Patriotska liga !?

Post Reply
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#226 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by kv99 »

madner wrote:Odlicno, i kao sto si rekao TO je u mnogim mjestima (ne samo u BiH) dosla u posjed tih skladista prije rata. Imas taj primjer sa Faleticima gdje je bilo teskog naoruzanja pa niko u Sarajevu nije izveo akciju da isto osigura prije rata.

I nije kompletnog, imas u toj istoj knjigi sta je ostalo u postrojbama.

Dakle, slazemo se da smo sto se TO tice bili u istoj poziciji kao i Hrvatska? I da je TO posjedovala tesko naoruzanje koje bi promjenilo balans snaga da je nekim cudom doslo u prave ruke?
Nisam ja nikada rekao da je TO u mnogim mjestima dosao u posjed skaldistima prije rata, rekao sam da je pocetkom aprila TO imao u posjedu oko 15 000 komada pjesadijskog naoruzanja i da je poslije vratio dio svoga oruzja u nekim mjestima koje je bilo pod kontrolom tzv JNA poslije pocetka sukoba .
I kako ce neko da izvede akciju u Felaticima da ga osigura kada je to oruzje bilo pod kontrolom tzv JNA ? To bi znacilo da se prije rata trebalo krenuti u napad na tzv JNA ali to se nije moglo izvesti samo u tim Felaticima vec u citavoj Bosni i Hercegovini a za to nije bilo politickih ili vojnih preduslova.
I TO BIH nije bila u istoj poziciji kao i Hrvatska. Hrvatska je imala 20 % stanovnistva koje je bilo protiv te drzave , Bosna i Hercegovina 45 % koji su TO BIH proglasili za neprijetelja ( ne zaboravi da je hvo vec aprila 1992 proglasio TO BIH za neprijateljsku formaciju a za cetnike da ni ne spominjemo ).
Hrvatska je na pocetku rata protiv sebe imala JNA popunjenu regrutima a TO BIH tzv JNA popunjenu cetnicima.
Hrvatska je za protivnika imala JNA koja je veliki dio kasarni i skladista imala nepripremljene za rat, TO BiH je imala za neprijatelja tzv JNa koja je i te kako bila spremna za rat i koja je dosta toga naucila i ispravila svoje greske koje je pravila u Hravtskoj ( npr izmjetanje jedinica na polozaje prije sukoba i skladista na za njih sigurnija mjesta).
Ima toga jos sto pokazuje da TO BiH nije bio u istoj situaciji kao TO Hrvatske.
gilbert
Posts: 627
Joined: 26/01/2012 04:27

#227 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by gilbert »

Po meni glavni problem u ovoj diskusiji je poimanje da je TO BiH iz '91 isto sto i TO iz Aprila '92 .
Prvi je TO BiH / Sekretarijata Narodne Odbrane a drugi je Odbrambene Snage BiH . Prvi TO je sastavljen od opstinskih i regionalnih stabova znaci pod takav TO spada TO Nevesinje, TO Sipovo, TO Titov Drvar ,TO Han Pijesak , TO Listica ( Siroki Brijeg ) znaci da kada se kaze toliko oruzija u vlasnistvu i pod kontrolom TO mora se racunati da je jedan dio bio pod kontrolom stabova poput gore nabrojanih . Sada se postavlja pitanje da li je bilo vise oruzija pod kontrolom TO Sipova ili pod kontrolom TO Listica ?

Ja se sjecam par mijeseci prije pocetka rata u BiH u nekom selu oko Dervente ili Prnjavora sada nemogu se sjetit tacno ali znam da je bilo u Posavini neki tip odlijepi i pocne po selu pucati i bacati bombe na komsijske kuce . Uglavnom to nije trajalo dugo jer su ga ubile komsije otac i sin . Otac je imao Heklera MP5 a sin PM 72 a nesretnik je imao AP 70 . Da budemo jasni svi u selu ukljucujci i trojicu umjesanih su Srbi bez zle namjere ovo samo radi pojasnjenja navodim. Sutra se poteglo pitanje odakle AP ,PM i MP-5 i objasnjenje je bilo nesudjeni ubica je rezervista vratio se sa ratista u Hrvatskoj . Druga dvojica su isto" zakonski naoruzani" otac je bio penzionisani komandir milicije i tada je bio rezervni policajac , njegov sin je isto rezervni policajac .
Znaci nije svo oruzije u rukama pripadnika TO i u rukam pripadnika rezervne policije bilo u rukama probosanskih snaga.
gilbert
Posts: 627
Joined: 26/01/2012 04:27

#228 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by gilbert »

sumirprimus wrote:
gilbert wrote:Moze nesto iz licnog iskustva decki ?

Kada se uslo u Zenicku kasarnu npr. zatekli smo sanduke i sanduke TT-M57 pistolja konzerviranih mozda 50 komada je doslo sa futrolom i dva okvira svi ostali su bili bez okvirova , imas pistolj nemas okvira za njega mozes samo puniti metak po metak u cijev .

Ta legenda o 70 000 zvuci dobro kada se napise knjiga poslije rata :x A pred rat se je svodila na Mujo ima 6,35 pistolj , Suljo ima rucno pravljenu kuburu za 12 sacmu , Ramo ima 7,65 pistolj i 25 metaka , Hajro ima TT 7,62 i 30 metaka , Nijaz ima lovacki karabin i 50 metaka , Idriz ima dvocjevku 16 sacmaru imamo jos desetak rucnih bombi i tako na papiru 70 000 pod oruzijem a na drugoj strani oklopni transporteri , tenkovi , AP i RPK . I onda se njima treba suprostaviti sa gore navedenim "arsenalom" :run: Neko rece o izlasku JNA iz Zenice nisu daleko stigli a jos se izvuklo oruzija iz Drage u Busovaci . JNA je imala tenkove spremne za dejstvo a Zenica je vertikalan grad ,gusto naseljena u solitere. Iz zenicke kasarne bi se prvo na udaru nasle zgrade na Odmutu , Jaliji , Radakovu , Crkvicama , Meokusnice a onda i sam centar grada Kineski Zid , Lamela i dalje Blatusa . Sa brojem tenkova prisutnih u zenickoj kasarni u tom trenutku da je svaki tenk ispaljivao samo 3 granate u minuti u roku od dva sata broj civilnih zrtava i steta nanesena infrastrukturi bi bila ogromna . Poslije par sati borbi mi bi zauzeli garnizon i vjerovatno rastrgali golim rukama sve koje bi nasli u garnizonu . Kada je oruzije preuzeto iz zenicke kasarne Posavina je gorjela , Doboj je pao , Sarajevo je u potpunom okruzenju , Istocna Bosna je poklana , Krajina isto .Tako da su u tom trenutku Srbi vec ostvarili 2/3 svoga plana .

