CARINA U BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#51 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

dnaxy wrote:Hvala na odgovoru.
Mada da ti kazem ,nisu mi htjeli farove upisat u pasos ili privremeno uvest.Kaze previse papirologije..za mogucnost ostavljanja na carini nisu mi ni rekli.
Ulje su isto htjeli da carine.Ali i tu je onda na kraju bilo kada sam rekao da to i urade da je to previse posla..da se to ne mora carinit nije mi isto niko rekao.

jel postoji negdje mogucnost zalbe na ovakve postupke od carinika?
Postoji: Sektor za provođenje i poštivanje carinskih i poreznih zakonskih propisa - [email protected]

Pronađi "svoj" granični prelaz i odredi pripadajući Regionalni centar http://www.uino.gov.ba/b/O_nama/O_nama.html
User avatar
Ostri_Mac
Posts: 447
Joined: 24/10/2005 13:21
Location: Sarajevo

#52 Angazovanje speditera

Post by Ostri_Mac »

Ne znam da li sam postavio na pravilan podforum...

Naruceno nesto iz inostranstva, elektronika, vrijednost oko 300eur, carina i PDV su ok (lice oslobodjeno placanja, dipl status), medjutim, posta je trazila angazovanje speditera za carinjenje, koliko kosta usluga speditera za tu vrijednost i kakva je procedura, koliko dugo traje/ u kojem vremenskom roku se moze preuzeti roba? :)

Hvala!
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#53 Re: Angazovanje speditera

Post by poznanik »

Ostri_Mac wrote:...Naruceno nesto iz inostranstva, elektronika, vrijednost oko 300eur, carina i PDV su ok (lice oslobodjeno placanja, dipl status), medjutim, posta je trazila angazovanje speditera za carinjenje, koliko kosta usluga speditera za tu vrijednost i kakva je procedura, koliko dugo traje/ u kojem vremenskom roku se moze preuzeti roba? :)
Hvala!
Za postupak carinjenja robe kojoj je krajnji korisnik diplomatsko-konzularna misija, lice sa DK statusom ili uži član njegove porodice, odnosno - za postupak oslobađanja od plaćanja carine, potrebno je obezbijediti obrazac - "Protokol MIP-a", kojeg izdaje ministarstvo inostranih poslova BiH.

Za dobijanje obrasca potrebno je sačiniti zahtjev vašeg DK tijela i uputiti ga MIP-u, uz koji se prilaže trgovački dokument (račun, darovnica ili sl.) koji prati robu u dopremi.

Za postupak carinjenja potrebno je angažovati špeditera koji će morati sačiniti sve potrebne radnje carinjenja na carinskom obrascu i priložiti uredno popunjen "Protokol" kao zvaničan zahtjev za oslobađanje od plaćanja carine, shodno Bečkoj konvenciji i carinskom zakonu BiH.

Procedura carinjenja je jednostavna - robu ćete moći izuzeti odmah nakon carinskog pregleda kojem ne morate prisustvovati, a oslobađanje od plaćanja carine se vrši po pojednostavljenom - skraćenom postupku unošenjem zabilješke carinika na obrazac "Protokola". Sve se može okončati za nekoliko sati, dakle - za jedan radni dan.
User avatar
Ostri_Mac
Posts: 447
Joined: 24/10/2005 13:21
Location: Sarajevo

#54 Re: CARINA U BiH

Post by Ostri_Mac »

Hvala, nadam se da ce biti tako jednostavno (i da usluga speditera nece biti skupa :-)

Pozz!
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#55 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

Ostri_Mac wrote:Hvala, nadam se da ce biti tako jednostavno (i da usluga speditera nece biti skupa :-)
Pozz!
Da li je je izvršeno carinjenje?
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#56 Re: CARINA U BiH

Post by Suzie Q »

Poznaniče, molim te da mi objasniš malo uvoz za pravna lica. naime, firma od koje bih kupila izvjesnu količinu robe mi nudi dostavu preko pošte obzirom da se ne radi o velikim količinama za koje bih trebala špeditera. međutim, čula sam da se ne može preko pošte tek tako kupovati. kakva su tu pravila?
i naravno, koliko se to isplati uopće?

