Kupio bih nesto sa eBay-a

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Fozgen
Posts: 581
Joined: 14/09/2006 12:52

#51 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by Fozgen »

Moze i kartica od Sparkasse banke Visa Classic.
kanton_1990
Posts: 42
Joined: 14/02/2008 00:27

#52 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by kanton_1990 »

Pozdrav svima,
Moja iskustva su relativno dobra. Imam 10tak kupovina i jednu prevaru.
Na žalost desila se u februaru ove godine i jos je nisam rijesio.
Kupljen je proizvod koji nikada nisam dobio. Sve je uredno prijavljeno ebayu, ali vec 9 mjeseci nisam dobio novac nazad. Tri puta sam bio na live chatu i sva tri puta objasnio o cemu se radi, razumjeli me, ali nikad refund da stigne.
Ne znam kome da se obratim i od koga da trazim pomoc. Pisao bih u headquarter da znam kako do njih doci. Cak sam dobio i mail u kojem mi kazu da cu za par dana dobiti novi mail sa uputsvtom kako da realizujem "coupons", ali ni mail-a ni "coupona" :-)
Sva sreca pa je relativno mali iznos. oko 6 funti
Ima li neko prjedlog??
Hvala
A&D
Posts: 8
Joined: 17/11/2010 12:44

#53 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by A&D »

zanima kako se plaća?može li obična kartica na koju mi legne plaća?imam raiffeisen debit visa electron?nisam još nikad bio na e-bayu al izgleda ko super stvar.Jel se problem registrirat?
A&D
Posts: 8
Joined: 17/11/2010 12:44

#54 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by A&D »

Jučer sam imao svoju prvu kupnju na e-bayu sve sam završio preko paypala.ima li netko neke korisne savjete,i hoću li morat još išta plaćat naknadno kad mi dođe roba?
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#55 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by Gray »

A&D wrote:Jučer sam imao svoju prvu kupnju na e-bayu sve sam završio preko paypala.ima li netko neke korisne savjete,i hoću li morat još išta plaćat naknadno kad mi dođe roba?

Samo eventualnu carinu.
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#56 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by kOmpir »

Ja samo odradio par narudžbi:
Početkom godine sam uzeo neke knjige, cijena je bila ispod 50 KM, i nisam ništa morao platiti.
U zadnjih mjesec dana sam kupovao čajeve iz kine (pu-erh,zeleni,itd,itd), mač (cijena 260 KM, nisu ga carinili, samo 8 KM plaćeno poštaru :D ) mp3 player, a trenutno čekam još čajeva, zip lock kesica i planiram uzeti još nekih sitnica.
Naravno, do sada nisam imao nikakvih problema ni sa prodavačem, niti sa carinom.

Sad kako dolar skače (sa 1,39 na 1,49 u zadnjih mjesec dana), nisam nešto "horan" da kupujem olako :roll:

Aukcije su zakon :thumbup:

Na aukcijama znam visiti, kalkulisati, i ako sam sretne ruke nabavim nešto "u pola cijene", a većinu vremena na eBay-u provedem tražeći ono što bi mi odgovaralo.

Kako efikasno pretraživati/kupovati (nadam se da ne smaram :D )

1. Odaberete kategoriju u kojoj tražite nešto (a možete ne odabrati ni jednu pa pretraživati sve po unosu riječi za pretragu), recimo muška odjeća.
2. Unesete pojam koji tražite (potrebno osnovno poznavanje engleskog jezika)
3. Kada dobijete listing predmeta, obično će vam iskočiti popup (ne znam jesam li "utrefio" termin), pa odaberite :bih: i klik na OK
4. Sa lijeve strane, odaberite po Shipping - Worldwide, sačekajte refresh stranice i sortirajte na vrhu listu kako vam odgovara (cijene od manje ka većoj, i sl.)
5. Možete još dodatno "profiltrirati" listu tako što ćete označiti recimo Free Shipping, opseg cijene (npr. 0.01$ - 35.00$).
6. Kada odaberete predmet koji želite da kupite, obavezno kontaktirajte kupca: scrollate skroz na dno dok ste pod "Description" (može potrajati, jer prodavači znaju baš nakrkati taj prozor), i kliknete na Ask Question. Odaberete poklje koje vam odgovara (npr. Shipping). Uz osnovnu upotrebu engleskog jezika, pitajte prodavača obavezno:
a) Da li šalje svoju robu u BiH
b) Da li je poštarina onoliko koliko stoji da jeste za našu državu - recimo, negdje će pisati Free Shipping, međutim on može reći da nije, već da košta određeni iznos, što će vam biti evidentirano na PayPal Checkout-u (što se meni desilo sa mačem - poštarina bila 68$, ja prodavača pitao samo da li šalje u BiH, kupio, kad na checkout-u poštarina 98$ - moja greška)
7. Kada dobijete potvrdan odgovor tek onda pristupite kupovini ili "bidanju".
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#57 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by njonjica »

Na e-bay pronasla cizme combat-gothic look, dobre samo tako i narucim, placanje PayPal naraFski....neise, stanje na PayPal 00,00, na kartici 00,04 a cizama nema skoro 40 dana...zalim se, otvorim dispute, prodavac mi uradi refund i posalje mi mail. Hajd ok, pisem i ja njima i kazem da cu cizme ponovo naruciti pa da mi ih posalju bar do nove godine, odem opet na buy istih cizama i kad hocu da platim, odbijaju mi karticu na PayPal....neise, popi*dila sam.

Moje iskustvo.
:x
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#58 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by alica.k »

njonjice jesi li verifikovala karticu?
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#59 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by njonjica »

alica.k wrote:njonjice jesi li verifikovala karticu?

jesam....
User avatar
PapakizSarajeva
Posts: 738
Joined: 17/06/2010 13:03
Location: Rajvosa

#60 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by PapakizSarajeva »

Stalno kupujem na e-bayu. Do sada sam kupio oko 2000 KM vrijednosti. Najskuplje su bile ribarske cizme (waders+bots) negdje oko 350 eura. Sve stiglo najduze za 15 - 16 dana. Nikad nisam imao problema. Placam samo pute PayPall-a ...
paprica29
Posts: 321
Joined: 27/10/2003 00:00

#61 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by paprica29 »

maajaa wrote:Jakna je djecja, ali nije bas "baby size". Platila sam 3.5 KM postaru. Paket je bio otvoren na carinarnici, vidim da je naknadno zalijepljen njihovim selotejpom.
znači da se jakna nije nikome svidjela u pošti :roll: :roll:
dowydyenya
Posts: 881
Joined: 27/01/2010 11:40

#62 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by dowydyenya »

Da li ovo znaci da je moja roba krenula i zasto ne dobijam dalja obavjestenja o kretanju posiljke.Ima li neko malo bolja iskustva da mi ovo objasni.


Tracking number
LJ609177386US
Processed through Sort Facility, 2010-12-16, 08:41:00, JAMAICA, NY, 11430
Processed through Sort Facility, 2010-12-14, 22:49:00, SYRACUSE, NY, 13220
Electronic Shipping Info Received, 2010-12-14, 00:00:00
bullmastiff
Posts: 580
Joined: 11/11/2009 18:25

#63 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by bullmastiff »

dowydyenya wrote:Da li ovo znaci da je moja roba krenula i zasto ne dobijam dalja obavjestenja o kretanju posiljke.Ima li neko malo bolja iskustva da mi ovo objasni.


Tracking number
LJ609177386US
Processed through Sort Facility, 2010-12-16, 08:41:00, JAMAICA, NY, 11430
Processed through Sort Facility, 2010-12-14, 22:49:00, SYRACUSE, NY, 13220
Electronic Shipping Info Received, 2010-12-14, 00:00:00
trebalo bi da je poslano...

a mozda i nije ..zadnjih nekoliko dana avioni uopste ne mogu sletiti u zapadnu evropu( london edinburhg i sl)...a iz NY sigurno prvo za london ide pa se odatle salje dalje..
tako da dok se vrijeme ne proljepsa, ne ocekuj posiljku :D
strpljen spasen
Last edited by bullmastiff on 26/12/2010 16:36, edited 1 time in total.
dowydyenya
Posts: 881
Joined: 27/01/2010 11:40

#64 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by dowydyenya »

bullmastiff wrote:
dowydyenya wrote:Da li ovo znaci da je moja roba krenula i zasto ne dobijam dalja obavjestenja o kretanju posiljke.Ima li neko malo bolja iskustva da mi ovo objasni.


Tracking number
LJ609177386US
Processed through Sort Facility, 2010-12-16, 08:41:00, JAMAICA, NY, 11430
Processed through Sort Facility, 2010-12-14, 22:49:00, SYRACUSE, NY, 13220
Electronic Shipping Info Received, 2010-12-14, 00:00:00
ovo dhl?
ne vec usps
ilda19
Posts: 11
Joined: 01/12/2010 10:07

#65 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by ilda19 »

Zdravo svima i zelim samo da se zahvalim onome ko je pokrenuo ovu temu ...Eh ovako ja sam narucila stiklice iz Amerike i izasle su me oko 116 km na kraju od cega je 11 km postarine ,pocnem ja tako gledat vidim ima preslatke odjece pogotov iz Kine a jeftina i odlucim da pokrenem mali biznis prve narudzbe su poslate ali sad me pocelo brinut da li ce to doc posto sam misljenja da je ovo previse dobro da bi bilo istinito,prije neke 3 sedmice narucila sam par stvari ali bojim se da nece stici na vrijme jer cujem da je dosta letova otkazano,uglavnom htjela sam da podijelim svoju pricu sa vama i nadam se da ce biti sto vise nas sa pozitivnim iskustvima,nadam se da nisam nikog smorila :-) pozz svim forumasima

P.S jos nisam savladala nacin pracenja narucenog predmeta jeli se to prati na stranici poste koja salje ili sta?
Last edited by ilda19 on 28/12/2010 11:24, edited 1 time in total.
iSwagga
Posts: 1547
Joined: 22/03/2010 10:30

#66 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by iSwagga »

eBay je beton
i kupujem i prodajem na eBayu vec 10 godina :dance:
ilda19
Posts: 11
Joined: 01/12/2010 10:07

#67 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by ilda19 »

s kojeg tacno meni licno je najbolji i najraznovrsniji mislil da ce se i ostali sloziti Americiki znaci sve ti uredno dolazi :-D :-D
iSwagga
Posts: 1547
Joined: 22/03/2010 10:30

#68 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by iSwagga »

americki naravno..
User avatar
marketleader
Posts: 393
Joined: 03/04/2010 22:56

#69 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by marketleader »

ilda19 wrote:Zdravo svima i zelim samo da se zahvalim onome ko je pokrenuo ovu temu ...Eh ovako ja sam narucila stiklice iz Amerike i izasle su me oko 116 km na kraju od cega je 11 km postarine ,pocnem ja tako gledat vidim ima preslatke odjece pogotov iz Kine a jeftina i odlucim da pokrenem mali biznis prve narudzbe su poslate ali sad me pocelo brinut da li ce to doc posto sam misljenja da je ovo previse dobro da bi bilo istinito,prije neke 3 sedmice narucila sam par stvari ali bojim se da nece stici na vrijme jer cujem da je dosta letova otkazano,uglavnom htjela sam da podijelim svoju pricu sa vama i nadam se da ce biti sto vise nas sa pozitivnim iskustvima,nadam se da nisam nikog smorila :-) pozz svim forumasima

P.S jos nisam savladala nacin pracenja narucenog predmeta jeli se to prati na stranici poste koja salje ili sta?
Nema na cemu za pokretanje teme,volio bih da ima vise komentara,posto sam siguran da ima vise raje sto narucuje sa ebaya. Inace ti je roba iz Kine sumnjivog kvaliteta,npr. izgled je isti kao na slici ali je plastika uzasno slaba,ili tako.Nisam nesto puno odjevnih predmeta narucivao,pa tako da i ne znam sad najbolje u vezi toga. Sto se tice biznisa, to bi se moglo sprovesti,ali da redovno narucujes,posto ti nekad nesto zna stici za 2sedmice,a nekad nesto neces ni docekati i prodavac ce ti vratiti pare. Evo ja sad nesto cekam sto sam narucio prije mjesec, a stiglo mi je npr nesto sto sma narucio prije 2sedmice,sve zavisi. Mislim da ovo prvo sto sam narucio prije mjesec nece ni stici,pa ce mi vratiti pare i moracu ponovo naruciti.
Da ti pomognem sto se tice stranice za tracking:
http://www.track-trace.com/post
Samo ukucaj svoj tracking number i sam ce on skontati koja je posta i odmah ce ti prikazati.
Envy
Posts: 1366
Joined: 05/06/2008 08:13

#70 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by Envy »

Jenom kupila nesto i vise ne!Jer ni blizu mojih ocekivanja, na slici super, dok u realnosti ni blizu..Najbolja klasicna kupovina u prodavnicu i biraj..
iSwagga
Posts: 1547
Joined: 22/03/2010 10:30

#71 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by iSwagga »

ma eBay zakon
bullmastiff
Posts: 580
Joined: 11/11/2009 18:25

#72 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by bullmastiff »

Envy wrote:Jenom kupila nesto i vise ne!Jer ni blizu mojih ocekivanja, na slici super, dok u realnosti ni blizu..Najbolja klasicna kupovina u prodavnicu i biraj..
zavisi sta kupujes..to se moze desiti sa odjecom..medjutim meni je odjeca u realnosti bila bolja nego na slici :D
al ta majica na snizenju 60KM :D kod parfema nije bitno kako izgledaju bitno je da su jeftiniji..i da su dobri
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#73 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by poznanik »

iSwagga wrote:eBay je beton
i kupujem i prodajem na eBayu vec 10 godina :dance:

Možeš li nam iskreno reći, koliko platiš uslugu za transport u otpremi nekog proizvoda, npr. težine 1 kg btto i kome najčešće, kojim transportnim sredstvom, na relaciji USA (Ca) - EU (BiH), bez obzira na vrijednost proizvoda?

I - koje su to sve usluge koje ti nekom drugom moraš platiti da bi neki proizvod bio uredno otpremljen?

Da li plaćaš osiguranje robe u transportu?
iSwagga
Posts: 1547
Joined: 22/03/2010 10:30

#74 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by iSwagga »

poznanik wrote:
iSwagga wrote:eBay je beton
i kupujem i prodajem na eBayu vec 10 godina :dance:

Možeš li nam iskreno reći, koliko platiš uslugu za transport u otpremi nekog proizvoda, npr. težine 1 kg btto i kome najčešće, kojim transportnim sredstvom, na relaciji USA (Ca) - EU (BiH), bez obzira na vrijednost proizvoda?

I - koje su to sve usluge koje ti nekom drugom moraš platiti da bi neki proizvod bio uredno otpremljen?

Da li plaćaš osiguranje robe u transportu?
Posto ja ovo radim u SAD-u, transport je pretezno besplatan. Osiguranje robe se placa ako kupac to zeli, ali naravno to se onda dodaje na cijenu 'proizvoda'.
Prodavao sam sve od knjiga, DVD-a, auto, igrice, cds, ma nema sta nisam. I mogu reci da nikad nisam narudbenicu pogresnu dobio.

Jednom sam izletio 300 dolara na www.ioffer.ocm za iphone, a dobio privjesak... jbg..
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#75 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by poznanik »

iSwagga wrote:
poznanik wrote:
iSwagga wrote:eBay je beton
i kupujem i prodajem na eBayu vec 10 godina :dance:
Možeš li nam iskreno reći, koliko platiš uslugu za transport u otpremi nekog proizvoda, npr. težine 1 kg btto i kome najčešće, kojim transportnim sredstvom, na relaciji USA (Ca) - EU (BiH), bez obzira na vrijednost proizvoda?
I - koje su to sve usluge koje ti nekom drugom moraš platiti da bi neki proizvod bio uredno otpremljen?
Da li plaćaš osiguranje robe u transportu?
Posto ja ovo radim u SAD-u, transport je pretezno besplatan. Osiguranje robe se placa ako kupac to zeli, ali naravno to se onda dodaje na cijenu 'proizvoda'.
Prodavao sam sve od knjiga, DVD-a, auto, igrice, cds, ma nema sta nisam. I mogu reci da nikad nisam narudbenicu pogresnu dobio.
Jednom sam izletio 300 dolara na http://www.ioffer.ocm za iphone, a dobio privjesak... jbg..
Pitao sam te pretpostavljajući da ti je "radno mjesto" u USA, no - nisam dobio odgovor kakav sam tražio :(

Ništa u ovom poslu nije besplatno, tako ni transport, neko ga mora platiti, odnosno - neko mora snositi određene troškove u dostavi robe, pa taman i da je sopstvenim nogama donosimo kupcu potrošićemo litar vode koji ima svoju cijenu.

Pretpostavljam da si ti samo posrednik u prodaji putem interneta. Ko ispostavlja trgovačku dokumentaciju kupcu - ti ili stvarni prodavac robe, obzirom da se za robu plaća na tvoj račun?
Post Reply