ZOBS

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28480
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#151 Re: ZOBS

Post by Dozer »

Jeste li primijetili da kod Ekonomske skole vise nema znaka 40? Dakle, i tu sada vazi generalno ogranizenje od 50.

S druge strane, Zmaja od Bosne, od M.Dvora do Ilidze, karakterise se kao magistralni put, a po zakonu magistralni i regionali putevi se ne smiju ograniciti brzinom manjom od 60. I ko je sada ovdje lud?
U svakom slucaju, na sve kazne se mozete zaliti u skladu sa Clanovima: 9, 32 i 135 ZOBS-a, 44 (stav 1,2 i 3.3 dopune - 235 i 237 ZOBS-a), 130 (stav 1 i 4), 131 (stav 3) i 134 (stav 3).

naravno, sve u skladu sa stanjem na mjestu prekrsaja ;)
samo_ovaj_put
Posts: 1001
Joined: 16/10/2009 15:33

#152 Re: ZOBS

Post by samo_ovaj_put »

jesul ukinuli ono P?
User avatar
HaHaHa2
Posts: 933
Joined: 03/04/2008 00:21
Location: Sarajevo

#153 Re: ZOBS

Post by HaHaHa2 »

Dozer wrote:Jeste li primijetili da kod Ekonomske skole vise nema znaka 40? Dakle, i tu sada vazi generalno ogranizenje od 50.

S druge strane, Zmaja od Bosne, od M.Dvora do Ilidze, karakterise se kao magistralni put, a po zakonu magistralni i regionali putevi se ne smiju ograniciti brzinom manjom od 60. I ko je sada ovdje lud?
U svakom slucaju, na sve kazne se mozete zaliti u skladu sa Clanovima: 9, 32 i 135 ZOBS-a, 44 (stav 1,2 i 3.3 dopune - 235 i 237 ZOBS-a), 130 (stav 1 i 4), 131 (stav 3) i 134 (stav 3).

naravno, sve u skladu sa stanjem na mjestu prekrsaja ;)
Moze li izvor ove informacije?
User avatar
Ady88
Posts: 1128
Joined: 08/02/2009 07:50
Location: Nikad saznat' nećemo

#154 Re: ZOBS

Post by Ady88 »

samo_ovaj_put wrote:jesul ukinuli ono P?
Slovo P nisu ukinuli, a voznja poslije 23h je ukinuta. Mada imas jos uvijek dosta policajaca koji nisu upoznati sa izmjenom zakona tako da ako naletis na takve moras nositi isprintano pa im pokazati :shock: Znam jednu djevojku koju su radi toga zaustavili i peglali, ona nije znala objasniti da je ukinuto i rekli da ce joj poslati kaznu zbog voznje poslije 23h, nakon nekoliko dana dosla kazna za pojas :-)
User avatar
Dozer
Posts: 28480
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#155 Re: ZOBS

Post by Dozer »

@hahaha2

Izvor informacije...? Pa ZOBS prijatelju...pregledaj te clanove i stavove, i onda u skladu s njima i ako se bilo sta na ulici kosi sa tim zakonom, a tebe kaznjavaju upravo po tim clanovima, a ti fino u zalbu.

Primjer: tebi sutra dodje kazna za 51km/h kod ekonomsle skole, a tebi naveli da je ogranicenje 40. U tim clanovima imas tacno pod kojim uslovima te mogu kazniti, kao i koje zakonske stvari moraju biti precizno ispunjene da bi te mogli kazniti. Za pocetak, tamo uopste nema znaka ogranicenja 40. Drugo, i taj dio ceste se kategorise kao magistralni, tako da tu ne smije ni postojati znak ispod 60. Sve ti fino pise.
Dovoljan izvor?
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#156 Re: ZOBS

Post by iceman ze »

Poison Ivy wrote:
iceman ze wrote:
Poison Ivy wrote:
Platio kaznu neki dan...... :zoka:
Na sta su se pozvali?
Cl.130 ZOOBS na putevima u BiH (Sl.glasnik BiH 06/06, 75/06, 44/07 i 84/09) i Zakona o izmjenama i dopunama ZOOBS na putevima u BiH (Sl.glasnik BiH br.48/10).
Clanovima 69-80 ZOBS-a regulisano je zaustavljanje i parkiranje. A 130. se odnosi opcenito na saobracajne znakove.

