Kupio bih nesto sa eBay-a

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
ilda19
Posts: 11
Joined: 01/12/2010 10:07

#76 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by ilda19 »

Moje stiklice su bile jos ljepse nego na slici ja sam odusevljena ali mi smeta sto kod ovih kineza samo S velicine mislim ja sam mrsava ali mi klijenti nisu :-D ali meni je samo bitno da to dodje pa neka i kasni i da mi ne maznu ovi s carine :-)
User avatar
drugodtvogdruga
Posts: 878
Joined: 01/10/2010 02:30
Location: Mostar
Contact:

#77 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by drugodtvogdruga »

lose iskustvo imam sa ebay-om, jednom koristio, kupio telefon, 100 dolara platio, za mjesec dana se pokvario i to je to bilo... fuj
iSwagga
Posts: 1547
Joined: 22/03/2010 10:30

#78 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by iSwagga »

[/quote] Pitao sam te pretpostavljajući da ti je "radno mjesto" u USA, no - nisam dobio odgovor kakav sam tražio :(

Ništa u ovom poslu nije besplatno, tako ni transport, neko ga mora platiti, odnosno - neko mora snositi određene troškove u dostavi robe, pa taman i da je sopstvenim nogama donosimo kupcu potrošićemo litar vode koji ima svoju cijenu.

Pretpostavljam da si ti samo posrednik u prodaji putem interneta. Ko ispostavlja trgovačku dokumentaciju kupcu - ti ili stvarni prodavac robe, obzirom da se za robu plaća na tvoj račun?[/quote]

Onda se nismo dobro razumjeli, izvinjavam se. Pokusat cu objasniti sto detaljnije.
Naravno da nista u ovo poslu nije besplatno, cak ni u zivotu (sve ima svoju cijenu).

Recimo hocu da prodam DVD, stavim cijenu 5 dolara a uz to mu dam opciju kako zeli da bude dostavljeno (express posta, media mail, itd) obicno se 'media mail' koristi zato sto je najjeftiniji nacin. Ako zelim, recimo, Play Station da prodam, mogu staviti opciju FREE DELIVERY sto bi kupcu, naravno, najbolje odgovaralo (ja placam posiljku ali mi eBay kasnije plati pola od toga.

E sad, sto se tice trgovackog racuna (ne kontam te tu bas..) - Moj primjer: ja sam bio placen direktrno od eBay-a a ne od kupca (zavisi od robe), znaci sto vise mjesecno prodam eBay mi posalje jednom mjesecno 'check' sa isplatom, ili sam preko PayPal-a, cim kupac uplati dogovorenu sumu, tek onda idem u postu da saljem robu. Tako da dokumentacije se automatski generise ili na eBay ili na PayPal-u..

Nadam se da sam malo bolje objasnio.. ali eto tu sam pa cu pokusati pomoci sto bolje.. :thumbup:
dowydyenya
Posts: 881
Joined: 27/01/2010 11:40

#79 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by dowydyenya »

http://www.track-trace.com/post
Samo ukucaj svoj tracking number i sam ce on skontati koja je posta i odmah ce ti prikazati.[/quote]

Ne vidim u cemu je fora kada ovaj tracking number pokazuje isto kao onaj na ebay
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#80 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by poznanik »

iSwagga wrote:Onda se nismo dobro razumjeli, izvinjavam se...Recimo hocu da prodam DVD, stavim cijenu 5 dolara a uz to mu dam opciju kako zeli da bude dostavljeno (express posta, media mail, itd) obicno se 'media mail' koristi zato sto je najjeftiniji nacin. Ako zelim, recimo, Play Station da prodam, mogu staviti opciju FREE DELIVERY sto bi kupcu, naravno, najbolje odgovaralo (ja placam posiljku ali mi eBay kasnije plati pola od toga.

E sad, sto se tice trgovackog racuna (ne kontam te tu bas..) - Moj primjer: ja sam bio placen direktrno od eBay-a a ne od kupca (zavisi od robe), znaci sto vise mjesecno prodam eBay mi posalje jednom mjesecno 'check' sa isplatom, ili sam preko PayPal-a, cim kupac uplati dogovorenu sumu, tek onda idem u postu da saljem robu. Tako da dokumentacije se automatski generise ili na eBay ili na PayPal-u..

