CARINA U BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#76 Re: CARINA U BiH

Post by holowey »

poznanik wrote:
marketleader wrote:Znaci da mi je nekako i dobra racunica ova gore od 89KM. Hoce li uticati na ovaj obracun sto je dostavlja privatna kompanija, UPS. Nesto sam procitao gore 10KM za otvaranje posiljki ili tako nesto?
Prikazao sam ti način formiranja visine carine i pdv na tvoje tene, mogu ti prikazati i koje troškove ćeš imati osim nabrojanih, ali ne mogu ulaziti u njihovu visinu.

Za carinjenje tvojih tena obavezan je angažman špeditera, koji ima svoju cijenu u izvršavanju usluga u postupku carinjenja. Tržište je otvoreno, tako da cijene mogu biti promjenjive, zavisno od poslovne politike firme. Moguće je da ti u obračunu naknade za posredovanje u carinjenju bude prikazana i stavka za otvaranje pošiljke, a i ne mora, možda dobiješ "cijenu u paketu", za sve, plus zasebno prikazan iznos administrativne takse i pdv.
Kod uvoznog carinjenja ovakva roba podliježe i kontroli kvaliteta tržišne inspekcije, tako da ćeš u računu za usluge imati prikazan i ovaj iznos.

Ovo što sam ti prikazao iznad je pravilo. Naravno, u nas pravila važe najmanje...
jeli ovom fakat postoji ili je samo navedeno pro forme na papiru? ako postoji, kako tone smeca udje na nase trziste? ili ta kontrola postoji samo u carinarnici sarajevo? da li bi se isplatilo onda adresirati posiljke za bl, i. sarajevo ili mostar? kako to fercera?
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#77 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

holowey wrote:
poznanik wrote:...Kod uvoznog carinjenja ovakva roba podliježe i kontroli kvaliteta tržišne inspekcije, tako da ćeš u računu za usluge imati prikazan i ovaj iznos...
jeli ovom fakat postoji ili je samo navedeno pro forme na papiru? ako postoji, kako tone smeca udje na nase trziste? ili ta kontrola postoji samo u carinarnici sarajevo? da li bi se isplatilo onda adresirati posiljke za bl, i. sarajevo ili mostar? kako to fercera?

Sve robe prehrambenog karaktera, sva odjeća, obuća, mnogi industrijski proizvodi, itd, podliježu obaveznoj kontroli kvaliteta prilikom uvoza u BiH. Ta kontrola se mora sprovoditi na svakoj carinarnici, to je zakonom određeno.
Kroz carinsku dokumentaciju, zapravo - kroz program za obradu podataka, nije moguće sakriti nepostojanje certifikata ili inspekcijskog nalaza.

Zašto se kontrola ne sprovodi dosljedno i zašto mnoge robe "prolaze" kontrolu, a da ne zadovoljavaju kriterije i standarde - pitanje je koje treba postaviti nadležnim inspekcijama i ostalim institucijama i osobama odgovornim za sprovedbu ovog zakona.

Ja pouzdano tvrdim da pojedini inspektori uopšte i ne izlaze na preglede roba,već da rješenja - dozvole u uvozu ispisuju u kancelarijama "napamet".
wizzard
Posts: 512
Joined: 30/12/2005 13:40

#78 Re: CARINA U BiH

Post by wizzard »

Postovanje, pitanje za poznanika ili nekoga drugog ko zna odgovor.

Narucio sam prije jaknu sa asosa, imala je feler, javio sam im i poslali su mi drugu. na pitanje mogu li poslati potvrdu da je zamjenska jakna odgovorili su:

The parcel will be marked as a replacement item and so should not be subject to customs tax again.
If we send you a replacement there is a special number on the parcel to show customs that you have already paid taxes :) Hope this answers your questions! ASOS Charlotte E x"

medjutim maloprije me zovu iz DHLa i kazu kako treba platiti carinu i to. ja im kazem ovo iznad, ali mi frajer pomalo grubim tonom kaze da to ne vrijedi i kako ce on vidjeti sa carinom pa ce me zvati kasnije.

poznanice pomagaj :) i ovo mi djeluje kao muljaza.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#79 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

wizzard wrote:Postovanje, pitanje za poznanika ili nekoga drugog ko zna odgovor.

