Zmije

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
Dzonikola
Posts: 58
Joined: 16/05/2011 16:50

#26 Re: Zmije

Post by Dzonikola »

Generalno ima gard prema zmijama. Jedinu koju bih mozda drzao je beli albino piton. Mocne zivotinje, koristne.
User avatar
alcho
Posts: 1469
Joined: 31/08/2006 09:08

#27 Re: Zmije

Post by alcho »

Dzonikola wrote:Generalno ima gard prema zmijama. Jedinu koju bih mozda drzao je beli albino piton. Mocne zivotinje, koristne.
A crni albino piton? To nista? :lol:
User avatar
Decerto
Posts: 2443
Joined: 14/09/2010 07:58
Location: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.
Contact:

#28 Re: Zmije

Post by Decerto »

alcho wrote:
Dzonikola wrote:Generalno ima gard prema zmijama. Jedinu koju bih mozda drzao je beli albino piton. Mocne zivotinje, koristne.
A crni albino piton? To nista? :lol:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: uh jbt,suze... :lol:
User avatar
Olimp 987
Posts: 103
Joined: 05/03/2011 17:04

#29 Re: Zmije

Post by Olimp 987 »

Zmije su baš fascinantne. Mada puze po raznim vrstama tla, kroz blato, prašinu i sl. uvijek su tako čiste da me do oduševljava. Srećem ih često u prirodi uz rijeke, viđao sam ih kako plivaju i rone kroz vodu i uvijek su me zadivljavale.

Ne ubijam ih niti ih nepotrebno uznemiravam. Smatram da su vrlo korisne.

U dvorištu pored roštilja imam i jedno leglo sljepića. Često ih iz daljine promatram kako se sunčaju. Ako pokušavam prići bliže, onda se udalje. Predivni su onako zlatasti. Na suncu se samo ljeskaju. :run:
AS_sa
Posts: 1079
Joined: 31/08/2010 09:18

#30 Re: Zmije

Post by AS_sa »

ja mislim da se ljudi najvise boje ovih cudnih gmizavaca .... kad bi se sreli s lavom lakse bi podnijeli nego da se sretnu s zmijom, makar to bio i sljepić .... cemu li je on korsitan ??
User avatar
Olimp 987
Posts: 103
Joined: 05/03/2011 17:04

#31 Re: Zmije

Post by Olimp 987 »

trcicu trceci wrote:cuj cemu je koristan, cemu su ljudi korisni ?
inace nisam za ubijanje zmija, i onako su mi drage, ko zna sa njima i ko ih se ne boji, moze vidjeti da su sasvim pristojne zivotinje...mnoge ujedaju od straha
A čemu smo mi korisni? Najveći i najbezobzirniji smo vandali na Zemlji. :run:
User avatar
tazmaniaBAN4
Posts: 705
Joined: 27/04/2010 11:07

#32 Re: Zmije

Post by tazmaniaBAN4 »

Zamolio bih nekog ako zna kako da otjeram zmije. Tacnije, oko vikendice su mi se pojavile pa me interesuje kako da ih otjeram? Dali postoji nesto, neka hemikalija koju npr mogu posuti oko vikendice i da se ne pojavljuju vise bar dok je ljeto da mogu na miru otici na vikendicu. Cuo sam da ih miris zapaljene gume tjera, ali bojim se zapaliti gumu pored vikendice da nebi odjednom neko leglo probudio?

Ako ima neko slicno iskustvo, pomagajte!
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#33 Re: Zmije

Post by Admir_1984 »

Nabavi macke, non stop ih hrani i otice zmije same kada vide da nema misheva
User avatar
Filter
Posts: 8053
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#34 Re: Zmije

Post by Filter »

tazmaniaBAN4 wrote:Zamolio bih nekog ako zna kako da otjeram zmije. Tacnije, oko vikendice su mi se pojavile pa me interesuje kako da ih otjeram? Dali postoji nesto, neka hemikalija koju npr mogu posuti oko vikendice i da se ne pojavljuju vise bar dok je ljeto da mogu na miru otici na vikendicu. Cuo sam da ih miris zapaljene gume tjera, ali bojim se zapaliti gumu pored vikendice da nebi odjednom neko leglo probudio?

