IRAN

Post Reply
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#76 Re: IRAN

Post by callmethebreeeze »

VerticalHairFactor wrote:Ne bih baš poredio Iran i Kubu. Koliko god Iranci bili limitirani određenim interpretacijama i represijom mulla i vjerskih lidera, postoji jedna bitna razlika - Iran jeste parlamentarna demokratija, istina sa šiitskom doktrinom ugrađenom u koncept same zemlje. Za razliku od Kube Iran je bogata zemlja, i ne samo u prirodnim resursima nego i u kulturološkom i naučnom smislu. Iranci su star narod, među najstarijim na svijetu. Imao sam priliku boraviti u Dubaiju i upoznati dosta Iranaca, kojih je tamo mali milion. Iznimno su obrazovani, rade kao menadžeri u velikom broju prestižnih kompanija, jako su ljubazni i prijatni. Neko maločas spomenu da su jako ponosni na sebe - pa, budimo realni, Balkanci kakvi jesmo da imamo preko 5000 godina kulture i državotvornosti ni vanzemaljci ne bi ostali mirni od toga koliko bi mi to potencirali. Odatle neprihvatanje nametanja tuđih rješenja. Njih su Arapi - dakle Semiti - pokorili i srušili im carstvo, nametnuli im svoje pismo; zauzvrat oni su usvojili "rebelski" način ispovijedanja semitske vjere koja im je donesena: šiizam. Arijevci i Semiti imaju dugu historiju međusobnih sukoba i nadmetanja. Mislim da taj narod i njegovu želju da upravlja svojim životom ne treba potcjenjivati; i mislim da represija koju Zapad provodi nad njima samo pomaže kurentnom režimu da se održi. Da nije straha od rasipanja snage, Iran bi se već reformirao unutar sebe - ali očigledno da na Bliskom istoku politika mira nije koncept kojeg Zapad želi; samo politika sile i brutalno nametnutih rješenja. Koliko god se slagao sa pređašnjim zaključkom da glavni motiv danas predstavlja kapital i držanje moći, mislim da je politika Zapada na Bliskom istoku determinirana starim predrasudama iz srednjeg vijeka, i mislim da je pristup kontraproduktivan i baziran na nerazumijevanju starih naroda i njihovih kultura. I Semiti i Arijevci imaju dugoročno pamćenje i osobinu da trpe do iznemoglosti, sve dok ne ostvare što žele. Gledati na njih kao na primitivce i divljake - što je stav većine Zapadnjaka - apsolutno je glupo i na neki način predstavlja određeni oblik barbarstva, zbog suhih činjenica, a kojeg se Zapad kao grozi.
ja nisam licno bio, ali znam ljudi koji redovno sluzbeno idu tamo i susrecu sa obrazovanim i sekularnim irancima koji sa lakocom savladaju flasu viskija kada se docepaju zapada. "mi ne volimo rezim, ali ako nas napadnu bicemo k'o jedan covjek", kaze taj moj prijatelj da je puno puta cuo.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#77 Re: IRAN

Post by osa »

Ridjobrki wrote:@osa: Ima jer su im ograničeni prerađivački kapaciteti. Nafte i plina troši koliko hoćeš ali benzin se racionališe. Zato sada puno daju na razvoj hibrida, nekidan je predstavljen prvi iranski hibrid. Inače su ludnica kad je razvoj tehnologije u pitanju, imaju resurse, imaju pamet i imaju ruke. Ja sam se u Teheranu vozio u metrou koji je stopostotni iranski od bušenja zemlje do lokomotiva. Kad sam ja bio tamo lansirali su satelit, džaba sankcije kad su pametan i radišan narod sa kolektivističkom sviješću i patriotskim nabojem. Iznimno poštuju Malezijce i njihova postignuća a Arape preziru kao lijene ljude bez ponosa.
pa u čemu je problem da razviju prerađivačke kapacitet kad već rade na svemirskoj i nuklearnoj tehnologiji, kad tako postavim stvari malo mi ta priča ne pije vodu, nešto tu "smrdi". iran je velika i resursima bogata zemlja,a svi koji je poznaju vole isticati i iranski narod kao najveći resurs, ali ako uporedimo njihove resurse i narod s recimo japanskim, korejskim, njemačkim i sl. , bojim se da narod, njegova tehnološka obrazovanost baš i nije na nekom visokom nivou.
rekoh već nisam bio u iranu, ne mogu iznositi stavove osim na osnovi onog što vidim na tv-u, pročitam i čujem od ljudi kao sad od tebe, oprosto ali meni se iran ne čini nekim obećanim mjestom za život, i sam kažeš da ih mali milijun radi u dubajiju, zašto ne kod kuće....
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#78 Re: IRAN

