CARINA U BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
General_Jackson
Posts: 1069
Joined: 28/08/2008 18:09

#26 Re: CARINA U BiH

Post by General_Jackson »

Topla voda wrote:fakat pricate gluposti.
stvar je jednostavna,placa se na sve posiljke koje sa shipmentom prelaze 50 km.
jel to konacno jebeno jasno da se ne pita svakih tri dana u nekoj novoj temi na forumu,bilo na ekonomiji ,bilo na raznim diskusijama.
kupio cd,cuku,mrtvu vjevericu il 16 ipoda...sve je svejedno jer je to postanska posiljka vrijednosti preko 50 km.

ako zelis da koristis povlasticu,kao proizvedene robe u eu,odes na carinu izvozne zemlje i zatrazis eur 1 o porijeklu robe,zajebi sta pise na kutiji,to je jedini relevantni dokument...
napravis izvozne papire,dodje ti roba ovdje,platis speditera i ocarinis robu kao robu iz eu po 0% i platis pdv....

...i za sve to izletis jedno 300 eura,al ko gospodin ne platis carinu na proizvod iz eu..ako tako zelis.

alice draga,carina se placa po tarifi ako podnosis deklaraciju,i unajmis speditera,druga je stvar sto nasa drzava naplacuje na blokove,kao da si putnik koji robu prenosi preko granice ,i fakticki nezakonski izlazi gradjanima u susret koji gundjaju..

znas kako bi to trebalo ici u principu?po zakonu?
ti narucis robu,vrijedniju od 50 km,doceka te spediter na posti koji ti uzme stoju,sta god je u pitanju,i ocarini ti robu na deklaraciju za fizicka lica,tamo ti bude stopa 0 ili 5 ili 10 i platis naravno pdv,i tako svaki put.
a drzava ,kao izlazi u susret raji,da se ne bi previse formalisalo i onda kad ti jednom platis na victoria secret robu od
milju eura koju tusis jaranicama za duplo,a pet puta ne platis...onda je nepravda i tako ta prica.
Sa našeg aspekta ti pričaš najveće gluposti ovdje, čuj država posebno ova naša izlazi raji u susret i odriče se tolikih prihoda, nije druže nego ona ne funkcioniše, kao ni svi njeni segmenti pa tako i carina.Deklaracija na proizvodu ne može biti za.ebi, jer zato tu i stoji da bi svjedočila o porijeklu robe, no to ti vjerujem da treba posebna potvrda kod nas ništa čudno.Ukucaj u pretraživač vezano za ukidanje carina u BIH, pa ćeš vidjeti šta će ti sve izlistati, bombarduju nas već drugu godinu s tim da su carine na 90% roba iz EU ukinute, a ništa preciznije o tome, pa kad još 10-15 ili više pošiljki za koje znaš ne budu ocarinjene, šta će ljudi pomisliti nego da se carina uopšte ne naplaćuje.
Pročitaj malo bolje šta većina nas kaže. Niko nije protiv naplaćivanja carine, ja konkretno mogu živjeti i dalje bez kupovine iz EU kako sam živio i veći dio svog života, i upravo tako kako vi koji branite carinu ovdje i pišete, treba da stoji špediter i da ti naplati sve što treba da ti naplati. Evo ako sam ja platio carinu kako treba, još uvijek sam vjerovatno prošao jeftinije nego da sam kupio ovu video igru negdje u gradu, mada ne vjerujem da bih je igdje i našao, pa možda i opet kupim unatoč carini, samo da mi je drugi puta ne naplate još više.
sa obzirom na...
Posts: 277
Joined: 26/06/2010 20:16

#27 Re: CARINA U BiH

Post by sa obzirom na... »

Dosta stvari sam narucio iz inostranstva....

Po meni, jedna od kljucnih stvari, mada ponekad ne mora biti tako, je veličina paketa...

