Sam svoj majstor

Post Reply
Ublehas
Posts: 311
Joined: 03/07/2008 14:08

#51 Re: Sam svoj majstor

Post by Ublehas »

bez_ideje wrote:
Pravnica_xy wrote:
bez_ideje wrote:Moram se i ja ovdje upisati....
SOlo maher koji svima ide na zivce,jer nema sanse da ja majstora ne zovnem dok se sama dobro ne uvjerim da to ne mogu,najcesce zato sto nemam potrebnog alata :(
Oko struje ne znam i u to se ne barcem....promijenim sijalicu,grlo,montiram luster i to je to.......
Ako sta teba sastavljat,rastavljati,montirati-namjestaj,kucanske aparate,elemente za kupatila ,to mi je dusa radit
Gletujem,krecim,farbam stolariju.......proslo ljeto sam uradila jedan mali spajz,od plocica na podu,gletovanja i krecenja zida,farbanja prozora,mreze....pa kasnije montiranje stalaze i konopaca-to koristimo kao susaru za trave :mrgreen: ....i jos sasila 100 jutenih vrecica za cajeve sa naljepnicom :mrgreen: Tako sam ponosna na taj uradak :oops: :mrgreen:
Omiljena aktivnost mi je "prenamjena" nekih stvari.....Ono sto smatram upotrebljivim rijetko bacam....pa od dijelova vise stvari sastavim npr.kutiju za boje,drzace za ovo i ono....i sl.
Naravno,oslikavanje zidova na prvom mjestu :mrgreen:

Svaka cast za ovo , ne bih se ja toga nikada sjetila. :D
a pohvale i za ostale poslove, ja se fakat jezim od pojedinih zena koje se ustrucavaju ili kojima je vise iz ponizenja zavrnuti obicnu slijalicu i slicno, kao nije to njen posao...a vjerujte da ima takvih :D
Eh,to mi je podvig sa sivacom masinom za sad....skontala sam kako se pravo prosiva na 3 nacina :lol: :lol:
Mah,sto mozes sam ne cekaj druge!
Nisam tip koji dijeli poslove na muske i zenske!

Da i ja priupitam za savjet....daska od prozora iznad radijatora je poprilicno velika ,posto je stavljena preko prijasnje kamene ploce ,i mislim da bi bilo ljepse kada bi i radijatori bili necim sakriveni....
Mislila sam napraviti onaj kao drveni rostilj i ofarbati ga u boju prozora....Hoce li drvo popucati od toplote,ili boja,iskriviti se i sl ?
Ja nebih pravio nista preko radijatora, izgledace glomazno a sve zavisi kakvo drvo stavis preko, ako bude imalo sirovo rasusit ce se i imaces luftova milion. I najvaznije energetska iskoriscenost ce ti biti manja, dakle manje toplote u sobu a vise potrosenog energenta.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#52 Re: Sam svoj majstor

Post by Hemel »

bez_ideje wrote:


Eh,to mi je podvig sa sivacom masinom za sad....skontala sam kako se pravo prosiva na 3 nacina :lol: :lol:
Mah,sto mozes sam ne cekaj druge!
Nisam tip koji dijeli poslove na muske i zenske!

Da i ja priupitam za savjet....daska od prozora iznad radijatora je poprilicno velika ,posto je stavljena preko prijasnje kamene ploce ,i mislim da bi bilo ljepse kada bi i radijatori bili necim sakriveni....
Mislila sam napraviti onaj kao drveni rostilj i ofarbati ga u boju prozora....Hoce li drvo popucati od toplote,ili boja,iskriviti se i sl ?
vidim da si veliki borac :thumbup:
ali sam ovo propustio.

prozorska klupica- jesi li razmisljala da skines obadvije i da stavis malo uzu drvenu klupicu koja ne bi prelazila puno preko radijatora.
drugo, imas u bau marktovima perforirani lesonit u raznim oblicima (mislim perforacije u raznim oblicima). napravis okvir od letvica a izmedju njih ubacis taj perforirani lesonit. on je najvise zbog roga i napravljen da posluzi kao maska sa mogucnoscu izmjene zraka (radijatori, ostave...). imaju vec gotove maske za radijatore ali bi morala opet prekrajati jer nisu iste duzine i sirine radijatora.