hvala
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#57 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

Suzie Q wrote:Poznaniče, molim te da mi objasniš malo uvoz za pravna lica. naime, firma od koje bih kupila izvjesnu količinu robe mi nudi dostavu preko pošte obzirom da se ne radi o velikim količinama za koje bih trebala špeditera. međutim, čula sam da se ne može preko pošte tek tako kupovati. kakva su tu pravila?
i naravno, koliko se to isplati uopće?hvala
Ti ne kupuješ preko pošte, kupuješ na tebi uobičajen način, plaćanje vršiš na isti način - posredstvom banke, a tvoj poslovni partner ti nudi poštu kao modalitet u dostavi kupljene robe do tvog mjesta isporuke.

Podržavam ideju tvog poslovnog partnera, poštanski saobraćaj je jedan od najjeftinijih oblika transporta roba - poštanske tarife su najjeftinije, a pogodan je za one robe za koje se ne traži hitnost u dostavi i za robu pakovanu u manje koleta (paketa).

Pravila kod uvoznog carinjenja u poštanskom saobraćaju se u biti ne razlikuju previše od drugih, postupak carinjenja nalaže obezbjeđenje kompletne uvozne dokumentacije kao i kod kopnenog ili zračnog transporta, a za pravna lica obavezan je angažman špeditera.

Dakle, prodavac ti šalje ponudu ili pro-forma račun, ti ga platiš ili ugovoriš odgou u plaćanju, prodavac sačini svoj izvozni račun, tebi ga proslijedi na uvid, a istovremeno robu preda svom špediteru na izvozno carinjenje i otpremu.
Kada roba pristigne u Poštu carinjenja u Sarajevo (Mostar ili Banja Luku), pošta te obavijesti, nakon čega obavještavaš svog špeditera, koji će dalje pokrenuti postupak uvoznog carinjenja. Ja mu predlažem da podnese zahtjev i izvrši prethodan pregled robe radi ustanovljenja i sravnavanja količine i vrijednosti robe sa uvoznim računom. Taj pregled nešto malo košta (taksa + naknada špeditera), ali je manje zlo nego kasnije, ako se ustanovi razlika ili odstupanje od naručenog...

Ukoliko roba podliješe obaveznoj kontroli kvaliteta, špediter će morati angažovati inspektore, čija se naknada za pregled i taksa državi, plaća.

Po izvršenom pregledu od strane carinika, roba se oslobađa ispod carinskog nadzora i upućuje tebi. Zavisno od pariteta isporuke - ugovorenog transporta, dovozi ti je špediter na vrata, sama odlaziš po nju, ili ti je dostavlja pošta. U zakonskom roku plaćaš carinu i carinske dadžbine...
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#58 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by poznanik »

kOmpir wrote:
poznanik wrote:
Dendrlix wrote:Evo ja se upravo oblacim da po ovom kijametu idem do aerodroma jer su mi ocarinili posiljku sa schuh-a. Narudzba sa postarinom 19,90 GBP. Ovi iz UPS-a mi samo telefonom rekose da su oni nemocni i da ja moram ici na carinu da ispravljam gresku. :x
Hajd piši mi na PP o čemu se radi, kad se vratiš
Ako nije problem, ja bih to volio vidjeti na forumu... razmjena iskustva... prije ili kasnije će se neki okrenuti forumima kad zapne kod ovih stvari :D

Nedavno je bio slučaj kada je DHL zaprimio neku skoro bezvrijednu robu na sarajevskom aerodromu, poslanu iz Kine upravo njihovom organizacijom.

Bez obavijesti primaoca, samovoljno su započeli postupak carinjenja, iako robu nija pratila trgovačka dokumentacija. Da bi odredili carinsku osnovicu proizvoljno su robi odredili vrijednost, i to prema kataloškoj vrijednosti, a još dodali visoke transportne troškove, takođe iz njihovog cjenovnika, iako je kupac iz Sarajeva stvarno platio mnogo nižu cijenu, kako za robu, tako i za transport.

