Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
palamuda
Posts: 950
Joined: 04/09/2009 23:33

#26 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by palamuda »

Konvektori idealna stvar,malo troše extra griju,obavezno kupiti
TA peć ni u ludilu,stara tehnologija,troši ko luda.
Klima nema šanse, na klimu se možeš zimi ugrijati u Dalmaciji, on nema snage da ugrije zidove
Konvektori definitivno
sierra1712
Posts: 119
Joined: 05/10/2005 09:31

#27 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by sierra1712 »

nera18 to je bilo prosle godine kad sam ih zvao da pitam koliko je.Uglavnom cijena im zavisi od snage koliko sam upratio.Jedino bi ti mozda bilo jeftinije da odes do Mostara,uz prethodni dogovor sa njima,jer u tom slucaju ti snosis troskove transporta.To na stupu iskreno neam pojma da imaju prodaju..doduse nisam odavno kuci tako da nisam upucen....ali kao sto rekoh u postu definitivno se isplati imat ih u kuci.
djecak_76
Posts: 42
Joined: 09/03/2010 21:29

#28 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by djecak_76 »

Konvektori nisu losi, mi se grijemo tako vec trecu godinu.

Atlantik konvektori nisu losi, prvo smo njih kupili, ali im je mana sto ne dodje utikac na njima, pa morate majstora zvati da to uradi. Takodje, najjaci atlantik konvektor je 2 kW. Mi imamo 3 Atlantika i 1 Stiebel Eletron (2,5 kW, kupljen u Kerametalu poslije Mostarskog, a ima ga mislim i u Skafi, i dodje gotov, sam oga treba okaciti na zid).

Ukupno instalisane snage 9,3 Kw, od cega stalno (24 sata) rade 4,5 kW, a ostalo prema potrebi, u prosjeku 4 sata dnevno. Stan je 65m2. Racuni za struju - dio za graijanje su oko 220 KM mjesecno (to je bilo u januaru, kad je bio veliki minus), stolarija je samo dijelom nova, vecinom je drvena stara oko 25 godina, a vanjski zidovi su sa tri strane....

Sve u svemu zadovoljni smo jer nema lozenja, ciscenje, bespotrebnog krecenja, i sl. Prostoriju fino ugriju. Mislim da su za stanove skroz ok, uz ove cijene struje.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#29 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by nosara »

palamuda wrote:Konvektori idealna stvar,malo troše extra griju,obavezno kupiti
TA peć ni u ludilu,stara tehnologija,troši ko luda.
Klima nema šanse, na klimu se možeš zimi ugrijati u Dalmaciji, on nema snage da ugrije zidove
Konvektori definitivno
:-)

Ja sam koristio TA peci... Sta znaci stara tehnologija...?

TA pec cetvorka napuni se za 3-4 sata po jeftinijoj tarifi, nocu, a isijava toplotu cijeli dan, i to toliko, da se ne moze pric...

Dvije takve peci mogu grijat dvosoban stan bez ikakvih problema, naravno, potrebno je grijat prostor stalno, da bi se trosilo manje snage za dogrijavanje...

Nijedan vid grijanja na struju kod kojeg ne postoji neka vrsta akumulacije toplote jednostavno ne moze bit ekonomican u nasim uslovima...

Koristio sam i uljne radijatore i mogu rec da u periodima kad je hladno, a centralno grijanje ne radi (medjuperiod), odlicno ugriju prostor, a ni ne osjeti se na racunu...
HORN1
Posts: 406
Joined: 21/04/2010 17:49

#30 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by HORN1 »

U jednom stanu 72 kvadrata imam razvedeno centralno na struju ljeti trošim od 50 do 100KM struje a zimi od 200 do 350KM sve se grije, dva vanjska zida dobra izolacija i stolarija. Drugi stan uz ovaj isto 72Kvadrata nije ugrađena nova stolarija ugrađene 3 klime u tri prostorije zimi uvijek grijemo stan sa centralnim klime griju do određenog vanjskog minusa i kad je vani jako hladno treba uključivati dodatno grijanje. Znači grijanje na klime kao jedini izvor nikako.
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#31 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by LaCici »

Kupljeni adriatic radijatori na struju, postavljeni i isprobani :-D
Na probi grijali ko ludi, ali ce se prava ucinkovitost znati tek na zimu. Super izgledaju, tanki, lagani i jako jednostavnog dizajna :thumbup:
kone
Posts: 972
Joined: 03/10/2008 18:02

