Page 1 of 2

#1 Kvacilo

Posted: 30/11/2010 19:15
by pirmin
Zanimala bi me misljenja o tome kako da se kvacilo u vozilu sto duze ocuva.
Na dva prethodna auta(dva reno-a) sam ih morao mijenjati nakon neke kilometraze koja i nije
bila bas pretjerana tako da pocinjem sumnjati u svoj stil voznje, mozda cinim nesto sto ih
brze dovode do stanja istrosenosti.
Dakle, na sta treba obratiti paznju, sta izbjegavati da bi sto duze ostali u voznom stanju?

#2 Re: Kvacilo

Posted: 30/11/2010 19:22
by pezzar
Moji savjeti:

- Na uzbrdicama uvijek kretati uz pomoc rucne kocnice,
. na semaforu uvijek izbacivati auto iz brzine i pustati kvacilo.

#3 Re: Kvacilo

Posted: 30/11/2010 19:24
by pirmin
pezzar wrote:Moji savjeti:

- Na uzbrdicama uvijek kretati uz pomoc rucne kocnice,
. na semaforu uvijek izbacivati auto iz brzine i pustati kvacilo.
To je to :thumbup: , ovoga se drzim i ja, pada li jos kome sta na pamet?

#4 Re: Kvacilo

Posted: 30/11/2010 20:26
by AmADin_gospo
kupiti orginalnu lamelu.
kupiti automobil a ne renault kola :P

#5 Re: Kvacilo

Posted: 30/11/2010 20:35
by herbert mekfjuger
AmADin_gospo wrote:kupiti orginalnu lamelu.
kupiti automobil a ne renault kola :P
i nije baš... kod mene na renaultu 11 iz 1986. kvačilo visoko hvata skroz, otkako je kupljen (1996) i otad majstori govore lamela pri kraju, i eto prođe 14 godina i još uvijek ništa, sve normalno, da kucnem u monitor :D

#6 Re: Kvacilo

Posted: 30/11/2010 20:40
by harač
pezzar wrote:Moji savjeti:

- Na uzbrdicama uvijek kretati uz pomoc rucne kocnice,
. na semaforu uvijek izbacivati auto iz brzine i pustati kvacilo.
hahaha do sad sam imao utisak da me je otac samo htio nervirati sa sličnim savjetima, posebno to za semafor :D

#7 Re: Kvacilo

Posted: 30/11/2010 22:08
by vukojebina
tako ti i treba kad vozis renoa... kupi golfa i rijesio si problem :D :D :D

#8 Re: Kvacilo

Posted: 30/11/2010 22:19
by Batan78
naredno auto neka bude automatik i rijesio si problem

#9 Re: Kvacilo

Posted: 01/12/2010 13:06
by corolla02
usporavaj kocnicom a ne motorom/lamelom jer lakse je zamjeniti kocnice no lamelu :D

i smanji brzinuu..

#10 Re: Kvacilo

Posted: 01/12/2010 13:57
by Tranquilizer
pezzar wrote:Moji savjeti:


. na semaforu uvijek izbacivati auto iz brzine i pustati kvacilo.

ne kontam, zar nije bolje jednostavno držati kvacilo, smanjuješ broj operacija za 2x a i dignuto /odvojeno/ kvacilo ne opterecuje motor :shock:

#11 Re: Kvacilo

Posted: 01/12/2010 14:00
by 530i
Držanjem kvačila pritisnutog opterećuje se druk ležaj.

#12 Re: Kvacilo

Posted: 01/12/2010 14:05
by palamuda
- Koči kočnicom
- Kad prešaltaš odmah pusti kvačilo
- Na semaforu pusti kvačilo obavezno,čuvaj druk

#13 Re: Kvacilo

Posted: 01/12/2010 14:05
by Tranquilizer
530i wrote:Držanjem kvačila pritisnutog opterećuje se druk ležaj.
da ali i smanjuješ upotrebu istog za pola, nisam strucnjak ali mi djeluje bolje od stalnog spuštanja i dizanja da tako kažem :mrgreen:

#14 Re: Kvacilo

Posted: 01/12/2010 14:10
by ja1977
Ono sto unistava kvacilo, a ljudi cesto rade je "odmaranje" noge na kvacilu. Znaci drze lijevu nogu na kvacilu kao samo naslonjenu, a u stavri samo malo pritisnu pedalu i tako voze.

#15 Re: Kvacilo

Posted: 01/12/2010 14:14
by palamuda
Tranquilizer wrote:
530i wrote:Držanjem kvačila pritisnutog opterećuje se druk ležaj.
da ali i smanjuješ upotrebu istog za pola, nisam strucnjak ali mi djeluje bolje od stalnog spuštanja i dizanja da tako kažem :mrgreen:
Nađi na netu princip rada mjenjača i sve će ti biti jasno.