Dakle, bez obavještavanja prethodno uvoznika - kupca, roba je ocarinjenja, određena carina i pdv, koja je, naravno, bila enormna. Tek tada su obavijestili momka, i na njegova pitanja i čuđenja, još mu zaprijetili sudom u slučaju neplaćanja carine.

Nijedan carinski postupak u ime uvoznika špediter ne smije započeti bez prethodno izdane pisane saglasnosti - "dispozicije"uvoznika, koja mora biti sastavni dio dokumentacije koja se predaje u postupak carinjenja. Itd...
Dendrlix
Posts: 1108
Joined: 09/05/2005 14:14
Location: Sarajevo

#59 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Dendrlix »

Nisam danas isao, nisam mogao naci auto da odem ali zato sutra idem noruzan hujom.

Narucio sam crocs klompe na akciji za 9.90 GBP + 10 GBP postarine. Negdje oko 45 maraka. Jutros zove lik iz UPS-a i kaze da moraju naplatiti carinu i porez. Na moju konstataciju i cudjenje, covjek se slozio da je neka greska ali da su oni nemocni te da dodjem kod njih da mi daju taj papir sa carine sa kojim ja trebam ici na carinu ispravljat krive drine.

Par pitanja za carinskog gurua:

Kako to da se carinski pregled placa 3,50 KM kada se dostavlja preko poste a UPS-om 10,00 KM? I sta je 6 KM-ova takse koju isto hoce da mi uzmu?
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#60 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by kOmpir »

poznanik wrote: Bez obavijesti primaoca, samovoljno su započeli postupak carinjenja, iako robu nija pratila trgovačka dokumentacija. Da bi odredili carinsku osnovicu proizvoljno su robi odredili vrijednost, i to prema kataloškoj vrijednosti, a još dodali visoke transportne troškove, takođe iz njihovog cjenovnika, iako je kupac iz Sarajeva stvarno platio mnogo nižu cijenu, kako za robu, tako i za transport.

Dakle, bez obavještavanja prethodno uvoznika - kupca, roba je ocarinjenja, određena carina i pdv, koja je, naravno, bila enormna. Tek tada su obavijestili momka, i na njegova pitanja i čuđenja, još mu zaprijetili sudom u slučaju neplaćanja carine.

Nijedan carinski postupak u ime uvoznika špediter ne smije započeti bez prethodno izdane pisane saglasnosti - "dispozicije"uvoznika, koja mora biti sastavni dio dokumentacije koja se predaje u postupak carinjenja. Itd...
E vidiš, ovo su veoma korisne informacije za buduće posjetioce ove teme :thumbup:

Sjećam se prije nekih 5-6 godina, prijatelj mi je nešto čačkao oko kreditnih kartica, naručivao svašta nešto (skupe stvari) i skoro uvijek mu je to na carini zadržano, ali nikad nije bio pravno gonjen - samo bi rekao "vrati to, neću platiti." :lol:
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#61 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by poznanik »

Dendrlix wrote:...Narucio sam crocs klompe na akciji za 9.90 GBP + 10 GBP postarine. Negdje oko 45 maraka. Jutros zove lik iz UPS-a i kaze da moraju naplatiti carinu i porez. Na moju konstataciju i cudjenje, covjek se slozio da je neka greska ali da su oni nemocni te da dodjem kod njih da mi daju taj papir sa carine sa kojim ja trebam ici na carinu ispravljat krive drine.
I prije sam već negdje ovdje pisao, prilikom kupovine treba obratiti pažnju, između ostalog, i na ugovor o transportu te robe od mjesta isporuke do odredišta, odnosno - ko plaća i do kojeg odredišta te transportne troškove (Incoterms 2000).
Pretpostavljam da je i i za ovu robu u njenoj cijeni uvrštena transportna vrijednost, i da je u isporuci naznačen paritet FCA Sarajevo, a da je angažovan UPS kao vozar. U tom slučaju on nema obavezu da izvrši posredovanje u uvoznom carinjenju, već je ta odluka na uvozniku. UPS je obavezan da robu doveze do mjesta naznačenog u transportnom dokumentu (npr. u Sarajevo, Bugojno, Konjic itd), ali prethodne carinske formalnosti izvršava certificirana i ovlaštena pravna osoba (špediter) po nalogu kupca, i to na osnovi izdanog odobrenja, ovlaštenja - dispozicije. Na teret kupca padaju svi troškovi, uključujući carinske, pdv, skladišne i td.
Ukoliko su određeni drugi uslovi isporuke, pa je prema njima UPS preuzeo u obavezu i uvozno carinjenje, na teret kupca padaju samo carina i pdv.

