Pravoslavna slava

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
radostan dan
Posts: 27098
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#101 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 22/10/2011 10:37, edited 1 time in total.
mig
Posts: 6934
Joined: 18/05/2010 10:37

#102 Re: Pravoslavna slava

Post by mig »

.
Last edited by mig on 29/02/2012 09:20, edited 1 time in total.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#103 Re: Pravoslavna slava

Post by ljubav_aha »

mig wrote:
radostan dan wrote: Resavska škola :wink: nema na čemu.
:thumbup:
Znaci, bila sam u potpunoj neverici dok nisam stigla do onog dubokog naklona, tek tada sam skontala da se zezas :lol: Bas sam se nasmejala ;-)

Ali da ne privatizujem temu, reKni ti meni, posto vidim da si vrlo upucen, kada se devojka uda, ona preuzima slavu svoga supruga tj njegove porodice. Da li na neki nacin zadrzava (obelezava) i svoju "devojacku" slavu ili se samom udajom oprasta od nje?
zasto se zene u ovozemaljskom svijetu "sluzbeno" odricu svega :?:
radostan dan
Posts: 27098
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#104 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 22/10/2011 10:37, edited 1 time in total.
radostan dan
Posts: 27098
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#105 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 22/10/2011 10:38, edited 1 time in total.
mig
Posts: 6934
Joined: 18/05/2010 10:37

#106 Re: Pravoslavna slava

Post by mig »

.
Last edited by mig on 29/02/2012 09:19, edited 1 time in total.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#107 Re: Pravoslavna slava

Post by ljubav_aha »

mig wrote:
radostan dan wrote: Yes, ali jock.
Udajom preuzima slavu svog supruga.
Ukoliko želi, u dogovoru sa suprugom može prisluživati svoju djevojačku slavu. Prisluživati - obilježiti, isti protokol, najčešće u nekom manjem obimu, a nekad u istom kapacitetu.
To se najčešće radi kada je ženina slava ugašena, kada nema roditelja, a npr. ima sestre ili je jedinica. Nema brata koji će tu slavu nastaviti. Neke supruge jednostavno žele da taj dan obilježe.

Ljubav aha misli da se je riječ o odricanju u korist muža. Nije o tome riječ.
Svaka porodica ima svoju slavu koju slavi. Ženin otac takođe slavi slavu, i ne može je spremati, posluživati u isto vrijeme i njegova kći u drugoj kući, koja se udala u drugu porodicu, već dolazi sa svojim suprugom (ako su slave brojne, 20-40 gostiju, onda dođe i sa svekrom i svekrvom), kao i što njeni roditelji dolaze na slavu njenog muža.

Slava je specifikum svake kuće, porodice, doma, o tome je riječ, a ne o odricanju ili odbacivanju.
Šta ćemo sa slučajevima gdje je suprug došao na miraz, prizetio se? Glavna slava je ženina, tačnije ne ženina nego slava ženinog oca, a suprugova se prislužuje.
Ne zato što je on došao na miraz, nego zato što je ta slava karakteristika za tu kuću davno prije nego je zet u nju stigao.

Valjda nisam zakomplikovao. Ako jesam, nema druge, moraćemo napraviti krug i krenuti - pomozi nam Nikolaa, Nikolaaa, Nikolaaaa. :mrgreen:
Hvala, na moju zalost, nisi zakomplikovao, bio si vrlo jasan i iscrpan u svom odgovoru, tako da ovaj put nista od drugog kruga :lol:

hvala,ali ljubav_aha zna o vaznosti slave u svakoj kuci/porodici,ali ovo me je nasmijalo "Šta ćemo sa slučajevima gdje je suprug došao na miraz, prizetio se? Glavna slava je ženina, tačnije ne ženina nego slava ženinog oca, a suprugova se prislužuje." :) ,znaci, slava se prenosi muskim potomcima ;-)

jao diksriminacije :)
User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#108 Re: Pravoslavna slava

Post by psydelija »

caes wrote:svaka pravoslavna porodica ima svoju slavu, a ne svako selo.
ko odredjuje slavu i koja je slava najaca?! da li je to sv.nikola 19.12.?
User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#109 Re: Pravoslavna slava

