Page 1 of 2
#1 Kvacilo
Posted: 30/11/2010 19:15
by pirmin
Zanimala bi me misljenja o tome kako da se kvacilo u vozilu sto duze ocuva.
Na dva prethodna auta(dva reno-a) sam ih morao mijenjati nakon neke kilometraze koja i nije
bila bas pretjerana tako da pocinjem sumnjati u svoj stil voznje, mozda cinim nesto sto ih
brze dovode do stanja istrosenosti.
Dakle, na sta treba obratiti paznju, sta izbjegavati da bi sto duze ostali u voznom stanju?
#2 Re: Kvacilo
Posted: 30/11/2010 19:22
by pezzar
Moji savjeti:
- Na uzbrdicama uvijek kretati uz pomoc rucne kocnice,
. na semaforu uvijek izbacivati auto iz brzine i pustati kvacilo.
#3 Re: Kvacilo
Posted: 30/11/2010 19:24
by pirmin
pezzar wrote:Moji savjeti:
- Na uzbrdicama uvijek kretati uz pomoc rucne kocnice,
. na semaforu uvijek izbacivati auto iz brzine i pustati kvacilo.
To je to

, ovoga se drzim i ja, pada li jos kome sta na pamet?
#4 Re: Kvacilo
Posted: 30/11/2010 20:26
by AmADin_gospo
kupiti orginalnu lamelu.
kupiti automobil a ne renault kola

#5 Re: Kvacilo
Posted: 30/11/2010 20:35
by herbert mekfjuger
AmADin_gospo wrote:kupiti orginalnu lamelu.
kupiti automobil a ne renault kola

i nije baš... kod mene na renaultu 11 iz 1986. kvačilo visoko hvata skroz, otkako je kupljen (1996) i otad majstori govore lamela pri kraju, i eto prođe 14 godina i još uvijek ništa, sve normalno, da kucnem u monitor

#6 Re: Kvacilo
Posted: 30/11/2010 20:40
by harač
pezzar wrote:Moji savjeti:
- Na uzbrdicama uvijek kretati uz pomoc rucne kocnice,
. na semaforu uvijek izbacivati auto iz brzine i pustati kvacilo.
hahaha do sad sam imao utisak da me je otac samo htio nervirati sa sličnim savjetima, posebno to za semafor

#7 Re: Kvacilo
Posted: 30/11/2010 22:08
by vukojebina
#8 Re: Kvacilo
Posted: 30/11/2010 22:19
by Batan78
naredno auto neka bude automatik i rijesio si problem
#9 Re: Kvacilo
Posted: 01/12/2010 13:06
by corolla02
usporavaj kocnicom a ne motorom/lamelom jer lakse je zamjeniti kocnice no lamelu
i smanji brzinuu..
#10 Re: Kvacilo
Posted: 01/12/2010 13:57
by Tranquilizer
pezzar wrote:Moji savjeti:
. na semaforu uvijek izbacivati auto iz brzine i pustati kvacilo.
ne kontam, zar nije bolje jednostavno držati kvacilo, smanjuješ broj operacija za 2x a i dignuto /odvojeno/ kvacilo ne opterecuje motor

#11 Re: Kvacilo
Posted: 01/12/2010 14:00
by 530i
Držanjem kvačila pritisnutog opterećuje se druk ležaj.
#12 Re: Kvacilo
Posted: 01/12/2010 14:05
by palamuda
- Koči kočnicom
- Kad prešaltaš odmah pusti kvačilo
- Na semaforu pusti kvačilo obavezno,čuvaj druk
#13 Re: Kvacilo
Posted: 01/12/2010 14:05
by Tranquilizer
530i wrote:Držanjem kvačila pritisnutog opterećuje se druk ležaj.
da ali i smanjuješ upotrebu istog za pola, nisam strucnjak ali mi djeluje bolje od stalnog spuštanja i dizanja da tako kažem

#14 Re: Kvacilo
Posted: 01/12/2010 14:10
by ja1977
Ono sto unistava kvacilo, a ljudi cesto rade je "odmaranje" noge na kvacilu. Znaci drze lijevu nogu na kvacilu kao samo naslonjenu, a u stavri samo malo pritisnu pedalu i tako voze.
#15 Re: Kvacilo
Posted: 01/12/2010 14:14
by palamuda
Tranquilizer wrote:530i wrote:Držanjem kvačila pritisnutog opterećuje se druk ležaj.
da ali i smanjuješ upotrebu istog za pola, nisam strucnjak ali mi djeluje bolje od stalnog spuštanja i dizanja da tako kažem

Nađi na netu princip rada mjenjača i sve će ti biti jasno.
#16 Re: Kvacilo
Posted: 01/12/2010 14:24
by ri0
AmADin_gospo wrote:kupiti orginalnu lamelu.
kupiti automobil a ne renault kola

Sta je po tebi originalna lamela ?