Tj. moze kupiti nesto od 600 km, ako lagano, malo, neuocljivo, bez oznake cijene, moze proci samo sa 2,5KM

Moze kupiti nesto od 20 KM, a ako na tome ne pise cijena, a glomazno je, on odokativno uzima da je osnovica 200 KM pa ti carina + PDV dodje negdje oko 70 KM ( imao i taj slucaj)

Neko je na rekao negdje prije, slazem se s njegovom ocjenom, da sve zavisi kakve si srece za taj dan kada tvoja posiljka prodje carinu, ako taj dan ima puno paketa oni ce za inspekciju izabrati samo najuocljivije i najglomaznije, a ako je taj dan malo pkaeta i tvoj ce biti detaljno pregledan....

PS: ja narucujem istu stvar svakih 20-dana, razlog zasto ne narucujem u vecem pakovanju jer znam da bi mi zalijepili ogromnu carinu posto bi bilo uočljivo, vise volim dati 15 KM svaki put na postarinu, uglavnom nekad mi dodje kao pismo bez iceg na sebi, nekad ima naljepljen selotejp carine, tad je 9 KM, uglavnom nikad ne znam kakve cu biti srece...
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#28 Re: CARINA U BiH

Post by Desert Wind »

jesmo qrc od drzave jbte....

narucio retrovizor iz usa ovdje u EU doslo bez problema nikakvih placanja, dobio, potpisi - namontir'o retrovizor i to je to....

fakat smo qrcevina....
ssmmiilleeyy
Posts: 1165
Joined: 02/03/2010 16:51

#29 Re: CARINA U BiH

Post by ssmmiilleeyy »

Eh dragi moji

Porez : 17 %

Carina : Varira 11 % - 15 %

Tako da ja ako nesto narucim trazim da mi stave racun,pa lijepo sracunam Iznos na racunu x 0,35

I onda znam koliko moram platiti poreza i carine :D

U svakom slučaju bolje imati račun za ono što kupujete,nego da on to odokativno sracuna :-)

:thumbup:
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#30 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

Predlažem da ova tema bude prebačena na pdf. ekonomija kao generalna tema o carini u BiH.

Poznajem materiju i mogu pomoći odgovorima na konkretna pitanja.
kecher II
Posts: 557
Joined: 26/10/2009 12:56
Location: Holiday in Cambodia

#31 Re: CARINA U BiH

Post by kecher II »

poznanik wrote:Predlažem da ova tema bude prebačena na pdf. ekonomija kao generalna tema o carini u BiH.

Poznajem materiju i mogu pomoći odgovorima na konkretna pitanja.
pa de nam onda svima ovde objasni kako to funkcionise,
evo moj slucaj je bio sa obucom, kozne cizme, da sam platio 10% carine i 17% pdv-a a u tom zakonu o carinama pise za obucu, svakoraznih oblika i materijala je 15%,
isto tako sam cizme prenosio preko granice u ruksaku i nista nisam platio niti me je ko pitao o cizmama (2 para muske i zenske),
gospoja moja narucivala neku sminku i parfem i sve to sa shippingom platila nesto oko 80$ to je oko 110-120KM i nista nije platila osim 3.5KM u posti za pregled il' nemam pojma za sta, al' vidim da ih dosta ovde spominje tih 3.5KM.

moje misljenje je da je to totalno ne uredjena oblast sto se tice online kupovine i pojedinacnih ''malih'' paketa, nemam pojma manje kolicine odjece, obuce, cd-ova, ili pojedinacnih elktornickih uredjaja ipod, laptop, mobitel i sl. ili neke druge robe, jer kako sam vec napisao na drugoj temi sve ovo prolazi ukoliko prelazis granicu i ulazis u BiH niko te nista o ovome i ne pita.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#32 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