Post by psydelija »

ljubav_aha wrote: zasto se zene u ovozemaljskom svijetu "sluzbeno" odricu svega :?:
zato sto su slabije, valjda?! :lol:
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#110 Re: Pravoslavna slava

Post by ljubav_aha »

psydelija wrote:
ljubav_aha wrote: zasto se zene u ovozemaljskom svijetu "sluzbeno" odricu svega :?:
zato sto su slabije, valjda?! :lol:
na Planeti Majmuna su cak imale bolju ravnopravnost :|
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#111 Re: Pravoslavna slava

Post by nellington »

psydelija wrote:
ko odredjuje slavu i koja je slava najaca?! da li je to sv.nikola 19.12.?
Moj tata je jači od tvog tate! Moja slava je jača od tvoje slave :) Na koji način najjača?
radostan dan
Posts: 27098
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#112 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 22/10/2011 10:39, edited 1 time in total.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#113 Re: Pravoslavna slava

Post by ljubav_aha »

nellington wrote:
psydelija wrote:
ko odredjuje slavu i koja je slava najaca?! da li je to sv.nikola 19.12.?
Moj tata je jači od tvog tate! Moja slava je jača od tvoje slave :) Na koji način najjača?
na djeciji nacin :D

uvijek sam govorila ; moja mama i tata su pametniji od tvoje mame i tate /djecijom gramatikom ali i dobrom logikom/ :-D
User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#114 Re: Pravoslavna slava

Post by psydelija »

nellington wrote:
psydelija wrote:
ko odredjuje slavu i koja je slava najaca?! da li je to sv.nikola 19.12.?
Moj tata je jači od tvog tate! Moja slava je jača od tvoje slave :) Na koji način najjača?
najaca, koja se najvise praznuje u pravoslavaca!
kapiras?
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#115 Re: Pravoslavna slava

Post by nellington »

radostan dan wrote: Ne postoji najjača slava, sve su jednako rangirane, možda si mislio koja se najviše slavi? Nisam siguran, vjerujem da je zbirno (katol. i pravos.) - Nikoljdan, a što se samo pravosl. tiče - Nikoljdan i Đurđevdan.
Dobra ti je procjena. Nikoljdan - kojeg slavi većina mojih poznanika (koji su sad garant negdje u kuhinji :D), pa Đurđevdan, pa Jovanjdan.

@psydelija: sad kontam :)
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#116 Re: Pravoslavna slava

Post by ljubav_aha »

radostan dan wrote:
psydelija wrote:
caes wrote:svaka pravoslavna porodica ima svoju slavu, a ne svako selo.
ko odredjuje slavu i koja je slava najaca?! da li je to sv.nikola 19.12.?
Jb mater, ja posto' glavni pop na ovoj temi, a u crkvu odem jednom godišnje, i to baš zbog slavskog žita. :roll:
Nemam pojma kako ko određuje slavu. Neki pra-pra tako odredio, došlo mu tako :-)
Znam neke ljude koji nisu slavili, pa kad su riješili da slave izabrali su slave tj svece koje su slavili njihovi očevi, djedovi itd.
Takođe znam neke ljude koje su imali ludu sreću na dan nekog sveca (ono..., izbjegli neku tragediju), i tog sveca slave ravnopravno sa svojom slavom.
Možeš ti da slaviš i 16 slava, svoju, ženinu, komšinicinu (ako te je šta zadužila 8-) ), gradsku, seosku, itd, itd, samo ako možeš finansijski i fizički da to podneseš :mrgreen: .
Ne postoji najjača slava, sve su jednako rangirane, možda si mislio koja se najviše slavi? Nisam siguran, vjerujem da je zbirno (katol. i pravos.) - Nikoljdan, a što se samo pravosl. tiče - Nikoljdan i Đurđevdan.

:lol: :thumbup:
User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#117 Re: Pravoslavna slava

Post by psydelija »

radostan dan wrote:Jb mater, ja posto' glavni pop na ovoj temi

Nikoljdan i Đurđevdan.

-mora neko i ovde popovati. :D

-nikoljdan iliti 19.12. jeste li pekli zut secer? ili, zasto se samo sa nikoldan pece zut secer?

-djurdjevdan u biti nije srpska slava, ustvari jeste, samo ne srba belije puti.

