Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#51 Pitamo Mehanicare ?

Post by whow »

Predpostavljam da mnogi on nas koji posjecujemo ovaj Forum i pored velike zelje da budemo nadri-mehanicari ipak nismo kvalifikovani da dajemo kompetentne odgovore po pitanjima automehanicarske struke stoga bih zelio da otvorim temu gdje bi svi koji imaju automehanicarske dileme trazili savjet strucnjaka ako takvih ima.

Moja prva dilema je po pitanju vodene pumpe tj njene zamjene ? Recimo na mome vozilu Honda Ridgeline u servisnoj kknjizici pise da to treba odraditi na 98k KM dok kompjuterski sistem upozorava da je vrijeme za promjenu tek na 169K km. Dalje kako znamo dali je mehanicar uopce promjenio vodenu pumpu ako nismo prisutni. Dakle ako preventivno mjenjas vodenu pumpu koja ne curi . Dakle ne mozes vizuelno skontati dali je vodena stara ili nova jer ti treba 4 sata da raskopas masinu da do nje dodes.
Ista stvar je i sa zupcastim kojega na mnogim vozilima uopse i ne vidis . Majstor te odere za 5 sati rada po 120 dolki to he 600 dollara samo ruke a mozda i ne promjeni remen ?
Evo to su dva pitanja za pocetak ,imam jos nekoliko pitanja ali bih prvo da vidim dali ima stucnjaka raspolozenih za odgovore da dzabe ne piskaram.
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#52 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by shlauf »

Pouzdano znam da u Toyotinom servisu AFA Racing u Semizovcu mozes sjediti i na ekranu gledati sta ti sve majstor radi na autu ali ne mozes prismrditi u radionu. Pijauckas sokic ili kaficu i samo gledaj ili ostavi auto i dodji kad ti kažu, sve po sopstvenom ubjedjenju.
ASA je druga priča, predaš ključeve i halili i jare i pare. Kad završe dodješ po auto a šta su promjenili daju ti dijelove a jesu li ???? neznaš dok šta ne crkne.
Privatna radnja LAUDA u Nahorevskoj ulici iza Pionirske i njezin vlasnik Senad je fer i korektan. Sjedi ako hoćeš, čitaj novine ili pij kafu i sačekaj dok ti auto bude gotovo ili dodji ako nemaš vremena da čekaš. U svakom slučaju ti dadne dijelove koje ti je promjenio. Radi VW, Audi, Seat i Škodilaka. Naručuje se kod njega termin.


Aleee aleeeeeeeee :dance:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#53 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by jefferson »

whow wrote:Predpostavljam da mnogi on nas koji posjecujemo ovaj Forum i pored velike zelje da budemo nadri-mehanicari ipak nismo kvalifikovani da dajemo kompetentne odgovore po pitanjima automehanicarske struke stoga bih zelio da otvorim temu gdje bi svi koji imaju automehanicarske dileme trazili savjet strucnjaka ako takvih ima.

Moja prva dilema je po pitanju vodene pumpe tj njene zamjene ? Recimo na mome vozilu Honda Ridgeline u servisnoj kknjizici pise da to treba odraditi na 98k KM dok kompjuterski sistem upozorava da je vrijeme za promjenu tek na 169K km. Dalje kako znamo dali je mehanicar uopce promjenio vodenu pumpu ako nismo prisutni. Dakle ako preventivno mjenjas vodenu pumpu koja ne curi . Dakle ne mozes vizuelno skontati dali je vodena stara ili nova jer ti treba 4 sata da raskopas masinu da do nje dodes.
Ista stvar je i sa zupcastim kojega na mnogim vozilima uopse i ne vidis . Majstor te odere za 5 sati rada po 120 dolki to he 600 dollara samo ruke a mozda i ne promjeni remen ?
Evo to su dva pitanja za pocetak ,imam jos nekoliko pitanja ali bih prvo da vidim dali ima stucnjaka raspolozenih za odgovore da dzabe ne piskaram.
Mislim whow da ovo nije domen mehanicara nego hobotnice Paul!
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#54 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by shlauf »

:lol: :D
Bordolini
Posts: 1164
Joined: 04/10/2009 23:42
Location: tribina sjever

#55 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Bordolini »

