Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
haso hasic
Posts: 303
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#6626 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

Da se razumijemo GREE klime uopste nisu lose ali cijenom su blizu japancima.
Ko zna, i za japanska auta i elektroniku kad je pocelo dolaziti do nas govorilo se da je fus a vidi sad,
Ako budemo svi zdravi i zivi za 10 god mozda i GREE bude preporuka br 1. na ovom forumu :D
User avatar
jalijas74
Posts: 1349
Joined: 17/11/2010 15:10

#6627 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by jalijas74 »

mehkoca wrote:Koliko griješ prostora, kuća ili stan, koliko imaš klima uređaja?
Ovo izgleda super :)
Pisao sam vec al je to na nekoj od 100-tih stranica iz 2015 godine :)

Image

Stan je 65 kvadrata, do prosle zime sam grijao sve osim sobe 2 (slika stana nije ista moje je identican samo rasporedjen na kontra stranu sa ljeva na desno) sa losom stolarijom sam imao slicnu protrosnju Ima grafikon.

Ove godine sam promjenio stolariju i sada grijem citav stan te nekada uljanim radijatorom dogrijava sobi 2 ili 3 zavisno od potrebe. Ne forsiram klimu uposte nekih 22 stepena radi ponekad pojacamo na 23 eventualno 24 ali rijetko (sve zavisi od jacine zime).
Navece kad hocemo spavati zatvorim vrata od kuhinje (soba 4) i smanjimo na 20 dok se ne probudimo pa onda ponovo pojacamo i otvorimo kuhinju.
Vrata imedju 5 i 10 su uvijek bila otvorena al sad sam ih skroz skinuo i napravio samo prolaz. Klima stoji na zidu izmedju 1 i 2.

Da napomenem hvala dobrim prijateljima sa ovog foruma (zaju oni ko su) sto se "uvalih" u ovaj projekat i kupih Fujisu inverter i sada uzivam. :evil:
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#6628 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca »

E svaka čast na ovom obrazloženju i skici stana :thumbup:
Kako si riješio grijanje kupatila i toaleta?
Mislio sam da imaš više klima, jer ja imam 4 u kući, a nešto je manji račun u odnosu na tvoj...

P.S. @jalijaš, jesi ti iz Ilijaša :D
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#6629 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mehkoca »

Da dodam i ovo, kod nas na ulaznim vratima piše "We trust in Mitsubishi" :D :lol:
doktor78
Posts: 3017
Joined: 14/09/2006 11:02

#6630 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by doktor78 »

Ja sam za tri mjeseca grijne sezone (oktobar,novembar, decembar) potrošio el.energije za 300 KM manje nego lani. Ako se nastavi ovim tempom, za dvije grijne sezone ću isplatiti Fujitsu ASYG 12 (koštala 1250 +150 ugradnja).
Na početku sam eksperimentisao pa noću stavljao na "economic" mode, sad je 24 sata dnevno inverter postavljen na 23 stepena.
Sve je super, jedino u situacijama kad je visoka vlažnost a temperatura oko 0, svakih sat vremena ide u defrost pa bude nešto svježije.
rimano
Posts: 737
Joined: 28/12/2009 00:05

#6631 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rimano »

Kupih Daikin FTXB25C / RXB25C na akciji za 795KM. Prilikom montaze trazio sam da instalacija bude minimalno 3m duga. Instalater je potvrdio da se mora toliko staviti i da nije dobro da se kod invertera stavlja kraca instlacija. Bio sam prijatno iznenadjen, mislio sam da to nikad necu cuti od osobe koja ugradjuje klime (prvenstveno zbog ustede materijala).
User avatar
pecpec
Posts: 1494
Joined: 31/05/2017 14:54
Location: tu

#6632 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by pecpec »

Kakva je procedura i da li je moguce odjavit se sa centralnog i grijat se kako ti hoces?
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1605
Joined: 11/06/2011 07:36

#6633 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Kiki_Musampa »

rimano wrote:Kupih Daikin FTXB25C / RXB25C na akciji za 795KM. Prilikom montaze trazio sam da instalacija bude minimalno 3m duga. Instalater je potvrdio da se mora toliko staviti i da nije dobro da se kod invertera stavlja kraca instlacija. Bio sam prijatno iznenadjen, mislio sam da to nikad necu cuti od osobe koja ugradjuje klime (prvenstveno zbog ustede materijala).
Sad i ja vidim ovu ponudu. Sta misle ovi iskusni forumasi, mogu li 2 ove grijati trosoban stan u kuci, izolacija i nova stolarija. Pola kvadrature je otvoren prostor.... Ako uspijem postaviti skicu, mozete i vidjeti o cemu govorim.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1605
Joined: 11/06/2011 07:36

#6634 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Kiki_Musampa »

rimano wrote:Kupih Daikin FTXB25C / RXB25C na akciji za 795KM. Prilikom montaze trazio sam da instalacija bude minimalno 3m duga. Instalater je potvrdio da se mora toliko staviti i da nije dobro da se kod invertera stavlja kraca instlacija. Bio sam prijatno iznenadjen, mislio sam da to nikad necu cuti od osobe koja ugradjuje klime (prvenstveno zbog ustede materijala).
Ustvari,gdje si to uzeo?
rimano
Posts: 737
Joined: 28/12/2009 00:05

#6635 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by rimano »

Kiki_Musampa wrote:
rimano wrote:Kupih Daikin FTXB25C / RXB25C na akciji za 795KM. Prilikom montaze trazio sam da instalacija bude minimalno 3m duga. Instalater je potvrdio da se mora toliko staviti i da nije dobro da se kod invertera stavlja kraca instlacija. Bio sam prijatno iznenadjen, mislio sam da to nikad necu cuti od osobe koja ugradjuje klime (prvenstveno zbog ustede materijala).
Ustvari,gdje si to uzeo?
Kupio sam ovdje http://servis-jelic.com ali nemaju ovaj model vise u ponudi. Ja sam ovu klimu uzeo da bih grijao nekih cca10m2. Mislim da bih trebao traziti nesto jace klime ili kombinovati jednu jacu i jednu slabiju u zavisnosti od prostora. Ovaj servis preprucuje kod dobro izolovanog prostora da se racuna da je potrebno oko 100W po m2 za grijanje. Pomenuti model prema eurovent-certification izbacuje na -15° 1.72kW toplote sto prema njihovoj preporuci znaci da bi mogao na toj temperaturi kvalitetno grijati prostor do 17m2.
User avatar
jalijas74
Posts: 1349
Joined: 17/11/2010 15:10

#6636 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by jalijas74 »

Sinoc legli gumeni odbojnici (jumperi) nakon 6 godina :)
Fakat sam to trebao staviti odmah u startu dobro sam se zajebao :evil:
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#6637 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Paco »

Pozdrav za ekipu na ovoj temi.
Duze vrijeme vas citam jer sam bio u nedoumici sta da radim sto se tice klimatizacije, odnosno zagrijavanja stana. Obzirom na to da je doslo vrijeme da se postavljaju klima uredjaji, a prema vasim pisanjima ovdje, trazio sam ponudu za Fujitsu klime (hladjenje+grijanje) i od jednog ponudjaca sam danas i dobio.

Imam sad par pitanja za one koji se razumiju u tematiku (a vidim da vas ima koji se zaista razumijete), kao i za one koji imaju licna iskustva.

Naime, radi se o stambenom prostoru s etazom (cca 90m2) i planirao sam da tu ubacim klimu s jednom vanjskom i 3 unutrasnje jedinice.

Ponuda koju sam dobio je za najnoviji model Fujitsu uredjaja (kako mi je receno) je ova:

Image

Moja pitanja su:
1. Da li je sistem 1 vanjska i 3 unutrasnje jedinice dobro rjesenje i da li je to efikasno i funkcionalno?
2. Da li je cijena realna?
3. Ako je cijena u nekom slucaju nerealna, da li postoji jeftinija alternativa i koja je?
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#6638 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

to je do osobnog izbora ali u globalu bolji je sistem ako imaš gdje s klimama odvojeno svaka s svojom vanjskom, i po mojoj računici 1000 maraka je jeftiniji od ove varijante.



Lcm/a-e je nekih 1400 maraka 12tka x 3= 4200
instalacija 3x 150 =450
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#6639 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Paco »

Ovaj bih sistem (1 vanjska 3 unutarnje jedinice) radio upravo zbog komplikovane montaze (ne znam bas ni da je izvodivo) 3 zasebna split sistema.
VIdjeh ranije da si ljubitelj Fujitsu klima :D i drago mi je da sam pričitao tvoje mišljenje o ovome. :) Hvala :thumbup:
ketronsd1
Posts: 1402
Joined: 13/06/2006 15:29

#6640 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by ketronsd1 »

Paco wrote:Ovaj bih sistem (1 vanjska 3 unutarnje jedinice) radio upravo zbog komplikovane montaze (ne znam bas ni da je izvodivo) 3 zasebna split sistema.
VIdjeh ranije da si ljubitelj Fujitsu klima :D i drago mi je da sam pričitao tvoje mišljenje o ovome. :) Hvala :thumbup:
Jedina prednost 1/3 sisema je estetika i nista drugo a i to zna nekada da izgleda robusno i ruzno u zavisnosti od duzine cijevi ka unutrasnjim jedinicama. Nista drugo ne ide u korist ove opcije.
Sve dijelis na 3.
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#6641 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Paco »

ketronsd1 wrote:
Paco wrote:Ovaj bih sistem (1 vanjska 3 unutarnje jedinice) radio upravo zbog komplikovane montaze (ne znam bas ni da je izvodivo) 3 zasebna split sistema.
VIdjeh ranije da si ljubitelj Fujitsu klima :D i drago mi je da sam pričitao tvoje mišljenje o ovome. :) Hvala :thumbup:
Jedina prednost 1/3 sisema je estetika i nista drugo a i to zna nekada da izgleda robusno i ruzno u zavisnosti od duzine cijevi ka unutrasnjim jedinicama. Nista drugo ne ide u korist ove opcije.
Sve dijelis na 3.
Sto se toga tice, cijevi se nece vidjeti. Prvo ide ubacivanje klima pa onda idu radovi na uredjenju enterijera (rigips i druge zidne obloge). Obzirom da se radi o stanu u potkrovlju i da je u pitanju grad Mostar (nije potrebno spominjati kakav je ćelopek ljeti), zanima me da li ovaj sistem 1/3 moze dovoljno rashladiti prostor i kada su sve 3 unutarnje jedinice ukljucene (sve ce biti u zasebnim prostorijama). Prodavac, tj. ponudjac je pun hvalospjeva o ovoj klimi, "najnoviji model, cudo tehnike, moze se upravljati putem smart telefona, bla, bla, bla...", ali svako svoga konja hvali, jelde?
Volio bih cuti iz prve ruke nekoga ko ima ovakav sistem, da li funkcionise i zadovoljava potrebe. To mi je najbitnije, a nakon toga dolazi cijena, estetika itd...
probook
Posts: 4595
Joined: 13/10/2013 22:38

#6642 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by probook »

Paco wrote:Ovaj bih sistem (1 vanjska 3 unutarnje jedinice) radio upravo zbog komplikovane montaze (ne znam bas ni da je izvodivo) 3 zasebna split sistema.
VIdjeh ranije da si ljubitelj Fujitsu klima :D i drago mi je da sam pričitao tvoje mišljenje o ovome. :) Hvala :thumbup:
A koji je razlog da ne mozes staviti 3 vanjske jedinice?
Ako nije u pitanju Rondo, Stari trzni itd. ne vidim prepreku... Klime se kite po zgradama kao nakit na jelku :-D
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#6643 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Paco »

Napisao sam vec. Potkrovlje je u pitanju i gotovo da je nemoguce postaviti 3 vanjske jedinice zbog same konstrukcije krova (a izgubio bih i garanciju sto se stana tice ako budem nesto mijenjao na svoju ruku, busio, probijao itd...). Obzirom da je novogradnja ne bih ni da narusavam vanjski izgled objekta. Radi se o Dolini Sunca.
giga1982
Posts: 99
Joined: 05/01/2016 22:50
Location: Slavonski Brod,Hrvatska

#6644 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by giga1982 »

Hladit će dobro to je sigurno ali neznam kako će grijati.Ja baš nisam ljubitelj multi-split sistema i scop i seer su dosta lošiji nego na zasebnim jedinicama.Znaći zasebne su dosta učinkovitije.I recimo kad imaš tri zasebne prilikom defrosta će ti uvijek dve raditi dok je jedna u defrostu a kad imaš muti-sistem onda prilikom defrosta neće nijedna raditi i znatno će ohladiti prostor.Mislim da su sve prednosti na zasebnim jedincama ćak su i jeftinije nego multi-sistem al svatko svoje zna.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#6645 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

Paco wrote:Napisao sam vec. Potkrovlje je u pitanju i gotovo da je nemoguce postaviti 3 vanjske jedinice zbog same konstrukcije krova (a izgubio bih i garanciju sto se stana tice ako budem nesto mijenjao na svoju ruku, busio, probijao itd...). Obzirom da je novogradnja ne bih ni da narusavam vanjski izgled objekta. Radi se o Dolini Sunca.
a jada ko te je tamo tjerao :D pretpostavljam jer ta potkrovlja jako dugo prodaju da jeftina dosta. :D btw. ima i sastrane zgrade gdje s klimama, samo vjerovatno morat ćeš korpu zvati(50km), koliko vidim nije sve pod krovom, tako ne mora sve s prednje strane. Klima je potreba, a bušenje jedne ili 3 ako te zele ispalit s garancijom ti je isto.

Image

Plus ima na krovu onih 100 dimnjaka, i tako se može nakacit :lol: :lol:
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#6646 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Paco »

Niko me nije tjerao, sam otisao... :) Da sam na ovakvoj poziciji kao sto je nacrtano, lako bi bilo. Ja sam u onoj zadnjoj, novoj...i u sredini bas. Na balkon ne mogu ovako okaciti jer cu ga zatvoriti odmah, zona za pušače :D. Kont'o sam sa strane, na zid balkona (vanjska strana i nema ovih otvora sa strane balkona kao sto je prikazano na ovim slikama).
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#6647 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

Mislim zbog doline vjetrova :D meni se na ovim zgradama ne sviđaju balkoni nikako, preotvoreni, premali i preizloženi drugim stanovima. ona zadnja?? nadam se da su se osušile daske na krovu prije prekrivanja do kraja(ako prekrili) skontali u par vožnja pored da potukli bili daske na krov a onda ostavili da kisnu.

budući da je Mostar u pitanju, ne moraš bježat ni od llcc/e modela, i ona će izvrsno napravit posao, tj grijat te i hladit ko kralja. btw. fujitsu klime nemaju neke fensy dodatne opcije većinom, kod njih je sve u snazi, pali i deri.
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#6648 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Paco »

Dolina vjetrova :D
Kaze meni ljetos taksista "a gdje ces, bola, u Dolinu Sunca? Ljeti vruce, ubi celopek, zimi vjetar...". Ja ga gledam (a inace sam s Musale), rekoh - eto na Musali tokom ljeta minusi, a zimi nema ni daska vjetra :D."

Grijanje mi nije toliki problem, imaju konvektori u svim prostorijama svakako. Hladjenje mi je najbitnija stavka, posebno zato sto se radi o "dolini vjetrova" :D gdje je uzasno vruce tokom ljeta (za razliku od ostalih naselja u Mo :mrgreen: ).
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#6649 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zlo zlo »

Paco wrote:Dolina vjetrova :D
Kaze meni ljetos taksista "a gdje ces, bola, u Dolinu Sunca? Ljeti vruce, ubi celopek, zimi vjetar...". Ja ga gledam (a inace sam s Musale), rekoh - eto na Musali tokom ljeta minusi, a zimi nema ni daska vjetra :D."

Grijanje mi nije toliki problem, imaju konvektori u svim prostorijama svakako. Hladjenje mi je najbitnija stavka, posebno zato sto se radi o "dolini vjetrova" :D gdje je uzasno vruce tokom ljeta (za razliku od ostalih naselja u Mo :mrgreen: ).
Ne znam kakva je izolacija na tim zgradama i u krovu?? ima li je kako barem solidno? ali kontaj kad već kupuješ klime i japance, grijanje na klimu ti je 4 puta jeftinije nego na konvektore, vjerovatno i više, Mostar nema velike zime pa klime rade vrlo efikasno. S klimama ti je grijanje zanemariv trošak :D

Ali jebga to je već bišće i tamo stalno puše i kad mirno u gradu :lol: :lol:
User avatar
haso hasic
Posts: 303
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#6650 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by haso hasic »

Evo da se javim i ja posto vidim da ti savjetuju odvojene split sisteme umjesto multi splita.
U potpunosti su u pravu.Ugradjivao sam jedne i druge,i uvijek bi preporucio posebne single split uredjaje.
Ako ce se raditi rigips to se moze fino odraditi, sve te cijevi i kablovi se mogu dovesti na jednu lokaciju na koju se postave vanjske jedinice.
Na mjestu unutrasnjih ostave se predmontazne kutije u koje se dovedu cijevi,kablovi i uradi odvod kondenza.
Kasnije kad sve bude gotovo lako se nabace unutrasnje jedinice.
Treba razmisljati sta ako se desi pa dodje do strujnog udara ili sl. pa stane sa radom ta vanjska multi jedinica,
Automatski nemas nigdje ni grijanja ni hladjenja a sa single uredjajima to se nemoze desiti.
I jos najbitinije single kosta manje i jeftini je servis ako se nesto desi i lakse je popraviti.
Najzad ako ima mjesta za jednu multi jedinicu moze se valjda naci i za 3 singla.
Post Reply