Moj komsiluk u tom trenutku je raspolagao na 1000 stanovnika od kojih je minimalno bilo 500 Bosnjaka sa 3 AP-ovke ( jedna od TO-PL , dvije od rezervne policije ) dva lovacka karabina i to je jedan od mog komsije Hrvata (koji je negdje krajem '91 kupio sebi pistolj i lovacki karabin na crno u Hrvatskoj poslije je kupio kalas koji je na polasku u inozemstvo dao nekom rodjaku na selu a nasem komsije dao na cuvanje i upotrebu taj pistolj i karabin ) drugi karabin je bio od komsije lovca koji je jos imao i dvocjevku sacmaru 12-ku , i devet pistolja raznih kalibara od koji su neki bili samo sa jednim okvirom bilo je jos 5 rucnih bombi .
6 dugih i 9 kratkih cijevi je bilo u posjedu 130 muskaraca u mom komsiluku .
evidentzno je da je svaka opcina bila prepustena sama sebi,sto opet baca odgovornost na drzavni vrh...
oruzje su imale stanice milicije, i ako se organizovalo na nivou opcina tipa manevarske jedinice,ili pojedinci,grupice po naseljima...kako god...gdje se iole ograniziralo,pogotov po gradovima,rezultat je evidentan...
pa i u tz e bilo max,dvjestotinjak ljudi pod oruzjem,pa to sto kazes gusto naselje,daje ti mogucnost i prednost u odnosu na tesko naoruzanje...kakvi oklopi,kakva artiljerija....trealo ih je na licu mjesta sve razbucat,a ne dozvolit im da izadju i ukopaju se...
da se bogdom svugdje planski tajmirano, zaletilo na kasarne u gradovima,dok su imale i teze naourzanje..al gotovo je sad...

kratkovidost,neorganizovanost,nepostojanje sireg plana od vrha ka dole je nas najvise kostalo...
Zenica je gusto naseljena u solitere ali je 95% grada tenkoprohodno , kada su se gradili soliteri onda su se gradile siroke ulice . Onako ko Brcanska Malta kod vas u TZ . Samo Zenica je limitirana reljefom i zeljezarom pa se nije mogla siriti horizontalno nego je isla vertikalno . Zenicka Lamela je bila najvisa zgrada u BiH dok se nije izgradio Avazov Toranj i bila je jedna od 5 najvisih zgrada u bivsoj Jugi .
dinobjelave
Posts: 153
Joined: 13/10/2010 15:19

#229 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by dinobjelave »

KV99kralju da je u sarajevu bilo toliko automatskih puski kao sto ti tvrdis garantujem ti da bi ih razvalili.slozio bi se s ovim momkom iz zenice u potpunosti,tandzare,papovke poneki kalas ,ja Sam licno na pocetku imao pistolj.cini mi se da bi ti trebao prouciti gradivo malo dublje u gradu sve sto je osvojeno osvojeno je bez artiljerije na horuk ,bilo je protiv oklopa i da smo imali to nauruzanje kao sto ti tvrdis ma razvaljivanje.drugo fino sam ti naveo da smo imali bandu na rukovodecim mjestima koja je puske prodaval za milju maraka,totalno neupuceno politicko rukovodstvo nespremno na rat,a kad je rat poceo stalno se igralo sad nisam siguran ili na podjelu zemlje ili zbog neznanja na kartu vojne intervencije,i nakraju sam ti dao na razmisljanje da je nudzeno doturanje oruzja na slobodnu teritoriju i placanje Po isporuci.dakle da ti sumiram dali je moglo prije aprila 92 vise oruzja da se nabavi neznam,moglo je 93,deset milijardi dolara je skupljeno putem raznih donacija,nudzena je isporuka na bilo Koje mjesto pod kontrolom armije bih,a oruzje nismo dobili.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#230 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by kv99 »

dinobjelave wrote:KV99kralju da je u sarajevu bilo toliko automatskih puski kao sto ti tvrdis garantujem ti da bi ih razvalili.slozio bi se s ovim momkom iz zenice u potpunosti,tandzare,papovke poneki kalas ,ja Sam licno na pocetku imao pistolj.cini mi se da bi ti trebao prouciti gradivo malo dublje u gradu sve sto je osvojeno osvojeno je bez artiljerije na horuk ,bilo je protiv oklopa i da smo imali to nauruzanje kao sto ti tvrdis ma razvaljivanje.drugo fino sam ti naveo da smo imali bandu na rukovodecim mjestima koja je puske prodaval za milju maraka,totalno neupuceno politicko rukovodstvo nespremno na rat,a kad je rat poceo stalno se igralo sad nisam siguran ili na podjelu zemlje ili zbog neznanja na kartu vojne intervencije,i nakraju sam ti dao na razmisljanje da je nudzeno doturanje oruzja na slobodnu teritoriju i placanje Po isporuci.dakle da ti sumiram dali je moglo prije aprila 92 vise oruzja da se nabavi neznam,moglo je 93,deset milijardi dolara je skupljeno putem raznih donacija,nudzena je isporuka na bilo Koje mjesto pod kontrolom armije bih,a oruzje nismo dobili.
Ja ne tvrdim nista, ja ti prenosim ono sto pise crno na bijelo u zvanicnim dokumetnima koliko je bilo i gdje je bilo. U Sarajevu je bilo tada nekoliko hiljada komada pjesadijskog oruzja , nekoliko puta vise od onih cifara koje su se ovdje spominjale da su potrebne da se otjera agresor od grada...i sta je ono praksa pokazala ? Da pjesadijsko oruzje nije bas puno efikasno protiv tenkova i artiljerije. Lijepo sam pitao nekoliko puta ne za 1993, ne za 1994 ili 1994 vec za period prije i na samom pocetku agresije zbog kojeg se i kritikuje tadasnje politicko vodstvo i nista. Spominjes da je neko nudio isporuku na bilo koje mjesto a ne spominjes da je 1993 bilo oruzja koje je kupljeno, koje je bilo spremno za isporuku ali nije moglo da se prebaci jer franjo nije dao. Ne spominjes da je NATO konfiskovao brod pun oruzja, ne spominjes da je i od oruzje koje je kupljeno i prebaceno do luka na Jadranu stizalo do Armije tek 25 -30 %, ne spominjes da je svo ono tesko naoruzanje koje je Armija imala bilo osvojeno od neprijatelja jer franjo nije dozvoljavao da se nista preko MB 120 mm prebaci do Armije. Zasto je on dozvoljavao prebacivanje samo pjesadijskog naoruzanja ili zasto je tzv JNA dozvoljavala prebacivanje pjesadijskog naoruzanja za ZNG ako je pjesadijsko naoruzanje tako efikasno kao sto se ovdje tvrdi ? Tvrdi se da se sa 100 000 komada pjesadisjkog naoruzanja moglo poraziti neprijatelj za mjesec dana pa zasto onda nije sa 50 000 potrajalo barem 3 ili 6 mjeseci ?
Lijepo sam pitao kako je bilo moguce da se nabavi potrebno naoruzanje za efikasnu odbranu a ovdje se pronalazi topla voda tvrdnjama kako je trebalo da se nabavi ali niko da odgovori kako ? Sve je puno kritika , sve je puno hvalospjeva za borbu puskom na tenk a niko da nam kaze da je ta borba puskom na tenk kostala previse zivota i krvi i da nije islo tako lako kao sto se tvrdi. Ti si mozda i mogao da puskom da sjednes u rov pa da se cetnici ne usetaju u grad ali nisi mogao da sa puskom otjeras sa brda da ne moze da granatira. Za to je trebalo vise od puske i to je praksa na zalost i pokazala.
gilbert
Posts: 627
Joined: 26/01/2012 04:27

