Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
Skijaš
Posts: 12631
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#17001 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Skijaš »

SNSD-ovac i SDS-ovac svjesni da ne mogu računati na Srbiju :

"Sve to skupa je dovelo do situacije u kojoj se danas nalaze Srbija i srpski nacionalni korpus na ovim prostorima. Razumijemo da je Kosovo jedno od najvažnijih državnih pitanja Srbije, ali isto tako smatramo da jedno od najvažnijih nacionalnih pitanja Srbije treba da budu Srbi izvan Srbije, od kojih je najvažniji dio koncentrisan u RS", istakao je Dodik.

"Mislim da Srbija ne vodi politiku koja bi davala velike garancije ukoliko bi došlo do delikatnih situacija. Ne kažem da ovdje narod ne osjeća problem Kosova, ali bi trebalo da vodi računa o RS i da se ne miješa puno u pitanja koja nisu u njenoj nadležnosti", rekao je Ćuzulan.

http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Do ... 03680.html

Kako je to samo tužan dan bio kad je Jeremić došao u Banjaluku da objasni Dodiku kako im je Merkelova izvukla uši i svezala ih na mašnu. "Milorade, spasavajte se kako znate, na nas ne možete računati."
User avatar
CSKA
Posts: 3627
Joined: 20/02/2008 16:28

#17002 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by CSKA »

Boom71 wrote:Bezveze se palite...

Uvijek izleti ovaj problem sa Srbima i Cetnicima i Ustasama i...satro SDP multi...

Cinjenica je da je velikosrpska politika jedan veliki i ozbiljan projekat,mocan i opasan i tacno definisan!Ako nisi za cjelokupan paket,onda nisi dobar srbin i sljede sankcije(od sitnih podjebavanja u drustvu,nogiranja i ignorisanja u raji,pa do gubitka glave,etketiranja da si Srbin Federalac...).Vjerujem da je to jedan od razloga sto u Srba nema,barem ozbiljno,nekih poziva za suzivot i sl.
Znaci,nije se prepoznatljivo pojavila jedna druga opcija,recimo srpska ProBH stranka,tako da se fakat stice dojam da ogromna vecina Srba jase na tom nacionalistickom talasu.

Kod Hrvata je nesto drugacija situacija,sto se vec i napisano.

I da,bezveze je vezati Bosnajcki nacionalizam sa BH nacionalizmom tamo gdje ga nema,sto ne znaci da ne postoji.

Jeste to je nazalost jedan veliki i opasan projekat.I jedan ajde da kazem srbin koji gleda realno i normalno,mora da se bori protiv svoje okoline,crkve pa neki cak i protiv svojih roditelja.Za mene je vece pitanje zasto u RS-u nije pokrenuta prava nevladina organizacija koju bi naravno placali stranci kao sto je u Srbiji slucaj sa vec nama poznatim NVO organizacijama.Pa u RS-u nema ni jedna televiziji,radio,niti dnevna novina koja bi razbijala te stereotipe.I ono sto je najvaznije nema ni jedna politicka stranka,koja je gradjanska,za drzavu,koja je protiv zlocina...neka ima 5% ali 5%.Pa sutra da taj mladi covjek koji izadje na izbore,nece da ucestvuje u tom sovinizmu i ludilu da vidi da nije sam.Da ima za nekoga da glasa.Ja tu najvise krivim zapad.Oni su trebali kao u Srbiji sto su finansirali Natasu Kandic,Sonju Biserko,Zene u crnom,pa brojne demokratske medije pocevsi od B92.Davali su im materijalna ali i politicka sredstva i podrsku da ipak postoji neka snaga koja bi izvukla Srbiju i njeno drustvo iz taloga 90-tih.
Zasto to nije ucinjeno u RS-u nakon rata.Zasto se sada ne cini ? Jel iluzorno je ocekivati da se par entuzijasta moze boriti protiv sistema,crkve a oni bez ikakave zaledjine,sto politicke ,sto finansijske.
Kada se krene tim putem mogu se ocekivati promjene,a do tada ce biti svako u svoj tabor.
User avatar
Skijaš
Posts: 12631
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#17003 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Skijaš »