Ubijeđen sam da on-line prodavci ne uračunavaju i troškove za uvozna carinjenja, već da robe šalju do mjesta kupca,i da obavezu uvoznog carinjenja prebacuju na kupca, pa mislim da se i u konkretnom slučaju radi o tome. To bi značilo da je UPS samovoljno započeo postupak uvoznog carinjenja, bez dozvole kupca.

Još ako uz robu nije pristigao račun iz kojeg je moguće prepoznati robu utvrditi njene elemente po vrijednosti količini itd, onda je moguće da je takođe proizvoljno formirao vrijednost, čime je robi onemogućio oslobađanje od plaćanja carine na njenu vrijednost do 50 KM.
Kako to da se carinski pregled placa 3,50 KM kada se dostavlja preko poste a UPS-om 10,00 KM? I sta je 6 KM-ova takse koju isto hoce da mi uzmu?
Različita vrijednost naknade za izvršen carinski pregled je stvar cjenovnika te firme, ne mora biti ista, tržišna je utakmica pa ko ponudi niše i bolje, a da više - ima i više posla.

Ne znam za koji dio postupka je plaćena taksa od 6 KM, ali svaka taksa mora imati pokriće u zakonu.
Dendrlix
Posts: 1108
Joined: 09/05/2005 14:14
Location: Sarajevo

#62 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by Dendrlix »

Hvala ti na trudu koji ulazes, ali brate ja te nista ne skontah. :D Pogotovo dio:
Nijedan carinski postupak u ime uvoznika špediter ne smije započeti bez prethodno izdane pisane saglasnosti - "dispozicije"uvoznika, koja mora biti sastavni dio dokumentacije koja se predaje u postupak carinjenja. Itd...
Kako mi je onda rekao da dodjem po taj nekakav papir sa carine. Odkud papir sa carine kod UPS-a?

A uvezi ovog:
I prije sam već negdje ovdje pisao, prilikom kupovine treba obratiti pažnju, između ostalog, i na ugovor o transportu te robe od mjesta isporuke do odredišta, odnosno - ko plaća i do kojeg odredišta te transportne troškove (Incoterms 2000)


Ja bash protabirio terms and conditions i ne vidjoh nigdje taj Incoterms 2000. U dijelu Delivery details nadjoh pasus:
Important notice! Import duty, custom charges and delivery surcharges may apply to your delivery country. The courier will contact you directly prior to delivery if charges apply to your order. Please check with your local or national Tax or Customs office for further details.
I bash tako, mene su zvali iz UPS-a i rekli da se mora carinit roba.
Ubijeđen sam da on-line prodavci ne uračunavaju i troškove za uvozna carinjenja, već da robe šalju do mjesta kupca,i da obavezu uvoznog carinjenja prebacuju na kupca, pa mislim da se i u konkretnom slučaju radi o tome. To bi značilo da je UPS samovoljno započeo postupak uvoznog carinjenja, bez dozvole kupca


Kako prebacuju obavezu carinjenja na mene ako je vrijednost ispod 50 KM? Meni nije jasno ko pocinje proces carinjenja? Carina po sluzbenoj duznosti, ja kao kupac ili UPS?

ps
Sta bih dao da te mogu sutra povest na carinu :D
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#63 Re: Internet kupovina iz inostranstva

Post by poznanik »

Dendrlix wrote:Hvala ti na trudu koji ulazes, ali brate ja te nista ne skontah. :D Pogotovo dio:
Nijedan carinski postupak u ime uvoznika špediter ne smije započeti bez prethodno izdane pisane saglasnosti - "dispozicije"uvoznika, koja mora biti sastavni dio dokumentacije koja se predaje u postupak carinjenja. Itd...