#231 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by gilbert »

Ma nisu oni bili ukopani u proljece '92 ko sto su bili u jesen i zimu te iste godine , sa dovoljno pjesadiskog naoruzanja i protuoklopa tipa zolja , osa , ambrust moglo se uspjesno suprostaviti tenkovima i transporterima . Sad dokumente te nisam vidjeo ali znam da smo mi dobili nesto Thompsona, Spaginga ,PAP-ovki , poneka AP . M-56 automat je bio mozda najmodernije sto smo imali kada je pocelo . Sada ja opet pitam da li je to dokument o oruziju u posjedu Oruzanih Snaga BiH ili je to prijeratno stanje koje ukljucuje i svo oruzije pod kontrolom SSNO-a koje je zavrsilo na jednoj strani ?

Sta se nemoze usvercati i sakriti daj budi ozbiljan Zijo Turkovic sverco i skladistio tone gudre a eto svi '92 bili manje sposobni od njega . Problem je bio u mentalitetu nije bio problem KOS nego ona sitno sicarska politika za koju svi znamo ime . Sta vi zapocinjete rat ja tek kupio bordo golfa dvicu ho's da mi ga granata razvali , ja nabacio tek fasadu na kucu , tek mi se krave otelile . Pa znasli od koliko sam ljudi cuo istu ili slicnu pricu kako su ih htjeli lincovati u njihovim selima zato sto hoce da pucaju na "komsije " a komsijska sela im gore svaku noc, ruse se dzamije , kolju te "komsije " hodze i njihove rodjake a oni se nadaju da ce ih zaobici ako predaju oruzije ili sto jedan rece predlozise umne stare glave da mi oruzije sakrijemo tako da kada dodju predamo samo ono na dozvolama . Sprdilo cijeli vjek a nije se pameti dozvalo . :x
Ekvatorijal
Posts: 90
Joined: 24/05/2011 14:37

#232 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by Ekvatorijal »

Iz knjige "Bosanski ratnici" (1998.) autora Sefke Hodzica:

Otimanje oruzja (23.04.1997.)

Prvih dana rata jedan od glavnih zadataka branilaca bio je kako doci do oruzja. A sve magacine oruzja cuvala je JNA. Dugo je vodjena politicka igra o vracanju naoruzanja Teritorijalnoj odbrani. Malo tog naoruzanja JNA je i dala Teritorijalnoj odbrani RBiH. Ali, do oruzja se, uglavnom, dolazilo otimanjem.
Sto se tice oruzja TO Sarajeva, ono se, prema rijecima Hasana Efendica, koji je prije izbora za komadanta Staba TO RBiH bio komadant Gradskog staba TO Sarajevo, nalazilo na nekoliko lokacija: u Faleticima, Krupanjskoj Rijeci, Hadzicima, Lukavici, Koranu, Misoci i Semizovcu. U aprilu '92, medjutim, u prvi plan su izbila dva dogadjaja vezana za otimanje oruzja i municije. Prvi je - pljacka skladista municije TO RBiH u Faleticima, koju je izvrsila JNA, a drugi je spektakularna akcija branilaca glavnog grada koji su iz vogoscanskog "Pretisa" izvukli oko 800 "osa", "zolja" i druge municije, mozda presudne za odbranu Sarajeva, 2. maja 1992. godine.
Pljacku skladista oruzja i municije u Faleticima izvrsila je JNA 13. aprila '92. godine i od tada, pa do danas, ostala je kontroverza, je li nasa TO, kao vlasnik, mogla doci do svog naoruzanja.
Koliko je oruzja i municije bilo u Faleticima ?
Hasan Efendic tvrdi da je bilo izmedju 12 i 15 hiljada cijevi, od cega oko 2000 pistolja. Bilo je i minobacaca 60 i 82 mm, te dvije baterije minobacaca od 120 mm. A tu je cuvana i velika kolicina municije. Sve u svemu, tvrdi Efendic, u Faleticima se nalazilo oko 50 kamiona oruzja, municije i drugog MTS-a. A bilo je to naoruzanje TO opstina Stari Grad, Centar i Novi Grad, dvije brigade TO, te republickog i Gradskog staba TO.

- Kada je Predsjednistvo SRBiH 11.marta 1992. godine stavilo van snage odluku Predsjednistva SFRJ od 19. oktobra 1990. godine o oduzimanju naoruzanja TO, nas, Bosnjake, tesko su pustali u te magacine - tvrdi Efendic. Oko Faletica JNA je minirala teren, postavila jedan PAT trocjevac i pojacala strazu od 35 vojnika. Do sredine marta '92. dva, tri puta sam bio tamo i uvjerio se kako su obezbjedili Faletice i vise mi nisu dozvoljavali pristup.

Efendic kaze da zna da su Patriotska liga i "Zelene beretke" planirali akcije za zauzimanje Faletica, ali da se, navodno, s tim nije slozio Alija Izetbegovic "zbog mogucih represalija na grad". Njemu su, veli, komadant "zelenih beretki" Emin Svrakic i predsjednik opstine "Stari Grad" Selim Hadzibajric, predlozili originalnu ideju uzimanja Faletica.

- Rekli su mi da oni krenu sa svojim borcima, a da ja idem ispred njih i da mi strazari JNA otvore magacine naoruzanja, te da oni kupe oruzje i municiju - veli Efendic. - Ta ideja je na pocetku agresije na BiH bila potpuno neizvodljiva.

Sefer Halilovic tvrdi da je bilo u Faleticima mnogo vise naoruzanja - vise od 32.000 cijevi. Patriotska liga je, tvrdi, planirala akciju uzimanja ovog skladista, ali nije rekao detaljnije kako je to planirala. U Direktivi PL o odbrani suvereniteta BiH od 25. februara '92. godine, posebno se ne spominje uzimanje skladista u Faleticima, ali se kaze da snagama prostorne strukture i ostalim snagama treba zauzeti skladista, a kasarne i aerodrome blokirati. Direktivom je bilo predvidjeno da se to uradi sinhronizovano sa dejstvima koje bi izvele glavne snage manevarske strukture, koje su, opet, imale zadatak da razbiju neprijateljske snage u sirem rejonu Pala, u rejonu Vucje Luke, poslije cega bi nase snage nadirale prema Sokocu i zaposjele polozaje na Ravnoj Romaniji.

