Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
arte.fakt
Posts: 903
Joined: 28/02/2010 19:30

#51 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by arte.fakt »

A_I_ wrote:Jedini elektricni uredjaj istinski isplativ za grijanje je dobra klima.

-Kvalitetna INVERTER klima cjenovnog ranga 1500-2000KM pokriva prostor 60-90m2. Ako su prostorije slabo povezane hodnicima, mogu se uzeti dvije unutrasnje jedinice sa jednom vanjskom sto dodje 2500-3000KM. Udaljenost vanjske od unutrasnjih jedinica moze ici do 25m sto je dovoljno za svaki stan.

-Za grijanje stana od 40m2 u zimskim mjesecima trosi 10-20KM mjesecno. Znam, vecini je ovaj podatak nevjerovatan ali je istinit jer je dobiven iz licnog primjera. Potrosnja nikad ne prelazi 0,5 kWh sto nije konstantna potrosnja jer se kompresor pali samo po potrebi odrzavajuci temperaturu na oko 23,5C.

-Zagadjenje je nepostojece jer nikakve nusprodukte ne ispusta (osim ako majstori pri ugradnji sfusere spajanje cijevi).

Tajna u ovako maloj potrosnji struje jeste u osnovnom parametru efikasnosti klime tj. koeficijentu COP. Sto veci COP to efikasnija i ekonomicnija klima. U minimalnom opterecenju, moja trosi 120W(ljeti pri hladjenju nekad spusti i do 100W) a pri vanjskoj temperaturi iznad nule(U Sa se zimi vecinom i vrti oko 0C osim nocu) daje 5 puta vise toplote tj. 600W. To je COP 5 . I kad je vani bilo oko -10C, nije trosila vise od 0,5 kWh.

Malo stavite na papir GODISNJU potrosnju za grijanje bilo plinom, centralnim ili cvrstim gorivima pa cete vidjeti kako se investicija u klimu isplati kroz 2-3 zime/godine. Za stan od 40m2 toplane naplacuju 100KM mjesecno x 6mj koliko nas griju.

A s ovakvom klimom mjesecno dodje 10-20KM zavisno od vanjske temperature. Dakle PET do DESET puta manje + grijes se i nocu a i prije 15. okrobra i poslije 15. aprila po potrebi. Dakle potpuna sloboda grijanja. I ne strahujes hoce li Rus/Ukrajinac zavrnuti pipu i hoce li poskupiti plin (kao sto jeste 30% od 1. januara).
Tu sam za sva eventualna dodatna pitanja :) (naziv klime namjerno nisam naveo da ne bi skeptici pomislili kako je rijec o reklami :-) )

P.S. Treba razbiti vec ukorijenjeni mit o 'stetnosti klima' na zdravlje.
1. Inverter klima NEPRIMJETNO hladi/grije duvajuci zrak neznatno ohladjen/zagrijan tako da ne stvara nagle promjene i oscilacije u temperaturi prostorije.
2. Kompresor moze raditi izuzetno sporo tj. troseci 120W a dajuci 600W - na taj nacin preciznije odrzava temp. pa nema tih naglih oscilacija kao kod losijih klima koje se svako malo pale i gase.
3. I na kraju naravno nikad ne hajcati klimu npr. podesavajuci na daljinskom 30C za grijanje ili 18C za hladjenje, jer se tako daje naredba klimi da MAKSIMALNO grije/hladi i stvara temperaturni udar na organizam.
slazem se sa tobom. sve sto si naveo je tacno i provjereno ..
radostan dan
Posts: 27096
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#52 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 23/10/2011 19:49, edited 1 time in total.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27608
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#53 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by JoseMujica »

semmy wrote:mi se grijemo (kuhamo i imamo toplu vodu ) na propan-butan, zakupili cisternu koja stoji iza kuce...napunili je prosle god u septembru ( napunili oko 1500l ) i jos nismo sve potrosili...grijali cijelu zimu po 16h dnevno....
preporucujem svima koji zive u kuci jer je najjeftinija varijanta i nema zahebancije oko lozenja i nestanka plina :D
čuj zakupili cisternu? Koja je ovo šema, kako ide i kolko je para? jel možeš dati više informacija?
User avatar
arte.fakt
Posts: 903
Joined: 28/02/2010 19:30

#54 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by arte.fakt »

