Pravoslavna slava

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#151 Re: Pravoslavna slava

Post by jaca-maca »

BHF_Manijak wrote:
jaca-maca wrote:
Evo da se i ja javim i prepricam svoje dozivljaje :lol:
Ja sam totalno bila zbunjena, prvo sto nisam znala ko je mama, ko baba, a kamoli ko je tetka :lol: :lol: :lol:
Izljubi ja tako sve redom, na pocetku zaboravih da se ljube tri puta, ali sam brzo ušla u stos :dance:
Sjedoh ja tako, svi bulje u mene, pogotovo njegovi roditelji i sestre :roll: :roll:
Odjednom svi ustaju, otac njegov poce da cita nest i kad je zavrsio ulazi njegova sestra i prinese neki tamjan ili sta vec, svi se krste, a ja sta cu, gdje cu, prvo sam kontala hajd necu, a kad je prilazila, ma sto da ne :lol:
I tak ti se ja prekrsti, ali sa 5 prstiju, dobro je pa sam pogodila stranu ;-)
Kasnije smo pili ono nesto iz jedne posude s jabukom unutra, bas je bilo odvratno :P
Pa onda zito i lomljenje slavskog kolaca i naravno prejela sam se :thumbup:
Sto se tice tih cigara, vidim ja da ih stavlju na case, a meni nista nije jasno. Koja je svrha toga? Ja sam pila kolu :D
Drzis li se ti sinko svojih obicaja?! ;-) Sumnjam da bi on kod tvojih fatihu procuio na bajramu, al` eto...
Prosto me ne zanima, ja radim to zbog sebe, a ne zbog njih, volim da se krstim, klanjam, to mi je zabavno. ma bilo koja religija da je, meni svejedno :thumbup:
radostan dan
Posts: 27098
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#152 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 22/10/2011 10:29, edited 1 time in total.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25860
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#153 Re: Pravoslavna slava

Post by BHF_Manijak »

jaca-maca wrote:
Prosto me ne zanima, ja radim to zbog sebe, a ne zbog njih, volim da se krstim, klanjam, to mi je zabavno. ma bilo koja religija da je, meni svejedno :thumbup:
Without identity...Covjek bez tradicije, kao covjek amputiranog duha sinko! :zzzz: :oops: Klasican prototip Bosnje naseg... :zjev:
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#154 Re: Pravoslavna slava

Post by jaca-maca »

BHF_Manijak wrote:
jaca-maca wrote:
Prosto me ne zanima, ja radim to zbog sebe, a ne zbog njih, volim da se krstim, klanjam, to mi je zabavno. ma bilo koja religija da je, meni svejedno :thumbup:
Without identity...Covjek bez tradicije, kao covjek amputiranog duha sinko! :zzzz: :oops: Klasican prototip Bosnje naseg... :zjev:
Sta je lose u tome sto sam ucinila, otkud ti znas moju tradiciju ili da li je postujem?? Ko ti je kriv sto ti ne postujes tudje...ako identited znaci da mrzim sve sto je tudje ili ne postujem, onda ga ne moram imati.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25860
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#155 Re: Pravoslavna slava

Post by BHF_Manijak »

Ubjedjen sam da bi te svekar i svekrva(buduci ako Bog da)jako postovali i da se nisi prekrstila, jer bi tako pokazala da postujes njihovo(svojom pojavom na tom skupu to pokazujes)ali isto tako cijenis i drzis do svog i do svojih vjerskih nacela, ukoliko ih uopste i imas...Ovim smo pokaza koliko se priklanjas odredjenom taboru u zavisnosti od situacije u kojoj se nadjes, kako onda ocekujes da to ljudi cijene, kad bi tako sutra i da odes na nakav budisticki skup uradila sve sto i oni, iako nisi tih ubjedjenja...
Ovo ne shvataj kao napad ili kritku vec kao savjet, vise ljudi cijene kada pokazes da drzis do svog ali u isto vrijeme i njihovo postujes!Jedino ako si ateistickih shvatanja, onda je ok, jer je svejedno kako si postupila u datom momentu, ali ukoliko se smatras muslimankom, onda ovaj cin nije prihvatljiv i nekako mi je to politka uvlacenja u ....., dodvoravanje i slicno...Ali mlada si jos, skontat ces vremenom o cemu pricam. ;-)
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#156 Re: Pravoslavna slava

Post by jaca-maca »

BHF_Manijak wrote:Ubjedjen sam da bi te svekar i svekrva(buduci ako Bog da)jako postovali i da se nisi prekrstila, jer bi tako pokazala da postujes njihovo(svojom pojavom na tom skupu to pokazujes)ali isto tako cijenis i drzis do svog i do svojih vjerskih nacela, ukoliko ih uopste i imas...Ovim smo pokaza koliko se priklanjas odredjenom taboru u zavisnosti od situacije u kojoj se nadjes, kako onda ocekujes da to ljudi cijene, kad bi tako sutra i da odes na nakav budisticki skup uradila sve sto i oni, iako nisi tih ubjedjenja...
Ovo ne shvataj kao napad ili kritku vec kao savjet, vise ljudi cijene kada pokazes da drzis do svog ali u isto vrijeme i njihovo postujes!Jedino ako si ateistickih shvatanja, onda je ok, jer je svejedno kako si postupila u datom momentu, ali ukoliko se smatras muslimankom, onda ovaj cin nije prihvatljiv i nekako mi je to politka uvlacenja u ....., dodvoravanje i slicno...Ali mlada si jos, skontat ces vremenom o cemu pricam. ;-)
Pa sta ako se poklanjam odredjenom taboru, ne ocekujem da niko to cijeni, sta tebe briga...ja radim ono sto se meni svidja. :dance:
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25860
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#157 Re: Pravoslavna slava

Post by BHF_Manijak »

Ponasas se djetinjasto, rekoh ovo shvati kao savjet a ne kao napad na tvoju licnost, a ti kako hoces...Ali razumljivo, u skaldu sa godinama! :wink:
User avatar
burek_in_space
Posts: 17290
Joined: 04/12/2007 16:32

#158 Re: Pravoslavna slava

Post by burek_in_space »

I sad cemo malo odmoriti svi od ovoga, da ne bi padali bezveze banovi. :oops:
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#159 Re: Pravoslavna slava

Post by jaca-maca »

BHF_Manijak wrote:Ponasas se djetinjasto, rekoh ovo shvati kao savjet a ne kao napad na tvoju licnost, a ti kako hoces...Ali razumljivo, u skaldu sa godinama! :wink:
A da je bila obrnuta situacija, da sam ja pravoslavka i na Bajramu proucila fatihu ili slicno tebi bi bilo srce ko kuca, onda bi sve bilo ok...
User avatar
BiH-x
Posts: 2193
Joined: 18/07/2008 22:09

#160 Re: Pravoslavna slava

Post by BiH-x »

radostan dan wrote: javila se, javiće se i za Bajram.

:sax:
Vidjet cemo ;-)
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#161 Re: Pravoslavna slava

Post by jaca-maca »

BiH-x wrote:
radostan dan wrote: javila se, javiće se i za Bajram.
:sax:
Vidjet cemo ;-)
Naravno, a i javicu se za Bozic, i jedan i drugi :razz: :razz: :razz:
User avatar
BiH-x
Posts: 2193
Joined: 18/07/2008 22:09

#162 Re: Pravoslavna slava

Post by BiH-x »

Super, bice zanimljivo vidjeti da li ce ti momak biti tako "otvorenog uma" na tvoj praznik kao sto si ti bila na njegov
User avatar
lerdi
Posts: 3484
Joined: 14/02/2008 00:52
Location: Sarajevo

#163 Re: Pravoslavna slava

Post by lerdi »

Ajmo reisovci pustite curu da radi šta joj se radi. Ako joj se krsti nek se krsit, ako joj se klanja nek klanja. Nećete vi odgovarati za njene postupke, pa ne vidim šta ste se upalili ko kutnjaci. Cura se našla u malo nezgodnoj situaciji, uradila šta ja uradila i šta sad. Manijak joj je dao jedan fin savjet, koji bi joj i ja dao, a to je da ukoliko zaista nije u tom fazonu da se krsti, da to i ne radi jer zaista nema potrebe za tim. Ono što sam primjetio kod ljudi koji drže do vjere, ma koja bila u pitanju, je to da od tebe jedino očekuju da poštuješ njihovu vjeru i običaje. Onako iz iskustva, smatram da je bolje ne raditi nešto samo da bi se na prvu nekom svidio, jer ljudi koji su u vjeri jako brzo shvate da li je to sa tobom slučaj ili ne. Ima mali milion stvari u kojim to mogu vidjeti i prokužiti te.

Što se tiče opčenito slava, mislim da je kao i Bajram danas to poprimilo formu turbo folka, a da je suština tih proslava ostala negdje iza. Nemam nešto puno godina, ali koliko me sjećanje služi ti praznici su prije služili kako bi se prijatelji i rodbina sastajali, malo družili i skromno počastili. Danas je sve samo ne skromno.
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#164 Re: Pravoslavna slava

Post by felipe kajetano »

Al' sto sam se juche sashio :-) :roll: :D
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#165 Re: Pravoslavna slava

Post by jaca-maca »

Ne, ispala sam glupa zato sto sam to napisala na forumu, jer sam mislila da ce to procitati nekolicina koja me je i pitala kako je bilo, a ne vi tu sa strane koji ste dosli da me nesto sad osudjujete. Opet bi isto i ucinila, ali ovaj put sa 3 prsta :lol: ali naravno ne bih to pisala po forumu. :thumbup:
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#166 Re: Pravoslavna slava

Post by bingov buraz »

Nisi se trebala krstiti jos pogresno pa ispada i vrlo neozbiljno ali sad je gotovo,niko i nije ocekivao da se krstis samim tim sto si dosla pokazala si postovanje prema njima..ali nisi napravila ni smrtni grijeh,imas popust na mladost :)
radostan dan
Posts: 27098
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#167 Re: Pravoslavna slava

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 22/10/2011 10:30, edited 1 time in total.
User avatar
BiH-x
Posts: 2193
Joined: 18/07/2008 22:09

#168 Re: Pravoslavna slava

Post by BiH-x »

radostan dan wrote:Prijateljima Bošnjacima ne čestitam Bajram na način - e, čestitam ti praznik, sretan ti Bajram.
Pa sto da ne? Meni moji prijatelji Hrvati uvijek kazu sretan Bajram i ne vidim tu nista lose. Poneki kazu i Bajram serif mubarek olsun (oni koji su na to navikli) i to mi je uredu, ali iskreno mislim da bi se samo smijao kad bi poucili fatihu :lol: To bi shvatio ili kao pretjerivanje ili samo sprdnju. Nadam se da ce njen momak biti malo dostojanstveniji od nje.

Inace, zanimljiva je to tema, kako se cestita tudje praznike. Kad sam bio mali nikad nisam znao sta da odgovorim kad su mi rekli ono "Hristos se rodi" :P
User avatar
TheWatcher
Posts: 2603
Joined: 08/03/2007 12:09
Location: *** tamo gdje prestaje logika tu pocinje Bosna ***

#169 Re: Pravoslavna slava

Post by TheWatcher »

Sretna Slava Sveti Nikola svim pravoslavcima sirom sveta :thumbup:
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#170 Re: Pravoslavna slava

Post by ljubav_aha »

BiH-x wrote:
radostan dan wrote:Prijateljima Bošnjacima ne čestitam Bajram na način - e, čestitam ti praznik, sretan ti Bajram.
Pa sto da ne? Meni moji prijatelji Hrvati uvijek kazu sretan Bajram i ne vidim tu nista lose. Poneki kazu i Bajram serif mubarek olsun (oni koji su na to navikli) i to mi je uredu, ali iskreno mislim da bi se samo smijao kad bi poucili fatihu :lol: To bi shvatio ili kao pretjerivanje ili samo sprdnju. Nadam se da ce njen momak biti malo dostojanstveniji od nje.

Inace, zanimljiva je to tema, kako se cestita tudje praznike. Kad sam bio mali nikad nisam znao sta da odgovorim kad su mi rekli ono "Hristos se rodi" :P

vaistinu se rodi :razz:
User avatar
baby_angel
Posts: 508
Joined: 01/08/2006 12:52

#171 Re: Pravoslavna slava

Post by baby_angel »

radostan dan wrote:Ja predlažem da je spalimo zbog vještičarenja.
:mrgreen:

Ozbiljno, djevojka sama određuje granicu do koje će ići, istražuje sebe i svijet oko nje. Šta je u tome loše?
Ja svom vjenčanom kumu, katoliku, Božić sigurno ne čestitam ljubljenjem tri puta u obraz i čestikom - Mir Božiji, vaistinu se rodi.
Prijateljima Bošnjacima ne čestitam Bajram na način - e, čestitam ti praznik, sretan ti Bajram. Zna se kako se to radi.

Djevojka je postavila domaći zadatak dečku. Ako joj ne uzvrati istom mjerom i ne zaslužuje je.

Mislim da je deplasirano da dalje pričamo o tome ( obzirom na dokazani multikulturalni potencijal kojim se dičimo :-) ).
:thumbup: Svaka čast. A boldirano potpisujem. :)
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#172 Re: Pravoslavna slava

Post by ljubav_aha »

baby_angel wrote:
radostan dan wrote:Ja predlažem da je spalimo zbog vještičarenja.
:mrgreen:

Ozbiljno, djevojka sama određuje granicu do koje će ići, istražuje sebe i svijet oko nje. Šta je u tome loše?
Ja svom vjenčanom kumu, katoliku, Božić sigurno ne čestitam ljubljenjem tri puta u obraz i čestikom - Mir Božiji, vaistinu se rodi.
Prijateljima Bošnjacima ne čestitam Bajram na način - e, čestitam ti praznik, sretan ti Bajram. Zna se kako se to radi.

Djevojka je postavila domaći zadatak dečku. Ako joj ne uzvrati istom mjerom i ne zaslužuje je.

Mislim da je deplasirano da dalje pričamo o tome ( obzirom na dokazani multikulturalni potencijal kojim se dičimo :-) ).
:thumbup: Svaka čast. A boldirano potpisujem. :)
boldirano ima smisla,ali samo ako je uzvraceno iskrenom namjerom
User avatar
baby_angel
Posts: 508
Joined: 01/08/2006 12:52

#173 Re: Pravoslavna slava

Post by baby_angel »

lerdi wrote: Što se tiče opčenito slava, mislim da je kao i Bajram danas to poprimilo formu turbo folka, a da je suština tih proslava ostala negdje iza. Nemam nešto puno godina, ali koliko me sjećanje služi ti praznici su prije služili kako bi se prijatelji i rodbina sastajali, malo družili i skromno počastili. Danas je sve samo ne skromno.
100% si u pravu, ali nekako me to i ne čudi. Kod nas je sve poprimilo formu turbo folka :sad: Bezze.
User avatar
baby_angel
Posts: 508
Joined: 01/08/2006 12:52

#174 Re: Pravoslavna slava

Post by baby_angel »

ljubav_aha wrote:
baby_angel wrote:
radostan dan wrote:Ja predlažem da je spalimo zbog vještičarenja.
:mrgreen:

Ozbiljno, djevojka sama određuje granicu do koje će ići, istražuje sebe i svijet oko nje. Šta je u tome loše?
Ja svom vjenčanom kumu, katoliku, Božić sigurno ne čestitam ljubljenjem tri puta u obraz i čestikom - Mir Božiji, vaistinu se rodi.
Prijateljima Bošnjacima ne čestitam Bajram na način - e, čestitam ti praznik, sretan ti Bajram. Zna se kako se to radi.

Djevojka je postavila domaći zadatak dečku. Ako joj ne uzvrati istom mjerom i ne zaslužuje je.

Mislim da je deplasirano da dalje pričamo o tome ( obzirom na dokazani multikulturalni potencijal kojim se dičimo :-) ).
:thumbup: Svaka čast. A boldirano potpisujem. :)
boldirano ima smisla,ali samo ako je uzvraceno iskrenom namjerom
Naravno. :) Opet, nadam se da je jaca_maca sigurna u svog dečka koliko je sigurna i u svoje postupke. Ja opet kažem svaka čast, jer neko zaista treba biti potpuno openminded da bi postupio kao ona. Ja nisam sigurna da bih to mogla, koliko god se trudim. Kad odem na dženazu, ako svi čuče meni je glupo da stojim. Isto tako, nastojim ljudima čestitati praznike onako kako se čestitaju, jer mislim da je to odraz moga poštovanja prema njima. Mislim da je možda malo prekoračila neku zamišljenu granicu (ako takvo nešto postoji :-D ) s tim što se prekrstila, ali Bože moj... Ako njoj ne smeta, ko smo mi da joj sudimo i prigovaramo.
Opet kažem, moje mišljenje, ne znači da sam u pravu uopšte. :zoka:
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#175 Re: Pravoslavna slava

Post by ljubav_aha »

moja prijatlejica je probala klanjati,a katolkinja ,izuzetno religiozna,jednostavno je zeljela novo iskustvo,ja se nisam nikad krstila u crkvi ,ali optuzivati djevojku,a ne poznajemo je,malo previse,mozda je to cak i njen unutarnji bunt,sto god,sa godinama sa bolje razumjeti,prije svega cijenim njenu susretljivot,za razliku od drugih,koji niakd u zivotu nisu uslu u svoju Bogomolju , a o drugim da ne pricam

niko se nece odreci Svog Boga ako malo istrazuje svijet religija
Post Reply