NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post Reply
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#26 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Bosnolog »


Bosna je vec u NATO paktu jos od 1995,doduse ne zvanicno,..Vec je data saglasnost sva tir clana predsjednistva i ta odluka se nece mijenjati bez obzira sto Dodik i slicni trabunjaju on nema nikakvog uticaja na nesto sto kontrolise predsjednistvo BiH ;-)
User avatar
Mecena
Posts: 173
Joined: 20/09/2011 17:25

#27 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Mecena »

[quote="heckler"] "Demokratska vecina u ovoj drzavi zeli u NATO. Ja sam spreman za referendum na drzavnom nivou, a vi?"

Vidite... BiH je složena država i mnoge stvari ne mogu da se donesu prostom, matematičkom većinom. Iskreno, nisam siguran kakva bi bila "konfiguracija" mogućeg referenduma, odnosno da li uključuje konsezualnu nadpolovičnu većinu entiteta ili cjeline države, te nisam u stanju da vam (persiram vas) kategorički odgovorim na vaše pitanje.

U načelu sam za referendum.

S druge strane sam kategorički za bezbjednost svih građana BiH i na njoj se mora raditi bez obzira na članstvo ili ne u NATO-u.
User avatar
Mecena
Posts: 173
Joined: 20/09/2011 17:25

#28 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Mecena »

[quote="heckler"]"Demokratska vecina u ovoj drzavi zeli u NATO. Ja sam spreman za referendum na drzavnom nivou, a vi?"

Dva puta sam vam odgovorio, ali ne vidim svoj komentar.
User avatar
Mecena
Posts: 173
Joined: 20/09/2011 17:25

#29 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Mecena »

probaću ponovo...

[quote="heckler"] "Demokratska vecina u ovoj drzavi zeli u NATO. Ja sam spreman za referendum na drzavnom nivou, a vi?"

Vidite... BiH je složena država i mnoge stvari ne mogu da se donose prostom, matematičkom većinom. Iskreno, nisam siguran kakva bi bila "konfiguracija" mogućeg referenduma, odnosno da li uključuje konsezualnu nadpolovičnu većinu oba entiteta ili cjeline države, te nemam jasnu predstavu o njemu.

U načelu sam za referendum.

S druge strane sam kategorički za bezbjednost svih građana BiH i na njoj se mora raditi bez obzira na članstvo ili ne u NATO-u.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#30 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by heckler »

Ahaaa, znaci dosli smo od "stvar demokratske procedure, a ne ideologije" do "BiH je složena država i mnoge stvari ne mogu da se donesu prostom, matematičkom većinom" u roku od 10 minuta


Demokratska procedura = matematicka vecina.

U NATO ulazi drzava, ne entiteti, ne kantoni, ne opstine, ne mjesne zajednice, niti vatrogasna drustva ili javne kuhinje.
User avatar
Mecena
Posts: 173
Joined: 20/09/2011 17:25

#31 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Mecena »

[quote="heckler"]

"Ahaaa, znaci dosli smo od "stvar demokratske procedure, a ne ideologije" do "BiH je složena država i mnoge stvari ne mogu da se donesu prostom, matematičkom većinom" u roku od 10 minuta"

- Mogu i u šumi i na ulici, ali ih spriječava zakon i Ustav. BiH nije ono što vi ili ja želimo, nego ono što piše u Ustavu.

"Demokratska procedura = matematicka vecina".

- Apsolutno netačno. Negdje jeste, a negdje se traži konsenzus, kao u Švajcarskoj, npr.

"U NATO ulazi drzava, ne entiteti, ne kantoni, ne opstine, ne mjesne zajednice, niti vatrogasna drustva ili javne kuhinje."

- Tačno, ali tek nakon ispoštovane procedure, na osnovu Ustava i zakona. Bez toga se ne može biti član ni javne kuhinje, a kamoli NATO.
User avatar
madner
Posts: 56795
Joined: 09/08/2004 16:35

#32 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by madner »

Da ti odgovorim odmah, posto je to pitanje drzavnog nivoa referendum bi se odrzavao na drzavnom nivou. Nije potrebno da sve opstine ili druge administrativne jedinice budu za.
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#33 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Bosnolog »