Zupcasti mozes provjeriti za 5 minuta, ne moras biti mehanicar. Otkaci par kukica sto drze poklopac i tu je odmah ispod. Mozes vec tada vidjeti jel ispucao, jel se rastegao a najbolje je da ti neko u autu samo pomalo vergla (a ne pali) dok ne dodje pecat na remenu, onda mozes vidjeti jel nov ili izlizan i koje je marke (originalni, ili recimo continental, gates itd). Uglavnom, nije bas tako tesko.
Za vodenu pumpu je vec malo teze, zavisno od toga gdje je postavljena, jel pokrivena drugim remenicama, zatezacima i vidi li se bez skidanja cijelog poklopca. Uglavnom se mjenja u setu sa zupcastim remenom pa mozes po njegovom stanju pretpostaviti jel i pumpa mjenjana.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#56 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ljubav_aha »

jefferson wrote:
whow wrote:Predpostavljam da mnogi on nas koji posjecujemo ovaj Forum i pored velike zelje da budemo nadri-mehanicari ipak nismo kvalifikovani da dajemo kompetentne odgovore po pitanjima automehanicarske struke stoga bih zelio da otvorim temu gdje bi svi koji imaju automehanicarske dileme trazili savjet strucnjaka ako takvih ima.

Moja prva dilema je po pitanju vodene pumpe tj njene zamjene ? Recimo na mome vozilu Honda Ridgeline u servisnoj kknjizici pise da to treba odraditi na 98k KM dok kompjuterski sistem upozorava da je vrijeme za promjenu tek na 169K km. Dalje kako znamo dali je mehanicar uopce promjenio vodenu pumpu ako nismo prisutni. Dakle ako preventivno mjenjas vodenu pumpu koja ne curi . Dakle ne mozes vizuelno skontati dali je vodena stara ili nova jer ti treba 4 sata da raskopas masinu da do nje dodes.
Ista stvar je i sa zupcastim kojega na mnogim vozilima uopse i ne vidis . Majstor te odere za 5 sati rada po 120 dolki to he 600 dollara samo ruke a mozda i ne promjeni remen ?
Evo to su dva pitanja za pocetak ,imam jos nekoliko pitanja ali bih prvo da vidim dali ima stucnjaka raspolozenih za odgovore da dzabe ne piskaram.
Mislim whow da ovo nije domen mehanicara nego hobotnice Paul!

:lol: :lol: :lol: ,ma treba staviti na CatScan :mrgreen:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#57 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by jefferson »

Bordolini wrote:Zupcasti mozes provjeriti za 5 minuta, ne moras biti mehanicar. Otkaci par kukica sto drze poklopac i tu je odmah ispod. Mozes vec tada vidjeti jel ispucao, jel se rastegao a najbolje je da ti neko u autu samo pomalo vergla (a ne pali) dok ne dodje pecat na remenu, onda mozes vidjeti jel nov ili izlizan i koje je marke (originalni, ili recimo continental, gates itd). Uglavnom, nije bas tako tesko.
Za vodenu pumpu je vec malo teze, zavisno od toga gdje je postavljena, jel pokrivena drugim remenicama, zatezacima i vidi li se bez skidanja cijelog poklopca. Uglavnom se mjenja u setu sa zupcastim remenom pa mozes po njegovom stanju pretpostaviti jel i pumpa mjenjana.
Remen je danas lako utvrditi jer imaju obicno vrlo duge natpise na sebi, ime proizvodjaca, broj proizvoda, broj zubaca te duzinu. To je ispisano nekoliko puta upravo iz razloga da bi se na osnovu stanja natpisa moglo "odokativno" utvrditi da li je potrebna detaljnija inspekcija remenova.
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#58 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Desert Wind »

Ne mogu da vjerujem da je tako lose u Kanadi da se co'jek mora pitat je l mu hadzo zamijenio remen il' nije.
Za Bosnu znam da je puna mufljuza al' da i u Kanadi ne znas hoce l' te zavrnut' il' ne jos nakon epskih traktata o boljitku u Kanadi i taljigi od Bosne nemrem da vjerujem da se hudi bosnjo mora brinut hoce l' mu sta riknut nakon kanadskog servisa.