Post by Ridjobrki »

Mislim da im je računica da im se više isplati voziti na dizel i plin i uvoziti nešto benzina nego graditi rafinerije. Plus računaju na hibride u budućnosti. A jesu tehnološki napredni i obrazovani, sve daju na obrazovanje. Ma oni su nešto kao islamska Jugoslavija, to ti je neki islamski socijalizam i samoupravljanje, lslam umjesto marksizma, planska privreda, ulema mjesto partije, prijetnja truhlog zapada i tako to...

Dosta me toga podsjeća tamo na duh bivše Juge. Kad dobiju demokratiju i stranke, ljudska prava i svoje OBN i PINK otići če u kurac k'o i mi što smo. Izvoz demokratije je čudo od tehnike...
VerticalHairFactor
Posts: 739
Joined: 26/04/2010 18:17
Location: Under Wraps

#79 Re: IRAN

Post by VerticalHairFactor »

O tome govorim - njihove razmirice i razlike su njihove, ali da ih Ameri "uče nečemu", neće ići. U tom smislu sam čuo jedanput da se čak i Ahmedinedžad poziva na Dariusa i ono njegovo poznato "ja kralj svih Arijevaca", naglašavajući da oni potječu od takvog čovjeka i ridikulizirajući američke pokušaje da privole Irance na poslušnost i pokornost. Sa druge strane Arapi kao Semiti su oportunisti i pragmatični, ponekad do granica krajnjeg neukusa. Stvara se apsurdna situacija da se Iranci obraćaju arapskom narodu u smislu da oni štite jezgru njihove kulture - to se vrlo često može vidjeti na El-Džeziri na arapskom jeziku, obično im sagovornik bude neki Iranos čiji je maternji perzijski ali on veze arapski kao da je Arapin - i to sad već ima odjeka u arapskim društvima. Čak i zaljevske arapske vlade, koje se ne mogu pohvaliti demokratijom, osim pokušaja u Kuvajtu, koji su sada već i više nego pokušaji istini za volju, sve odreda žele mir i odbacuju mogućnost novog rata, a naročito protiv Irana. Mislim da se niko ne bi trebao zeznuti i udariti na Iran, jer oni žele promjenu iznutra, a dok god je Zapadne represije, od toga ništa. Sa druge strane, zamislite još demokratskiji Iran i sa manje utjecaja mulla, zamislite da se doktrina "vladavine fakiha" svede na isključivo duhovni segment, a zemlja nije pod zapadnom čizmom kao sve ostale zemlje Zaljeva. Recept za ostatak regije. To je razlog zašto se sve drži napeto kao treger.
VerticalHairFactor
Posts: 739
Joined: 26/04/2010 18:17
Location: Under Wraps

#80 Re: IRAN

Post by VerticalHairFactor »

Ma u Dubaiju ima svega i svačega, preko 200 nacija, a Iranci su tu preko mora, doslovce se malo većim čamcem može sigurno "preveslati" Hormuz - a meka za investicije, dobru platu i lijep život. Ne prave prerađivačke kapacitete jer im je za sada jeftinije uvoziti benzin; to je bar uvriježeno opravdanje.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#81 Re: IRAN

Post by Ridjobrki »

@VHF: jako dobri i potpuno tačni postovi :thumbup:

Iran je daleko bolji na x polja od svojih susjeda koji su dobri sa Amerima, od ženskih prava gdje su daleko bolji od Saudije do prava manjina gdje su daleko bolji od Turske. Iranski Kurdi npr. ne pokazuju separatističke težnje i smatraju lran svojom zemljom. Jevreji u lranu kojih je tek nekoliko desetina hiljada imaju zastupnika u parlamentu. Glavno: iranska je politika dosljedna, bez kontradikcije i miroljubiva - koga je to lran napao?
VerticalHairFactor
Posts: 739
Joined: 26/04/2010 18:17
Location: Under Wraps

#82 Re: IRAN

Post by VerticalHairFactor »

S tim da se prije dvije sedmice desila jako bitna stvar u relaksaciji arapsko-iranskih odnosa u širem smislu: Egipat je ponovo uveo liniju za Teheran i letovi su i tamo i 'vamo puni. Gledao prilog na El-Džeziri. Ameri negoduju, ali nakon propasti direktnih pregovora i nastavka izgradnje na okupiranim teritorijama, mislim da Zapad sebi zabija autogol podrškom svemu što "malo razmaženo dijete" uradi. Odatle je veoma znakovito da ovog blesovinu Ahmedinedžada nije primio u Libanonu samo neki mulla šiitske provenijencije, nego predsjednik, inače kršćanin, Sulejman Mišal i premijer, sunija, Sad El-Hariri. I da bude sve još čudnije, atmosfera je frcala od srdačnosti.
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#83 Re: IRAN

Post by callmethebreeeze »

meni je taj iran tako fascinantan sa svim svojim kontrastima i ludostima. s jedne strane predsjednik je totalni ludjak i izjavljuje stvari kojih bi se i najveci antisemit postidio, s druge strane ni jedna muslimanska zemlja nema toliki broj jevreja kao izrael:

http://www.sephardicstudies.org/iran.html
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#84 Re: IRAN

Post by kamen spoticanja »

Ridjobrki wrote:Mislim da im je računica da im se više isplati voziti na dizel i plin i uvoziti nešto benzina nego graditi rafinerije. Plus računaju na hibride u budućnosti. A jesu tehnološki napredni i obrazovani, sve daju na obrazovanje. Ma oni su nešto kao islamska Jugoslavija, to ti je neki islamski socijalizam i samoupravljanje, lslam umjesto marksizma, planska privreda, ulema mjesto partije, prijetnja truhlog zapada i tako to...

Dosta me toga podsjeća tamo na duh bivše Juge. Kad dobiju demokratiju i stranke, ljudska prava i svoje OBN i PINK otići če u kurac k'o i mi što smo. Izvoz demokratije je čudo od tehnike...
:thumbup:
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#85 Re: IRAN

Post by callmethebreeeze »

VerticalHairFactor wrote:S tim da se prije dvije sedmice desila jako bitna stvar u relaksaciji arapsko-iranskih odnosa u širem smislu: Egipat je ponovo uveo liniju za Teheran i letovi su i tamo i 'vamo puni. Gledao prilog na El-Džeziri. Ameri negoduju, ali nakon propasti direktnih pregovora i nastavka izgradnje na okupiranim teritorijama, mislim da Zapad sebi zabija autogol podrškom svemu što "malo razmaženo dijete" uradi. Odatle je veoma znakovito da ovog blesovinu Ahmedinedžada nije primio u Libanonu samo neki mulla šiitske provenijencije, nego predsjednik, inače kršćanin, Sulejman Mišal i premijer, sunija, Sad El-Hariri. I da bude sve još čudnije, atmosfera je frcala od srdačnosti.

http://www.independent.co.uk/opinion/co ... 07146.html

http://www.independent.co.uk/opinion/co ... 05006.html
VerticalHairFactor
Posts: 739
Joined: 26/04/2010 18:17
Location: Under Wraps

#86 Re: IRAN

Post by VerticalHairFactor »

