Vojskovodje

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
madner
Posts: 56767
Joined: 09/08/2004 16:35

#26 Re: Vosjkovodje

Post by madner »

Naravno da je bitno. Glupost je ideologiju mjesati sa umjecem ratovanja.
User avatar
johnny_blazze
Posts: 888
Joined: 29/09/2009 00:27

#27 Re: Vosjkovodje

Post by johnny_blazze »

madner wrote:Naravno da je bitno. Glupost je ideologiju mjesati sa umjecem ratovanja.
ja ne vidim nikakvo umjece u ratovanju samo jad,bijedu,krv,suze,zrtve......
User avatar
madner
Posts: 56767
Joined: 09/08/2004 16:35

#28 Re: Vosjkovodje

Post by madner »

johnny_blazze wrote:
madner wrote:Naravno da je bitno. Glupost je ideologiju mjesati sa umjecem ratovanja.
ja ne vidim nikakvo umjece u ratovanju samo jad,bijedu,krv,suze,zrtve......
:zzzz:
liga pacifista je sprat nize.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#29 Re: Vosjkovodje

Post by Chmoljo »

:roll:

masovne ubice... možda. ja ipak na to gledam iz drugog ugla (madner će se sjetiti da sam spominjao), pustite šuplju i pacifizam - rat je zlo.

htjeli ili nehtjeli priznati rat je kroz ljudsku historiju bio osnovna privredna grana. vojskovođe su bili CEO koji su trebali što ekonomičnije "odraditi" svoj "mandat". klanje, ubijanje, patnja, to su nus-produkti...

ali sa svim tim patnjama dođu i neke stvari koje su pozitivne. nikada stvari nisu crno-bijele... to naravno, ne znači da treba glorificarati klaonice i sadistički uživati u ciframa pobijenih, već treba odvojiti genijalnost na bojnom polju od cjelokupne ličnosti koja je stajala iza tog genija. mada je malo kontradiktorno to da je pitanje da li bi genij postojao bez takve ličnosti i možda bez neke nastranosti (ako) koju je posjedovao. Mainstainova genijalna ideja prolaska kroz Ardensku šumu i mimoilaženje Mažinotove linije, Sulejmanova pobjeda na Mohaču uz upotrebu artiljerije, Aleksandrova hrabrost da se suoči da daleko brojnijim neprijateljem i svaki put ga porazi...
User avatar
JoseMujica
Posts: 27608
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#30 Re: Vosjkovodje

Post by JoseMujica »

Chmoljo wrote::roll:

masovne ubice... možda. ja ipak na to gledam iz drugog ugla (madner će se sjetiti da sam spominjao), pustite šuplju i pacifizam - rat je zlo.

htjeli ili nehtjeli priznati rat je kroz ljudsku historiju bio osnovna privredna grana. vojskovođe su bili CEO koji su trebali što ekonomičnije "odraditi" svoj "mandat". klanje, ubijanje, patnja, to su nus-produkti...

ali sa svim tim patnjama dođu i neke stvari koje su pozitivne. nikada stvari nisu crno-bijele... to naravno, ne znači da treba glorificarati klaonice i sadistički uživati u ciframa pobijenih, već treba odvojiti genijalnost na bojnom polju od cjelokupne ličnosti koja je stajala iza tog genija. mada je malo kontradiktorno to da je pitanje da li bi genij postojao bez takve ličnosti i možda bez neke nastranosti (ako) koju je posjedovao. Mainstainova genijalna ideja prolaska kroz Ardensku šumu i mimoilaženje Mažinotove linije, Sulejmanova pobjeda na Mohaču uz upotrebu artiljerije, Aleksandrova hrabrost da se suoči da daleko brojnijim neprijateljem i svaki put ga porazi...
:lol: :lol: :lol: cmoljo hebo te kapitalizam skroz:lol: :lol: :lol: mora da si ekonomiju studirao :?: nije da si fulio nego mi simpatično kako tumačiš :lol: :lol: :lol: ko Samuelson
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#31 Re: Vosjkovodje

Post by Chmoljo »

JoseMujica wrote: :lol: :lol: :lol: cmoljo hebo te kapitalizam skroz:lol: :lol: :lol: mora da si ekonomiju studirao :?: nije da si fulio nego mi simpatično kako tumačiš :lol: :lol: :lol: ko Samuelson
ma jok ba, pravo :oops:

čitajući "Rimsko pravo" malo više između redova ove stvari se mogu vidjeti :wink:

nije da sam neosjetljiv, božesačuvaj, samo mislim da je potrebno sagledati pravo stanje stvari da bi prevazišli vid "ekonomije" :mrgreen:

a ne pacifizmom i sa "Earth song" :mrgreen:
User avatar
madner
Posts: 56767
Joined: 09/08/2004 16:35

#32 Re: Vosjkovodje

Post by madner »

Dakle Rim zauzme macem Italiju, Galiju itd... i uvede im red i digne im civilizacijski nivo. Kako to moze biti lose?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#33 Re: Vosjkovodje

Post by Chmoljo »

madner wrote:Dakle Rim zauzme macem Italiju, Galiju itd... i uvede im red i digne im civilizacijski nivo. Kako to moze biti lose?
jesam ja rekao da je to samo loše? :wink:

fazon je u tome što Rim nije išao da zauzme Galiju i ostatak Italije da bi uveo red, nego da bi ostvario svoj interes... ne, gospodo, nije nafta u pitanju ( :mrgreen: ), nego robovi i zemlja.

a kako već rekoh, ubijanje, klanje, paljenje, nus produkt interesa Rima.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27608
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#34 Re: Vosjkovodje

Post by JoseMujica »

drugovi, krucijalno pitanje u vašem promišljanju, tj. dilemi između mača i napretka (nije HKD) jeste:

Koliku smo kolateralnu štetu spremni prihvatiti?

Po kolateralnom štetom svakog rata smatram broj mrtvih i invalidnih osoba, a iz historije znamo, da kako se rat modernizuje, utoliko više broj mrtvih raste među civilnom populacijom, dakle nevinima, ljudima koje boli neka stvar ko vlada, već im je bitno da hljeba imaju.

Ja ne sporim da je u civilizacijskom napretku čovječanstva mač, odnosno rat imao ogromnu ulogu. A zar se može ičim opravdati smrt jednog djeteta? Da li je prihvatljivo onda da se i Radovan u Hagu brani "civilizacijskim napretkom"? Da li bi to podnijeli i kako?
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#35 Re: Vosjkovodje

Post by Hadzi Lojo »

Ma ja bih podjelio na oslobodilacke i agresorske.
kusur
Posts: 341
Joined: 05/10/2007 16:00

#36 Re: Vosjkovodje

Post by kusur »

Rat je ponekad nuzan... Et zamislite da su sad npr Francuzi, Englezi, i Rusi se predali Hilteru samo da ne bude rata...Danas bi se zvali Hajnc, Angela itd... a ne Mujo, Suljo itd :D A sto Madner spominje oko ''prosvjetiteljske'' misije ratovanja...pa sjetimo se da su i velike kolonijalne sile vjerovale da je njihova duznost da sire civilizaciju barbarima po Africi, Americi, i Aziji a kao posljedica toga smo imali masovna ubistva citavih civilizacija. Dakle, istina je negjde izmedju jer rat je ponekad potreban da sprijecis druge u njihovim ''zlim'' nakanama i da odbranis svoje pravo na egzistenciju. A u vecini slucajeva to sirenje civilizacije putem ratova je nuspojava.
User avatar
metar_drva
Posts: 1202
Joined: 26/08/2009 18:51

#37 Re: Vosjkovodje

Post by metar_drva »

Jedan i jedini, Aleksandar Veliki. Postao kralj u 19. godini, umro u 32. U međuvremenu pokorio Malu Aziju, Perziju, Aleksandriju, Mezopotamiju, Babilon, itd.