Nego, mislim da je u pozadini nes drugo :mrgreen:
mojne vise Ridzlajn servisirat kod nasih kanadskih mufljuza, greota je - otidji k'o pravi hadzo u Hondin servis jbga :mrgreen:
Hendrix
Posts: 4117
Joined: 27/02/2004 00:00

#59 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Hendrix »

A kako uopšte znati za bilo kakvog majstora da li je pošten? Ne samo auto, recimo Tv odneseš pokvaren i on ti može reći da je gumifufna za elektrone otišla, a možda je neki bezvezni kvar od cenera...
Sve ti je to do čovjeka, možda je i lopov a možda i ne jer neko može i provalit prevaru pa sad nije ni to baš lako se upustiti u varanje mušterija.
Na Vox-u njemačkom je bilo par emisija gdje testiraju majstore, recimo mašina za veš, izvadi neku glupost koja je više nego očigledna i onda zovu majstore da poprave. E pa da vidite u Njemačkoj kakvi su to lopovi, onda mi nemamo šta očekivat bolje, od 5 majstora samo jedan je pošteno popravio, svi drugi su vidjeli kvar ali su tražili duplo više para i izmišljali neke folove za popravku.
Najjača scena je, iskopčali wireless router iz struje, i eto majstora... opet isto , od 5 njih jedan je odmah ruter pregledo, ostali skidali viruse, hoće sistem da ruše, moraju nosit u servis.... :D A na kraju kad kamera izađe pred njih, jao, onda idu izgovori.
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#60 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by whow »

Desert Wind wrote:Ne mogu da vjerujem da je tako lose u Kanadi da se co'jek mora pitat je l mu hadzo zamijenio remen il' nije.
Za Bosnu znam da je puna mufljuza al' da i u Kanadi ne znas hoce l' te zavrnut' il' ne jos nakon epskih traktata o boljitku u Kanadi i taljigi od Bosne nemrem da vjerujem da se hudi bosnjo mora brinut hoce l' mu sta riknut nakon kanadskog servisa.

Nego, mislim da je u pozadini nes drugo :mrgreen:
mojne vise Ridzlajn servisirat kod nasih kanadskih mufljuza, greota je - otidji k'o pravi hadzo u Hondin servis jbga :mrgreen:
Ma ja ti mi reci. Jarane u Hondinom servisu rade veci mufljuzi nego oni sto rade po avlijama kako zbog slabe place tako zbog znanja , Pravi majstor radi za sebe a ne za gazdu ili dealership.
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#61 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Desert Wind »

whow wrote:
Desert Wind wrote:Ne mogu da vjerujem da je tako lose u Kanadi da se co'jek mora pitat je l mu hadzo zamijenio remen il' nije.
Za Bosnu znam da je puna mufljuza al' da i u Kanadi ne znas hoce l' te zavrnut' il' ne jos nakon epskih traktata o boljitku u Kanadi i taljigi od Bosne nemrem da vjerujem da se hudi bosnjo mora brinut hoce l' mu sta riknut nakon kanadskog servisa.

Nego, mislim da je u pozadini nes drugo :mrgreen:
mojne vise Ridzlajn servisirat kod nasih kanadskih mufljuza, greota je - otidji k'o pravi hadzo u Hondin servis jbga :mrgreen:
Ma ja ti mi reci. Jarane u Hondinom servisu rade veci mufljuzi nego oni sto rade po avlijama kako zbog slabe place tako zbog znanja , Pravi majstor radi za sebe a ne za gazdu ili dealership.
Kako bolan slabe platje pa obicni kanadjani vozaju Honde Ridzlajn, Krajzler 300C, pa hebo ga patak sta bi trebalo da bude jaka platja da moze da se kupi Lexus za do trafike ili Majbah :mrgreen:
Nemrem blivit na sta je kanadska Honda spala :mrgreen:
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#62 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by whow »