Narucio sam prije jaknu sa asosa, imala je feler, javio sam im i poslali su mi drugu. na pitanje mogu li poslati potvrdu da je zamjenska jakna odgovorili su:

The parcel will be marked as a replacement item and so should not be subject to customs tax again.
If we send you a replacement there is a special number on the parcel to show customs that you have already paid taxes :) Hope this answers your questions! ASOS Charlotte E x"

medjutim maloprije me zovu iz DHLa i kazu kako treba platiti carinu i to. ja im kazem ovo iznad, ali mi frajer pomalo grubim tonom kaze da to ne vrijedi i kako ce on vidjeti sa carinom pa ce me zvati kasnije.

poznanice pomagaj :) i ovo mi djeluje kao muljaza.
- Ne znam da li ti je prva jakna prošla kroz postupak uvoznog carinjenja, da li imaš svu potrebnu dokumentaciju kojom to možeš potvrditi, a to je bitno;
- Ukoliko posjeduješ uvoznu dokumentaciju, u slučaju kada je utvrđen neki nedostatak na robi i kada to obje strane usaglase, prvu robu trebaš vratiti nazad, i provesti je takođe kroz carinski postupak (bez ikakvog plaćanja carine, naravno, ali i na trošak ranijeg pošiljaoca) kao "povrat neodgovarajuće robe";
- Kada ti pristigne zamjenska roba, na trgovačkoj dokumentaciji mora biti upisana klauzula da se radi upravo o takvoj robi, otprilike slična izjavi iznad koju si ti dobio mail-om, i moraju biti upisani svi ostali trgovački podaci kao i na prvom računu;
- Jedino s takvim računom i takvom klauzulom je moguće ući u postupak uvoznog carinjenja bez plaćanja carine i pdv. U suprotnom, carina ima pravo da zamjensku robu, koja nije na čijem računu nema nikakvih naznaka o čemu se radi, sada tretira kao potpuno novu robu, zanemarujući ranije pristiglu.

Špediter iz DHL je vjerovatno u pravu, a odgovor "vidjeću s carinom" je nagovještaj neke "muljavine" jer carina neće imati zakonski osnov za slobodno puštanje robe u promet. Može biti jedino dobra volja carinika, a to je u ovom slučaju prekršaj.

Međutim, možeš postići slijedeće: Za ovu novu robu - jaknu, plati sve uvozne dadžbine, a odmah potom predaj staru jaknu DHL špediteru da je pusti kroz carinski postupak izvoza (na trošak prodavca, dogovori s njim) kao povrat neodgovarajuće robe. Na tvojoj trgovačkoj "Izjavi" za izvoz trebaju biti upisani svi podaci koji karakteriziraju i prvu i drugu jaknu.
Kad jakna bude izvezena, s izvoznom carinskom dokumentacijom, kroz upravni postupak, zatraži povrat carine (taj zahtjev možeš podnijeti sam, mogu ti pomoći, ili ponovo posredstvom DHL:::).
ri0
Posts: 314
Joined: 25/10/2006 09:40
Location: Rajvosa - Grbavica
Contact:

#80 Re: CARINA U BiH

Post by ri0 »

kOmpir wrote:I drugu prekjučer stigao mač naručen preko mene (260 KM), i platio samo 8 KM poštaru. :D Ovo je izgleda kao lutrija. :roll:

Drug sta ce vam mačevi :D da ne sminate Star Wars u okolini Mostara? :D
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#81 Re: CARINA U BiH