kecher II wrote:...evo moj slucaj je bio sa obucom, kozne cizme, da sam platio 10% carine i 17% pdv-a a u tom zakonu o carinama pise za obucu, svakoraznih oblika i materijala je 15%...isto tako sam cizme prenosio preko granice u ruksaku i nista nisam platio niti me je ko pitao o cizmama (2 para muske i zenske)...
Stopa carine na svu obuću prilikom uvoza u BiH je 15%, ukoliko nije porijeklom iz država sa kojim BiH ima sporazum o slobodnoj trgovini (EU, Hrvatska, Srbija, Moldavija, Albanija, UNMIK, Crna Gora i Turska).
Ti si mogao platiti stopu od 10% jedino ako ti je prilikom uvoza bila primjenjena jedinstvena carinska stopa, koja se primjenjuje pod uslovom da ukupna vrijednost carinske robe koja podliježe plaćanju carine ne premašuje iznos od 3000 KM....
A uvoz nije u komercijalne svrhe ako pošiljku šalje jedna privatna osoba drugoj, ako je prima povremeno, ako pošiljka sadrži robu koja je namijenjena isključivo za ličnu upotrebu primaoca ili potrebe njegovog domaćinstva, a koja svojim karakterom ili količinom ne odražava bilo kakav komercijalni interes i ako ju je pošiljalac poslao primaocu bez bilo kakvog plaćanja.

Druga mogućnost je da ti je roba ocarinjena u putničkom prometu, kada se takođe primjenjuje jedinstvena carinska stopa od 10%, mada si u ovom slučaju imao pravo na oslobađanje carine, izuzev ako ti čizme nisu bile skuplje od 200 KM.
gospoja moja narucivala neku sminku i parfem i sve to sa shippingom platila nesto oko 80$ to je oko 110-120KM i nista nije platila osim 3.5KM u posti za pregled il' nemam pojma za sta, al' vidim da ih dosta ovde spominje tih 3.5KM.
Već sam pisao, ali evo da ponovim: od plaćanja carine prilikom uvoza robe u poštanskom prometu oslobođeni su državljani BiH i strani državljani za predmete neznatne vrijednosti (roba nekomercijalnog karaktera) koje prime iz inostranstva u pismima i poštanskim paketima u vrijednosti do 50,00 KM isključujući alkoholne proizvode, parfeme i toaletne vode, duhan i duhanske prerađevine. Poštanske pošiljke koje ispunjavaju uslove za ovakvo oslobađanje od plaćanja carine, oslobođene su i od plaćanja PDV.
moje misljenje je da je to totalno ne uredjena oblast sto se tice online kupovine i pojedinacnih ''malih'' paketa
Moramo razlikovati način kupovine od načina dopreme te robe u BiH, a način dopreme - transporta, diktira i način i postupak carinjenja. I ova oblast carine ja uređena pravilima i propisima, i carina je možda jedna od najuređenijih oblasti u BiH.
TRANCEMoDe
Posts: 132
Joined: 26/02/2004 00:00
Location: Grbavica

#33 Re: CARINA U BiH

Post by TRANCEMoDe »

Samo cu uporediti sistem carina u EU i sistem carina u ovoj nasoj Bocvani, pardon, Bosni, sa aspekta obicnog internet kupca:
- Carine u Evropskoj Uniji prilikom uvoza iz drzava koje su takodjer clanice Evropske Unije uopste ne postoje. U BiH jedino ne postoje za uvoz iz drzava clanica CEFTE.
- U svih 27 drzava EU carine prema drzavama izvan EU su harmonizirane, odnosno iste su u svim drzavama (nesto sto se zove carinska unija).
- I te carine koje postoje prema drzavama izvan EU su uglavnom 0% na vecinu potrosacke robe, dok su kod nas izmedju 10 i 15%.
- Naplacivanje carine i ostalih dadzbina u EU na pakete koji dolaze izvan EU, a koji nisu komercijalnog karaktera, odnosno namijenjeni daljnjoj prodaji se ne praktikuje. U BiH se ne naplacuju dadzbine na pakete u vrijednosti do 50 KM, i to samo ako njegova ekselencija carinik procijeni po omjeru jedan naprema ofrlje da paket ne vrijedi vise od 50 KM.
- U EU prilikom uvoza platite PDV drzavi iz koje uvozite i ne morate ga placati ponovno u maticnoj drzavi (nesto sto se zove nepostojanje dvostrukog oporezivanja). U BiH platite dvostruki PDV, odnosno platite PDV i drzavi iz koje uvozite i bosanski PDV od 17%, osim u slucaju da imate uljudnog prodavaca koji je voljan gnjaviti se sa papirologijom, pa vam umanji cijenu robe za PDV.
- Obracunavanje carine i PDV-a na shipping postoji ja mislim jos samo u Zimbabveu.
- Obracunavanje PDV-a na iznos sa carinom postoji takodjer jos samo u Zimbabveu. Nije dosta sto platite dvostruki PDV, vec vam u osnovicu za placanje PDV-a uracunaju i carinu obracunatu na iznos zajedno sa shippingom.
- Naknade za carinski pregled obicnog paketa se u normalnom svijetu ne naplacuju, dok u BiH on iznosi 3,5 KM za posao koji se moze zavrsiti za pola minute. Po tome ispade da je satnica rada carinskog sluzbenika u BiH vise vrednovana nego doktora nuklearne fizike u SAD-u.
- I naravno, ne zaboravimo i taksu od 10 KM za carinski pregled.
- I za kraj, od 192 drzave svijeta, BiH je u onih 39 koje nisu clanice Svjetske trgovinske organizacije koja regulise te neke "sitnice" na kojima drzavna masinerija BiH dere vlastiti narod. Clanstvo su uspjele ostvariti i drzave poput Angole, Burundija, Konga, Dzibutija, Gambije, Kirgistana, Ruande i da ne nabrajam dalje, bude me stid gdje zivim.