Halilovic veli da su Rifetu Bilajcu dali zadatak da ode kod predsjednika Izetbegovica i upozna ga sa planom zauzimanja skladista municije u Faleticima. Bilajac se, kaze Halilovic, vratio sa izvjestajem da je predsjednik Izetbegovic protiv akcije "jer ce nam JNA srusiti Sarajevo".

Ovdje jos treba reci da su vodjeni pregovori sa generalom Djurdjevcem oko naoruzanja TO u Faleticima i da je 12. aprila postignut dogovor da narednog dana, rano ujutro, u Faletice dodju Vehbija Karic, Fikret Muslimovic, Hamid Bahto, i Selim Hadzibajric. Karic, Muslimovic i Bahto su dosli tog jutra i, kako kaze Vehbija Karic, shvatili su da su u klopci. Umjesto Djurdjevca, koji je trebao da ih tu doceka, docekao ih je "veliki broj sljemova i uperenih cijevi" koji su bili rasporedjeni iznad skladista. Ali, pucali nisu. Tada se, prema Karicevim rijecima, pojavio Sakib Puskar sa dvadesetak ljudi koji su imali namjeru da udju u skladiste. Vratili su ih da ne bi svi izginuli. iste noci JNA je kamionima izvukla oruzje i municiju TO grada Sarajeva.

Da li su akcije koje su planirali patriotska liga i "zelene beretke" imale sansi za uspjeh ? Hasan Efendic misli da je to bila utopija i te akcije nisu imale sanse da uspiju. Jer, kaze, skladiste su cuvale jake snage JNA, a na Bistriku je JNA imala dobro opremljene interventne jedinice koje bi za desetak minuta stigle na Faletice. Osim toga, konfiguracija zemljista je takva da je omogucavala JNA da bez mnogo muke brani jedini ulaz u skladiste naoruzanja.

I jos treba reci da postoje pretpostavke po kojima bi, da je uzeto naoruzanje iz Faletica, Sarajevo brzo bilo deblokirano. Neki, opet, misle da je bolje sto se nije islo u te akcije. Jer, ishod je bio neizvjestan, a JNA je to mogla da iskoristi kao povod i - okupira Sarajevo, koje se tada nije imalo cime braniti.
nemoguce vruce
Posts: 748
Joined: 13/03/2012 15:41

#233 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by nemoguce vruce »

po meni je najveca i najjaca razlika u naoruzavanju bila ne samo u oruzju i orudju, vec i u glavama...
cetnici su imali odavno dobro razradjen plan,ciljeve, sistem komunikacija, infrasturkuru, psiholosku propagandu, i ono najbitnije, kamaru vremena da to sve natetnane organizuju...
a mi uljulanji u mantru o bratstvu i jedinstvu, te kako je JNA narodna vojska i da ce nas ona braniti, na pocetku agresije zesca pusiona...
haman danas skoro pa ista slika...nikad iz guzice u glavu...
dinobjelave
Posts: 153
Joined: 13/10/2010 15:19

#234 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by dinobjelave »

Ja ne tvrdim nista, ja ti prenosim ono sto pise crno na bijelo u zvanicnim dokumetnima koliko je bilo i gdje je bilo. U Sarajevu je bilo tada nekoliko hiljada komada pjesadijskog oruzja , nekoliko puta vise od onih cifara koje su se ovdje spominjale da su potrebne da se otjera agresor od grada...i sta je ono praksa pokazala ? Da pjesadijsko oruzje nije bas puno efikasno protiv tenkova i artiljerije. Lijepo sam pitao nekoliko puta ne za 1993, ne za 1994 ili 1994 vec za period prije i na samom pocetku agresije zbog kojeg se i kritikuje tadasnje politicko vodstvo i nista. Spominjes da je neko nudio isporuku na bilo koje mjesto a ne spominjes da je 1993 bilo oruzja koje je kupljeno, koje je bilo spremno za isporuku ali nije moglo da se prebaci jer franjo nije dao. Ne spominjes da je NATO konfiskovao brod pun oruzja, ne spominjes da je i od oruzje koje je kupljeno i prebaceno do luka na Jadranu stizalo do Armije tek 25 -30 %, ne spominjes da je svo ono tesko naoruzanje koje je Armija imala bilo osvojeno od neprijatelja jer franjo nije dozvoljavao da se nista preko MB 120 mm prebaci do Armije. Zasto je on dozvoljavao prebacivanje samo pjesadijskog naoruzanja ili zasto je tzv JNA dozvoljavala prebacivanje pjesadijskog naoruzanja za ZNG ako je pjesadijsko naoruzanje tako efikasno kao sto se ovdje tvrdi ? Tvrdi se da se sa 100 000 komada pjesadisjkog naoruzanja moglo poraziti neprijatelj za mjesec dana pa zasto onda nije sa 50 000 potrajalo barem 3 ili 6 mjeseci ?
Lijepo sam pitao kako je bilo moguce da se nabavi potrebno naoruzanje za efikasnu odbranu a ovdje se pronalazi topla voda tvrdnjama kako je trebalo da se nabavi ali niko da odgovori kako ? Sve je puno kritika , sve je puno hvalospjeva za borbu puskom na tenk a niko da nam kaze da je ta borba puskom na tenk kostala previse zivota i krvi i da nije islo tako lako kao sto se tvrdi. Ti si mozda i mogao da puskom da sjednes u rov pa da se cetnici ne usetaju u grad ali nisi mogao da sa puskom otjeras sa brda da ne moze da granatira. Za to je trebalo vise od puske i to je praksa na zalost i pokazala.[/quote]
Evo Jos jednom da ti pojasnim general halilovic kaze da je nudzeno oruzje ,isporuka istog na slobodnu teritoriju po normalnim cijenama nesto skupljim od nabavne,dali avionima dali padobranima nije ni bitno placanje po isporuci.znam ja to sto ti pricas o oduzimanju i blokadama hv i hvo i o nedopustanju prolaska oruzja za armiju,Ali ja ti pricam o necem sasvim drugom ljudi su nudili oruzje i ne samo puske nego protivoklop i artiljeriju placanje Po isporuci politicki vrh je to odbio,zasto.ja bih u tim danima potpisao pakt sa crnim dzavolom samo da dobijem oruzje.i jos jedna stvar ti ili nisi bio pripadnik armije ili si mozda bio u logistici.armija sve sto je oslobodila oslobodila je ubacivanjem u dubinu iza ledza ,dakle bez artiljerije,gerilski snazno i precizno.druga strana je imala stari ruski sistem ratovanja.prvo artiljerijska priprema pa onda pjesadijski napad.nekazem da nam aljtirerija nebi valjala i nekazem da je nismo koristili ali da smo imali te puske za Koje ti tvrdis da smo imali nebi Rat toliko dugo trajao vjeruj mi
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#235 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by kv99 »

