Kur'an online

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
svojnasvom
Posts: 297
Joined: 25/07/2011 23:01

#51 Re: Kur'an online

Post by svojnasvom »

prvo jugoslovensko takmicenje u ucenju Kur'ana u Zagrebu 1988
lijepo se posjetiti, a za one prilike rekao bih da je kvalitetno i pripremljeno. Na snimku sa pocetka ima jedan moj rahmetli komsija, dedo sa bijelom bradom u caksirama, pa neka ga se sjete svi koji ga znaju a i koji ne znaju fatihom, a ko ne zna Hilmi efendiju, covjeka koji je u ono vrijeme gdje god bi cuo da je neko hafiz ili da je medresu upisao, išao širom bivše Jugoslavije i od svoje imovine stecene zemljoradnjom pružao materijalnu pomoć.
http://www.youtube.com/watch?v=1k3f-yMRQew
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#52 Re: Kur'an online

Post by fatamorgana »

Čuj ovo, pa zar nije bila zabranjena vjera od "komunista" u Jugoslaviji, :shock:
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#53 Re: Kur'an online

Post by Static-X »

svojnasvom wrote:
Static-X wrote:
Static-X wrote:Imal se gdje online naci Kur'an sa transkripcijom, ili jos bolje pdf za download?
:?:
Ima dosta Kur'ana skeniranih u Pdf, stampanih pod pokroviteljstvom mnogih država, tako da su razlicitih rukopisa ili krasnopisa, nedavno sam interesantno Libijsko izdanje vidio.
Mislim da je ovo onaj Libijski, jako lijepo uređen, stim da je prilagođen Kalunovom kiraetu, ne uobicajenom u Bosni, specificnom za Sjevernu afriku, pa neka te ne zbunjuje ako ti nije poznato šta su kiraeti, ali je lijepo imat u kolekciji.
http://www.megaupload.com/?d=A1JJGIE4
Nismo se razumjeli.

Mislio sam na prevod sa arapskog pisam na latinicu (bosansku verziju naravno).
Znaci u ovom formatu: BISMILLAHI RRAHMANI RAHIM
Ovako citav Kur'an. E ovo trazim gdje za download ako ima.
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#54 Re: Kur'an online

Post by bijela »

Libris je izdao to (da Bog do nije :D )

http://bhmisk.com/index.php?view=detail ... Itemid=119

da znaš da ima ako ne nađeš u pdf varijanti :)
eddinn
Posts: 110
Joined: 08/08/2011 23:08

#55 Re: Kur'an online

Post by eddinn »

Static-X wrote: Nismo se razumjeli.

Mislio sam na prevod sa arapskog pisam na latinicu (bosansku verziju naravno).
Znaci u ovom formatu: BISMILLAHI RRAHMANI RAHIM
Ovako citav Kur'an. E ovo trazim gdje za download ako ima.
bijela wrote:Libris je izdao to (da Bog do nije :D )

http://bhmisk.com/index.php?view=detail ... Itemid=119

da znaš da ima ako ne nađeš u pdf varijanti :)

Imas ovde neke Sure


Neke od Sura uz video i zvuk



a ovde neke od Sura samo u pisanoj formi
http://www.bakije.com/index.pdf


nisam nigdje naisao da ima citav Kur'an u transkipcijskoj formi osim ponekih Sura, tako da ces ga morati kupiti kao sto ti je bijela rekla, osim ako neko ne postavi....
User avatar
svojnasvom
Posts: 297
Joined: 25/07/2011 23:01

#56 Re: Kur'an online

Post by svojnasvom »

bijela wrote:Libris je izdao to (da Bog do nije :D )

http://bhmisk.com/index.php?view=detail ... Itemid=119

da znaš da ima ako ne nađeš u pdf varijanti :)
dobra ti je ova da Bog do nije. Evo prvi put cujem za tako nešto i razmišljam koje su stvarne potrebe za time. Prosjecno dijete u mejtefu pređe u Kur'an do osmog razreda, a nikad nije kasno, znam cak slucajeve vidno senilnih osoba koje su u nekoliko mjeseci u svojim ranim šezdesetim prešli u Kur'ansko pismo.
User avatar
svojnasvom
Posts: 297
Joined: 25/07/2011 23:01

