladić u Haagu!

Post by popajic »

muha_sa wrote:
plain vanilla wrote:
AMBASADORICA BIH U HOLANDIJI MLADIĆU PONUDILA POMOĆ: Posjetila sam ga u pritvoru. Izgledao je sasvim dobro, fokusiran je i racionalan


Ambasadorica Bosne i Hercegovine u Holandiji Miranda Sidran-Kamišalić posjetila je haškog optuženika Ratka Mladića u pritvorskoj jedinici Haškog tribunala u Scheveningenu i ponudila mu pomoć bh. ambasade

"Posjetila sam ga da mu kažem za Ambasadu BiH u Holandiji i ponudim mu pomoć, ukoliko mu nešto treba", izjavila je Sidran-Kamišalić u utorak kasno uvečer televiziji BHT.

Ona je ocijenila da je Mladić u dobrom zdravstvenom stanju.

"On je izgledao sasvim dobro, u dobrom zdravstvenom stanju, fokusiran i racionalan. U potpunosti je shvatio sve što mu je rečeno", kazala je ambasadorica BiH.

Mladić, koji je pred Haškim tribunalom 25. jula 1995. optužen za genocid, saučesništvo u genocidu, zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja rata u BiH, uhapšen je 26. maja u Srbiji i u utorak prebačen u pritvorsku jedinicu Tribunala u Scheveningenu.
nema dalje.
ps.
uopste nisam iznenadjen znajuci ko nam sve radi u drzavnim tijelima--pocev od nekog ambasadorskog mjesta ratnom huskacu Bozanicu pa nadalje.
Jao bijede od drzave i ambasadora govana :x
Ma, fuj .... :run:
User avatar
rogoz
Posts: 464
Joined: 04/02/2011 10:53
Location: put za katangu

#115 Re: Ratko Mladić u Haagu!

Post by rogoz »

Bosnolog wrote:Fuj zemljo Bosno sta sve drzis, :evil:
Ovo je samo pocetak,treba dobro prpremiti zeludac za sve sto ce doci.
User avatar
Baltazar_khan
Posts: 7936
Joined: 25/08/2008 01:46
Location: Moj grad, moj klub

#116 Re: Ratko Mladić u Haagu!

Post by Baltazar_khan »

jeste, miranda je kćerka abdulaha sidrana. ponudila ratku pomoć? jel ona normalna???
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#117 Re: Ratko Mladić u Haagu!

Post by popajic »

Baltazar_khan wrote:jeste, miranda je kćerka abdulaha sidrana. ponudila ratku pomoć? jel ona normalna???
Svi su oni normalni , ali totalno amoralni :x
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#118 Re: Ratko Mladić u Haagu!

Post by Bosnolog »

Kako su bh. diplomate u UN-u pristale na neshvatljivo mlako priopćenje o Mladiću
Autor Erol Avdović 2011-06-01 09:40:00
Image
Vijeće sigurnosti

Nasuprot predstavnika BiH, poentirali su oni koji su u prvi plan istaknuli "odlučnost Borisa Tadića"

“Da nije bilo američkog pritiska u predsjedničko priopćenje Vijeća sigurnosti koje je pozdravilo privodjenje Ratka Mladića ne bi se čak uvrstila ni rečenica koja pominje zločine u Srebrenici”, kaže za Avaz jedan dobro upućeni diplomata na East Riveru. Prvobitna verzija priopćenja za novinare, koja ju su predložili Britanci, kaže isti diplomata, “bila je suviše blaga, pa su u zadnji čas intervenirali Amerikanci”. No, čini se da ni američki "pritisak" nije bio dovoljan.

Iz prepiske misija zemalja članica Vijeća sigurnosti, a koja je dostupna Avazu - jasno se vidi kako su Britanci popustili odlučujući se, kako su sami naveli - na fleksibilnost.

Međutim, sa svojim amandmanom na tekst priopćenja u četvrtak navečer javila se Kina. Iako su Amerikanaci već bili revidirali tekst, Kina je uspjela izbaciti navode, da je Ratko Mladić "saučesnik u genocidu".

U toj prvoj, ključnoj rečenici, osim pominjana da je pomenuti zločinac samo "optužen" za to nedjelo (što su u tekst uveli Amerikanci) - ipak je ostala dominantna "čestitka srbijanskim vlastima za (Mladićevo - op.a.) hapšenje, što je pozitivni rezultat kooperacije od strane vlade Srbije sa Haškim tribunalom (ICTY)". Tako je, već unaprijed - izgleda trasiran novi, očito prepravljeni tekst obraćanja, glavnog tužitelja Haaškog tribunala Sergea Brammertza, koji je u Vijeću sigurnosti odranije planiran za 6.juni ove godine.