Kako mi je onda rekao da dodjem po taj nekakav papir sa carine. Odkud papir sa carine kod UPS-a?

Pretpostavljam da je samoinicijativno preuzeo dokumentaciju i započeo postupak carinjenja, obzirom da je transport te robe u njegovoj (UPS) organizaciji ili je dio nje.
Znači - bez tvog odobrenja - izdane "dispozicije" niko nema pravo započeti carinski postupak.


A uvezi ovog:
I prije sam već negdje ovdje pisao, prilikom kupovine treba obratiti pažnju, između ostalog, i na ugovor o transportu te robe od mjesta isporuke do odredišta, odnosno - ko plaća i do kojeg odredišta te transportne troškove (Incoterms 2000)

Ja bash protabirio terms and conditions i ne vidjoh nigdje taj Incoterms 2000. U dijelu Delivery details nadjoh pasus:
Important notice! Import duty, custom charges and delivery surcharges may apply to your delivery country. The courier will contact you directly prior to delivery if charges apply to your order. Please check with your local or national Tax or Customs office for further details.

Nemoj da te zbuni Incoterms 2010, ja ga još nemam kod sebe, ali već 30 godina se u biti ne mijenjaju odredbe: http://www.iccwbo.org/incoterms/id3040/index.html

I bash tako, mene su zvali iz UPS-a i rekli da se mora carinit roba.
Ubijeđen sam da on-line prodavci ne uračunavaju i troškove za uvozna carinjenja, već da robe šalju do mjesta kupca,i da obavezu uvoznog carinjenja prebacuju na kupca, pa mislim da se i u konkretnom slučaju radi o tome. To bi značilo da je UPS samovoljno započeo postupak uvoznog carinjenja, bez dozvole kupca[/quote]

Kako prebacuju obavezu carinjenja na mene ako je vrijednost ispod 50 KM? Meni nije jasno ko pocinje proces carinjenja? Carina po sluzbenoj duznosti, ja kao kupac ili UPS?

Vjerovatno zbog toga što nisu imali urednu ili originalnu trgovačku dokumentaciju (račun) iz kojeg su mogli utvrditi vrijednost i paritet za tu robu, pa su (pretpostavljam) proizvoljno odredili njenu vrijednost, možda još dodali transportne troškoce iz cjenovnika, i dobili carinsku osnovicu mnogo višu od 50 KM, na šta su, u obračunu, dobili i carinu i pdv.
Proces carinjenja uglavnom započinje osoba odgovorna za robu (u konkretnom slučaju - ti), mada može i carina, ali nije tema. Ti daješ nalog špediteru (ovdje je to bio UPS) da izvrši uvozno carinjenje...
Dendrlix
Posts: 1108
Joined: 09/05/2005 14:14
Location: Sarajevo

#64 Re: CARINA U BiH

Post by Dendrlix »

Dakle, jucer sam zvao UPS i malo ih pritisnuo da bi mi na kraju zena rekla da ce neko njihov otici da vidi sa carinom. Kljucna recenica je bila: Kako je pokrenut postupak carinjenja u moje ime a da roba ne prelazi 50 KM. Za sat i po me nazvao dostavljac da mi donese cipele. Naravno nisam platio nista. :D Mislim da su me ovi iz UPS-a htjeli zvrnut za sicu pa odustali kad sam poceo postavljati prava pitanja. I vazno je napomenuti da uopste nisam dobio racun a ona plastika u kojoj bude je bila poderana.

Hvala @poznanik za korisne informacije koje dijelis sa nama.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#65 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

Dendrlix wrote:Dakle, jucer sam zvao UPS i malo ih pritisnuo da bi mi na kraju zena rekla da ce neko njihov otici da vidi sa carinom. Kljucna recenica je bila: Kako je pokrenut postupak carinjenja u moje ime a da roba ne prelazi 50 KM. Za sat i po me nazvao dostavljac da mi donese cipele. Naravno nisam platio nista. :D Mislim da su me ovi iz UPS-a htjeli zvrnut za sicu pa odustali kad sam poceo postavljati prava pitanja. I vazno je napomenuti da uopste nisam dobio racun a ona plastika u kojoj bude je bila poderana.
Hvala @poznanik za korisne informacije koje dijelis sa nama.
Dakle - očit pokušaj prevare, vjerovatno pojedinca u toj firmi koji nije dovoljno savladao znanje svog posla.