Da sumiramo, kada neko npr. iz Njemacke kupi proizvod iz Engleske u vrijednosti npr. 100 KM sa postarinom, 100 KM je ukupan iznos i nema vise nikakvih troskova.
Ovdje to ide ovako:
100 KM * 10% carina = 10 KM
100 KM * 1% carinsko evidentiranje = 1 KM
To izadje ukupno 111 KM na sta ide obracun PDV-a od 17%, sto izadje 129,87 KM. Jos na taj iznos dodajmo taksu od 10 KM i 3,5 KM za pregled paketa i dobijemo ukupan iznos od 143,37 KM naspram 100 KM koliko se plati u uniji.
I da, zaboravio sam jos troskove od par KM za nekoliko uplatnica koje dobijete od nadasve ljubaznih carinskih sluzbenika da poplacate sve te silne naknade i takse.
staza
Posts: 582
Joined: 04/03/2009 22:58

#34 Re: CARINA U BiH

Post by staza »

Nisam prakticirao, ali ima u nas i onih što, prilikom internetske kupovine, direktno kontaktiraju prodavača i dogovore se sa istim, pri kupovini tehničke robe, da spomenutu prijavi kao oštećenu.
Prodavaču je isplativo jer inače dati proizvod uopće ne bi neko odavde htio kupiti.
Kupcu je isplativo jer ga kupuje po znatno nižoj cijeni, čak i onda kad se uračunaju: porez, carina, ili neki internetski platni dodatak...
;-)
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#35 Re: CARINA U BiH

Post by Suzie Q »

ima li netko iskustva sa carinjenjem pri komercijalnom uvozu robe? šta i kako u tom slučaju?
mogu li otići vani s autom, kupiti robe i cariniti tu ili na granici?
mogu li primati pakete poštom za komercijalne svrhe?
koliki su postotci carinjenja tada?
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#36 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

Suzie Q wrote:ima li netko iskustva sa carinjenjem pri komercijalnom uvozu robe? šta i kako u tom slučaju?
mogu li otići vani s autom, kupiti robe i cariniti tu ili na granici?
mogu li primati pakete poštom za komercijalne svrhe?
koliki su postotci carinjenja tada?
Bitno je naglasiti ko se pojavljuje kao uvoznik - pravno ili fizičko lice.
Pretpostavljajući da je fizičko lice, dozvoljen je uvoz u komercijalne svrhe fizičkom licu kroz njegovu samostalnu djelatnost (STR, SZR), uz predočenje dokaza o registraciji, jer shodno Zakonu o trgovini FBiH nije dozvoljen dalji promet bez dokaza o registraciji.
Fizičko lice ima pravo uvoza i komercijalne robe, s tim da iznad njene vrijednosti 3.000 KM podliježe tarifiranju i kompletnom carinskom postupku, ali u ovom slučaju nema pravo njene dalje prodaje.