Bez posebnog pominjanja

U konsultacijama i dogovoru, uz biranja svake riječi, kako će se u ponuđenom priopćenju opisati ratni zločinac Mladić, te svakako – na koji način će biti spomnuta Srebrenica (glavno nedjelo koje mu se pripisuje) - u ime BiH učestvovala je Mirsada Čolaković, zamjenica šefa Stalne Misije BiH u New Yorku.

Ambasador Ivan Barbalić u to vrijeme bio je odsutan zbog puta delegacije Vijeća sigurnosti i posjete Africi.

Prema navodima već pomenutog diplomatskog izvora, rasprava oko Mladićevog hapšenja u Vijeću sigurnosti “uzburkala je mnoge duhove”. Tekst priopćenja za novinare uz kineske intervencije i sa ruskim lobiranjem, da u tekstu upravo dominira pohvala Beogradu - stavljen je u proceduru tzv, "prešutne suglasnosti", do slijedećeg dana (do petka ujutro u 10:00 po lokalnom vremenu u New Yorku), na šta se niti jedna zemlja članica Vijeća nije usprotivila, uključujući izostanak primjedbi od strane BiH.

Nakon toga su pohvale Beogradu uz stavljanje genocida u Srebrenici u opći kontekst, iako ga je bivši generalni sekretar UN-a Kofi Annan opisao kao crnu mrlju na kolektivnoj savjesti Svjetske organizacije - bile spremene za medijski eter, a da ih niko nije više analizirao.

Začujuđa indolencija

Tako je i pored američke odlučnosti da se u priopćenje za novinare - Vijeća sigurnosti uvrsti adekvatno oštar jezik osude, čak i u dozvoljenim diplomatskim okvirima, ispuštena je prilika da se na zločin genocida, koji se dogodio u Srebrenici i za koji se krivi Ratko Mladić, stavi odgovarajuća politička težina, ili - uz sve dostavi jasnija poruka.

Taj propust je vidljiv svima, s obzirom da su Ujedinjeni narodi odavno obznanili svoje pokajanje oko Srebrenice, a Haški tribunal i Medjunarodni sud pravde (ICJ) potvrdili da se u tom dijelu BiH dogodio genocid. Te presude izgleda nisu stvorile i obavezu za bh.diplomate - da se izbore za adekvatno priopćenje za novinare, smatrajući to možda i nevažnim?!

U tekstu u povodu uhućenja Ratka Mladića se praktično ne pominju njegove žrtve, svi oni civili u Sarajevu, Prijedoru ili Srebrenici, već se navodi kako "članovi Vijeća sigurnosti izražavaju svoje najdublje simpatije za sve one koji su propatili i izgubili svoje najmilije u bivšoj Jugoslaviji tokom konflikta 1990-tih". U priopćenju se izražava nada i kako će privodjenje Ratka Mladića - "pomoći da se region zapadnog Balkana približi procesu pomirenja i svojoj evropskoj perspektivi".

(Još jedna) propuštena šansa

Očito, bh. diplomate, i ovaj put nisu bile dovljno vješte u pregovorima ovakve vrste, iza zatvorenih vrata Vijeća sigurnosti UN-a, niti previše sposobni iskoristiti moralni kapital, koji je, uostalom - BiH, prije skoro dvije godine otvorio vrata u to isto - najmoćnije Vijeće u UN-u.

Jasno je da posao najodgovornijih bh.diplomata ne mogu niti trebaju završavati Amerikanci, ili bilo koji drugi prijatelji medju diplomatskim velesilama u UN-u (recimo Turci).

Pravila u Vijeću sigurnosti su takva, da su bh.diplomati mogli da su htjeli kočiti usvajanje ovakvog priopćenja - sve dodtle, dok to ne bi odgovaralo BiH, jer ovakva se priopćenja usvajaju samo konsensusom, što znači da svaka od 15 zemalja članica Vijeća sigurnosti u ovom slučaju ima pravo na veto. Bh. diplomate to pravo nisu željele iskoristiti, već su ponovo - inicijativu prepustili drugima, čak i kad se radi o bosanskoj koži.

Nasuprot predstavnika BiH, poentirali su oni – koji su u prvi plan ovog važnog priopćenja iz centrale UN-a u New Yorku, koje ostaje u svim svjetski arhivama historije – istaknuli "odlučnost srbijanskog predsjednika Borisa Tadića", da privede najnotornijeg evropskog zločinca Ratka Mladića, koga usput tako ne nazivaju.

Zašto niko nije zadržao Ruse?