Jer, da je roba bila ocarinjena i potom utvrđena carina i pdv kako su ti nagovjestili, pritiskali bi te da platiš tu carinu, u protivnom, oni bi je morali platiti pod prijetnjom da im se protestira garancija.
User avatar
marketleader
Posts: 393
Joined: 03/04/2010 22:56

#66 Re: CARINA U BiH

Post by marketleader »

Pozdrav, hocu da kupim tene (patike) sa schuh.co.uk 20funti + 10 funti dostave = 30funti = 69KM. (http://www2.schuh.co.uk/mens-grey-dunlo ... 400067570/)
Imam pitanje vezano za carinu. Radi se o uvozu iz VB-e,pa me zanima hoce li i koliko ce mi carina iznositi. Pratio sma malo postove "poznanik"-a.
Hoce li mi obracunati carinsku stopu od 3-9%? +1% carinski pregled i onda jel +17% pdv-a? Koliko ce biti u mom slucaju? .
69KM x 9% (recimo) = 75,21 x 1% = 76KM x 17% = 89KM ??? poz
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#67 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

marketleader wrote:Pozdrav, hocu da kupim tene (patike) sa schuh.co.uk 20funti + 10 funti dostave = 30funti = 69KM. (http://www2.schuh.co.uk/mens-grey-dunlo ... 400067570/)
Imam pitanje vezano za carinu. Radi se o uvozu iz VB-e,pa me zanima hoce li i koliko ce mi carina iznositi. Pratio sma malo postove "poznanik"-a.
Hoce li mi obracunati carinsku stopu od 3-9%? +1% carinski pregled i onda jel +17% pdv-a? Koliko ce biti u mom slucaju? .
69KM x 9% (recimo) = 75,21 x 1% = 76KM x 17% = 89KM ??? poz
VB je takođe u sastavu EU i na robu porijeklom iz VB, prilikom uvoza u BiH, primjenjuju se odredbe SSP kojim se snižava stopa carine.
Tvoja sportska obuća (tar.br. 6404 11 00 00 - sportska obuća; obuća za tenis, košarku, gimnastiku, vježbanje i slična obuća) će biti carinjena po stopi od 9% + 1% car.ev., a potom obračunat pdv od 17% na poreznu osnovicu, koju čini zbir vrijednosti robe, carine i carinske evidencije
User avatar
marketleader
Posts: 393
Joined: 03/04/2010 22:56

#68 Re: CARINA U BiH

Post by marketleader »

poznanik wrote:
marketleader wrote:Pozdrav, hocu da kupim tene (patike) sa schuh.co.uk 20funti + 10 funti dostave = 30funti = 69KM. (http://www2.schuh.co.uk/mens-grey-dunlo ... 400067570/)
Imam pitanje vezano za carinu. Radi se o uvozu iz VB-e,pa me zanima hoce li i koliko ce mi carina iznositi. Pratio sma malo postove "poznanik"-a.
Hoce li mi obracunati carinsku stopu od 3-9%? +1% carinski pregled i onda jel +17% pdv-a? Koliko ce biti u mom slucaju? .
69KM x 9% (recimo) = 75,21 x 1% = 76KM x 17% = 89KM ??? poz
VB je takođe u sastavu EU i na robu porijeklom iz VB, prilikom uvoza u BiH, primjenjuju se odredbe SSP kojim se snižava stopa carine.
Tvoja sportska obuća (tar.br. 6404 11 00 00 - sportska obuća; obuća za tenis, košarku, gimnastiku, vježbanje i slična obuća) će biti carinjena po stopi od 9% + 1% car.ev., a potom obračunat pdv od 17% na poreznu osnovicu, koju čini zbir vrijednosti robe, carine i carinske evidencije
Znaci da mi je nekako i dobra racunica ova gore od 89KM. Hoce li uticati na ovaj obracun sto je dostavlja privatna kompanija, UPS. Nesto sam procitao gore 10KM za otvaranje posiljki ili tako nesto?
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#69 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

marketleader wrote:Znaci da mi je nekako i dobra racunica ova gore od 89KM. Hoce li uticati na ovaj obracun sto je dostavlja privatna kompanija, UPS. Nesto sam procitao gore 10KM za otvaranje posiljki ili tako nesto?
Prikazao sam ti način formiranja visine carine i pdv na tvoje tene, mogu ti prikazati i koje troškove ćeš imati osim nabrojanih, ali ne mogu ulaziti u njihovu visinu.