Vidi, ja sam gledao intervju na El-Džeziri - opet El-Džezira, heb'ga, svugdje su (vidite da su i ovdje došli i to Denisa Latina za direktora uzeli, mislim..) - sa predstavnikom jevrejske zajednice tamo, i on kaže mi smo uistinu Izraelćani, mi smo potomci onih koje spominje Knjiga Esterina iz biblijskih vremena, mi smo oni koje je Kir veliki počastio da budemo slobodni, vratimo se i izgradimo hram, a ovi što su došli iz Rusije i Poljske nemaju nikakvo, a kamoli biblijsko pravo otimati zemlju drugim Kenanejcima samo zbog toga što su vjeru jevrejsku prihvatili. Dakle svaka priča ima dvije strane. Inače Jevreji su zaštićeni iranskim ustavom, kao i kršćani, zoroastrijanci i ostali - no, istini za volju, sunije ne prolaze dobro u Iranu; u zadnje vrijeme to se poboljšava, ali još uvijek je to slabo kako bi trebalo biti. Jevreji su sa druge strane bili i veziri za vrijeme Ilhanijske dinastije - poznat je Rašidudin Hemedani itd. Uglavnom, ono što Iranci naglašavaju jeste da postoji velika razlika između Jevreja kao naroda knjige, koji su ustavna kategorija, i cionizma, kojeg oni tumače kao jedan oblik rasizma i fašizma. To im je "spika", uglavnom.
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#87 Re: IRAN

Post by callmethebreeeze »

VerticalHairFactor wrote:Vidi, ja sam gledao intervju na El-Džeziri - opet El-Džezira, heb'ga, svugdje su (vidite da su i ovdje došli i to Denisa Latina za direktora uzeli, mislim..) - sa predstavnikom jevrejske zajednice tamo, i on kaže mi smo uistinu Izraelćani, mi smo potomci onih koje spominje Knjiga Esterina iz biblijskih vremena, mi smo oni koje je Kir veliki počastio da budemo slobodni, vratimo se i izgradimo hram, a ovi što su došli iz Rusije i Poljske nemaju nikakvo, a kamoli biblijsko pravo otimati zemlju drugim Kenanejcima samo zbog toga što su vjeru jevrejsku prihvatili. Dakle svaka priča ima dvije strane. Inače Jevreji su zaštićeni iranskim ustavom, kao i kršćani, zoroastrijanci i ostali - no, istini za volju, sunije ne prolaze dobro u Iranu; u zadnje vrijeme to se poboljšava, ali još uvijek je to slabo kako bi trebalo biti. Jevreji su sa druge strane bili i veziri za vrijeme Ilhanijske dinastije - poznat je Rašidudin Hemedani itd. Uglavnom, ono što Iranci naglašavaju jeste da postoji velika razlika između Jevreja kao naroda knjige, koji su ustavna kategorija, i cionizma, kojeg oni tumače kao jedan oblik rasizma i fašizma. To im je "spika", uglavnom.
ma znam ja to, ali nije zgoreg ponoviti i pokazati da u crno-bijelom svijetu ima dosta i sivila:)
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#88 Re: IRAN

Post by vivaldi »

callmethebreeeze wrote:meni je taj iran tako fascinantan sa svim svojim kontrastima i ludostima. s jedne strane predsjednik je totalni ludjak i izjavljuje stvari kojih bi se i najveci antisemit postidio, s druge strane ni jedna muslimanska zemlja nema toliki broj jevreja kao izrael:

http://www.sephardicstudies.org/iran.html
I mene fasciniraju i bas bi volio otici, mada ta shity medijska manipulacija stvarno djeluje na covjeka iako sam svjestan da nista nije onako kako se predstavlja. Ali onda opet ono pomislis u sebi - kakav sam baxuz zapucace cim sletim.

