Kupio bih nesto sa eBay-a

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
bullmastiff
Posts: 580
Joined: 11/11/2009 18:25

#26 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by bullmastiff »

marketleader wrote:
Gray wrote:Naručio sam oko 20-ak stvari sa ebaya, doduše uglavnom sitnice, sve oko 10-20 dolara maks, jedna pošiljka sao oko 60, uglavnom iz Kine i Hing Konga, jednom iz SAD. Nisam imao nikakvh problema, sve je stizalo uredno, sporije ili brže, ali je stizalo.
Koliko si cekao da ti stigne? Evo ja cekam na dosta stvari, a poslani su 05.og ; 06.og; 13.og. ovog mjeseca.
u najbrzem slucaju iz engleske 5 dana..evo ovo mi je stiglo za 6 dana sad sto narucih
bullmastiff
Posts: 580
Joined: 11/11/2009 18:25

#27 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by bullmastiff »

kad kupujes prvo trazi one opcije gore ..znaci upises pojam i kad ti izlista imas gore u opciju lowest price+ shipping..ili nesot u tom smislu..a najbolje je kupovati od onih pored cijih proizvoda stoji TOP SELLER...i obavezno gledaj feedback...ukoliko ima puno negativnih ne kupuj od te osobe niposto
User avatar
corolla02
Posts: 10396
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#28 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by corolla02 »

licno imam akont vec 5 godina na ebay i zadovoljan sam. kupujem tj. prodajem gdje stignem. medjutim, posljednja kupovina me gotovo razocarala. prodavac CDa je lociran u armeniji i imao je drugaciju opciju placanja osim paypala. jednom kad klik nes na kupiti moras obavezan si i kupiti. u njegovom opisu proizvoda je ustvari stajala neka druga opcija placanja ali nisam plaho vodio racuna o tom. u mom slucaju, probao sam platiti x puta ali nije islo. kontaktirao sam prodavaca u par navrata ali nisam dobio mnogo pomoci. nakon 7 dana mog ne placanja on me prijavio kastomer servisu. opomenu sam dobio pa cak i limitaciju svog akonta. medjutim nakon moje zalbe i provjere mog rekorda problem je skinut s mog akonta, na svu srecu. poslje nadjem isti CD u Estoniji i nikakvih problema. Tako, opet imam 50 zdravih fedbaka sto kupovine to i prodaje :D

poenta: prije no sto odlucite se za kupovinu stupite u kontakt sa prodavacem i pitajte za siping, stanje produkta, reklamaciju, nacin otplate i sl. iz prve ruke.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#29 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by Gray »

marketleader wrote:
Gray wrote:Naručio sam oko 20-ak stvari sa ebaya, doduše uglavnom sitnice, sve oko 10-20 dolara maks, jedna pošiljka sao oko 60, uglavnom iz Kine i Hing Konga, jednom iz SAD. Nisam imao nikakvh problema, sve je stizalo uredno, sporije ili brže, ali je stizalo.
Koliko si cekao da ti stigne? Evo ja cekam na dosta stvari, a poslani su 05.og ; 06.og; 13.og. ovog mjeseca.
Zavisi odalke se pošalje, najkraće sam čekao 2 sedmice, najduže oko 5-6 sedmica.
User avatar
marketleader
Posts: 393
Joined: 03/04/2010 22:56

#30 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by marketleader »

Gray wrote:
marketleader wrote:
Gray wrote:Naručio sam oko 20-ak stvari sa ebaya, doduše uglavnom sitnice, sve oko 10-20 dolara maks, jedna pošiljka sao oko 60, uglavnom iz Kine i Hing Konga, jednom iz SAD. Nisam imao nikakvh problema, sve je stizalo uredno, sporije ili brže, ali je stizalo.
Koliko si cekao da ti stigne? Evo ja cekam na dosta stvari, a poslani su 05.og ; 06.og; 13.og. ovog mjeseca.
Zavisi odalke se pošalje, najkraće sam čekao 2 sedmice, najduže oko 5-6 sedmica.
Mah kako vidim sve je iz Kine, mislim većina sitnijih stvari ovako. Ja svoje cekam iz Kine, eto proslo vec 3sedmice jos nije stiglo nista.
maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#31 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by maajaa »