Hendrix wrote:A kako uopšte znati za bilo kakvog majstora da li je pošten? Ne samo auto, recimo Tv odneseš pokvaren i on ti može reći da je gumifufna za elektrone otišla, a možda je neki bezvezni kvar od cenera...
Sve ti je to do čovjeka, možda je i lopov a možda i ne jer neko može i provalit prevaru pa sad nije ni to baš lako se upustiti u varanje mušterija.
Na Vox-u njemačkom je bilo par emisija gdje testiraju majstore, recimo mašina za veš, izvadi neku glupost koja je više nego očigledna i onda zovu majstore da poprave. E pa da vidite u Njemačkoj kakvi su to lopovi, onda mi nemamo šta očekivat bolje, od 5 majstora samo jedan je pošteno popravio, svi drugi su vidjeli kvar ali su tražili duplo više para i izmišljali neke folove za popravku.
Najjača scena je, iskopčali wireless router iz struje, i eto majstora... opet isto , od 5 njih jedan je odmah ruter pregledo, ostali skidali viruse, hoće sistem da ruše, moraju nosit u servis.... :D A na kraju kad kamera izađe pred njih, jao, onda idu izgovori.
Ovo sto govoris je totalno realno. Ne radi se o tome da samo ovi privatni majstori vide kvarove koje ne postoje tako je i sa velikim firmama . Mislim da je najbolje da covjek bude prisutan pa ako majstor pristane onda je to ok ake ne onda nista od posla.

Dali neko zna ima li negdje ovaj VIN # na vodenoj pumpi . Po tome se moze lako utvrditi jeli zamjenjena ili nije.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#63 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by jefferson »

whow wrote:
Hendrix wrote:A kako uopšte znati za bilo kakvog majstora da li je pošten? Ne samo auto, recimo Tv odneseš pokvaren i on ti može reći da je gumifufna za elektrone otišla, a možda je neki bezvezni kvar od cenera...
Sve ti je to do čovjeka, možda je i lopov a možda i ne jer neko može i provalit prevaru pa sad nije ni to baš lako se upustiti u varanje mušterija.
Na Vox-u njemačkom je bilo par emisija gdje testiraju majstore, recimo mašina za veš, izvadi neku glupost koja je više nego očigledna i onda zovu majstore da poprave. E pa da vidite u Njemačkoj kakvi su to lopovi, onda mi nemamo šta očekivat bolje, od 5 majstora samo jedan je pošteno popravio, svi drugi su vidjeli kvar ali su tražili duplo više para i izmišljali neke folove za popravku.
Najjača scena je, iskopčali wireless router iz struje, i eto majstora... opet isto , od 5 njih jedan je odmah ruter pregledo, ostali skidali viruse, hoće sistem da ruše, moraju nosit u servis.... :D A na kraju kad kamera izađe pred njih, jao, onda idu izgovori.
Ovo sto govoris je totalno realno. Ne radi se o tome da samo ovi privatni majstori vide kvarove koje ne postoje tako je i sa velikim firmama . Mislim da je najbolje da covjek bude prisutan pa ako majstor pristane onda je to ok ake ne onda nista od posla.

Dali neko zna ima li negdje ovaj VIN # na vodenoj pumpi . Po tome se moze lako utvrditi jeli zamjenjena ili nije.
VIN# nemas na vodenoj pumpi. VIN je kao kod nas broj sasije, a to se ne ukucava na takve potrosne djelove.
Ako zamjenis u Hondi vodenu pumpu, u slucaju da crkne nakon toga, mislim da ce Honda pokriti stetu.
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#64 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by corolla02 »

@whow, ne mogu da vjerujem da si u nedoumici oko ove pumpe ili remena/kaisa. Vjerujem da u Honda dealshipu ili bilo kome drugom lokalnom servisu hoce da zavale za promjenu ulja, promjenu ulja u kocnicama, ulje od volana, rotacije guma itd itd, ali kad se dodje do neceg vitalnijeg kao remena ili vodene pumpe, ne vjerujem da ce te iko zavaliti osim bas ako odes kod nekog majstora koji je nastanjen tkz. Bogu iza ledja. Budi smiren i bez losih pomisli hoce li je zamjeniti ili ne i vozi u Hondu ako cijenis to svoje auto i ako ima vrijednost po tebi, a ako ne, onda nadji nekog tu loko.