#57 Re: Kur'an online

Post by svojnasvom »

fatamorgana wrote:Čuj ovo, pa zar nije bila zabranjena vjera od "komunista" u Jugoslaviji, :shock:
Ovo su vec bile kasne osamdesete, a tad je i komunizam ohlabavio poprilicno, jer se dobro sjecam kao osnovac srpskog nacionalizma tada kada su nas zvali u školi "musle" iako u cijelom gradu Visokom i okolici nije živjelo tek možda oko 5% Srba. Kao musliman onom sistemu mogu biti zahvalan na tome što je fizicki sacuvao muslimane, vratio ih u istocnu Bosnu, napravio poprilican broj džamija i sl. ali daleko da je za mene kao muslimana idealan ( danas je bezvlašce i zakon jaceg, globalizacija, tranzicija i zato smo svi ko zombiji malo opijeni i nostalgicarimo, odnosno neka starija generacija). Veliki broj cetnika je prebjegao u 45. u Partizane i samom Titi pokušao dohakat. Što nisu tad uspjeli cetnici su pokušali u ovom sad ratu. Nije im uspjelo, na njima je da shvate da su im bošnjaci, muslimani braca po krvi, slaveni, i da govore istim jezikom koji ima nijanse, vrijeme srednjeg vijeka i pokrštavanja je prošlo.
Na nama je opet da ne srljamo ni u kakav fanatizam i ekstremizam bilo vjerski ili nacionalni. Vjera nas uci da je srednji put najbolji put. ( Srednji put ne znaci uzet pola vjere ). A niti nacionalni, jer za muslimana nacija je tek sredstvo raspoznavanja i kulturnog obilježja i to nije na nekoj toliko velikoj ljestvici prioriteta. Da, ne želimo da se svedemo na nivo vjereske skupine i zajednice, ali ipak islam je veci pojam od nacije, jer na kraju svi ljudi su ipak samo od Adema. Nisam pobornik ideologije onih koji vjeruju da samo kroz naciju možemo sacuvati i vjeru, jer na kraju krajeva, vjerski identitet je taj koji je sacuvao naciju. Pomoc ( a ovdje racunam i ove njihove investicije gdje nam progledaju kroz prste ) brata iz Turske ili S. Arabije ili Irana od koje jedem hljeb ja i moje dijete ne dobivam zato što nastanjujem dio Balkana koji se zove Bosna, nego ipak zbog mog islamskog identiteta.
Eto malo i politike u okrilju Kur'ana... :)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#58 Re: Kur'an online

Post by fatamorgana »

