Page 1 of 2

#1 Re: Ford Focus all about

Posted: 23/11/2010 14:59
by Qler
Eeee, Fordaljka :D tu sam fan :)

Od ostalih, Ford mi je najdrazi, i vozam ih :)

Focus, stabilan, u svakoj verziji, u svakoj generaciji. Neku vece, sa jaranima se poganjam, ono od semafora tri trake, bez ulijetanja, cisto drag :) ja Mondeo Mk2 1.8, jaran Focus Mk1 1.6, i treci, zakleti vauveovac :) Passat 2006 godina. onaj sa 105KS :D

Malo je reci da je oderan :) Jos prakticno posao mu je profesionalni vozac :) fakat zna voziti. Kasnije je izvlakusa bila, ESP ga zajebao :)

Kod Mk1 mi se svidja kvaliteta unutrasnjosti, kod Mk2 je dosta losija. Pogotovo tapacirunzi na vratima. Mk2 ima veci gepek, dobar mu je onaj 1.6 TDCI motor, ima i malo vise prostora unutra. Mah, za 15k KM dvojka focus, 2006-2007 godina, po meni kako god, bolja kupovina od golfa 5, 2004 godina, bingo oprema...

#2 Re: Ford Focus all about

Posted: 23/11/2010 15:05
by johntra
Qler wrote:Eeee, Fordaljka :D tu sam fan :)

Od ostalih, Ford mi je najdrazi, i vozam ih :)

Focus, stabilan, u svakoj verziji, u svakoj generaciji. Neku vece, sa jaranima se poganjam, ono od semafora tri trake, bez ulijetanja, cisto drag :) ja Mondeo Mk2 1.8, jaran Focus Mk1 1.6, i treci, zakleti vauveovac :) Passat 2006 godina. onaj sa 105KS :D

Malo je reci da je oderan :) Jos prakticno posao mu je profesionalni vozac :) fakat zna voziti. Kasnije je izvlakusa bila, ESP ga zajebao :)

Kod Mk1 mi se svidja kvaliteta unutrasnjosti, kod Mk2 je dosta losija. Pogotovo tapacirunzi na vratima. Mk2 ima veci gepek, dobar mu je onaj 1.6 TDCI motor, ima i malo vise prostora unutra. Mah, za 15k KM dvojka focus, 2006-2007 godina, po meni kako god, bolja kupovina od golfa 5, 2004 godina, bingo oprema...
kako će ga ovo zajebati kad je išao pravo...hahahaha...glupog izgovora...
imam službeni mk2 1,6 Tdci, kratko i jasno, odličan automobil...unutrašnjost jeste malo u nekim dijelovima bezze i ima nekih nelogičnosti, ali stvarno je na cesti bez premca..

#3 Re: Ford Focus all about

Posted: 23/11/2010 15:07
by Gost1515
Imam iskustva sa drugom generacijom, benzinjara 1.6 VCT ... fino povuče, ali volio je i popit ... Imao i neku zezanciju sa servom, ali nije neki veliki kvar bio.
Što kaže jontra malo je unutrašnjost slabija, al dobro, nije ni bio neki poseban paket opreme.

#4 Re: Ford Focus all about

Posted: 23/11/2010 15:18
by herbert mekfjuger
Dobro auto za evropske prilike, bilo bi odlično da ima više veze sa američkim duhom :D

#5 Re: Ford Focus all about

Posted: 23/11/2010 15:19
by johntra
mene kod Mk2 nervira što nema autoamtsko dizanje vozačevog stakla na jedan pritisak dugmeta, a to nema ni kod ove FL verzije...

#6 Re: Ford Focus all about

Posted: 24/11/2010 18:00
by Hendrix
Kako nema Johntra, naravno da ima samo treba programirati podizače ako to već nije urađeno.
Kod mene radi a evo i kako se programiraju sa drugog foruma citat...

(Fokus Ghia, 4 el.podizača)
Prvo uradi "programiranje" podizanja i spuštanja stakala. Da bi ovo moglo raditi spuštanje/podizanje, moraju podizači biti programirani da možeš podizati i spuštati stakla sa pozicijom 2 na dugmadima. Odnosno da kada stisneš položaj 2 na dugmetu i pustiš dugme, sam ti podigne/spusti prozor (položaj 1 kada malo stisneš dugme, položaj 2 kada dublje stisneš
-Staviš ključ u bravi i okreneš na položaj II,
-spustiš prozor i držiš pritisnuto dugme nekoliko sekundi (tada je programiran za spuštanje) i tako moraš za svaki uraditi prozor
-digneš prozor i držiš nekoliko sekundi pritisnuto dugme na gore (tada je programiran da ti podiže) za svaki uradiš posebno
Kada si ovo uradio:
Zaključaš vrata na daljinsko, zatim ponovo stisneš i držiš dugme za zaključavanje (tada ti spušta prozore). Otključaš na daljinsko i ponovo pritisneš i držiš dugme za otključavanje (tada dižeš prozore). Takođe možeš da namjestiš koji hoćeš sve prozor da ti radi na ovome principu. Odnosno, možeš da ti se ovako spuštaju/dižu samo prednja, samo zadnja ili sva 4 stakla. Po želji. Samo predhodno moraš da programiraš prozore. A reset prozore se vrši tako što otkopčaš akumulator, skineš kleme.

