Page 1 of 2

#1 Agregat

Posted: 27/10/2010 09:48
by VjecitiStudent
Ko je odgovoran za pogresnu upotrebu rijeci "agregat", tako cestu kod nasih vajnih auto novinara, kad god opisuju motor?

#2 Re: Agregat

Posted: 27/10/2010 09:58
by Prolaznik
...

#3 Re: Agregat

Posted: 27/10/2010 10:06
by Tranquilizer
Prolaznik wrote:Pri ministarstvu za euroatlantske integracije postoji sekretarijat za statističke aktivnosti, a u njemu ima odjel koji je zadužen za sinhronizaciju i razmjenu podataka između članica. Tamo radi Šefika koja je odgovorna za pogrešno korištenje riječi agregat u našem jeziku. Treba Šefiku prijaviti njenom šefu.

:lol: :lol: :lol: :lol:

#4 Re: Agregat

Posted: 27/10/2010 10:09
by VjecitiStudent
Prolaznik wrote:Pri ministarstvu za euroatlantske integracije postoji sekretarijat za statističke aktivnosti, a u njemu ima odjel koji je zadužen za sinhronizaciju i razmjenu podataka između članica. Tamo radi Šefika koja je odgovorna za pogrešno korištenje riječi agregat u našem jeziku. Treba Šefiku prijaviti njenom šefu.
Nisam siguran da takvo ministarstvo uopste postoji kod nas. Kako god, "agregat" se pojavio puno prije, auto emisije s kraja devedesetih su vec bile prepune "agregata".

#5 Re: Agregat

Posted: 27/10/2010 10:18
by udwarach
Agregat je sasvim ispravan termin.
Shodno tome automobile dijelimo, prema agregatnom stanju, na cvrste, tecne i plinske.
:lol:

#6 Re: Agregat

Posted: 27/10/2010 10:23
by Prolaznik
...

#7 Re: Agregat

Posted: 27/10/2010 11:46
by johntra
Šta tu ima čudno? Agregat je ustaljena riječ kod nas za motore koji proizvode el. energiju...
Agregat ima i značenje skupa mašinskih dijelova koji prave jednu cjelinu, u ovom slučaju motor automobila, tako da se može normalno upotrebljavati...ista stvar je i sa izrazom motor, koji mene uvijek podsjeti na motociklo, jer se kod nas više riječ motor upotrebljava za mašine sa dva točka....

#8 Re: Agregat

Posted: 27/10/2010 12:33
by VjecitiStudent
johntra wrote:Šta tu ima čudno? Agregat je ustaljena riječ kod nas za motore koji proizvode el. energiju...
Agregat ima i značenje skupa mašinskih dijelova koji prave jednu cjelinu, u ovom slučaju motor automobila, tako da se može normalno upotrebljavati...ista stvar je i sa izrazom motor, koji mene uvijek podsjeti na motociklo, jer se kod nas više riječ motor upotrebljava za mašine sa dva točka....
Zar je bas svaki skup dijelova - agregat? Onda i auta nisu auta, vec agregati?
Zar je osnovna namjena automobilskog motora da proizvodi elektricnu energiju????

Godinama vozim biciklo i nocu palim svjetlo koje proizvodi dinama bicikla, no zbog toga me jos niko nije prozvao agregatom. :oops:

#9 Re: Agregat

Posted: 27/10/2010 13:13
by johntra
svo to stoji, ali samo kažem da uopšte nije neispravno nazivati motor agregatom...automobil je više skup ostalih dijelova, nego mašinskih, a pod mašinskim ili mehaničkim dijelovima se podrazumijevaju dijelovi koji proizvode neku energiju, pa i električnu, znači SUS motori...tako je isto i za električne agregate...uostalom, riječ agregat je raširena na cijelom prostoru bivše nam Juge, ne samo kod bh. auto novinara...

#10 Re: Agregat

Posted: 27/10/2010 13:26
by Blobi
VjecitiStudent wrote:
johntra wrote:Šta tu ima čudno? Agregat je ustaljena riječ kod nas za motore koji proizvode el. energiju...
Agregat ima i značenje skupa mašinskih dijelova koji prave jednu cjelinu, u ovom slučaju motor automobila, tako da se može normalno upotrebljavati...ista stvar je i sa izrazom motor, koji mene uvijek podsjeti na motociklo, jer se kod nas više riječ motor upotrebljava za mašine sa dva točka....
Zar je bas svaki skup dijelova - agregat? Onda i auta nisu auta, vec agregati?
Zar je osnovna namjena automobilskog motora da proizvodi elektricnu energiju????

