P- Pocetnik u saobracaju-

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
muha_sa
Posts: 128662
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#301 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by muha_sa »

NediM17 wrote: 22/01/2020 07:20 Ne vidim sta je po zakonu problem npr. svojim koNbijem potovariti 8 komsijske djece i odvesti na skijanje, osim sto kao roditelj moras biti idiot pa dijete dati pocetniku u ruke.
Jbg. i ja sam 84. za olimpijadu sa godinom staza vozao novinare po olimpijskim borilistima narandzastim koNbijem unis rentakara. :D
Doduse tad je i zakon bio drugaciji.
Bakire, ta obrada ne mora nuzno biti nesto lose. :lol:
Nedime dragi šta nam ovo rade :?
User avatar
Optimist
Posts: 13661
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#302 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Optimist »

NediM17 wrote: 22/01/2020 07:20 Ne vidim sta je po zakonu problem npr. svojim koNbijem potovariti 8 komsijske djece i odvesti na skijanje, osim sto kao roditelj moras biti idiot pa dijete dati pocetniku u ruke.
Jbg. i ja sam 84. za olimpijadu sa godinom staza vozao novinare po olimpijskim borilistima narandzastim koNbijem unis rentakara. :D
Doduse tad je i zakon bio drugaciji.
Bakire, ta obrada ne mora nuzno biti nesto lose. :lol:
Jucer u Semizovcu, ide Suzuki sa upaljenim maglenkama, a vani sunce. Odmah sam se tebe sjetio. :D
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#303 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

hvala ti :D
problem je sto prevoz u bilo kakvom obliku se naplacuje, kada to dokaze policajac koji bi pisao,ili inspektor, po članu 186 kako se fataju onda mozemo pricati dalje.
putnicko vozilo, 8+1, za vlastite potrebe, fala lijepa molim lijepa :D
NediM17
Posts: 21699
Joined: 05/11/2009 11:49

#304 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by NediM17 »

Optimist wrote: 22/01/2020 07:24
NediM17 wrote: 22/01/2020 07:20 Ne vidim sta je po zakonu problem npr. svojim koNbijem potovariti 8 komsijske djece i odvesti na skijanje, osim sto kao roditelj moras biti idiot pa dijete dati pocetniku u ruke.
Jbg. i ja sam 84. za olimpijadu sa godinom staza vozao novinare po olimpijskim borilistima narandzastim koNbijem unis rentakara. :D
Doduse tad je i zakon bio drugaciji.
Bakire, ta obrada ne mora nuzno biti nesto lose. :lol:
Jucer u Semizovcu, ide Suzuki sa upaljenim maglenkama, a vani sunce. Odmah sam se tebe sjetio. :D
Ima onib gologuzih suzukija sto su im to dnevna svjetla. :D
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#305 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

Bakir1 wrote: 22/01/2020 07:01 Ne nije, za taj prevoz u okviru djelatnosti koju obavlja, za vlastite potrebe nije uopste prevoz.
U skladu sa zakonom o cestovnom prijevozu FBIH ;-)
16. “prijevoz za vlastite potrebe” je prijevoz koji pravna ili fizička lica vrše radi zadovoljenja svojih potreba u vezi sa obavljanjem privredne ili druge djelatnosti za koju su registrirani, odnosno za koju imaju rješenje, kao i rentakar prijevoz
Sve u skladu sa Zakonom o cestovnom prevozu FBIH.
Pričamo o postavljaču pitanja i njegovoj dilemi iako ga je već neko uputio da ne može. :)
Član 9.

Motornim vozilom kojim se vrši prijevoz može upravljati osoba koja ispunjava uvjete utvrđene propisima o sigurnosti prometa na cestama.
Zobsom kao početnik nije ispunio uslove da može organizovano prevoziti djecu.
Last edited by vjeshalica on 22/01/2020 10:37, edited 1 time in total.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#306 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

Škola skijanja :shock:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#307 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

III. PRIJEVOZ ZA VLASTITE POTREBE
Član 52.
Prilikom vršenja prijevoza za vlastite potrebe u vozilu se mora nalaziti pravomoćno rješenje iz člana 5. ovog Zakona.
Kod prijevoza osoba za vlastite potrebe u autobusu se mora nalaziti putni list sa spiskom putnika iz člana 37. stav 1. ovog Zakona, a ako se vrši prijevoz zaposlenika sa posla na posao, osobe koje se prevoze moraju imati identifikacijske iskaznice izdate od pravnog, odnosno fizičkog lica koje taj prijevoz vrši.
Član 55.