Moguce je da sada na tu foru naplacuju kazne, ali znam da ti nije za utjehu :roll:[/quote]


Kriv sam ne znam sto bih se zalio, ima uredno znak, jes' da je Bajram bio al' do mene je definitivno..... :-D 8-)
User avatar
HaHaHa2
Posts: 933
Joined: 03/04/2008 00:21
Location: Sarajevo

#157 Re: ZOBS

Post by HaHaHa2 »

Dozer wrote:@hahaha2

Izvor informacije...? Pa ZOBS prijatelju...pregledaj te clanove i stavove, i onda u skladu s njima i ako se bilo sta na ulici kosi sa tim zakonom, a tebe kaznjavaju upravo po tim clanovima, a ti fino u zalbu.

Primjer: tebi sutra dodje kazna za 51km/h kod ekonomsle skole, a tebi naveli da je ogranicenje 40. U tim clanovima imas tacno pod kojim uslovima te mogu kazniti, kao i koje zakonske stvari moraju biti precizno ispunjene da bi te mogli kazniti. Za pocetak, tamo uopste nema znaka ogranicenja 40. Drugo, i taj dio ceste se kategorise kao magistralni, tako da tu ne smije ni postojati znak ispod 60. Sve ti fino pise.
Dovoljan izvor?
@Dozer

Da sad uvecam boldovano iz prethodnog posta.Pitao sam te za izvor informacije da je Zmaja od Bosne, od M.Dvora do Ilidze, magistralni put?To bi mi trebalo ako nije problem.
Dozer wrote:Jeste li primijetili da kod Ekonomske skole vise nema znaka 40? Dakle, i tu sada vazi generalno ogranizenje od 50.

S druge strane, Zmaja od Bosne, od M.Dvora do Ilidze, karakterise se kao magistralni put, a po zakonu magistralni i regionali putevi se ne smiju ograniciti brzinom manjom od 60. I ko je sada ovdje lud?
U svakom slucaju, na sve kazne se mozete zaliti u skladu sa Clanovima: 9, 32 i 135 ZOBS-a, 44 (stav 1,2 i 3.3 dopune - 235 i 237 ZOBS-a), 130 (stav 1 i 4), 131 (stav 3) i 134 (stav 3).

naravno, sve u skladu sa stanjem na mjestu prekrsaja ;)
User avatar
Dozer
Posts: 28480
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#158 Re: ZOBS

Post by Dozer »

Aaaa, na taj dio mislis :). Pa fino reci, sta se deres odma' :).

I to ima negdje u zakonu, pokusacu da nadjem, pa postiram. Ili, da budem precizniji, u starom zakonu je to fino pisalo, ali nisam najsigurniji da pise i u ovom. Medjutim, ako se prisjetimo najave ovog novog zakona, prije nekih 2-3-4 mjeseca, sto je sve islo i kroz medije, vrlo je jasno i glasno receno da se generalno ogranicenje od 50km/h u naseljenom mjestu (btw, u zakonu ne postoji definicija neseljnog mjesta, samo naselja, a to nije isto), odnosi na sve ulice, osim na ulicu Zmaja od Bosne na potezu kino Radnik -Ilidza i obratno, jer se taj put kategorise kao magistralni posto se direktno nadovezuje na M17 prema Mostaru.
I ako se obrati paznja, na ovom pravcu nigdje ne postoji vidljiv znak 50, samo se mogu naci znakovi 60. A cak je i onaj od 40 kod ekonomske skole, kao sto vec rekoh, uklonjen.
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#159 Re: ZOBS

Post by Tranquilizer »

Image

Nisam baš siguran u ovo što kažeš za M17 ide Vogošca, Reljevo, Rajlovac, Stup, Ilidža, Blažuj, Hadžići paaaa onda Mostar :|
User avatar
Dozer
Posts: 28480
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#160 Re: ZOBS

Post by Dozer »

Trazim jos uvijek. Znam 100% da je u starom zakonu Zmaja od Bosne bila kategorisana kao M put. Sad je moguce da je to promijenjeno radi obilaznice u pravcu koji si naveo.
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#161 Re: ZOBS

Post by Tranquilizer »