dinobjelave wrote: Evo Jos jednom da ti pojasnim general halilovic kaze da je nudzeno oruzje ,isporuka istog na slobodnu teritoriju po normalnim cijenama nesto skupljim od nabavne,dali avionima dali padobranima nije ni bitno placanje po isporuci.znam ja to sto ti pricas o oduzimanju i blokadama hv i hvo i o nedopustanju prolaska oruzja za armiju,Ali ja ti pricam o necem sasvim drugom ljudi su nudili oruzje i ne samo puske nego protivoklop i artiljeriju placanje Po isporuci politicki vrh je to odbio,zasto.ja bih u tim danima potpisao pakt sa crnim dzavolom samo da dobijem oruzje.i jos jedna stvar ti ili nisi bio pripadnik armije ili si mozda bio u logistici.armija sve sto je oslobodila oslobodila je ubacivanjem u dubinu iza ledza ,dakle bez artiljerije,gerilski snazno i precizno.druga strana je imala stari ruski sistem ratovanja.prvo artiljerijska priprema pa onda pjesadijski napad.nekazem da nam aljtirerija nebi valjala i nekazem da je nismo koristili ali da smo imali te puske za Koje ti tvrdis da smo imali nebi Rat toliko dugo trajao vjeruj mi
Tema je mogucnost naoruzanja 91-92 a ovo ne spada u taj period ali ako vec ovo tvrdis da odgovorim.

Postujem generala Halilovica i vjerujem da su mu ljudi dolazili koji su nudili taj ili slican prevoz oruzja ali ponuditi i moci to ispuniti nije ista stvar. Citao sam i ja taj intervju i ja sam tada bio isto kao i ti ubjedjen : “ Evo ga , dokaz da nasi politicari nisu htjeli da se naoruzamo, sve je prodato “ I poslije nekog vremena pitam covjeka koji je zavrsio vazduhoplovnu akademiju u JNA i bio je upucen u te stvari kako on na to gleda i covjek kaze da tehnicki to nije bilo moguce izvesti u kolicinama i tipu potrebnog naoruzanja. Ako je meni covjek slagao ja lazem vama i ne bi da trolam temu i isao puno u detalje ali ako neko zeli mogu da objasnim sta je on meni rekao .
Isto tako svako prebacivanje vazdusnim putem je zavisilo ne samo od NATO snaga vec i Hrvatske. Pa ako se vec moglo da potkupi neko da NATO skroz okrene glavu ( sto je nerealno ako znamo da je taj isti NATO konfiskovao oruzje koje je islo preko mora za ARBIH ) kako bi to izveo u Hrvatskoj ? Sam je Tudjman bio taj koji je zagovarao podjelu Bosne I Hercegovine a kao dio te politike je bilo onemogucavanje kvalitetnog naoruzavanja Armije RBIH pa bi prema tome bilo potrebno nagovoriti ili potkupiti njega da bi to dozvolio. Zasto bi on dozvolio da neko naoruza ARBIH potrebni naoruzanjem vazdusnim putem a nije dao to kopnenim ? Ili mislis da bi neko na nizoj funkciji to mogao da uradi a da Tudjaman za to ne sazna i da mu ne otkine glavu u roku od 5 min ?
I da se nagovorio NATO i Tudjman opet ostaje pitanje kako da se tolika kolicina aviona prebaci do slobodnih krajeva BIH a da cetnici to ne primjete i ne reaguju svojim PVO sistemima ? Za neutralisanje PVO sistema je potrebna ne samo borbena avijacija vec i sofisticiran sistem EI i PEB. Znaci pored transportne potrebna je i borbena avijacija sa mogucnosti EI i PEB a to znaci avijacija neke od zvanicnih vojnih snaga pa vise ne pricamo o pojedincima i organizovanim krijumacarima oruzja vec o vojnoj intervenciji.

Prije nego sto se pocnu pitanja gdje sam bio i sta sam radio neka se pokusa prvo odgovoriti da li su ovi navodi tacni ili nisu.
dinobjelave
Posts: 153
Joined: 13/10/2010 15:19

#236 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by dinobjelave »

Jarane ba ti odluta ,ko je pitao tudzmana oko preleta u tom periodu daj ba nemoj biti sega.nudzeno je placanje po isporuci bolan nebio cak na limijama nisi imao komplet smjenu sa automatskim naoruzanjem a o mitraljezima da ti i nepricam,poneki garonja tepsijas itd bolan nebio sijac ( m -84 ) je bio tesko naoruzanje o cemu ti pricas.jedan prelet baci teret padobranima i vozdra .da smo imali RPG ,mitraljeze i automatsko naoruzanje nebi ti trebala artiljerija,da ti nepricam kakvo smo oruzje imali ,kakve bombe domace izrade kakve troblone itd.da me nebi sad hvatao za rijec imali smo nesto protiv oklopa Ali ne u tim kolicinama da smo mogli aksamluciti s tim morao si cuvati za nedaj boze.kazem cuo sam ,citao izjavu generala halilovica da su u najtezim trenutcima Po odbranu zemlje nudzena ta sredstva i znas sta ja mu nakon svega vjerujem.komplet taktika ratovanja armije bih ,ili uspjesi koje je ista ostvarila je diverzantsko ili ubacivanjem u dubinu nakon takvih akcija je i zarobljeno nesto teskog i mehanizovanog naoruzanja Koje je poslije naravno pomoglo u oslobadzanju zemlje.eto da nepalamudim kralju dali je moglo vise prije rata neznam ,znam da je masa logisticara ili nabavljaca oruzja odjednom postala krema naseg drustva bogatuni ,al eto ako je tacno naravno ovo seferovo mogli su Nas naoruzavati u toku rata Ali nisu pa ti sad vidi
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#237 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by kv99 »