Stopa carine je ista, neovisno od forme uvoznika, a promjenjiva je pod drugim uslovima (porijeklo robe, zakonski osnov za oslobađanje od plaćanja itd).

Za transport robe preko granične crte vlastitim automobilom moraš obezbjediti jednostavnu prepoznatljivost vrsti i količini robe koju uvoziš (blombiranje tovarnog prostora automobila (Caddy), ili blombiranje paketa sa robom).

Savjet: Prije odluke i polaska u kupovinu u inostranstvo savjetuj se sa bilo kojim špediterom...
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#37 Re: CARINA U BiH

Post by Suzie Q »

pa zar STR može uvoziti? pokrenula sam postupak osnivanja STR i kad sam saznala da ne mogu uvoziti povukla sam sve i počela raditi na osnivanju d.o.o.
daj molim te mi pojasni dok još mogu odlučiti, meni bi lakše bilo imati STR. hvala unaprijed!
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#38 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

Suzie Q wrote:pa zar STR može uvoziti? pokrenula sam postupak osnivanja STR i kad sam saznala da ne mogu uvoziti povukla sam sve i počela raditi na osnivanju d.o.o.
daj molim te mi pojasni dok još mogu odlučiti, meni bi lakše bilo imati STR. hvala unaprijed!
Ne postoje prepreke koje ti onemogućavaju pravo uvoza, ukoliko nema prepreka ograničenih drugim zakonima.
Da bi STR kao pravno lice ostvarilo pravo na uvoz, mora biti upisano u Jedinstveni registar obveznika indirektnih poreza kao lice koje se bavi vanjskotrgovinskim poslovanjem.
Za upis u Registar, uz zahtjev trebaš obezbijediti (u ovjerenoj kopiji ne starijoj od 6 mjeseci), slijedeće:
a) rješenje nadležnog suda ili drugog nadležnog tijela za obavljanje poslovne djelatnosti;
b) ID uvjerenje - potvrda o registraciji od nadležne porezne uprave entiteta;
c) karton deponiranih potpisa ovjeren od poslovne banke kod koje je transakcijski račun otvoren (napomena - karton za sve otvorene transakcijske račune, u svim bankama!).

Od UINO ćeš dobiti Uvjerenje koje će istovremeno biti uvedeno u sistem za AOP, tako da će naziv tvoje STR biti vidljiv svima koji ga koriste (carina i špediteri). Nakon toga možeš organizirati nabavu robe.

Za uvozno carinjenje ćeš morati angažirati špeditera, i ja ti predlažem prethodnu konsultaciju i saradnju. Naknada koju špediter naplati je beznačajna prema šteti koja može nastati samoinicijativnim i ishitrenim potezima. Sve ove radnje i sve naredne bitne za postupak špediter će izvršiti ekspeditivnije, i tebe poštediti svih problema. Osim toga, njemu pripada i odgovornost.
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#39 Re: CARINA U BiH

Post by Suzie Q »

hvala ti puno na ovoj informaciji, srećom mi nije kasno da sve sredim kako treba. pozdrav
User avatar
dark side of the moon
Posts: 468
Joined: 18/08/2006 15:23

#40 Re: CARINA U BiH

Post by dark side of the moon »

sa obzirom na... wrote:Dosta stvari sam narucio iz inostranstva....

Po meni, jedna od kljucnih stvari, mada ponekad ne mora biti tako, je veličina paketa...

Tj. moze kupiti nesto od 600 km, ako lagano, malo, neuocljivo, bez oznake cijene, moze proci samo sa 2,5KM

Moze kupiti nesto od 20 KM, a ako na tome ne pise cijena, a glomazno je, on odokativno uzima da je osnovica 200 KM pa ti carina + PDV dodje negdje oko 70 KM ( imao i taj slucaj)

Neko je na rekao negdje prije, slazem se s njegovom ocjenom, da sve zavisi kakve si srece za taj dan kada tvoja posiljka prodje carinu, ako taj dan ima puno paketa oni ce za inspekciju izabrati samo najuocljivije i najglomaznije, a ako je taj dan malo pkaeta i tvoj ce biti detaljno pregledan....