Onako ne vezano za temu, nesto razmisljem i mislim: kako to ti si gore toliko vremena vec zastalno nastanjen a jos nemas stalnog svog mehanicara kome vjerujes i kod koga dodjes po savjet. Pa na zapadu svi imaju jednog doktora, mehanicara, majstora za kucu itd itd, kome najcesce rado idu kad to zatreba.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#65 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ljubav_aha »

corolla02 wrote:@whow, ne mogu da vjerujem da si u nedoumici oko ove pumpe ili remena/kaisa. Vjerujem da u Honda dealshipu ili bilo kome drugom lokalnom servisu hoce da zavale za promjenu ulja, promjenu ulja u kocnicama, ulje od volana, rotacije guma itd itd, ali kad se dodje do neceg vitalnijeg kao remena ili vodene pumpe, ne vjerujem da ce te iko zavaliti osim bas ako odes kod nekog majstora koji je nastanjen tkz. Bogu iza ledja. Budi smiren i bez losih pomisli hoce li je zamjeniti ili ne i vozi u Hondu ako cijenis to svoje auto i ako ima vrijednost po tebi, a ako ne, onda nadji nekog tu loko.

Onako ne vezano za temu, nesto razmisljem i mislim: kako to ti si gore toliko vremena vec zastalno nastanjen a jos nemas stalnog svog mehanicara kome vjerujes i kod koga dodjes po savjet. Pa na zapadu svi imaju jednog doktora, mehanicara, majstora za kucu itd itd, kome najcesce rado idu kad to zatreba.
:thumbup:
Bordolini
Posts: 1164
Joined: 04/10/2009 23:42
Location: tribina sjever

#66 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Bordolini »

whow wrote: Dali neko zna ima li negdje ovaj VIN # na vodenoj pumpi . Po tome se moze lako utvrditi jeli zamjenjena ili nije.

Pa kad bi na vodene pumpe stavljali vin# (broj sasije) morao bi svaki put kad je mjenjas nositi da ti ukucaju broj ponovo, nidje veze jbg ti. :-)
Pokusaj uraditi carfax, ako je auto prije tebe servisirano u ovlastenom servisu vrlo je moguce da ce ti izbaciti sta je radjeno i gdje pa ti onda mozes nazvati taj servis i saznati vise info. Ako hoces posalji mi broj sasije (vin#) na pm, odradicu ti ja pa cu ti javiti sta ima, ja radim carfax za sve svoje aute. Ovaj cu uraditi dzabalesku za tebe, mozda pomogne. :wink:
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#67 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by pirmin »

Dobra tema :thumbup: , ima li ovdje koji strucnjak koji je vican u Dojcu da mi pojasni razliku izmedju stabilizatora i koppelstange? :)
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#68 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by whow »

Bordolini wrote:
whow wrote: Dali neko zna ima li negdje ovaj VIN # na vodenoj pumpi . Po tome se moze lako utvrditi jeli zamjenjena ili nije.

Pa kad bi na vodene pumpe stavljali vin# (broj sasije) morao bi svaki put kad je mjenjas nositi da ti ukucaju broj ponovo, nidje veze jbg ti. :-)
Pokusaj uraditi carfax, ako je auto prije tebe servisirano u ovlastenom servisu vrlo je moguce da ce ti izbaciti sta je radjeno i gdje pa ti onda mozes nazvati taj servis i saznati vise info. Ako hoces posalji mi broj sasije (vin#) na pm, odradicu ti ja pa cu ti javiti sta ima, ja radim carfax za sve svoje aute. Ovaj cu uraditi dzabalesku za tebe, mozda pomogne. :wink:
Svaka cast jarane evo VIN ide na pm.
Mislim da cu da prije nego zamjenim taj timing belt ( zupcasti )da odem kod majstora da "podigne poklopac" i vidi u kakvom je stanju taj remen. Sto se tice same vodene pumpe u Honda servisnoj knjizi kao i maintenance minder systemu perporucucuje da se ona izmjeni tek na drugom mjenjanju timing belta dakle izmedu 170-200 k sto je za mene jos 100 000km voznje dakle jos najmanje oko tri- cetri godine. Pitanje je dali cu uopste toliko dugo i zadrzati auto. Razlog sto se raspitujem za tu vodenu pumpu je sto su me ovi znalci na Hondinom Forumu napalili kao ako vec mjenjas timing belt mjenjaj i vodenu jer je to dodatnih pola sata , umjesto nekih 4-5 sati kada radis sve ospocetka .Druga stvar je da takoder postoje dva kriterija mjenjanja zupcastog . Prvi za normalne uslove voznje po kome se TB mjenja izmedu 170-200 k drugi sa severe conditions dakle zestoke uslove voznje i extremne temperature dakle preko +,- 30, 40 sto je slucaj u Kanadi . Trik je u tome da je vozilo iz Amerike koje ne pripada ovoj severe zoni, dakle teoretski i belt bi mogao jos dosta . Mislim da ce ovaj peek under the lid moze odgovoriti na neke od ovih mojih dilema dodatni problem je sto se ovim povirivanjem moze vidjeti gornji dio kajsa dok prema savjetima strucnjaka vecina ostecena remena nastaje na donjoj strani koja se ne vidi. Uglavnom sto covjek vise istrazuje sve mu je manje jasno. At Corrola ; jarane nemam ni doktora ni mehanicara , sta da ti kazem :wink:
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#69 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by corolla02 »