CSKA wrote:Jeste to je nazalost jedan veliki i opasan projekat.I jedan ajde da kazem srbin koji gleda realno i normalno,mora da se bori protiv svoje okoline,crkve pa neki cak i protiv svojih roditelja.Za mene je vece pitanje zasto u RS-u nije pokrenuta prava nevladina organizacija koju bi naravno placali stranci kao sto je u Srbiji slucaj sa vec nama poznatim NVO organizacijama.Pa u RS-u nema ni jedna televiziji,radio,niti dnevna novina koja bi razbijala te stereotipe.
Krivaca za to ima na sve strane. Ključni krivac su svakako ti agresivni elementi koji svaki oblik opozicije odmah dočekuju na nož, predstavljaju izdajničkom i plaćeničkom inicijativom. Ali krivac se može naći i u Sarajevu, odakle dugo vremena nije bilo pružanja ruke tom prosječnom čovjeku od kojeg se očekuje da podrži eventualnu opoziciju. Treba biti jako, jako hrabar pa u Banjaluci reći kako je Bosna i Hercegovina i srpska zemlja, te da niti jedna generacija srpskih političara nema pravo odricati se toga. Jer posljedica može biti gubitak posla, šikaniranje od strane lokalnih vlasti, maltretiranje djece. Pa ti budi junak.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#17004 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Bodkin »

Skijaš wrote:
CSKA wrote:Jeste to je nazalost jedan veliki i opasan projekat.I jedan ajde da kazem srbin koji gleda realno i normalno,mora da se bori protiv svoje okoline,crkve pa neki cak i protiv svojih roditelja.Za mene je vece pitanje zasto u RS-u nije pokrenuta prava nevladina organizacija koju bi naravno placali stranci kao sto je u Srbiji slucaj sa vec nama poznatim NVO organizacijama.Pa u RS-u nema ni jedna televiziji,radio,niti dnevna novina koja bi razbijala te stereotipe.
Krivaca za to ima na sve strane. Ključni krivac su svakako ti agresivni elementi koji svaki oblik opozicije odmah dočekuju na nož, predstavljaju izdajničkom i plaćeničkom inicijativom. Ali krivac se može naći i u Sarajevu, odakle dugo vremena nije bilo pružanja ruke tom prosječnom čovjeku od kojeg se očekuje da podrži eventualnu opoziciju. Treba biti jako, jako hrabar pa u Banjaluci reći kako je Bosna i Hercegovina i srpska zemlja, te da niti jedna generacija srpskih političara nema pravo odricati se toga. Jer posljedica može biti gubitak posla, šikaniranje od strane lokalnih vlasti, maltretiranje djece. Pa ti budi junak.
to bi bila smrt za pola forumasa a i ova tema bi imala 300 manje stranica :) inace mislim da je Sarajevo tu moglo puno vise da uradi ali isto tako mislim da ima puno manje volje za tim nego sto bi mi volili da ima
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#17005 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by LBVIEW »

Bodkin wrote:
Skijaš wrote:
CSKA wrote:Jeste to je nazalost jedan veliki i opasan projekat.I jedan ajde da kazem srbin koji gleda realno i normalno,mora da se bori protiv svoje okoline,crkve pa neki cak i protiv svojih roditelja.Za mene je vece pitanje zasto u RS-u nije pokrenuta prava nevladina organizacija koju bi naravno placali stranci kao sto je u Srbiji slucaj sa vec nama poznatim NVO organizacijama.Pa u RS-u nema ni jedna televiziji,radio,niti dnevna novina koja bi razbijala te stereotipe.
Krivaca za to ima na sve strane. Ključni krivac su svakako ti agresivni elementi koji svaki oblik opozicije odmah dočekuju na nož, predstavljaju izdajničkom i plaćeničkom inicijativom. Ali krivac se može naći i u Sarajevu, odakle dugo vremena nije bilo pružanja ruke tom prosječnom čovjeku od kojeg se očekuje da podrži eventualnu opoziciju. Treba biti jako, jako hrabar pa u Banjaluci reći kako je Bosna i Hercegovina i srpska zemlja, te da niti jedna generacija srpskih političara nema pravo odricati se toga. Jer posljedica može biti gubitak posla, šikaniranje od strane lokalnih vlasti, maltretiranje djece. Pa ti budi junak.
to bi bila smrt za pola forumasa a i ova tema bi imala 300 manje stranica :) inace mislim da je Sarajevo tu moglo puno vise da uradi ali isto tako mislim da ima puno manje volje za tim nego sto bi mi volili da ima
Ma ja, opet Sarajevo krivo sto su drugi fasisti. :-)
Pokusavalo se zadnjih petnaestak godina, aludirajuci na razum, nadajuci se da ce doci do otrijeznjenja i uvidanja
da citav projekat krvi i tla stoji na osnovama koje su u suprotnosti s opceprihvacenim ljudskim vrijednostima, i sta je rezultat? 12000 ljudi na skupu podrske najvecem crpskoh 'eroju u sred Banja Luke sve sa transparentima koji velicaju i opravdavaju genocid.
sijedi
Posts: 255
Joined: 15/04/2007 19:49
Location: desna obala Miljacke

