IRAN

Post Reply
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#51 Re: IRAN

Post by vivaldi »

osa wrote:
vivaldi wrote:
pastirck wrote:Za razliku od Sadamovog rezima, narod u Slobinoj drzavi imao je mogucnost
da ga ne izabere na izborima i tako bi se potvrdila ucinkovitost sankcija
Slobo je srusen 2000. ne zato sto je ponovo izabran vec zato sto je ponovo pokrao izbore. Samo te 2000., za razliku od prije, narod nije odustao od protesta poslije kradje (iako su cak svi osim Kostunice bili pristali na nove izbore)

jedan od slobinih viceva pred izbore mislim 96-te

došao vuk drašković u šumadiju, susreo jednog seljaka i pita ga.
-jeli bre, za koga će da glasaš-
-za tebe vuče, čim budeš na vlasti-

tako je slobo procjenjivao srpski narod....
:lol: :lol: :lol:
User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#52 Re: IRAN

Post by psydelija »

pastirck wrote:
psydelija wrote: za razliku od arapa, iranci ne vole skidati gace. :D
Zaboravio si staviti njihove vodje, narode ne treba generalizovati.
U vezi naroda...narod je u velikoj, nadvecinskom broju sa vodja tzv mullasima.. ja sam letos boravo dve nedelje u iranu i mogu ti sa sigurnoscu reci da zapadni mass mediji ono sto prikazuju u 80% slucajeva je naduvano i pakovano za zapadno trziste.
mulla je vrhovni vodja svega i garantujem ti da nemaju 30-o godisnje sankcije od amera da bi bili medju 10 najrazvijenijij zemalja u svetu.
inace, iranci su vrlo ponosan i castan narod sa visokom nacionalnom svescu.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#53 Re: IRAN

Post by osa »

vivaldi wrote:
osa wrote:sumnjam da je amerika protiv bilo koga iz vjerskih i ideoloških razloga,
U nacelu vjerovatno nije, ali zbog nastavka tvoje recenice
osa wrote:ameriku vodi kapital, isključivo kapital,
se moze desiti da im neka ideologija, ili cak i religija bude smetnja ka ostvarivanju tih kapitalistickih ciljeva. Ako npr. bilo ko proglasi bojkot americkih proizvoda i sl., naravno da ta ideologija postaje problem. tako se nesto moze primjeniti i na religiju, drustevno uredjenje..Pa i sama globalizacija je borba protiv drugacijih ideologija, drustvenih koncepata itd.
rekoh da će oni sve što im ide u korist uklopiti i iskoristiti u svojoj borbi za kapital, inače si u pravu, i kapital može biti ideologija....
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#54 Re: IRAN

Post by Ridjobrki »

lran je čudo jedno. To je jedina zemlja na svijetu gdje je Amerima propalo sve što su pokušali a pokušali su doslovno SVE. Naivno je promatrati odnos Iran-SAD samo u svjetlu trenutnih zbivanja bez poznavanja svih zbivanja od Mousaddaqovog doba pa do danas - pokušaj nacionalizacije naftnih izvora, operacija Ajax, šahov bijeg i povratak, zakon o kapitulaciji, SAVAK, progoni uleme, odnos Pahlavi-Carter i sve što je dovelo do islamske revolucije pa onda tek šta je CIA radila do talačke krize (atentati, podmićivanja i podrivanja nove vlade, finansiranje antirevolucionarnih pokreta među kojima i iranskih komunista, špijunaža, forsiranje separatističkih pokreta, pokretanje iračko-iranskog rata...). Ovo što mi vidimo je samo vrh ledenog brijega.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#55 Re: IRAN

Post by vivaldi »

Ridjobrki wrote:To je jedina zemlja na svijetu gdje je Amerima propalo sve što su pokušali a pokušali su doslovno SVE.
I na Kubi su svasta pokusali, ali Fidel i dalje jase...
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#56 Re: IRAN

Post by osa »

vivaldi wrote:
Ridjobrki wrote:To je jedina zemlja na svijetu gdje je Amerima propalo sve što su pokušali a pokušali su doslovno SVE.
I na Kubi su svasta pokusali, ali Fidel i dalje jase...

na radost kubanskih i iranskih građana i njihovih građanskih sloboda, ljudskih prava i ekonomskog standarda...
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#57 Re: IRAN

