ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
quasar
Posts: 3646
Joined: 14/11/2009 21:02
Location: Samobanovan...

#76 Re: ZOBS

Post by quasar »

Nisu bas tako brzi. Mene je snimio 3. jula, a dobio sam obavijest 14.augusta.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#77 Re: ZOBS

Post by Ateista »

quasar wrote:Nisu bas tako brzi. Mene je snimio 3. jula, a dobio sam obavijest 14.augusta.
Jesi li siguran da ti nije vec stizalo ali da nisi podigao? Postari znaju ostaviti obavjestenje o posiljci ako nisi tu na vratima pa je mozda ispalo ili nesto?

I meni je jedna kazna stigla, ja nisam podigao na vrijeme i oni su je vratili. Stiglo opet za par mjeseci.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#78 Re: ZOBS

Post by holowey »

Ateista wrote:
quasar wrote:Nisu bas tako brzi. Mene je snimio 3. jula, a dobio sam obavijest 14.augusta.
Jesi li siguran da ti nije vec stizalo ali da nisi podigao? Postari znaju ostaviti obavjestenje o posiljci ako nisi tu na vratima pa je mozda ispalo ili nesto?

I meni je jedna kazna stigla, ja nisam podigao na vrijeme i oni su je vratili. Stiglo opet za par mjeseci.
saznace ima li zaostalih kazni kad mu istekne registracija :evil: :lol:
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#79 Re: ZOBS

Post by SA 071 »

pipicaga wrote:ZOBS Clan/Clanak 45.
(1) Brzina kretanja motornih vozila na putu/cesti pod normalnim uslovima/
uvjetima saobracaja/prometa ne smije se ograniciti saobracajnim/prometnim
znakom ispod 60 km na cas/sat na magistralnim putevima/cestama
, a 40
km na cas/sat na ostalim putevima/cestama.

Nije mi jasno sta je sa ovim clanom nema promjene u izmenama i dopunama. Da li to magistralni put nije magistralni put ukoliko ulazi naseljeno mjesto?
Svaka cast majstore, uljepsao si mi dan. Ovo me "oslobadja" prekrsaja na sudu... :thumbup:
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#80 Re: ZOBS

Post by Ateista »

SA 071 wrote:
pipicaga wrote:ZOBS Clan/Clanak 45.
(1) Brzina kretanja motornih vozila na putu/cesti pod normalnim uslovima/
uvjetima saobracaja/prometa ne smije se ograniciti saobracajnim/prometnim
znakom ispod 60 km na cas/sat na magistralnim putevima/cestama
, a 40
km na cas/sat na ostalim putevima/cestama.

Nije mi jasno sta je sa ovim clanom nema promjene u izmenama i dopunama. Da li to magistralni put nije magistralni put ukoliko ulazi naseljeno mjesto?
Svaka cast majstore, uljepsao si mi dan. Ovo me "oslobadja" prekrsaja na sudu... :thumbup:
Jel' to znaci da ne vaze ona ogranicenja od 50 ako si na magistralnom putu?

Jebo ovaj zakon kad je toliko kontradiktornosti. :-)
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#81 Re: ZOBS

Post by SA 071 »

quasar wrote:Nisu bas tako brzi. Mene je snimio 3. jula, a dobio sam obavijest 14.augusta.

I meni isto. Tu su oni napravili gresku, zajebali se. Kontali su hoce li poslati ili ne i ipak poslali. Ali ima caka sa ovim magistralnim putem i ogranicenjem. Ja sam trazio sudsko odlucivanje, platio taksu 10 KM i sada mogu sve sa potvrdom da mi je slucaj u postupku (registrovati, produziti vozacku...). Mozda budem cekao i pola godine, ali... Nema veze i da me skuplje dodje, zainatio sam se da se naduravam sa njima. Necu propasti za 40+ KM, ali ako izganjam da sam u pravu, tu satisfakciju mi niko ne moze platiti novcem :-)

