Page 1 of 2
#1 Agregat
Posted: 27/10/2010 09:48
by VjecitiStudent
Ko je odgovoran za pogresnu upotrebu rijeci "agregat", tako cestu kod nasih vajnih auto novinara, kad god opisuju motor?
#2 Re: Agregat
Posted: 27/10/2010 09:58
by Prolaznik
...
#3 Re: Agregat
Posted: 27/10/2010 10:06
by Tranquilizer
#4 Re: Agregat
Posted: 27/10/2010 10:09
by VjecitiStudent
Prolaznik wrote:Pri ministarstvu za euroatlantske integracije postoji sekretarijat za statističke aktivnosti, a u njemu ima odjel koji je zadužen za sinhronizaciju i razmjenu podataka između članica. Tamo radi Šefika koja je odgovorna za pogrešno korištenje riječi agregat u našem jeziku. Treba Šefiku prijaviti njenom šefu.
Nisam siguran da takvo ministarstvo uopste postoji kod nas. Kako god, "agregat" se pojavio puno prije, auto emisije s kraja devedesetih su vec bile prepune "agregata".
#5 Re: Agregat
Posted: 27/10/2010 10:18
by udwarach
Agregat je sasvim ispravan termin.
Shodno tome automobile dijelimo, prema agregatnom stanju, na cvrste, tecne i plinske.

#6 Re: Agregat
Posted: 27/10/2010 10:23
by Prolaznik
...
#7 Re: Agregat
Posted: 27/10/2010 11:46
by johntra
Šta tu ima čudno? Agregat je ustaljena riječ kod nas za motore koji proizvode el. energiju...
Agregat ima i značenje skupa mašinskih dijelova koji prave jednu cjelinu, u ovom slučaju motor automobila, tako da se može normalno upotrebljavati...ista stvar je i sa izrazom motor, koji mene uvijek podsjeti na motociklo, jer se kod nas više riječ motor upotrebljava za mašine sa dva točka....
#8 Re: Agregat
Posted: 27/10/2010 12:33
by VjecitiStudent
johntra wrote:Šta tu ima čudno? Agregat je ustaljena riječ kod nas za motore koji proizvode el. energiju...
Agregat ima i značenje skupa mašinskih dijelova koji prave jednu cjelinu, u ovom slučaju motor automobila, tako da se može normalno upotrebljavati...ista stvar je i sa izrazom motor, koji mene uvijek podsjeti na motociklo, jer se kod nas više riječ motor upotrebljava za mašine sa dva točka....
Zar je bas svaki skup dijelova - agregat? Onda i auta nisu auta, vec agregati?
Zar je osnovna namjena automobilskog motora da proizvodi elektricnu energiju????
Godinama vozim biciklo i nocu palim svjetlo koje proizvodi dinama bicikla, no zbog toga me jos niko nije prozvao agregatom.

#9 Re: Agregat
Posted: 27/10/2010 13:13
by johntra
svo to stoji, ali samo kažem da uopšte nije neispravno nazivati motor agregatom...automobil je više skup ostalih dijelova, nego mašinskih, a pod mašinskim ili mehaničkim dijelovima se podrazumijevaju dijelovi koji proizvode neku energiju, pa i električnu, znači SUS motori...tako je isto i za električne agregate...uostalom, riječ agregat je raširena na cijelom prostoru bivše nam Juge, ne samo kod bh. auto novinara...
#10 Re: Agregat
Posted: 27/10/2010 13:26
by Blobi
VjecitiStudent wrote:johntra wrote:Šta tu ima čudno? Agregat je ustaljena riječ kod nas za motore koji proizvode el. energiju...
Agregat ima i značenje skupa mašinskih dijelova koji prave jednu cjelinu, u ovom slučaju motor automobila, tako da se može normalno upotrebljavati...ista stvar je i sa izrazom motor, koji mene uvijek podsjeti na motociklo, jer se kod nas više riječ motor upotrebljava za mašine sa dva točka....
Zar je bas svaki skup dijelova - agregat? Onda i auta nisu auta, vec agregati?
Zar je osnovna namjena automobilskog motora da proizvodi elektricnu energiju????
Godinama vozim biciklo i nocu palim svjetlo koje proizvodi dinama bicikla, no zbog toga me jos niko nije prozvao agregatom.

