Kur'an online

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
arte.fakt
Posts: 903
Joined: 28/02/2010 19:30

#26 Re: Kur'an online

Post by arte.fakt »

listen2quran.com
User avatar
Mama_Africa
Posts: 11
Joined: 12/10/2010 18:56

#27 Re: Kur'an online

Post by Mama_Africa »

esselamu 'alejkum wr. vaaam ^^
Glanzer
Posts: 417
Joined: 21/10/2010 16:55
Location: Ovo bi sve trebalo oprat!

#28 Re: Kur'an online

Post by Glanzer »

GaRGa
Posts: 2762
Joined: 25/02/2009 15:00

#29 Re: Kur'an online

Post by GaRGa »

jedno pitanje koje me u zadnje vrijeme muci pa ako neko moze neg odgovori
da li se kod citanja kurana online, znaci u elektronskoj formi, mora prije citanja uzeti abdest ?

Hvala
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#30

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 17/03/2015 08:15, edited 2 times in total.
nijavic
Posts: 82
Joined: 07/08/2009 19:45

#31 Re: Kur'an online

Post by nijavic »

GaRGa wrote:jedno pitanje koje me u zadnje vrijeme muci pa ako neko moze neg odgovori
da li se kod citanja kurana online, znaci u elektronskoj formi, mora prije citanja uzeti abdest ?

Hvala
Naravno da netreba,a imas ovdje detaljnije:

Is purity essential for reading Qur’aan from one’s mobile phone?

Some mobile phones have a Quraan programs which enable one to read the Quraan anytime on the mobile’s screen. Is Taharah a condition before one starts reciting?.

Praise be to Allaah.

These mobile phones in which Qur’aan is put in written or recorded form do not come under the same ruling as the Mus-haf, so it is permissible to touch them without having purified oneself and it is permissible to take them into the washroom with one, because writing Qur’aan on the mobile phone is not like writing it in a Mus-haf. It takes the form of waves that appear and disappear, and its letters are not fixed, and the mobile phone may contain Qur’aan and other things.

Shaykh ‘Abd al-Rahmaan ibn Naasir al-Barraak was asked; What is the ruling on reading Qur’aan from mobile phones without having purified oneself?

He replied (may Allaah preserve him): Answer: Praise be to Allaah and blessings and peace be upon the one after whom there is no Prophet. To proceed: It is well known that it is not essential to be free from minor impurity when reciting Qur’aan from memory, or even from major impurity, but purifying oneself before reciting Qur'aan, even from memory, is better, because it is the Word of Allaah and it is more respectful towards Him to only recite it when in a state of purity.

When reading from the Mus-haf it is essential to be in a state of purity in order to touch the Mus-haf, because of what it says in the famous hadeeth: “No one should touch the Qur’aan but one who is pure.” And because of what it says in many reports from the Sahaabah and Taabi’een. This is the view of the majority of scholars, which is that it is haraam for one who is in a state of impurity to touch the Mus-haf, whether that is for reading or otherwise.

Based on this, it seems that mobile phones and similar devices on which Qur’aan may be recorded do not come under the same rules as the Mus-haf, because the letters of the Qur’aan in these devices are different than the letters in the Mus-haf. They do not exist in the form in which they are read, rather they exist in the form of waves that form the letters when needed, so they appear in the screen then disappear when one moves to another verse. Based on this, it is permissible to touch the mobile phone or tape on which Qur’aan is recorded, and it is permissible to read from it, even if one is not in a state of purity. And Allaah knows best. End quote from the Noor al-Islam website.

Shaykh Saalih al-Fawzaan (may Allaah preserve him) was asked: I am keen to read Qur’aan and I am usually in the mosque early and I have one of these modern mobile phones with me on which there is a program containing the entire Holy Qur’aan. Sometimes I am not in a state of purity but I read what I can and I read some juz’. Is purity essential when reading from a mobile phone?

He replied: This is a kind of luxury that has appeared among the people. Mus-hafs – praise be to Allaah – are readily available in the mosques and in fine printed editions, and there is no need to read it from mobile phones. But if that happens then we do not think that it comes under the same ruling as the Mus-haf.

The Mus-haf cannot be touched by anyone but one who is pure, as it says in the hadeeth, “No one should touch the Qur’aan but one who is pure.” As for a mobile phone, it cannot be called a Mus-haf. End quote.

Reading Qur’aan on a mobile phone makes it easy for women who are menstruating and one who cannot easily carry a Mus-haf with him, or one who is in a place where it is difficult for him to do wudoo’, because it is not essential for the one who touches it to be in a state of purity, as mentioned above.