#17006 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sijedi »

bajram mubarek ola svim muslimanima koji ovo citaju ( a i onima koji ne citaju, naravno)
citam ovu temu od samog pocetka i tek sam sad osjetio potrebu da se ukljucim i to samo sa ukazivanjem na jedan tekst objavljen prije nekoliko dana
http://www.frontal.ba/cyrl/?page=5&kat=10&vijest=55227
vjerujem i nadam se, da pravim bosancima nece predstavljati problem to sto je tekst pisan cirilicom.
User avatar
Skijaš
Posts: 12631
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#17007 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Skijaš »

LBVIEW wrote:
Bodkin wrote:
Skijaš wrote:
Krivaca za to ima na sve strane. Ključni krivac su svakako ti agresivni elementi koji svaki oblik opozicije odmah dočekuju na nož, predstavljaju izdajničkom i plaćeničkom inicijativom. Ali krivac se može naći i u Sarajevu, odakle dugo vremena nije bilo pružanja ruke tom prosječnom čovjeku od kojeg se očekuje da podrži eventualnu opoziciju. Treba biti jako, jako hrabar pa u Banjaluci reći kako je Bosna i Hercegovina i srpska zemlja, te da niti jedna generacija srpskih političara nema pravo odricati se toga. Jer posljedica može biti gubitak posla, šikaniranje od strane lokalnih vlasti, maltretiranje djece. Pa ti budi junak.
to bi bila smrt za pola forumasa a i ova tema bi imala 300 manje stranica :) inace mislim da je Sarajevo tu moglo puno vise da uradi ali isto tako mislim da ima puno manje volje za tim nego sto bi mi volili da ima
Ma ja, opet Sarajevo krivo sto su drugi fasisti. :-)
Nije Sarajevo krivo za to što su drugi fašisti, ali da se može uraditi više na uvezivanju Sarajeva sa zdravim elementima u srpskom narodu, može.
User avatar
Boom71
Posts: 948
Joined: 26/08/2008 10:34
Location: Kovacici

#17008 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Boom71 »

Ovaj problem o cemu se pisalo u par posljednjih postova,a tice se izjednacavanja srba s cetnicima je nesto sto se treba rjesiti ili barem o tom problemu diskutovati.

Misljenja sam da je i ovome problemu kumovala velikosrpska politika (opet!),koja na sve nacine nastoji da profilise pojam pravog Srbina.Pa tako odrednica Srbin znaci da je on za RS,a protiv BiH,da obavezno i neupitno podrzava SPC,da ne samo da negira genocid,nego cak vjeruje da je i zlocina bilo tu i tamo,da vjeruje u namjere Bosnjaka da hoce na sve nacine da Srbe istrijebe...Pravi Srbin ne vjeruje u zajednicki zivot,u multi odrednicu,on vjeruje da je zajednicki zivot s ostala dva naroda nemoguc.Pravi Srbin ne vjeruje nikome,a posebnu opasnost vidi u multietnickom konceptu i ne vjeruje da je,recimo SDP na tom fonu,nego vjeruje da se bosnjak dosjetio kako da mu dohaka...

Onoga momenta kada se na prostoru RS,pa i BiH,pojavi stranka srpskog predznaka koja ce se zalagati za modernu i evropsku BH,nedjeljivu i suverenu i kada se ta stranka u tim okvirima bude brinula za srpski narod,tada ce i prestati to odvratno izjednacavanje.

Do tada cemo na moju ogromnu zalost biti svjedoci tog etiketiranja.
User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#17009 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Gandalf »

Boom71 wrote:Ovaj problem o cemu se pisalo u par posljednjih postova,a tice se izjednacavanja srba s cetnicima je nesto sto se treba rjesiti ili barem o tom problemu diskutovati.

Misljenja sam da je i ovome problemu kumovala velikosrpska politika (opet!),koja na sve nacine nastoji da profilise pojam pravog Srbina.Pa tako odrednica Srbin znaci da je on za RS,a protiv BiH,da obavezno i neupitno podrzava SPC,da ne samo da negira genocid,nego cak vjeruje da je i zlocina bilo tu i tamo,da vjeruje u namjere Bosnjaka da hoce na sve nacine da Srbe istrijebe...Pravi Srbin ne vjeruje u zajednicki zivot,u multi odrednicu,on vjeruje da je zajednicki zivot s ostala dva naroda nemoguc.Pravi Srbin ne vjeruje nikome,a posebnu opasnost vidi u multietnickom konceptu i ne vjeruje da je,recimo SDP na tom fonu,nego vjeruje da se bosnjak dosjetio kako da mu dohaka...