#32 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by kone »

LaCici wrote:Kupljeni adriatic radijatori na struju, postavljeni i isprobani :-D
Na probi grijali ko ludi, ali ce se prava ucinkovitost znati tek na zimu. Super izgledaju, tanki, lagani i jako jednostavnog dizajna :thumbup:
Ako je sve isprobano,koliko onda trose???
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#33 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by LaCici »

E to cu da vidim na racunu, polako tek sam ih postavila :-D
Ali kaze covjek u prodavnici da trose 2 kW, otprilike oko 150 KM mjesecno ako su stalno upaljeni.
radostan dan
Posts: 27094
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#34 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 23/10/2011 19:51, edited 1 time in total.
saale
Posts: 1398
Joined: 08/07/2008 13:39

#35 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by saale »

i ja sam nedavno kupio stan i ozbiljno razmišljam da u stan stavim norveške radijatore ima ih kupiti u firmi jelic siroki brijeg a imaju predstavnistvo i u sarajevu nedavno sam im poslao mail i evo sta su mi dgovorili:
Prema vašem objašnjenju mislimo da bi trebali ići 120w/m2 = 7,2 kw ukupno.. što se tiče potrošnje energije jedan radijator TPA 20 troši odprilike 2kW električne energije u sat vremena , naravno podrazumijeva se da radi cijeli sat vremena ..

Na radijatorima se nalazi ručni termostat koji se ne može programirati , njega možete ostaviti na nekoj temperaturi npr 20°C ..kada radijator dostigne tu temperaturi on će se izgasiti ..kada u prostoriji ponovno padne temperatura ponovno se upali i sve tako ..

Može se uzeti digitalni termostat DT2 koji se može programirati njegova cijena je 221,
stan je oko 65 kvadrata i ja kontam staviti 2 radijatora od 2000kv
radostan dan
Posts: 27094
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#36 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 23/10/2011 19:52, edited 1 time in total.
saale
Posts: 1398
Joined: 08/07/2008 13:39

#37 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by saale »

posto je stan dosta topao sam od sebe, mislim da cu moci posoto mi je trdnevni i trepezarija u jednom konto sam staviti jedan i u spavacu drugi, u kupatilo grijalicu neku, a u hodnik necu nista sad zasad
radostan dan
Posts: 27094
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#38 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 23/10/2011 19:52, edited 1 time in total.
TRANCEMoDe
Posts: 132
Joined: 26/02/2004 00:00
Location: Grbavica

#39 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by TRANCEMoDe »

radostan dan wrote:Koristi li neko -norveške radijatore? Iskustva?
Koristim ja Glamox norveški radijator već pola godine za grijanje jedne sobe. Soba je nekih 15 m kvadratnih, sjeverna strana. Zgrada je rađena na Grbavici 50-tih tako da vjerujem da izolacija nije bog zna kakva. Prozori su kvalitetni. Uglavnom, mislim da kada neko razmatra opcije za grijanje da prvo treba poći od termoizolacije zidova i kvalitete prozora.
Što se tiče samog radijatora, on je snage 1500 W i solidno zagrije sobu. Pod tim podrazumijevam da nije hladno u sobi i da se može normalno boraviti obučen u trenerku dugih rukava i sa čarapama ili papučama na nogama. E sad, ako je neko navikao da hoda u potkošulji to je druga stvar...
Uglavnom, ovih dana kada je minus 7-8 vani, drži temperaturu na 22 stepena, a inače je bez grijanja 16. Kada je vani nula, može zagrijati i do 24 stepena.
Jedina mana ako se može tako nazvati je da za razliku od TA peći, ovaj konvektorski radijator grije samo dok je uključen. Čim se isključi, za 5 min. je hladan, što je i logično budući da teži 3-4 kile za razliku od TA peći koja teži 150 i zauzima pola sobe. :D
Uglavnom, mislim da se isplati, te da se za tih 400 KM trenutno ne može kupiti neka bolja solucija grijanja. Koliko sam čitao, najbolja solucija za grijanje je inverter klima uređaj, ali bez 1500 KM nema ništa od toga.
Što se tiče potrošnje struje, radijator na ovim hladnoćama radi otprilike 80% vremena kada je uključen, budući da se sam pali i gasi kada postigne određenu temperaturu. Tako da možemo doći do računice: 1500 W x 0,8 = 1200 W ili 1,2 KW po satu grijanja. Cijena po KW je ako se dobro sjećam 14 feninga po skupoj i 7 feninga po jeftinoj tarifi, tako da jedan sat grijanja košta 17 feninga skupe i 8,5 jeftine tarife.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#40 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Ridjobrki »