Nemoj mi reci da stvarno mislis da Renault ili bilo koji proizvodjac proizvodi dijelove za auto !? Konkretno kod Renaulta ti je kvacilo LuK ili Valeo (u prvoj ugradnji) a zamajac isto tako obicno Valeo ili LuK.
Imas 3 vrhunska proizvodjaca setova kvačila koja su u 95% evropskih proizvodjaca ugradjena u prvoj ugradnji kada kupis nov auto : LuK, Sachs i Valeo i to redom kojim sam naveo iako je kvaliteta kvačila jednaka jer se zna desiti da se kupi npr. LuK set kvačila a unutra dodje u kutiji Sachs druk lezaj, lamela Valeo a korpa kvačila LuK i obrnuto kada se kupi Sachs unutra bude LuK korpa, lamela i sl. Jednostavno, ta tri proizvodjaca saradjuju i upoznati su sa kvalitetama jedni drugih tako da je sve ovo vrhunske kvalitete.
ja1977 wrote:Ono sto unistava kvacilo, a ljudi cesto rade je "odmaranje" noge na kvacilu. Znaci drze lijevu nogu na kvacilu kao samo naslonjenu, a u stavri samo malo pritisnu pedalu i tako voze.
Ovo sam ja radio kad sam tek polozio prvih pola godine dok se nisam zapitao sta mi bruji pod lijevom nogom dok vozim

pa mi je skrenuta paznja da je to pogubno za set kvačila.
Jos par savjeta :
- Ne drzati auto na "vagi"
- Kada se zaglavis u snijegu ili blatu, ili šlajdras negdje na ledu u mjestu, nemoj upirat gas, kvačilo, gas kvačilo jer mozes unistiti kvacilo u roku od 5 minuta.
I naravno ostali savjeti koji su forumaši podijelili.
Ima slučajeva kada se vrhunsko kvačilo tipa LuK, Sachs i sl. sprzi za 10 km zbog lose voznje (obicno kombiji i dostavna vozila).
Pozdrav
#17 Re: Kvacilo
Posted: 01/12/2010 15:02
by respo
corolla02 wrote:usporavaj kocnicom a ne motorom/lamelom jer lakse je zamjeniti kocnice no lamelu
i smanji brzinuu..
usporavanje motorom nema nikakve veze sa lamelom
#18 Re: Kvacilo
Posted: 03/12/2010 09:37
by ri0
respo wrote:corolla02 wrote:usporavaj kocnicom a ne motorom/lamelom jer lakse je zamjeniti kocnice no lamelu
i smanji brzinuu..
usporavanje motorom nema nikakve veze sa lamelom
A bespotrebno saltanje u nizu? Ovako ga u ler i kocnicom do semafora, naravno ne divljas po cesti.
#19 Re: Kvacilo
Posted: 03/12/2010 12:15
by respo
e vidis pretrazi koliko ler u voznji steti motoru
zato je bolje kociti motorom i da auto bude u brzini za vrijeme kretanja
#20 Re: Kvacilo
Posted: 03/12/2010 13:14
by corolla02
respo wrote:e vidis pretrazi koliko ler u voznji steti motoru
zato je bolje kociti motorom i da auto bude u brzini za vrijeme kretanja
ler nista stetno ne utjece na motor ili lamelu dok stalnim saltanjem od semafora do semafora koristis lamelu tj. skracujes joj zivot

#21 Re: Kvacilo
Posted: 03/12/2010 13:17
by respo
corolla02 wrote:respo wrote:e vidis pretrazi koliko ler u voznji steti motoru
zato je bolje kociti motorom i da auto bude u brzini za vrijeme kretanja
ler nista stetno ne utjece na motor ili lamelu dok stalnim saltanjem od semafora do semafora koristis lamelu tj. skracujes joj zivot

jesi siguran? i malo procitaj sta sam napisao
ajd nema veze da ponovim
ler ne utijece na lamelu nego na motor u kretanju
#22 Re: Kvacilo
Posted: 03/12/2010 13:21
by corolla02
respo wrote:corolla02 wrote:respo wrote:e vidis pretrazi koliko ler u voznji steti motoru
zato je bolje kociti motorom i da auto bude u brzini za vrijeme kretanja
ler nista stetno ne utjece na motor ili lamelu dok stalnim saltanjem od semafora do semafora koristis lamelu tj. skracujes joj zivot

jesi siguran? i malo procitaj sta sam napisao
ajd nema veze da ponovim
ler ne utijece na lamelu nego na motor u kretanju
da, al da smanjis brzinu motora opet koristis lamelu, tj. cesce pritiskanje kvacila odnosi lamelu
#23 Re: Kvacilo
Posted: 03/12/2010 13:34
by respo
alo ba veca je steta ako vozis auto u leru nego sto mjenjas brzine shvati to
ako ti je do toga onda je najbolje da auto nikako ne vozis jer se onda "ne trosi" nikako
#24 Re: Kvacilo
Posted: 03/12/2010 13:35
by 1946
I gume se troše voženjem auta

#25 Re: Kvacilo
Posted: 03/12/2010 13:36
by respo
da dodam jeli lakse zamjeniti lamelu koja je inace potrosna roba ili motor?