Ja na regulacionom planu našao da je Bulevar Meše Selimovica i Zmaja od Bosne M5, mislim generalno nemam ja ništa protiv da bude magistralni put (volio bih da to dokažemo) samo eto malo mi je vjerovatno :)

Po ovom dokumentu M5 fura Kiseljak, Sarajevo, Pale, Praca...
User avatar
Dozer
Posts: 28480
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#162 Re: ZOBS

Post by Dozer »

Neki M je sigurno, mozda sam fulio u broju, ali mislim da M jeste.
Direktan doakz toga jeste nepostojanje ni jednog jedinog znaka manjeg od 60 na toj cesti. Zakonski ga ne smije ni biti.
Ali, izgleda da to ne smeta muriji da nam plete kazne, i jos se pozivaju na clanove zakona koje drugi clanovi uredno pobijaju...sve za budzet, sta li...?

Ali, nek' nam niko ne brine o ovome: http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 25&t=81496
radijator
Posts: 382
Joined: 25/01/2003 00:00

#163 Re: ZOBS

Post by radijator »

Dozer wrote:Neki M je sigurno, mozda sam fulio u broju, ali mislim da M jeste.
Direktan doakz toga jeste nepostojanje ni jednog jedinog znaka manjeg od 60 na toj cesti. Zakonski ga ne smije ni biti.
Ali, izgleda da to ne smeta muriji da nam plete kazne, i jos se pozivaju na clanove zakona koje drugi clanovi uredno pobijaju...sve za budzet, sta li...?

Ali, nek' nam niko ne brine o ovome: http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 25&t=81496
Prema novom Zakonu, ograničenje brzine u naseljenim mjestima je 50, osim ako nije drugačije označeno.
Analogno tome, u gradu na potezu od čaršije do iliže i nazad (tkz. glavna džada), tamo gdje nema nikakvog znaka ograničenja, tu važi zakonsko ograničenje 50km/h. :)
User avatar
madner
Posts: 56803
Joined: 09/08/2004 16:35

#164 Re: ZOBS

Post by madner »

iceman ze wrote:
Poison Ivy wrote:
iceman ze wrote:
Platio kaznu neki dan...... :zoka:
Na sta su se pozvali?
Cl.130 ZOOBS na putevima u BiH (Sl.glasnik BiH 06/06, 75/06, 44/07 i 84/09) i Zakona o izmjenama i dopunama ZOOBS na putevima u BiH (Sl.glasnik BiH br.48/10).
Kaznu ti mogu naplatiti po tom clanu ako postoji znak da je zabranjeno parkiranje.

Zbog propusta ti ne mogu naplatiti ako se parkiras u pjesackoj zoni, trotaru, zelenoj povrsini itd..., jer tu nema znaka :D
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#165 Re: ZOBS

Post by iceman ze »

Poison Ivy wrote:
madner wrote:
Poison Ivy wrote: quote="iceman ze"

Platio kaznu neki dan...... :zoka:
Na sta su se pozvali?
Cl.130 ZOOBS na putevima u BiH (Sl.glasnik BiH 06/06, 75/06, 44/07 i 84/09) i Zakona o izmjenama i dopunama ZOOBS na putevima u BiH (Sl.glasnik BiH br.48/10).
Kaznu ti mogu naplatiti po tom clanu ako postoji znak da je zabranjeno parkiranje.

Zbog propusta ti ne mogu naplatiti ako se parkiras u pjesackoj zoni, trotaru, zelenoj povrsini itd..., jer tu nema znaka :D[/quote]

Bio znak :D[/quote]


Zar nisam to spomenuo..... :mrgreen:
mbat
Posts: 11
Joined: 29/05/2009 09:34

#166 Re: ZOBS

Post by mbat »

Polovinom jula su me "slikali" u Hadzicima, i prije mjesec dana stigla obavjesta da sam vozio 79. I hajd sta sta sad, kontam 40 ili 50KM kazne, plati i suti. Neki dan dolazi prekrsajni nalog i stvarno 50Km kazna, ali uz sledece obrazlozenje, dana tog i tog u naselju u opcini Hadzici gdje je brzina saobracajnim znakom ogrnicena na 60km/h vozili 19 km/h vise od dozvoljene brzine. U zakonu pise da je za prekoracenje 10-20 kazna 40KM. Cak su i naveli clan 237 stav 1 tacka 1, koji se odnosi na prekoracanje od 20-30KM za sta kazna i jeste 50KM.
Sta raditi i kome se zaliti, ne isplati se vucarati po sudovima, nije mi za 10 KM al sto da me neko pravi budalom. Da li je u pitanju nepismenost polcijskih sluzbenika ili svjesno zakidanje gradjana BiH.
User avatar
Dozer
Posts: 28480
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#167 Re: ZOBS