dinobjelave wrote:Jarane ba ti odluta ,ko je pitao tudzmana oko preleta u tom periodu daj ba nemoj biti sega.nudzeno je placanje po isporuci bolan nebio cak na limijama nisi imao komplet smjenu sa automatskim naoruzanjem a o mitraljezima da ti i nepricam,poneki garonja tepsijas itd bolan nebio sijac ( m -84 ) je bio tesko naoruzanje o cemu ti pricas.jedan prelet baci teret padobranima i vozdra .da smo imali RPG ,mitraljeze i automatsko naoruzanje nebi ti trebala artiljerija,da ti nepricam kakvo smo oruzje imali ,kakve bombe domace izrade kakve troblone itd.da me nebi sad hvatao za rijec imali smo nesto protiv oklopa Ali ne u tim kolicinama da smo mogli aksamluciti s tim morao si cuvati za nedaj boze.kazem cuo sam ,citao izjavu generala halilovica da su u najtezim trenutcima Po odbranu zemlje nudzena ta sredstva i znas sta ja mu nakon svega vjerujem.komplet taktika ratovanja armije bih ,ili uspjesi koje je ista ostvarila je diverzantsko ili ubacivanjem u dubinu nakon takvih akcija je i zarobljeno nesto teskog i mehanizovanog naoruzanja Koje je poslije naravno pomoglo u oslobadzanju zemlje.eto da nepalamudim kralju dali je moglo vise prije rata neznam ,znam da je masa logisticara ili nabavljaca oruzja odjednom postala krema naseg drustva bogatuni ,al eto ako je tacno naravno ovo seferovo mogli su Nas naoruzavati u toku rata Ali nisu pa ti sad vidi
Kada se sjetim koliko je dobrih i hrabrih momaka poginulo i ranjeno jer je sijac i tromblon bio tesko nouruzanje dodje mi da placem. Bas sam zbog toga i postavio temu i ja citavo vrijeme pricam o efikasnoj odbrani i naoruzanju a ne da se na granatu odgovara sa metkom ili tromblonom kojeg se vise bojis ti nego cetnici jer ili se raspadne u letu ili eksplodira kada je ispalis. Doso mu neko i ponudio da mu prebaci oruzje ? I kada pitam kako da se to uradi ...sredice se. Citavo vrijeme se govori moglo se ali niko da kaze kako.
I te kako da se pitao i NATO i Tudjman i bez njih nije islo kao sto bi trebao da znas. Cak i kada je dolazilo oruzje avionima pitao se i NATO ( Amerikanci ) a i Tudjman i ti meni sada negiras ono sto se dogodilo ? Dolazili su avioni sa pjesadijskim naoruzanjem i POS ali bez artiljerije, OMS , efikasnih sistema veze mogao si da u najboljem slucaju odrzis polozaje ali da se ide u neku krupniju oslobodilacku akciju ne i to nije teorija vec praksa pokazala.
I u vezi te diverzantske taktike , bujrum svako da me ispravi ako nisam u pravu ali nije bilo te linije koja se nije mogla uzeti i to nije bio najveci problem , problem je nastao kako da se zadrzi . Kada uzmes liniju i kada poklopi artiljerija , pa krene tenk uz pragu i gdje je jedino ostalo da ucis Bogu ili da se nadas da ti granata nece upasti u rov. Nista drugo, ni poklapanje njihove artiljerije sa nasom , ni dobar sistem veza da znas sta se okolo desava, nista. I tako do prvog cetnickog pjesadijskog napada , pa ako se on odbije nova tura granata i praga. Pa opet juris a tebi jedino da se nadas da zivci nece popustiti ili granata pasti u rov. Ako lazem bujrum recite.
Bug13
Posts: 13
Joined: 27/03/2012 09:51

#238 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by Bug13 »

Tu si u pravu pogotovo sto su cetnici imali koordinate za minobacace i artiljeriju,pa kad izgube neku liniju onda slijedi prava kanonada po tim linijama,a da bi neku liniju sacuvao treba ti i podrska, a mi to do pred sam kraj rata i nismo ni imali.
Dali je se moglo naoruzati bolje,to sigurno samo je to bilo pitanje novca i prave logistike.
Minobacaci,protiv oklopna sredstva,i lakse naoruzanje su se mogli i avionima dostavljati,zato imas primjere i iz drugih sukoba diljem svijeta,a zasto se to kod nas nije tako radilo to je vec druga tema.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#239 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by Hemel »

Bug13 wrote:Tu si u pravu pogotovo sto su cetnici imali koordinate za minobacace i artiljeriju,pa kad izgube neku liniju onda slijedi prava kanonada po tim linijama,a da bi neku liniju sacuvao treba ti i podrska, a mi to do pred sam kraj rata i nismo ni imali.
Dali je se moglo naoruzati bolje,to sigurno samo je to bilo pitanje novca i prave logistike.
Minobacaci,protiv oklopna sredstva,i lakse naoruzanje su se mogli i avionima dostavljati,zato imas primjere i iz drugih sukoba diljem svijeta,a zasto se to kod nas nije tako radilo to je vec druga tema.
Ti ili si bio mlad ili si zaboravio zabrane letova, pljacke konvoja sa naoruzanjem, prijavljivanje brodova sa naoruzanjem, oduzimanje helikoptera...bilo je nekih rizicnih letova za Coralice, Zepu ali to je sve bilo nedovoljno. Pljacke naoruzanja i vojne opreme namijenjene za odbranu BiH pocelo je vec 1992.god. od strane HV i HVO-a...

...tek kada su Amerikanci odlucili da zaustave ubijanje, poceli smo dobijati neke kolicine naoruzanja ali to je bilo krajem '94 i pocetkom '95. god. Do tada je bilo kako se ko snadje.
Bug13
Posts: 13
Joined: 27/03/2012 09:51

#240 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by Bug13 »

Pa dobro zabrana letova pa i sam Sefer Halilovic je govorio da je imao ponuda da mu se dostupa oruzje,vase je da platite a mi cemo dostaviti tako su mu rekli,valjda ne laze general.
Bilo je mogucnosti vec sam rekao sve je stvar logistike,pa kako se mudzahedini pojavise nisu sa neba pali.Kada su bili sukobi sa HVO dostavljana je i humanitarna pomoc sa avionima,bilo je mogucnosti jer uvijek je bilo koliko para toliko muzike.Na pare su svi slabi,a to sto nasi logosticari nisu bili sposobni da to bolje organizuju i sto sada poslije rata zive ko Lordovi to je druga prica,jer znam da se za pare sve moglo uzeti a i dostaviti.
To za pljackanje znam i sam krene konvoj pola ti uzmu usput pa ti jedan dio od toga papreno naplacuje.
A za vrijeme HVO ofanzive na Gornji Vakug general Alagic i komanda su naredili da se izuzme oruzje iz privatnog vlanistva,i tada je nadjeno kod dosta stranackih ljudi,i raznih podrumasa mnogo automatskog naoruzanja pa cak i zolja,ljudi cuvali u kucama a na drugoj strani imas dva tri vojnika jednu pusku dijele.
I jedna zolja na liniji je mnogo znacila ako ne bas vojno ali psiholoski.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#241 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by kv99 »

Pogrijesio sam u stavljanju posta, do mene je :(
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#242 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by zambaklija »