svojnasvom wrote:
fatamorgana wrote:Čuj ovo, pa zar nije bila zabranjena vjera od "komunista" u Jugoslaviji, :shock:
Ovo su vec bile kasne osamdesete, a tad je i komunizam ohlabavio poprilicno, jer se dobro sjecam kao osnovac srpskog nacionalizma tada kada su nas zvali u školi "musle" iako u cijelom gradu Visokom i okolici nije živjelo tek možda oko 5% Srba. Kao musliman onom sistemu mogu biti zahvalan na tome što je fizicki sacuvao muslimane, vratio ih u istocnu Bosnu, napravio poprilican broj džamija i sl. ali daleko da je za mene kao muslimana idealan ( danas je bezvlašce i zakon jaceg, globalizacija, tranzicija i zato smo svi ko zombiji malo opijeni i nostalgicarimo, odnosno neka starija generacija). Veliki broj cetnika je prebjegao u 45. u Partizane i samom Titi pokušao dohakat. Što nisu tad uspjeli cetnici su pokušali u ovom sad ratu. Nije im uspjelo, na njima je da shvate da su im bošnjaci, muslimani braca po krvi, slaveni, i da govore istim jezikom koji ima nijanse, vrijeme srednjeg vijeka i pokrštavanja je prošlo.
Na nama je opet da ne srljamo ni u kakav fanatizam i ekstremizam bilo vjerski ili nacionalni. Vjera nas uci da je srednji put najbolji put. ( Srednji put ne znaci uzet pola vjere ). A niti nacionalni, jer za muslimana nacija je tek sredstvo raspoznavanja i kulturnog obilježja i to nije na nekoj toliko velikoj ljestvici prioriteta. Da, ne želimo da se svedemo na nivo vjereske skupine i zajednice, ali ipak islam je veci pojam od nacije, jer na kraju svi ljudi su ipak samo od Adema. Nisam pobornik ideologije onih koji vjeruju da samo kroz naciju možemo sacuvati i vjeru, jer na kraju krajeva, vjerski identitet je taj koji je sacuvao naciju. Pomoc ( a ovdje racunam i ove njihove investicije gdje nam progledaju kroz prste ) brata iz Turske ili S. Arabije ili Irana od koje jedem hljeb ja i moje dijete ne dobivam zato što nastanjujem dio Balkana koji se zove Bosna, nego ipak zbog mog islamskog identiteta.
Eto malo i politike u okrilju Kur'ana... :)
A šta misliš o onima koji su do juče bili u SK a onda 91/92 naglo pobacali partijske knjižice i "povjerovali" ....
User avatar
WipeOut
Posts: 1449
Joined: 07/07/2010 09:15
Location: I'm Somewhere in Between What is real & just a dream

#59 Re: Kur'an online

Post by WipeOut »

Ti @fatamorgana bas imas talenta da svaku temu uspijes shandrat svojim komentarima
al bas svaku temu
eddinn
Posts: 110
Joined: 08/08/2011 23:08

#60 Re: Kur'an online

Post by eddinn »

fatamorgana wrote: A šta misliš o onima koji su do juče bili u SK a onda 91/92 naglo pobacali partijske knjižice i "povjerovali" ....
WipeOut wrote:Ti @fatamorgana bas imas talenta da svaku temu uspijes shandrat svojim komentarima
al bas svaku temu

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Fatamorgana je super,treba ga samo prebaciti na pozitivu, evo mene on vazda "skonta", cim on ovako pocne upadat znam da je sve ok, a cim pocne da potvrdjuje i da stoji iza onog sta napisem ili neko drugi napise znam da nista nije ok, tako da me vazda "skonta"u svakom pogledu :lol:

to fatamorgana samo nastavi, gdje bi ja bez tebe :thumbup:

:dance: :dance: :dance: :dance: :dance:
User avatar
svojnasvom
Posts: 297
Joined: 25/07/2011 23:01

#61 Re: Kur'an online

Post by svojnasvom »

Nikad nije kasno tobe doci, od tada pa do sada prošlo je 20 g., sasvim dovoljno vremena da i najokorjeli munafik sazrije.
evo malo Kur'ana jer je Kur'an online
http://www.islamophile.org/spip/-Qurani ... ings-.html
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#62 Re: Kur'an online

Post by fatamorgana »

WipeOut wrote:Ti @fatamorgana bas imas talenta da svaku temu uspijes shandrat svojim komentarima
al bas svaku temu
Vidiš, jednostavno ne volim laži, npr one tipa, (koje raznorazni likovi bestidno proturaju na forumu), da je u bivšoj Jugi
bila zabranjena religija, da su vjernici proganjani, da su "komunisti" bili neprijatelji religije i vjernika i slične SDA laži,
ovo gore navedeno, jedostavno demantuje gonji i post od svojnasvome o takmičenju u poznavanju Kurana ni manje ni više nego u Zagrebu 80-tih.