Post by Dozer »

Ma zavrcu gdje stignu, i racunaju da se niko nece zaliti upravo jer se radi o 10-20 KM, i da niko nema zivaca da se sad nateze oko toga, jer ce ga kojekakve takse kostati sigurno jos toliko samo da bi pokrenuo zalbu/slucaj.

@radijator
Prema novom Zakonu, ograničenje brzine u naseljenim mjestima je 50, osim ako nije drugačije označeno.
Analogno tome, u gradu na potezu od čaršije do iliže i nazad (tkz. glavna džada), tamo gdje nema nikakvog znaka ograničenja, tu važi zakonsko ograničenje 50km/h. :)
Jeste, ali, opet kazem - nigdje na tom potezu nema ni jednog znaka 50, ali ih ima podosta od 60. Isto tako, bez obzira sto se radi o naseljenom mjestu (i opet - definicija ovog pojma ne postoji u zakonu), ako se radi o M putu tada se ovo pravilo od 50 ne moze primjenjivati.
Hadzici, tj. Binjezevo su ocit primjer. Iako stoji tabla "Binjezevo", sto znaci ulaz u naseljeno mjesto, ipak stoji i znak 60 jer se radi o M17 putu.

E sad, izgleda da i vlasti ovo sve frfljaju i primjenjuju kao gdje stignu...pa sta bude.
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#168 Re: ZOBS

Post by Tranquilizer »

mbat wrote:Polovinom jula su me "slikali" u Hadzicima, i prije mjesec dana stigla obavjesta da sam vozio 79. I hajd sta sta sad, kontam 40 ili 50KM kazne, plati i suti. Neki dan dolazi prekrsajni nalog i stvarno 50Km kazna, ali uz sledece obrazlozenje, dana tog i tog u naselju u opcini Hadzici gdje je brzina saobracajnim znakom ogrnicena na 60km/h vozili 19 km/h vise od dozvoljene brzine. U zakonu pise da je za prekoracenje 10-20 kazna 40KM. Cak su i naveli clan 237 stav 1 tacka 1, koji se odnosi na prekoracanje od 20-30KM za sta kazna i jeste 50KM.
Sta raditi i kome se zaliti, ne isplati se vucarati po sudovima, nije mi za 10 KM al sto da me neko pravi budalom. Da li je u pitanju nepismenost polcijskih sluzbenika ili svjesno zakidanje gradjana BiH.

Ma uzimanje para, to smo davno svi skontali, plati i cao, to ti je porez na život sa žoharima sa ceste :lol: :lol: :lol:
c0d14c
Posts: 223
Joined: 08/12/2009 01:00

#169 Re: ZOBS

Post by c0d14c »

svjesno zakidanje :roll: zar ih je tesko skontati sve ove zakone dok raja ne nauci napamet i da mu na licu mjesta isprica i drotu na licu mjesta pokaze da je upoznat sa svime nece popustiti, a kad ti pocnes pricat lakse mu je zaustavit nekog neupucenog i lagano bez ikakvih pitanja kaznu napisat :-D mene su ispeglali samo tako sa dnevnim svjetlima ali nijedan nije uspio da kaznu napise jer su meni dnevna svjetla dole gdje su maglenjaci ostalim i pale mi se kad se upali auto sreca pa maglenjake nemam inace bi popusio bar 3 4 kazne ali ovako stanes popricas objasnis sve sta kako i da vidis kako se crvene :oops: :lol:
User avatar
madner
Posts: 56803
Joined: 09/08/2004 16:35