U motornom vozilu kojim se vrši prijevoz za vlastite potrebe mora se nalaziti rješenje za vršenje tog prijevoza.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#308 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by holowey »

jbt, jutros sam za vlastite potrebe povezao petero djece (dvoje moje, troje bratove), a nemam pojma da mi je trebalo rjesenje...ko to izdaje? moja punica? bratova punica?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#309 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

holowey wrote: 22/01/2020 10:48 jbt, jutros sam za vlastite potrebe povezao petero djece (dvoje moje, troje bratove), a nemam pojma da mi je trebalo rjesenje...ko to izdaje? moja punica? bratova punica?
kad naučiš šta je značenje "vlastite potrebe" onda se uključi na temu...dotad..........

prevoz za vlastite potrebe je tip djelatnosti
Član 54.

Fizičko lice može vršiti prijevoz osoba, tereta, ili osoba i tereta za vlastite potrebe motornim vozilom samo na osnovu rješenja za vršenje tog prijevoza koje izdaje nadležni organ prema odredbama Zakona o obrtu na čijem području fizičko lice ima prebivalište.
Rješenje iz stava 1. ovog člana ne može se izdati fizičkom licu koje je upisano u registar za vršenje javnog prijevoza.
Nadležni organ iz stava 1. ovog člana dužan je voditi registar izdatih rješenja za vršenje prijevoza za vlastite potrebe.
Odredbe ovog člana ne odnose se na prijevoz za vlastite potrebe koji se vrši putničkim automobilom građana i vozilom specijalno opremljenim za kampovanje.
Last edited by vjeshalica on 22/01/2020 10:56, edited 2 times in total.
User avatar
muha_sa
Posts: 128662
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#310 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by muha_sa »

holowey wrote: 22/01/2020 10:48 jbt, jutros sam za vlastite potrebe povezao petero djece (dvoje moje, troje bratove), a nemam pojma da mi je trebalo rjesenje...ko to izdaje? moja punica? bratova punica?
u koNbiju il obicnom aVtu :?
User avatar
Optimist
Posts: 13661
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#311 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Optimist »

Mozda vozi Multiplu (1+5 sjedista)
User avatar
muha_sa
Posts: 128662
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#312 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by muha_sa »

Optimist wrote: 22/01/2020 10:52 Mozda vozi Multiplu (1+5 sjedista)
Sad je pitanje trebaju li djeci sjedalice--kojeg su uzrasta
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#313 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

muha_sa wrote: 22/01/2020 10:54
Optimist wrote: 22/01/2020 10:52 Mozda vozi Multiplu (1+5 sjedista)
Sad je pitanje trebaju li djeci sjedalice--kojeg su uzrasta
nema sjedalice= 400 maraka :mrgreen:
User avatar
Optimist
Posts: 13661
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#314 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Optimist »

Jel 400 x broj djece? Ili ima popusta ako ih ima puno u autu? :D
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#315 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

Ima popusta 50% u roku od 8 dana hahah
User avatar
muha_sa
Posts: 128662
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#316 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by muha_sa »

Optimist wrote: 22/01/2020 10:59 Jel 400 x broj djece? Ili ima popusta ako ih ima puno u autu? :D
ima popust ako plati u roku jeNNe hefte :D

što bih ja rado promjeno--ako ne platiš u roku jeNNe hefte duplo ceš platit

al :-) ne pitam se ja :( :D
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#317 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

vjeshalica wrote: 22/01/2020 10:42 III. PRIJEVOZ ZA VLASTITE POTREBE
Član 52.
Prilikom vršenja prijevoza za vlastite potrebe u vozilu se mora nalaziti pravomoćno rješenje iz člana 5. ovog Zakona.
Kod prijevoza osoba za vlastite potrebe u autobusu se mora nalaziti putni list sa spiskom putnika iz člana 37. stav 1. ovog Zakona, a ako se vrši prijevoz zaposlenika sa posla na posao, osobe koje se prevoze moraju imati identifikacijske iskaznice izdate od pravnog, odnosno fizičkog lica koje taj prijevoz vrši.
Član 55.