PS: ja narucujem istu stvar svakih 20-dana, razlog zasto ne narucujem u vecem pakovanju jer znam da bi mi zalijepili ogromnu carinu posto bi bilo uočljivo, vise volim dati 15 KM svaki put na postarinu, uglavnom nekad mi dodje kao pismo bez iceg na sebi, nekad ima naljepljen selotejp carine, tad je 9 KM, uglavnom nikad ne znam kakve cu biti srece...
Upravo tako...u periodu od godinu dana primio sam mozda 15 paketa uglavnom iz engleske i kine i carinili su mi dva puta - patike i jaknu, oba paketa su bila po 65 GBP priblizno. Sve ostalo je bilo do 100km i nikad nije carinjeno.
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#41 Re: CARINA U BiH

Post by A_I_ »

Uh carina vise lici na neorganizovanu mafiju nego drzavnu sluzbu :x

Skoro su mi na sinteticke bermude naplatili carinu od nepostojecih 15% - u carinskim tarifama pod sintetickom odjecom nigdje nema 15%.

A jednom su zvali sanitarnog i trzisnog inspektora koji su pregledali(i naplatili taxe) cak jedan par carapa i jednu obicnu plasticnu flasu. Sam izlazak jednog inspektora naplacen je 60ak KM :-)
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#42 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

A_I_ wrote:Uh carina vise lici na neorganizovanu mafiju nego drzavnu sluzbu :x
Skoro su mi na sinteticke bermude naplatili carinu od nepostojecih 15% - u carinskim tarifama pod sintetickom odjecom nigdje nema 15%.
A jednom su zvali sanitarnog i trzisnog inspektora koji su pregledali(i naplatili taxe) cak jedan par carapa i jednu obicnu plasticnu flasu. Sam izlazak jednog inspektora naplacen je 60ak KM :-)
Carina na svu odjeću je 15% + 1% za carinsko evidentiranje. Svaku robu koja je u neposrednom dodiru s tijelom, prilikom uvoza mora pregledati sanitarni inspektor, a kontrolu kvaliteta provjeriti tržišni inspektor (agencije certificirane za te poslove). Takav je zakon oduvijek bio na ovim prostorima, ali i u cijelom svijetu, a i zakonom su određene cijene usluga i administrativne takse.
Na mafiju više liče oni koji bi da izbjegnu carinsku obavezu. U drugim državama takve radnje se najstrožije kažnjavaju, naše kaznene odredbe su još uvijek blage.
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#43 Re: CARINA U BiH

Post by A_I_ »

edit: indeed 15% carina na odjecu + 17%PDV - dakle minimalno 32% na cijenu robe sa uracunatom posiljkom. Kako onda u radnji isti taj komad odjece kosta isto ili max 5% skuplje nego u evropskim radnjama ili na internetu? Znaci li to da trgovci dobijaju popuste od preko 30% pri kupovini iz inostranstva pa im uz carinu, pdv, troskove slanja i svoju marzu opet cijena bude ista kao u evropskim radnjama?
Last edited by A_I_ on 15/10/2010 10:54, edited 2 times in total.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#44 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

dark side of the moon wrote:
sa obzirom na... wrote:Dosta stvari sam narucio iz inostranstva....

Po meni, jedna od kljucnih stvari, mada ponekad ne mora biti tako, je veličina paketa...

Tj. moze kupiti nesto od 600 km, ako lagano, malo, neuocljivo, bez oznake cijene, moze proci samo sa 2,5KM

Moze kupiti nesto od 20 KM, a ako na tome ne pise cijena, a glomazno je, on odokativno uzima da je osnovica 200 KM pa ti carina + PDV dodje negdje oko 70 KM ( imao i taj slucaj)

Neko je na rekao negdje prije, slazem se s njegovom ocjenom, da sve zavisi kakve si srece za taj dan kada tvoja posiljka prodje carinu, ako taj dan ima puno paketa oni ce za inspekciju izabrati samo najuocljivije i najglomaznije, a ako je taj dan malo pkaeta i tvoj ce biti detaljno pregledan....