Onoga momenta kada se na prostoru RS,pa i BiH,pojavi stranka srpskog predznaka koja ce se zalagati za modernu i evropsku BH,nedjeljivu i suverenu i kada se ta stranka u tim okvirima bude brinula za srpski narod,tada ce i prestati to odvratno izjednacavanje.

Do tada cemo na moju ogromnu zalost biti svjedoci tog etiketiranja.
:thumbup:
User avatar
Skijaš
Posts: 12631
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#17010 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Skijaš »

sijedi wrote:bajram mubarek ola svim muslimanima koji ovo citaju ( a i onima koji ne citaju, naravno)
citam ovu temu od samog pocetka i tek sam sad osjetio potrebu da se ukljucim i to samo sa ukazivanjem na jedan tekst objavljen prije nekoliko dana
http://www.frontal.ba/cyrl/?page=5&kat=10&vijest=55227
vjerujem i nadam se, da pravim bosancima nece predstavljati problem to sto je tekst pisan cirilicom.
Ko ne zna ćirilicu, nije pravi Bosanac :-D Što se tiče teksta, možda je do tog što sam Hrvat, ali mi ovo itekako para uši. Da ne bude kako su Hrvati dežurni krivci, Vatikan, Njemačka itd :-D
User avatar
prljavi Hare
Posts: 10553
Joined: 28/02/2011 09:14
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#17011 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by prljavi Hare »

Skijaš wrote:
sijedi wrote:bajram mubarek ola svim muslimanima koji ovo citaju ( a i onima koji ne citaju, naravno)
citam ovu temu od samog pocetka i tek sam sad osjetio potrebu da se ukljucim i to samo sa ukazivanjem na jedan tekst objavljen prije nekoliko dana
http://www.frontal.ba/cyrl/?page=5&kat=10&vijest=55227
vjerujem i nadam se, da pravim bosancima nece predstavljati problem to sto je tekst pisan cirilicom.
Ko ne zna ćirilicu, nije pravi Bosanac :-D Što se tiče teksta, možda je do tog što sam Hrvat, ali mi ovo itekako para uši. Da ne bude kako su Hrvati dežurni krivci, Vatikan, Njemačka itd :-D
Već sam polemisao i ja o znanju ćirilice na forumu,neki su me ubjeđivali kako se u Federaciji BiH eto više
ne uči ćirilica,a burazov sin koji je još samo dječak neki dan u MUP-u potpisuje pasoš i pita službenicu za
šalterom:"Teto,hoću li latinicom ili ćirilicom?" :thumbup:

OVO JE BOSNA,A BOGAMI I HERCEGOVINA! :thumbup: :bih: :bih: :bih:

P.S.Inače hvala kolegi na čestitkama! :thumbup:
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#17012 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Bodkin »

Boom71 wrote:Ovaj problem o cemu se pisalo u par posljednjih postova,a tice se izjednacavanja srba s cetnicima je nesto sto se treba rjesiti ili barem o tom problemu diskutovati.

Misljenja sam da je i ovome problemu kumovala velikosrpska politika (opet!),koja na sve nacine nastoji da profilise pojam pravog Srbina.Pa tako odrednica Srbin znaci da je on za RS,a protiv BiH,da obavezno i neupitno podrzava SPC,da ne samo da negira genocid,nego cak vjeruje da je i zlocina bilo tu i tamo,da vjeruje u namjere Bosnjaka da hoce na sve nacine da Srbe istrijebe...Pravi Srbin ne vjeruje u zajednicki zivot,u multi odrednicu,on vjeruje da je zajednicki zivot s ostala dva naroda nemoguc.Pravi Srbin ne vjeruje nikome,a posebnu opasnost vidi u multietnickom konceptu i ne vjeruje da je,recimo SDP na tom fonu,nego vjeruje da se bosnjak dosjetio kako da mu dohaka...

Onoga momenta kada se na prostoru RS,pa i BiH,pojavi stranka srpskog predznaka koja ce se zalagati za modernu i evropsku BH,nedjeljivu i suverenu i kada se ta stranka u tim okvirima bude brinula za srpski narod,tada ce i prestati to odvratno izjednacavanje.