Table sa ogranicenjem nije bilo od 1.7. do 16.7. i tek su je onda postavili, a ogranicenje je 60 km/h. A od 1.7. do 16.7. su kaznjavali raju kao da je ogranicenje 50 km/h???!!! I kazne poslali tek u avgustu???!!!
User avatar
-Romeo-
Posts: 1185
Joined: 14/10/2009 09:45
Location: Ni na nebu, ni na zemlji, tj. u čardaku

#82 Re: ZOBS

Post by -Romeo- »

SA 071 wrote:
quasar wrote:Nisu bas tako brzi. Mene je snimio 3. jula, a dobio sam obavijest 14.augusta.

I meni isto. Tu su oni napravili gresku, zajebali se. Kontali su hoce li poslati ili ne i ipak poslali. Ali ima caka sa ovim magistralnim putem i ogranicenjem. Ja sam trazio sudsko odlucivanje, platio taksu 10 KM i sada mogu sve sa potvrdom da mi je slucaj u postupku (registrovati, produziti vozacku...). Mozda budem cekao i pola godine, ali... Nema veze i da me skuplje dodje, zainatio sam se da se naduravam sa njima. Necu propasti za 40+ KM, ali ako izganjam da sam u pravu, tu satisfakciju mi niko ne moze platiti novcem :-)

Table sa ogranicenjem nije bilo od 1.7. do 16.7. i tek su je onda postavili, a ogranicenje je 60 km/h. A od 1.7. do 16.7. su kaznjavali raju kao da je ogranicenje 50 km/h???!!! I kazne poslali tek u avgustu???!!!
potpuno te razumijem i podržavam, no ipak mislim da sud neće ići tebi u korist....
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#83 Re: ZOBS

Post by SA 071 »

quasar wrote:Da ne otvaram novu temu, mislim da ste vecina upoznati sa ovim drumskim razbojnistvom. Kako drugacije objasniti skidanje znaka ogranicenja na 60 i podesavanja kamere da slika na 61, i ponovno postavljanje istog i podesavanja kamere na 71 nakon 15 dana? Rijec je o Binjezevu. ja sam vozio 64 km/h.
Evo sta mi je stiglo:
Obavjestavamo Vas da je lice koje je upravljalo PMV-om marke X, tip X, registarskog broja X, dana 03.07.2010. u x sati na magistralnom putu M-17 u naseljenom mjestu na podrucju opcine Hadzici nacinilo prekrsaj iz clana 44. stav 1....itd.

Formalno izgleda da sam napravio prekrsaj, jer ZOBS kaze da je 50 limit.
Ali tu se sad govori o naselju, a u ovom dopisu koji sam dobio, o naseljenom mjestu, takodjer, rijec je i o magistralnom putu gdje nije istaknuto ogranicenje. kako sam negdje vidio, postoji razlika izmedju naselja i naseljenog mjesta i propisa koji na takvim putevima vaze.
takodjer zakon tolerise prekoracenja do 10 km/h.
Sve ovo mi ne izgleda posteno, jer je tu napravljena klopka u koju su 15-tak dana hvatali vozace. Legalizovano drumsko razbojnistvo. Jednako kao na dionici od ulaza u Marsalku do Pofalica, s tim da je ovdje razlika jer se radi o magistralnom putu.

Kako rekoh, formalno sam nacinio prekrsaj, ali u njihovom dopisu kategorizacija mjesta ne spada pod ovaj propis, pa su tu protivrijecni.

Moze li mi neko od forumasa, koji znaju o cemu pricaju, da mi kaze da li se mogu na sudu za prekrsaje izboriti za sebe, ili cu kaznu morati platiti? Molim one koji samo misle da znaju o cemu pricaju da ne spamaju bezveze.
Nameracio sam se da ovo istjeram, ali samo ako imam i malo sansi. Takodjer me zanima koliko se placaju sudski troskovi, ako na kraju ipak ne uspijem? Samo konkretno, molim vas.
Zakon kaze naselje...redovi zgrada sa jedne ili dvije strane... i koju nadlezni organ obiljezava znakom! Tabla sa nazivom mjesta ne moze biti oznaka za naselje, jer na Romaniji imas tablu Han-Stjenice, a nidje ni kuce, ni stale, ma ni diviokoze!