Ja narucujem sa ebay.co.uk.
Dostava iz UK je relativno brza (kupljene stvari obicno stignu za max 7 dana), osim u slucaju zadnje kupovine - cekam djecju jaknu vec 2 sedmice (a seller ima 100% pozitivan feedback i ponudio je povrat novca - tako da mislim da je veca vjerovatnoca da se jakna svidjela nekome u nasoj posti)
User avatar
marketleader
Posts: 393
Joined: 03/04/2010 22:56

#32 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by marketleader »

maajaa wrote:Ja narucujem sa ebay.co.uk.
Dostava iz UK je relativno brza (kupljene stvari obicno stignu za max 7 dana), osim u slucaju zadnje kupovine - cekam djecju jaknu vec 2 sedmice (a seller ima 100% pozitivan feedback i ponudio je povrat novca - tako da mislim da je veca vjerovatnoca da se jakna svidjela nekome u nasoj posti)
Ja sam do sada inace narucivao samo iz Kine, neke sitnice i to sa ebay.com . Jos nemam hrabrosti,a doduse nisam imao ni potrebe da narucim nesto vece. Nervira me jedino sto treba dugo cekati.
User avatar
erni3
Posts: 1007
Joined: 19/01/2010 10:27

#33 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by erni3 »

Zbunjen sam ovim ebayom...
Na koji ebay da idem kad zelim kupiti sebi duksericu ili nesto drugo od odjece(novo, a da ne cekam sto manje i da ne platim postarinu 10 puta skuplju od artika)?
I moze li mi netko objasniti proceduru koja slijedi nakon sto vidim nesto sto mi se svidja i odlucim to kupiti, uzmite u obzir da sam po pitanju ovog teski laik koji jedva da zna ispuniti uplatnicu?
Recimo da kupim duksericu, da li placam carinu, kako placam postarinu, kolika je posarina, kako se ona odredjuje?
User avatar
cigara
Posts: 631
Joined: 17/09/2010 16:52

#34 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by cigara »

Odlicna tema, vec dugo vremena hocu da pocnem s kupovinom preko neta samo me hastra postarine, kolika je na odjecu, cdove, ploce itd?
I je li moguce iz BiH prodavati na eBayu?
sa obzirom na...
Posts: 277
Joined: 26/06/2010 20:16

#35 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by sa obzirom na... »

Zbunjen sam ovim ebayom...
Na koji ebay da idem kad zelim kupiti sebi duksericu ili nesto drugo od odjece(novo, a da ne cekam sto manje i da ne platim postarinu 10 puta skuplju od artika)?
I moze li mi netko objasniti proceduru koja slijedi nakon sto vidim nesto sto mi se svidja i odlucim to kupiti, uzmite u obzir da sam po pitanju ovog teski laik koji jedva da zna ispuniti uplatnicu?
Recimo da kupim duksericu, da li placam carinu, kako placam postarinu, kolika je posarina, kako se ona odredjuje
Prvo moras bar malo vladati engleskim, kada nesto trazis ukucaj njegovo englesko ime u search. poslije kada ti izlista rezultate odaberi filter za bosnia herc, da bi suzio rezultate samo za one koji salju i za BIH (ti obicno imaju opciju worldwide shiping)
Sljedeće gledas da li je kupovina po aukciji (ako jeste gledas do kada traje i natjeces se) ili po odredjenoj cijeni (tada mozes odmah kupiti ne cekajuci istek vremena)
Kada odabires prodavca, najvaznije je da vidis koliko ima pozitivnih realcija kupaca, najbolje izmedju 98-100 % pozitivnih.
Obavezno vidi koliko naplacuje postarinu, ako ti odgovara, samo naprijed....

Najbrze stize ako narucujete preko ebay.co.uk,malo su skuplji nego ebay.com, inace sve je u GB skuplje neho u USA, funta precijenjena, gledajte velicinu onog sto kupujete, ako je glomazno, vjerovatno ce se ocariniti, pa ce biti skuplja carina nego artikal
User avatar
erni3
Posts: 1007
Joined: 19/01/2010 10:27