Post by kOmpir »

ri0 wrote:
kOmpir wrote:I drugu prekjučer stigao mač naručen preko mene (260 KM), i platio samo 8 KM poštaru. :D Ovo je izgleda kao lutrija. :roll:

Drug sta ce vam mačevi :D da ne sminate Star Wars u okolini Mostara? :D
Mač je otišao u Tuzlu, a nijesam ni ja baš iz Mostara :D
User avatar
alica.k
Posts: 8776
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#82 Re: CARINA U BiH

Post by alica.k »

poznanik, treba mi strucan odgovor.

ako u isti dan dobijem 2-3 paketa manjih vrijednosti, da li oni prate to i sabiraju i onda mi mogu naplatiti carinu na te pakete ili? dobila sam 2 paketa danas (sve u razlicito vrijeme naruceno) i naplatili su mi carinu iako je jedan bio 25KM a drugi 40KM i pojedinacno ne podlijezu carini.

platila carinu na oba, jel to po zakonu?
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#83 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

alica.k wrote:poznanik, treba mi strucan odgovor.
ako u isti dan dobijem 2-3 paketa manjih vrijednosti, da li oni prate to i sabiraju i onda mi mogu naplatiti carinu na te pakete ili? dobila sam 2 paketa danas (sve u razlicito vrijeme naruceno) i naplatili su mi carinu iako je jedan bio 25KM a drugi 40KM i pojedinacno ne podlijezu carini.

platila carinu na oba, jel to po zakonu?
Roba se evidentira i carini prema trgovačkoj dokumentaciji - računu i sl.

Na jednom računu je moglo biti upisno nekoliko vrsta roba, pa i da je svaka takva roba bila zasebno pakirana. U tom slučaju carini se sva roba prema njenoj vrijednosti iz računa u nekoliko naimenovanja po carinskoj dokumentaciji (JCI).

Ukoliko je narudžba za robu bila izvršena neovisno jedna od druge, ukoliko takvu robu prate različiti računi, i još ako je ta roba pristigla u zasebnim koletima (paketima), onda se carini svaka prema svom računu.

Nalog za carinjenje (dispoziciju) daje ili uvoznik ili pošiljalac, zavisno od toga ko plaća troškove i uslugu špeditera u posredovanju kod carinjenja, odnosno - zavisno od odredaba na "ugovoru" o kupoprodaji (šta si potvrdila na in-line ponudi i šta si nakon toga platila).
Moguća je situacija da je pošiljalac dao instrukcije u transportu tvoje robe da je preuzme špediter i da je odmah carini, a kako je ovaj uočio podudarnost u isporuci (isti pošiljalac i primalac), odlučio je da spoji račune i objedini carinjenje, tako da si dobila obavezu plaćanja carine.
Moguća je i situacija da je obaveza carinjenja bila na tebi i da je špediter (možda ujedno i transporter) samoinicijativno započeo postupak uvoznog carinjenja, i takođe objedinio račune i carinjenje.

Ne mogu dalje pisati jer ne znam ko je dao dispoziciju za carinjenja, a to je važno zbog mogućnosti daljeg postupanja i ev. zahtjeva za ponavljanje postupka, odnosno razdvajanje računa.

U svakom slučaju - "carina" kao institucija, a ni carinici kao pojedinci - ne prate robu, nemaju kontakt s robom sve dok ih špediter ne uvede u postupak carinjenja, a ovaj ne može započeti takav postupak bez prethodne pisane saglasnosti - dispozicije uvoznika robe ili njenog pošiljaoca, zavisno od pariteta isporuke.
User avatar
alica.k
Posts: 8776
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#84 Re: CARINA U BiH

Post by alica.k »

dosla oba paketa u postu, poslano najobicnijom postom.
narudzbe su posebne bile, sa skroz razlicitih stranica (jedna s asosa, druga s victoria's secret), i doslo je u razlicitim paketima.

ajde dobro, da znam sljedeci put da se bunim. kome uopste da se zalim na to?
sa obzirom na...
Posts: 277
Joined: 26/06/2010 20:16

#85 Re: CARINA U BiH

Post by sa obzirom na... »

DOBRA VREMENA SU PROSLA !!!