Nadam se da sam malo bolje objasnio.. ali eto tu sam pa cu pokusati pomoci sto bolje.. :thumbup:
Pokušaćemo još jednom...

Odlučio sam da kupim tvoj DVD po ponuđenoj netto cijeni od 5 USD. Ti si mi ponudio dostavu na mojim vratima prema opciji Free Delivery i ja sam pristao. Mene zanima cijena transporta od mjesta sa kojeg polazi tvoj DVD do mog mjesta - odredišta: Da li ti tu transportnu cijenu prikazuješ u ukupnoj cijeni proizvoda (5 USD) ili je ta ponuđena cijena stvarna cijena, a transportna negdje prikrivena, iako se plaća?

Drugopitanje: Ti si posrednik u prodaji proizvoda - u tuđe ime za svoj račun, nisi vlasnik pa da ih prodaješ u svoje ime i za svoj račun. Kada neki proizvod prodaš, plaćanje se izvršava na tvoj konto, ne na konto stvarnog vlasnika, jer ti vlasniku proizvoda platiš kasnije ili na drugi način.
Mene zanima ko meni izdaje račun o tako kupljenoj robi: ti, kome novac liježe na konto, ili račun izdaje stvarni vlasnik robe, kome moj novac ne liježe direktno na konto?
dowydyenya
Posts: 881
Joined: 27/01/2010 11:40

#81 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by dowydyenya »

bullmastiff wrote:
dowydyenya wrote:Da li ovo znaci da je moja roba krenula i zasto ne dobijam dalja obavjestenja o kretanju posiljke.Ima li neko malo bolja iskustva da mi ovo objasni.


Tracking number
LJ609177386US
Processed through Sort Facility, 2010-12-16, 08:41:00, JAMAICA, NY, 11430
Processed through Sort Facility, 2010-12-14, 22:49:00, SYRACUSE, NY, 13220
Electronic Shipping Info Received, 2010-12-14, 00:00:00
trebalo bi da je poslano...

a mozda i nije ..zadnjih nekoliko dana avioni uopste ne mogu sletiti u zapadnu evropu( london edinburhg i sl)...a iz NY sigurno prvo za london ide pa se odatle salje dalje..
tako da dok se vrijeme ne proljepsa, ne ocekuj posiljku :D
strpljen spasen
Zadovoljan sam svojom prvom kupovinom na ebay,nisam prevaren,arikal bas koji sam narucio je stigao danas bez placanja carine i postarine.
User avatar
zli_hordas
Posts: 1250
Joined: 27/05/2010 08:58

#82 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by zli_hordas »

Meni sve uredno stize preko ebaya,iz Engleske obicno dostava traje 7-10 dana a iz Kine i Hong Konga otprilike mjesec do 20 dana.Dosad ni jednom nisam platio carinu :-D,manje stavri donosi poštar na vrata a vece pakete dizem na pošti.
User avatar
zli_hordas
Posts: 1250
Joined: 27/05/2010 08:58

#83 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by zli_hordas »

dowydyenya wrote:
bullmastiff wrote:
dowydyenya wrote:Da li ovo znaci da je moja roba krenula i zasto ne dobijam dalja obavjestenja o kretanju posiljke.Ima li neko malo bolja iskustva da mi ovo objasni.


Tracking number
LJ609177386US
Processed through Sort Facility, 2010-12-16, 08:41:00, JAMAICA, NY, 11430
Processed through Sort Facility, 2010-12-14, 22:49:00, SYRACUSE, NY, 13220
Electronic Shipping Info Received, 2010-12-14, 00:00:00
trebalo bi da je poslano...

a mozda i nije ..zadnjih nekoliko dana avioni uopste ne mogu sletiti u zapadnu evropu( london edinburhg i sl)...a iz NY sigurno prvo za london ide pa se odatle salje dalje..
tako da dok se vrijeme ne proljepsa, ne ocekuj posiljku :D
strpljen spasen
Pa ako ti stoji pored artikal koji si kupio DISPATCHED znaci da je krenuo.