#7 Re: Ford Focus all about

Posted: 24/11/2010 18:15
by johntra
e hebo to kad ga moraš programirati...što to nije došlo u seriji, a ne da ja moram raditi eksperimente okolo...i da, još jedna stvar me jako nervira, otvaranje haube putem ključa je tako debilno rješenje, da mi ni danas nije najbolje jasno šta su dizajneri htjeli postići sa tim...

#8 Re: Ford Focus all about

Posted: 24/11/2010 18:31
by Hendrix
Kod mene je došlo programirano,ko zna možda imaju posebne serije auta sa drugačijim rješenjima, ali nije baš ni toliko komplikovana procedura.
Hauba i mene nervira iskreno, ali jedino čega se mogu sjetit je da su uradili to da spriječe krađe ili ih makar otežaju, jer većinom ih sad kradu kačenjem na procesor ispod haube, e sad ako se on zeza oko brave na vratima da uđe pa onda još i sa haubom, dugo je to vremena za krađu običnu.
Još jedna čudna stvar je koliko dugo svijetle kilometar sat i radio panel nakon gašenja, baš ofiraža kad ostaviš na mračnom parkingu a auto svijetluca iznutra ko jelka :-D Ovo sam čitao da su kao namjestili ljudima koji rade u rent-a-car agencijama, jer oni kad se auta vrate naveče zapisuju vrijeme i kilometražu pa da ne bi sad palili svaki auto ovako imaju par minuta da ih s vana očitaju. A jebemu mogli su ovo ostaviti da s programira pa ako ti treba upali sebi.

#9 Re: Ford Focus all about

Posted: 26/11/2010 12:53
by elvirbej
ljudi zna li iko gdje se mogu nacimatice za Focusa sem u F AC-u kod njih 8,50KM jedna matica..nisu normalni svega mi 130maraka za 16 matica...

#10 Re: Ford Focus all about

Posted: 26/11/2010 13:16
by Blobi
elvirbej wrote:ljudi zna li iko gdje se mogu nacimatice za Focusa sem u F AC-u kod njih 8,50KM jedna matica..nisu normalni svega mi 130maraka za 16 matica...
Kupi Golfa :razz: :razz:

#11 Re: Ford Focus all about

Posted: 26/11/2010 13:19
by herbert mekfjuger
probaj na ebayu, zna bit do džaba :D

#12 Re: Ford Focus all about

Posted: 26/11/2010 13:22
by elvirbej
herbert mekfjuger wrote:probaj na ebayu, zna bit do džaba :D
nasao sam nove za 11 EUR morat cu zaganjati, mada mi je malo hitno jos sam na ljenim gumama.

#13 Re: Ford Focus all about

Posted: 26/11/2010 14:39
by whow
golfista wrote:Evo da ne zapostavimo odličnog kompakta koji pogodite dolazi iz obećane zemlje iz kuhinje najpoznatije automobilskog maga Henry Forda..