JoseMujica wrote:
semmy wrote:mi se grijemo (kuhamo i imamo toplu vodu ) na propan-butan, zakupili cisternu koja stoji iza kuce...napunili je prosle god u septembru ( napunili oko 1500l ) i jos nismo sve potrosili...grijali cijelu zimu po 16h dnevno....
preporucujem svima koji zive u kuci jer je najjeftinija varijanta i nema zahebancije oko lozenja i nestanka plina :D
čuj zakupili cisternu? Koja je ovo šema, kako ide i kolko je para? jel možeš dati više informacija?
sto se tice kuce najbolja i najjeftina varijanta je

Image

vise o ovome nacinu zagrijavanja ima ovdje

http://www.mcsolar.hr/toplinske-pumpe.php
User avatar
JoseMujica
Posts: 27608
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#55 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by JoseMujica »

zanimljivo...ali koliko ja skontah (možda ne iščitah dobro) ovo se može koristiti jedino u kombinaciji sa drugim energentima plinom ili strujom....tako da meni kao povoljnija opcija djeluje ovaj kanister s plinom, gdje ne ovisiš od Bh gasa
User avatar
arte.fakt
Posts: 903
Joined: 28/02/2010 19:30

#56 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by arte.fakt »

JoseMujica wrote:zanimljivo...ali koliko ja skontah (možda ne iščitah dobro) ovo se može koristiti jedino u kombinaciji sa drugim energentima plinom ili strujom....tako da meni kao povoljnija opcija djeluje ovaj kanister s plinom, gdje ne ovisiš od Bh gasa
ovo radi bez plina , znaci jedino struja pokrece pumpe ...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#57 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

arte.fakt wrote:sto se tice kuce najbolja i najjeftina varijanta je

Image

vise o ovome nacinu zagrijavanja ima ovdje

http://www.mcsolar.hr/toplinske-pumpe.php
Jeste, toplinske pumpe su dobra varijanta ali mislim za nas standard jos uvijek preskupo kao i solarni kolektori. Da recimo imas poticaj od drzave ako ugradis ovakav jedan sistem onda bi se svakako isplatilo. Ali prije svega pored odabira nacina grijanja preporucujem da se prvo uradi dobra termo izolacija. Jer kakva je svrha i najboljeg sistema grijanja ako su gubici na zidovima, podovima i tavanu 50-60%?
User avatar
arte.fakt
Posts: 903
Joined: 28/02/2010 19:30

#58 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by arte.fakt »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
arte.fakt wrote:sto se tice kuce najbolja i najjeftina varijanta je

Image

vise o ovome nacinu zagrijavanja ima ovdje

http://www.mcsolar.hr/toplinske-pumpe.php
Jeste, toplinske pumpe su dobra varijanta ali mislim za nas standard jos uvijek preskupo kao i solarni kolektori. Da recimo imas poticaj od drzave ako ugradis ovakav jedan sistem onda bi se svakako isplatilo. Ali prije svega pored odabira nacina grijanja preporucujem da se prvo uradi dobra termo izolacija. Jer kakva je svrha i najboljeg sistema grijanja ako su gubici na zidovima, podovima i tavanu 50-60%?
i ta ima mjesta ...
User avatar
JoseMujica
Posts: 27608
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#59 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by JoseMujica »

pretpostavljam da i nema firme u BiH koja radi ovakav sistem grijanja...na žalost osuđeni smo na ugalj, drva, plin i struju
palamuda
Posts: 950
Joined: 04/09/2009 23:33

#60 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by palamuda »

A_I_ wrote:Jedini elektricni uredjaj istinski isplativ za grijanje je dobra klima.

-Kvalitetna INVERTER klima cjenovnog ranga 1500-2000KM pokriva prostor 60-90m2. Ako su prostorije slabo povezane hodnicima, mogu se uzeti dvije unutrasnje jedinice sa jednom vanjskom sto dodje 2500-3000KM. Udaljenost vanjske od unutrasnjih jedinica moze ici do 25m sto je dovoljno za svaki stan.

-Za grijanje stana od 40m2 u zimskim mjesecima trosi 10-20KM mjesecno. Znam, vecini je ovaj podatak nevjerovatan ali je istinit jer je dobiven iz licnog primjera. Potrosnja nikad ne prelazi 0,5 kWh sto nije konstantna potrosnja jer se kompresor pali samo po potrebi odrzavajuci temperaturu na oko 23,5C.

-Zagadjenje je nepostojece jer nikakve nusprodukte ne ispusta (osim ako majstori pri ugradnji sfusere spajanje cijevi).