Zakon stvarno navodi ogranicenje za smanjenje brzine na magistralnom putu (ne moze ispod 60) i tu je definitivno razbijena svaka sumnja da su ovo mimo zakona meni i masi ljudi poslali kao prekrsaj. Na stranu sve sto je ogranicenje 60 km/h od Coca-Cole pa sve do raskrsnice u Hadzicima, bez ijednog drugog znaka koji smanjuje to ogranicenje, na stranu sto je opste ogranicenje za ovu vrstu puta 80 km/h, na stranu sto su naknadno stavili i tablu kojim ukazuju na ogranicenje 60 km/h (koje je tu uvijek i bilo vazece), ovo sa clanom 45. definitivno potvrdjuje da se ne mogu praviti ludi i reci da su od 1.7. do 16.7. smanjili ogranicenje na 50 km/h, pa ga naknadno vratili na 60 km/h, jer to nije po zakonu moguce!!!

Ganjaj sudski sefe, samo kada im se raja pocne putem suda protiviti mozemo nesto postici...
User avatar
quasar
Posts: 3646
Joined: 14/11/2009 21:02
Location: Samobanovan...

#84 Re: ZOBS

Post by quasar »

Aferim narode... i ja ću se pozvati na opisane okolnosti i na član 45.

A danas dobio još jednu obavjest:
06.07. u 21:13 u Zmaja od Bosne vozio 63 km/h....

Nek jedu govna, ali ovu cu morati platiti. Pa *ebo ga brzinomjer sta sad ja trebam? Voziti 40 svuda za svaki slucaj?

Ali zamisli ti samo tu pohlepu. Imas znak 60 na raskrscu kod masinske (nema vise, skinuli - ali tada je bio) i sad ti vozis 60 regularno i na semaforu kod ulaza u marsalku moras stati na kocnicu da spustis tih par kilometara jer ono sto je bilo regularno metar prije, u momentu kad u zelenom valu prolazis kroz taj semafor, postaje prekrsaj za jednu pristojnu dnevnicu u KS. Da su htjeli da uvedu red, mogli su javno objaviti da su te kamere nariktane tu i tu, na toliko i toliko. Table sa obavjesti "radarska kontrola", kao u civilizovanim zemljama, neki prelazni period gdje bi se svi informisali o zakonu. U krajnjem da imaju osjecaj za ekonomsku situaciju, mogli su nam 10-15 dana slati ovakve dopise, bez kazni, ko nije cuo (a ja se ne pravdam - ne citam novine, ne gledam dnevnike, ne mogu radi zdravlja da ih vise podnesem), da se upozna. Ocigledna je znaci namjera da se popuni kasa Kantona, da bi windfuckeri mogli da i dalje dijele izmedju sebe regrese, vozace, sekretarice... da pred izbore ne zafali love za zamazivanje ociju i sl.

Nije ovo ni neka svjetska nepravda, ima i gorih stvari, ali je samo dokaz koliko je ova vlast bahata, neosjetljiva i kako se kola lome uvijek na sitnoj raji.
Gledam svaki dan likove bez tablica (skinucu ih i ja majke mi), likove koji voze nerazumno prebrzo, likove koji svjesno ignorisu crvno svjetlo, znakove zabrane, likove koji ne znaju sta su zmigavci, i oni te kazne ne placaju, jer da placaju ne bi tako vozili.

Ja se majku mu, vezem pojasom i po gradu, sto radi sebe, sto radi kazne, da ne pricam da polomih rucice od zmigavaca koliko skretanja imam u jednom danu.... ali koga uhvatise toga j*.