Bilo bi lijepo da si bi malo glasnija kad je trebalo osuditi vehabijski terorizam, a ne kao jedan dio vjernika sa ovog foruma koji ih smatraju braćom ili koji ih otvoreno brane kao ovaj nesretni edin.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#63 Re: Kur'an online

Post by fatamorgana »

svojnasvom wrote:Nikad nije kasno tobe doci, od tada pa do sada prošlo je 20 g., sasvim dovoljno vremena da i najokorjeli munafik sazrije.
evo malo Kur'ana jer je Kur'an online
http://www.islamophile.org/spip/-Qurani ... ings-.html
A kad si ti došo tobe 91/92 il ranije, ;-)
User avatar
svojnasvom
Posts: 297
Joined: 25/07/2011 23:01

#64 Re: Kur'an online

Post by svojnasvom »

Evo nekih ucenja sa youtube koja se meni licno dopadaju
http://www.youtube.com/watch?v=yDq7KiEPslM

Šejh Mahmud Halil el Husari ( Husari spada u zlatnu generaciju ucaca Kur'ana i ko želi da nauci pravilnio izgovor harfova i tedžvid neka što više sluša ovog Ucaca )

Uci od 13 do 22 ajeta sure Šura ( Dogovaranje ):
To su ovi ajeti:
On vam propisuje u vjeri isto ono što je propisano Nuhu i ono što objavljujemo tebi, i ono što smo naredili Ibrahimu i Musau i Isau: "Pravu vjeru ispovijedajte i u tome se ne podvajajte!" Teško je onima koji Allahu druge ravnim smatraju da se tvome pozivu odazovu. Allah odabire za Svoju vjeru onoga koga On hoće i upućuje u nju onoga ko Mu se iskreno obrati.

14. A oni su se podvojili iz zlobe međusobne baš onda kad im je došlo saznanje. I da nije Riječi Gospodara tvoga prije izrečene, do označenog roka, s njima bi bilo već svršeno. A oni kojima se poslije njih Knjiga u nasljedstvo ostavlja veoma sumnjaju u nju.

15. Zato ti pozivaj i budi ustrajan, onako kako ti se naređuje, a ne povodi se za prohtjevima njihovim, i reci: "Ja vjerujem u sve knjige koje je Allah objavio, i naređeno mi je da vam pravedno sudim; Allah je i naš i vaš Gospodar, nama naša, a vama vaša djela; nema potrebe da jedni drugima dokaze iznosimo; Allah će nas sve sabrati, i Njemu će se svi vratiti."

16. A dokazi onih koji se o Allahovoj vjeri raspravljaju ništavni su kod njihova Gospodara kada su joj se već mnogi odazvali; na njih će pasti gnjev i čeka ih patnja teška.

17. Allah objavljuje Knjigu, samo istinu i pravednost. A šta ti znaš, - možda je Smak svijeta blizu!

18. Požuruju ga oni koji u nj ne vjeruju, a oni koji vjeruju zbog njega – strahuju i da je istina znaju. O, kako su, doista, daleko zalutali oni koji o Času oživljenja raspravljaju!

19. Allah je dobar prema robovima Svojim; on daje opskrbu kome hoće, i On je moćan i silan.

20. Onome ko bude želio nagradu na onom svijetu – umnogostručićemo mu je, a onome ko bude želio nagradu na ovom svijetu – dat ćemo mu je, ali mu na onom svijetu nema udjela.

21. Zar oni da imaju bogove koji im propisuju da vjeruju ono što Allah nije naredio? Da nije Riječi prije izrečene, među njima bi već bilo presuđeno. – A nevjernike, doista, čeka patnja nesnosna.

22. Vidjet ćeš nevjernike kako strepe zbog onoga što su činili, i kazna će ih stići; a oni koji su vjerovali i dobra djela činili bit će u divnim džennetskim baščama, sve što zažele imat će u Gospodara svoga; bit će to blagodat velika.