Tajna u ovako maloj potrosnji struje jeste u osnovnom parametru efikasnosti klime tj. koeficijentu COP. Sto veci COP to efikasnija i ekonomicnija klima. U minimalnom opterecenju, moja trosi 120W(ljeti pri hladjenju nekad spusti i do 100W) a pri vanjskoj temperaturi iznad nule(U Sa se zimi vecinom i vrti oko 0C osim nocu) daje 5 puta vise toplote tj. 600W. To je COP 5 . I kad je vani bilo oko -10C, nije trosila vise od 0,5 kWh.

Malo stavite na papir GODISNJU potrosnju za grijanje bilo plinom, centralnim ili cvrstim gorivima pa cete vidjeti kako se investicija u klimu isplati kroz 2-3 zime/godine. Za stan od 40m2 toplane naplacuju 100KM mjesecno x 6mj koliko nas griju.

A s ovakvom klimom mjesecno dodje 10-20KM zavisno od vanjske temperature. Dakle PET do DESET puta manje + grijes se i nocu a i prije 15. okrobra i poslije 15. aprila po potrebi. Dakle potpuna sloboda grijanja. I ne strahujes hoce li Rus/Ukrajinac zavrnuti pipu i hoce li poskupiti plin (kao sto jeste 30% od 1. januara).
Tu sam za sva eventualna dodatna pitanja :) (naziv klime namjerno nisam naveo da ne bi skeptici pomislili kako je rijec o reklami :-) )

P.S. Treba razbiti vec ukorijenjeni mit o 'stetnosti klima' na zdravlje.
1. Inverter klima NEPRIMJETNO hladi/grije duvajuci zrak neznatno ohladjen/zagrijan tako da ne stvara nagle promjene i oscilacije u temperaturi prostorije.
2. Kompresor moze raditi izuzetno sporo tj. troseci 120W a dajuci 600W - na taj nacin preciznije odrzava temp. pa nema tih naglih oscilacija kao kod losijih klima koje se svako malo pale i gase.
3. I na kraju naravno nikad ne hajcati klimu npr. podesavajuci na daljinskom 30C za grijanje ili 18C za hladjenje, jer se tako daje naredba klimi da MAKSIMALNO grije/hladi i stvara temperaturni udar na organizam.
Jesi lis siguran da ova klima može raditi na debelim minusima.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#61 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

JoseMujica wrote:pretpostavljam da i nema firme u BiH koja radi ovakav sistem grijanja...na žalost osuđeni smo na ugalj, drva, plin i struju
Mislim da Grizelj radi nesto sa toplinskim pumpama.

http://www.grizelj.com
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#62 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by A_I_ »

palamuda wrote:
A_I_ wrote:Jedini elektricni uredjaj istinski isplativ za grijanje je dobra klima.

-Kvalitetna INVERTER klima cjenovnog ranga 1500-2000KM pokriva prostor 60-90m2. Ako su prostorije slabo povezane hodnicima, mogu se uzeti dvije unutrasnje jedinice sa jednom vanjskom sto dodje 2500-3000KM. Udaljenost vanjske od unutrasnjih jedinica moze ici do 25m sto je dovoljno za svaki stan.

-Za grijanje stana od 40m2 u zimskim mjesecima trosi 10-20KM mjesecno. Znam, vecini je ovaj podatak nevjerovatan ali je istinit jer je dobiven iz licnog primjera. Potrosnja nikad ne prelazi 0,5 kWh sto nije konstantna potrosnja jer se kompresor pali samo po potrebi odrzavajuci temperaturu na oko 23,5C.

-Zagadjenje je nepostojece jer nikakve nusprodukte ne ispusta (osim ako majstori pri ugradnji sfusere spajanje cijevi).

Tajna u ovako maloj potrosnji struje jeste u osnovnom parametru efikasnosti klime tj. koeficijentu COP. Sto veci COP to efikasnija i ekonomicnija klima. U minimalnom opterecenju, moja trosi 120W(ljeti pri hladjenju nekad spusti i do 100W) a pri vanjskoj temperaturi iznad nule(U Sa se zimi vecinom i vrti oko 0C osim nocu) daje 5 puta vise toplote tj. 600W. To je COP 5 . I kad je vani bilo oko -10C, nije trosila vise od 0,5 kWh.

Malo stavite na papir GODISNJU potrosnju za grijanje bilo plinom, centralnim ili cvrstim gorivima pa cete vidjeti kako se investicija u klimu isplati kroz 2-3 zime/godine. Za stan od 40m2 toplane naplacuju 100KM mjesecno x 6mj koliko nas griju.