Bug13 wrote:Pa dobro zabrana letova pa i sam Sefer Halilovic je govorio da je imao ponuda da mu se dostupa oruzje,vase je da platite a mi cemo dostaviti tako su mu rekli,valjda ne laze general.
Bilo je mogucnosti vec sam rekao sve je stvar logistike,pa kako se mudzahedini pojavise nisu sa neba pali.Kada su bili sukobi sa HVO dostavljana je i humanitarna pomoc sa avionima,bilo je mogucnosti jer uvijek je bilo koliko para toliko muzike.Na pare su svi slabi,a to sto nasi logosticari nisu bili sposobni da to bolje organizuju i sto sada poslije rata zive ko Lordovi to je druga prica,jer znam da se za pare sve moglo uzeti a i dostaviti.
To za pljackanje znam i sam krene konvoj pola ti uzmu usput pa ti jedan dio od toga papreno naplacuje.
A za vrijeme HVO ofanzive na Gornji Vakug general Alagic i komanda su naredili da se izuzme oruzje iz privatnog vlanistva,i tada je nadjeno kod dosta stranackih ljudi,i raznih podrumasa mnogo automatskog naoruzanja pa cak i zolja,ljudi cuvali u kucama a na drugoj strani imas dva tri vojnika jednu pusku dijele.
I jedna zolja na liniji je mnogo znacila ako ne bas vojno ali psiholoski.
ja npr.znam da je municija za 5.K i pojedino naoružanje kupovano i plaćano u Zagrebu,nešto isporučeno i od samih indirektnih pokrajina SAO,MAO i PAO :D a nešto zrakomlatom....al' još nije vrijeme o tome.... :run:
zivco
Posts: 102
Joined: 04/04/2011 15:10

#243 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by zivco »

Nije nesto zrakomlatom isporuceno,vec je mnogo toga i zrakomlatom i avionima. Prvo sa AN-2, dvokrilcem iz II sv. rata sa 800 kg. nosivosti, pa onda armijskim MI-8,koristeni su MI-8 HV-a, let za HVO, let za Armiju (Imra Agotic, pokoj mu dusi), unajmljenim ukrajinskim od 94 da bi na kraju letili isto tako unajmljeni AN-12 ili 26(?) , jedan je i oboren iznad podrucja Plitvica,sa Samirom Beganovicem u njemu kao ispomoc u navigaciji posadi, jednim od dvojice iz posade sportske UTVE koja je prva preletila za Lucko u 6.mjesecu 92. Od 92. godine obskrba 5.korpusa zracnim putem bila je od presudnog znacaja. Svasta je islo. Od upaljaca za minobacacke mine izradjivane u namjenskoj proizvodnji na teritoriji pod kontrolom 5. korpusa,do uniformi, laserskih mjeraca daljine,motorola Barret 12,7, municije,lijekova.....U ukrajinskom iznajmljenom helikopteru je poginuo i Irfan Ljubijankic, dr. Sabulic sa pratnjom.Dostavio je naoruzanje, a armijski je trebao sutra dan da leti, i delegacija sa Ljubijankicem nije mogla cekati zbog njegovih obaveza. Ovo sa unajmljenim ukrajinskim avionima je islo kao sto neko spomenu- plati, nase je da dostavimo.Oruzje placeno,u cijeni i avion i posada. Nije to tako tajnovito, pola krajine zna za ovo.Pa Fikretovi konvoji iz 92-93 godine. Po deset slepera sa Velesajma krene, krcati hranom koja se prodavala po agrokomercovim radnjama i vezama, cesto po 3-4 puta vecim cijenama u Bihacu nego u Kladusi. A znale su ici i granate upakovane u konzerve od 5 kg. za krastavce.Ispocetka se oruzje bukvalno kupovalo od hrvatskih vojnika, plijen sa ratista, i toga je bilo.Na Lucko s njim, tamo u An-2 pa za Coralice (pista napravljena odmah s pocetka rata, sljuncana, dovoljno dobra za ono sto je letilo). Rekord je 14 preleta za noc,u toku od jedne srpskih ofanziva. Nabavljen avion za Armiju, Kaza, nosivosti 4 tone 92., netragom nestao. Navodno Cengic prodao.Nikad nije valjda ni otisao ni u Tuzlu ni u Bihac.Puno je toga,za ovo su i Srbi znali u toku rata.
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#244 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by zambaklija »

zivco wrote:Nije nesto zrakomlatom isporuceno,vec je mnogo toga i zrakomlatom i avionima. Prvo sa AN-2, dvokrilcem iz II sv. rata sa 800 kg. nosivosti, pa onda armijskim MI-8,koristeni su MI-8 HV-a, let za HVO, let za Armiju (Imra Agotic, pokoj mu dusi), unajmljenim ukrajinskim od 94 da bi na kraju letili isto tako unajmljeni AN-12 ili 26(?) , jedan je i oboren iznad podrucja Plitvica,sa Samirom Beganovicem u njemu kao ispomoc u navigaciji posadi, jednim od dvojice iz posade sportske UTVE koja je prva preletila za Lucko u 6.mjesecu 92. Od 92. godine obskrba 5.korpusa zracnim putem bila je od presudnog znacaja. Svasta je islo. Od upaljaca za minobacacke mine izradjivane u namjenskoj proizvodnji na teritoriji pod kontrolom 5. korpusa,do uniformi, laserskih mjeraca daljine,motorola Barret 12,7, municije,lijekova.....U ukrajinskom iznajmljenom helikopteru je poginuo i Irfan Ljubijankic, dr. Sabulic sa pratnjom.Dostavio je naoruzanje, a armijski je trebao sutra dan da leti, i delegacija sa Ljubijankicem nije mogla cekati zbog njegovih obaveza. Ovo sa unajmljenim ukrajinskim avionima je islo kao sto neko spomenu- plati, nase je da dostavimo.Oruzje placeno,u cijeni i avion i posada. Nije to tako tajnovito, pola krajine zna za ovo.Pa Fikretovi konvoji iz 92-93 godine. Po deset slepera sa Velesajma krene, krcati hranom koja se prodavala po agrokomercovim radnjama i vezama, cesto po 3-4 puta vecim cijenama u Bihacu nego u Kladusi. A znale su ici i granate upakovane u konzerve od 5 kg. za krastavce.Ispocetka se oruzje bukvalno kupovalo od hrvatskih vojnika, plijen sa ratista, i toga je bilo.Na Lucko s njim, tamo u An-2 pa za Coralice (pista napravljena odmah s pocetka rata, sljuncana, dovoljno dobra za ono sto je letilo). Rekord je 14 preleta za noc,u toku od jedne srpskih ofanziva. Nabavljen avion za Armiju, Kaza, nosivosti 4 tone 92., netragom nestao. Navodno Cengic prodao.Nikad nije valjda ni otisao ni u Tuzlu ni u Bihac.Puno je toga,za ovo su i Srbi znali u toku rata.
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#245 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by kv99 »