PS: ja narucujem istu stvar svakih 20-dana, razlog zasto ne narucujem u vecem pakovanju jer znam da bi mi zalijepili ogromnu carinu posto bi bilo uočljivo, vise volim dati 15 KM svaki put na postarinu, uglavnom nekad mi dodje kao pismo bez iceg na sebi, nekad ima naljepljen selotejp carine, tad je 9 KM, uglavnom nikad ne znam kakve cu biti srece...
Upravo tako...u periodu od godinu dana primio sam mozda 15 paketa uglavnom iz engleske i kine i carinili su mi dva puta - patike i jaknu, oba paketa su bila po 65 GBP priblizno. Sve ostalo je bilo do 100km i nikad nije carinjeno.

Carina se određuje i naplaćuje prema kupoprodajnoj vrijednosti robe
, a obračun vrši na osnovi formirane carinske osnovice, u koju ulaze svi zavisni troškovi i vrijednost usluga nastalih na toj robi do ulaska u carinsko područje BiH (fakturna vrijednost robe, transportni troškovi do BiH granice, osiguranje itd).
Veličina paketa nema značaj u određivanju visine carinske osnovice. U konkretnom slučaju, cariniku je velik paket samo privukao pažnju, ali otvaranjem paketa mogao je zateći običnu olovku vrijednosti 1 EUR, i carina bi bila srazmjerna toj vrijednosti.
"Poštarina" može biti i cijena transporta (ako transport nije platio pošiljalac), ali i troškovi manipulativne usluge na pošti carinjenja (otvaranje, zatvaranje paketa, prisustvo carinskom pregledu i sl), i to nije carina. Poštarinu ne naplaćuje država.
Na paketima nikad nije ispisana cijena, već u popratnoj trgovačkoj dokumentaciji (račun) koju posjeduje transporter ili kasnije špediter. Ukoliko je neko propustio ili izgubio račun, pošiljalac obično ubaci uz robu u paket i rezervni račun - kopiju (na nekim paketima zaista račun u kopiji može biti zalijepljan kao dodatak otpremnici i sl), ali - glavni račun je onaj koji pređe granicu, bude ovjeren od carine i unesen u graničnu prijavu.
Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#45 Re: CARINA U BiH

Post by Utokkha »

Molim te Poznanik samo da mi napravis pojasnjenje:
- cini li mi se ili se kod nas carini i ulaz robe i uvoz robe? Mislim, sta ako meni neko nesto posalje iz vana. Ja nisam uvezao tu stvar kao krajnji potrosac, nego sam je dobio na poklon od rodbine.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#46 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

A_I_ wrote:edit: indeed 15% carina na odjecu + 17%PDV - dakle minimalno 32% na cijenu robe sa uracunatom posiljkom. Kako onda u radnji isti taj komad odjece kosta samo isto ili max 5% skuplje nego u evropskim radnjama?
Kupac vjerovatno kupuje u većim količinama, dobije povoljan rabat, ili ostvaruje i druge pogodnosti i sniženja cijene, npr. kupovinom gotovinom ili avansom, zaključenjem ugovora o .... i td.

Ta cijena iz "radnje" je i mnogo više niža nego tvoja, jer trgovac mora obračunati još i PDV i zaradu. Marža nije niža od 20-30%.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#47 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

Utokkha wrote:Molim te Poznanik samo da mi napravis pojasnjenje:
- cini li mi se ili se kod nas carini i ulaz robe i uvoz robe? Mislim, sta ako meni neko nesto posalje iz vana. Ja nisam uvezao tu stvar kao krajnji potrosac, nego sam je dobio na poklon od rodbine.
Razlika je samo u određenju plaćanja za tu robu. Ti si je dobio bez plaćanja protuvrijednosti, ali si ti njen uvoznik, a na uvoznika pada teret plaćanja uvoznih dadžbina (ukoliko ugovorom - paritetom, nije drukčije određeno, npr. pošiljalac može odrediti da on snosi sve troškove do predaje robe na odredište, pa i uvoznu carinu).