Do tada cemo na moju ogromnu zalost biti svjedoci tog etiketiranja.
da ali to znaci da svi koji se sada ne uklapaju u ovaj kalup( mada se i ne slazem sa nekim od stvari koje si nabrojao) ostaju bez podrske i jednih i drugih, a bas iz tog skupa treba sutra neko osnovati takvu stranku.
gomilego
Posts: 411
Joined: 30/09/2010 13:58

#17013 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by gomilego »

Skijaš wrote: :-) Zapadu u BiH ne treba ništa. Ovo je slijepo crijevo slijepog crijeva, izolovano i nebitno, bez velikog tržišta koje bi bilo interesantno korporacijama, bez nafte i nalazišta dijamanata, bez geografske ili vojne važnosti. Naša zemlja je bitna stratezima u Briselu i Vašingtonu koliko je i prosječnom Sarajliji bitna Strgačina.
Inace se slazem sa tvojim postovima a i razmisljanjem, idejama ...
ali mislim da ovdje grijesis...

Imamo mi itekako sta za ponudit, odnosno blago na koje svi bacaju oko... a to je VODA (dali za piti, dali kao energetski resurs) :wink:
za 50tak godina voda ce postati bitnija nego nafta

Pogledaj samo posto je litar dizela na pumpi i litar flasirane vode
samo sto mi nismo dovoljno pametni da to nase "bijelo zlato" izvozimo arapima i u afriku, kao sto oni nama naftu...
al nebrini, "sile" su to vec prepoznale i preko nasih ledja sredjuju sebi teren i dijele plijen
gomilego
Posts: 411
Joined: 30/09/2010 13:58

#17014 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by gomilego »

pemanapemani wrote: Ponašanje političkog vrha RBiH je samo išlo na ruku fašistima, ništa drugo.
heh, pa to je ista ekipa bila :wink:
gomilego
Posts: 411
Joined: 30/09/2010 13:58

#17015 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by gomilego »

LBVIEW wrote: Ma ja, opet Sarajevo krivo sto su drugi fasisti. :-)
Pokusavalo se zadnjih petnaestak godina, aludirajuci na razum, nadajuci se da ce doci do otrijeznjenja i uvidanja
da citav projekat krvi i tla stoji na osnovama koje su u suprotnosti s opceprihvacenim ljudskim vrijednostima, i sta je rezultat?
Imas li neke konkretne primjere za ovo boldirano.
na koji nacin se pokusavalo?
interesuje me kako je izgledala ta borba, ...
User avatar
Boom71
Posts: 948
Joined: 26/08/2008 10:34
Location: Kovacici

#17016 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Boom71 »

Bodkin wrote:
Boom71 wrote:Ovaj problem o cemu se pisalo u par posljednjih postova,a tice se izjednacavanja srba s cetnicima je nesto sto se treba rjesiti ili barem o tom problemu diskutovati.

Misljenja sam da je i ovome problemu kumovala velikosrpska politika (opet!),koja na sve nacine nastoji da profilise pojam pravog Srbina.Pa tako odrednica Srbin znaci da je on za RS,a protiv BiH,da obavezno i neupitno podrzava SPC,da ne samo da negira genocid,nego cak vjeruje da je i zlocina bilo tu i tamo,da vjeruje u namjere Bosnjaka da hoce na sve nacine da Srbe istrijebe...Pravi Srbin ne vjeruje u zajednicki zivot,u multi odrednicu,on vjeruje da je zajednicki zivot s ostala dva naroda nemoguc.Pravi Srbin ne vjeruje nikome,a posebnu opasnost vidi u multietnickom konceptu i ne vjeruje da je,recimo SDP na tom fonu,nego vjeruje da se bosnjak dosjetio kako da mu dohaka...

Onoga momenta kada se na prostoru RS,pa i BiH,pojavi stranka srpskog predznaka koja ce se zalagati za modernu i evropsku BH,nedjeljivu i suverenu i kada se ta stranka u tim okvirima bude brinula za srpski narod,tada ce i prestati to odvratno izjednacavanje.

Do tada cemo na moju ogromnu zalost biti svjedoci tog etiketiranja.
da ali to znaci da svi koji se sada ne uklapaju u ovaj kalup( mada se i ne slazem sa nekim od stvari koje si nabrojao) ostaju bez podrske i jednih i drugih, a bas iz tog skupa treba sutra neko osnovati takvu stranku.
Upravo tako!

Sa jedne strane ne prihvataju tu poltiku i rizikuju svoj ugled u drustvu i etiketu nikakvog Srbina,a sa druge ih docekaju sumnjivci iz drugih naroda,pa i proBH gradjani,sto mozda i ponajvise frustrira.