Post by vivaldi »

osa wrote:
vivaldi wrote:
Ridjobrki wrote:To je jedina zemlja na svijetu gdje je Amerima propalo sve što su pokušali a pokušali su doslovno SVE.
I na Kubi su svasta pokusali, ali Fidel i dalje jase...

na radost kubanskih i iranskih građana i njihovih građanskih sloboda, ljudskih prava i ekonomskog standarda...
:lol: :lol: duhovit si nesto veceras
User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#58 Re: IRAN

Post by psydelija »

vivaldi wrote:
psydelija wrote:ranci su jako pismen, vredan i radan narod..., za razliku od arapa, iranci ne vole skidati gace.
U potpunosti se slazem. I ja mislim da je Iran kao cijela zemlja brand. Ipak je to jedna od kolijevki civilizacije. Medjutim oni su vec decenijama pod sankcijama i logicno je da taj razvoj (koji sigurno postoji) ipak nije ni blizu kakav bi bio bez sankcija, a ja mislim da zarad interesa naroda (pogotovo tako velikog) treba ponekad i skinuti gace.
:skoljka: :lol:
a, kada se gace skinu oci kolutaju :-)
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#59 Re: IRAN

Post by vivaldi »

psydelija wrote:
a, kada se gace skinu oci kolutaju
:lol: Ipak je bolje kolutati u bahreinu, kuvajtu, uae, kataru..nego buljit i cekat bombe u iraku
Last edited by vivaldi on 16/10/2010 23:06, edited 1 time in total.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#60 Re: IRAN

Post by Ridjobrki »

Koliko se meni čini ljudi su i na Kubi i u lranu nasmijaniji od Amerikanaca...
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#61 Re: IRAN

Post by osa »

vivaldi wrote:
osa wrote:
vivaldi wrote:
I na Kubi su svasta pokusali, ali Fidel i dalje jase...

na radost kubanskih i iranskih građana i njihovih građanskih sloboda, ljudskih prava i ekonomskog standarda...
:lol: :lol: duhovit si nesto veceras
uvijek za .ajebanciju, pa taman i na svoj račun....
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#62 Re: IRAN

Post by vivaldi »

Ridjobrki wrote:Koliko se meni čini ljudi su i na Kubi i u lranu nasmijaniji od Amerikanaca...
Kubanci su najnasmijaniji i najbrzi veslaci u trci do majamija
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#63 Re: IRAN

Post by osa »

Ridjobrki wrote:Koliko se meni čini ljudi su i na Kubi i u lranu nasmijaniji od Amerikanaca...

ameri plaču od sreće, a ovi se smiju od ......., nego da li si čuo za nekog amera da je emigrirao iz ekonomskih razloga na kubu ili u iran, obratno ima nekoliko slučajeva, mislim nekoliko milijuna slučajeva, valjda to nešto govori...
User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#64 Re: IRAN

Post by psydelija »

osa wrote:na radost kubanskih i iranskih građana i njihovih građanskih sloboda, ljudskih prava i ekonomskog standarda...
na kubi je sva ta (gradjanska sloboda) pod tzv. cvrstom rukom (ima indicija da ce od 2011 dobiti mogucnost koristenja interneta i po 1,5 l coca cole na mesec dana :D) , bazirano na marksistickim idejama...
u iranu na verskim.... sto se ekonomije tice, u iranu se ne zivi lose, cak sta vise vrlo dobro.
Last edited by psydelija on 16/10/2010 23:10, edited 1 time in total.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#65 Re: IRAN

Post by Ridjobrki »

Psydelija, kažeš da si bio u lranu pa me nešto zanima. Pretpostavljam da si vidio svijeta pa mi reci jesi li igdje vidio nasmijanije i više friendly nastrojene ljude? I koliko si debelih/pretilih ljudi vidio u 15 dana?
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#66 Re: IRAN

Post by osa »

psydelija wrote:
osa wrote:na radost kubanskih i iranskih građana i njihovih građanskih sloboda, ljudskih prava i ekonomskog standarda...
na kubi je sva ta (gradjanska sloboda) pod tzv. cvrstom rukom (ima indicija da ce od 2011 dobiti mogucnost koristenja interneta i po 1,5 l coca cole na mesec dana :D) , bazirano na marksistickim idejama...
u iranu na verskim.... sto se ekonomije tice, u iranu se ne zivi lose, cak sta vise vrlo dobro.