P.S. koga interesuje nek pročita zanimljivu knjigu (na temu rata i ekonomije) "IBM i holokaust", autor je mislim Edwin Black. Jako zanimljivo, u svakom slučaju
http://www.ibmandtheholocaust.com/


kusur
Posts: 341
Joined: 05/10/2007 16:00

#38 Re: Vosjkovodje

Post by kusur »

Takodjer, ko voli ove teme oko vojskovodja preporucujem BBC dokumentarac Warriors. Ima 6 epizoda o 6 velikih vojskovodja: Cortez, Napoleon, Ricar Lavlje Srce, Spartakus, Shogun, i Atila. Takodjer, HBO Rome je odlicna serija sa tematikom antickog Rima u doba Cezara, te gradjanskog rata i ustolicenja Cezara Augustusa kao prvog rimskog imperatora.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#39 Re: Vosjkovodje

Post by Chmoljo »

kusur wrote:Takodjer, ko voli ove teme oko vojskovodja preporucujem BBC dokumentarac Warriors. Ima 6 epizoda o 6 velikih vojskovodja: Cortez, Napoleon, Ricar Lavlje Srce, Spartakus, Shogun, i Atila. Takodjer, HBO Rome je odlicna serija sa tematikom antickog Rima u doba Cezara, te gradjanskog rata i ustolicenja Cezara Augustusa kao prvog rimskog imperatora.
to je dovoljno za one koji žele jesti kokice i imati instant znanje :D pazi, ne poznajem ni ja dobro biografije ovih ljudi, ali samo se treba biti svjestan da se biografije jednog Saladina i Ričarda Lavljeg Srca ne mogu sprcati na sat, sat i po jednog dokumentarca :)

ali svakako da nisu loše za pogledati kao podlogu za neko detaljnije razmatranje njihovih (ne)djela i postupaka. jer, konkretno za epizodu od dvojici što ih pomenuh nađoh kritike pojedinih historičara o tome kako su obojica tendenciozno prikazani...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#40 Re: Vosjkovodje

Post by Chmoljo »

kusur wrote:Rat je ponekad nuzan... Et zamislite da su sad npr Francuzi, Englezi, i Rusi se predali Hilteru samo da ne bude rata...Danas bi se zvali Hajnc, Angela itd... a ne Mujo, Suljo itd :D A sto Madner spominje oko ''prosvjetiteljske'' misije ratovanja...pa sjetimo se da su i velike kolonijalne sile vjerovale da je njihova duznost da sire civilizaciju barbarima po Africi, Americi, i Aziji a kao posljedica toga smo imali masovna ubistva citavih civilizacija. Dakle, istina je negjde izmedju jer rat je ponekad potreban da sprijecis druge u njihovim ''zlim'' nakanama i da odbranis svoje pravo na egzistenciju. A u vecini slucajeva to sirenje civilizacije putem ratova je nuspojava.
nije ni to bila namjera. možda jest sekundarna. ali svi smo još u osnovnoj školi učili da su se istraživači i konkvistadori otiskivali u morska bespuća za svjetovim u kojima se zlato može brati ko kamenje.

kolonijalne sile su vjerovale da je lakše crpiti resurse ako napraviš puteve, uvedeš savremenu infrastrukturu, i na koncu, iškoluješ domicilne da rade za tebe.

ne treba se ići u Afriku, to smo mi osjetili na svojoj koži od strane Austrije. kada je Savojski (eto još jednog zagondžije) došao, zapalio je grad. kada je Kalaj došao, uzimali su nam rudu i šumu, ali su bogami u tom procesu ostavili parče civilizacije koja nam je u budućnosti itekako valjala. mislim da nije potrebno nabrajati na šta se sve to odnosi.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#41 Re: Vosjkovodje

Post by Van Halen »

Tarik ibn Ziyad osvajač Španije i Vlatko Vuković veliki vojvoda kralja Tvrtka!
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#42 Re: Vosjkovodje

Post by The 51st State »

Bezimeni logisticar.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#43 Re: Vosjkovodje

Post by Pera Trta »

Ulyses S. Grant. smajlikojiseklanja.

Zbog kompletne njegove životne priče...od skromnog djetinjstva, obećavajuće rane vojničke karijere, beznadežnog pada brzo nakon toga, nevjerovatnog uzdignuća u prvim godinama Građanskog rata, briljantnih pobjeda izvojevanih genijalnom taktikom i ludom odvažnošću, heroja nacijae i čovjeka koji je Sjeveru donio pobjedu i sačuvao SAD, pa zatim ponovnog obećavajućeg početka, ali ovaj put kao političara i Vođe nacije, pa ponovo razočaravujćeg kraja političke karijere i bolnog i tužnog, ali ponosnog i dostojanstvenog, svršetka života.