23. Na ovaj način Allah šalje radosne vijesti robovima Svojim, onima koji su vjerovali i dobra djela činili. Reci: "Ne tražim za ovo nikakvu drugu nagradu od vas, osim pažnje rodbinske." A umnogostručit ćemo nagradu onome ko učini dobro djelo, jer Allah, zaista, mnogo prašta i blagodaran je.

2 ) Šejh Mustafa Ismail. ( Jedan od ucaca zlatne generacije egipatskih ucaca koji su omiljeni širom islamskog svijeta. Mustafa Ismail je koliko sam pohvatao po internetu kod Turaka drugi po slušanosti, odmah iz Abdus Sameda )
Peti ajet sure tahrim
http://www.youtube.com/watch?v=CZeqKo0YwxI
"Ako vas on pusti, Gospodar njegov će mu dati umjesto vas boljih žena od vas; odanih Allahu, vjernica, poslušnih Allahu, pokajnica, koje se Allaha boje, koje poste, udovica i djevojaka."

3) Muhamed Siddik el Menšavi

Sura qaf slijedeci ajeti:
http://www.youtube.com/watch?v=tVPlg9TPZWg

28. "Ne prepirite se preda Mnom!" – reći će On – "još davno sam vam zaprijetio,

29. Moja Riječ se ne mijenja i Ja nisam prema robovima svojim nepravičan."

30. Na dan kada upitamo Džehennem: "Jesi li se napunio?" – on će odgovoriti: "Ima li još?"

31. A Džennet će biti primaknut čestitima, neće biti ni od jednog daleko –

32. "Ovo je ono što vam je obećano, svakome onome koji se kajao i čuvao,

33. koji se Milostivog bojao, iako Ga nije vidio, i koji je srce odano donio.

34. Uđite u nj, u miru, ovo je Dan vječni!"

35. U njemu će imati što god zažele – a od Nas i više.

36. A koliko smo naroda prije ovih uništili, koji su moćniji od njih bili, pa su po svijetu utočište tražili, - od propasti spasa ima li?!

37. U tome je, zaista, pouka za onoga ko razum ima ili ko sluša, a priseban je.

38. Mi smo stvorili nebesa i Zemlju i ono što je između njih – za šest vremenskih razdoblja, i nije Nas ophrvao nikakav umor.

39. Zato strpljivo podnosi ono što oni govore i veličaj Gospodara svoga i zahvaljuj Mu prije sunčeva izlaska i prije zalaska,

40. i veličaj Ga noću i poslije obavljanja molitvi.

41. I osluškuj! Dan kada će glasnik pozvati iz mjesta koje je blizu,

42. Dan kada će oni čuti istinit glas – to će biti Dan oživljenja.

43. Mi, zaista, dajemo život i dajemo smrt, i sve će se Nama vratiti!

44. A na Dan kada će nad njima zemlja popucati oni će žurno izići; bit će to oživljenje, za Nas lahko.

45. Mi dobro znamo što oni govore; ti ih ne možeš prisiliti, nego podsjeti Kur'anom onoga koji se prijetnje Moje boji!
User avatar
WipeOut
Posts: 1449
Joined: 07/07/2010 09:15
Location: I'm Somewhere in Between What is real & just a dream

#65 Re: Kur'an online

Post by WipeOut »

fatamorgana wrote:
WipeOut wrote:Ti @fatamorgana bas imas talenta da svaku temu uspijes shandrat svojim komentarima
al bas svaku temu
Vidiš, jednostavno ne volim laži, npr one tipa, (koje raznorazni likovi bestidno proturaju na forumu), da je u bivšoj Jugi
bila zabranjena religija, da su vjernici proganjani, da su "komunisti" bili neprijatelji religije i vjernika i slične SDA laži,
ovo gore navedeno, jedostavno demantuje gonji i post od svojnasvome o takmičenju u poznavanju Kurana ni manje ni više nego u Zagrebu 80-tih.