Eto sorry zbog uzurpacije prostora, ali pritislo me je sa svih strana, nemam marke u dzepu, ide skolska godina, banke sjede na ledjima, i jos mi samo fali *ebeni MUP. Negdje da se izjadam, pa makar i ovdje, anonimno.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#85 Re: ZOBS

Post by Ateista »

Ne znam jeste li primijetili, koje sve navlakuse prave, raskrsnica kod RTV doma, zeleno val je podesen na nesto vecu brzinu jer se semafor pali dosta ranije, a onda stave kameru... :-)

U Binjezevu, kamera je tacno na mjestu gdje je isprekidana linija, pa koji ce onda k... isprekidana, ako neko vozi 50 treba ga znaci preticati sa 60, pa trebalo bi dva kilometra pravca da se prestigne tom brzinom. :lol:

A onda pricaju o sigurnosti.
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#86 Re: ZOBS

Post by van Basten »

pa naravno... sve kamere su postavljene upravo na semaforima koji iskaču iz zelenog vala i gdje moraš voziti bar 70/h da bi stigao zeleno. Nikad fol bezbjednosnijeg zakona i nikad većih fol mjera za bezbjednost a nikad više poginulih na cesti - vrlo jasno onda čemu služe te "bezbjedonosne" mjere
User avatar
chelo
Posts: 657
Joined: 13/02/2010 18:47
Location: Sarajevo

#87 Re: ZOBS

Post by chelo »

Novim zakonom se iskljucuje potreba usaltavanja u cetvrtu. Prekrsis ga da i ne znas.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#88 Re: ZOBS

Post by Ateista »

van Basten wrote:pa naravno... sve kamere su postavljene upravo na semaforima koji iskaču iz zelenog vala i gdje moraš voziti bar 70/h da bi stigao zeleno. Nikad fol bezbjednosnijeg zakona i nikad većih fol mjera za bezbjednost a nikad više poginulih na cesti - vrlo jasno onda čemu služe te "bezbjedonosne" mjere
:thumbup: :thumbup:
User avatar
kurty
Posts: 45061
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#89 Re: ZOBS

Post by kurty »

Raja, po propisu kako sve policajac treba da zaustavi vozilo... Mislim , ja idem prema patroli i koji su pravilni nacini da on mene zaustavi...

Digne lizalo, navece mi mase sa lampom... Koji jos???
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#90 Re: ZOBS

Post by vnm »

meni rekose da mora imati reflektirajuci prsluk i lizalo.
User avatar
kurty
Posts: 45061
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#91 Re: ZOBS

Post by kurty »

vnm wrote:meni rekose da mora imati reflektirajuci prsluk i lizalo.
ma dobro... te neke stvari...interesuje me sljedece...

neki dan, vozim ja normala, i patrola je pored puta, zaustavili su 3 auta...policajci su u prslucima, regularno... i kako prilazim, na dva metra ispred mene, policajac dize ruku, isto kao sto je je daizem kad pozdravljam nekog.. ja mu bibiknem, najnormalnije... auto nije moje, kontam, prepoznao on auto, pa mase, misli da je vlasnik... i prodjem ja, kad na retrovizoru, nesta on grana, pistaljkom nesta pisti... ja se vratim, on mi poce nesta mudrovati, kao da mi kaznu pise sto se nisam zaustavio, vako nako... drama ispade...

Znaci prsluk je imao, nije ima lizala, mislim nije ga u ruci imao, samo mi ruku digao, ali kao da me pozdravlja, ne kao da mi pokazuje da stanem...
User avatar
mayab
Posts: 27202
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#92 Re: ZOBS

Post by mayab »

kurty wrote:
vnm wrote:meni rekose da mora imati reflektirajuci prsluk i lizalo.
ma dobro... te neke stvari...interesuje me sljedece...

neki dan, vozim ja normala, i patrola je pored puta, zaustavili su 3 auta...policajci su u prslucima, regularno... i kako prilazim, na dva metra ispred mene, policajac dize ruku, isto kao sto je je daizem kad pozdravljam nekog.. ja mu bibiknem, najnormalnije... auto nije moje, kontam, prepoznao on auto, pa mase, misli da je vlasnik... i prodjem ja, kad na retrovizoru, nesta on grana, pistaljkom nesta pisti... ja se vratim, on mi poce nesta mudrovati, kao da mi kaznu pise sto se nisam zaustavio, vako nako... drama ispade...