Islam Q&A
just_think
Posts: 118
Joined: 28/11/2010 23:57

#32 Re: Kur'an online

Post by just_think »

Cuo sam da ima Kur'an 3D za PlayStation 3, pa ako neko zna gdje nabavit?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#33 Re: Kur'an online

Post by arzuhal »

just_think wrote:Cuo sam da ima Kur'an 3D za PlayStation 3, pa ako neko zna gdje nabavit?
A kad se sjetim prvih njegovih postova, priče o promišljanju, analizi, konstruktivnom dijalogu...Ili se varam.
User avatar
WipeOut
Posts: 1449
Joined: 07/07/2010 09:15
Location: I'm Somewhere in Between What is real & just a dream

#34 Re: Kur'an online

Post by WipeOut »

User avatar
WipeOut
Posts: 1449
Joined: 07/07/2010 09:15
Location: I'm Somewhere in Between What is real & just a dream

#35 Re: Kur'an online

Post by WipeOut »

User avatar
WipeOut
Posts: 1449
Joined: 07/07/2010 09:15
Location: I'm Somewhere in Between What is real & just a dream

#36 Re: Kur'an online

Post by WipeOut »

lattibra
Posts: 19
Joined: 04/11/2010 22:29

#37 Re: Kur'an online

Post by lattibra »

Pojavio se u zadnje vrijeme na facebooku status sljedeceg sadrzaja:

Zašto ne idemo u dzamiju klanjati na 1 sat , a ostanemo budni noću zbog filma koji traje 3 sata? Zašto je teško klanjati, a tako lako psovati? Zasto se ljudi klanjaju slavnim osobama, umjesto Allahu? Ignorirat ćeš ovo? Bojiš se da bi ti se smijali? Allah,dž.š je rekao:"Odbij me pred ljudima,i ja cu tebe odbiti pred njima!" Ovo te ne bi trebalo bit' sramota staviti na status ako vjerujes u Allaha!~ Allahu Ekber !!!

Molim nekog poznavaoca Kur'ana da mi potvrdi da li je Allah,dž.š rekao:"Odbij me pred ljudima,i ja cu tebe odbiti pred njima!", mislim da li je ovo konkretan ajet iz Kur ana i ako jest molicu da mi navede suru i broj ajeta. Ja cituljim Kur an ali nisam sad neki hfz, nemam nista protiv statusa ali se bas i ne sjecam nekog ajeta da ovako glasi, mozda grijesim...voljela bih biti sigurna. :)
User avatar
AdnaZ
Posts: 237
Joined: 08/12/2010 10:37

#38 Re: Kur'an online

Post by AdnaZ »

Znam da imaju ajeti i hadisi u pozitivnom smislu(spomeni ti Allaha-spomenut će On tebe) a to negativno nisam čula.

''Sjećajte sa vi mene, i Ja ću se vas sjećati.''(El-Bekare, 152)
Od Ebu Hurejre, r.a., se prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao:''Uzvišeni Allah kaže: Ja sam uz mišljenje moga roba o Meni. Ja sam s njim kada Me zikr čini, pa ako Me spomene u sebi, i Ja njega spomenem u Sebi, a ako Me spomene u skupini, Ja ga spomenem u skupini boljoj od njih.'' (Muttefekun alejhi)
User avatar
RespectLifeBH
Posts: 102
Joined: 16/06/2011 19:19
Location: Između Krajnosti
Contact:

#39 Re: Kur'an online

Post by RespectLifeBH »

lattibra wrote: Molim nekog poznavaoca Kur'ana da mi potvrdi da li je Allah,dž.š rekao:"Odbij me pred ljudima,i ja cu tebe odbiti pred njima!", mislim da li je ovo konkretan ajet iz Kur ana i ako jest molicu da mi navede suru i broj ajeta. .voljela bih biti sigurna. :)
Ovo sigurno nije ajet iz Kur'ana, niti se nalazi u zbirci od 40 Kudsi-Hadisa...Ne stavljaj ovo na FB status !!!
Kaže Uzvišeni u prijevodu značenja:

« Reci: Gospodar moj zabranjuje razvrat, i javni i potajni, i grijehe, i neopravdanu primjenu sile, i da Allahu smatrate ravnim za koje On nikakav dokaz objavio nije, i da o Allahu govorite ono što ne znate «

(El-E'araf, 33).

„I ima li onda nepravednijeg od onoga koji o Allahu izmišlja laži ili poriče Istinu koja mu dolazi? I zar nevjernicima nije mjesto u Džehennemu?“

(El-Ankebut,68)

U grijeh govora o Allahu bez znanja spada o Allahu govoriti ono što čovjek ne zna, bilo da je vezano za Njegova imena, svojstva ili djela, ili bilo da se radi o Njegovoj vjeri ili propisima. (I'lamul-muvekki'in, 1/ 47).