A s ovakvom klimom mjesecno dodje 10-20KM zavisno od vanjske temperature. Dakle PET do DESET puta manje + grijes se i nocu a i prije 15. okrobra i poslije 15. aprila po potrebi. Dakle potpuna sloboda grijanja. I ne strahujes hoce li Rus/Ukrajinac zavrnuti pipu i hoce li poskupiti plin (kao sto jeste 30% od 1. januara).
Tu sam za sva eventualna dodatna pitanja :) (naziv klime namjerno nisam naveo da ne bi skeptici pomislili kako je rijec o reklami :-) )

P.S. Treba razbiti vec ukorijenjeni mit o 'stetnosti klima' na zdravlje.
1. Inverter klima NEPRIMJETNO hladi/grije duvajuci zrak neznatno ohladjen/zagrijan tako da ne stvara nagle promjene i oscilacije u temperaturi prostorije.
2. Kompresor moze raditi izuzetno sporo tj. troseci 120W a dajuci 600W - na taj nacin preciznije odrzava temp. pa nema tih naglih oscilacija kao kod losijih klima koje se svako malo pale i gase.
3. I na kraju naravno nikad ne hajcati klimu npr. podesavajuci na daljinskom 30C za grijanje ili 18C za hladjenje, jer se tako daje naredba klimi da MAKSIMALNO grije/hladi i stvara temperaturni udar na organizam.
Jesi lis siguran da ova klima može raditi na debelim minusima.
Jedno veliko DA jer ista takva klima u nordijskim zemljama ljudima radi cak i do -20. Samo je bitno ne gasiti je ako temperature spadnu ispod -15 (dokle proizvodjac garantuje da radi i vise daje nego trosi kW) vec drzati stalno upaljenu kako bi se kompresor pravilno podmazivao.
Prije odlucivanja za ovu klimu, detaljno sam iscitao info izmedju ostalih izvora, i sa ovog nordijskog foruma:
http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/ ... board=26.0

Oni se, sto se tice grijanja, kunu u japance Fujitsu, Toshibu, Mitsubishi i Panasonic. LG, Samsung i ostale iz srednje klase gotovo nikad ne spomenu. Takve skoro niko ne koristi za grijanje jer imaju los ucinak pogotovo na minusima.

Kao sto sam vec rekao, moja je nocu radila svu ovu zimu i kad je bilo -8 do -10 troseci najvise 500W (mjereno kvalitetnim digitalnim Voltcraft mjeracem). Sa odmrzavanjem nikad nije imala problema(cak ni na ovom smogu), koje obavlja samo po potrebi za razliku od skoro svih drugih klima koje odmrzavanje rade u fiksnim vremenskim intervalima zbog cega trose vise struje. Po nezavisnim mjerenjima u jednom finskom institutu, na -5C, 3x vise daje kW toplote nego sto uzima struje tj. COP 3 a na -15C je COP 2 tj. jos uvijek je 2x efikasnija od raznih grijalica na struju. Cak i na -20 COP je bio preko 1.5.
User avatar
innovision
Posts: 729
Joined: 04/08/2009 19:06

#63 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by innovision »

koliko para je ta klima kuca od 55-60 kvadrata
Karen
Posts: 798
Joined: 17/07/2007 15:52
Location: Sarajevo

#64 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Karen »

Kad smo useljavali u stan prije 14 mjeseci, prvo smo htjeli inverter klimu, ali zbog cijene smo odustali, i uzeli 2 atlantic konvektora. stan od 40 kvadrata (ukupno 3,5 kW), najveći račun lani kad je temp padala i ispod -15 za struju je bio 220 km. Prošli mjesec 170, a sad dogrijavamo i uljnim, planiram uzeti još jedan konvektor za iduću zimu, zbog ujednačenog grijanja.
Super mi je jer zagrije do 21 i to održava kad smo u kući, dok po noći i dok nismo u kući držimo na 16-17 stupnjeva.
Stan je jako loše izoliran, sad smo uradili stiropol iznutra, i osjeti se razlika u toplini.

No ništa ne može zamijeniti toplane.
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#65 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by A_I_ »

innovision wrote:koliko para je ta klima kuca od 55-60 kvadrata
Ako je kuca na sprat, trebaju dvije tzv. devetke tj. desetke(kako kod kog proizvodjaca) na jednu vanjsku tj. 2+1 sistem jer dodje jeftinije nego dvije posebne, a ako je 60m2 na jednom spratu i dobro uvezane prostorije dovoljna je jedna 12-ka/13-ka pametno pozicionirana.
Klima puno bolje rasporedjuje tj. salje temperaturu u druge prostorije nego pasivni grijaci ala tea peci, kamini, uljni radijatori itd. naravno pod uslovom da su vrata otvorena :D

13-ka dodje od 1500 do 2000KM zavisno od proizvodjaca i serije a 2+1 sistem 9-ki dodje cini mi se do 3000KM max. Bolje provjeri u radnjama tacne cijene.