Kako Avaz saznaje iz dobro obavještenih diplomatskih izvora, iako nisu nudili svoj amandman, Rusi su jednostavno nametnuli svoju “fotografiju ovog historijskog trenutka”, u kome, u obliku poruke, nažalost - nije stavljen akcenat na zločinca Mladića i na njegove zločine u Bosni, već, na pomenutoj pohvali vlasti u Beogradu, uz isticanje patnji svih žrtava u minulim ratovima u bivšoj Jugoslaviji.

Tako je to kad im se niko od bosanskih diplomata u UN-u u New Yorku nije umio ili nije želio suprstaviti

Predsjedničko priopćenje pred kamerama UN televizije - pročitao francuski ambasador Žerar Arod (Gerard Araud), koji je do kraja maja bio predsjednik Vijeća sigurnosti. Oko sadržaja tog teksta za historiju, moralo se usaglasiti punim konsesusom (samo jedan glas protiv značio bi neusvajanje ovakvog teksta) - znači pristankom svih 15 članica Vijeća, uključujući i predstavnika BiH u New Yorku.
Image
Pogled koji obecava,kao i njegova grobarska stranka,...
Ovom ublehasu je manji IQ od vlastitog broja cipaela,....
User avatar
pici
Posts: 43600
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#119 Re: Ratko Mladić u Haagu!

Post by pici »

Banjaluka ljeta gospodnjeg 2011...prije 1011 mraČnog srednjeg vijeka......

predvodnici stada
Image

parole za stado
Image

stado
Image

kerovi tornjaci
Image

ĆobanĆad
Image

mladunĆad
Image

poruka i pouka za stado
Image


The End
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#120 Re: Ratko Mladić u Haagu!

Post by mO k3 »

pici wrote:Banjaluka ljeta gospodnjeg 2011...prije 1011 mraČnog srednjeg vijeka......

predvodnici stada
Image

parole za stado
Image

stado
Image

kerovi tornjaci
Image

ĆobanĆad
Image

mladunĆad
Image

poruka i pouka za stado
Image


The End
2 sedmice... i ovo cetnici ce da zaborave na mladica..
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#121 Re: Ratko Mladić u Haagu!

Post by Pera Trta »

Skijash wrote:

Vi koji uporno širite tu glupost kako suživot nije moguć, morate shvatiti da sebi tako ostavljate samo dvije opcije, jedna je da odselite negdje vani a druga je da se BiH podijeli jer ovaj milion Srba u BiH neće nestati preko noći. Znači, ili prihvatite suživot kao neminovnost ili idite iz ove zemlje, podjele neće biti.
Evo ja ću formulisati drukčije...bratstva i jedinstva nema, nikada ga nije bilo, niti će ga biti. Života PORED njih ima i mora biti da bi se normalno živjelo....ali, na stalnom oprezu.
User avatar
pici
Posts: 43600
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#122 Re: Ratko Mladić u Haagu!

Post by pici »

Ženski Dr.Med wrote:
pici wrote:Banjaluka ljeta gospodnjeg 2011...prije 1011 mraČnog srednjeg vijeka......

predvodnici stada
Image

parole za stado
Image

stado
Image

kerovi tornjaci
Image

ĆobanĆad
Image

mladunĆad
Image

poruka i pouka za stado
Image


The End
2 sedmice... i ovo cetnici ce da zaborave na mladica..
što ne znaĆi da bi jovo nanovo pod nekim drugim đeneralom Cratkom činili i poČinili ono isto ko za vrijeme Cratkove komande....valja guslat
prolup
Posts: 1
Joined: 01/06/2011 09:45

#123 Re: Ratko Mladić u Haagu!

Post by prolup »

hercegovac_pravi wrote:
Haettenschweiler wrote:OBAVEZNO pogledajte video zapis na ovoj stranici:
http://www.euronews.net/2011/05/31/thou ... ko-mladic/

BOLEST!!!

P.S.
Moze li neko ovo spasiti i staviti na Youtube dok se ne skine.
pa šta vam ja govorim čitavo vrijeme...otvorite više svoje oči i shvatite da ovi divljaci žive na svega nekolike stotine metara udaljenosti od naše djece..
Jedan od divljaka ovde :-D Iz BL sam i nisam bio na protestu zato što mislim da Mladić treba da odgovara za zločine i 8 000 grobova se sigurno nije samo iskopalo.Oni snimci kad dijeli čokoladu su isto jezivi za svakog normalnog čovjeka.Onu tetu što kaže za sina nek je poginuo pod Mladićevom komandom ne treba uzimati za ozbiljno,vidi se da se žena rastala sa glavom.
Problem,bar po mom mišljenju je,što nikakvog reciprotiteta nema,što poslije onakvih snimaka Dudakovića gdje naređuje da se sve pali on šetka slobodan,što Orić isto ladi jaja negdje.
Niko ne spori da će Mladić dobro odrapiti i da treba tako,ali isto tako frustira da se takvi zločinci kao što su ova dvojica slobodno šetaju poslije svega što su uradili.