Malo je teze upariti u mozgu ovu dijabolu po pitanju Obecane Zemlje u kojoj Mr. Ford sherafa i tokari u toj svojoj ,figurativno govoreci, kuhinji . Obecena Zemlja je sinonim koji su Jevreji upotrebljavali za Izrael ,siromasni Irci , Skoti i ostali Europljani za Americki kontinent a Rambo Amadeus u istoimenoj pjesmi obecanom zemljom naziva Maroko.
Elem dobri stari Focus je 100% Njemacki proizvod i hvala bogu da je tako. Amerikanci su blue print ovoga mocnog kompakta donjeli preko bare tek nakon sto je Focus dva puta proglasen autom godine u Europi. Onda je cika Ford slozio mozgalicu i skontao kako da od jednog dinamicnog i kvalitetnog Europskog Compakta napravi automobil za debele Americke guzice koji ce uz to biti i najjeftiniji kompaktni automobil na trzistu. Istina je da je na Americkom Fokusu vecina djelova i komponenti zamjenjena onim jefinijim , losijeg kvaliteta. U srce prvog Focusa Amerikanci su smjestili skromnu 2.0L masinu i 5 brzinski rucni mjenjac koji u manje . vise nepromjenjenoj formi i danas pokrecu vecinu Focusa u Sjevernoj Americi. Americki Ford Focus se jos uvjek bazira na MKI sasiji i konstrukciji. Dakle dok su Europljani kroz MKII i MKIII usavrsavali citavo vozilo Amerikanci su mjenjali izgled farova i dodavali nove boje 12 godina starom konceptu. Uglavnom ako je to kuhinja automobilskog maga Mr. Forda ja bih se onda radije hranio Bavarskim kobasicama ili Sushijem. Da Amerikanci ipak dobiju pristojan kompakt pobrinula se Mazda koja je bar po ocjeni Top Geara - ista a bolja ( modernija , ljepsa kvalitetnija ) od Novog Focusa na kome je bazirana .

#14 Re: Ford Focus all about

Posted: 26/11/2010 17:36
by whow
golfista wrote:
Elem dobri stari Focus je 100% Njemacki proizvod i hvala bogu da je tako.
Na čemu si ti danas?!

I to za obećanu zemlju je zapravo poslužilo svrsi, jer svi koji su procitali temu do kraja odlično su razumjeli asocijaciju na Sjevernu Ameriku i niko niti u jednom trenutku nije pomislio na Israel ili Maroko, jer 99,9% ljudi je pametno toliko , da znaju što je to obećana zemlja a da im to ne kaže jedan Rambo Amadeus. Ali eto nek si nas poučio kako je Ford zapravo izašao iz kuhinje nekog australijanca sa adresom u Njemačkoj, a ne iz kuhinje koja je zakuhala zapravo sve ono prethodno na što se oslonio MK1 ( spomenimo samo svjetlosni sklop viđen još 1991 u Ženevi, te realizovan na fordu Ka, čini mi se 1996.g. te sljedeće godine i na Fordu coguar )...

Prouci gradivo . Ford Focus je napravljen u Europskom tocnije Njemackom odjeljenju Forda stoga i digresija glede obecane zemlje ( promise land ) iako bi prigodnija odrednica za tvoj post bila fatherland :lol: kao sinonim za Njemacku gdje je koncept Ford Focus razvijen i napravljen. Amerikanci ne mogu napravit dobar automobil u compact klasi jednostavno zbog cinjenice da je cjenovni plafon takvog automobila na Sjeverno Americkom trzistu 15 K dollara sto je ocigledno limitirajuci faktor posebno ako se zna da Europski Kompakti nekada dostizu cijene i preko 30 K dollara .Prosjecan Amerikanac ocekuje da za 30K dobije u najmanju ruku full size auto od 5 metara ako ne i pickupa. Dakle radi se o kulturoloskim razlikama . Najbolji primjer je nova 2011 VW Jetta koja je velicinom gotovo dostigla Toyotu Camry da bi bila po ukusu Amerikanaca nazalost u cilju postizanje cjene od 15 K dollara u novu Jettu se ugraduje 12 godina star VW motor sa 2 ventila po cilindru :lol: koji proizvodi citavih 115 KS a od opreme ima plasticne ratkape. Uglavnom kao sto rekoh za 15 K dollara se nemoze mnogo toga dobiti tako da se proizvodzaci na razne nacine dovijaju kako da u tu cijenu uglave sto vise od auta.

#15 Re: Ford Focus all about

Posted: 26/11/2010 18:18
by johntra
nek si mu vala whow rekao, meni mrsko više mu crtati.... :D

#16 Re: Ford Focus all about

Posted: 26/11/2010 18:50
by herbert mekfjuger
ne znam whow, nije da se ne slažem s tobom... al nije mi jasno kako tako mijenjaš mišljenja (izvini, možda mi se i čini) :D prvo si hvalio nemam pojma šta si vozio tad, pa je došla ona Honda Ridgeline, pa si je hvalio skroz, nju i njenu neku unibody konstrukciju, a sad mazda došla na red :D

#17 Re: Ford Focus all about

Posted: 26/11/2010 21:13
by citroen
herbert mekfjuger wrote:ne znam whow, nije da se ne slažem s tobom... al nije mi jasno kako tako mijenjaš mišljenja (izvini, možda mi se i čini) :D prvo si hvalio nemam pojma šta si vozio tad, pa je došla ona Honda Ridgeline, pa si je hvalio skroz, nju i njenu neku unibody konstrukciju, a sad mazda došla na red :D
Mazda je bila najbolja vazda :D :D