nisam bio, tako da ekonomsko stanje iranskog pučanstva ne mogu komentirati iz prve ruke, nema dugo poslije nekog potresa u središnjem iranu prikazaše uništene kuće , nisam stekao utisak o bajnom ekonomskom stanju, dapače činilo mi se da je to sve uboga sirotinja. doduše to je često subjektivan osjećaj, jedan masaji bez kuće i sa 30 krava smatra se bogatim
User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#67 Re: IRAN

Post by psydelija »

Ridjobrki wrote:Psydelija, kažeš da si bio u lranu pa me nešto zanima. Pretpostavljam da si vidio svijeta pa mi reci jesi li igdje vidio nasmijanije i više friendly nastrojene ljude? I koliko si debelih/pretilih ljudi vidio u 15 dana?
:D
sve su vedri, veseli i jako ljubazni... debelih? ja sam najdeblji vio sa 85 kg. :D
pribojavao sam se klime tamo i nisam znao kako da odem do dzamije ("moje")...no oni te uljudno priupitaju po kom meshebu klanjas i pokazu ti gde ima najbliza bogomolja.
inace, dzamije su zasebne...suniti klanjaju u svojim sije u svojim, mada nema apsolutne probleme da odes klanjati u tzv "njihovim" dzamijama.

lepa i cista drzava, kao iz bajke. kada napunim kasu, ako me ameri ne za*ebu, palim dole na skijanje-imaju opasno skijaliste iznad teherana.
repka
Posts: 28
Joined: 13/08/2010 23:41

#68 Re: IRAN

Post by repka »

Jesu oni vojno jaki (amerika i izrael),ali ja sam cuo da je tekbir najjaci :D
Dovoljan dokaz talibani,ti ljudi u kalavarama,i pelengacama a jos pjesadija :D
VerticalHairFactor
Posts: 739
Joined: 26/04/2010 18:17
Location: Under Wraps

#69 Re: IRAN

Post by VerticalHairFactor »

Ne bih baš poredio Iran i Kubu. Koliko god Iranci bili limitirani određenim interpretacijama i represijom mulla i vjerskih lidera, postoji jedna bitna razlika - Iran jeste parlamentarna demokratija, istina sa šiitskom doktrinom ugrađenom u koncept same zemlje. Za razliku od Kube Iran je bogata zemlja, i ne samo u prirodnim resursima nego i u kulturološkom i naučnom smislu. Iranci su star narod, među najstarijim na svijetu. Imao sam priliku boraviti u Dubaiju i upoznati dosta Iranaca, kojih je tamo mali milion. Iznimno su obrazovani, rade kao menadžeri u velikom broju prestižnih kompanija, jako su ljubazni i prijatni. Neko maločas spomenu da su jako ponosni na sebe - pa, budimo realni, Balkanci kakvi jesmo da imamo preko 5000 godina kulture i državotvornosti ni vanzemaljci ne bi ostali mirni od toga koliko bi mi to potencirali. Odatle neprihvatanje nametanja tuđih rješenja. Njih su Arapi - dakle Semiti - pokorili i srušili im carstvo, nametnuli im svoje pismo; zauzvrat oni su usvojili "rebelski" način ispovijedanja semitske vjere koja im je donesena: šiizam. Arijevci i Semiti imaju dugu historiju međusobnih sukoba i nadmetanja. Mislim da taj narod i njegovu želju da upravlja svojim životom ne treba potcjenjivati; i mislim da represija koju Zapad provodi nad njima samo pomaže kurentnom režimu da se održi. Da nije straha od rasipanja snage, Iran bi se već reformirao unutar sebe - ali očigledno da na Bliskom istoku politika mira nije koncept kojeg Zapad želi; samo politika sile i brutalno nametnutih rješenja. Koliko god se slagao sa pređašnjim zaključkom da glavni motiv danas predstavlja kapital i držanje moći, mislim da je politika Zapada na Bliskom istoku determinirana starim predrasudama iz srednjeg vijeka, i mislim da je pristup kontraproduktivan i baziran na nerazumijevanju starih naroda i njihovih kultura. I Semiti i Arijevci imaju dugoročno pamćenje i osobinu da trpe do iznemoglosti, sve dok ne ostvare što žele. Gledati na njih kao na primitivce i divljake - što je stav većine Zapadnjaka - apsolutno je glupo i na neki način predstavlja određeni oblik barbarstva, zbog suhih činjenica, a kojeg se Zapad kao grozi.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#70 Re: IRAN