Zadovoljan sam svojom prvom kupovinom na ebay,nisam prevaren,arikal bas koji sam narucio je stigao danas bez placanja carine i postarine.
dowydyenya
Posts: 881
Joined: 27/01/2010 11:40

#84 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by dowydyenya »

zli_hordas wrote:Meni sve uredno stize preko ebaya,iz Engleske obicno dostava traje 7-10 dana a iz Kine i Hong Konga otprilike mjesec do 20 dana.Dosad ni jednom nisam platio carinu :-D,manje stavri donosi poštar na vrata a vece pakete dizem na pošti.
Ma radilo se o manjem paketu tj farmericama al cuo sam tu nekih raznih komentara o placanju carine i prevarama,uglavnom ja dobio sto narucio.
bullmastiff
Posts: 580
Joined: 11/11/2009 18:25

#85 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by bullmastiff »

zli_hordas wrote:Meni sve uredno stize preko ebaya,iz Engleske obicno dostava traje 7-10 dana a iz Kine i Hong Konga otprilike mjesec do 20 dana.Dosad ni jednom nisam platio carinu :-D,manje stavri donosi poštar na vrata a vece pakete dizem na pošti.
englesky ebay je zakon....
jednom je za 5 radnih dana stigla posta..posta je pravo jeftina...kvalitet dobar..jedini problem je sto je futna jaka..al opet bolje da je 2,3 nego 2,99 :D
ili 3,1 kao sto je bio prije 8 godina...da je u ovoj visini.veraga bi iko ist akupovao iz engleske... :D
ilda19
Posts: 11
Joined: 01/12/2010 10:07

#86 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by ilda19 »

Danas dobila suknjicu iz Hong Konga prezadovoljna bez carine za 26 dana :-D a ovih dana se spremam sa Engleskog da vidim kakvi su tamo proizvodi :-)
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#87 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by poznanik »

ilda19 wrote:Danas dobila suknjicu iz Hong Konga prezadovoljna bez carine za 26 dana :-D a ovih dana se spremam sa Engleskog da vidim kakvi su tamo proizvodi :-)
E dobro je...niko ti sa carine ništa nije maznuo... :oops:
...meni je samo bitno da to dodje pa neka i kasni i da mi ne maznu ovi s carine...
User avatar
marketleader
Posts: 393
Joined: 03/04/2010 22:56

#88 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by marketleader »

poznanik wrote:
ilda19 wrote:Danas dobila suknjicu iz Hong Konga prezadovoljna bez carine za 26 dana :-D a ovih dana se spremam sa Engleskog da vidim kakvi su tamo proizvodi :-)
E dobro je...niko ti sa carine ništa nije maznuo... :oops:
...meni je samo bitno da to dodje pa neka i kasni i da mi ne maznu ovi s carine...
hahahha odes na carinu tamo i vidis koji ciko nosi tvoju suknjicu....
Evo meni su za Sat vrijednosti 10$ naplatili 3,5KM, predpostavljam carinski pregled. A prije 2sedmice isti taj sat je stigao u istom pakovanju i nista nisam platio,jedina je razlika sto je sad poslan preporuceno (sa tracking number) a prije 2 sedmice taj je obicno poslan,nije preporuceno.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#89 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by poznanik »

marketleader wrote:Evo meni su za Sat vrijednosti 10$ naplatili 3,5KM, predpostavljam carinski pregled. A prije 2sedmice isti taj sat je stigao u istom pakovanju i nista nisam platio,jedina je razlika sto je sad poslan preporuceno (sa tracking number) a prije 2 sedmice taj je obicno poslan,nije preporuceno.
U tebe nisu carinski troškovi, već manipulativni - poštanski troškovi (naknada za izvršenu uslugu...).
User avatar
marketleader
Posts: 393
Joined: 03/04/2010 22:56

#90 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by marketleader »

poznanik wrote:
marketleader wrote:Evo meni su za Sat vrijednosti 10$ naplatili 3,5KM, predpostavljam carinski pregled. A prije 2sedmice isti taj sat je stigao u istom pakovanju i nista nisam platio,jedina je razlika sto je sad poslan preporuceno (sa tracking number) a prije 2 sedmice taj je obicno poslan,nije preporuceno.
U tebe nisu carinski troškovi, već manipulativni - poštanski troškovi (naknada za izvršenu uslugu...).
A ta naknada je carinski pregled jel?Ne pada mi nista napamet sta bi drugo moglo biti. Posto vidim da je otvarano i lijepljeno sa onom njihovom trakom.
iSwagga
Posts: 1547
Joined: 22/03/2010 10:30

#91 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by iSwagga »

poznanik wrote:
iSwagga wrote:Onda se nismo dobro razumjeli, izvinjavam se...Recimo hocu da prodam DVD, stavim cijenu 5 dolara a uz to mu dam opciju kako zeli da bude dostavljeno (express posta, media mail, itd) obicno se 'media mail' koristi zato sto je najjeftiniji nacin. Ako zelim, recimo, Play Station da prodam, mogu staviti opciju FREE DELIVERY sto bi kupcu, naravno, najbolje odgovaralo (ja placam posiljku ali mi eBay kasnije plati pola od toga.

E sad, sto se tice trgovackog racuna (ne kontam te tu bas..) - Moj primjer: ja sam bio placen direktrno od eBay-a a ne od kupca (zavisi od robe), znaci sto vise mjesecno prodam eBay mi posalje jednom mjesecno 'check' sa isplatom, ili sam preko PayPal-a, cim kupac uplati dogovorenu sumu, tek onda idem u postu da saljem robu. Tako da dokumentacije se automatski generise ili na eBay ili na PayPal-u..

Nadam se da sam malo bolje objasnio.. ali eto tu sam pa cu pokusati pomoci sto bolje.. :thumbup:
Pokušaćemo još jednom...

Odlučio sam da kupim tvoj DVD po ponuđenoj netto cijeni od 5 USD. Ti si mi ponudio dostavu na mojim vratima prema opciji Free Delivery i ja sam pristao. Mene zanima cijena transporta od mjesta sa kojeg polazi tvoj DVD do mog mjesta - odredišta: Da li ti tu transportnu cijenu prikazuješ u ukupnoj cijeni proizvoda (5 USD) ili je ta ponuđena cijena stvarna cijena, a transportna negdje prikrivena, iako se plaća?

Drugopitanje: Ti si posrednik u prodaji proizvoda - u tuđe ime za svoj račun, nisi vlasnik pa da ih prodaješ u svoje ime i za svoj račun. Kada neki proizvod prodaš, plaćanje se izvršava na tvoj konto, ne na konto stvarnog vlasnika, jer ti vlasniku proizvoda platiš kasnije ili na drugi način.
Mene zanima ko meni izdaje račun o tako kupljenoj robi: ti, kome novac liježe na konto, ili račun izdaje stvarni vlasnik robe, kome moj novac ne liježe direktno na konto?
Sorry, nisam imao vremena da se ranije javim na ovoj temi.
Dakle, prvo pitanje: stvarna cijena, ja placam troskove posiljke.
Drugo pitanje: Nema ni kupac ni prodavac nista sa racunom, kao sto sam vec rekao on se automatski generise od strane ebay-a, paypala, itd.. tako da ako si ti kupio naravno da ce doci na tvoje ime pa se ti kasnije kusuraj s kim god zelis.. Sve ide preko eBaya.. oni imaju postotak od svega tako da ti ne dajes racune niti primas od prodavaca (ako si ti kupac).. nego od eBay-a..
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#92 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by mO k3 »

iSwagga wrote:ma eBay zakon
ebay zakon?? smijesno....
ja koristim ebay samo kada zelim nesto da kupim za prodaju nikad vishe
kada razmislis da ebay uzima nekih 6-9% provizije sto ti prodas od tvoje sume onda je to previse

Sto se tice gdje kupujem zavisi sta mi treba .
Ebay.com
ebay.de
ebay.at
ebay.fr
itd ;)
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#93 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by mO k3 »

bullmastiff wrote:
zli_hordas wrote:Meni sve uredno stize preko ebaya,iz Engleske obicno dostava traje 7-10 dana a iz Kine i Hong Konga otprilike mjesec do 20 dana.Dosad ni jednom nisam platio carinu :-D,manje stavri donosi poštar na vrata a vece pakete dizem na pošti.
englesky ebay je zakon....
jednom je za 5 radnih dana stigla posta..posta je pravo jeftina...kvalitet dobar..jedini problem je sto je futna jaka..al opet bolje da je 2,3 nego 2,99 :D
ili 3,1 kao sto je bio prije 8 godina...da je u ovoj visini.veraga bi iko ist akupovao iz engleske... :D
Ne salje ti ebay postu :) nego prodavac ... zato je glupost pricati engleski ebay je zakon...
iSwagga
Posts: 1547
Joined: 22/03/2010 10:30

#94 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by iSwagga »

Ženski Dr.Med wrote:
iSwagga wrote:ma eBay zakon
ebay zakon?? smijesno....
ja koristim ebay samo kada zelim nesto da kupim za prodaju nikad vishe
kada razmislis da ebay uzima nekih 6-9% provizije sto ti prodas od tvoje sume onda je to previse

Sto se tice gdje kupujem zavisi sta mi treba .
Ebay.com
ebay.de
ebay.at
ebay.fr
itd ;)
Sta mislis da mozes tudje usluge besplatno koristiti?
iSwagga
Posts: 1547
Joined: 22/03/2010 10:30

#95 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by iSwagga »

Ženski Dr.Med wrote:
iSwagga wrote:ma eBay zakon
ebay zakon?? smijesno....
ja koristim ebay samo kada zelim nesto da kupim za prodaju nikad vishe
kada razmislis da ebay uzima nekih 6-9% provizije sto ti prodas od tvoje sume onda je to previse

Sto se tice gdje kupujem zavisi sta mi treba .
Ebay.com
ebay.de
ebay.at
ebay.fr
itd ;)
Sta mislis da mozes tudje usluge besplatno koristiti?
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#96 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by mO k3 »

do 4% bi bilo OK,sve preko je previse...
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#97 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by poznanik »

poznanik wrote:...Odlučio sam da kupim tvoj DVD po ponuđenoj netto cijeni od 5 USD. Ti si mi ponudio dostavu na mojim vratima prema opciji Free Delivery i ja sam pristao. Mene zanima cijena transporta od mjesta sa kojeg polazi tvoj DVD do mog mjesta - odredišta: Da li ti tu transportnu cijenu prikazuješ u ukupnoj cijeni proizvoda (5 USD) ili je ta ponuđena cijena stvarna cijena, a transportna negdje prikrivena, iako se plaća?

Drugopitanje: Ti si posrednik u prodaji proizvoda - u tuđe ime za svoj račun, nisi vlasnik pa da ih prodaješ u svoje ime i za svoj račun. Kada neki proizvod prodaš, plaćanje se izvršava na tvoj konto, ne na konto stvarnog vlasnika, jer ti vlasniku proizvoda platiš kasnije ili na drugi način.
Mene zanima ko meni izdaje račun o tako kupljenoj robi: ti, kome novac liježe na konto, ili račun izdaje stvarni vlasnik robe, kome moj novac ne liježe direktno na konto?
iSwagga wrote:...
Dakle, prvo pitanje: stvarna cijena, ja placam troskove posiljke.
Drugo pitanje: Nema ni kupac ni prodavac nista sa racunom, kao sto sam vec rekao on se automatski generise od strane ebay-a, paypala, itd.. tako da ako si ti kupio naravno da ce doci na tvoje ime pa se ti kasnije kusuraj s kim god zelis.. Sve ide preko eBaya.. oni imaju postotak od svega tako da ti ne dajes racune niti primas od prodavaca (ako si ti kupac).. nego od eBay-a..
Drugo pitanje: Neko mora ispostaviti račun, bez obzira što se radi o internet kupoprodaji. Ispravno je da stvarni prodavac - trgovačka firma ispostavi račun kupcu - onom ko je platio za nabavku robe (bez obzira što je uplata usmjerena prvo tebi, pa eBay-u pa potom njima). Takva uplata se može i prikazati na računu.

Svaka isporuka roba bez dostavljenog - iskazanog računa stvara probleme kupcu - uvozniku i otežava postupak uvoznog carinjenja. A i izvan propisa je.
_-fera-_
Posts: 40
Joined: 15/06/2010 14:38

#98 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by _-fera-_ »

:-D
Last edited by _-fera-_ on 06/09/2014 21:55, edited 2 times in total.
herbert mekfjuger
Posts: 462
Joined: 11/11/2010 16:12

#99 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by herbert mekfjuger »

pa uzmi sam pobogu :D
_-fera-_
Posts: 40
Joined: 15/06/2010 14:38

#100 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by _-fera-_ »

:-D
Last edited by _-fera-_ on 06/09/2014 21:55, edited 2 times in total.
Post Reply