Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
maksi
Posts: 36
Joined: 12/05/2009 18:36

#51 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by maksi »

Prije pet godina (2005) kupio sam Golf 3 i odmah sam nabacio sve cetiri nove gume, MS Debica Frigo, najeftinije od svih iz ponude, i super sam zadovoljan. Prosle zime sam promijenio samo prednje jer su se vise istrosile u odnosu na zadnje. A zadnje josuvijek koristim. Znaci non stop jedne te iste, nista ne mijenjam, a nikad nisam morao staviti lance.
Dady
Posts: 739
Joined: 22/02/2010 12:38

#52 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dady »

Aurea Mediocritas wrote:Prosle zime kupio GY UG7+ 195-60-R15 i samo riječi hvale.
Ove zime idu nazad a dvije nove kupujem naprijed.
Ono sto sam ucio u skoli je da bolje gume idu nazad. Zadnje gume su najbitnije za stabilnost vozila. Oni koji su imali prilike iskusiti kako izgleda kada ti pukne zadnja guma na autu u toku voznje znaju o cemu pricam.
poz
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#53 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by vnm »

za stabilnost pri vecim brzinama da. za gradsku voznju, pogotovo po sarajevu, je bitnije da su bolje na pogonskim tockovima.
tavustavus
Posts: 242
Joined: 08/04/2010 22:33

#54 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by tavustavus »

samo mali off topic potrebna mi je ova guma... Continental Sport Contact 2 205-55-16 kolko para i da ljetna je guma u pitanju...nek se javi sa dobrom cijenom...

dalje nastavljamo sa zimskim gumama sory..
User avatar
Aurea Mediocritas
Posts: 353
Joined: 24/05/2009 02:04

#55 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Aurea Mediocritas »

Dady wrote:
Aurea Mediocritas wrote:Prosle zime kupio GY UG7+ 195-60-R15 i samo riječi hvale.
Ove zime idu nazad a dvije nove kupujem naprijed.
Ono sto sam ucio u skoli je da bolje gume idu nazad. Zadnje gume su najbitnije za stabilnost vozila. Oni koji su imali prilike iskusiti kako izgleda kada ti pukne zadnja guma na autu u toku voznje znaju o cemu pricam.
poz
Bolje je imati bolje gume na pogonskim točkovima. Kod mene su pogonski točkovi naprijed.
User avatar
Qler
Posts: 23609
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#56 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Qler »

E, ako ti tako kazes, onda u redu...
sLLayer
Posts: 567
Joined: 31/03/2009 21:39

#57 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by sLLayer »

najbolje sve 4, da ne mislis :lol:
User avatar
Aurea Mediocritas
Posts: 353
Joined: 24/05/2009 02:04

#58 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Aurea Mediocritas »

sLLayer wrote:najbolje sve 4, da ne mislis :lol:
To jest.
Ako staviš sve 4 nove istovremeno, vremenom ćeš uočiti da se gume na pogonskim točkovima brže troše jer pogonski točkovi vuku, dakle proklizavaju. Preostale dvije gume samo se kotrljaju.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#59 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i »

Aurea Mediocritas wrote:
Dady wrote:
Aurea Mediocritas wrote:Prosle zime kupio GY UG7+ 195-60-R15 i samo riječi hvale.
Ove zime idu nazad a dvije nove kupujem naprijed.
Ono sto sam ucio u skoli je da bolje gume idu nazad. Zadnje gume su najbitnije za stabilnost vozila. Oni koji su imali prilike iskusiti kako izgleda kada ti pukne zadnja guma na autu u toku voznje znaju o cemu pricam.
poz
Bolje je imati bolje gume na pogonskim točkovima. Kod mene su pogonski točkovi naprijed.