#18 Re: Ford Focus all about

Posted: 26/11/2010 21:38
by whow
herbert mekfjuger wrote:ne znam whow, nije da se ne slažem s tobom... al nije mi jasno kako tako mijenjaš mišljenja (izvini, možda mi se i čini) :D prvo si hvalio nemam pojma šta si vozio tad, pa je došla ona Honda Ridgeline, pa si je hvalio skroz, nju i njenu neku unibody konstrukciju, a sad mazda došla na red :D

Ne kontam . Danas na trzistu imamo veliki broj dobrih , boljih i odlicnih automobila stoga nevidim nista cudno u mome stavu . Pa Ridgeline je odlican SUT i tu se nema sta prigovoriti , ja ga nisam prodao zato jer nije valjalo naprotiv na inspekciji u ovlastenom servisu od mislim 170 tacaka sve je bilo ispravno . Jednostavno ispala prilika i to je to . U Consumer Guide za 2011 u kome vecine vozila dobije ocjenu average - posjecan , veliki broj americkih proizvodzaca nazalost dobija ocjenu bellow average - ispod prosjeka a pojedina vozila dobiju ocjenu better than average - bolja od prosjeka Honda Ridgeline je dobila ocjenu MUCH better than average isto kao i RAV4 . Uglavnom nije tajna da su Japanska vozila kvalitetnija i bolje napravljena od Americkih pa i Europskih . Europska imaju vise stila ali su strahovito precjenjena . Americka auta se prodaju jos jedino zbog cijene. Mazda 3 je zadnjih 10 godina najprodavanije auto u Canadi dok je u Americi ovaj laurat pripao Toyoti Camry . Znaci nisam ja taj koji tvrdi da je Mazda 3 odlicno vozilo nego stotine hiljada ljudi koji se odluce za ovo auto.
Tema je Focus i posto sam bio vlasnik Novoga 2002 Forda Focusa mogu iz prve ruke reci da to auto nije nikakva pljacka doduse ni cijena nije bila prevelika tako da sve ima svoje. Uglavnom Americkom Focusu je rok trajanje negdje oko 5 godina nakon cega se postavlja pitanje rentabilnosti odrzavanja jer obzirom na nisku cjenu za istu lovu koju mjesecno dajes na odrzavanje vjerovatno mozes odplacivati ratu za novog Focusa. Posto sam vozio Europskog Focusa mogu reci da je to totalno drugacija zivotinja ; jednostavno : kruske i jabuke.

#19 Re: Ford Focus all about

Posted: 26/11/2010 21:41
by whow
citroen wrote:
herbert mekfjuger wrote:ne znam whow, nije da se ne slažem s tobom... al nije mi jasno kako tako mijenjaš mišljenja (izvini, možda mi se i čini) :D prvo si hvalio nemam pojma šta si vozio tad, pa je došla ona Honda Ridgeline, pa si je hvalio skroz, nju i njenu neku unibody konstrukciju, a sad mazda došla na red :D
Mazda je bila najbolja vazda :D :D
E a gdje je tema all about Citroen C3 ili je ono bio C2.

#20 Re: Ford Focus all about

Posted: 26/11/2010 22:55
by citroen
whow wrote:
citroen wrote:
herbert mekfjuger wrote:ne znam whow, nije da se ne slažem s tobom... al nije mi jasno kako tako mijenjaš mišljenja (izvini, možda mi se i čini) :D prvo si hvalio nemam pojma šta si vozio tad, pa je došla ona Honda Ridgeline, pa si je hvalio skroz, nju i njenu neku unibody konstrukciju, a sad mazda došla na red :D
Mazda je bila najbolja vazda :D :D
E a gdje je tema all about Citroen C3 ili je ono bio C2.
Jel ti hladno u Edmontonu :D :D :D :D :sax:

#21 Re: Ford Focus all about

Posted: 27/11/2010 00:49
by herbert mekfjuger
whow wrote:
herbert mekfjuger wrote:ne znam whow, nije da se ne slažem s tobom... al nije mi jasno kako tako mijenjaš mišljenja (izvini, možda mi se i čini) :D prvo si hvalio nemam pojma šta si vozio tad, pa je došla ona Honda Ridgeline, pa si je hvalio skroz, nju i njenu neku unibody konstrukciju, a sad mazda došla na red :D