Znaci prsluk je imao, nije ima lizala, mislim nije ga u ruci imao, samo mi ruku digao, ali kao da me pozdravlja, ne kao da mi pokazuje da stanem...
Seljačka posla
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#93 Re: ZOBS

Post by Ateista »

kurty wrote:
vnm wrote:meni rekose da mora imati reflektirajuci prsluk i lizalo.
ma dobro... te neke stvari...interesuje me sljedece...

neki dan, vozim ja normala, i patrola je pored puta, zaustavili su 3 auta...policajci su u prslucima, regularno... i kako prilazim, na dva metra ispred mene, policajac dize ruku, isto kao sto je je daizem kad pozdravljam nekog.. ja mu bibiknem, najnormalnije... auto nije moje, kontam, prepoznao on auto, pa mase, misli da je vlasnik... i prodjem ja, kad na retrovizoru, nesta on grana, pistaljkom nesta pisti... ja se vratim, on mi poce nesta mudrovati, kao da mi kaznu pise sto se nisam zaustavio, vako nako... drama ispade...

Znaci prsluk je imao, nije ima lizala, mislim nije ga u ruci imao, samo mi ruku digao, ali kao da me pozdravlja, ne kao da mi pokazuje da stanem...
Ja neki dan pored sumarskog fakulteta, malo nagazio i tek kad sam skroz prisao vidim da su tu drotovi sa lizalom ali bez prsluka, moguce je i da me je pokusao zaustaviti ali bez prsluka ga nisam mogao vidjeti na vrijeme... nadam se da nije.
User avatar
vozač
Posts: 1731
Joined: 19/02/2010 11:46

#94 Re: ZOBS

Post by vozač »

kurty wrote:
vnm wrote:meni rekose da mora imati reflektirajuci prsluk i lizalo.
ma dobro... te neke stvari...interesuje me sljedece...

neki dan, vozim ja normala, i patrola je pored puta, zaustavili su 3 auta...policajci su u prslucima, regularno... i kako prilazim, na dva metra ispred mene, policajac dize ruku, isto kao sto je je daizem kad pozdravljam nekog.. ja mu bibiknem, najnormalnije... auto nije moje, kontam, prepoznao on auto, pa mase, misli da je vlasnik... i prodjem ja, kad na retrovizoru, nesta on grana, pistaljkom nesta pisti... ja se vratim, on mi poce nesta mudrovati, kao da mi kaznu pise sto se nisam zaustavio, vako nako... drama ispade...

Znaci prsluk je imao, nije ima lizala, mislim nije ga u ruci imao, samo mi ruku digao, ali kao da me pozdravlja, ne kao da mi pokazuje da stanem...
:lol: ma nek si mu svirno, kralj si, svega mi

btw i mene to izluđuje, kad stanu na cestu, bez ičega, pa nešto rukama, nogama, neki dan me tako trznuo negdje oko busovače, namješta pojas, priča sa kolegom, gleda negdje preko mog auta, ja se pravo trznuh, morao sam pogledati u retrovizor, vidim nema neke reakcije ... produžih
to me podsjeti na našeg carinika u doljanima, nigdje ga na cesti, a onda istrči kad ja prođem 2 km/h pored kućice, "kako to vi prolazite" :?:
metronom
Posts: 539
Joined: 13/06/2010 11:20

#95 Re: ZOBS

Post by metronom »