Godinama vozim biciklo i nocu palim svjetlo koje proizvodi dinama bicikla, no zbog toga me jos niko nije prozvao agregatom. :oops:
Haj ne rise Boga ti... Vidi se da si jos student (bez uvrede) :D

#11 Re: Agregat

Posted: 27/10/2010 13:36
by VjecitiStudent
johntra wrote:svo to stoji, ali samo kažem da uopšte nije neispravno nazivati motor agregatom...automobil je više skup ostalih dijelova, nego mašinskih, a pod mašinskim ili mehaničkim dijelovima se podrazumijevaju dijelovi koji proizvode neku energiju, pa i električnu, znači SUS motori...tako je isto i za električne agregate...uostalom, riječ agregat je raširena na cijelom prostoru bivše nam Juge, ne samo kod bh. auto novinara...
:-)

Jesi li ikada od majstora trazio da ti popravi ili pogleda agregat, ili se zalis na motor?

U Kljajicevom rjecniku stranih rijeci, koji je bio glavna referenca za ovu problematiku prije rata u cijeloj bivsoj Yu, pise sljedece:
http://www.knjiga.ba/Strani-jezici/Rjec ... K1352.html

agregat:
1. Skup istovrsnih cestica
2. Kombinirani poljoprivredni stroj
3. Dva stroja, od kojih jedan pokrece drugi (npr. parni stroj koji je pokretac generatora elektricne struje), skup strojeva uopce, sprega vise strojeva u jednu cjelinu, tehnicko postrojenje

Zbog nuspojave da automobilski motor usput napravi malo i struje, za ostale potrebe auta, zvati automobilski motor agregatom nije 100% pogresno, isto kao sto bi neko i moj bicikl, kad ga vozam nocu, mogao neko, s punim pravom, nazvati agregatom.

Takodjer:
Pretraga po 'agregat' ovdje
http://www.autonet.hr/search/view
daje 0 rezultata

#12 Re: Agregat

Posted: 27/10/2010 13:38
by VjecitiStudent
Blobi wrote: Haj ne rise Boga ti... Vidi se da si jos student (bez uvrede) :D
Svi smo super osjetljivi na nazive nasih jezika, no kad taj isti jezik biva unakazen, sve cesce i ovakvom upotrebom, trebalo bi nam biti svejedno?

#13 Re: Agregat

Posted: 27/10/2010 15:50
by johntra
VjecitiStudent wrote:
johntra wrote:svo to stoji, ali samo kažem da uopšte nije neispravno nazivati motor agregatom...automobil je više skup ostalih dijelova, nego mašinskih, a pod mašinskim ili mehaničkim dijelovima se podrazumijevaju dijelovi koji proizvode neku energiju, pa i električnu, znači SUS motori...tako je isto i za električne agregate...uostalom, riječ agregat je raširena na cijelom prostoru bivše nam Juge, ne samo kod bh. auto novinara...
:-)

Jesi li ikada od majstora trazio da ti popravi ili pogleda agregat, ili se zalis na motor?

U Kljajicevom rjecniku stranih rijeci, koji je bio glavna referenca za ovu problematiku prije rata u cijeloj bivsoj Yu, pise sljedece:
http://www.knjiga.ba/Strani-jezici/Rjec ... K1352.html

agregat:
1. Skup istovrsnih cestica
2. Kombinirani poljoprivredni stroj
3. Dva stroja, od kojih jedan pokrece drugi (npr. parni stroj koji je pokretac generatora elektricne struje), skup strojeva uopce, sprega vise strojeva u jednu cjelinu, tehnicko postrojenje

Zbog nuspojave da automobilski motor usput napravi malo i struje, za ostale potrebe auta, zvati automobilski motor agregatom nije 100% pogresno, isto kao sto bi neko i moj bicikl, kad ga vozam nocu, mogao neko, s punim pravom, nazvati agregatom.

Takodjer:
Pretraga po 'agregat' ovdje
http://www.autonet.hr/search/view
daje 0 rezultata
najlakše se igrati sa linkovima, pa ćemo i tako...na kraju krajeva, sam si sebi dao odgovor na svoje pitanje, a ja ću ga boldirati...znači, automobilski motor je skup više mašina, strojeva, kako god hoćeš, tako da se sa pravom može nazivati agregat...znači, idemo: SUS motor, alternator, kompresor, turbo, vodena pumpa...hoćeš još?
evo malo linkova, bilo srbijanskih, bilo hrvatskih:

http://www.nacionalnaklasa.com/content/view/7239/8/
http://automoto-portal.hr/auto/bmw-razv ... rom-obujma
http://www.automagazin.rs/vesti/332/285 ... vi-agregat
http://www.autoportal.rs/auto-vesti/nov ... du-superb/
http://www.automotoportal.hr/2010/08/13 ... i-agregat/
http://www.automobilija.net/novosti/arhiv/ (pretraga riječi)
http://autoklub.jutarnji.hr/search.do?s ... _date_desc (pretraga riječi)
http://www.automotorisport.hr/kereses.php (pretraga riječi)

neke od ovih stranica možeš ubaciti u bookmarke, valjat će ti...hoćeš još?