Srbima,gradjanski i nenacionalisticki orjentisanim je prilicno tesko u tom nekom politickom smislu i kada bi se smoglo snage da upravo ta kategorija(koju si pomenuo) iznjedri neku partiju proBH orijentacije,a sa srpskim predznakom koja bi rjesenja za svoj narod trazila u okviru drzave BiH,situacija bi se sigurno promjenila.
Mislim da se u tom slucaju nebi olako generalizovao srpski narod kao genocidan,zlocinacki i sl.
User avatar
Skijaš
Posts: 12631
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#17017 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Skijaš »

Bodkin wrote:
Boom71 wrote:Ovaj problem o cemu se pisalo u par posljednjih postova,a tice se izjednacavanja srba s cetnicima je nesto sto se treba rjesiti ili barem o tom problemu diskutovati.

Misljenja sam da je i ovome problemu kumovala velikosrpska politika (opet!),koja na sve nacine nastoji da profilise pojam pravog Srbina.Pa tako odrednica Srbin znaci da je on za RS,a protiv BiH,da obavezno i neupitno podrzava SPC,da ne samo da negira genocid,nego cak vjeruje da je i zlocina bilo tu i tamo,da vjeruje u namjere Bosnjaka da hoce na sve nacine da Srbe istrijebe...Pravi Srbin ne vjeruje u zajednicki zivot,u multi odrednicu,on vjeruje da je zajednicki zivot s ostala dva naroda nemoguc.Pravi Srbin ne vjeruje nikome,a posebnu opasnost vidi u multietnickom konceptu i ne vjeruje da je,recimo SDP na tom fonu,nego vjeruje da se bosnjak dosjetio kako da mu dohaka...

Onoga momenta kada se na prostoru RS,pa i BiH,pojavi stranka srpskog predznaka koja ce se zalagati za modernu i evropsku BH,nedjeljivu i suverenu i kada se ta stranka u tim okvirima bude brinula za srpski narod,tada ce i prestati to odvratno izjednacavanje.

Do tada cemo na moju ogromnu zalost biti svjedoci tog etiketiranja.
da ali to znaci da svi koji se sada ne uklapaju u ovaj kalup( mada se i ne slazem sa nekim od stvari koje si nabrojao) ostaju bez podrske i jednih i drugih, a bas iz tog skupa treba sutra neko osnovati takvu stranku.
Zato svako od nas, koliko je to u našoj mogućnosti, mora reagovati kada vidi negativne generalizacije. Srbin koji govori negativno o srpskom narodu je jedna stvar, Bošnjak ili Hrvat koji govore negativno o srpskom narodu je sasvim druga. Prvo je prihvatljivo jer se može protumačiti kao korektiv, ovo drugo je šovinizam, a Bosnu i Hercegovinu se ne može braniti širenjem međuetničke mržnje.

Naravno, ne treba ići tako daleko da se Sarajevo optužuje za šovinizam jer je ovaj grad sačuvao obraz i u situaciji kad bi ga mnogi drugi gradovi izgubili u sekundi. Sarajevo može poslužiti kao primjer jer sistematske diskriminacije i raširenog šovinizma nema. Ono što fali Sarajevu je agilna inicijativa kojom bi se, prvo drastično kaznilo one pojedince koji izlaze iz tog okvira i šire međuetničku mržnju, a zatim i napravilo iskorak prema onim elementima u drugom entitetu koji ne podržavaju šovinizam. Nadam se da će nova vlast uraditi više na tom planu.
1mustra
Posts: 798
Joined: 04/11/2010 22:12

#17018 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by 1mustra »

Boom71 wrote:Ovaj problem o cemu se pisalo u par posljednjih postova,a tice se izjednacavanja srba s cetnicima je nesto sto se treba rjesiti ili barem o tom problemu diskutovati.
Sasvim je u redu izjednacavat Srbe sa cetnicima, barem na sarajevskom forumu, nemoj se onda zgrozavat kad na nekom drugom forumu izjednacuju Bosnjake sa balijama.
Onoga momenta kada se na prostoru RS,pa i BiH,pojavi stranka srpskog predznaka koja ce se zalagati za modernu i evropsku BH,nedjeljivu i suverenu i kada se ta stranka u tim okvirima bude brinula za srpski narod,tada ce i prestati to odvratno izjednacavanje.
Sta znaci moderna i europska BH, jel tu nema mjesta za RS? Strankama iz RS ce uvijek na prvom mjestu biti RS, pa onda druge stvari, tesko da ce se to izmjenit.
Električar
Posts: 3
Joined: 26/08/2011 01:22

#17019 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Električar »

Boom71 wrote:
Bodkin wrote:
Boom71 wrote:Ovaj problem o cemu se pisalo u par posljednjih postova,a tice se izjednacavanja srba s cetnicima je nesto sto se treba rjesiti ili barem o tom problemu diskutovati.