Bilo bi lijepo da si bi malo glasnija kad je trebalo osuditi vehabijski terorizam, a ne kao jedan dio vjernika sa ovog foruma koji ih smatraju braćom ili koji ih otvoreno brane kao ovaj nesretni edin.
Vidi, bivsu drzavu su vodili inteligentni ljudi i naravno kao takvi nisu oni srljali grlom u jagode da mahom hapse vjernike i da zvanicno zabranjuju religiju preko izvrsne i sudske vlasti, ali su itekako preko raznoraznih metoda vrsili sputavanja. Primjer koji mi je licno poznat je da je covjek prakticni vijernik imenovan za sefa necega ali su njegovi sefovi uvijek glavne sastanke zakazivali petkom u 12 ili 13 kada je vrijeme dzume. Prakticni vjernik kao takav ne moze propustiti tri dzume za redom bez opravdanog razloga. Dakle, nije bilo zakonskih zabrana ali je bilo jasno definisana "diktatura proletarijata" i uvrijeznjeno misljenje "religija je opijum za narod" "Islam i ostale vjere su za bogomolja ne za ulice i svakodnevnog zivota". U tom okruzenju su vjernici itekako indirektno bili proganjani a nemoj me pogresno shvatiti mislim da si i ti misljenja da je "vjera za dzamiju, za kucu, ko hoce da bude musliman/ka neka to bude u kuci" sto se naravno kosi sa temeljni postavkama Islama.

Dalje "vehabijski terorizam" kako si to samo srocio, a mislim da ni sam ne znas sta je onaj ko je kreirao ovu krilaticu htio time da kaze, je toliko izlizana fraza po medijima da mi se povraca. Medju Selefijskim krugovima postoji odredjeni procenat ljudi koji su bile labilne licnosti, vandali i slicno, i prije dodira sa Islamom. Problem nastaje kada oni kao takvi nakon nekog vremena izmaknu "kontroli" sejhova, vodja i pocne u njima da se budi najcesce "potisnuta proslost" sa kojom nazalost nisu rascistili vec su je samo potisnuli i postanu agresivni i onda kroz Islam pokusavaju da opravdaju svoje itekako neopravdane postupke.

Sta se mene tice ja sam zavrsila raspravu,
samo mnogo ti je ruzno sto ovako svaku temu kvaris... :roll:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#66 Re: Kur'an online

Post by arzuhal »

svojnasvom wrote:prvo jugoslovensko takmicenje u ucenju Kur'ana u Zagrebu 1988
fatamorgana wrote:ovo gore navedeno, jedostavno demantuje gonji i post od svojnasvome o takmičenju u poznavanju Kurana ni manje ni više nego u Zagrebu 80-tih.
fatamorgana wrote: A šta misliš o onima koji su do juče bili u SK a onda 91/92 naglo pobacali partijske knjižice i "povjerovali" ....
Mislim da su prisluškivali ovo učenje Kur'ana u Zagrebu i potom, nakon samo tri godine, uzviknuli:

'Mi smo, doista, Kur'an, koji divljenje izaziva, slušali
koji na Pravi put upućuje - i mi smo u njeg povjerovali i više nikoga nećemo Gospodaru našem ravnim smatrati!'


;-)
eddinn
Posts: 110
Joined: 08/08/2011 23:08

#67 Re: Kur'an online

Post by eddinn »

fatamorgana wrote:.............
Bilo bi lijepo da si bi malo glasnija kad je trebalo osuditi vehabijski terorizam, a ne kao jedan dio vjernika sa ovog foruma koji ih smatraju braćom ili koji ih otvoreno brane kao ovaj nesretni edin.
ta necu tebe braniti koji sve trola nasta god naidje i kad bude satjeran u cosak onda navlakuse uvaljiva i podvaljiva :dance:

od mene ti je od sada fatomorgani tebe vazda provaliti kakav si ti u stvari, a ti se probaj neprovalit ako budes mogao :lol:

trebas jednom doci kod mene na kahvu tamo gdje imam kucu koja se vidi sa Marsa :dance:
User avatar
svojnasvom
Posts: 297
Joined: 25/07/2011 23:01