Koliko su se odabrane generacije ustručavale da o vjeri kažu nešto bez znanja, dovoljno govori primjer Ebu Bekra r.a kada je upitan o značenju Allahovih riječi ''ve fakiheten ve ebba'',(Abese,31) pa je rekao:

''Koja nebesa će me pokrivati i koja zemlja će me nositi, ako o Allahovoj Knjizi kažem ono što ne znam''

(Ibn Ebi Šejbe 7/179).
Obavezno se kloni toga, jer kao što vidš u navedenim primjerima nije bezazlena stvar.
User avatar
svojnasvom
Posts: 297
Joined: 25/07/2011 23:01

#40 Re: Kur'an online

Post by svojnasvom »

Image

Muhammed Siddik Menšavi najbolje što je moje uho ikad čulo.
Zvanični sajt
http://www.alminshawy.com/Mohammed_sdeek-7.html

Primjera radi:
http://www.youtube.com/watch?v=Y8WgTKAv ... ure=fvwrel
irfan89
Posts: 2
Joined: 25/04/2011 13:56

#41 Re: Kur'an online

Post by irfan89 »

jako dobra stranica
Only1
Posts: 267
Joined: 30/06/2010 23:48

#42 Re: Kur'an online

Post by Only1 »

Vrijedi pogledati ovaj dokumentarni film o djeci od 10 godina koji znaju Kur'an napamet.

Ima 6 djelova, prelijepo izradjen film

http://www.youtube.com/watch?v=Hu99OxO8 ... re=related
User avatar
svojnasvom
Posts: 297
Joined: 25/07/2011 23:01

#43 Re: Kur'an online

Post by svojnasvom »

Ovdje se može naci masa egipatskih ucaca, a prije svih njihova kruna Mensavi

http://www.sadaquran.com/vb/index.php

Image

Menšavi je preselio 1969 g. ali do dana današnjeg nema mu ravnog.
User avatar
svojnasvom
Posts: 297
Joined: 25/07/2011 23:01

#44 Re: Kur'an online

Post by svojnasvom »

i ovo

Glas kao da sa neba silazi i ponovo se vraca.

http://www.youtube.com/watch?v=M2Tm-NNo ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=M6w81maA ... re=related

"I spuštamo kroz Kur'an ono što je lijek i milost za vjernike"
http://www.youtube.com/watch?v=miP4kjR3 ... re=related
User avatar
correspondent
Posts: 125
Joined: 07/08/2011 12:32
Location: Earth | Terra | أرض

#45 Re: Kur'an online

Post by correspondent »

Abdullah87
Posts: 17
Joined: 05/09/2011 19:32

#46 Re: Kur'an online

Post by Abdullah87 »

Čudi me da nema meni najbolje stranice po ovom pitanju.
Jednostavno:
http://www.quran.com

Jako prilagodljiva stranica, možete izmjeniti pogled kako želite.
Arapski, sa i bez "vokala", prevod na mnoštvo jezika (i Bosanski), pa čak i transkripcija (engleska).
Mnoštvo učača, na vrhu stranice linkovi za zbirke hadisa (sa jako dobrom search funkcijom) i Qur'an "word by word" gdje se može ući u gramatiku svakog pojedinačkog ajeta, odlično za one koji uče Arapski.

Ma genijalno, da ih Allah Uzvišeni nagradi.


A za čisto Korkutov prevod koristim vrlo jednostavnu stranicu:
http://gusic.tripod.com/kuran_bos/
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#47 Re: Kur'an online

Post by Static-X »

Imal se gdje online naci Kur'an sa transkripcijom, ili jos bolje pdf za download?
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#48 Re: Kur'an online

Post by Static-X »

Static-X wrote:Imal se gdje online naci Kur'an sa transkripcijom, ili jos bolje pdf za download?
:?:
User avatar
kaponeh1
Posts: 55
Joined: 25/09/2011 17:36
Location: Rajvosa

#49 Re: http://tanzil.info/

Post by kaponeh1 »

Shoshana wrote:Sto jest-jest, odlican ti je sajt, ali napisi, zivota ti, malo komentara i objasnjenja - ovako izgleda kao reklama.
Mogao bi i naslov promijeniti ;-)
To je tu da se ljudi okoriste, pa ko hoce bujrum. Kamen spoticanja, da te Allah nagradi svakim hajrom! Naslov je dovoljno jasan, sta se ima mijenjati ? Kur'an online, sto i jeste...! Bespotrebna rasprava...!
User avatar
svojnasvom
Posts: 297
Joined: 25/07/2011 23:01

#50 Re: Kur'an online

Post by svojnasvom »

Static-X wrote:
Static-X wrote:Imal se gdje online naci Kur'an sa transkripcijom, ili jos bolje pdf za download?
:?:
Ima dosta Kur'ana skeniranih u Pdf, stampanih pod pokroviteljstvom mnogih država, tako da su razlicitih rukopisa ili krasnopisa, nedavno sam interesantno Libijsko izdanje vidio.
Mislim da je ovo onaj Libijski, jako lijepo uređen, stim da je prilagođen Kalunovom kiraetu, ne uobicajenom u Bosni, specificnom za Sjevernu afriku, pa neka te ne zbunjuje ako ti nije poznato šta su kiraeti, ali je lijepo imat u kolekciji.
http://www.megaupload.com/?d=A1JJGIE4
Post Reply