Misljenja sam da je i ovome problemu kumovala velikosrpska politika (opet!),koja na sve nacine nastoji da profilise pojam pravog Srbina.Pa tako odrednica Srbin znaci da je on za RS,a protiv BiH,da obavezno i neupitno podrzava SPC,da ne samo da negira genocid,nego cak vjeruje da je i zlocina bilo tu i tamo,da vjeruje u namjere Bosnjaka da hoce na sve nacine da Srbe istrijebe...Pravi Srbin ne vjeruje u zajednicki zivot,u multi odrednicu,on vjeruje da je zajednicki zivot s ostala dva naroda nemoguc.Pravi Srbin ne vjeruje nikome,a posebnu opasnost vidi u multietnickom konceptu i ne vjeruje da je,recimo SDP na tom fonu,nego vjeruje da se bosnjak dosjetio kako da mu dohaka...

Onoga momenta kada se na prostoru RS,pa i BiH,pojavi stranka srpskog predznaka koja ce se zalagati za modernu i evropsku BH,nedjeljivu i suverenu i kada se ta stranka u tim okvirima bude brinula za srpski narod,tada ce i prestati to odvratno izjednacavanje.

Do tada cemo na moju ogromnu zalost biti svjedoci tog etiketiranja.
da ali to znaci da svi koji se sada ne uklapaju u ovaj kalup( mada se i ne slazem sa nekim od stvari koje si nabrojao) ostaju bez podrske i jednih i drugih, a bas iz tog skupa treba sutra neko osnovati takvu stranku.
Upravo tako!

Sa jedne strane ne prihvataju tu poltiku i rizikuju svoj ugled u drustvu i etiketu nikakvog Srbina,a sa druge ih docekaju sumnjivci iz drugih naroda,pa i proBH gradjani,sto mozda i ponajvise frustrira.

Srbima,gradjanski i nenacionalisticki orjentisanim je prilicno tesko u tom nekom politickom smislu i kada bi se smoglo snage da upravo ta kategorija(koju si pomenuo) iznjedri neku partiju proBH orijentacije,a sa srpskim predznakom koja bi rjesenja za svoj narod trazila u okviru drzave BiH,situacija bi se sigurno promjenila.
Mislim da se u tom slucaju nebi olako generalizovao srpski narod kao genocidan,zlocinacki i sl.
Svi narodi teže punoj ili što je moguće većoj samostalnosti.Ne znam zašto neko od Srba očekuje da se ponašaju drugačije.Liberalno orijentisani pojedinci takođe slijede volju većine kad je u pitanju državni okvir.To je i primjer Slovenije,Hrvatske pa i BiH.
1mustra
Posts: 798
Joined: 04/11/2010 22:12

#17020 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by 1mustra »

Električar wrote: Svi narodi teže punoj ili što je moguće većoj samostalnosti.Ne znam zašto neko od Srba očekuje da se ponašaju drugačije.Liberalno orijentisani pojedinci takođe slijede volju većine kad je u pitanju državni okvir.To je i primjer Slovenije,Hrvatske pa i BiH.
Ne ocekuju oni to, naprotiv, traze izgovor zasto ne podnose Srbe (bosanski: cetnike :D ). Zbog toga i postavljaju nemoguce uvjete za koje znaju da se nikad nece ostvarit.
User avatar
Skijaš
Posts: 12631
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#17021 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Skijaš »

1mustra wrote:
Boom71 wrote:Ovaj problem o cemu se pisalo u par posljednjih postova,a tice se izjednacavanja srba s cetnicima je nesto sto se treba rjesiti ili barem o tom problemu diskutovati.
Sasvim je u redu izjednacavat Srbe sa cetnicima, barem na sarajevskom forumu
Nije tačno. Svetosavlje, Grmečka korida, Aleksa Šantić, sve su to vrijednosti Bosne i Hercegovine i naše bogatstvo. Problem je kada neko insistira na izmjeni etničkog ključa kako bi se što prije eliminisalo preduslove za povratak. Problem je kada neko danas kaže da je Srebrenica samo srpska. Problem je kada se samo postojanje BiH predstavlja kao teret srpskom narodu.