U motornom vozilu kojim se vrši prijevoz za vlastite potrebe mora se nalaziti rješenje za vršenje tog prijevoza.
vjeshalica wrote: 22/01/2020 10:51


prevoz za vlastite potrebe je tip djelatnosti
Član 54.

Fizičko lice može vršiti prijevoz osoba, tereta, ili osoba i tereta za vlastite potrebe motornim vozilom samo na osnovu rješenja za vršenje tog prijevoza koje izdaje nadležni organ prema odredbama Zakona o obrtu na čijem području fizičko lice ima prebivalište.
Rješenje iz stava 1. ovog člana ne može se izdati fizičkom licu koje je upisano u registar za vršenje javnog prijevoza.
Nadležni organ iz stava 1. ovog člana dužan je voditi registar izdatih rješenja za vršenje prijevoza za vlastite potrebe.
Odredbe ovog člana ne odnose se na prijevoz za vlastite potrebe koji se vrši putničkim automobilom građana i vozilom specijalno opremljenim za kampovanje.
koji sad pa autobus?
8+1 je putnicko vozilo.
drugi dio se odnosi na fizicko lice koje se bavi uslugom prevoza, ne privrednim subjektom koji ima registrovano putnicko vozilo 8+1
i to bi sve bilo ok da shvatas ovaj dio koji si sama napisala:
16. “prijevoz za vlastite potrebe” je prijevoz koji pravna ili fizička lica vrše radi zadovoljenja svojih potreba u vezi sa obavljanjem privredne ili druge djelatnosti za koju su registrirani, odnosno za koju imaju rješenje, kao i rentakar prijevoz
u okviru privredne djelatnosti moja skola skijanja ima registrovanu PJ Jahorina.
mozes li dokazati da sam ja naplatio uslugu prevoza?
ne ne mozes, vozim za vlastite potrebe.
i na sve to, molim odgovor na slijedeće pitanje, da li ja mogu upravljati PUTNIČKIM vozilom 8+1, registrovanim na firmu, koje se koristi za vlastite potrebe, a osnovna djelatnost mi nije prevoz bez položenog stručnog ispita za vozača i da li to vozilo kao putničko treba posjedovati licencu za prevoz putnika?
User avatar
muha_sa
Posts: 128662
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#318 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by muha_sa »

Ništa ja vas ne kontala :( :lol:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#319 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

Ne kontas jer lik ne shvata poentu prevoza za vlastite potrebe....ne zna sta je djelatnost brka pojmove i piskara i dodaje nekakve gluposti u nedogled iako je dosad 100x dobio odgovor koji njemu ocito ne odgovara....sve u zakonu ima ali nece pa nece da cita....haj ti skontaj njegove razloge za to...
Last edited by vjeshalica on 22/01/2020 11:42, edited 1 time in total.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#320 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

ma sigurno, zbog toga mi sigurno neko trazi licencu za vozaca kada upravljam putnickim motornim vozilom registrovanim na firmu koje ima 8+1 sjediste za vlastite potrebe a osnovna djelatnost firme nije prevoz putnika :D
jer ja, bas kao i onaj pocetnik, ne ispunjavam zakonom predvidjene uslove za upravljanje takvim vozilom :D
eto satra se policija pisuci kazne pocetnicima koji vozaju rentakar vozila :lol:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#321 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

lan 56.

Motornim vozilom kojim se vrši prijevoz za vlastite potrebe kod privrednih društava, odnosno drugih pravnih lica mora upravljati vozač koji je u radnom odnosu kod vlasnika motornog vozila i ispunjava uvjete iz člana 9. ovog Zakona.

III.1. Rentakar prijevoz

Član 57.