zivco wrote:Nije nesto zrakomlatom isporuceno,vec je mnogo toga i zrakomlatom i avionima. Prvo sa AN-2, dvokrilcem iz II sv. rata sa 800 kg. nosivosti, pa onda armijskim MI-8,koristeni su MI-8 HV-a, let za HVO, let za Armiju (Imra Agotic, pokoj mu dusi), unajmljenim ukrajinskim od 94 da bi na kraju letili isto tako unajmljeni AN-12 ili 26(?) , jedan je i oboren iznad podrucja Plitvica,sa Samirom Beganovicem u njemu kao ispomoc u navigaciji posadi, jednim od dvojice iz posade sportske UTVE koja je prva preletila za Lucko u 6.mjesecu 92. Od 92. godine obskrba 5.korpusa zracnim putem bila je od presudnog znacaja. Svasta je islo. Od upaljaca za minobacacke mine izradjivane u namjenskoj proizvodnji na teritoriji pod kontrolom 5. korpusa,do uniformi, laserskih mjeraca daljine,motorola Barret 12,7, municije,lijekova.....U ukrajinskom iznajmljenom helikopteru je poginuo i Irfan Ljubijankic, dr. Sabulic sa pratnjom.Dostavio je naoruzanje, a armijski je trebao sutra dan da leti, i delegacija sa Ljubijankicem nije mogla cekati zbog njegovih obaveza. Ovo sa unajmljenim ukrajinskim avionima je islo kao sto neko spomenu- plati, nase je da dostavimo.Oruzje placeno,u cijeni i avion i posada. Nije to tako tajnovito, pola krajine zna za ovo.Pa Fikretovi konvoji iz 92-93 godine. Po deset slepera sa Velesajma krene, krcati hranom koja se prodavala po agrokomercovim radnjama i vezama, cesto po 3-4 puta vecim cijenama u Bihacu nego u Kladusi. A znale su ici i granate upakovane u konzerve od 5 kg. za krastavce.Ispocetka se oruzje bukvalno kupovalo od hrvatskih vojnika, plijen sa ratista, i toga je bilo.Na Lucko s njim, tamo u An-2 pa za Coralice (pista napravljena odmah s pocetka rata, sljuncana, dovoljno dobra za ono sto je letilo). Rekord je 14 preleta za noc,u toku od jedne srpskih ofanziva. Nabavljen avion za Armiju, Kaza, nosivosti 4 tone 92., netragom nestao. Navodno Cengic prodao.Nikad nije valjda ni otisao ni u Tuzlu ni u Bihac.Puno je toga,za ovo su i Srbi znali u toku rata.
Vidi se da si vrlo dobro informisan pa me zanima da li je ista dolazilo za 5 korpus sa Lucko od aprila 1993-marta 1994 ? Da li je inace ista dolazilo zracnim putema da nema dozvolu HV ili njihove vlasti ?
zivco
Posts: 102
Joined: 04/04/2011 15:10

#246 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by zivco »

Nista nije islo bez saglasnosti Hv-a odnosno politicke vlasti Hrvatske. S pocetka je sve to bilo labavije , pa je poneki let isao i bez odobrenja sa najvise razine. Navodno pok. Imra Agotic, zapovijednik HRZ-a je dozvoljavao pojedine letove (bio na sluzbi u Bihacu prije rata, pilot na Zeljavi) i kada nije bilo politicke dozvole, ali ovo je prije sukoba HVO-Armija.Postojali su ljudi, casnici HRV koji su radili na ovim letovima, zajedno sa 5. korpusom i HVO-Bihac,narocito jedan koji je rodjen uz granicu sa BIH kod Bihaca. i taj je covjek zaista mnogo ucinio na vlastitu odgovornost.Za Armiju zvanicno nista u tom periodu za koji pitas nije islo, samo Za HVO, ali nezvanicno sigurno jeste. Tada su preleti vrseni iskljucivo helikopterima HV-a,a i nije ih bilo mnogo. Nakon zavrsetka sukoba HVO-a i Armije obnavljaju se letovi, 5-ti je u kriticnoj situaciji, stvari se dogovaraju vrlo brzo, i tad krecu vece isporuke. Ovo je uglavnom finansirao Iran, prema dogovoru sa Matom Granicem. Ona famozna prica M.Milovanovica o razgovoru sa A.Dudakovicem nakon rata kad A.I. upada u razgovor i kaze da Duce nebi odbranio Bihac da on nije poslao 42 miliona maraka koju Srbi podastiru kao dokaz da je odustajanje od zauzimanja Bihaca i Krajine placeno- to su moguce pare poslane od strane bosnjackog vodjstva u toku rata, kostalo je ta odbrana vise. Velajati je u prisustvu Ivice Misica dogovorio dopremu oruzja prvenstveno 5. korpusu sa Matom Granicem, a prema svjedocanstvu I. Misica radilo se o mnogo znacajnijoj sumi od 42. miliona,i A.I. nije stavio potpis na cek, vec Velajati. Ovo sam procitao nekad neki razgovor sa MIsicem, ali se dobro sjecam. Ko je sta uzeo, gdje je sta islo od para i naoruzanja vjerovatno samo Susak zna (i on je bio prisutan). Ali je spasilo Krajinu.
zivco
Posts: 102
Joined: 04/04/2011 15:10

#247 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by zivco »

I da ne zaboravim. Sve sto je isporuceno ne moze se kolicinski ipak mjeriti sa onim sto je 5. korpus uspio da zarobi tokom rata. Nisu to bas bile stotine tona ratnog materijala,male,ali strasno bitne kolicine kad nemas gotovo nista. Pogotovo one "sofisticiranije" stvari, uslovno receno.
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#248 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by zambaklija »

tačno je sve što si naisao ali si nešto izostavio,naime ured bigaćkog okruga na jarunu 5 šaltera sa mašinama za brojanje novčanica i najmanjim dnevnim pazarom od 100.000 DM...... ;-)
zivco
Posts: 102
Joined: 04/04/2011 15:10

#249 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by zivco »

Svasta se prica, nevjeruj bas sve. Nije to islo preko Ureda okruga, sem u pocetku.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#250 Re: Mogucnost naoruzavanja 91-92 ?

Post by poznanik »

zivco wrote:I da ne zaboravim. Sve sto je isporuceno ne moze se kolicinski ipak mjeriti sa onim sto je 5. korpus uspio da zarobi tokom rata. Nisu to bas bile stotine tona ratnog materijala,male,ali strasno bitne kolicine kad nemas gotovo nista. Pogotovo one "sofisticiranije" stvari, uslovno receno.
Proveo sam mjesec i po sa svojom jedinicom na liniji ratišta iznad Bosanske Krupe, na kraju z.o., i u vrlo čestim kontaktima s borcima, čini mi se 505. Brigade (zaboravio sam :( ), saznao da su na pojedinim lokacijama, redovno tokom rata, održavani kontakti s pripadnicima VRS, najčešće trgovački, i da su od VRS kupovane velike količine oružja i municije.

O kojim količinama se moglo raditi, i da li je bilo organizirano, naređeno od više komande ovakvo trgovanje?
Post Reply