Ako ima neko slicno iskustvo, pomagajte!
nema 289351 postova pa ti je bilo mrsko citati... :-)
User avatar
tazmaniaBAN4
Posts: 705
Joined: 27/04/2010 11:07

#35 Re: Zmije

Post by tazmaniaBAN4 »

Filter wrote:
imas u poljoopremi insekticid (protiv krompirove zlatice :-) ) uspjesno tjera i zmije, one krkanske paukove, mrave... provjereno...
Filter wrote:
nema 289351 postova pa ti je bilo mrsko citati... :-)
IZVINI! :lol: a sve sam procito trazeci da nije neko vec napisao nesto, neznam kako sam preskocio :thumbup:
User avatar
Filter
Posts: 8053
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#36 Re: Zmije

Post by Filter »

tazmaniaBAN4 wrote:
Filter wrote:
imas u poljoopremi insekticid (protiv krompirove zlatice :-) ) uspjesno tjera i zmije, one krkanske paukove, mrave... provjereno...
Filter wrote:
nema 289351 postova pa ti je bilo mrsko citati... :-)
IZVINI! :lol: a sve sam procito trazeci da nije neko vec napisao nesto, neznam kako sam preskocio :thumbup:

osjetljiv scroll na misu :D ,
prasak kad pospes noga sa mjesta zlocina, makar na 24 sata...
User avatar
tazmaniaBAN4
Posts: 705
Joined: 27/04/2010 11:07

#37 Re: Zmije

Post by tazmaniaBAN4 »

nije osjetljiv koliko sam ja grub :mrgreen:
a jel taj prasak stetan za covjeka, npr nemoj da pospem pa da i ja i zmije moramo bjezati zbog njega :-)
User avatar
Filter
Posts: 8053
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#38 Re: Zmije

Post by Filter »

tazmaniaBAN4 wrote:nije osjetljiv koliko sam ja grub :mrgreen:
a jel taj prasak stetan za covjeka, npr nemoj da pospem pa da i ja i zmije moramo bjezati zbog njega :-)
cijenim da jeste,kao i svaki insekticid. zato sam ti i napisao, kad pospes prosetaj.
ja pospem i ispalim se. kad dodjem iduci dan nema neugodnog mirisa., a bogami ni zmija, komaraca, paukova monstruma

btw u poljoopremi imas "maxuzije" prasak na bazi sumpora za zmijuge. vidis to sam skroz zaboravio :-)
elem, ovo sto ja koristim rastjera sve ono sto mi treba da rastjeram... a poljooprema je ona u dzemala bijedica, povukli su to iz ovih malih radnji.
User avatar
tazmaniaBAN4
Posts: 705
Joined: 27/04/2010 11:07

#39 Re: Zmije

Post by tazmaniaBAN4 »

Hvala puno :thumbup:
User avatar
Bebelo
Posts: 44
Joined: 26/11/2010 23:09

#40 Re: Zmije

Post by Bebelo »

Meni su zmije prije fascinantne nego strasne. Ima ih stvarno lijepih. ;-)
User avatar
Olimp 987
Posts: 103
Joined: 05/03/2011 17:04

#41 Re: Zmije

Post by Olimp 987 »

Bebelo wrote:Meni su zmije prije fascinantne nego strasne. Ima ih stvarno lijepih. ;-)

Nema ružnih zmija :run: :thumbup:
User avatar
Bebelo
Posts: 44
Joined: 26/11/2010 23:09

#42 Re: Zmije

Post by Bebelo »

Olimp 987 wrote:
Bebelo wrote:Meni su zmije prije fascinantne nego strasne. Ima ih stvarno lijepih. ;-)

Nema ružnih zmija :run: :thumbup:
Bijele. :mrgreen:
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#43 Re: Zmije

Post by kriticarka_nikova »

tazmaniaBAN4 wrote:Zamolio bih nekog ako zna kako da otjeram zmije. Tacnije, oko vikendice su mi se pojavile pa me interesuje kako da ih otjeram? Dali postoji nesto, neka hemikalija koju npr mogu posuti oko vikendice i da se ne pojavljuju vise bar dok je ljeto da mogu na miru otici na vikendicu. Cuo sam da ih miris zapaljene gume tjera, ali bojim se zapaliti gumu pored vikendice da nebi odjednom neko leglo probudio?

Ako ima neko slicno iskustvo, pomagajte!
Nakupis punu vrecicu čekića od cigare i pepela od cigare i istreses okolo vikendice i svuda po dvoristu. To se preporucuje i kamperima da oko satora istresu pepeo i čekiće od cigare jer zmije od toga bjeze kao lude.
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#44 Re: Zmije

Post by zemo_online »

ko se ne boji zmija?????? malo je takih.
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#45 Re: Zmije

Post by Sarayman »

Danas podignem kamen (u nizinskim dijelovima planina oko Sarajeva) i ugledam ovu zmiju. Mislim da nije otrovnica, ali ako ima neko bolje upućen, neka nam kaže koju. Baš me zanima. Zmija je pronašla rupu u zemlji i nestala u njoj.

