Page 1 of 7

#1 Premium segment okrsaj

Posted: 06/09/2010 18:45
by Blobi
Primjecujem da je na meni omiljenom podforumu, "Auto", postalo malkice dosadno. Jedan od razloga je taj sto je ponestalo onih "pravih" tema, gdje ce lokalni auto eksperti i demagozi dobiti priliku da malo pljuju po svemu, ili pohvale "svog konja".

Helem, za neke san (mozda i nedostizan), za neke stvarnost. Kako god, bilo bi lijepo cuti misljenja svih forumasa na ovu temu. Ako nista, lijepo je diskutovati o ovim tehnoloskim dostignucima (ovo nisu automobili).

Pa evo, potrudit cu se da budem maksimalno nepristrasan, a ucesnike ovog "okrsaja" cu poredati alfabetski (A-Z). Svi automobili su upareni sa najjacim dizel motorima koji su u ponudi.

Audi A8

Image
Image
Image

Motor: 4.2 V8 TDI
Snaga: 350ks
Obrtni moment: 700 Nm @ 1,900 rpm, 790 NM @ 2250 rpm

BMW 7

Image
Image
Image

Motor: 4.0d (3.000 ccm zapremine)
Snaga: 326ks
Obrtni moment: 600 Nm @ 1900 rpm

Mercedes S klasa

Image
Image
Image

Motor: 4.2 CDI diesel
Snaga: 314 ks
Obrtni moment: 700 Nm @ 1950 rpm, 730 Nm @ 2200 rpm

Zamolio bih unaprijed da rasprava ne krene u krivom toku, i da se ne pocne govoriti o "Hondi Ridgeline", ili osovini "Dodge RAM-a". Na ovoj temi se radi o SAMO I ISKLJUCIVO cetiri iznad navedena vozila, sa pomenutim motorima. Nista Jaguar, nista Aston Martin, Maserati... :dance:

EDIT: Na zahtjev pojedinih forumasa, Lexus je izbacen zbog toga sto u ponudi nema dizel motore.

Neka zustra rasprava zapocne :D :D :D.

#2 Re: Premium segment okrsaj

Posted: 06/09/2010 18:46
by Blobi
Moje misljenje je da Audi ima najljepsi interijer, dok za eksterijer vagam izmedju Mercedesa i Audija. U svakom slucaju, Audijev motor je najsnazniji, barem sto se podataka tice...

#3 Re: Premium segment okrsaj

Posted: 06/09/2010 19:04
by shlauf
Audi odličan a kod Mercedesa i Lexus-a mi se ne svidja ova lamperija u unutrašnjosti. :D

Aleeee aleeeeeeeeee :dance:

#4 Re: Premium segment okrsaj

Posted: 06/09/2010 19:05
by olensoner
Bilo bi dobro upakovati Audija u BMW-a, jer kod Audija mi se sve svidja osim izgleda, motor, unutrasnjost, pogon, snaga sve, a BMW mi se svidja estetski. Mada da se radi o benzincima definitvno bih izabrao BMW-a u potpunosti, ovako stvarno ne znam sta bih izabrao. Mercedes je dobar, ali vec 5 godina je na trzistu, Lexus je isto dobar ali interijer izgleda kao da je dizajniran 1998. godine, zastario i kicav nekakav...
@blobi, LS Lexus nema dizel motora, tako da ne gubis vrijeme trazeci podatke, jedina prikladna zamjena moze biti benzinski motor: 4600cc, 380cv, 493Nm :thumbup:

#5 Re: Premium segment okrsaj

Posted: 06/09/2010 19:11
by dottore
BMW 750li, ne bih ovog dizela.... :mrgreen:

#6 Re: Premium segment okrsaj

Posted: 06/09/2010 19:12
by shlauf
Lexus 2007 LS 460
benzinski motor
Obujam [ccm] 4608
Snaga [kW/KS] 280/381
Pri o/min 6400
Maks. okr. moment [Nm] 493
Pri o/min 4100

Brzina
Max.brzina [km/h] 250
Ubrzanje 0-100 [s] 5,7
:D

Aleeee aleeeeeeeeeeee :dance:

#7 Re: Premium segment okrsaj

Posted: 06/09/2010 19:21
by mišmaš
Šta ja znam nisam vozio nijednog, al nekako Audi nikako ne smatram premiumom, nema mi taj neki duh il šta već, i pored toga što mi se vanjski izgled ne sviđa, nema mi nekako "premium" dušu, možda je i do mene ko će ga znat. A kako rekoh da nisam nijednog od navedenih vozio, pa ocijenit ću samo prema ovome što vidim na slikama, znači Lexus mi se najviše sviđa. mada eto u anketu su stavljeni samo neki od predstavnika iz mid-luxury domena, i ja bih dodao tu mozda i jaguara xj, i ponesto iz amerike (koji bi naravno kod mene jednoglasno pobijedili sto se dizajna tice 8-) ), ali da ne bude zabune ono high-luxury segment ravnopravno drze bentley i rolls royce, maybach je tu negdje, ali ipak nije to klasa jos za bentleya... eto, jel dovoljno od mene starog znalca :D :lol:

#8 Re: Premium segment okrsaj

Posted: 06/09/2010 19:38
by shlauf
Primetio sam da ovim autima nešto fali:

Image

:D :D :D

Aleeee aleeeeeeeeeee :dance:

#9 Re: Premium segment okrsaj

Posted: 06/09/2010 20:00
by mišmaš
hahahahha :D dobro primjećuješ brate svaka čast :lol:

#10 Re: Premium segment okrsaj

Posted: 06/09/2010 20:07
by kod65
mišmaš wrote:hahahahha :D dobro primjećuješ brate svaka čast :lol:
A jest ova sedmica ruzna, pogotovo naprijed.

shlauf, patentiraj to sto prije :D

#11 Re: Premium segment okrsaj

Posted: 06/09/2010 21:16
by Blobi
kod65 wrote:
mišmaš wrote:hahahahha :D dobro primjećuješ brate svaka čast :lol:
A jest ova sedmica ruzna, pogotovo naprijed.

shlauf, patentiraj to sto prije :D
I meni se sedmica cini nekako nezgrapnom naprijed, mada je nazad OK, ali u svakom slucaju da je jedna opaka limuzina. Pogledaj samo taj interijer :thumbup:

#12 Re: Premium segment okrsaj

Posted: 06/09/2010 21:22
by Karabaja
Je li se ovo igramo "izbaci uljeza"? :D Šta će ti ovaj Lexus ovdje :D

#13 Re: Premium segment okrsaj

Posted: 06/09/2010 21:26
by kurty
Karabaja wrote:Je li se ovo igramo "izbaci uljeza"? :D Šta će ti ovaj Lexus ovdje :D

haj nek se javi ko je glasao za njega...

EDIT: 2 glasa za lexus... :lol: :lol:


ja cu malo sad off..
nadam se da mi postavljac teme nece zamjeriti, a ova anketa me na to posjetila...
sjecatel se neke teme, nesta kao "najbolje sise sa domacih tv ekrana"... uglavnom bilo je par sex bombi, dok je na anketu zalutala Sanja Vlaisavljevic... i nakon mjesec dana, Sanja ima jedan glas, ove ostale bruku simpatizera...
i neko napisa:
"Haj nek se javi onaj ko je glasao za Sanju...necemo mu nista" :lol: :lol: :lol:


Glas ide BMWu... jer mi je san vozati BMW... i naravno da u sabracajnoj pise moje ime i prezime

#14 Re: Premium segment okrsaj

Posted: 06/09/2010 22:34
by frankwhite
BMW definitivno najljepsi izvana kao i unutra, audi mi je ruzan a i nekako ga ne vidim u istoj klasi sa mercedesom ili BMWom, lexus također ne mogu uzeti u obzir jer ga vidim samo kao toyotu. Ovje je meni samo poredjenje izmedju mercedesa i BMWa a BMW mi se vise svidja po svemu (najbolji motor, najljepsi itd)

#15 Re: Premium segment okrsaj

Posted: 06/09/2010 23:04
by Bordolini
Kad bi se nekako moglo kombinovati izabrao bih unutrasnjost iz A8, "nos" od Merca a "guzu" od Benge.

#16 Re: Premium segment okrsaj

Posted: 06/09/2010 23:05
by 530i
BMW sam vidjeo uživo i to bijeli 750iL...auto je perverzno, ali nije markantan kao 5-ica E60 i ostale starije kreacije Banglea.

Ja ću se voditi onom seoskom politikom Mercedes je Mercedes iako i drugi mogu da mu pariraju bez pardona.

#17 Re: Premium segment okrsaj

Posted: 06/09/2010 23:28
by corolla02
joj sto su se "balkanci okupili u jedan saf" :lol: kad je rijec o BMW i njegovoj neprikosnovenosti, te kako je jedino to premium segment a ostalo su kopije ovog ili onog, ma mojne te serii... i nije cudo sto je eto i bio i ostao samo Balkan Motor Wagen, ali i to neko wozilo mora da bidne :thumbup:

Na temu: nije mi san voziti Lexusa niti bilo koje od ovih navedenih, ali kad bi biro onda bih se dvoumio izmedju Lexe i Mercha ali bi ipak opt za Lexus, opet po svojoj tradiciji :-D . Mislim da su Merc i Lexo puno luksuzniji al istovremeno manje sportski u odnosu na prva dva. Takodjer, oba su najstarija serija od svih ovih 4, tamo iz 2006. Malu prednost Lexi vs Merch dajem za interijer koji je jednostavan, efektivan i klasican i u 2010. Za snagu ne treba brinuti jer su svi od prilozenih V8 te da mi je to bitno (N/m ili KS tj. te cifre) odabrao bih opet nesto sportsko, nakindjureno i nafurano :mrgreen:

i da, BMW iz 2010 mozda i najljepsi model ove serije 7 do sad, dok Audi ipak stagnira iz serije u seriju, te mu se ovi najnoviji(premium) zadnji stopovi trebaju se uskoro prodavati na novoj Jetti ovdje u SAD.

@blobi; dobra tema :thumbup: ali ju je treba ponovno ponoviti za koju godinu, radi novog LS i S klasse, te vidjeti sta oni novog imaju da kazu :wink:

#18 Re: Premium segment okrsaj

Posted: 06/09/2010 23:33
by johntra
Glas ide za LS-a, jer Lexus ima hibridnu tehnologiju, koja je vodećoj trojci iz Njemačke zadala velike glavobolje i koja je dokazala da je smrdljivi dizel odavno prevaziđen, kako po pitanju potrošnje, tako po pitanju performansi...
što se tiče trenutno najboljeg auta u klasi, to je bez sumnje A8...prvo, jer su svi konkurenti stariji od njega, a drugo, jer se Audi baš potrudio oko ovog modela...bio sam na njegovoj promociji i mislim da je na dobrom tragu čuvene D2 generacije, tu mislim na facelift verziju iz 1999. godine (mada mi je uvijek bilo čudno kako je to faeclift, kada se radilo o skroz drugom autu)...što se tiče nove osmice, jedino mi se ne sviđaju ova šugava izlomljena LED svjetla...

#19 Re: Premium segment okrsaj

Posted: 06/09/2010 23:35
by hookah
kad bi mi neko odlučio poklonit auto i kad bih moro birat nešto u ovoj vrijednosti, odabro bi nekog renaulta ili nekog amerikanca koji su po tradiciji jeftiniji (a bolji 8-) oujea, sad pljujte), a razliku bih uzeo u parama... meni lično glupost dat toliko para za auto, i ko da te pare za mene je debil ili ne zna šta znači zaradit pare :dance: :x btw moj glas lexusu, ipak se vidi taj stil u odnosu na šugavu njemačku tehnologiju :thumbup: izuzev možda mercedesa, al nije me nikad merc nešto extra privlačio

#20 Re: Premium segment okrsaj

Posted: 06/09/2010 23:40
by Qler
1. Mercedes
2. BMW
3. Audi
4. Mercedes E klase
5. Lexus :D :run:

#21 Re: Premium segment okrsaj

Posted: 06/09/2010 23:41
by Qler
@hookah

sto ti kazes debil daje ovolike pare za auto. Ja cu sad izaci na ulicu i naci bar 10 ljudi koji ce reci da samo debil daje 10k KM za auto... Drug, sve je relativno.

A o tome da americka auta valjaju, necemo :D

#22 Re: Premium segment okrsaj

Posted: 06/09/2010 23:42
by ado-šampion
Znam samo da Mercedes ima prekopiranu centralnu konzolu iz stare BMW sedmice... :)

#23 Re: Premium segment okrsaj

Posted: 06/09/2010 23:46
by hookah
Qler wrote:@hookah

sto ti kazes debil daje ovolike pare za auto. Ja cu sad izaci na ulicu i naci bar 10 ljudi koji ce reci da samo debil daje 10k KM za auto... Drug, sve je relativno.

A o tome da americka auta valjaju, necemo :D

normala, sve je to relativno, samo kažem ono jbg kako ja sve to vidim... nisam reko ni da je 10k KM taman, po nekom mom mišljenju 20ak milja je taman :thumbup: i ne bih o amerikancima naravno, al samo da kažem dokle god me jedan od njih ne izda, ostavi u šumi ili na cesti, ne mogu reć da ne valjaju :thumbup:

#24 Re: Premium segment okrsaj

Posted: 06/09/2010 23:50
by Romeo 80
E jes vam izbor...
Hebo vas ta kuruza, treba imati stila.

Ja bih izabrao ovo! :)

Image
Image
Image

#25 Re: Premium segment okrsaj

Posted: 07/09/2010 00:07
by citroen
Ova klasa automobila me ne privlaci,ali et kad je blobi postavio onda da glasamo redom...
1.Audi A8
2.Mercedes S
3.Lex ls
4.Bmw..koji je samo zbog prednjeg dijela zavrsio na poziciji br.4