#68 Re: Kur'an online

Post by svojnasvom »

fatamorgana wrote:
svojnasvom wrote:Nikad nije kasno tobe doci, od tada pa do sada prošlo je 20 g., sasvim dovoljno vremena da i najokorjeli munafik sazrije.
evo malo Kur'ana jer je Kur'an online
http://www.islamophile.org/spip/-Qurani ... ings-.html
A kad si ti došo tobe 91/92 il ranije, ;-)
Pa ja non stop dolazim tobe, jer nastojim biti svjestan da je Allah rekao u hadisi kudsiju: Ja ibadi innekum tuhtiune billejle vennehari ve ene agfiru zunube džemian festagfiruni agfirl lekum." "O robovi moji vi griješite i danju i noću, a ja sve grijehe praštam pa me molite za oprost grijeha, ja cu vam oprostiti."
I svjestan sam Kuranskog ajeta gdje kaže: "Ve lev juahizallahu nase ala ma kesebu ma tereke ala zahriha min dabe"
"A da Allah ljude uzima za ono što svakodnevno zarađuju ne bi ni jednog stvorenja na Zemlji ostavio" ( Fatir 45. ajet )

Kao i : "Velev juahizullahe nase bi zulmihim ma tereke ala erdiha min dabbe" "A da Allah ljude uzima zbog njihova zulma ne bi na Zemlji ostalo stvorenje." ( An Nahl 61 ) te ajeta " we ma esabekum min musibetin fe bima kesebet ejdikum we ja'fu an kesir." "A nevolja koja vas je snašla, snašla vas je kao vaših ruku djelo, a mnogo toga je On i oprostio." ( Šura 30. ajet )

Bespotrebno je dokazivati da je komunizam satiro vjeru, normalno da jeste, pa to cak i zapadnjaci u filmovima prikazuju od Jamesa Bonda pa nadalje. E druga je sad stvar što mi na terenu imamo generacije dinosaurusa kojima je tlo pod nogama zauvijek poljuljano, pa bi oni da kažu kako su bili fini i svakom hljeb u ruke dali za razliku od ovih danas. Lijevica, desnica, to su gluposti, sdp ovaca ima više u džaminji od ovih SDA kad im ustreba. Visoko je Islam iznad ove naše dnevne politike. Bolan pa Dodik ce otvoriti islamski fakultet u Banja Luci kako je najavljivo samo ako mu je to u interesu. Ja sam prije par godina javno istupio na temu vehabija iz teoloških razloga, al je stvar zahvaljujuci politici mog drugara otišla u hiljadu peršina...
Svakako, ovaj problem nosi u sebi i socijalne naznake. Ukratko: Selefizam je plasiran ovim ljudima kao izvorni islam, jer alternative druge nema. Nema je u mnogo stabilnijim muslimanskim Zemljama. Selefijske ideje zahvaljujuci petro dolarima ulaze u najvece islamske insitute kao Al AZhar i sl., došle su tamo gdje nikada nisu bile. ALi to je duga prica...
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#69 Re: Kur'an online

Post by bijela »

uh, al naribaste čovjeka,
morat će da "fatam organe" :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#70 Re: Kur'an online

Post by fatamorgana »

arzuhal wrote:
Mislim da su prisluškivali ovo učenje Kur'ana u Zagrebu i potom, nakon samo tri godine, uzviknuli:

'Mi smo, doista, Kur'an, koji divljenje izaziva, slušali
koji na Pravi put upućuje - i mi smo u njeg povjerovali i više nikoga nećemo Gospodaru našem ravnim smatrati!'