Ja sam nekidan gledao kamene radijatore u jednoj firmi i bio zapanjen. Fabrička hala od stotinjak kvadrata slabo izolirana i sa 4m visine grije se sa 6x1000 W, meni oči stale. Svaki ima svoj termostat i drže temperaturu i nakon isključivanja, ne kao TA ali ipak drže, kamen je to... Postavljaju se na nosače gdje hoćeš u stanu i lijepo izgledaju. Mislim da bi taj tvoj stan mogao biti riješen sa tri-četiri takva radijatora sve skupa do 3 kW. Nisu nešto ni skupi, proguglaj malo. Ove je pravila neka firma iz Srbije (čini mi se Užice).
Matea30
Posts: 50
Joined: 22/02/2010 21:21

#41 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Matea30 »

Moj stan ima 64 kvadrata, grijem se na termo pec trojku, konvektor od 2kW i grijalica u kupatilu.
Termo punim po noci na jeftinoj, a konvektor je otprilike 15 sati dnevno upaljen. Za novembar sam dobila 180 KM struje za svu potrosnju, sa cime sam izuzetno zadovoljna. Takodje bojler ukljucujem svaku noc da se puni, a o rerni ne vodim racuna.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3361
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#42 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Dupli_skalp »

zna li mi neko reći/objasniti koliko troše oni radijatori na struju (mislim da su uljni?) koji se mogu kupiti u raznim tržnim centrima po sarajevu?
User avatar
dzeno123
Posts: 1843
Joined: 20/04/2009 20:39
Location: Dreamland

#43 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by dzeno123 »

Zna li neko gdje se Atlantic Konvektori mogu kupiti u Sarajevu, naletih na www.atlantic.ba ali vidim da su u Zenici...
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#44 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Miki123 »

dzeno123 wrote:Zna li neko gdje se Atlantic Konvektori mogu kupiti u Sarajevu, naletih na http://www.atlantic.ba ali vidim da su u Zenici...
Ima u Visokom, ako ti je daleko Zenica. :-D
Hendrix
Posts: 4117
Joined: 27/02/2004 00:00

#45 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hendrix »

Nije ti problem naručiti ni iz Mostara gdje im je sjedište, mislim na firmu Nobel , od koje uzimaju i ovi iz Zenice. Dođe brzom poštom sutra, prijevoz je besplatan, tako sam ja naručio. Možeš im i mailom poslati tlocrt stana da ti predlože koliko konvektora i snagu, problem je jedino ako si mislio na neke rate preko kartica plaćati, onda moraš do Mostara skoknut :-D
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#46 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by valter.ba »

Hendrix jesi li ti zadovoljan sa Atlanticom,kako griju,koliko trose...reci nam iz prve ruke :D
radostan dan
Posts: 27094
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#47 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 23/10/2011 19:55, edited 1 time in total.
Hendrix
Posts: 4117
Joined: 27/02/2004 00:00

#48 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by Hendrix »

E pa ovi konvektori nisu loši uopšte, ja sam u kući što je ipak ogromna razlika u odnosu na stan koji uvijek ima manje vanjskih strana. E sad koliko troše varira puno od izolacije i stolarije, inače ništa drugo. Jer je pošteno makar, koliko kw uzmeš toliko i grije, nema tamo - vamo, tako da je otprilike 1kw-1.3kw po kvadratu potrebno. Ja imam 9,5kw instalirano snage , a 95 kvadrata otprilike i grijem, konvektori rade 24h dnevno, pale se i gase sami , kako temp podesiš.
Pošto sam pratio potrošnju prošli mjesec, izračunao sam da su mi konvektori potrošili oko 300KM, znači dok su ovi minusi žestoki bili to bi bila neka moja potrošnja, 2-3 mjeseca tako i onda naravno ide manje kada su plusevi vani.
Dakle napominjem, ovo je za kuću, u 2 sobe mi je stolarija loša, stanovi troše sigurno 30% manje možda i više.
Tako da očekujem za zimu jednu potrošnju od oko 1600KM , tu negdje, s obzirom da je investicija u odnosu na ostale vidove grijanja 4-5 puta manja, da nemam nikakve veze s grijanjem osim što podešavam temperaturu, ništa loženje čišćenje, ja sam zadovoljan.

