Page 1 of 2
#1 ZADNJI BRISAC
Posted: 25/09/2010 15:21
by milojicabrzi
Pitanje za automobilske znalce, koji se razumiju u dizajn. Naime, posmatram rijesenja dizajna auta, i vidim da vecina auta (99%) sa Heatchbeck (skracenom) karoserijom, kao sto je Golf, Punto, Kadet, ima zadnji brisac, dok auta sa limuzinskom varijantom, sa duzim gepekom, nemaju taj dio...Ja vozim limuzinsku varijantu auta, i nekad me nervira sto nema zadnjeg brisaca...Zna li neko zasto je to tako?
#2 Re: ZADNJI BRISAC
Posted: 25/09/2010 15:34
by ljudozder
Vjerovatno zato što taj zadnji dio štiti staklo od prašine dovoljno dobro da brisač nije neophodan

Jesil ikad vidio neki sedan sa toliko prašine na zadnjem stakjlu kao na recimo nekom Golfu, Yugu, Puntu i sl.

#3 Re: ZADNJI BRISAC
Posted: 25/09/2010 15:35
by maxell_sarajevo
Vidio sam da par Octavia ima zadnji brisac

#4 Re: ZADNJI BRISAC
Posted: 25/09/2010 15:44
by 1946
maxell_sarajevo wrote:Vidio sam da par Octavia ima zadnji brisac

One sa 5 vrata. Sa 4 nemaju

#5 Re: ZADNJI BRISAC
Posted: 25/09/2010 16:11
by za_sada_bez_dobrog_nicka
To je zbog turbulentnog strujanja zraka, koje je mnogo izraženije kod "odrezanih" karoserija i koje kovitla prašinu i prljavštinu iza vozila i lijepi je na zadnje staklo.
#6 Re: ZADNJI BRISAC
Posted: 25/09/2010 21:31
by mayab
#7 Re: ZADNJI BRISAC
Posted: 25/09/2010 23:14
by hookah
#8 Re: ZADNJI BRISAC
Posted: 26/09/2010 01:32
by ljudozder
tačno jbt, još nijednog VW-a, a posebno golfa, baš svi od keca do petice imaju vječito zaprljan zadnji kraj

#9 Re: ZADNJI BRISAC
Posted: 26/09/2010 04:54
by ljubav_aha
Replace your wiper blades every 6 months or 6,000 miles - even if you live in a "dry" place like Arizona ,dzaba,ne mogu si pomoci u vezi sigurnosti
bilo bi super kad bi svako auto imao strazni brisac
#10 Re: ZADNJI BRISAC
Posted: 26/09/2010 12:47
by LeKo
1946 wrote:maxell_sarajevo wrote:Vidio sam da par Octavia ima zadnji brisac

One sa 5 vrata. Sa 4 nemaju

Sve Octavie su sa 5 vrata (i limuzina i combi)....
@Maxell, samo Octavia (limuzina) sa podvozjem za loše puteve (odignute su više od ceste) dolazi sa zadnjim brisačem.
#11 Re: ZADNJI BRISAC
Posted: 26/09/2010 12:51
by LeKo
za_sada_bez_dobrog_nicka wrote:To je zbog turbulentnog strujanja zraka, koje je mnogo izraženije kod "odrezanih" karoserija i koje kovitla prašinu i prljavštinu iza vozila i lijepi je na zadnje staklo.
To je to

#12 Re: ZADNJI BRISAC
Posted: 26/09/2010 13:59
by 1946
LeKo wrote:1946 wrote:maxell_sarajevo wrote:Vidio sam da par Octavia ima zadnji brisac

One sa 5 vrata. Sa 4 nemaju

Sve Octavie su sa 5 vrata (i limuzina i combi)....
@Maxell, samo Octavia (limuzina) sa podvozjem za loše puteve (odignute su više od ceste) dolazi sa zadnjim brisačem.
Edit: Evo @Better man je odgovorio ono što sam ja pretpostavljao

#13 Re: ZADNJI BRISAC
Posted: 26/09/2010 14:00
by Better Man
LeKo wrote:1946 wrote:maxell_sarajevo wrote:Vidio sam da par Octavia ima zadnji brisac