Ateista wrote: ako neko vozi 50 treba ga znaci preticati sa 60, pa trebalo bi dva kilometra pravca da se prestigne tom brzinom. :lol:
Manje od 100 metara.
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#96 Re: ZOBS

Post by IcedFlame »

metronom wrote:
Ateista wrote: ako neko vozi 50 treba ga znaci preticati sa 60, pa trebalo bi dva kilometra pravca da se prestigne tom brzinom. :lol:
Manje od 100 metara.
Mozda, da se sa zadnje karambolke zalijepis za prednju. :D
metronom
Posts: 539
Joined: 13/06/2010 11:20

#97 Re: ZOBS

Post by metronom »

IcedFlame wrote:
metronom wrote:
Ateista wrote: ako neko vozi 50 treba ga znaci preticati sa 60, pa trebalo bi dva kilometra pravca da se prestigne tom brzinom. :lol:
Manje od 100 metara.
Mozda, da se sa zadnje karambolke zalijepis za prednju. :D
Po duzinu jednog auta ispred i iza auta koje pretices ostavis mjesta... Ispadne cca 90 metara.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#98 Re: ZOBS

Post by holowey »

metronom wrote:
IcedFlame wrote:
metronom wrote: Manje od 100 metara.
Mozda, da se sa zadnje karambolke zalijepis za prednju. :D
Po duzinu jednog auta ispred i iza auta koje pretices ostavis mjesta... Ispadne cca 90 metara.
znaci ti si taj koji mi se lijepi na auto? :D

majstore, ako pri brzini od 50km/h ostavljas samo 4m razmaka izmedju tvog i auta ispred tebe, zapitaj se koliko sigurno vozis...
metronom
Posts: 539
Joined: 13/06/2010 11:20

#99 Re: ZOBS

Post by metronom »

holowey wrote:
metronom wrote:
IcedFlame wrote:Mozda, da se sa zadnje karambolke zalijepis za prednju. :D
Po duzinu jednog auta ispred i iza auta koje pretices ostavis mjesta... Ispadne cca 90 metara.
znaci ti si taj koji mi se lijepi na auto? :D

majstore, ako pri brzini od 50km/h ostavljas samo 4m razmaka izmedju tvog i auta ispred tebe, zapitaj se koliko sigurno vozis...
Jah, ko neka brzina... Pri toj brzini, pred samo preticanje, je taj razmak sasvim solidan, osim ako nisi jedan od onih nesigurnih pocetnika koji se prestrojavaju u traku za preticanje po 100 metara prije samog preticanja... Takvima stvarno treba po kilometar za preticanje.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#100 Re: ZOBS

Post by holowey »

metronom wrote:
holowey wrote:
metronom wrote: Po duzinu jednog auta ispred i iza auta koje pretices ostavis mjesta... Ispadne cca 90 metara.
znaci ti si taj koji mi se lijepi na auto? :D

majstore, ako pri brzini od 50km/h ostavljas samo 4m razmaka izmedju tvog i auta ispred tebe, zapitaj se koliko sigurno vozis...
Jah, ko neka brzina... Pri toj brzini, pred samo preticanje, je taj razmak sasvim solidan, osim ako nisi jedan od onih nesigurnih pocetnika koji se prestrojavaju u traku za preticanje po 100 metara prije samog preticanja... Takvima stvarno treba po kilometar za preticanje.
s tom logikom svaki dan bar pet udesa u gradu :-) haj' pls najavi kuda vozis da izbjegavam te rute :thumbup:

majstore, bosna nije ravnicarska zemlja, dionice sa 100m i vise isprekidane maltene mozes na prste prebrojati, vecinom su kod nas brdske ceste sa 30-50-80m isprekidane i tu trebas nabrati najmanje 80km/h da bezbjedno preteknes nekoga ko vozi 50km/h...

majstore, predlozio bih ti da odes do njemacke, svicarske, austrije, svedske, i posjetis skole sigurne voznje, da im pokazes kako se vozi da ljudi bezze ne gube vrijeme :wink:
Post Reply