to sa letvicama u bojama, plasim se da nebi bilo previse glomazno a i zbog promjene temperature dolazilo bi i do rada letvica... :roll:
Last edited by Hemel on 21/02/2011 00:48, edited 1 time in total.
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#53 Re: Sam svoj majstor

Post by bez_ideje »

Skidanje bilo cega ne dolazi u obzir,jer klupica ni ne moze biti manja,obzirom da je stavljena preko kamene klupice...A da skidam tu kamenu klupicu morala bi iscupati pola zida :(

U originalnoj izvedbi,sa starim konvektorima tu je i bila drvena ploca preko,zakacena na nosace koji su i sada ostali ...pa sada ovi radijatori izgledaju "uvuceno" tu.....
Razmisljala sam o tom toplotnom faktoru,pa sam bas zbog toga mislila da je ovo supljikavo dobra ideja,jer ne zadrzava toplotu,a i estetski bi popravilo dozivljaj
Ne mogu nikako da se sjetim naziva ovoga.....evo vako :mrgreen:
Image
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#54 Re: Sam svoj majstor

Post by Hemel »

o ovome ti ja pricam...

Image

a ako vec pravis, idi na prostiju variantu kao npr.

Image
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#55 Re: Sam svoj majstor

Post by bez_ideje »

E,ovo je bas lijepo :) :)
Pogledat cu sta ima od tog perforiranog lesonita.
A ako se odlucim na tu drugu varijantu (iskreno,ljepse mi i izgleda),koje se drvo koristi za ovo ?
User avatar
green man
Posts: 199
Joined: 10/04/2007 19:32

#56 Re: Sam svoj majstor

Post by green man »

Vidim da na ovom forumu ima dosta hobi "stručnjaka" za razna poslove, a i mi bosanci smo poznati kao vrijedni, tvrdoglavi i inovativni ljudi-a kad se to spoji dobiješ majstora širokog spektra djelovanja ;-)
Uz oca sam i sam naučio sve i svašta počevši od struje (pošto mi je otac po zanimanju električar), moleraja, obrade drveta, keramike, montaža raznih polica, regala i sl.
Stari i ja smo sami od potkrovlja golih zidova bez razvedene vodovodne i električne mreže napravili čudo. Znači pregradili prostorije regips pločama, "udarili" podnu glazuru, razveli vodu i struju, omalterisali zidane zidove, pregletovali i poljepili keramiku na pregradne zidove od regipsa, tapetirali plafone, ugradili vrata, prefarbali sve zidove, montirali kupatilo, ugradili kuhinju itd. itd... znači sve bez i marke date na razne kvazi majstore koji bi sfušerili i pregulili (čast izuzecima)... :D :D :D
Puno sreće i uspjeha svima koji se odluče na ovu varijantu sređivanja svojih domova. Ugodno s korisnim :-D :wink:
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#57 Re: Sam svoj majstor

Post by Desert Wind »

Ublehas wrote:
Desert Wind wrote:evo i od mene jedan tip... najvise volim oko mehanike i auta medjutim za autoelektriku sam tabula raza...
ali trapovi vjesanje i slicno odlicno idu....
jednom mi je blokirao tocak i pregrijavao se i skontam da da obloge ne odvoje u potpunosti pakne od diska te drze auto malte ne zakocenim...