Kakvi referendumi,to je vec rijeseno,predsjednistvo je donijelo odluku da se ide u reforme OS BiH i MAP ulaska u punopravno clanstvo NATO alijanske.Bosna je jos od 1995 neformalno clanica NATO pakta,ostla je jos samo formalnosti da se ispune,..Bosna van NATO pakta su samo zelje rusofila i onih koji bi od Bosne pravili neciju prcju,upravo za one koji nam ne zele dobro,.
User avatar
Mecena
Posts: 173
Joined: 20/09/2011 17:25

#34 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Mecena »

madner wrote: Da ti odgovorim odmah, posto je to pitanje drzavnog nivoa referendum bi se odrzavao na drzavnom nivou. Nije potrebno da sve opstine ili druge administrativne jedinice budu za.
Ne znam da li da vas prvo pohvalim, ili iskažem sumnju...

Ajde ovako. Prvo ću iskazati sumnju. Sumnjam da tako nalaže ustavna procedura.
A sada da vas pohvalim. Zaista ste iskazali izuzetan nivo rodoljublja jer ste tako patriotski popljuvali neke više ustavne kategorije koje ste nazvali "ostalim", čak iza opština.

Svaka čast, kada mi usfali patriotizma, potražiću vaše komentare da se osokolim.

A do tada... Ne NATO-u.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#35 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by heckler »

Mecena wrote:
madner wrote: Da ti odgovorim odmah, posto je to pitanje drzavnog nivoa referendum bi se odrzavao na drzavnom nivou. Nije potrebno da sve opstine ili druge administrativne jedinice budu za.
Ne znam da li da vas prvo pohvalim, ili iskažem sumnju...

Ajde ovako. Prvo ću iskazati sumnju. Sumnjam da tako nalaže ustavna procedura.
A sada da vas pohvalim. Zaista ste iskazali izuzetan nivo rodoljublja jer ste tako patriotski popljuvali neke više ustavne kategorije koje ste nazvali "ostalim", čak iza opština.

Svaka čast, kada mi usfali patriotizma, potražiću vaše komentare da se osokolim.

A do tada... Ne NATO-u.
Sreca da te niko nista ne pita.

A ako izrazavas sumnju, pokazi nam tu "ustavnu proceduri" (ustav BiH je svima dostupan), taj zakonski ili podzakonski akt koji to nalaze pa dokazi da nismo u pravu, a do tada :run:
User avatar
Mecena
Posts: 173
Joined: 20/09/2011 17:25

#36 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Mecena »

"Sreca da te niko nista ne pita."

Ok momci. Ali, zato se pita vas nekoliko. Pitanje je riješeno. Bosna je u NATO-u. Gotova stvar.
Želim vam ugodan dan.
Last edited by Mecena on 23/09/2011 09:48, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 56795
Joined: 09/08/2004 16:35

#37 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by madner »

Mecena wrote:
madner wrote: Da ti odgovorim odmah, posto je to pitanje drzavnog nivoa referendum bi se odrzavao na drzavnom nivou. Nije potrebno da sve opstine ili druge administrativne jedinice budu za.
Ne znam da li da vas prvo pohvalim, ili iskažem sumnju...

Ajde ovako. Prvo ću iskazati sumnju. Sumnjam da tako nalaže ustavna procedura.
A sada da vas pohvalim. Zaista ste iskazali izuzetan nivo rodoljublja jer ste tako patriotski popljuvali neke više ustavne kategorije koje ste nazvali "ostalim", čak iza opština.

Svaka čast, kada mi usfali patriotizma, potražiću vaše komentare da se osokolim.

A do tada... Ne NATO-u.
Po ustavu BiH entiteti nisu nista vise od adminstrativnih jedinica. Kao i opcine. Administrativne jedinice sa dosta ovlasti prenesenih sa viseg nivoa.
To sto neko spominje Federaciju ili Konfederaciju je do njega, mokri snovi.

Kao sto rekoh, sta vecina odluci.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#38 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by heckler »

Mecena wrote:"Sreca da te niko nista ne pita."

Ok momci. Ali, zato se pita nekoliko. Pitanje je riješeno. Bosna je u NATO-u. Gotova stvar.
Želim vam ugodan dan.

Takodjer. Prijatno.
User avatar
Mecena
Posts: 173
Joined: 20/09/2011 17:25

#39 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Mecena »

"Kao sto rekoh, sta vecina odluci."

Kao što rekoh, to je onda gotova stvar.
Odlučili ste i šta sad, jeli.
Čitamo se.