#170 Re: ZOBS

Post by madner »

mbat wrote:Polovinom jula su me "slikali" u Hadzicima, i prije mjesec dana stigla obavjesta da sam vozio 79. I hajd sta sta sad, kontam 40 ili 50KM kazne, plati i suti. Neki dan dolazi prekrsajni nalog i stvarno 50Km kazna, ali uz sledece obrazlozenje, dana tog i tog u naselju u opcini Hadzici gdje je brzina saobracajnim znakom ogrnicena na 60km/h vozili 19 km/h vise od dozvoljene brzine. U zakonu pise da je za prekoracenje 10-20 kazna 40KM. Cak su i naveli clan 237 stav 1 tacka 1, koji se odnosi na prekoracanje od 20-30KM za sta kazna i jeste 50KM.
Sta raditi i kome se zaliti, ne isplati se vucarati po sudovima, nije mi za 10 KM al sto da me neko pravi budalom. Da li je u pitanju nepismenost polcijskih sluzbenika ili svjesno zakidanje gradjana BiH.
Polovinom jula je u Binjezevu ogranicenje bilo 50. (dok nije postavljen znak 60) Da si imao jos 2 km/h vise isla bi vozacka.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#171 Re: ZOBS

Post by iceman ze »

Poison Ivy wrote:
iceman ze wrote:
Poison Ivy wrote:
Kaznu ti mogu naplatiti po tom clanu ako postoji znak da je zabranjeno parkiranje.

Zbog propusta ti ne mogu naplatiti ako se parkiras u pjesackoj zoni, trotaru, zelenoj povrsini itd..., jer tu nema znaka :D
Bio znak :D
Zar nisam to spomenuo..... :mrgreen:
Jesi, al' kasno :D , posto sam se ja napatila da nadjem zakonske odredbe :roll:[/quote]

Samo ovaj put obecavam.... :-D kazne rijetko placam jer sam nekad davno skontao fazon, da je lose praviti prekrsaje.... :D
mbat
Posts: 11
Joined: 29/05/2009 09:34

#172 Re: ZOBS

Post by mbat »

madner wrote:
mbat wrote:Polovinom jula su me "slikali" u Hadzicima, i prije mjesec dana stigla obavjesta da sam vozio 79. I hajd sta sta sad, kontam 40 ili 50KM kazne, plati i suti. Neki dan dolazi prekrsajni nalog i stvarno 50Km kazna, ali uz sledece obrazlozenje, dana tog i tog u naselju u opcini Hadzici gdje je brzina saobracajnim znakom ogrnicena na 60km/h vozili 19 km/h vise od dozvoljene brzine. U zakonu pise da je za prekoracenje 10-20 kazna 40KM. Cak su i naveli clan 237 stav 1 tacka 1, koji se odnosi na prekoracanje od 20-30KM za sta kazna i jeste 50KM.
Sta raditi i kome se zaliti, ne isplati se vucarati po sudovima, nije mi za 10 KM al sto da me neko pravi budalom. Da li je u pitanju nepismenost polcijskih sluzbenika ili svjesno zakidanje gradjana BiH.
Polovinom jula je u Binjezevu ogranicenje bilo 50. (dok nije postavljen znak 60) Da si imao jos 2 km/h vise isla bi vozacka.
ako je ogranicenje bilo 50, zasto onda na prekrsajnom nalogu pise ogranicenje znakom 60, prekoracenje 19?
User avatar
HaHaHa2
Posts: 933
Joined: 03/04/2008 00:21
Location: Sarajevo

#173 Re: ZOBS

Post by HaHaHa2 »

@dozer

Jesi mi li pronasao ono u vezi ul.Zmaja od Bosne?
User avatar
van Basten
Posts: 7552
Joined: 21/09/2006 02:59

#174 Re: ZOBS

Post by van Basten »

sumnjam da se ovo uopšte regulipe zakonom, ali ne znam gdje drugo da priupitam - kakav je stav prema dugim svjetlima na autoputu? Primjetio sam da dosta vozača iz suprotnog pravca ne gase duga kad mi idu u susret. Doduše, primjetio sam da mi to vrlo rijetko smeta.
User avatar
1946
Posts: 2284
Joined: 19/01/2010 15:39
Location: Sreća i ljubav, ponos i nada, ime mog kluba ime mog grada

#175 Re: ZOBS

Post by 1946 »

van Basten wrote:Doduše, primjetio sam da mi to vrlo rijetko smeta.
Zato što kad ti se približi toliko da bi ti inače počelo smetati, najčešće direktni snop zakloni bankina, a i začas se mimoiđeš. Ni meni ne smetaju, niti ja gasim duga kad mi ide auto u susret.
Post Reply