#36 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by erni3 »

sa obzirom na... wrote:
Zbunjen sam ovim ebayom...
Na koji ebay da idem kad zelim kupiti sebi duksericu ili nesto drugo od odjece(novo, a da ne cekam sto manje i da ne platim postarinu 10 puta skuplju od artika)?
I moze li mi netko objasniti proceduru koja slijedi nakon sto vidim nesto sto mi se svidja i odlucim to kupiti, uzmite u obzir da sam po pitanju ovog teski laik koji jedva da zna ispuniti uplatnicu?
Recimo da kupim duksericu, da li placam carinu, kako placam postarinu, kolika je posarina, kako se ona odredjuje
Prvo moras bar malo vladati engleskim, kada nesto trazis ukucaj njegovo englesko ime u search. poslije kada ti izlista rezultate odaberi filter za bosnia herc, da bi suzio rezultate samo za one koji salju i za BIH (ti obicno imaju opciju worldwide shiping)
Sljedeće gledas da li je kupovina po aukciji (ako jeste gledas do kada traje i natjeces se) ili po odredjenoj cijeni (tada mozes odmah kupiti ne cekajuci istek vremena)
Kada odabires prodavca, najvaznije je da vidis koliko ima pozitivnih realcija kupaca, najbolje izmedju 98-100 % pozitivnih.
Obavezno vidi koliko naplacuje postarinu, ako ti odgovara, samo naprijed....

Najbrze stize ako narucujete preko ebay.co.uk,malo su skuplji nego ebay.com, inace sve je u GB skuplje neho u USA, funta precijenjena, gledajte velicinu onog sto kupujete, ako je glomazno, vjerovatno ce se ocariniti, pa ce biti skuplja carina nego artikal
Hvala. Odoh sada naruciti nesto jeftinije, samo da vidim kako to radi :D
maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#37 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by maajaa »

dobih jaknu jutros :-D
User avatar
marketleader
Posts: 393
Joined: 03/04/2010 22:56

#38 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by marketleader »

maajaa wrote:dobih jaknu jutros :-D
Smrccccccccccc svi dobivaju svoje stvari a ja nista.....Gledao sam ebay.co.uk isti oni kinezi nude iste proizvode samo u funtama,ali je isto location: hong kong. Tako ako vidite na ebay.co.uk nesto kinesko u funtama, pogledajte na ebay.com i nacete isto to u dolarima. A funta je naspram KM-a 2,3 a dolar 1,4...tako da se isplati u svakom slucaju.
User avatar
marketleader
Posts: 393
Joined: 03/04/2010 22:56

#39 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by marketleader »

I meni stigla naka majica. Poslana 07.oktobra, a evo stigla danas 28.oktobra; 3sedmice.
User avatar
erni3
Posts: 1007
Joined: 19/01/2010 10:27

#40 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by erni3 »

Evo sta god da sam nasao od odjece da valja i da mi se svidja krece se od 15-40$, ali za svaku stvar kaze da je dostava oko 35$... Bjez' ba, skuplja tepsija neg' pita
sa obzirom na...
Posts: 277
Joined: 26/06/2010 20:16

#41 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by sa obzirom na... »

dobih jaknu jutros
Je su li ti naplatiti ovi nasi kakvih dadzbina, carine, koje je velicine jakna, ja se ne usudjujem naruciti nesto krupnije iz straha da me nece zavaliti za carinu!
maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#42 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by maajaa »

Jakna je djecja, ali nije bas "baby size". Platila sam 3.5 KM postaru. Paket je bio otvoren na carinarnici, vidim da je naknadno zalijepljen njihovim selotejpom.
User avatar
marketleader
Posts: 393
Joined: 03/04/2010 22:56

#43 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by marketleader »

maajaa wrote:Jakna je djecja, ali nije bas "baby size". Platila sam 3.5 KM postaru. Paket je bio otvoren na carinarnici, vidim da je naknadno zalijepljen njihovim selotejpom.
Ma ja, 3,5KM je valjda za otvaranje paketa.
ek0
Posts: 462
Joined: 21/06/2009 16:17

#44 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by ek0 »

-
Last edited by ek0 on 09/11/2016 14:20, edited 1 time in total.
User avatar
erni3
Posts: 1007
Joined: 19/01/2010 10:27

#45 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by erni3 »

ek0 wrote:
erni3 wrote:Evo sta god da sam nasao od odjece da valja i da mi se svidja krece se od 15-40$, ali za svaku stvar kaze da je dostava oko 35$... Bjez' ba, skuplja tepsija neg' pita
Tako i treba da bude :-)
Ne treba, dobar burek uvijek mora biti skuplji od tepsije :p
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#46 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by The Nightwatchman »

erni3 wrote:
ek0 wrote:
erni3 wrote:Evo sta god da sam nasao od odjece da valja i da mi se svidja krece se od 15-40$, ali za svaku stvar kaze da je dostava oko 35$... Bjez' ba, skuplja tepsija neg' pita
Tako i treba da bude :-)
Ne treba, dobar burek uvijek mora biti skuplji od tepsije :p
al burek ne moze bit dobar u losoj tepsiji.
heartbeat100
Posts: 125
Joined: 15/02/2010 23:27