Haj ne rise Boga ti... Vidi se da si jos student (bez uvrede)

#11 Re: Agregat
Posted: 27/10/2010 13:36
by VjecitiStudent
johntra wrote:svo to stoji, ali samo kažem da uopšte nije neispravno nazivati motor agregatom...automobil je više skup ostalih dijelova, nego mašinskih, a pod mašinskim ili mehaničkim dijelovima se podrazumijevaju dijelovi koji proizvode neku energiju, pa i električnu, znači SUS motori...tako je isto i za električne agregate...uostalom, riječ agregat je raširena na cijelom prostoru bivše nam Juge, ne samo kod bh. auto novinara...
Jesi li ikada od majstora trazio da ti popravi ili pogleda agregat, ili se zalis na motor?
U Kljajicevom rjecniku stranih rijeci, koji je bio glavna referenca za ovu problematiku prije rata u cijeloj bivsoj Yu, pise sljedece:
http://www.knjiga.ba/Strani-jezici/Rjec ... K1352.html
agregat:
1. Skup istovrsnih cestica
2. Kombinirani poljoprivredni stroj
3. Dva stroja, od kojih jedan pokrece drugi (npr. parni stroj koji je pokretac generatora elektricne struje), skup strojeva uopce, sprega vise strojeva u jednu cjelinu, tehnicko postrojenje
Zbog nuspojave da automobilski motor usput napravi malo i struje, za ostale potrebe auta, zvati automobilski motor agregatom nije 100% pogresno, isto kao sto bi neko i moj bicikl, kad ga vozam nocu, mogao neko, s punim pravom, nazvati agregatom.
Takodjer:
Pretraga po 'agregat' ovdje
http://www.autonet.hr/search/view
daje 0 rezultata
#12 Re: Agregat
Posted: 27/10/2010 13:38
by VjecitiStudent
Blobi wrote:
Haj ne rise Boga ti... Vidi se da si jos student (bez uvrede)

Svi smo super osjetljivi na nazive nasih jezika, no kad taj isti jezik biva unakazen, sve cesce i ovakvom upotrebom, trebalo bi nam biti svejedno?
#13 Re: Agregat
Posted: 27/10/2010 15:50
by johntra
VjecitiStudent wrote:johntra wrote:svo to stoji, ali samo kažem da uopšte nije neispravno nazivati motor agregatom...automobil je više skup ostalih dijelova, nego mašinskih, a pod mašinskim ili mehaničkim dijelovima se podrazumijevaju dijelovi koji proizvode neku energiju, pa i električnu, znači SUS motori...tako je isto i za električne agregate...uostalom, riječ agregat je raširena na cijelom prostoru bivše nam Juge, ne samo kod bh. auto novinara...
Jesi li ikada od majstora trazio da ti popravi ili pogleda agregat, ili se zalis na motor?
U Kljajicevom rjecniku stranih rijeci, koji je bio glavna referenca za ovu problematiku prije rata u cijeloj bivsoj Yu, pise sljedece:
http://www.knjiga.ba/Strani-jezici/Rjec ... K1352.html
agregat:
1. Skup istovrsnih cestica
2. Kombinirani poljoprivredni stroj
3.
Dva stroja, od kojih jedan pokrece drugi (npr. parni stroj koji je pokretac generatora elektricne struje), skup strojeva uopce, sprega vise strojeva u jednu cjelinu, tehnicko postrojenje
Zbog nuspojave da automobilski motor usput napravi malo i struje, za ostale potrebe auta, zvati automobilski motor agregatom nije 100% pogresno, isto kao sto bi neko i moj bicikl, kad ga vozam nocu, mogao neko, s punim pravom, nazvati agregatom.
Takodjer:
Pretraga po 'agregat' ovdje
http://www.autonet.hr/search/view
daje 0 rezultata
najlakše se igrati sa linkovima, pa ćemo i tako...na kraju krajeva, sam si sebi dao odgovor na svoje pitanje, a ja ću ga boldirati...znači, automobilski motor je skup više mašina, strojeva, kako god hoćeš, tako da se sa pravom može nazivati agregat...znači, idemo: SUS motor, alternator, kompresor, turbo, vodena pumpa...hoćeš još?
evo malo linkova, bilo srbijanskih, bilo hrvatskih:
http://www.nacionalnaklasa.com/content/view/7239/8/
http://automoto-portal.hr/auto/bmw-razv ... rom-obujma
http://www.automagazin.rs/vesti/332/285 ... vi-agregat
http://www.autoportal.rs/auto-vesti/nov ... du-superb/
http://www.automotoportal.hr/2010/08/13 ... i-agregat/
http://www.automobilija.net/novosti/arhiv/ (pretraga riječi)
http://autoklub.jutarnji.hr/search.do?s ... _date_desc (pretraga riječi)
http://www.automotorisport.hr/kereses.php (pretraga riječi)
neke od ovih stranica možeš ubaciti u bookmarke, valjat će ti...hoćeš još?
#14 Re: Agregat
Posted: 27/10/2010 16:48
by AmADin_gospo
za poznavalace engleskog jezika neka pogledaju slijedečih 5 klipova na tubi, pa će skontati što je nekome nekada palo na pamet da motor nazove agregat
http://www.youtube.com/watch?v=oDXMjI-vxLc
šta je "ispravnije" kW ili KS ? hmmm, poslušajte sami objašnjenje
#15 Re: Agregat
Posted: 27/10/2010 17:51
by vnm
pa dobro, agregat je u stvari stacionarni motor sa unutrasnjim sagorijevanjem, koji hemijsku energiju pretvara u elektricnu.
#16 Re: Agregat
Posted: 27/10/2010 18:33
by LeKo
Onda je i termoelektrana agregat