Image

Image


Image
User avatar
potočanka
Posts: 70840
Joined: 09/11/2008 20:38
Location: vjerna ŽEKIPA

#46 Re: Zmije

Post by potočanka »

mislim da je ova

Poskok (lat. Vipera ammodytes) je najotrovnija i najopasnija europska zmija iz porodice ljutica.Živi na kamenitim i sunčanim područjima južne Europe.Područja rasprostranjenosti obuhvaćaju sjevernu Italiju, Ticino, Južnu Austriju, Sloveniju, Hrvatsku, Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Makedoniju, Rumunjsku, Buguarsku i Malu Aziju u Kavkazu.
Boja je promjenjiva, pa mu je leđna strana siva, žuta ili smeđa s tamnom cik - cak prugom. S trbušne strane je bjelkast s crnim točkama. Mužjak naraste do 1 metar. Na Velebitu su zabilježeni rijetki primjerci koji premašuju tu veličinu, a ženke su manje od mužjaka. Uz izlomljemnu prugu na leđima, prepoznatljiv je po trokutastoj plosnatoj glavi, okomitoj zjenici i roščiću na vrhu njuške. U ustima ima dva duga otrovna zuba povezana s otrovnom žlijezdom. Jezik mu je dug i rašljast. Pomoću njega osjeća opip i miris.
Image

ili ova

Riđovka (lat. Vipera berus) zmija je otrovnica iz porodice ljutica. Naraste do 75 cm. Najbolje je proučena zmija na svijetu. Poznata je još i pod nazivima šarka, šaru(l)ja (u Zagori) i crnostrig.
Najrasprostranjenija zmija Europe i najrasprostranjenija zmija uopće. Stanište joj se prostire preko čitave Europe, kroz Rusiju sve do obale Tihog oceana. Može se naći i u Švedskoj i u Arktičkom pojasu. Nema je u južnoj Španjolskoj, južnoj Italiji na jugu Balkanskog poluotoka i na nekin većim sredozemnim otocima.

Kao i ostale ljutice, ne progoni svoj plijen, nego čeka da joj plijen dođe na dohvat i tada ga napada smrtonosnom učinkovitošću. U usporedbi sa svojim većim srodnicima, riđovka je rijetko prijetnja čovjeku, no za male je životinje smrtonosna. Ima veliku glavu, uski vrat i debelo tijelo koje je manje i elegantnije od poskokovog, s kosom isprekidanom prugom koja služi za prikrivanje. Jezik joj je dug i rašljast. Njezini otrovni zubi leže preklopljeni u čeljusti, a izbacuju se prema naprijed kad zmija napada.
Image
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#47 Re: Zmije

Post by Sarayman »

Mislim da nije ni jedna ni druga, već da je neotrovna smukulja. Prvo, poskok nije jer nema roščić na vrhu, a riđovka ima jaču, snažniju glavu koja više ide u trokut. Upravo gledam online i baš neotrovnu smukulju često zamjenjuju za riđovku. :wink:
Vodja uvale
Posts: 596
Joined: 08/04/2012 02:49

#48 Re: Zmije

Post by Vodja uvale »

Uh kako ih se ja bojim...

Al' najjaca scena je iz filma onog Jackass kad naprave rupu za jednog od njih, a on upadne u nju...
I onda dolaze oni s desetak zmija i ubacuju u rupu, a on nemoze izac.. :)
User avatar
potočanka
Posts: 70840
Joined: 09/11/2008 20:38
Location: vjerna ŽEKIPA

#49 Re: Zmije

Post by potočanka »

Sarayman wrote:Mislim da nije ni jedna ni druga, već da je neotrovna smukulja. Prvo, poskok nije jer nema roščić na vrhu, a riđovka ima jaču, snažniju glavu koja više ide u trokut. Upravo gledam online i baš neotrovnu smukulju često zamjenjuju za riđovku. :wink:
može biti, tamo gdje sam odrasla ima puno i jednih i drugih pa ih je lako zamijeniti a nisu baš za zagledanja kad ih vidiš :D
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#50 Re: Zmije

Post by chengaba »

Zmigua profesore...
Ma kak'i otrovnica, my money je isto na smukulji (Coronella austriaca)
Post Reply