Prijevoz osoba iznajmljenim motornim vozilima (rentakar) je prijevoz koji se vrši za vlastite potrebe na osnovu ugovora zaključenog između korisnika i davaoca rentakar usluge po unaprijed utvrđenom cjenovniku.
Pravno lice koje pruža rentakar uslugu uz iznajmljivanje vozila sa vozačem može takav vid usluge pružiti samo sa vozačima koji su sa njim uspostavili radni odnos u skladu sa Zakonom o radu.
Pravno lice koje pruža rentakar usluge mora biti registrirano za obavljanje te djelatnosti.
U motornom vozilu za vrijeme pružanja rentakar usluge mora se nalaziti primjerak zaključenog ugovora iz stava 1. ovog člana.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#322 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

da jesam zaposlenik, otkrivas li toplu vodu :lol:
uzme pocetnik na renta karu vozilo sa 2+3+3 sjedista, smije li vozati djecu :lol:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#323 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by vjeshalica »

Bakir1 wrote: 22/01/2020 11:40 ma sigurno, zbog toga mi sigurno neko trazi licencu za vozaca kada upravljam putnickim motornim vozilom registrovanim na firmu koje ima 8+1 sjediste za vlastite potrebe a osnovna djelatnost firme nije prevoz putnika :D
jer ja, bas kao i onaj pocetnik, ne ispunjavam zakonom predvidjene uslove za upravljanje takvim vozilom :D
eto satra se policija pisuci kazne pocetnicima koji vozaju rentakar vozila :lol:
Tvoj nivo mudrovanja oko prevoza sa tvoje tacke gledista je Safet i Fikret koji imaju dva VW T2 kombija i vrse usluge prevoza divljackog na relaciji Kampus-Buca potok, cijena karte 1KM,konkurencija Grasa na pomenutoj liniji ;)
User avatar
pezzar
Posts: 592
Joined: 14/07/2009 13:16

#324 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by pezzar »

Pojašnjenje:

Prevoz za vlastite potrebe autobusom se odnosi na pravna lica koja posjeduju autobus za prijevoz svojih uposlenika.

Prijevoz za vlastite potrebe malim putničkim vozilom (što i 8+1 još uvijek jeste) koje je u vlasništvu firme NE podliježe niti jednom pomenutom članu. Nije u pitanju organizovani prijevoz (jer se taj prijevoz naplaćuje).

Hipotetski:

Ja sam vlasnik igraonice za djecu. Dakle osnovna djelatnost mi je usluge iz oblasti drblrm (ugostiteljstva :D). Imam najavljenu posjetu od jednog odraslog i sedmero djece na neku mini zabavu. Ja imam pravo sa svojim vozilom koje je 8+1 otići na dogovoreno mjesto i prevesti tu djecu do svoje igraonice.

Isto tako mogu poslovne partnere odvesti na ručak u susjedni grad. Nije riječ o djelatnosti prijevoz putnika.

I da pojasnim, niti imam školu skijanja niti se bavim nekom djelatnošću. Meni je svejedno da li ovom koji je postavio pitanje odgovara naše tumačenje ili ne, ali mi na vrh glave ovih nekih tumača svega koji ne mogu osnovne stvari da razlikuju. Pa onda i mene neka teta na šalteru maltretira.

Da potcrtam, nije riječ o organizovanom prijevozu. Riječ je o prevozu klijenata za vlastite potrebe koji je povezan sa osnovnom djelatnosti firme.

Jel' pričamo isto @Bakir1 ?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#325 Re: P- Pocetnik u saobracaju-

Post by Bakir1 »

ovakvo tumacenje zakona pada na svakom sudu.
prevoz za vlastite potrebe nije javni prevoz, vlasnik hotela na bjelasnici voza svoje maloljetne goste na vikendicu koju ima isto na bjelasnici, gratis, samim time obavlja prevoz za vlastite potrebe u skladu sa djelatnosti za koju je registrovan, ugostiteljstvo, ne javni prevoz, ne organizovani prevoz, ne prevoz djece.
prema tumacenju koje se namece, ja, kao uposlenik firme, koja ima putnicko vozilo, akcenat na putnicko, sa 8+1 sjedista, ne bi smio upravljati takvim vozilom jer je u koliziji sa zakonom, ni sa putnicima ni bez putnika.
jest al u panjevima....
po tom tumacenju, pocetnik ne bi mogao da unajmi rentakar vozilo u konfiguraciji 2+3+3 i da sa istim vozi djecu, jer bi to bio kao organizovan prevoz.
ne bi smio da naplacuje, ali da ih vozi onako itekako bi..
Post Reply