Za carinjenje tvojih tena obavezan je angažman špeditera, koji ima svoju cijenu u izvršavanju usluga u postupku carinjenja. Tržište je otvoreno, tako da cijene mogu biti promjenjive, zavisno od poslovne politike firme. Moguće je da ti u obračunu naknade za posredovanje u carinjenju bude prikazana i stavka za otvaranje pošiljke, a i ne mora, možda dobiješ "cijenu u paketu", za sve, plus zasebno prikazan iznos administrativne takse i pdv.
Kod uvoznog carinjenja ovakva roba podliježe i kontroli kvaliteta tržišne inspekcije, tako da ćeš u računu za usluge imati prikazan i ovaj iznos.

Ovo što sam ti prikazao iznad je pravilo. Naravno, u nas pravila važe najmanje...
User avatar
sinus
Posts: 1724
Joined: 22/01/2007 23:33
Location: 위치 알 수없는 추가 통보가있을 때까지
Contact:

#70 Re: CARINA U BiH

Post by sinus »

poznanik wrote:
marketleader wrote:Znaci da mi je nekako i dobra racunica ova gore od 89KM. Hoce li uticati na ovaj obracun sto je dostavlja privatna kompanija, UPS. Nesto sam procitao gore 10KM za otvaranje posiljki ili tako nesto?
Prikazao sam ti način formiranja visine carine i pdv na tvoje tene, mogu ti prikazati i koje troškove ćeš imati osim nabrojanih, ali ne mogu ulaziti u njihovu visinu.

Za carinjenje tvojih tena obavezan je angažman špeditera, koji ima svoju cijenu u izvršavanju usluga u postupku carinjenja. Tržište je otvoreno, tako da cijene mogu biti promjenjive, zavisno od poslovne politike firme. Moguće je da ti u obračunu naknade za posredovanje u carinjenju bude prikazana i stavka za otvaranje pošiljke, a i ne mora, možda dobiješ "cijenu u paketu", za sve, plus zasebno prikazan iznos administrativne takse i pdv.
Kod uvoznog carinjenja ovakva roba podliježe i kontroli kvaliteta tržišne inspekcije, tako da ćeš u računu za usluge imati prikazan i ovaj iznos.

Ovo što sam ti prikazao iznad je pravilo. Naravno, u nas pravila važe najmanje...
Prošle godine negdje u Augustu ja sam kupio Fudbalski dres u Engleskoj i platio sam samo cijenu dresa + slanje:
Image

Poštar mi donio na kućnu adresu i ništa nisam morao dodatno da platim, ambalaža u kojoj je bio dres nije čak ni otvarana...

Da li na carini selektivno ( šta im zapadne za oko) pregledaju robu pa je moja pošiljka bila te sreće da je niko ne dira ( nije nikome zapala za oko) ili koji je tu fol ?
Dendrlix
Posts: 1108
Joined: 09/05/2005 14:14
Location: Sarajevo

#71 Re: CARINA U BiH

Post by Dendrlix »

marketleader wrote:Znaci da mi je nekako i dobra racunica ova gore od 89KM. Hoce li uticati na ovaj obracun sto je dostavlja privatna kompanija, UPS. Nesto sam procitao gore 10KM za otvaranje posiljki ili tako nesto?
Meni su iz UPS-a htjeli uzeti 10 KM za carinski pregled i 6 KM-ova neke takse. Ne upitah koja je taksa u pitanju, pa to dobro provjeri jel' neka njihova taksa ili kao sto poznanik rece, ima osnov u nekom zakonu. Ako je neka njihova taksa ne placaj, platio si sve troskove UPS-a prilikom kupovine.
ri0
Posts: 314
Joined: 25/10/2006 09:40
Location: Rajvosa - Grbavica
Contact:

#72 Re: CARINA U BiH

Post by ri0 »

sinus wrote:
poznanik wrote:
marketleader wrote:Znaci da mi je nekako i dobra racunica ova gore od 89KM. Hoce li uticati na ovaj obracun sto je dostavlja privatna kompanija, UPS. Nesto sam procitao gore 10KM za otvaranje posiljki ili tako nesto?
Prikazao sam ti način formiranja visine carine i pdv na tvoje tene, mogu ti prikazati i koje troškove ćeš imati osim nabrojanih, ali ne mogu ulaziti u njihovu visinu.

Za carinjenje tvojih tena obavezan je angažman špeditera, koji ima svoju cijenu u izvršavanju usluga u postupku carinjenja. Tržište je otvoreno, tako da cijene mogu biti promjenjive, zavisno od poslovne politike firme. Moguće je da ti u obračunu naknade za posredovanje u carinjenju bude prikazana i stavka za otvaranje pošiljke, a i ne mora, možda dobiješ "cijenu u paketu", za sve, plus zasebno prikazan iznos administrativne takse i pdv.
Kod uvoznog carinjenja ovakva roba podliježe i kontroli kvaliteta tržišne inspekcije, tako da ćeš u računu za usluge imati prikazan i ovaj iznos.

Ovo što sam ti prikazao iznad je pravilo. Naravno, u nas pravila važe najmanje...
Prošle godine negdje u Augustu ja sam kupio Fudbalski dres u Engleskoj i platio sam samo cijenu dresa + slanje:
Image

Poštar mi donio na kućnu adresu i ništa nisam morao dodatno da platim, ambalaža u kojoj je bio dres nije čak ni otvarana...

Da li na carini selektivno ( šta im zapadne za oko) pregledaju robu pa je moja pošiljka bila te sreće da je niko ne dira ( nije nikome zapala za oko) ili koji je tu fol ?
I ja sam isto tako narucio bio Speedo aquabeat (podvodni mp3) (oko 160 KM sa transportom) na vrata mi donijeli nista nisam platio dodatno, zaim narucio speedo kapicu za plivanje i naocale (oko 60 tak KM vrijednost sa transportom) i opet nista nisam platio dodatno. U cemu je fazon ?
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#73 Re: CARINA U BiH

Post by kOmpir »

I drugu prekjučer stigao mač naručen preko mene (260 KM), i platio samo 8 KM poštaru. :D Ovo je izgleda kao lutrija. :roll:
User avatar
marketleader
Posts: 393
Joined: 03/04/2010 22:56

#74 Re: CARINA U BiH

Post by marketleader »

Eh ako je tako narucicu ove patike,pa makar da isprobam tu lutriju...hehe
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#75 Re: CARINA U BiH

Post by poznanik »

ri0 wrote:I ja sam isto tako narucio bio Speedo aquabeat (podvodni mp3) (oko 160 KM sa transportom) na vrata mi donijeli nista nisam platio dodatno, zaim narucio speedo kapicu za plivanje i naocale (oko 60 tak KM vrijednost sa transportom) i opet nista nisam platio dodatno. U cemu je fazon ?
Postoji mogućnost da si ti platio usluge i troškove u uvoznom carinjenju prilikom plaćanja cijene za tvoju robu, što znači da su ti svi carinski troškovi i usluge posrednika u carinjenju već sadržani u tih 160 KM.

Jednostavno - carinik nema pristup robi dok ga ne angažira posrednik - špediter, tako da carinik ne može pustiti robu u promet samovoljno. Ako je roba pristigla u organizaciji "pošte", tada je pošta taj špediter.

Bez izdane dispozicije - odobrenja, nije moguće započeti postupak carinjenja, jer je ona sastavni dio dokumentacije.
Ali, ako dipoziciju da pošiljalac, onda je moguće da roba prođe kroz carinjenje i bude dostavljena na adresu bez dodatnih plaćanja.
Post Reply