Ps. Spominjete sad par puta Al- jazzeru. Maloprije bila odlicna emisija o Ingusetiji. O toj republici bas nista nisam znao osim da je problematicna. Bogami, izgleda da i jeste takva
Bitte_Halt_ja_ja
Posts: 670
Joined: 08/03/2009 12:25

#89 Re: IRAN

Post by Bitte_Halt_ja_ja »

callmethebreeeze wrote:meni je taj iran tako fascinantan sa svim svojim kontrastima i ludostima. s jedne strane predsjednik je totalni ludjak i izjavljuje stvari kojih bi se i najveci antisemit postidio, s druge strane ni jedna muslimanska zemlja nema toliki broj jevreja kao izrael:

http://www.sephardicstudies.org/iran.html

licno mislim da do sukoba nece doci bar ne za nasih zivota. Bilo bi steta za iranski narod ne izboriti se za svoju volju kad za to bude pogodno. Napad amerike i izraela na iran bi bila velika steta jer bi od jedne kulturno bogate drzave nastao irak/afganistan.

Ako sam narod ne preokrene stanje usvojoj drzavi zavrsit ce lose i bez intervencije drugih zemalja
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#90 Re: IRAN

Post by pustopoljina »

u iranu
u zadnjih par mjeseci je struja poskupila 10X
druga najveca spedicija nema posla
ostali su bez prve vakcine za bebe
pricaju da kameini (ne znam kako se pise) dovlaci vojnike za svoju seppha (ovako se nekako izgovara) iz libana, jer domaci nece da pucaju po svom narodu i da im placa i 10 000 $ mjesecno...
kazu na onim nemirima- svi koji su imali pokriveno lice samo da im se oci vide-su bili ti strani placenici (libanon i irak).
srezali socijalna davanja (ovo je narod najvise osjetio)
manje je posla
srezali te neke subvencije na osnovne namirnice
i u narod se lagano uvlaci strah
kad su bili oni nemiri, valjda su na nekakvim (imaju 3) americka kanala porucivali da ce pomoci narodu da svrgne vlast, no ta je pomoc izostala i ljudi su i izginuli (dobili su financijsku pomoc).
kazu da im je bolje bilo za vrijeme iracko-iranskog rata.
mule su korumpirane i brane neke zakone tipa "privremeni brak", pa onda novine pola godine o tome pisu...
bogatima je ok, ali srednjoj klasi i siromasima nije.
(ovo sve veceras cula :-) )
NKVD
Posts: 697
Joined: 18/01/2007 09:27

#91 Re: IRAN

Post by NKVD »

Ridjobrki wrote:lran je čudo jedno. To je jedina zemlja na svijetu gdje je Amerima propalo sve što su pokušali a pokušali su doslovno SVE...
Evo još jednog isključivog geopolitičara naoružanog mrvicama znanja i gromadama predrasuda.

Da Amerikancima nije uspjela operacija koju je vodio Kermit Ruzvelt, inače unuk izvjesnog Teodora, u slobodno vrijeme predsjednika Amerike, kada su pomeli ljudinu Mosadeka i odigrali prljavu igru koju Britanci nisu bili u stanju sami sprovesti - ne bi bilo ni represije Savaka ni Islamske revolucije ni Homeinija ni rata sa Irakom ni sankcija ni ovog mrcvarenja.

Tada ih je bilo "strah" uticaja komunističkog CCCP-a koji je ulazio sa sjevera, što je bila glupost neviđena ali i lijep izgovor, te su skinuli jedini progresivni, demokratski i za to vrijeme genijalni sistem premijera Mosadeka. Koji je bio, da podsjetim, veliki protivnik stranih upliva u Iran pogotovo skupocjenih i štetnih koncesija i ostalih dilova koje je prvi Pahlavi, inače konj, dijelio kako je stigao.

Tako da je Amerikancima, ovdje valjda mislimo na zvaničnu politiku te zemlje, nije baš sve propalo.

I ne zaboraviti dvije stvari. Dok je sankcija Iranu, nafta iz "prijateljskih" Iraka i Saudije će biti skuplja i njome se može kontrolisati. Ja bi to svrstao pod "uspjeh", tu se velike pare i uticaji vrte.