;-)
Jaštaradi, i to su pogotovo uzviknuli 91/92 ....
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#71 Re: Kur'an online

Post by fatamorgana »

"WipeOut"

Vidi, bivsu drzavu su vodili inteligentni ljudi i naravno kao takvi nisu oni srljali grlom u jagode da mahom hapse vjernike i da zvanicno zabranjuju religiju preko izvrsne i sudske vlasti, ali su itekako preko raznoraznih metoda vrsili sputavanja. Primjer koji mi je licno poznat je da je covjek prakticni vijernik imenovan za sefa necega ali su njegovi sefovi uvijek glavne sastanke zakazivali petkom u 12 ili 13 kada je vrijeme dzume. Prakticni vjernik kao takav ne moze propustiti tri dzume za redom bez opravdanog razloga. Dakle, nije bilo zakonskih zabrana ali je bilo jasno definisana "diktatura proletarijata" i uvrijeznjeno misljenje "religija je opijum za narod" "Islam i ostale vjere su za bogomolja ne za ulice i svakodnevnog zivota". U tom okruzenju su vjernici itekako indirektno bili proganjani a nemoj me pogresno shvatiti mislim da si i ti misljenja da je "vjera za dzamiju, za kucu, ko hoce da bude musliman/ka neka to bude u kuci" sto se naravno kosi sa temeljni postavkama Islama.


Po gore napisanon imam utisak da nisi živjela u vrijeme koje "opisuješ". Već na ovom forumu dosta vjernika islamske vjeroispovjesti koji ne slažu ovakvim tvrdnjama nego navode primjere nana i deda, majki i očeva koji su slobodno praktikovali vlastitu religiju, opet, ja lično sam ih poznavao ne mali broj.
Ono što nije bilo dozvoljno nijednog religiji sa naših prostora je miješanje u politiku, i gle, kad se to miješanje desilo došlo je krvoprolića.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#72 Re: Kur'an online

Post by fatamorgana »

"WipeOut"



Dalje "vehabijski terorizam" kako si to samo srocio, a mislim da ni sam ne znas sta je onaj ko je kreirao ovu krilaticu htio time da kaze, je toliko izlizana fraza po medijima da mi se povraca. Medju Selefijskim krugovima postoji odredjeni procenat ljudi koji su bile labilne licnosti, vandali i slicno, i prije dodira sa Islamom. Problem nastaje kada oni kao takvi nakon nekog vremena izmaknu "kontroli" sejhova, vodja i pocne u njima da se budi najcesce "potisnuta proslost" sa kojom nazalost nisu rascistili vec su je samo potisnuli i postanu agresivni i onda kroz Islam pokusavaju da opravdaju svoje itekako neopravdane postupke.
Naravno da se radi o terorizmu,pa šta je pucanje iz kalašnjikova na američku ambasadu nego terorizam. A ko će preuzeti odgovornost za takve "labilne ličnosti koje su izmakle kontroli šejhova"? Ti ili tebi slični?
Nije mali dio islamskih vjernika na ovom forumu koji je otvoreno ili " na hinjaka" podržavao vehabije opravdavajući ih na svaki način, znači odgovornost za ono što se desilo nije samo na Mevlidu koji je materijalno izvršio taj napad nego i na svima onima koji su ga na bilo koji način podržali, moralno i materijalno.
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#73 Re: Kur'an online

Post by bijela »

kad me dunjaluk nasikira (kao što je ovih dana čitajući Oslobođenje/Avaz)
onda pojačam nešto ovako:

http://www.youtube.com/watch?v=uUEqFD166FE

i ponavlja, ponavljam, ponavljam...
dok ne zaboravim šta sam pročitala u novinama <3
User avatar
svojnasvom
Posts: 297
Joined: 25/07/2011 23:01

#74 Re: Kur'an online

Post by svojnasvom »

Kakvi mediji, oni gledaju samo da prežive na tuđoj muci.

Ja preferiram menšavija
obavezno poslušaj.
http://tanzil.net/#24:12
User avatar
svojnasvom
Posts: 297
Joined: 25/07/2011 23:01

#75 Re: Kur'an online

Post by svojnasvom »

Šejh menšavi samo za one koji osjecaju

"I On samo kada kaže budi ono biva."

http://www.youtube.com/watch?v=89IRZAOZjH4
Post Reply