kao sto gore rekose niko od majstora se nije htio zajebavat sa tim pa sam to ja uradio sam sa sobom...
u zivotu sam nazalost najvise naucio da se oslanjam sam na sebe rijetko trazeci od bilo koga bilo kakvu pomoc...
pa sam kupio alata dosta digao auto u zrak i rastavio trap kriticna scena je bila odluka da ispumpam klipić od kocnice pritiskanjem na kocnicu i kad sam je ispumpao belaja i hamelja ko u prici - korodivnog (m)ulja se izlilo bruka... ocistio sam to propustio malo ulja kroz cijev tako sto sam malo tocio u bocicu da procistim mulj koliko je moguce.
zatim sam klipic ocistio kao i klipnjacu a onda je nastala poezija :lol: valjalo je vratiti klipic u klipnjacu sto nije bilo nimalo bezazleno - jer je trebalo udarati jace a to sa obicnim cekicem nije islo pa sam lagano onako kujundzijski po ivicama dok nije nasjelo a onda jace dok nije sjeo klipic nazad - ugurao ga skroz papagajkama unutra (improvizacija - tad sam pozelio da imam onaj mali skrip koji originalno ide za montazu kocnica i vracanje klipica u 0 polozaj - ali ga nigdje nisam vidio osim u USA) malo duze se zajebavao sa masnom zastitnom gumicom dok nije nasjela i to je to... odzracio zrak i to je to. puno bolje nego sto je bilo prije...
Ovo "klipic u klipnjacu" si vjerovatno mislio klip i cilindar. Kad vracas klip nazad moras dobro paziti da neostetis gumeni i onaj drugi prsten, kao ni cilindar, zato cekic bas nije najbolje rjesenje. Podmazes cilindar uljem i polako gurnes klip, netreba ti nikakav specijalni alat, moze izvrsno posluziti i bravarska stega, bitno je da ravno udje i do kraja, da prostis :). Nije lose cak malo obrustit cilindar i klip dobro sitnim vodobrusnim papirom jer bude po zidovima onog uljepljenog taloga. A inace ovaj problem blokiranja se javlja zbog zapusenosti kocionih cijevi, pogotovo fleksibilnog crijeva usljed nakupljanja tih necistoca, najbolja varijanta je zamijeniti ga jer ona nekostaju nesto puno a dugorocnije su rjesenje. Jos neznam da li si usput promijenio ulje u sistemu sto bi svakako bilo dobro kad vec radis i kad je bilo tog poganluka. U svakom slucaju dobar posao si odradio.
uradio sve - samo sto na klipicu nema smirglanja jaro jer se mogu smanjiti zazori pa belaj a ni uljenja osim hidraulickim uljem tek toliko da stvori film... ocistio sam dobro a i propustio hamelj kroz sektor gdje je bio naglim stiskanjem kocnice tako da je izasao vani - dok nije pocelo da tece cisto ulje (dosipao sam ga)...

uglavnom naravoucenije u ovom slucaju je da se dzaba ne preporucuje zamjena kocionog ulja jer ocito iz ovog primjera se stvori dovoljno kondenzata da korodira hidraulika... u svakom slucaju radio sam bas onako kako si rekao i sitnim kuckanjem uvlacio klipic da prostis do kraja :D :mrgreen: tako ako nekom zatreba zamjena kocione tekucine i servis kocnica nek mi se javi... :mrgreen:

ono sto sam jos otkrio na kocnicama (A JAKO BIH VOLIO ONAJ SKRIP DA NABAVIM :mrgreen: ) je i to da kocnice i pakne imaju drugacije zazore i da treba vodit racuna koliki zazor postoji na paknama i kako ih raspodijelit jer smo jednom pokusavali na silu da ubacimo pakne i pri tome skontali da nisu sve 4 iste 2/2...
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#58 Re: Sam svoj majstor

Post by Pasiflora »

bez_ideje wrote:E,ovo je bas lijepo :) :)
Pogledat cu sta ima od tog perforiranog lesonita.
A ako se odlucim na tu drugu varijantu (iskreno,ljepse mi i izgleda),koje se drvo koristi za ovo ?
I ja sam o tome razmisljala, fakat je lijepo. Medjutim, ja sam odustala buduci da kod nas radijatori jaaako prljaju (cađ). Skontala sam da ce mi u slucaju da ih prekrijem biti jos teze cistiti radijatore + cu imati i te drvene obloge za cistiti. A kod mene bi se to stvarno mrali raditi min. jednom sedmicno.
Razmisli malo, prije nego to uradis, o prakticnosti svega skupa. Sretno :)
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#59 Re: Sam svoj majstor

Post by Hadzi Lojo »

Zna li neko gdje ima jeftino celicnih pravougaonih cijevi da se kupi, kao i jelovih greda odnosno daske osmice , ovo po starom gradu je skupo? ima li neko mozda iskustva a mozda i cijene ukoliko je nedavno kupovao?
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#60 Re: Sam svoj majstor

Post by kojeime »

.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#61 Re: Sam svoj majstor

Post by Hadzi Lojo »

kojeime wrote:.
Da nisi sta zaboravio??
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#62 Re: Sam svoj majstor

Post by kojeime »