#16 Re: Kvacilo

Posted: 01/12/2010 14:24
by ri0
AmADin_gospo wrote:kupiti orginalnu lamelu.
kupiti automobil a ne renault kola :P

Sta je po tebi originalna lamela ? :) Nemoj mi reci da stvarno mislis da Renault ili bilo koji proizvodjac proizvodi dijelove za auto !? Konkretno kod Renaulta ti je kvacilo LuK ili Valeo (u prvoj ugradnji) a zamajac isto tako obicno Valeo ili LuK.
Imas 3 vrhunska proizvodjaca setova kvačila koja su u 95% evropskih proizvodjaca ugradjena u prvoj ugradnji kada kupis nov auto : LuK, Sachs i Valeo i to redom kojim sam naveo iako je kvaliteta kvačila jednaka jer se zna desiti da se kupi npr. LuK set kvačila a unutra dodje u kutiji Sachs druk lezaj, lamela Valeo a korpa kvačila LuK i obrnuto kada se kupi Sachs unutra bude LuK korpa, lamela i sl. Jednostavno, ta tri proizvodjaca saradjuju i upoznati su sa kvalitetama jedni drugih tako da je sve ovo vrhunske kvalitete.
ja1977 wrote:Ono sto unistava kvacilo, a ljudi cesto rade je "odmaranje" noge na kvacilu. Znaci drze lijevu nogu na kvacilu kao samo naslonjenu, a u stavri samo malo pritisnu pedalu i tako voze.

Ovo sam ja radio kad sam tek polozio prvih pola godine dok se nisam zapitao sta mi bruji pod lijevom nogom dok vozim :-D pa mi je skrenuta paznja da je to pogubno za set kvačila.

Jos par savjeta :

- Ne drzati auto na "vagi"
- Kada se zaglavis u snijegu ili blatu, ili šlajdras negdje na ledu u mjestu, nemoj upirat gas, kvačilo, gas kvačilo jer mozes unistiti kvacilo u roku od 5 minuta.

I naravno ostali savjeti koji su forumaši podijelili.
Ima slučajeva kada se vrhunsko kvačilo tipa LuK, Sachs i sl. sprzi za 10 km zbog lose voznje (obicno kombiji i dostavna vozila).

Pozdrav

#17 Re: Kvacilo

Posted: 01/12/2010 15:02
by respo
corolla02 wrote:usporavaj kocnicom a ne motorom/lamelom jer lakse je zamjeniti kocnice no lamelu :D

i smanji brzinuu..
usporavanje motorom nema nikakve veze sa lamelom

#18 Re: Kvacilo

Posted: 03/12/2010 09:37
by ri0
respo wrote:
corolla02 wrote:usporavaj kocnicom a ne motorom/lamelom jer lakse je zamjeniti kocnice no lamelu :D

i smanji brzinuu..
usporavanje motorom nema nikakve veze sa lamelom
A bespotrebno saltanje u nizu? Ovako ga u ler i kocnicom do semafora, naravno ne divljas po cesti.

#19 Re: Kvacilo

Posted: 03/12/2010 12:15
by respo
e vidis pretrazi koliko ler u voznji steti motoru
zato je bolje kociti motorom i da auto bude u brzini za vrijeme kretanja

#20 Re: Kvacilo

Posted: 03/12/2010 13:14
by corolla02
respo wrote:e vidis pretrazi koliko ler u voznji steti motoru
zato je bolje kociti motorom i da auto bude u brzini za vrijeme kretanja
ler nista stetno ne utjece na motor ili lamelu dok stalnim saltanjem od semafora do semafora koristis lamelu tj. skracujes joj zivot :D

#21 Re: Kvacilo

Posted: 03/12/2010 13:17
by respo
corolla02 wrote:
respo wrote:e vidis pretrazi koliko ler u voznji steti motoru
zato je bolje kociti motorom i da auto bude u brzini za vrijeme kretanja
ler nista stetno ne utjece na motor ili lamelu dok stalnim saltanjem od semafora do semafora koristis lamelu tj. skracujes joj zivot :D
jesi siguran? i malo procitaj sta sam napisao
ajd nema veze da ponovim
ler ne utijece na lamelu nego na motor u kretanju

#22 Re: Kvacilo

Posted: 03/12/2010 13:21
by corolla02
respo wrote:
corolla02 wrote:
respo wrote:e vidis pretrazi koliko ler u voznji steti motoru
zato je bolje kociti motorom i da auto bude u brzini za vrijeme kretanja
ler nista stetno ne utjece na motor ili lamelu dok stalnim saltanjem od semafora do semafora koristis lamelu tj. skracujes joj zivot :D
jesi siguran? i malo procitaj sta sam napisao
ajd nema veze da ponovim
ler ne utijece na lamelu nego na motor u kretanju
da, al da smanjis brzinu motora opet koristis lamelu, tj. cesce pritiskanje kvacila odnosi lamelu

#23 Re: Kvacilo

Posted: 03/12/2010 13:34
by respo
:-)
alo ba veca je steta ako vozis auto u leru nego sto mjenjas brzine shvati to
ako ti je do toga onda je najbolje da auto nikako ne vozis jer se onda "ne trosi" nikako

#24 Re: Kvacilo

Posted: 03/12/2010 13:35
by 1946
I gume se troše voženjem auta :roll:

#25 Re: Kvacilo

Posted: 03/12/2010 13:36
by respo
da dodam jeli lakse zamjeniti lamelu koja je inace potrosna roba ili motor?