One sa 5 vrata. Sa 4 nemaju

Sve Octavie su sa 5 vrata (i limuzina i combi)....
@Maxell, samo Octavia (limuzina) sa podvozjem za loše puteve (odignute su više od ceste) dolazi sa zadnjim brisačem.
Nisu sve sa pet vrata, vec samo karavan izvedbe i sedan verzije gdje se sa poklopcem gepeka podize i zadnje staklo to su ta 5 vrata, a ako se dize samo poklopac gepeka bez zadnjeg stakla to nisu vrata.
#14 Re: ZADNJI BRISAC
Posted: 26/09/2010 15:46
by johntra
Kod svih octavia se dižu peta vrata, ta opcija je samo uvedena kod novog Superba, ali i on opet ima zadnji brisač u svim verzijama...viđao sam ja trovolumenskih automobila sa brisačem, stara Mazda 323 sedan, Peugeot 406, itd....
#15 Re: ZADNJI BRISAC
Posted: 26/09/2010 16:39
by Hendrix
Kod mene je "limuzina" tip i nervira me nekad stvarno što nema zadnjeg brisača kad kiša pada, ništa ne vidiš nazad.
#16 Re: ZADNJI BRISAC
Posted: 26/09/2010 19:06
by shlauf
@Better Man
Nisu sve sa pet vrata, vec samo karavan izvedbe i sedan verzije gdje se sa poklopcem gepeka podize i zadnje staklo to su ta 5 vrata, a ako se dize samo poklopac gepeka bez zadnjeg stakla to nisu vrata.[/quote]
Evo vam primjer:
4 vrata
5 vrata

#17 Re: ZADNJI BRISAC
Posted: 26/09/2010 21:14
by ljubav_aha
bas je dobar zadnji brisac kad pada snijeg koji se ne topi dovljno brzo
#18 Re: ZADNJI BRISAC
Posted: 26/09/2010 21:39
by AmADin_gospo
za_sada_bez_dobrog_nicka wrote:To je zbog turbulentnog strujanja zraka, koje je mnogo izraženije kod "odrezanih" karoserija i koje kovitla prašinu i prljavštinu iza vozila i lijepi je na zadnje staklo.
upravo tako,

#19 Re: ZADNJI BRISAC
Posted: 26/09/2010 22:21
by ljubav_aha
AmADin_gospo wrote:za_sada_bez_dobrog_nicka wrote:To je zbog turbulentnog strujanja zraka, koje je mnogo izraženije kod "odrezanih" karoserija i koje kovitla prašinu i prljavštinu iza vozila i lijepi je na zadnje staklo.
upravo tako,

a voda,blato i snjeg ipak nisu istog hemijskog sastava

#20 Re: ZADNJI BRISAC
Posted: 26/09/2010 22:31
by LeKo
Nisu sve sa pet vrata, vec samo karavan izvedbe i sedan verzije gdje se sa poklopcem gepeka podize i zadnje staklo to su ta 5 vrata, a ako se dize samo poklopac gepeka bez zadnjeg stakla to nisu vrata.
@Better, hajde mi ti pokaži kako se na Octaviji (limuzina) otvara gepek barem slikom, a ja ću tebi ako treba na licu mjesta.
#21 Re: ZADNJI BRISAC
Posted: 26/09/2010 23:08
by corolla02
Hendrix wrote:Kod mene je "limuzina" tip i nervira me nekad stvarno što nema zadnjeg brisača kad kiša pada, ništa ne vidiš nazad.
pa? zar je problem obrisati/ocistiti zadnje staklo povremeno ili kad se sipa gorivo
#22 Re: ZADNJI BRISAC
Posted: 26/09/2010 23:13
by corolla02
Lexus sa skrivenim zadnjim brisacem

#23 Re: ZADNJI BRISAC
Posted: 26/09/2010 23:17
by shlauf
LeKo wrote:Nisu sve sa pet vrata, vec samo karavan izvedbe i sedan verzije gdje se sa poklopcem gepeka podize i zadnje staklo to su ta 5 vrata, a ako se dize samo poklopac gepeka bez zadnjeg stakla to nisu vrata.
@Better, hajde mi ti pokaži kako se na Octaviji (limuzina) otvara gepek barem slikom, a ja ću tebi ako treba na licu mjesta.
5 VRATA:
4 VRATA:
Aleeeee aleeeeeeeeeee

#24 Re: ZADNJI BRISAC
Posted: 26/09/2010 23:44
by ljubav_aha
#25 Re: ZADNJI BRISAC
Posted: 27/09/2010 00:00
by johntra
shlauf, nemoj zbunjivati ljude na foru, ne postoji Octavija sa četvero vrata....