@ljubav_aha
zene da malo manje isticu tu "neravnopravnost" kud i kamo bi bolje prolazile i ravnopravnije bile. :)
mentalist
Posts: 870
Joined: 25/12/2009 20:32

#118 Re: Pravoslavna slava

Post by mentalist »

psydelija wrote:
-nikoljdan iliti 19.12. jeste li pekli zut secer? ili, zasto se samo sa nikoldan pece zut secer?

-djurdjevdan u biti nije srpska slava, ustvari jeste, samo ne srba belije puti.
Nisam te bas razumio kakav ZUTI secer, ja prvi put to cujem. Jedino ako nije od tog mjesta obicaj gdje si bio, ali konkretno taj obicaj nije vezan za Nikoljdan. Ima jedino obicaj kuvanja zita 17.12 na Varindan koje se jede na Nikoljdan.Da nije mozda to?
A Sveti Georgije ili Djurdjevdan jeste srpska slava, a stvarno neznam zasto Romi slave Djurdjev dan. Mislim da i Romi Muslimani slace tu slavu...
User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#119 Re: Pravoslavna slava

Post by psydelija »

mentalist wrote:Nisam te bas razumio kakav ZUTI secer, ja prvi put to cujem. Jedino ako nije od tog mjesta obicaj gdje si bio, ali konkretno taj obicaj nije vezan za Nikoljdan. Ima jedino obicaj kuvanja zita 17.12 na Varindan koje se jede na Nikoljdan.Da nije mozda to?
pa, da, u sredini (srb) gde sam ja boravio posluzivao se "zuti secer" za sv.nikolu. znaci, pecen secer zute farbe... mislio sam da se svuda taj secer posluzuje, a bice da je to tradicija tog kraja.
da i zito.., nesto su mu tepali kao "ceskik".
mentalist
Posts: 870
Joined: 25/12/2009 20:32

#120 Re: Pravoslavna slava

Post by mentalist »

psydelija wrote:
mentalist wrote:Nisam te bas razumio kakav ZUTI secer, ja prvi put to cujem. Jedino ako nije od tog mjesta obicaj gdje si bio, ali konkretno taj obicaj nije vezan za Nikoljdan. Ima jedino obicaj kuvanja zita 17.12 na Varindan koje se jede na Nikoljdan.Da nije mozda to?
pa, da, u sredini (srb) gde sam ja boravio posluzivao se "zuti secer" za sv.nikolu. znaci, pecen secer zute farbe... mislio sam da se svuda taj secer posluzuje, a bice da je to tradicija tog kraja.
da i zito.., nesto su mu tepali kao "ceskik".
Pretpostavio sam da je do obicaja. 100 sela, 100 obicaja :-D
Ovo kuvanje zita sto sam pomenuo je vise obicaj nego praksa. Stvarno nisam upucen dali se praktikuje gdje dalje ili samo u mom kraju. I to je sasvim drugo "zito" od onog koje se sluzi svakom gostu na slavi.
radostan dan
Posts: 27098
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#121 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 22/10/2011 10:41, edited 1 time in total.
mig
Posts: 6934
Joined: 18/05/2010 10:37

#122 Re: Pravoslavna slava

Post by mig »

.
Last edited by mig on 29/02/2012 09:19, edited 1 time in total.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#123 Re: Pravoslavna slava

Post by ljubav_aha »

mig wrote:
Kako izgledaju stare srpske slave u ruhu novih običaja
Proslavljaju svece bez mere i ukusa

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/224520 ... re-i-ukusa

mig,odlican tekst,o jos bolji komentar:ljudi vise ne idu cak ni u crkvu taj dan,ali i dalje slave svoju slavu,ko koga laze;tuzno i glupo


http://www.serbianorthodoxchurch.net/hi ... rch/book5/

odlicna knjiga o istoriji srpske slave :thumbup:
radostan dan
Posts: 27098
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#124 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 22/10/2011 10:41, edited 1 time in total.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#125 Re: Pravoslavna slava

Post by nellington »

Neki dan sam otkrio da je Sveti Vasilije slava Partizana, to nisam znao (eto znam da je Zvezdi prikladno slava Đurđevdan :), a Delijama Sveti Simeon).
Post Reply