#47 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by heartbeat100 »

Lijepo molim jednu dobru dusu da mi do u detalje objasni kako cu kupiti nesto sa ebaya?? I sta je to paypal? Totalno sam nepismena za ove stvari, a hitno mi treba jedan proizvod, koji ne mogu nigdje drugo nabaviti....hvalaaaa :-D
User avatar
marketleader
Posts: 393
Joined: 03/04/2010 22:56

#48 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by marketleader »

heartbeat100 wrote:Lijepo molim jednu dobru dusu da mi do u detalje objasni kako cu kupiti nesto sa ebaya?? I sta je to paypal? Totalno sam nepismena za ove stvari, a hitno mi treba jedan proizvod, koji ne mogu nigdje drugo nabaviti....hvalaaaa :-D
Ako ti je potreban samo jedan proizvod ne isplati ti se registrovati na paypal,pa sa tim uzimati na ebayu,jedino ako ces i kasnije kupovati nesto. Ako imas karticu od raiffeissen banke i unicredit banke (mislim da mogu samo od ove dvije) mozes se registrovati na paypal. Odi na paypal.com i registruj se i onda dodaj karticu sa svojim podacima, u roku od 2-3dana skinuce ti 1.95$ (vratice ti se ovo kasnije),na izvodu ces vidjeti naziv te transakcije i imaju 4 broja, taj ti kod sluzi za verifikaciju paypal racuna.
heartbeat100
Posts: 125
Joined: 15/02/2010 23:27

#49 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by heartbeat100 »

marketleader wrote:
heartbeat100 wrote:Lijepo molim jednu dobru dusu da mi do u detalje objasni kako cu kupiti nesto sa ebaya?? I sta je to paypal? Totalno sam nepismena za ove stvari, a hitno mi treba jedan proizvod, koji ne mogu nigdje drugo nabaviti....hvalaaaa :-D
Ako ti je potreban samo jedan proizvod ne isplati ti se registrovati na paypal,pa sa tim uzimati na ebayu,jedino ako ces i kasnije kupovati nesto. Ako imas karticu od raiffeissen banke i unicredit banke (mislim da mogu samo od ove dvije) mozes se registrovati na paypal. Odi na paypal.com i registruj se i onda dodaj karticu sa svojim podacima, u roku od 2-3dana skinuce ti 1.95$ (vratice ti se ovo kasnije),na izvodu ces vidjeti naziv te transakcije i imaju 4 broja, taj ti kod sluzi za verifikaciju paypal racuna.
Hey, hvala ti puno! Nazalost, nemam ni RZB ni unicredit karticu :sad: ! Najbolje da zamolim nekog da mi to kupi.
User avatar
marketleader
Posts: 393
Joined: 03/04/2010 22:56

#50 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by marketleader »

heartbeat100 wrote:
marketleader wrote:
heartbeat100 wrote:Lijepo molim jednu dobru dusu da mi do u detalje objasni kako cu kupiti nesto sa ebaya?? I sta je to paypal? Totalno sam nepismena za ove stvari, a hitno mi treba jedan proizvod, koji ne mogu nigdje drugo nabaviti....hvalaaaa :-D
Ako ti je potreban samo jedan proizvod ne isplati ti se registrovati na paypal,pa sa tim uzimati na ebayu,jedino ako ces i kasnije kupovati nesto. Ako imas karticu od raiffeissen banke i unicredit banke (mislim da mogu samo od ove dvije) mozes se registrovati na paypal. Odi na paypal.com i registruj se i onda dodaj karticu sa svojim podacima, u roku od 2-3dana skinuce ti 1.95$ (vratice ti se ovo kasnije),na izvodu ces vidjeti naziv te transakcije i imaju 4 broja, taj ti kod sluzi za verifikaciju paypal racuna.
Hey, hvala ti puno! Nazalost, nemam ni RZB ni unicredit karticu :sad: ! Najbolje da zamolim nekog da mi to kupi.
Pa jes ako imas nekoga koga znas,manje ti frke. Ko vec ima to sve uradjeno i zna sve to :)
Post Reply