Ulaz robe je svaki prelazak robe preko granične crte - njeno carinsko evidentiranje, i roba se može neocarinjena vratiti nazad ili preusmjeriti u drugi pravac, a uvoz robe je davanje robi konačanog određenja - carinjenje, npr. može biti konačno carinjenje kada se za robu plaćaju svi fiskalni troškovi i naknade, i tada roba prelazi u nacionalno vlasništvo, i npr. privremeni uvoz (za razne potrebe)
dnaxy
Posts: 555
Joined: 28/01/2008 20:55

#48 Re: CARINA U BiH

Post by dnaxy »

Zdravo,

nadam se da mi mozes odgovorit!

Recimo da zivim u inostranstvu i dolazim kuci.Zaboravio sam iz Auta da iznesem recimo dva fara za Auto koja su moja i koja ne zelim da uvezem.Znaci opet cu ih vratit sa sobom nazad. Jel ja moram sad tu da placam Carinu i PDV ili se moze napravit neki papir/dokaz na carini sa kojim mogu dokazat da sam te stvari sa izlaskom iz Zemlje sa sobom vratio.

Drugo: sta se desava ako ja uzmem 5 litara ulja i filter za klimu i zelim da sa tim napravim servis na autu u bosni.jel i tu moram platit carinu i pdv?recimo sve ukupna robna vrijednost je neki 120 km.
PS: moram rec da auto nije bosansko znaci da ide samnom nazad.

hvala
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#49 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

dnaxy wrote:Zdravo,
nadam se da mi mozes odgovorit!
Recimo da zivim u inostranstvu i dolazim kuci.Zaboravio sam iz Auta da iznesem recimo dva fara za Auto koja su moja i koja ne zelim da uvezem.Znaci opet cu ih vratit sa sobom nazad. Jel ja moram sad tu da placam Carinu i PDV ili se moze napravit neki papir/dokaz na carini sa kojim mogu dokazat da sam te stvari sa izlaskom iz Zemlje sa sobom vratio.
Drugo: sta se desava ako ja uzmem 5 litara ulja i filter za klimu i zelim da sa tim napravim servis na autu u bosni.jel i tu moram platit carinu i pdv?recimo sve ukupna robna vrijednost je neki 120 km.
PS: moram rec da auto nije bosansko znaci da ide samnom nazad.
hvala
Možeš na granici na ulazu u BiH carini prijaviti svoje farove, i carinik će ti napraviti zabilješku na pasošu ili sačiniti prijavu za privremeni uvoz. Ovo je procedura koja ti neće odgovarati, jer ćeš morati nešto i platiti. Na granicama postoje carinska skladišta, i možeš tamo pohraniti privremeno svoje farove. I ova usluga se plaća, ali je mnogo jeftinija. Možeš imati i sreću i dobru volju carinika koji će ti dati prolazak bez ikakvog evidentiranja, ima na to pravo. Pokušaj obezbijediti račun za te farove.
Za ulje će biti primjenjeno oslobađanje od plaćanja carine, jer predstavlja robu koju putnik nosi sa sobom, u vrijednosti do 200 KM. Carinik će ti samo vizuelno evidentirati ovu robu, neće poduzimati nikakve druge radnje. Obezbjedi račun za ulje i filter.
dnaxy
Posts: 555
Joined: 28/01/2008 20:55

#50 Re: CARINA U BiH

Post by dnaxy »

Hvala na odgovoru.

Mada da ti kazem ,nisu mi htjeli farove upisat u pasos ili privremeno uvest.Kaze previse papirologije..za mogucnost ostavljanja na carini nisu mi ni rekli.

Ulje su isto htjeli da carine.Ali i tu je onda na kraju bilo kada sam rekao da to i urade da je to previse posla..da se to ne mora carinit nije mi isto niko rekao.

jel postoji negdje mogucnost zalbe na ovakve postupke od carinika?
Post Reply