klasicna muzika

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
cellisto
Posts: 457
Joined: 21/03/2010 13:32

#501 Re: klasicna muzika

Post by cellisto »

@ seka :thumbup:

Na danasnji dan rodjeni su talijanski barokni kompozitor Alessandro Scarlatti i poznati ruski dirigent Valerij Gergijev, o kojima smo vec pisali.

User avatar
cellisto
Posts: 457
Joined: 21/03/2010 13:32

#502 Re: klasicna muzika

Post by cellisto »

Na danasnji dan 1951. u Londonu otvorena je jedna od najpoznatijih koncertnih sala u Evropi, sa 2.900 sjedista. Londonska filharmonija u njoj odrzava vecinu svojih koncerata u Londonu. Od 2005. do 2007. sala je pretrpjela znatne promjene i renovacije da bi se poboljsala akustika za koju je slavni Simon Rattle rekao da tjera covjeka da izgubi zelju za zivotom.

A danasnji izbor muzike prepustam vama! :)
User avatar
Zlata M.
Posts: 2374
Joined: 21/05/2009 22:34

#503 Re: klasicna muzika

Post by Zlata M. »

cellisto wrote:A danasnji izbor muzike prepustam vama! :)
...e ovo se zove hrabrost !

:roll: da pustim ... ? ( :mrgreen: )

Ma, necu.

... evo :


Znam da je vec tu, al' danas mi nesto bas ova sjeda. :)
harleyquinn
Posts: 347
Joined: 25/06/2010 18:58

#504 Re: klasicna muzika

Post by harleyquinn »

:thumbup:
harleyquinn
Posts: 347
Joined: 25/06/2010 18:58

#505 Re: klasicna muzika

Post by harleyquinn »

User avatar
cellisto
Posts: 457
Joined: 21/03/2010 13:32

#506 Re: klasicna muzika

Post by cellisto »

Na danasnji dan 1931. u Moskvi rodjen je poznati ruski dirigent Genadi Rozdestvenski. Reputaciju je stekao vrlo rano, dirigujuci balet Cajkovskog "Orasar" kad mu je bilo samo 20 godina. Dirigovao je svim svjetskim orkestrima, a bio sef dirigent i umjetnicki direktor orkestara u Boljsoj teatru, BBC Symphony, Stokholm filharmonije itd.



User avatar
cellisto
Posts: 457
Joined: 21/03/2010 13:32

#507 Re: klasicna muzika

Post by cellisto »

A na danasnji dan otvorena je jos jedna svjetski poznata sala: 1890. velikim koncertom kojim je kao gost ditigovao Cajkovski svecano je otvoren Carnegie Hall u New Yorku. U pocetku se zgrada zvala samo "Music Hall", ali kasnije je nazvana po filantropu Andrewu Carnegieju, koji je narucio njenu izgradnju. Bila je dom Newyorske filharmonije do njenog preseljenja u Lincoln Center (sada Avery-Fischer Hall). Vezana za Carnegie Hall postoji kultna sala, kada navodno neki prolaznik zaustavlja Jaschu Heifetza na ulici i pita: "Excuse me, how do I get to Carnegie Hall?", a ovaj odgovara: "Practice". :)

Iz filma "Carnegie Hall": Stokowski diriguje New York Filharmonijom, II. stav pete simfonije Cajkovskog.

User avatar
cellisto
Posts: 457
Joined: 21/03/2010 13:32

#508 Re: klasicna muzika

Post by cellisto »

Posto na danasnji dan nemamo rodjendana ni obljetnica, evo za Djurdjevdan jedna Straussova uvertira: Baron Ciganin

User avatar
cellisto
Posts: 457
Joined: 21/03/2010 13:32

#509 Re: klasicna muzika

Post by cellisto »

Na danasnji dan rodjena su dva genija evropske klasicne muzike: 1833. njemacki kompozitor Johannes Brahms, a 1840. ruski kompozitor Petar Iljic Cajkovski. obojica su preznacajni da bi se se o njima sve sazelo u nekoliko recenica, pa zato procitajte ovdje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Johannes_Brahms
http://en.wikipedia.org/wiki/Pyotr_Ilyich_Tchaikovsky

A na danasnji dan 1824. u Becu premijerno je izvedena Beethovenova Deveta simfonija, tada revolucionarna zbog uvedenih vokalnih solista i hora, a danas poznata po cetvrtom stavu iz kojeg je "Oda radosti", koja je postala himna Evropske unije.