Za one koji su kao zadnjih godina ja narucivali preko UPS-a, sad i preko njih carine, ali sto traze papira (prvo moram im poslati fotokopiranu licnu kartu, tazim da mi kupac iz Amerike posalje fakturu (ako ona ne prati robu, tj. vise ne pali ono "Gift"), pa da njima proslijedim da oni po svom obracunaju carinu i da platim.
. dok sve to ne uradim paket ostaje kod njih.

Ovo je ucjena...
User avatar
alica.k
Posts: 8776
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#86 Re: CARINA U BiH

Post by alica.k »

iskreno, to gift nije nikada ni palilo. prije 2 godine su meni carinili gift (koji je stvarno bio gift za rodjendan :D).
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#87 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

alica.k wrote:dosla oba paketa u postu, poslano najobicnijom postom.
narudzbe su posebne bile, sa skroz razlicitih stranica (jedna s asosa, druga s victoria's secret), i doslo je u razlicitim paketima.
ajde dobro, da znam sljedeci put da se bunim. kome uopste da se zalim na to?
Dakle, dva različita isporučioca iziskuju dva odvojena carinska postupka, dvije JCI. Kako su u obje isporuke vrijednosti roba bile do 50 KM, što ti omogućava oslobađanje od plaćanja carine prema Zakonu o carinskoj politici BiH, a robu još nisi izuzela ispod carinskog nadzora, imaš pravo zahtijevati od špeditera (pošte) da ti razdvoji prethodno carinjenje, da sačini dvije JCI i da za svaku robu zatraži oslobađanje od plaćanja carine.

Moraš poći u Poštu carinjenja i zahtijevati na uvid JCI i svu uvoznu dokumentaciju (još ako je možeš dobiti u kopiji...)
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#88 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

alica.k wrote:iskreno, to gift nije nikada ni palilo. prije 2 godine su meni carinili gift (koji je stvarno bio gift za rodjendan :D).

"Gift" je samo način (ne) plaćanja, sve ostalo je nepromijenjeno :D

Razlikuje se komercijalna roba, bez obzira na vrstu plaćanja, uzorci i reklamni materijal. Sve je detaljno prikazano kroz zakon.
User avatar
alica.k
Posts: 8776
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#89 Re: CARINA U BiH

Post by alica.k »

ne da mi se sad u vezi ovoga, al sljedeci put kad se desi obavezno cu se buniti. hvala puno poznanik na info
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#90 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

alica.k wrote:ne da mi se sad u vezi ovoga, al sljedeci put kad se desi obavezno cu se buniti. hvala puno poznanik na info

Da se neko prije tebe bunio, ne bi ti bila u sličnoj situaciji :wink:

I samo jedna marka nekontrolisano upotrijebljena (bačena) je preskupa :oops:
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#91 Re: CARINA U BiH

Post by kOmpir »

Stigao još jedan paketić čajeva, još uvijek sve frei :D
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#92 Re: CARINA U BiH

Post by kOmpir »

Evo raport da podnesem :D

Stigao mi je još jedan paket, iz Kine, 8-9$, ovi u HP Pošti naplatili 3,30 KM (otvaranje paketa). Možda ih je privukla veličina paketa. :roll:
kone
Posts: 972
Joined: 03/10/2008 18:02

#93 Re: CARINA U BiH

Post by kone »

Opet cajevi :D ...Kakvo imaju dejstvo ti cajevi,nesto ih ti puno narucujes :D ??De i nama reci da i mi narucimo :D
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#94 Re: CARINA U BiH