Dakle nema tu neke magije niti uštede, konvektor grije i troši , koliko će trošiti direktno zavisi od izolacije i stolarije, ako vam je loša nema smisla ih uzimati.
Razlika konvektora od grijalica običnih je da grije kao radijator, dakle ugodno, i ima precizan termometar koji reguliše stalno temperaturu.
Pozitivno je i da možete uzeti jedan, u jednu sobu i testirati kako fercera, oko 200KM dati za test pa ako bude loše ostane vam kao ispomoć kada su prelazni dani iz jeseni u zimu.

Eto toliko od mene, ako šta još nije jasno pitajte. :)
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#49 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by LaCici »

dzeno123 wrote:Zna li neko gdje se Atlantic Konvektori mogu kupiti u Sarajevu, naletih na http://www.atlantic.ba ali vidim da su u Zenici...
Ja ih kupila u Union look-u u Radicevoj. Nazvala sam prvo u Mostar firmu i oni su mi rekli da jedino ta radnja ima original njihove konvektore.
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#50 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by A_I_ »

Jedini elektricni uredjaj istinski isplativ za grijanje je dobra klima.

-Kvalitetna INVERTER klima cjenovnog ranga 1500-2000KM pokriva prostor 60-90m2. Ako su prostorije slabo povezane hodnicima, mogu se uzeti dvije unutrasnje jedinice sa jednom vanjskom sto dodje 2500-3000KM. Udaljenost vanjske od unutrasnjih jedinica moze ici do 25m sto je dovoljno za svaki stan.

-Za grijanje stana od 40m2 u zimskim mjesecima trosi 10-20KM mjesecno. Znam, vecini je ovaj podatak nevjerovatan ali je istinit jer je dobiven iz licnog primjera. Potrosnja nikad ne prelazi 0,5 kWh sto nije konstantna potrosnja jer se kompresor pali samo po potrebi odrzavajuci temperaturu na oko 23,5C.

-Zagadjenje je nepostojece jer nikakve nusprodukte ne ispusta (osim ako majstori pri ugradnji sfusere spajanje cijevi).

Tajna u ovako maloj potrosnji struje jeste u osnovnom parametru efikasnosti klime tj. koeficijentu COP. Sto veci COP to efikasnija i ekonomicnija klima. U minimalnom opterecenju, moja trosi 120W(ljeti pri hladjenju nekad spusti i do 100W) a pri vanjskoj temperaturi iznad nule(U Sa se zimi vecinom i vrti oko 0C osim nocu) daje 5 puta vise toplote tj. 600W. To je COP 5 . I kad je vani bilo oko -10C, nije trosila vise od 0,5 kWh.

Malo stavite na papir GODISNJU potrosnju za grijanje bilo plinom, centralnim ili cvrstim gorivima pa cete vidjeti kako se investicija u klimu isplati kroz 2-3 zime/godine. Za stan od 40m2 toplane naplacuju 100KM mjesecno x 6mj koliko nas griju.

A s ovakvom klimom mjesecno dodje 10-20KM zavisno od vanjske temperature. Dakle PET do DESET puta manje + grijes se i nocu a i prije 15. okrobra i poslije 15. aprila po potrebi. Dakle potpuna sloboda grijanja. I ne strahujes hoce li Rus/Ukrajinac zavrnuti pipu i hoce li poskupiti plin (kao sto jeste 30% od 1. januara).
Tu sam za sva eventualna dodatna pitanja :) (naziv klime namjerno nisam naveo da ne bi skeptici pomislili kako je rijec o reklami :-) )

P.S. Treba razbiti vec ukorijenjeni mit o 'stetnosti klima' na zdravlje.
1. Inverter klima NEPRIMJETNO hladi/grije duvajuci zrak neznatno ohladjen/zagrijan tako da ne stvara nagle promjene i oscilacije u temperaturi prostorije.
2. Kompresor moze raditi izuzetno sporo tj. troseci 120W a dajuci 600W - na taj nacin preciznije odrzava temp. pa nema tih naglih oscilacija kao kod losijih klima koje se svako malo pale i gase.
3. I na kraju naravno nikad ne hajcati klimu npr. podesavajuci na daljinskom 30C za grijanje ili 18C za hladjenje, jer se tako daje naredba klimi da MAKSIMALNO grije/hladi i stvara temperaturni udar na organizam.
Post Reply