User avatar
cellisto
Posts: 457
Joined: 21/03/2010 13:32

#510 Re: klasicna muzika

Post by cellisto »

Na danasnji dan 1991. umro je poznati pijanist Rudolf Serkin, o kojem smo vec pisali.

User avatar
cellisto
Posts: 457
Joined: 21/03/2010 13:32

#511 Re: klasicna muzika

Post by cellisto »

Na danasnji dan 1745. u Modeni umro je talijanski barokni kompozitor Tomaso Vitali, relativno nepoznat, ali cije je jedno djelo zbog svoje neobicne ljepote i progresivnosti steklo nevjerovatnu popularnost medju instrumentalistima, pa se danas izvodi u raznim redakcijama na raznim instrumentima - Chaconne u g mollu, poznata kao "Vitali".

User avatar
cellisto
Posts: 457
Joined: 21/03/2010 13:32

#512 Re: klasicna muzika

Post by cellisto »

Na danasnji dan 2008. umrla je turska operna diva, sopranistica Leyla Gencer. Rodjena je u Istanbulu, a vecinu karijere ostvarila u Italiji, gdje je nazvana "La diva turca" ili "La regina" ("Kraljica"), i gdje je izvela vise od sedamdeset opernih uloga. Najpoznatija je po svojim izvedbama Donizzetijevih opera. Pjevala je u velikim opernim kucama kao sto su Royal Opera, San Francisco Opera i La Scala, a bila je i umjetnicki direktor akademije za mlade operne umjetnike pri La Scali.



User avatar
cellisto
Posts: 457
Joined: 21/03/2010 13:32

#513 Re: klasicna muzika

Post by cellisto »

KONCERT

Narodno pozoriste Sarajevo
12. 5. 2011. u 20h

L. van Beethoven: Uvertira "Leonore"
J. Sibelius: Karelia suite
A. Dvorak: Simfonija br. 7 d moll

dirigent: Ralf Kircher, Austrija

Sarajevska Filharmonija

User avatar
cellisto
Posts: 457
Joined: 21/03/2010 13:32

#514 Re: klasicna muzika

Post by cellisto »

Na danasnji dan 1931. umro je jedan od najslavnijih violinista svih vremena, belgijski violinist i kompozitor Eugene Ysaye (cita se Izai). Bio je cudo od djeteta i vec sa 12 godina ucio s Wieniawskim i Vieuxtempsom. Bio je koncertmajstor Benjamin Bilse orkestra, koji je kasnije prerastao u Berlinsku filharmoniju, i u kojem su ga cesto dolazili slusati Joseph Joachim, Robert i Clara Schumann, te Anton Rubinstein. Za njega su pisali Debussy, Saint Saens, te Cesar Franck, cija je poznata Sonata u A duru bila poklon Ysayeu za vjencanje i koju je u svakoj prilici svirao.

User avatar
cellisto
Posts: 457
Joined: 21/03/2010 13:32

#515 Re: klasicna muzika

Post by cellisto »

Nesto veselo za dobro jutro, sa repertoara sinocnjeg koncerta!



A ja se odjavljujem do cetvrtka zbog puta, pa ako neko zeli preuzeti temu, samo naprijed! :)
User avatar
Vipera berus
Posts: 21996
Joined: 02/02/2010 10:48
Location: Još uvijek u opancima...

#516 Re: klasicna muzika

Post by Vipera berus »



User avatar
Vipera berus
Posts: 21996
Joined: 02/02/2010 10:48
Location: Još uvijek u opancima...