Kad ti pukne guma pri 100kmh promijenit ćeš mišljenje. Ali u principu najbolje je sve 4 gume nove i mijenjati ih svake druge-treće sezone, prije nego se ozbiljnije potroše. Samo je to skup sport.
sLLayer
Posts: 567
Joined: 31/03/2009 21:39

#60 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by sLLayer »

Aurea Mediocritas wrote:
sLLayer wrote:najbolje sve 4, da ne mislis :lol:
To jest.
Ako staviš sve 4 nove istovremeno, vremenom ćeš uočiti da se gume na pogonskim točkovima brže troše jer pogonski točkovi vuku, dakle proklizavaju. Preostale dvije gume samo se kotrljaju.
i koce :-)
User avatar
Aurea Mediocritas
Posts: 353
Joined: 24/05/2009 02:04

#61 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Aurea Mediocritas »

sLLayer wrote:
Aurea Mediocritas wrote:
sLLayer wrote:najbolje sve 4, da ne mislis :lol:
To jest.
Ako staviš sve 4 nove istovremeno, vremenom ćeš uočiti da se gume na pogonskim točkovima brže troše jer pogonski točkovi vuku, dakle proklizavaju. Preostale dvije gume samo se kotrljaju.
i koce :-)
I, naravno, koče, u pravu si, ali odosmo mi u off-topic.
Najbolje je u zimskim uvjetima imati sve 4 gume nove. Ne treba biti posebno pametan za ovakav zaključak.
ADAC-ovi testovi su dobar polazatelj kvaliteta pojedinih brendova.
User avatar
Qler
Posts: 23609
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#62 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Qler »

Legle dvije 195/65 R15 31 sedmica 2010 godine Goodyear Ultragrip 7+. 264KM godina garancije, besplatno balansiranje i montaza.

Baj d vej, prezadovoljan sam uslugom!
User avatar
Aurea Mediocritas
Posts: 353
Joined: 24/05/2009 02:04

#63 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Aurea Mediocritas »

Qler wrote:Legle dvije 195/65 R15 31 sedmica 2010 godine Goodyear Ultragrip 7+. 264KM godina garancije, besplatno balansiranje i montaza.

Baj d vej, prezadovoljan sam uslugom!
I sigurno se neces pokajati.

Odlicna guma.
tavustavus
Posts: 242
Joined: 08/04/2010 22:33

#64 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by tavustavus »

gdje legose i ko ih namontira...da nije rano :bih: :thumbup:
User avatar
twinport
Posts: 11
Joined: 14/09/2010 15:45

#65 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by twinport »

Pozdrav svima,

imam par pitanja u vezi guma i svaki savjet je dobrodoša! :-D
Došlo je vrime da se minjaju gume na autu i sad san u dilemi kakve gume uzeti. Živin u Makarskoj i često san na relaciji Makarska - Split (što i nije neka daljina, al tamo - vamo svako 2-3 dana po 120km + lokalna vožnja), pa ne znam koje gume uzeti zimske ili za kišu?
Ovdi nema sniga, ali zan bit dosta kiše zimi, a desi se i da 2-3 puta godišnje zapucan za Rajvosa jer san gori rođen, pa nisan siguran šta mi je najbolje napravit.
Ako imate kakvih pametnih, pucajte!
btw. auto je opel corsa 2005 god., što i nije neka jurilica, pa uzmite i to u obzir. :D

p.s. gleda san neke gume TIGAR, DEBICA i SPORTIVA, ako imate nekog iskustva s njima na promjenjivim uvjetima vičite. Vidia san komentare za Debicu i Tigar, ali su svi uglavnom bili na ponašanje na snigu i ledu, vama je bitno izskijat zimu..... :razz:
LeKo
Posts: 1489
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#66 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by LeKo »

Lipi, uzmi ti sebi Uniroyal Rainexpert, netriba tebi M+S. Živija i sritno.
User avatar
dzenan_tr
Posts: 143
Joined: 18/05/2008 23:30

#67 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by dzenan_tr »