Shvatite ljudi da klima 'krade' toplotu iz vanjskog zraka i odvlaci je iz unutrasnjeg zahvaljujuci zakonima termodinamike. Sto bolja klima to efikasnije 'krade' na ekstremnim vanjskim temperaturama. Zato i jeste dugorocno izuzetno isplativa investicija. Nijedan drugi vid grijanja (osim vjetroelektrana i solarnih panela koji su jos preskupi) ne daje vise od placenog/ulozenog.
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#66 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by A_I_ »

Karen wrote:Kad smo useljavali u stan prije 14 mjeseci, prvo smo htjeli inverter klimu, ali zbog cijene smo odustali, i uzeli 2 atlantic konvektora. stan od 40 kvadrata (ukupno 3,5 kW), najveći račun lani kad je temp padala i ispod -15 za struju je bio 220 km. Prošli mjesec 170, a sad dogrijavamo i uljnim, planiram uzeti još jedan konvektor za iduću zimu, zbog ujednačenog grijanja.
Super mi je jer zagrije do 21 i to održava kad smo u kući, dok po noći i dok nismo u kući držimo na 16-17 stupnjeva.
Stan je jako loše izoliran, sad smo uradili stiropol iznutra, i osjeti se razlika u toplini.
Za taj stan sad trosite oko 200KM mjesecno a s dobrom klimom mogli ste proci sa 10-20KM mjesecno. Razlika od 180KM mjesecno.
To sto ste ulozili za 3 konvektora i jos uljni radijator ce vam na kraju ispasti najmanji trosak prema stalnom trosku struje. Ali sta se moze, covjek se uci dok je ziv. Svakako su kod nas iskustva i informacije o efikasnijim metodama grijanja gotovo nedostupna obicnom covjeku. Prodavci a cesto ni sami serviseri ne barataju pravim informacijama vec se vode starim mitovima iz vremena prije pojave inverter klima. Ruku na srce, takvih jeftinih klima svakako je najvise na trzistu jer nam je standard u helacu :-D
Karen
Posts: 798
Joined: 17/07/2007 15:52
Location: Sarajevo

#67 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Karen »

Nisi pročitao post.
Prvo uložila sam u 2 konvektora.
Drugo, grijalicu uvijek treba imati u kući, ko je nema?
Treće, ukupni račun struje je toliko, znači na grijanje mi otpada 100 km (što je meni prihvatljivo s obzirom da nemam mogućnost grijanja na gradske Toplane).
Četvrto, sve sam o klimama tada pročitala, i jednostavno nisam htjela kupiti jeftinu, nego čekam bolja vremena jer mi treba i split sistem.
Tako da ti je računica nerealna. Da je bolja klima jest, ali u startu bi me došla 4x skuplja.
radostan dan
Posts: 27096
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#68 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 23/10/2011 19:50, edited 1 time in total.
Karen
Posts: 798
Joined: 17/07/2007 15:52
Location: Sarajevo

#69 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Karen »

radostan dan wrote:Meni je ova priča malo - bajkovita- :-?
Koja?
O klimama ili konvektorima?
radostan dan
Posts: 27096
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#70 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 23/10/2011 19:50, edited 1 time in total.
Karen
Posts: 798
Joined: 17/07/2007 15:52
Location: Sarajevo

#71 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Karen »

Nisam imala iskustvo sa grijanjem na klimu, po pričama su sasvim prihvatljive, osim početne cijene.

Konvektori su super za manje prostore, i kad nisi puno u kući.
radostan dan
Posts: 27096
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#72 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 23/10/2011 19:50, edited 1 time in total.
Karen
Posts: 798
Joined: 17/07/2007 15:52
Location: Sarajevo

#73 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Karen »

Sretno! I sa preseljenjem i grijanjem. :-D
radostan dan
Posts: 27096
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#74 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 23/10/2011 19:51, edited 3 times in total.
Karen
Posts: 798
Joined: 17/07/2007 15:52
Location: Sarajevo

#75 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Karen »

Konvektor košta oko 250 -300 km (2kw) i ugrije 20 kvadrata sasvim dobro. Još jako lijepo izlgeda.
Post Reply