#517 Re: klasicna muzika

Post by Vipera berus »

Monteverdi i jazz?
Genijalno!

User avatar
Vipera berus
Posts: 21996
Joined: 02/02/2010 10:48
Location: Još uvijek u opancima...

#518 Re: klasicna muzika

Post by Vipera berus »

User avatar
cellisto
Posts: 457
Joined: 21/03/2010 13:32

#519 Re: klasicna muzika

Post by cellisto »

Evo i mene nazad :) seka i vipera berus :thumbup:

Znam da sam jedno sto puta vec postavljala, ali posto sam neki dan svirala i uvijek sam ponovo odusevljena prekrasnom Sostakovicevom Kamernom simfonijom, evo jos jednom drugi stav u izvedbi Moskovskih virtuoza sa Spivakovim.



Inace, ova simfonija je u biti Sostakovicev Kvartet br. 8 u c mollu, koji je poznati dirigent Rudolf Barshai aranzirao za gudace. Ovako zvuci treci stav kao kvartet:

User avatar
cellisto
Posts: 457
Joined: 21/03/2010 13:32

#520 Re: klasicna muzika

Post by cellisto »

Posto su nam se rodjendani i godisnjice poceli ponavljati (npr. na danasnji dan je rodjen Richard Wagner, o kojem smo vec pisali), pocnite predlagati o cemu bismo mogli ovdje pisati! :)

Do tada, Beethoven!

User avatar
cellisto
Posts: 457
Joined: 21/03/2010 13:32

#521 Re: klasicna muzika

Post by cellisto »

Na danasnji dan rodjena je slavna spanska pijanistica Alicia de Larrocha, o kojoj smo vec pisali.

Manuel de Falla: Nights in the Gardens of Spain, snimljeno u Alhambri!

User avatar
Vipera berus
Posts: 21996
Joined: 02/02/2010 10:48
Location: Još uvijek u opancima...

#522 Re: klasicna muzika

Post by Vipera berus »

User avatar
cellisto
Posts: 457
Joined: 21/03/2010 13:32

#523 Re: klasicna muzika

Post by cellisto »

Jedan mali dio repertoara sa sinocnjeg koncerta u Bosnjackom Institutu: Chopinov Nocturno u c molu.

User avatar
cellisto
Posts: 457
Joined: 21/03/2010 13:32

#524 Re: klasicna muzika

Post by cellisto »

Na danasnji dan 1942., sa samo 40 godina umro je slavni americki violoncelist austrijskog porijekla Emanuel Feuermann. Sa samo 11 godina debitovao je sa Beckom filharmonijom. Studirao je sa Klengelom u Leipzigu, a sam od 1929. predavao u Berlinu. Svirao je sa Rubinsteinom, Serkinom, Hiefetzom, Hindemithom itd., a smatra se jednim od najvecih violoncelista dvadesetog vijeka.

User avatar
cellisto
Posts: 457
Joined: 21/03/2010 13:32

#525 Re: klasicna muzika

Post by cellisto »

Na danasnji dan 1938. rodjena je velika operna zvijezda dvadesetog vijeka, kanadska sopranistica grckog porijekla, prelijepa i jedinstvena Teresa Stratas. Rodjena je kao Anastasia Stratakakis, a sa dvadeset godina vec je imala operni debi kao Mimi u Puccinijevim "Boemima". Pjevala je u svim najvecim opernim kucama svijeta ukljucujuci i Royal Opera, Coventgarden, Boljsoj teatar, Pariska, Becka i Berlinska opera, a njena karijera u Metropolitan Operi trajala je cak 26 godina, gdje je ostvarila 41 ulogu u cak 385 spektakala. Izmedju ostalih filmova, sa slavnim Zefirellijem snimila je operni film "Traviata:, pored Placida Dominga i Cornella McNeilla. Penzionisana je i zivi u Torontu.

Traviata, drugi cin, Ditte alla giovine - Morro!


Verdi: Libera me, Requiem (znam da je po treci put, ali izvedba je vrijedna slusanja opet i opet i opet)
Post Reply