#17 Re: Agregat
Posted: 27/10/2010 20:35
by vnm
a da postavim jedno kontra pitanje, zasto se izraz agregat koristi za stacionarni generator za proizvodnju elektricne energije?

#18 Re: Agregat
Posted: 27/10/2010 23:04
by NEOPLAN
Beton se sastoji od sljunka, cementa i vode. U ovoj mjesavini, sljunak se strucno naziva agregat, pa se kaze da je beton mjesavina agregata, veziva i vode. E sad, kako, odkud i zasto je sljunak agregat veze nemam...
#19 Re: Agregat
Posted: 28/10/2010 09:11
by VjecitiStudent
NEOPLAN wrote:Beton se sastoji od sljunka, cementa i vode. U ovoj mjesavini, sljunak se strucno naziva agregat, pa se kaze da je beton mjesavina agregata, veziva i vode. E sad, kako, odkud i zasto je sljunak agregat veze nemam...
Sljunak je agregat, jer je:
agregat:
1. Skup istovrsnih cestica
2. Kombinirani poljoprivredni stroj
3. Dva stroja, od kojih jedan pokrece drugi (npr. parni stroj koji je pokretac generatora elektricne struje), skup strojeva uopce, sprega vise strojeva u jednu cjelinu, tehnicko postrojenje
#20 Re: Agregat
Posted: 29/10/2010 06:34
by mayab
Nazalost, vecina nasih auto emisija na TV je reklamno-propagandnog tipa, a svi naši auto časopisi su samo reklamni prospekti, i onda novinari pokusavaju da zvuče vaznije i pametnije i šamaraju se tim izrazima - agregat, transmisija, a s druge strane AMG izgovaraju kao ajemdži

#21 Re: Agregat
Posted: 29/10/2010 09:58
by edin_r1
Kad motor SUS zakačiš za tamića, i dovezeš ga na gradilište da ti proizvodi struju, nazivaš ga "agregat". Samim tim smatram da nije pogrešno da se i motor ugrađen u auto ili bilo gdje nazove agregat. Eh sad, druga je stvar kako je ko navikao da govori, i to što se naši novinari furaju na hrvatske i upotrebljavaju njihove izraze u nedostatku sopstvenih.

Agregat je zaista širok pojam, to je bez daljnjeg.
#22 Re: Agregat
Posted: 22/02/2011 15:36
by lgG
trebam agregat koji bi koristio za pokretanje mjesalice(1,5-2kw), kolika mi je potrebna snaga agregata? jel dovoljno 2kw ili mora vise? nadam se brzom odg
hitno je 
#23 Re: Agregat
Posted: 22/02/2011 17:09
by Dr. Oetker
Prirodno je motor. Agregat je nepravilno...
#24 Re: Agregat
Posted: 22/02/2011 20:16
by lgG
hvalaa svima na pomoci

nekim uredjajim je potrebna i do 5x veca snaga pri pokretanju kako sam ja shvatio pa pazite, a pazite i na potrosnju agregata
toliko od mene na ovoj temi, mozda se neko nadje u slicnoj situaciji kao ja..
#25 Re: Agregat
Posted: 23/02/2011 09:13
by johntra
Dr. Oetker wrote:Prirodno je motor. Agregat je nepravilno...
Objašnjeno više puta da nije....