Pa zar je kod Ridgeline timing belt uopste?
User avatar
mayab
Posts: 27202
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#70 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mayab »

whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#71 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by whow »

Katastrofa link. Pusti se tih nekih dear Abby savjetnika. Ovdje je nekada bilo ljudi koji su znali sve o automehanici (nineac i joj poneko) Taj je znao sve do u detalje od osnovnih podataka do detalja tipa kako se zove radnik (Turcin) koji je zavrto sherafe na njegovoj Vectri B jos dok je bila na prizvodnoj traci u Svici pardon Njemackoj :lol:
User avatar
Romeo 80
Posts: 4378
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#72 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Romeo 80 »

whow wrote:
Katastrofa link. Pusti se tih nekih dear Abby savjetnika. Ovdje je nekada bilo ljudi koji su znali sve o automehanici (nineac i joj poneko) Taj je znao sve do u detalje od osnovnih podataka do detalja tipa kako se zove radnik (Turcin) koji je zavrto sherafe na njegovoj Vectri B jos dok je bila na prizvodnoj traci u Svici pardon Njemackoj :lol:
Hehe, sa Nineacom se ti često sad prepireš a da toga nisi ni svjestan! :D :D :lol:
Bordolini
Posts: 1164
Joined: 04/10/2009 23:42
Location: tribina sjever

#73 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Bordolini »

Romeo 80 wrote:
whow wrote:
Katastrofa link. Pusti se tih nekih dear Abby savjetnika. Ovdje je nekada bilo ljudi koji su znali sve o automehanici (nineac i joj poneko) Taj je znao sve do u detalje od osnovnih podataka do detalja tipa kako se zove radnik (Turcin) koji je zavrto sherafe na njegovoj Vectri B jos dok je bila na prizvodnoj traci u Svici pardon Njemackoj :lol:
Hehe, sa Nineacom se ti često sad prepireš a da toga nisi ni svjestan! :D :D :lol:
Heh i ja sam to jednom ranije provukao ali izgleda da se nije obracala paznja. :-D
@whow, imas pm.
@corolla, da, ridgeline ima belt.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#74 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Čemu tolika filozofija...za svaki auto je naveden interval zamijene remenja, a ponegdje i vodene pumpe. Dobro su ti napisali na tom forumu, kad već radiš tzv. veliki servis, zamijeni i vodenu pumpu, puno je jeftinije tada nego je naknadno mijenjati ili imati štetu od otkazivanja v. pumpe. Ako si tek kupio auto, a servisna historija ti je nepoznata jeftinije je zamijeniti remenje i pumpe nego popravljati štetu ako otkažu. Sačuvaj račune, pa kad ga budeš dalje prodavao daćeš i kupcu neku sigurnost, a i eventualno prodati nešto malo skuplje...

Interval za izmjenu je obično xxx.xxx kilometara ili 5-6 godina, i ti podaci su dostupni za svaki auto i lako se pronalaze...I još, remen svojim izgledom odaje istrošenost, ali može i da pukne bez obzira na izgled, zato je važno mijenjati ga po propisanom intervalu. Isto važi i za zatezač remena tzv. španer.
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#75 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drastic »

whow tolko seres o autima a ne znas svjecica promjenit
nek su te oderali
Post Reply