Post by kOmpir »

kone wrote:Opet cajevi :D ...Kakvo imaju dejstvo ti cajevi,nesto ih ti puno narucujes :D ??De i nama reci da i mi narucimo :D
Da ih ima u našoj selendri uzeo bi ih. A bogami sam se razočarao u Plantago premium čajeve što se tiče cijene i kvalitete, znači samo ostaje da se "uveze" :D Ljubitelj sam zelenog čaja, a od nedavno me privlače i Pu-erh, kao i Oolong. Ne pijem kafu ima 10 dana, i čajevi me "drže" dovoljno, i to bez negativnih kofeinskih učinaka :-) Prvo gledam užitak, a onda zdravstvene beneficije. A inače od zelenog čaja mi se zatvara apetit, pa da se i koja kila skine :D

Ako si za ozbiljno oko naručivanja, proslijediću ti par prodavača na eBay-u, s čijim sam čajevima zadovoljan što se tiče i kvalitete i cijene, jer ima i tamo šanera koji valjaju čudnu robu :roll:
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#95 Re: CARINA U BiH

Post by Suzie Q »

poznaniče, pošto si napisao da se second hand roba carini na kg, možeš li mi reći kako se carini roba s greškom, outlet roba i sl.?
i molim te objasni mi još i ovo - da bih nešto uvezla koje sve papire moram imati? firma od koje namjeravam nešto kupiti će mi dati račun a da se ja pobrinem za sve ostale papire jer će prijevoz biti moj kao i carina pa me zanima šta sve trebam imati i kako to sve izgleda. (uvozi također firma)
hvala
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#96 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

Suzie Q wrote:poznaniče, pošto si napisao da se second hand roba carini na kg, (1)možeš li mi reći kako se carini roba s greškom, outlet roba i sl.?
i molim te objasni mi još i ovo - (2)da bih nešto uvezla koje sve papire moram imati? firma od koje namjeravam nešto kupiti će mi dati račun a da se ja pobrinem za sve ostale papire jer će prijevoz biti moj kao i carina pa me zanima šta sve trebam imati i kako to sve izgleda. (uvozi također firma)
hvala
(1) - Roba s greškom nema nikakvih "povlastica" kod redovnog postupka carinjenja, odnosno - ne postoji snižena stopa carine. Carina jedino može priznati sniženje vrijednosti takve robe kod kupovine, i na toj osnovi priznati carinsku osnovicu. Svaka karakteristika robe treba biti naznačena na računu, a u konkretnom slučaju i obrazložena snižena vrijednost, ili velik rabat na takvu robu, da bi bila priznata na carini.

(2) - Pretpostavljajući da si registrirala d.o.o. i da imaš sada urednu dokumentaciju firme, pravo na uvoz ostvaruju pravna lica koja su prethodno upisana u "Jedinstveni registar obveznika indirektnih poreza" kao lice koje se bavi vanjskotrgovinskim poslovanjem.
Za upis u Registar, uz zahtjev, koji se podnosi UINO u B.Luci posredstvom Regionalnih centara, trebaš obezbijediti (u ovjerenoj kopiji ne starijoj od 6 mjeseci), slijedeće:
a) rješenje nadležnog suda ili drugog nadležnog tijela za obavljanje poslovne djelatnosti;
b) ID uvjerenje - potvrda o registraciji od nadležne porezne uprave entiteta;
c) karton deponiranih potpisa ovjeren od poslovne banke kod koje je transakcijski račun otvoren (napomena - karton za sve otvorene transakcijske račune, u svim bankama!).

Ukoliko je sve u redu, UINO izdaje Uvjerenje, istovremeno tebi, u dva primjerka, i svim carinskim ispostavama u elektronskoj formi.

Moram napomenuti još i da prema Zakonu o vanjskotrgovinskom poslovanju FBiH, pravna lica koja žele poslovati s inostranim partnerima, moraju biti upisana u registar Ministarstva trgovine FBiH, nakon čega dobiju EPVP obrazac.
Međutim, UINO ne zahtijeva ovaj obrazac, ali ga zato zahtijevaju neke banke kod otvaranja deviznog računa.