Ne kontam . Danas na trzistu imamo veliki broj dobrih , boljih i odlicnih automobila stoga nevidim nista cudno u mome stavu . Pa Ridgeline je odlican SUT i tu se nema sta prigovoriti , ja ga nisam prodao zato jer nije valjalo naprotiv na inspekciji u ovlastenom servisu od mislim 170 tacaka sve je bilo ispravno . Jednostavno ispala prilika i to je to . U Consumer Guide za 2011 u kome vecine vozila dobije ocjenu average - posjecan , veliki broj americkih proizvodzaca nazalost dobija ocjenu bellow average - ispod prosjeka a pojedina vozila dobiju ocjenu better than average - bolja od prosjeka Honda Ridgeline je dobila ocjenu MUCH better than average isto kao i RAV4 . Uglavnom nije tajna da su Japanska vozila kvalitetnija i bolje napravljena od Americkih pa i Europskih . Europska imaju vise stila ali su strahovito precjenjena . Americka auta se prodaju jos jedino zbog cijene. Mazda 3 je zadnjih 10 godina najprodavanije auto u Canadi dok je u Americi ovaj laurat pripao Toyoti Camry . Znaci nisam ja taj koji tvrdi da je Mazda 3 odlicno vozilo nego stotine hiljada ljudi koji se odluce za ovo auto.
Tema je Focus i posto sam bio vlasnik Novoga 2002 Forda Focusa mogu iz prve ruke reci da to auto nije nikakva pljacka doduse ni cijena nije bila prevelika tako da sve ima svoje. Uglavnom Americkom Focusu je rok trajanje negdje oko 5 godina nakon cega se postavlja pitanje rentabilnosti odrzavanja jer obzirom na nisku cjenu za istu lovu koju mjesecno dajes na odrzavanje vjerovatno mozes odplacivati ratu za novog Focusa. Posto sam vozio Europskog Focusa mogu reci da je to totalno drugacija zivotinja ; jednostavno : kruske i jabuke.
ma jarane ništa ne zamjeri, samo primjećujem... ne sumnjam u kvalitet japanskih vozila nimalo ;)

#22 Re: Ford Focus all about

Posted: 14/01/2011 23:21
by kritichar
pozz svima,imam jedno pitanje:...Imam ford focusa 1.6 benzin 74kW,2001god.,,,,,,,,,,,,eee sad sve je bilo super do prije par sedmica!Poceo je da se gasi tj.kada dam gas ne zadrzava ga,opada broj obrtaja i gasi se automatski :? !Jeli neko imao iskustva sa tim???Ni u jednom auto servisu nemogu da otkriju sta je u pitanju :? !!??

#23 Re: Ford Focus all about

Posted: 15/01/2011 00:12
by Haris.ba
kritichar wrote:pozz svima,imam jedno pitanje:...Imam ford focusa 1.6 benzin 74kW,2001god.,,,,,,,,,,,,eee sad sve je bilo super do prije par sedmica!Poceo je da se gasi tj.kada dam gas ne zadrzava ga,opada broj obrtaja i gasi se automatski :? !Jeli neko imao iskustva sa tim???Ni u jednom auto servisu nemogu da otkriju sta je u pitanju :? !!??
Onda je misterija. Kako ćemo mi na forumu skontati?

Haj ovako, starost svječica, filtera(gorivo,zrak,štatipadnenapamet),regulator paljenja(ne znam kako se zove taj dio na fokusu tačno)... loše gorivo(gdje si sipao gorivo?), ima h2o u rezervoaru :)...

Pa napiši šta su ti na servisu pregledali . Pa će se vidjeti šta ti je ostalo da pregledaš, pa možda i skontamo gdje da te šaljemo. I koje si servise posjetio?

#24 Re: Ford Focus all about

Posted: 15/01/2011 00:39
by kritichar
Posjetio sam sve moguce servise,cini mi se :-) ,bio sam i u fordovom servisu,redovno radim mali servis tj.mijenjam filtere!Neznam da li postoji mogucnost da je upitanju automatski saug,sve ostalo sto si naveo sam kontrolisao :-) !Obratio sam se vama zato sto niko nezna sto je tacno,svi samo nagadjaju,pa se pitam da li je neko imao ovakav slucaj,neznam gdje da idem,do benzina nije uvijek sam sipao na istoj benzinskoj i cijeli grad tu sipa,mislim da nije do loseg benzina... :? :? Pomagaj te...previse sam novaca potrosio.... :shock:

#25 Re: Ford Focus all about

Posted: 15/01/2011 13:55
by Hendrix
Ono što ja znam da na Focusu dosta često rikne nekakav senzor obrtaja na radilici, ili senzor brzine, i zbog njega se auta gase. Ne mora biti u tebe 100% ali eto čuo sam da je veoma čest kvar, taj senzor ti je oko 80KM ja mislim, dakle ništa katastrofalno po novčanik.