P.S. poradite na humoru malo,vi Sarajlije bi kao trebali biti vic i show živi,ovo sa Sratkom i nekim nebuloznim pjesmicama vrijeđa inteligenciju svih preko 6 godina.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#124 Re: Ratko Mladić u Haagu!

Post by Pera Trta »

prolup wrote:
hercegovac_pravi wrote:
Haettenschweiler wrote:OBAVEZNO pogledajte video zapis na ovoj stranici:
http://www.euronews.net/2011/05/31/thou ... ko-mladic/

BOLEST!!!

P.S.
Moze li neko ovo spasiti i staviti na Youtube dok se ne skine.
pa šta vam ja govorim čitavo vrijeme...otvorite više svoje oči i shvatite da ovi divljaci žive na svega nekolike stotine metara udaljenosti od naše djece..
Jedan od divljaka ovde :-D Iz BL sam i nisam bio na protestu zato što mislim da Mladić treba da odgovara za zločine i 8 000 grobova se sigurno nije samo iskopalo.Oni snimci kad dijeli čokoladu su isto jezivi za svakog normalnog čovjeka.Onu tetu što kaže za sina nek je poginuo pod Mladićevom komandom ne treba uzimati za ozbiljno,vidi se da se žena rastala sa glavom.
Problem,bar po mom mišljenju je,što nikakvog reciprotiteta nema,što poslije onakvih snimaka Dudakovića gdje naređuje da se sve pali on šetka slobodan,što Orić isto ladi jaja negdje.
Niko ne spori da će Mladić dobro odrapiti i da treba tako,ali isto tako frustira da se takvi zločinci kao što su ova dvojica slobodno šetaju poslije svega što su uradili.

P.S. poradite na humoru malo,vi Sarajlije bi kao trebali biti vic i show živi,ovo sa Sratkom i nekim nebuloznim pjesmicama vrijeđa inteligenciju svih preko 6 godina.
Kako da bude "reciprociteta" u hapšenjima, kada ga ni u zločinima nije bilo?
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#125 Re: Ratko Mladić u Haagu!

Post by Bosnolog »

Brammertz: Volio bih da Srbi shvate da nema ništa herojsko u ubijanju civila
01. 06. 2011. • 09:42 A. B.
Image
GLAVNI haški tužitelj Serge Brammertz je rekao da je svjestan da je uhićenje Ratka Mladića osjetljiva tema za Srbiju te da je više od polovine stanovništva bilo protiv Mladićevog izručenja.

Kaže kako je o tome razmišljao u trenutku kada je uhićen haški bjegunac i dodaje kako tu osjetljivost Srba razumije s emotivne strane. "Ali sam pomislio da bih volio da ono što ćemo predstaviti na suđenju, dokazi o njegovoj umiješanosti u zločine, pomogne građanima Srbije da razumiju da nema ništa herojsko u ubijanju civila, a ni u strijeljanju djece i muškaraca", rekao je Brammertz za RTS. Smatra kako će proces imati pozitivan ishod na regiju, "jer u svim zemljama bivše Jugoslavije i dalje ima dosta nacionalista".

Prvo je pomislio na žrtve

"Nadam se da ćemo ovim uhićenjem, ali se nadam i brzom uhićenju Hadžića, u Srbiji i susjedstvu vidjeti da ljudi kreću prema pomirenju", kazao je Brammertz. Kaže da je u trenutku kada je na Brijunima dobio vijest o uhićenju Mladića prvo pomislio na žrtve.

"Često razgovaram s predstavnicima žrtava u Bosni i Hercegovini i, usprkos svoj toj patnji i tome što mnogi ne znaju gdje su tijela njihovih najmilijih, oni mi kažu:' Želimo vidjeti Mladića iza rešetaka'", kazao je haški tužitelj.

Brammertz je potvrdio da je Vijeću sigurnosti prije tri tjedna poslao najoštrije izvješće o Srbiji od kada je tužitelj te ono oslikava sve što se događalo u posljednjih šest mjeseci. No, sada ističe da će u govoru u Vijeću sigurnosti, uz nabrajanje propusta, navesti i da su vrlo zadovoljni, jer je Srbija ispunila važnu međunarodnu obvezu. Vjeruje da će Haški sud na najbolji mogući način osigurati liječničku njegu za Mladića.
Post Reply