Ćao.
User avatar
madner
Posts: 56795
Joined: 09/08/2004 16:35

#40 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by madner »

Cao, navrati ponekad :D
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#41 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by mO k3 »

Mecena wrote:"Kao sto rekoh, sta vecina odluci."

Kao što rekoh, to je onda gotova stvar.
Odlučili ste i šta sad, jeli.
Čitamo se.

Ćao.
bog!! :)
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#42 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Hodidid »

Mecena wrote:
madner wrote: Da ti odgovorim odmah, posto je to pitanje drzavnog nivoa referendum bi se odrzavao na drzavnom nivou. Nije potrebno da sve opstine ili druge administrativne jedinice budu za.
Ne znam da li da vas prvo pohvalim, ili iskažem sumnju...

Ajde ovako. Prvo ću iskazati sumnju. Sumnjam da tako nalaže ustavna procedura.
A sada da vas pohvalim. Zaista ste iskazali izuzetan nivo rodoljublja jer ste tako patriotski popljuvali neke više ustavne kategorije koje ste nazvali "ostalim", čak iza opština.

Svaka čast, kada mi usfali patriotizma, potražiću vaše komentare da se osokolim.

A do tada... Ne NATO-u.
Hajde ovako. Ti se nastavi drzati Rusije a mi cemo se drzati NATO pakta.
User avatar
Mecena
Posts: 173
Joined: 20/09/2011 17:25

#43 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Mecena »

Hodidid wrote:
Hajde ovako. Ti se nastavi drzati Rusije a mi cemo se drzati NATO pakta.
- ...???... Postoji nešto s one strane NATO ili Rusije, a to se zove nezavisnost, samostalnost ili neutralnost.
User avatar
Skijaš
Posts: 12744
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#44 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Skijaš »

Mecena wrote:
Hodidid wrote:
Hajde ovako. Ti se nastavi drzati Rusije a mi cemo se drzati NATO pakta.
- ...???... Postoji nešto s one strane NATO ili Rusije, a to se zove nezavisnost, samostalnost ili neutralnost.
Nama je članstvo u NATO savezu metoda privlačenja investitora, predstavljanje ove zemlje kao stabilnog okruženja za ulaganje.
User avatar
Mecena
Posts: 173
Joined: 20/09/2011 17:25

#45 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Mecena »

Skijaš wrote:
Nama je članstvo u NATO savezu metoda privlačenja investitora, predstavljanje ove zemlje kao stabilnog okruženja za ulaganje.
- Kome "vama"?
User avatar
Skijaš
Posts: 12744
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#46 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Skijaš »

Mecena wrote:
Skijaš wrote:
Nama je članstvo u NATO savezu metoda privlačenja investitora, predstavljanje ove zemlje kao stabilnog okruženja za ulaganje.
- Kome "vama"?
Nama koji podržavamo ulazak ove zemlje u NATO.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#47 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by zavrzlama »

Uci u NATO i svo suvisno zemljiste koje je vlasnistvo drzave BIH,dati za dzaba NATO-u da pravi sta god hoce(pogotovo na teritoriji malog ausvica)....par bilo kakvih baza NATO-a na teritoriji danasnjeg rs-a je od neprocjenljive vrijednosti...

Eto @mecena sad se frustriraj,zato nam treba NATO..
User avatar
Mecena
Posts: 173
Joined: 20/09/2011 17:25

#48 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Mecena »

Skijaš wrote:
Nama koji podržavamo ulazak ove zemlje u NATO.
Dobro. Postoje i oni koji misle da je to tri koraka unazad za BiH, da je to fatalna greška u sudijskom vremenu (NATO kao organizacija koja je počela iznutra erozirati i urušavati), da je to loše u svakom pogledu, te da vojno-bezbjedonosnu stabilnost treba graditi na drugim osnovama.
User avatar
Mecena
Posts: 173
Joined: 20/09/2011 17:25

#49 Re: NATO All About (OSBiH i NATO Savez-Clanstvo)

Post by Mecena »

zavrzlama wrote:
Eto @mecena sad se frustriraj,zato nam treba NATO..
Aha, razumijem. Život u BiH po modelu frustracije, razumijem.

p.s.

Došao mi kući Jehovin svjedok, odoh da ga prevodim na pravoslavlje, čitamo se poslije. Ugodan dan želim.
Post Reply