Druga je stvar geopolitika. Pogledaj kartu Azije i zamisli da u Iranu nije na vlasti čvrst režim (zajebi sad kakav je i koliko represivan prema svom stanovništvu) - na šta bi to ličilo!? Postojao bi jedan ogroman front od bivših sovjetskih "stanova" preko Afganistana i Irana do onoga što zovemo Bliskim istokom. Ko bi to kontrolisao? Nema tog NATO-a niti vojne sile koja bi mogla držati pod kontrolom mahnite islamiste i ostale mračnjake na tolikom prostoru.

Tako da je, paradoksalno ali istinitio, ovakav Iran i faktor stabilnosti u regionu dok sa lijeve i desne strane Amerika dovršava svoje poslove i crpi šta joj je kurcu ćeif. Ja to ne bi nazvao neuspjehom.
User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#92 Re: IRAN

Post by psydelija »

pustopoljina wrote:u iranu
u zadnjih par mjeseci je struja poskupila 10X
druga najveca spedicija nema posla
ostali su bez prve vakcine za bebe
pricaju da kameini (ne znam kako se pise) dovlaci vojnike za svoju seppha (ovako se nekako izgovara) iz libana, jer domaci nece da pucaju po svom narodu i da im placa i 10 000 $ mjesecno...
kazu na onim nemirima- svi koji su imali pokriveno lice samo da im se oci vide-su bili ti strani placenici (libanon i irak).
srezali socijalna davanja (ovo je narod najvise osjetio)
manje je posla
srezali te neke subvencije na osnovne namirnice
i u narod se lagano uvlaci strah
kad su bili oni nemiri, valjda su na nekakvim (imaju 3) americka kanala porucivali da ce pomoci narodu da svrgne vlast, no ta je pomoc izostala i ljudi su i izginuli (dobili su financijsku pomoc).
kazu da im je bolje bilo za vrijeme iracko-iranskog rata.
mule su korumpirane i brane neke zakone tipa "privremeni brak", pa onda novine pola godine o tome pisu...
bogatima je ok, ali srednjoj klasi i siromasima nije.
(ovo sve veceras cula :-) )
sto bi vi rekli, suplja skroz! :D

ko ti covece daje ove informacije, gde bunaris ovo? ja sam dole bio pre nepuna tri meseca. sasvim drugacija slika od onoga sto zapad fabricira. ne kazem da je dole bajno, ali i daleko je od loseg.

p.s. navedi mi jednu evropsku (razvijenu) zemlju koja nema probleme (poskupljenja, nemiri, strajkovi..)..., ili to zaobilazi sve i jedno drustvo i dotice samo irana?! :D
i molim te ovo "privremeni brak" pojasni.
User avatar
black
Posts: 17175
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#93 Re: IRAN

Post by black »

psydelija wrote:
sto bi vi rekli, suplja skroz! :D

ko ti covece daje ove informacije, gde bunaris ovo? ja sam dole bio pre nepuna tri meseca. sasvim drugacija slika od onoga sto zapad fabricira. ne kazem da je dole bajno, ali i daleko je od loseg.

p.s. navedi mi jednu evropsku (razvijenu) zemlju koja nema probleme (poskupljenja, nemiri, strajkovi..)..., ili to zaobilazi sve i jedno drustvo i dotice samo irana?! :D
i molim te ovo "privremeni brak" pojasni.
bio sam i ja u Iranu, daleko je od onoga kako ga predstavljaju pojedini mediji (u negativnom kontekstu), treba otici i vidjeti, naravno kao i u svakoj drzavi ima stvari koje i nevaljaju
sto se tice privremenog braka to je vezano za sitski pravac islama i spada u religijsku temu tako da ovde ne ide rasprava o tome, zloupotreba istog ima
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#94 Re: IRAN