Post by Ridjobrki »

Ja sam bio i mogu ti reći da im je standard prilično dobar. Plate su im otprilike kao u Bosni a sve što treba za život je bagatelno jeftino. Zamisli da živiš u Bosni sa platom od 700-800 KM, da je kruh ni pola marke, pile 3 KM po kg, DOBAR obrok u restoranu 5 KM, nov domaći Peugeot 12k, prvih 100 l goriva mjesečno haman džabe, režije subvencionirane... Patnja živa! :mrgreen:
User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#71 Re: IRAN

Post by psydelija »

vivaldi wrote:Njegov politicki aspekt ne umanjuje ono o cemu sam ja pisao - njegovo iskustvo i znanje, ali se slazem da je politickim izjavama sebe dobrano diskreditovao
psydelija wrote:izrael definitivno nema snage da vodi taj rat sam, pa ni sa amerikom...sira alijansa da, samo usa i izreal nemaju sanse upravo zbog slozenog komsiluka (bliski istok).
To i nebi bio rat u klasicnom smislu jer je Iran puuuno veci zalogaj od Iraka. To bi bila hi-tec kampanja gdje bi fakticki iskljucivo avijacijom i dalekometnim raketama napali najzanimljivije pozicije, sa naravno najmodernijim naoruzanjem.
:thumbup:
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#72 Re: IRAN

Post by osa »

Ridjobrki wrote:Ja sam bio i mogu ti reći da im je standard prilično dobar. Plate su im otprilike kao u Bosni a sve što treba za život je bagatelno jeftino. Zamisli da živiš u Bosni sa platom od 700-800 KM, da je kruh ni pola marke, pile 3 KM po kg, DOBAR obrok u restoranu 5 KM, nov domaći Peugeot 12k, prvih 100 l goriva mjesečno haman džabe, režije subvencionirane... Patnja živa! :mrgreen:
čitao sam jedno putopis nekog lika koji je testirao nisan qashqai i putovao iranom, isti reče da je imao sreće što je auto na disel, jer je kupnja benzina strogo ograničena, ima li u tome istine...
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#73 Re: IRAN

Post by michio »

U stanju su Amerikanci izmisliti jos jedan rat, jos jednog neprijatelja. Nikad necu prezaliti sto smo se doveli u situaciju da ih pitamo za misljenje.
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#74 Re: IRAN

Post by callmethebreeeze »

osa wrote:
callmethebreeeze wrote:jah, bas su sankcije imala uticaja na rat u hrvatskoj i bosni. slobo se odrzao kroz devedeste i kroz tri rata. jebo ti tu ucinkovitost sankcija. ista stvar sa sadamom, on je nastavio vladati, a ljudi mu umirali.
pogodio si meritum stvari, "ljudi će umirati", a to će dovesti do nezadovoljstva režimom, kako je završio slobo, kako su se iračani borili za irak, nikako ili vrlo slabo. doduše po intonaciji posta pretpostavljam da ti misliš da bi sancije trebale smijeniti čelnike za mjesec-dva, ne ide to tako....

što se tiče rata u hrvatskoj i bih, itekako su sankcije pomogle.....
pa koliko je vremena proslo prije nego je slobo svrgnut s vlasti?

a iran je puno, puno jaci od srbije, u svakom smislu.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#75 Re: IRAN

Post by Ridjobrki »

@osa: Ima jer su im ograničeni prerađivački kapaciteti. Nafte i plina troši koliko hoćeš ali benzin se racionališe. Zato sada puno daju na razvoj hibrida, nekidan je predstavljen prvi iranski hibrid. Inače su ludnica kad je razvoj tehnologije u pitanju, imaju resurse, imaju pamet i imaju ruke. Ja sam se u Teheranu vozio u metrou koji je stopostotni iranski od bušenja zemlje do lokomotiva. Kad sam ja bio tamo lansirali su satelit, džaba sankcije kad su pametan i radišan narod sa kolektivističkom sviješću i patriotskim nabojem. Iznimno poštuju Malezijce i njihova postignuća a Arape preziru kao lijene ljude bez ponosa.
Post Reply