Nije to srpstvo, nisu to vrijednosti srpskog naroda koje bi mi ostali trebali poštivati i uvažavati.
User avatar
Skijaš
Posts: 12631
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#17022 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Skijaš »

Električar wrote:Svi narodi teže punoj ili što je moguće većoj samostalnosti.Ne znam zašto neko od Srba očekuje da se ponašaju drugačije.Liberalno orijentisani pojedinci takođe slijede volju većine kad je u pitanju državni okvir.To je i primjer Slovenije,Hrvatske pa i BiH.
U BiH nije moguće razdvajanje naroda jer dogovor o etničkoj podjeli teritorije nije moguć. Zato treba podržati visok nivo decentralizacije, sa postojećim entitetima i kantonima, ali sa što manje svojatanja teritorije nametanjem svog identiteta kao jedinog službenog.

I tamo gdje to Brisel traži od nas, donijeti zakone potrebne za eurointegracije.
User avatar
Boom71
Posts: 948
Joined: 26/08/2008 10:34
Location: Kovacici

#17023 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Boom71 »

Skijaš wrote:
1mustra wrote:
Boom71 wrote:Ovaj problem o cemu se pisalo u par posljednjih postova,a tice se izjednacavanja srba s cetnicima je nesto sto se treba rjesiti ili barem o tom problemu diskutovati.
Sasvim je u redu izjednacavat Srbe sa cetnicima, barem na sarajevskom forumu
Nije tačno. Svetosavlje, Grmečka korida, Aleksa Šantić, sve su to vrijednosti Bosne i Hercegovine i naše bogatstvo. Problem je kada neko insistira na izmjeni etničkog ključa kako bi se što prije eliminisalo preduslove za povratak. Problem je kada neko danas kaže da je Srebrenica samo srpska. Problem je kada se samo postojanje BiH predstavlja kao teret srpskom narodu.

Nije to srpstvo, nisu to vrijednosti srpskog naroda koje bi mi ostali trebali poštivati i uvažavati.
Hvala smucar.

Sto se mene tice,ne odgovara mi ni balija ni cetnik!!!
mislim,licno me doticu obje odrednice :wink: !!!
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4138
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#17024 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

1mustra wrote:
Boom71 wrote:Ovaj problem o cemu se pisalo u par posljednjih postova,a tice se izjednacavanja srba s cetnicima je nesto sto se treba rjesiti ili barem o tom problemu diskutovati.
Sasvim je u redu izjednacavat Srbe sa cetnicima, barem na sarajevskom forumu, nemoj se onda zgrozavat kad na nekom drugom forumu izjednacuju Bosnjake sa balijama.
Onoga momenta kada se na prostoru RS,pa i BiH,pojavi stranka srpskog predznaka koja ce se zalagati za modernu i evropsku BH,nedjeljivu i suverenu i kada se ta stranka u tim okvirima bude brinula za srpski narod,tada ce i prestati to odvratno izjednacavanje.
Sta znaci moderna i europska BH, jel tu nema mjesta za RS? Strankama iz RS ce uvijek na prvom mjestu biti RS, pa onda druge stvari, tesko da ce se to izmjenit.
:lol: :lol: :lol: :lol:


Ama,ziv nam bio, ne cini to niko ne SX forumu-Vecina Srba to sami cine po koje-kakvim skupovima podrske 'erojima srpskim ili nekim drugim cetnickim "folklornim" skupovima.
Forimasi samo prenose sto vide. ;-)
User avatar
Boom71
Posts: 948
Joined: 26/08/2008 10:34
Location: Kovacici

#17025 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Boom71 »

1mustra wrote:
Električar wrote: Svi narodi teže punoj ili što je moguće većoj samostalnosti.Ne znam zašto neko od Srba očekuje da se ponašaju drugačije.Liberalno orijentisani pojedinci takođe slijede volju većine kad je u pitanju državni okvir.To je i primjer Slovenije,Hrvatske pa i BiH.
Ne ocekuju oni to, naprotiv, traze izgovor zasto ne podnose Srbe (bosanski: cetnike :D ). Zbog toga i postavljaju nemoguce uvjete za koje znaju da se nikad nece ostvarit.
Da svi narodi i narodnosti skontaju samo jedno,a to je da je BiH drzava i Srba i Hrvata i Muslimana i Ostalih,a ne iskljucivo jednih ili drugih,danasnja politicka atosfera i situacija u BiH bi bila sasvim druacija,a mi ne bismo bili na temama aktualnim za 19.vjek!
Locked