Post by pustopoljina »

vjerovao ili ne- perzijanci.
tipa- brat od moje sugovornice radi u toj drugoj po velicini spediciji, za struju se sami uvjerili (imaju stan kuci + citavu rodbinu)
a taj privremeni brak,ako sam dobro zapamtila se zove nesto kao "suri...siri..." moze trajati dan ili sest mjeseci,nebitno. u braku si legalno, ali nemas prava kao "obicna" supruga pri razvodu.
mule su uticale na parlament da ostane taj zakon, a glasanje je bilo u dlaku (lupam 108 za, 102 protiv).
poslije su po novinama bila pitanja: ko ce biti upisan kao otac djeteta nastalog u takvom "braku" ,jer je tu i razvod mimo pravila...i sta se desava sa zenom nakon "razvoda" (jer ne dobija nikakve pare,sto bi bilo normalno).
i ne znam da li zaista za to prvi put cujes,ali ti se "privremeni brakovi" prakticiraju i da bi ljudi isli prostitutkama, tamo gdje glava leti za to. (ja sam prvi put cula za to vezano za maleziju, gdje bi saudijci i ostali stranci dolazili u maleziju, "vjencavali" se na par dana, po obavljenom poslu- razvodili.
imas i (trenutno u iranu zabranjen film...na m... u prevodu:guster mamalak,marmalak zao mi je-ja to po sluhu) gdje lik kriminalac bjezi iz zatvorske bolnice preobucen u jednog od mula, bjezeci nailazi na grad gdje ocekuju bas tog mulu i igra ulogu...gdje ga ljudi bas pitaju vezano za takve stvari...tek ga kasnije na nekakvom okupljanju tih mula provale).
oni tvrde da mule takve stvari podrzavaju zbog sebe-jer oni se upravo koriste tim pogodnostima (znaci-mimo "standardnih supruga" prizene koga hoce...a ako ti jedan ne dopusta, odes drugom, malo platis i dobijes "pismeno" da se mozes tako prizeniti).
nemoj misliti da ja o iranu negativno, naprotiv, fascinirana sam ljudima iz te zemlje...ali ako oni kazu da im vlast ne valja, ko sam ja da tvrdim suprotno?
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#95 Re: IRAN

Post by pustopoljina »

p.s. ne znam da li se na arapskom kaze muta, i da li ima veze sto oni govore farsi? ugl. rijec je glasila kao: siri ili suri.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#96 Re: IRAN

Post by pustopoljina »

pastirck wrote:
pustopoljina wrote:p.s. ne znam da li se na arapskom kaze muta, i da li ima veze sto oni govore farsi? ugl. rijec je glasila kao: siri ili suri.
Sigheh, ali nije ni bitno.
kud spomenuh :-) :P
User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#97 Re: IRAN

Post by psydelija »

pastirck wrote:U Iranu je to poznato kao muta brak, privremeni brak kojim muskarac i zena
sporazumno dogovore takvu vezu koja ce trajati toliko i toliko. Opravdavaju je
strahom od skretanja sa granica morala. Vise o ovom ima na mullasadra.ba.
znaci sledeci put da odem bez zene i da startam neku sa krupnim ocima i izrazito lepa lica kao nece biti haram?! :-)

hvala za onu stranicu..procitah ali mii opet nije bas najjasnije jer oni citiraju Casni Kur`an i suru Nis-sa i iz toga kao proizilazi taj "privremeni brak".
User avatar
Gat'Gor
Posts: 338
Joined: 05/07/2010 22:09

#98 Re: IRAN

Post by Gat'Gor »

Iran ima groznu vlast. Zelim uspjeh svim Irancima koji rade godinama da obore one manijake.
User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#99 Re: IRAN

Post by psydelija »

pastirck wrote:Da se razumijemo, to misljenje je prihvaceno samo u Iranu a proizilazi
iz siitskog poimanja vjere. Ja ti ne preporucujem da to radis jer po zdravoj
logici i prirodnoj vjeri to je cin koji je u najmanju ruku ogavan.
cudom se cudim kada to licemerno zvuci, taj privremeni brak.
to mu dodje isto pa neka vrsta prostitucije muske i zenske.
User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#100 Re: IRAN

Post by psydelija »

Gat'Gor wrote:Iran ima groznu vlast. Zelim uspjeh svim Irancima koji rade godinama da obore one manijake.
izvini na upadicu, ali, iranci imaju bar 100x bolju vlast od tebe!
Post Reply