.
Last edited by kojeime on 11/03/2011 13:44, edited 1 time in total.
User avatar
kurty
Posts: 45062
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#63 Re: Sam svoj majstor

Post by kurty »

Hadzi Lojo wrote:Zna li neko gdje ima jeftino celicnih pravougaonih cijevi da se kupi, kao i jelovih greda odnosno daske osmice , ovo po starom gradu je skupo? ima li neko mozda iskustva a mozda i cijene ukoliko je nedavno kupovao?
de mi sibni koliko ti treba osmice, da vidim kod mene koliko bi ti to bilo
za celik...vidi prvo po odpadima, pa onda stovarista


celik
http://www.en-union.co.ba/en-union.html
http://tilmmkomerc.com/index.php?option ... icle&id=21
http://www.amidoo.rs/profilne.html
User avatar
Duhovni Vođa
Posts: 758
Joined: 16/08/2008 08:35
Location: I shall release you all!

#64 Re: Sam svoj majstor

Post by Duhovni Vođa »

ljudi, imam problem sa tus baterijom i ne znam sta da radim. sve vodoinstalacije u kupatilu su nove, kao i navedena baterija i bojler.

problem je u tome sto nikako ne mogu da namjestim toplu vodu - ili je vrela ili je hladna.... stvarno ne kontam do cega to moze biti....

dakle baterija ima onaj hepek (nisu dva koluta) kojim se regulise toplota vode. kada je hepek skroz desno onda je voda hladna, a kada je skroz lijevo onda je voda vruca...

kad ga stavim na sredinu i pokusam da "ucicam" nema teorije da ravnomijerno mijesa vrucu i hladnu vodu....

ne znam do cega je to. evo me sav spržen po prsima :D

ima li neko ko zna kako rijesiti taj problem?
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#65 Re: Sam svoj majstor

Post by pape »

Duhovni Vođa wrote:ljudi, imam problem sa tus baterijom i ne znam sta da radim. sve vodoinstalacije u kupatilu su nove, kao i navedena baterija i bojler.

problem je u tome sto nikako ne mogu da namjestim toplu vodu - ili je vrela ili je hladna.... stvarno ne kontam do cega to moze biti....

dakle baterija ima onaj hepek (nisu dva koluta) kojim se regulise toplota vode. kada je hepek skroz desno onda je voda hladna, a kada je skroz lijevo onda je voda vruca...

kad ga stavim na sredinu i pokusam da "ucicam" nema teorije da ravnomijerno mijesa vrucu i hladnu vodu....

ne znam do cega je to. evo me sav spržen po prsima :D

ima li neko ko zna kako rijesiti taj problem?
I nove baterije mogu imati "fehler". Vjerovatno je neispravna, .... ako imas racun, skini je i na reklamaciju, trazi novu od isporucioca. :roll: :)
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#66 Re: Sam svoj majstor

Post by Hemel »

probaj ovo potraziti u trgovinama...sama mijesa a ti samo podesi temperaturu

Image
Ublehas
Posts: 311
Joined: 03/07/2008 14:08

#67 Re: Sam svoj majstor

Post by Ublehas »

Hadzi Lojo wrote:Zna li neko gdje ima jeftino celicnih pravougaonih cijevi da se kupi, kao i jelovih greda odnosno daske osmice , ovo po starom gradu je skupo? ima li neko mozda iskustva a mozda i cijene ukoliko je nedavno kupovao?
Za grede i daske pogledaj gore na Vucijoj Luci kod Tadica, raja dosta kod njega uzima gradju dobrog kvaliteta a i jeftiniji je a celicne cijevi neznam da pogledas u Albi na Cengic Vili, imaju stovariste zeljezije ali nisam siguran da li drze celik, trebali bi valjda.
Ublehas
Posts: 311
Joined: 03/07/2008 14:08

#68 Re: Sam svoj majstor

Post by Ublehas »

Duhovni Vođa wrote:ljudi, imam problem sa tus baterijom i ne znam sta da radim. sve vodoinstalacije u kupatilu su nove, kao i navedena baterija i bojler.

problem je u tome sto nikako ne mogu da namjestim toplu vodu - ili je vrela ili je hladna.... stvarno ne kontam do cega to moze biti....

