Page 1 of 2

#1 ZADNJI BRISAC

Posted: 25/09/2010 15:21
by milojicabrzi
Pitanje za automobilske znalce, koji se razumiju u dizajn. Naime, posmatram rijesenja dizajna auta, i vidim da vecina auta (99%) sa Heatchbeck (skracenom) karoserijom, kao sto je Golf, Punto, Kadet, ima zadnji brisac, dok auta sa limuzinskom varijantom, sa duzim gepekom, nemaju taj dio...Ja vozim limuzinsku varijantu auta, i nekad me nervira sto nema zadnjeg brisaca...Zna li neko zasto je to tako?

#2 Re: ZADNJI BRISAC

Posted: 25/09/2010 15:34
by ljudozder
Vjerovatno zato što taj zadnji dio štiti staklo od prašine dovoljno dobro da brisač nije neophodan :D Jesil ikad vidio neki sedan sa toliko prašine na zadnjem stakjlu kao na recimo nekom Golfu, Yugu, Puntu i sl. :D

#3 Re: ZADNJI BRISAC

Posted: 25/09/2010 15:35
by maxell_sarajevo
Vidio sam da par Octavia ima zadnji brisac ;-)

#4 Re: ZADNJI BRISAC

Posted: 25/09/2010 15:44
by 1946
maxell_sarajevo wrote:Vidio sam da par Octavia ima zadnji brisac ;-)
One sa 5 vrata. Sa 4 nemaju :)

#5 Re: ZADNJI BRISAC

Posted: 25/09/2010 16:11
by za_sada_bez_dobrog_nicka
To je zbog turbulentnog strujanja zraka, koje je mnogo izraženije kod "odrezanih" karoserija i koje kovitla prašinu i prljavštinu iza vozila i lijepi je na zadnje staklo.

#6 Re: ZADNJI BRISAC

Posted: 25/09/2010 21:31
by mayab

#7 Re: ZADNJI BRISAC

Posted: 25/09/2010 23:14
by hookah
lexus :thumbup: vw :lol: :run:

#8 Re: ZADNJI BRISAC

Posted: 26/09/2010 01:32
by ljudozder
tačno jbt, još nijednog VW-a, a posebno golfa, baš svi od keca do petice imaju vječito zaprljan zadnji kraj :D

#9 Re: ZADNJI BRISAC

Posted: 26/09/2010 04:54
by ljubav_aha
Replace your wiper blades every 6 months or 6,000 miles - even if you live in a "dry" place like Arizona ,dzaba,ne mogu si pomoci u vezi sigurnosti :-D

bilo bi super kad bi svako auto imao strazni brisac

#10 Re: ZADNJI BRISAC

Posted: 26/09/2010 12:47
by LeKo
1946 wrote:
maxell_sarajevo wrote:Vidio sam da par Octavia ima zadnji brisac ;-)
One sa 5 vrata. Sa 4 nemaju :)
Sve Octavie su sa 5 vrata (i limuzina i combi)....

@Maxell, samo Octavia (limuzina) sa podvozjem za loše puteve (odignute su više od ceste) dolazi sa zadnjim brisačem.

#11 Re: ZADNJI BRISAC

Posted: 26/09/2010 12:51
by LeKo
za_sada_bez_dobrog_nicka wrote:To je zbog turbulentnog strujanja zraka, koje je mnogo izraženije kod "odrezanih" karoserija i koje kovitla prašinu i prljavštinu iza vozila i lijepi je na zadnje staklo.
To je to :thumbup:

#12 Re: ZADNJI BRISAC

Posted: 26/09/2010 13:59
by 1946
LeKo wrote:
1946 wrote:
maxell_sarajevo wrote:Vidio sam da par Octavia ima zadnji brisac ;-)
One sa 5 vrata. Sa 4 nemaju :)
Sve Octavie su sa 5 vrata (i limuzina i combi)....

@Maxell, samo Octavia (limuzina) sa podvozjem za loše puteve (odignute su više od ceste) dolazi sa zadnjim brisačem.
Edit: Evo @Better man je odgovorio ono što sam ja pretpostavljao :)

#13 Re: ZADNJI BRISAC

Posted: 26/09/2010 14:00
by Better Man
LeKo wrote:
1946 wrote:
maxell_sarajevo wrote:Vidio sam da par Octavia ima zadnji brisac ;-)
One sa 5 vrata. Sa 4 nemaju :)
Sve Octavie su sa 5 vrata (i limuzina i combi)....