Iako se nadam da ćemo barem još IX i X mjesec voziti na ljetnim gumama, počeo sam tražiti zamjenu za iste. Dimenzije koje mi odgovaraju su 195/55/16, a izbor sam sveo na četiri modela: Michelin Alpin 4, Continental TS 830 P, Dunlop SP Winter 3D i Fulda Control HP. Ima li neko sa iskustvom na ovim gumama i naravno preporukama za kupovinu u smislu cijena? Hvala
User avatar
twinport
Posts: 11
Joined: 14/09/2010 15:45

#68 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by twinport »

LeKo wrote:Lipi, uzmi ti sebi Uniroyal Rainexpert, netriba tebi M+S. Živija i sritno.
Hvala na savjetu, da te unda pitan jos nešto pošto si još online.
Znaš li otprilike koliko koštaju te gume i znaš li di ih ima u Sarajevu uzet, jer ih planiram gori uzimat, jer su vjerovatno jeftinije.... 8-)
User avatar
citroen
Posts: 5863
Joined: 19/05/2009 18:08
Location: Sarajevo,memli strana

#69 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citroen »

dzenan_tr wrote:Iako se nadam da ćemo barem još IX i X mjesec voziti na ljetnim gumama, počeo sam tražiti zamjenu za iste. Dimenzije koje mi odgovaraju su 195/55/16, a izbor sam sveo na četiri modela: Michelin Alpin 4, Continental TS 830 P, Dunlop SP Winter 3D i Fulda Control HP. Ima li neko sa iskustvom na ovim gumama i naravno preporukama za kupovinu u smislu cijena? Hvala
Ja imam zimske Dunlop SP Winter 3d u dimenziji 205/55 R16 i prezadovoljan sam sa njima,odlicne su u zimskim uslovima
User avatar
Qler
Posts: 23609
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#70 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Qler »

tavustavus wrote:gdje legose i ko ih namontira...da nije rano :bih: :thumbup:

Uzeo ih u radnji iza ŽIŠ-a na malti/socijalnom, autopraona/vulkanizer. Sve na nivou :) sto bi rekao Žika :D

a samo su stavljene na felge, nisu jos na autu. Za to se ceka zakonski rok :)
User avatar
citroen
Posts: 5863
Joined: 19/05/2009 18:08
Location: Sarajevo,memli strana

#71 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citroen »

Qler wrote:
tavustavus wrote:gdje legose i ko ih namontira...da nije rano :bih: :thumbup:

Uzeo ih u radnji iza ŽIŠ-a na malti/socijalnom, autopraona/vulkanizer. Sve na nivou :) sto bi rekao Žika :D

a samo su stavljene na felge, nisu jos na autu. Za to se ceka zakonski rok :)
Cuo sam da imaju velik izbor guma po povoljnim cijenama
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#72 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Control panel »

LeKo wrote:Lipi, uzmi ti sebi Uniroyal Rainexpert, netriba tebi M+S. Živija i sritno.
ja imam te geume i to je ljetna guma. ako ga malo snijega uhvati na putu prema SA bice mu veselo.
User avatar
Qler
Posts: 23609
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#73 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Qler »

@citroen:

vidio sam neke izlozene ispred radnje, ali mi je rekao momak da imaju naravno Save ko pljeve, ali i da imaju i svega po narudzbi.
User avatar
twinport
Posts: 11
Joined: 14/09/2010 15:45

#74 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by twinport »

Zanima me ima li kakvih internet stranica di se mogu provjerit i usporedit cijene, ja san uspia nac samo neke u banja luci, a do tamo neman namjeru ic :P i Makbel Trade, ali po ovome na webu nemaju bas neki veliki izbor.... :(
sve za raju i jarane
Posts: 17
Joined: 16/08/2010 15:54
Location: sarajevo

#75 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by sve za raju i jarane »

a jel neko ima vozacku od vas??? Jel vi vozite i po snijegu ili ste samo ljetni vozaci. Sava eskimo s3 po snijegu nema bolje gume, na kisi nije nesto, ali snijeg, bljuzgavica...i to ce reci svako ko je probao skoro sve gume i vozi po snijegu...znaci ne vozi se trmvajem i taksijem, nego vozio svoj auto i ako je snjeg...
Post Reply