#14 Re: Agregat

Posted: 27/10/2010 16:48
by AmADin_gospo
za poznavalace engleskog jezika neka pogledaju slijedečih 5 klipova na tubi, pa će skontati što je nekome nekada palo na pamet da motor nazove agregat

http://www.youtube.com/watch?v=oDXMjI-vxLc

šta je "ispravnije" kW ili KS ? hmmm, poslušajte sami objašnjenje

#15 Re: Agregat

Posted: 27/10/2010 17:51
by vnm
pa dobro, agregat je u stvari stacionarni motor sa unutrasnjim sagorijevanjem, koji hemijsku energiju pretvara u elektricnu.

#16 Re: Agregat

Posted: 27/10/2010 18:33
by LeKo
Onda je i termoelektrana agregat :D

#17 Re: Agregat

Posted: 27/10/2010 20:35
by vnm
a da postavim jedno kontra pitanje, zasto se izraz agregat koristi za stacionarni generator za proizvodnju elektricne energije? :D

#18 Re: Agregat

Posted: 27/10/2010 23:04
by NEOPLAN
Beton se sastoji od sljunka, cementa i vode. U ovoj mjesavini, sljunak se strucno naziva agregat, pa se kaze da je beton mjesavina agregata, veziva i vode. E sad, kako, odkud i zasto je sljunak agregat veze nemam...

#19 Re: Agregat

Posted: 28/10/2010 09:11
by VjecitiStudent
NEOPLAN wrote:Beton se sastoji od sljunka, cementa i vode. U ovoj mjesavini, sljunak se strucno naziva agregat, pa se kaze da je beton mjesavina agregata, veziva i vode. E sad, kako, odkud i zasto je sljunak agregat veze nemam...
Sljunak je agregat, jer je:

agregat:
1. Skup istovrsnih cestica
2. Kombinirani poljoprivredni stroj
3. Dva stroja, od kojih jedan pokrece drugi (npr. parni stroj koji je pokretac generatora elektricne struje), skup strojeva uopce, sprega vise strojeva u jednu cjelinu, tehnicko postrojenje

#20 Re: Agregat

Posted: 29/10/2010 06:34
by mayab
Nazalost, vecina nasih auto emisija na TV je reklamno-propagandnog tipa, a svi naši auto časopisi su samo reklamni prospekti, i onda novinari pokusavaju da zvuče vaznije i pametnije i šamaraju se tim izrazima - agregat, transmisija, a s druge strane AMG izgovaraju kao ajemdži :-)

#21 Re: Agregat

Posted: 29/10/2010 09:58
by edin_r1
Kad motor SUS zakačiš za tamića, i dovezeš ga na gradilište da ti proizvodi struju, nazivaš ga "agregat". Samim tim smatram da nije pogrešno da se i motor ugrađen u auto ili bilo gdje nazove agregat. Eh sad, druga je stvar kako je ko navikao da govori, i to što se naši novinari furaju na hrvatske i upotrebljavaju njihove izraze u nedostatku sopstvenih. :D Agregat je zaista širok pojam, to je bez daljnjeg.

#22 Re: Agregat

Posted: 22/02/2011 15:36
by lgG
trebam agregat koji bi koristio za pokretanje mjesalice(1,5-2kw), kolika mi je potrebna snaga agregata? jel dovoljno 2kw ili mora vise? nadam se brzom odg hitno je :mrgreen:

#23 Re: Agregat

Posted: 22/02/2011 17:09
by Dr. Oetker
Prirodno je motor. Agregat je nepravilno...

#24 Re: Agregat

Posted: 22/02/2011 20:16
by lgG
hvalaa svima na pomoci :D
Image
nekim uredjajim je potrebna i do 5x veca snaga pri pokretanju kako sam ja shvatio pa pazite, a pazite i na potrosnju agregata
toliko od mene na ovoj temi, mozda se neko nadje u slicnoj situaciji kao ja..

#25 Re: Agregat

Posted: 23/02/2011 09:13
by johntra
Dr. Oetker wrote:Prirodno je motor. Agregat je nepravilno...
Objašnjeno više puta da nije.... :zzzz: