Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
radostan dan
Posts: 27096
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#101 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 23/10/2011 19:46, edited 1 time in total.
User avatar
sarajlija1965
Posts: 133
Joined: 16/06/2009 16:10

#102 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by sarajlija1965 »

@a_i_
Dakle pri opterecenju tj. potrosnji od 1,35kW daje 6,kW sto je u prevodu 4,4 puta vise toplote od ulozene struje u W.
Prvo sam 30sec buljio u ovu tvrdnju trazeci da li mi je promakao neki smajli... Ali nije!
Pa covjece, da li si ikada imao fiziku u osnovnoj skoli???

P.S. Zaboravio si reci: uz svaku ovu klimu besplatno dobijate najnoviji japanski izum, kanister od 50 litara koji stane u dzep...
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#103 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by A_I_ »

sarajlija1965 wrote:@a_i_
Dakle pri opterecenju tj. potrosnji od 1,35kW daje 6,kW sto je u prevodu 4,4 puta vise toplote od ulozene struje u W.
Prvo sam 30sec buljio u ovu tvrdnju trazeci da li mi je promakao neki smajli... Ali nije!
Pa covjece, da li si ikada imao fiziku u osnovnoj skoli???

P.S. Zaboravio si reci: uz svaku ovu klimu besplatno dobijate najnoviji japanski izum, kanister od 50 litara koji stane u dzep...
Ne tvrdim ja vec, ne da tvrde, vec desetljecima dokazuju Fujitsu, Mitsubishi, Toshiba, Panasonic, Carrier, Daikin i ostali ;-) Slobodno im se javi s upitima :) To su firme koje su prve pocele masovno proizvoditi kompresore, klime i izumili inverter.
Potrosena el. energija sluzi samo za ispumpavanje toplotne energije iz zraka i prenosenje u drugu sredinu ( stan <-> vanjski prostor ).
Baci pogled na specifikacije i objasnjenja osnovnih pojmova poput COP-a i prvog zakona termodinamike prije nego pocnes napadati glasnika!
http://en.wikipedia.org/wiki/Coefficient_of_performance
http://en.wikipedia.org/wiki/First_law_ ... modynamics
Last edited by A_I_ on 21/01/2011 22:27, edited 1 time in total.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#104 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zonbirile »

[@A_I
pa hajmo uzeti srednji COP,cca 5Kw,to je malo ,jer to bi bile nominalno neki ekvivalent 2 TA peći.Samo pored mane
sa hlađenjem vanjske jedinice(stvaranje leda i antifrost uređaja na struju za odleđivanje),kako nema isijavajućeg dejstva kao na TA,nego strujanje zraka,nikad osječaj topline nije jednak nekom drugom izvoru.Može biti ,ali tada je vrhunski COP,cijena i potrošnja.Pa i pri 2,2KW,neka radi 5h dnevno to je 330Kwh mjesečno što je sa PDV,cca 50KM.Realnije stanje da radi 10h dnevno,to je već joja.Opet super,ali ne pričati o 5,10,15KM.
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#105 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by A_I_ »

zonbirile wrote:[@A_I
pa hajmo uzeti srednji COP,cca 5Kw,to je malo ,jer to bi bile nominalno neki ekvivalent 2 TA peći.Samo pored mane
sa hlađenjem vanjske jedinice(stvaranje leda i antifrost uređaja na struju za odleđivanje),kako nema isijavajućeg dejstva kao na TA,nego strujanje zraka,nikad osječaj topline nije jednak nekom drugom izvoru.Može biti ,ali tada je vrhunski COP,cijena i potrošnja.Pa i pri 2,2KW,neka radi 5h dnevno to je 330Kwh mjesečno što je sa PDV,cca 50KM.Realnije stanje da radi 10h dnevno,to je već joja.Opet super,ali ne pričati o 5,10,15KM.
TA peci griju pasivno tako da za svaku prostoriju treba imati po jednu takvu pec dok klima, upravo zato sto aktivno i konstantno izmjenjuje zrak, vrlo lako grije vise susjednih prostorija istovremeno.
Ugodno je jer dok puse, puse mlak-topao zrak u vec toploj prostoriji (recimo 23C).

Brkas kruske i jabuke :) Uhvatio si se cifre od 2,2kW cisto zato sto je velika, priznaj. Ta cifra je potrosnja Fujitsu Nocria 14-ke pri najvecim minusima( -15 do -25 ) i to pod uslovom da se ventilator postavi na najjace (preko 800m3/h) sto je uzasno jako puhanje namijenjeno samo za ogromne prostorije(citaj uvezani dnevni boravak u vecim kucama).
Dakle, budimo realni, to niko kod nas nece koristiti a da ne pricam da se mi ne nalazimo u Svedskoj niti Norveskoj vec BiH gdje -10 dozivimo samo nocu i to svega nekoliko puta u mjesecu. -15 i nize je maltene misaona imenica za nasu klimu. O cemu onda pricamo? Je li cilj hvatati se najgoreg moguceg teoretskog scenarija ili realno pricati o nasim klimatskim uslovima u kakvim trebaju da rade klime koje (isti ti modeli) ljudima na sjeveru Evrope bez dogrijavanja rade do -20 ?
Skoro sve kvalitetne klime na -15C imaju COP 2-3 tako da za realnu potrosnju/opterecenje do nekih 1,5 - 2 kW daju/izvuku 3-5kW toplotne energije izvana. Sto je vise nego dovoljno za prosjecan dvosoban stan.
Moja klima je u Decembru potrosila 10ak KM grijuci 40m2 na 23C i radeci 24h dnevno (ne znaci da je kompresor radio 24h) pri povremenim finim minusima (do -8 cini mi se da su se spustale temp. nocu).
Last edited by A_I_ on 22/01/2011 13:30, edited 2 times in total.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#106 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zonbirile »

A_I_ wrote:
zonbirile wrote:[@A_I
pa hajmo uzeti srednji COP,cca 5Kw,to je malo ,jer to bi bile nominalno neki ekvivalent 2 TA peći.Samo pored mane
sa hlađenjem vanjske jedinice(stvaranje leda i antifrost uređaja na struju za odleđivanje),kako nema isijavajućeg dejstva kao na TA,nego strujanje zraka,nikad osječaj topline nije jednak nekom drugom izvoru.Može biti ,ali tada je vrhunski COP,cijena i potrošnja.Pa i pri 2,2KW,neka radi 5h dnevno to je 330Kwh mjesečno što je sa PDV,cca 50KM.Realnije stanje da radi 10h dnevno,to je već joja.Opet super,ali ne pričati o 5,10,15KM.
TA peci griju pasivno tako da za svaku prostoriju treba imati po jednu takvu pec dok klima, upravo zato sto aktivno i konstantno izmjenjuje zrak, vrlo lako grije vise susjednih prostorija istovremeno.
Ugodno je jer dok puse, puse mlak-topao zrak u vec toploj prostoriji (recimo 23C).

Brkas kruske i jabuke :) Uhvatio si se cifre od 2,2kW cisto zato sto je velika, priznaj. Ta cifra je potrosnja Fujitsu Nocria 14-ke pri najvecim minusima( -15 do -25 ) i to pod uslovom da se ventilator postavi na najjace (preko 700m3/h) sto je uzasno jako puhanje namijenjeno samo za ogromne prostorije(citaj uvezani dnevni boravak u vecim kucama).
Dakle, budimo realni, to niko kod nas nece koristiti a da ne pricam da se mi ne nalazimo u Svedskoj niti Norveskoj vec BiH gdje -10 dozivimo samo nocu i to svega nekoliko puta u mjesecu. -15 i nize je maltene misaona imenica za nasu klimu. O cemu onda pricamo? Je li cilj hvatati se najgoreg moguceg teoretskog scenarija ili realno pricati o nasim klimatskim uslovima u kakvim trebaju da rade klime koje (isti ti modeli) ljudima na sjeveru Evrope bez dogrijavanja rade do -20 ?
Skoro sve kvalitetne klime na -15C imaju COP3 tako da za realnu potrosnju/opterecenje od 1 do 1,5kW daju/izvuku 3-5kW toplotne energije izvana. Sto je vise nego dovoljno za prosjecan dvosoban stan.

ovo kažu stručnjaci,jeste duži post,ali ga nisi pročitao.Elem i sa invertorima nisu za hladniju klimu,ne može sa jednim cijeli stan,gibanje zraka "rashlađuje" kod tebe grije.



Mane:

- Na niskim temperaturama, posebno ako je veća vlaga, počinju gubiti na snazi. To se osobito odnosi na klasične klima uređaje, dok je kod invertera to područje rada znatno popravljeno. Ipak, nisu baš idealno grijanje za gorska i kontinentalna područja.

- Ako bi htjeli dobro "pokriti" cjeli stan, u većini bi nam slučajeva trebalo nekoliko klima uređaja, ili barem multi-split sistem, što se u stvari svodi na isto.

Izmjena topline je dinamička, što znači da se zrak u prostoru neprestano giba, pa daje dojam da je nešto hladnije nego što stvarno jest.
radostan dan
Posts: 27096
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#107 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 23/10/2011 19:47, edited 1 time in total.
User avatar
arte.fakt
Posts: 903
Joined: 28/02/2010 19:30

#108 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by arte.fakt »

zonbirile wrote:
A_I_ wrote:
TA peci griju pasivno tako da za svaku prostoriju treba imati po jednu takvu pec dok klima, upravo zato sto aktivno i konstantno izmjenjuje zrak, vrlo lako grije vise susjednih prostorija istovremeno.
Ugodno je jer dok puse, puse mlak-topao zrak u vec toploj prostoriji (recimo 23C).

Brkas kruske i jabuke :) Uhvatio si se cifre od 2,2kW cisto zato sto je velika, priznaj. Ta cifra je potrosnja Fujitsu Nocria 14-ke pri najvecim minusima( -15 do -25 ) i to pod uslovom da se ventilator postavi na najjace (preko 700m3/h) sto je uzasno jako puhanje namijenjeno samo za ogromne prostorije(citaj uvezani dnevni boravak u vecim kucama).
Dakle, budimo realni, to niko kod nas nece koristiti a da ne pricam da se mi ne nalazimo u Svedskoj niti Norveskoj vec BiH gdje -10 dozivimo samo nocu i to svega nekoliko puta u mjesecu. -15 i nize je maltene misaona imenica za nasu klimu. O cemu onda pricamo? Je li cilj hvatati se najgoreg moguceg teoretskog scenarija ili realno pricati o nasim klimatskim uslovima u kakvim trebaju da rade klime koje (isti ti modeli) ljudima na sjeveru Evrope bez dogrijavanja rade do -20 ?
Skoro sve kvalitetne klime na -15C imaju COP3 tako da za realnu potrosnju/opterecenje od 1 do 1,5kW daju/izvuku 3-5kW toplotne energije izvana. Sto je vise nego dovoljno za prosjecan dvosoban stan.

ovo kažu stručnjaci,jeste duži post,ali ga nisi pročitao.Elem i sa invertorima nisu za hladniju klimu,ne može sa jednim cijeli stan,gibanje zraka "rashlađuje" kod tebe grije.



Mane:

- Na niskim temperaturama, posebno ako je veća vlaga, počinju gubiti na snazi. To se osobito odnosi na klasične klima uređaje, dok je kod invertera to područje rada znatno popravljeno. Ipak, nisu baš idealno grijanje za gorska i kontinentalna područja.

- Ako bi htjeli dobro "pokriti" cjeli stan, u većini bi nam slučajeva trebalo nekoliko klima uređaja, ili barem multi-split sistem, što se u stvari svodi na isto.

Izmjena topline je dinamička, što znači da se zrak u prostoru neprestano giba, pa daje dojam da je nešto hladnije nego što stvarno jest.
jarane nisi u pravu ... pa ako je ekonomski isplativo u skadinaviji i ako se oni masovno oslanjaju na taj sistem zagrijavanja pored takvih minusa zasto nebi to moglo da funkcionise u BiH , ja mislim da nema potrebe da se izmislja topla voda treba samo prepisati od ljudi .
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#109 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by A_I_ »

zonbirile wrote: ovo kažu stručnjaci,jeste duži post,ali ga nisi pročitao.Elem i sa invertorima nisu za hladniju klimu,ne može sa jednim cijeli stan,gibanje zraka "rashlađuje" kod tebe grije.
Tu se radi od djl servisu za ugradnju i odrzavanje klima koji nema ni adresu a kontakt tel su dva mobitela dvojice uposlenika. Klime koje ugradjuju primarno se koriste za hladjenje(za sta je dovoljna bilo kakva klima) jer se doticni nalaze u Istri :-) Niti ih prave niti testiraju u kontrolisanim uslovima vec rade s onim sto im dodje pod ruku. I sad se ti ko pijan plota drzis njihovog teksta kao meritorno Uputstvo za klimatske uredjaje.
Prodavac klima najcesce nije jednako strucnjak(ista je situacija u svim bransama prodavnica tehnicke robe) u sta sam se i sam uvjerio prilikom planiranja kupovine klime. Kao prvo, za jednosoban stan ispostavilo se da su mi svi preporucivali prevelik tj. prejak kapacitet klime (12/13k btu) i to upravo zato sto malo ko ima dodira s pravim klimama kod kojih je COP veci od 4. Malo ko od servisera uopste ima namjenski alat za R410 plin. Vecina ih i dalje koristi tanke cijevi za starije plinove iako R410 radi na puno vecem pritisku. Malo koji uopste vakumiraju pri ugradnji (iako svaki proizvodjac naglasava vakumiranje kao jedini ispravan i obavezan nacin) jer im je lakse i brze upotrijebiti plin iz kompresora za to. Itd. itd.

Ispostavilo se da sam bezveze dao 300KM vise za jaci model... Jer ona jos nikad nije presla ni 50% od nominalne potrosnje koja iznosi oko 900W a kamoli najvece od 2kW.

Provedi 30min na onom nordijskom forumu citajuci stvarna iskustva ljudi koji posjeduju prave klime grijuci kucerine od preko 100m2 pa ih onda usporedi s mojim slucajem od 40m2 te se nakon svega osvrni na tu LG s kojom imas iskustva.
http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/ ... board=26.0
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#110 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by A_I_ »

mrki09 wrote:Moja marku manje od 2000.
Ma trazio sam toshibu daiseikai, ali je nigdje ne nadjoh u to doba, pa sam kupio art cool, i za sada plaho zadovoljan.
Toshibu ti za BiH radi MB Frigo a Fujitsu Termokomerc kod glavnog merkatora.
Grijete li se tim lg-em, koliko je kostala i najbitnije koliko trosi struje na ovim minusima ako se grijete na nju?
mrki09
Posts: 144
Joined: 07/04/2010 11:21

#111 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by mrki09 »

Imam centralno grijanje, ali sam se za klimu odlucio najvise radi onih prelaznih perioda, kad jos nije dovoljno toplo da se u stanu osjecas prijatno a toplane vec zavrse sezonu grijanja, ili kad u deset sati uvece ugase isto. Manje vise i ljeti za hladjenje, ali to nije bio prioritet. Zasto LG, jednostavno sto sam tada (prije otprilike tri godine) pokusavao da nadjem Toshibu, ali me je nekakav tadasnji predstavnik (nije ovaj Frigo) ili neznam ke vec vukao za nos dobra dva mjeseca, Panasonic je u to doba imao problema sa pumpama (ili kompresorima), Fujitsu mi nije ni pao na pamet, pa je ostao LG.
Kako sam zagovornik da ako se ikako moze kupiti kvalitetnija stvar koja daje vise korisnih funkcija, odlucih se za ovu Art Cool, jer je inverter (raspitivao sam se tada o tome u firmama kao sto su Klima Trade i SAS) i ima ionizator, a i dizajnom mi je bila najprivlacnija. Placena je bez ugradnje, ja mislim 1990KM (ili 1995), ugradnju su izvrsili ovlasteni monteri (mislim da su govorili da su je vakumirali, te da su ugradili nekakve drugacije cijevi od uobicajenih, da li svedske ili belgijske). Za sada sam prezadovoljan iako nije Toshiba, a sto se potrosnje struje tice, to ti bas neznam precizno reci. Znam samo da kad su nam ruje zavrnuli gas prije dvije godine, i kad smo se grijali samo na struju, racun za struju je bio u odnosu na uobicajeni visi za 18 maraka, s tim da smo jednu sobu grijali uljnim radijatorom od 2 KW, drugu sobu kaloriferom od 2 KW, kupatilo zidnom kvarcnom grijalicom, kuhali na struju, elektricni bojler je non stop radio, a klima je zagrijavala cca 40 kvadrata kuhinje, trpezarije i dnevnog boravka. Iz ovog mog iskustva, ja kako i prije rekoh, ne vidjeh neku neistinu u tvrdnji da platis tako malo struje, a sam nemam bas mogucnosti da izmjerim. Sada je palim skoro svako veceiza deset za dogrijavanje i bez obzira na vanjsku temperaturu uvijek starta bez problema, Sve u svemu prezadovoljan iako je LG u pitanju, a do kad ce trajati to........
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#112 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zonbirile »

A_I_ wrote:
mrki09 wrote:Moja marku manje od 2000.
Ma trazio sam toshibu daiseikai, ali je nigdje ne nadjoh u to doba, pa sam kupio art cool, i za sada plaho zadovoljan.
Toshibu ti za BiH radi MB Frigo a Fujitsu Termokomerc kod glavnog merkatora.
Grijete li se tim lg-em, koliko je kostala i najbitnije koliko trosi struje na ovim minusima ako se grijete na nju?
-----------------------------------------------
ni kraja ni konca tvome stavu,samo koja to klima troši 10-15KM mjesečno za gijanje stana na -5.Drug moj ne mjenjaj to brojilo ni za živu glavu.
Hendrix
Posts: 4117
Joined: 27/02/2004 00:00

#113 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hendrix »

Znam samo da kad su nam ruje zavrnuli gas prije dvije godine, i kad smo se grijali samo na struju, racun za struju je bio u odnosu na uobicajeni visi za 18 maraka, s tim da smo jednu sobu grijali uljnim radijatorom od 2 KW, drugu sobu kaloriferom od 2 KW, kupatilo zidnom kvarcnom grijalicom, kuhali na struju, elektricni bojler je non stop radio, a klima je zagrijavala cca 40 kvadrata kuhinje, trpezarije i dnevnog boravka.
Izvini ali ova tvoja računica mi je stvarno nevjerovatna. Koliko vidim ti si gore imao 2kw radijator, 2kw kalorifer, kvarcna zidna, recimo 0,5kw i + klima ajd nek je 2kw...ukupno imaš sigurno oko 6kw snage instalirano s kojom griješ.
I dobiješ 18KM više za struju ?!?!?
Cijena kwh energije je 0,12pf , tih tvojih 18KM bi bilo bez PDV negdje oko 140 kWh dodatnih za grijanje. E ovo ti za 30 dana u mjesecu daje da si ti po danu trošio oko 5kWh struje na grijanje! Pa više potroši peć kada pitu pečeš od ovog grijanja tvog.
To bi značilo da bi meni za 90 kvadrata trošilo 40ak maraka za grijanje, u domenu naučne fantastike.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#114 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zonbirile »

Hendrix wrote:
Znam samo da kad su nam ruje zavrnuli gas prije dvije godine, i kad smo se grijali samo na struju, racun za struju je bio u odnosu na uobicajeni visi za 18 maraka, s tim da smo jednu sobu grijali uljnim radijatorom od 2 KW, drugu sobu kaloriferom od 2 KW, kupatilo zidnom kvarcnom grijalicom, kuhali na struju, elektricni bojler je non stop radio, a klima je zagrijavala cca 40 kvadrata kuhinje, trpezarije i dnevnog boravka.
Izvini ali ova tvoja računica mi je stvarno nevjerovatna. Koliko vidim ti si gore imao 2kw radijator, 2kw kalorifer, kvarcna zidna, recimo 0,5kw i + klima ajd nek je 2kw...ukupno imaš sigurno oko 6kw snage instalirano s kojom griješ.
I dobiješ 18KM više za struju ?!?!?
Cijena kwh energije je 0,12pf , tih tvojih 18KM bi bilo bez PDV negdje oko 140 kWh dodatnih za grijanje. E ovo ti za 30 dana u mjesecu daje da si ti po danu trošio oko 5kWh struje na grijanje! Pa više potroši peć kada pitu pečeš od ovog grijanja tvog.
To bi značilo da bi meni za 90 kvadrata trošilo 40ak maraka za grijanje, u domenu naučne fantastike.
-------------------------------------
tako je kad ih mama šalje da plačaju račune,pa pobrkaju račun čistoće sa strujom.Šta zna dijete šta je kWh
doboj
Posts: 118
Joined: 12/01/2010 03:20
Location: tamo gdje mi je dobro

#115 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by doboj »

Mali tehnicki dodatak; vakumiranje je OBAVEZNO pri ugradnji bilo koje vrste klima,jer je to jedini nacin da se izvuce zrak ,vlaga i sve ostalo iz bakarnih linija.Takodje se mora koristiti mjerac vakuma,jer ako nije u vakumu ,klima ce da gubi gas prilikom rada.
Takodje instalateri moraju imati drugaciju opremu za klime sa 401 a gasom,jer je princip rada drugaciji od R-22(freon),pritisak ,karakterisike,ulje za kompresor,...Neke se klime moraju i dopuniti sa gasom ,ili izvuci gas iz njih ,to zavisi od duzine linije.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#116 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zonbirile »

doboj wrote:Mali tehnicki dodatak; vakumiranje je OBAVEZNO pri ugradnji bilo koje vrste klima,jer je to jedini nacin da se izvuce zrak ,vlaga i sve ostalo iz bakarnih linija.Takodje se mora koristiti mjerac vakuma,jer ako nije u vakumu ,klima ce da gubi gas prilikom rada.
Takodje instalateri moraju imati drugaciju opremu za klime sa 401 a gasom,jer je princip rada drugaciji od R-22(freon),pritisak ,karakterisike,ulje za kompresor,...Neke se klime moraju i dopuniti sa gasom ,ili izvuci gas iz njih ,to zavisi od duzine linije.
-------------------------------------------------------------hvala drug,ali druga je priča u vezi sa klimom
doboj
Posts: 118
Joined: 12/01/2010 03:20
Location: tamo gdje mi je dobro

#117 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by doboj »

Nije ,prijatelju jer taj isti gas koristis i za grijanje,samo je obrnut smjer gasa.
doboj
Posts: 118
Joined: 12/01/2010 03:20
Location: tamo gdje mi je dobro

#118 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by doboj »

Pokusavam da kazem da dzabe ako kupis najskuplju klimu ,ako nije pravilno ugradjena ,nece ni raditi pravilno
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#119 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by zonbirile »

doboj wrote:Nije ,prijatelju jer taj isti gas koristis i za grijanje,samo je obrnut smjer gasa.
------------------------------------------------------------
kaži da se šališ i da nisi naboban
User avatar
law2
Posts: 628
Joined: 30/09/2008 01:00

#120 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by law2 »

Koristim dva elektricna radijatora marke Atlantic u stanu od 40 kvadrata i prezadovoljan sam.
Griju super, mjesecno me kostaju oko 50-60 KM racuna struje (ali zato imam mogucnost da pojacam grijanje kada ja to hocu).

Toplo preporucujem :thumbup:
radostan dan
Posts: 27096
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#121 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 23/10/2011 19:47, edited 1 time in total.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27608
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#122 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by JoseMujica »

radostan dan wrote:Ja dobre emisije :-) . Imate li namjeru da nam na kraju rasprave prevedete o čemu ste pričali, te nam date relevantan odgovor u kratkoj formi tipa - valja al' skupo, jeftino al troši, nako'...
:thumbup:
ja bih dodao nek prilože račune za struju pa da presudimo
radostan dan
Posts: 27096
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#123 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 23/10/2011 19:48, edited 1 time in total.
angy
Posts: 184
Joined: 27/01/2009 12:59

#124 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by angy »

law2 wrote:Koristim dva elektricna radijatora marke Atlantic u stanu od 40 kvadrata i prezadovoljan sam.
Griju super, mjesecno me kostaju oko 50-60 KM racuna struje (ali zato imam mogucnost da pojacam grijanje kada ja to hocu).

Toplo preporucujem :thumbup:
Mozes li mi molim te reci koliko su kostali ti radijatori ??? Jer je i kod mene stan od 40 kvadrata i mi smo se dosad grijali na plinske peci al nam je proslog mjeseca dosao jako veliki racun pa smo mislili da prebacimo na drugi neki nacin grijanja. Posto sam laik za te stvari i stvarno se ne razumijem, kako se montiraju ti radijatori? Ima li puno posla oko toga? Koliko kosta montaza?
doboj
Posts: 118
Joined: 12/01/2010 03:20
Location: tamo gdje mi je dobro

#125 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by doboj »

zonbirile wrote:
doboj wrote:Nije ,prijatelju jer taj isti gas koristis i za grijanje,samo je obrnut smjer gasa.
------------------------------------------------------------
kaži da se šališ i da nisi naboban
Ne znam koliko si tehnicki obrazovan ,ali to je princip rada klime .Koristi GAS 410 a,ili R -22 (stari gas).Mogu ti objasnjavati kako rade ,ali meni je trebalo 2 godine da shvatim.Uzgred ,vec 12 godina radim profesionalno na ugradnji i servisiranju klima i grijanja.
Ali skrenuli smo sa teme ,za sire objasnjenje,javi se na pp.pozdrav
Last edited by doboj on 22/01/2011 23:55, edited 1 time in total.
Post Reply