dakle baterija ima onaj hepek (nisu dva koluta) kojim se regulise toplota vode. kada je hepek skroz desno onda je voda hladna, a kada je skroz lijevo onda je voda vruca...

kad ga stavim na sredinu i pokusam da "ucicam" nema teorije da ravnomijerno mijesa vrucu i hladnu vodu....

ne znam do cega je to. evo me sav spržen po prsima :D

ima li neko ko zna kako rijesiti taj problem?
Koja ti je tus baterija, ako je kakva ispod 100KM i ocekivat je da nece valjati a ako je Unitas, Armal i sl. oni daju garanciju 5 godina i ako si jos u garantnom roku reklamiraj, to se tako nebi smjelo desavati. Mada kod nas je nekad vrlo stresno ostvariti garanciju, ja sam isto reklamirao Unitasovu tus bateriju jer je curila, bilo je odgovora te majstor nije tu, te javicemo, te vako-nako na kraju ja kupio za 8KM novi Unitasov ventil u Merkuru i zamjenio sam.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#69 Re: Sam svoj majstor

Post by Hadzi Lojo »

Kod cetnika ne kupujem.

Hvala
Ublehas wrote:
Hadzi Lojo wrote:Zna li neko gdje ima jeftino celicnih pravougaonih cijevi da se kupi, kao i jelovih greda odnosno daske osmice , ovo po starom gradu je skupo? ima li neko mozda iskustva a mozda i cijene ukoliko je nedavno kupovao?
Za grede i daske pogledaj gore na Vucijoj Luci kod Tadica, raja dosta kod njega uzima gradju dobrog kvaliteta a i jeftiniji je a celicne cijevi neznam da pogledas u Albi na Cengic Vili, imaju stovariste zeljezije ali nisam siguran da li drze celik, trebali bi valjda.
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#70 Re: Sam svoj majstor

Post by ladyblue18 »

Hadzija necemo tako, nema smisla.

24. Feb. 2011. 13:09 Banned user for reason “krsenje pravila sa-x foruma”
» Hadzi Lojo

30 dana
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#71 Re: Sam svoj majstor

Post by Desert Wind »

Duhovni Vođa wrote:
ne znam do cega je to. evo me sav spržen po prsima :D

ima li neko ko zna kako rijesiti taj problem?
:lol: :lol: :lol: :lol: jarane izvini ali sam se ismijo samo tako
User avatar
kurty
Posts: 45062
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#72 Re: Sam svoj majstor

Post by kurty »

Eh drugovi i drugarice... Pravim nesto... kutija je neka u pitanju... unutra bih stavio svjetlo neko, koje ce se paliti kad se kutija otvori... planiram da stavim neku neonku kao kod ovakvih baterija recimo
Image

Ako stavim cijelu bateriju unutra, onda imam masu vise posla da je nekako oblozim, tj da je sakrijem... interesuje me sta bi mi vi preporucili...kako da samo sijalica ovakav bude, i sta mi treba okolo da stoji
Znaci, kako da samo ostane sijalica sa stvarima koji trebaju za nju
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#73 Re: Sam svoj majstor

Post by respo »

a da stavis manju neonku?
koja dodje nesto kao ono za identifikaciju fals novcanica a svjetli isto
User avatar
kurty
Posts: 45062
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#74 Re: Sam svoj majstor

Post by kurty »

respo wrote:a da stavis manju neonku?
koja dodje nesto kao ono za identifikaciju fals novcanica a svjetli isto

ma nesto takvo i imam...kad sam postavio sliku vidim da je ovo ona za iznad vrata, kad struje nestane... imam neku manju koja jemaximalno 15cm...
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#75 Re: Sam svoj majstor

Post by Hemel »

kurty wrote:
respo wrote:a da stavis manju neonku?
koja dodje nesto kao ono za identifikaciju fals novcanica a svjetli isto

ma nesto takvo i imam...kad sam postavio sliku vidim da je ovo ona za iznad vrata, kad struje nestane... imam neku manju koja jemaximalno 15cm...
kurty,

ovo tebi treba. kada su vrata zatvorena, automatski se gasi i kada otvaras ona se pali.(ima mali senzor koji reaguje na predmete ispred-neka vrata ili nesto drugo). ugradjuje se unutra a moze i vani.

Image
Post Reply