@Maxell, samo Octavia (limuzina) sa podvozjem za loše puteve (odignute su više od ceste) dolazi sa zadnjim brisačem.
Nisu sve sa pet vrata, vec samo karavan izvedbe i sedan verzije gdje se sa poklopcem gepeka podize i zadnje staklo to su ta 5 vrata, a ako se dize samo poklopac gepeka bez zadnjeg stakla to nisu vrata.

#14 Re: ZADNJI BRISAC

Posted: 26/09/2010 15:46
by johntra
Kod svih octavia se dižu peta vrata, ta opcija je samo uvedena kod novog Superba, ali i on opet ima zadnji brisač u svim verzijama...viđao sam ja trovolumenskih automobila sa brisačem, stara Mazda 323 sedan, Peugeot 406, itd....

#15 Re: ZADNJI BRISAC

Posted: 26/09/2010 16:39
by Hendrix
Kod mene je "limuzina" tip i nervira me nekad stvarno što nema zadnjeg brisača kad kiša pada, ništa ne vidiš nazad.

#16 Re: ZADNJI BRISAC

Posted: 26/09/2010 19:06
by shlauf
@Better Man
Nisu sve sa pet vrata, vec samo karavan izvedbe i sedan verzije gdje se sa poklopcem gepeka podize i zadnje staklo to su ta 5 vrata, a ako se dize samo poklopac gepeka bez zadnjeg stakla to nisu vrata.[/quote]

Evo vam primjer:
4 vrata
Image

5 vrata
Image

#17 Re: ZADNJI BRISAC

Posted: 26/09/2010 21:14
by ljubav_aha
bas je dobar zadnji brisac kad pada snijeg koji se ne topi dovljno brzo

#18 Re: ZADNJI BRISAC

Posted: 26/09/2010 21:39
by AmADin_gospo
za_sada_bez_dobrog_nicka wrote:To je zbog turbulentnog strujanja zraka, koje je mnogo izraženije kod "odrezanih" karoserija i koje kovitla prašinu i prljavštinu iza vozila i lijepi je na zadnje staklo.
upravo tako, :thumbup:

#19 Re: ZADNJI BRISAC

Posted: 26/09/2010 22:21
by ljubav_aha
AmADin_gospo wrote:
za_sada_bez_dobrog_nicka wrote:To je zbog turbulentnog strujanja zraka, koje je mnogo izraženije kod "odrezanih" karoserija i koje kovitla prašinu i prljavštinu iza vozila i lijepi je na zadnje staklo.
upravo tako, :thumbup:
a voda,blato i snjeg ipak nisu istog hemijskog sastava ;-) :D

#20 Re: ZADNJI BRISAC

Posted: 26/09/2010 22:31
by LeKo
Nisu sve sa pet vrata, vec samo karavan izvedbe i sedan verzije gdje se sa poklopcem gepeka podize i zadnje staklo to su ta 5 vrata, a ako se dize samo poklopac gepeka bez zadnjeg stakla to nisu vrata.


@Better, hajde mi ti pokaži kako se na Octaviji (limuzina) otvara gepek barem slikom, a ja ću tebi ako treba na licu mjesta.

#21 Re: ZADNJI BRISAC

Posted: 26/09/2010 23:08
by corolla02
Hendrix wrote:Kod mene je "limuzina" tip i nervira me nekad stvarno što nema zadnjeg brisača kad kiša pada, ništa ne vidiš nazad.
pa? zar je problem obrisati/ocistiti zadnje staklo povremeno ili kad se sipa gorivo

#22 Re: ZADNJI BRISAC

Posted: 26/09/2010 23:13
by corolla02
Lexus sa skrivenim zadnjim brisacem :D

Image

#23 Re: ZADNJI BRISAC

Posted: 26/09/2010 23:17
by shlauf
LeKo wrote:Nisu sve sa pet vrata, vec samo karavan izvedbe i sedan verzije gdje se sa poklopcem gepeka podize i zadnje staklo to su ta 5 vrata, a ako se dize samo poklopac gepeka bez zadnjeg stakla to nisu vrata.


@Better, hajde mi ti pokaži kako se na Octaviji (limuzina) otvara gepek barem slikom, a ja ću tebi ako treba na licu mjesta.
5 VRATA:
Image

4 VRATA:
Image

Image

:thumbup:

Aleeeee aleeeeeeeeeee :dance:

#24 Re: ZADNJI BRISAC

Posted: 26/09/2010 23:44
by ljubav_aha
corolla02 wrote:Lexus sa skrivenim zadnjim brisacem :D

Image

:thumbup:

#25 Re: ZADNJI BRISAC

Posted: 27/09/2010 00:00
by johntra
shlauf, nemoj zbunjivati ljude na foru, ne postoji Octavija sa četvero vrata.... :D