Još kad uzmete u obzir da je većinu ovoga ostvario dok je bio ili "pod gasom" ili mahmuran, biće vam jasno kolika je ljudina bio :D
Berber
Posts: 78
Joined: 18/09/2010 01:58

#44 Re: Vosjkovodje

Post by Berber »

Indijanski poglavica ''Bik koji sjedi''-Tatanka-Iyotanka
User avatar
JoseMujica
Posts: 27608
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#45 Re: Vosjkovodje

Post by JoseMujica »

The 51st State wrote:Bezimeni logisticar.
jel ovo kviz? :D

Niti jedan logističar nije bezimen, samo nečije ime nemremo izgovoriti :skoljka: :

A) Muhamed Čengić

B) Halid Čengić

C) Hasan Čengić

:?: :idea: :!: :arrow:
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#46 Re: Vosjkovodje

Post by junkers »

Chmoljo wrote::roll:
bez neke nastranosti (ako) koju je posjedovao. Mainstainova genijalna ideja prolaska kroz Ardensku šumu i mimoilaženje Mažinotove linije, Sulejmanova pobjeda na Mohaču uz upotrebu artiljerije, Aleksandrova hrabrost da se suoči da daleko brojnijim neprijateljem i svaki put ga porazi...
mainstain :thumbup: ,
a ako se ne varam sulejman je prvi koji je upotrijebio artiljeriju protiv žive sile baš u toj pobjedi
User avatar
Papa Hausser
Posts: 14
Joined: 09/02/2011 16:11

#47 Re: Vosjkovodje

Post by Papa Hausser »

junkers wrote:
Chmoljo wrote::roll:
bez neke nastranosti (ako) koju je posjedovao. Mainstainova genijalna ideja prolaska kroz Ardensku šumu i mimoilaženje Mažinotove linije, Sulejmanova pobjeda na Mohaču uz upotrebu artiljerije, Aleksandrova hrabrost da se suoči da daleko brojnijim neprijateljem i svaki put ga porazi...
mainstain :thumbup: ,
a ako se ne varam sulejman je prvi koji je upotrijebio artiljeriju protiv žive sile baš u toj pobjedi
Manstein, bez prvog i.

Veliki dio zasluga treba pripisati i Guderianu, prvo što je pomagao Mansteinu razraditi plan, a drugo što je plan proveo u djelo za razliku od njega (nije sudjelovao u bitci). Inače obojica veliki generali i stratezi.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#48 Re: Vosjkovodje

Post by The 51st State »

JoseMujica wrote:
The 51st State wrote:Bezimeni logisticar.
jel ovo kviz? :D

Niti jedan logističar nije bezimen, samo nečije ime nemremo izgovoriti :skoljka: :

A) Muhamed Čengić

B) Halid Čengić

C) Hasan Čengić

:?: :idea: :!: :arrow:
ma svi ti stratezi su golo mudo bez pozadine bili...
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#49 Re: Vosjkovodje

Post by junkers »

Papa Hausser wrote:
junkers wrote:
Chmoljo wrote::roll:
bez neke nastranosti (ako) koju je posjedovao. Mainstainova genijalna ideja prolaska kroz Ardensku šumu i mimoilaženje Mažinotove linije, Sulejmanova pobjeda na Mohaču uz upotrebu artiljerije, Aleksandrova hrabrost da se suoči da daleko brojnijim neprijateljem i svaki put ga porazi...
mainstain :thumbup: ,
a ako se ne varam sulejman je prvi koji je upotrijebio artiljeriju protiv žive sile baš u toj pobjedi
Manstein, bez prvog i.

Veliki dio zasluga treba pripisati i Guderianu, prvo što je pomagao Mansteinu razraditi plan, a drugo što je plan proveo u djelo za razliku od njega (nije sudjelovao u bitci). Inače obojica veliki generali i stratezi.
brzi hajnc :lol: , operativac.inače niz njemačkih generala je platilo ceh molerovom načinu vođenja rata.
User avatar
Papa Hausser
Posts: 14
Joined: 09/02/2011 16:11

#50 Re: Vosjkovodje

Post by Papa Hausser »

junkers wrote:brzi hajnc :lol: , operativac.inače niz njemačkih generala je platilo ceh molerovom načinu vođenja rata.
Ne znam šta želiš reći s ovim "operativac"?
Post Reply