Nakon što obezbijediš ovo Uvjerenje, neposredno prije odluke o kupovini i uvozu robe, savjetujem da ti još jednu konsultaciju da ti dam dodatne instrukcije.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#97 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

DinoZe wrote:Ja koliko sam informisan da se carina kod nas fomira na osnovu " Sporazuma za pridruzenje i stabilizaciju EU", tako da je prakticno ista kao u zemljama EU.
Evo jedan primjer, ja zivim i radim u Njemackoj, ovog ljeta sam za poklon djevojci narucio kupaci kostim iz USA.
Kostim je kosta 25USD, shipping 12 USD. Kontao sam to je to, kada od UPS meni dolazi racun od 45EUR, tek kada platim taj racun moci cu dobiti stavri. Kada sam pitao zasto je to, oni su mi rekli da je to carina, koja je na nivou EU regulisana.
Kada je roba stigla dobio sam uredan racun na taj iznos od Njemacke carine.
Tako da sam platio carinu skuplje nego sto me je roba izasla.
Od sada vise nista ne narucujem iz USA.

Carina u BiH je određena Zakonom o carinskoj politici, doneseni su brojni podzakonski akti, pravilnici, uputstva itd. Carina u BiH je jedna od rijetkih "institucija" koja radi gotovo bezprijekorno, u skladu sa pravilima i propisima, najviše zahvaljujući manjem broju prijeratnih carinika koji su nesebično u novi zakon unijeli sva svoja decenijska iskustva i znanja, uprkos miješanju međunarodne zajednice i projekta CAFAO, čiji "zanesenjaci" su kreirali aktuelni carinski zakon. Svakako, zaslugu imaju i mnogi drugi, mlađi uposlenici carine (UINO).

BiH je 2005. god. potpisala Okvirni sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, u kojem je, između ostalih, unesena odredba o slobodnom kretanju roba i njenom transportu, koja predviđa postepeno sniženje carinskih stopa za određene vrste proizvoda, do njenih potpunih ukidanja u uvozu u BiH, 2011. godine, dok će EU zadržati količinske kvote za određene proizvode iz BiH.
Ovaj Sporazum se ne odnosi na promet roba između BiH i ostalih država, tako ni USA, što znači da se na uvoz u BiH svih roba iz ostalih država svijeta primjenjuju pune carinske stope.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#98 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

DinoZe wrote:Poznanice moze li ti meni reci kolika je carina na uvoz polovnih automobila u BiH i dali se ista mijenja sa te strane kada pocne primjena zakona o homologaciji?
Hvala unaprijed :-D

Ove godine - druge nakon stupanja na snagu privremenog SSP BiH-EU , stopa carine na rabljena vozila na uvoz u BiH iz EU je 9%.

Od 01. januara 2011. godine - treće godine nakon stupanja na snagu privremenog SSP, carina u uvozu u BiH na rabljena vozila porijeklom iz EU se snižava na 40% polazne stope, i iznosi 6%.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#99 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

DinoZe wrote:Hvala jos jednom.
Pa nije mnogo uopste, ali ako sam te dobro razumio znaci da se se od sada svake godine znizavati? Dok se podpuno ne ukine za 2-3 godine.
Ne od sada, od 2008. godine. Prelazni period za potpuno ukidanje carine na proizvode porijeklom iz država EU koje se uvoze u BiH je 5 godina. Za mnogo roba carine su ukinute već prve godine.
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#100 Re: CARINA U BiH

Post by Suzie Q »

poznaniče, imam d.o.o. i sve regulirano kod UIN-oa ali nemam prijavu kod ministartsva trgovine, nije mi nitko do sada rekao da to trebam.
čekam daljnje savjete :-D
Post Reply